Plaatselijk Nieuws DE IMPORT VAN GROENTEN EN FRUIT IN ENGELAND IN 1947. DE VERMOGENSHEFFING INEENS. Hoofdinspecteur van het Dagier Onderwijs. Is iets moer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter die vergadering. Vervolg Raadsverslag EETHEN. Rondvraag. De heer E. v. d. Beek vraagt hoe of het komt, dat een gedeelte van het gemeentehuis nog steeds zonder pannen is, dit kan toch wel anders. De Voorzitter antwoordt, dal de groote moeilijkheid is geweest, dat geen pannen waren te krijgen van het soort waarmede het gemeen tehuis is gedekt. B. en VV. hebben nu kort geleden besloten er zöor lang andere op te doen brengen. De heer E. v. d. Beek was deze week op de begraafplaats te Gen- deren, die is nog| steeds niet af gesloten. De poort is nog: steeds stuk en aan de achterzijde is de heg ook nog voor een gedeelte open. 1 De Voorzitter zegt. dat de poorl reeds lang bij den smid is ter reparatie. Wat de achterzijde van de heg betreft, B. en 'W. wil'len daar een nieuwe beplanting doen aanbrengen daar is het nu, even wel de tijd nog niet voor. De heer E. v. d. Beek meent, dat gemakkelijk een kleine afras tering voor noodhulp te maken was. Dan is het lijkenhuisje ook, nog steeds niet van pannen -voor zien. De Voorzitter belooft, dat B. -en W. zullen trachten een en ander zoo spoedig mogelijk in orde te krijgen. i De heer G. v. dj. Beek zeg!t, dat een en ander bok zijn aainr dacht heeft gehad. Jhjij' heeft "her haald,eiiij'k op herstelling aange drongen. De Voorzitter merkt op, dat men ■met den wederopbouw grootsche plannen heeft, waarop evenwel ook veel moet wachten, omdat de ge meente buiten deze plannen staat. De heer E.' v. d. Beek vraagf, waarom de een wel en de ander niet aan een woning! glehjolpien wordt, Noorloos in Drong el en heelt het wel klaargespeeld. De Voorzitter meent, dat de 'heer Noorloos zelf heeft laten bou,w-en of althans heeft bijbetaald. Spr. is overtuigd dat men met de;n we deropbouw thans op den goeden weg is. Le heer E. v. Beek vraagt of de Voorzitter niet de overtuiging heeft, dat Eethen bij andere ge meenten achter komt. De Voorzitter gelooft dit niet. De heer E. v. d. Beek is in He- del geweest en heeft verbaasd ge staan. wat -daar reeds is -bereikt. De Voorzitter zQgt^dat men daar een complex noodwoningen bij el kaar heeft gebouwd. {lit is hier niet gebeurd. t Hier is aangedron gen de woningen verspreid te plaatsen. In Eethen zijn 77 'nood woningen geplaatst en 30 noodwo ningen uit ruble's opgebouwd, ter wijl er nog 35 door den weder opbouw boerderijen zijn geplaatst. De heer E. v. d.'Beek informeert naar het geval J. Bonis, kan die nog niet geholpen worden? De Voorzitter antwoordt hierop, dat de schuld bij Bonis zelf ligt. D.e heer v. d. Heuvel vraagt hoe of het met den lijkwagen van de gemeente staat. De Voorzitter zegt, dat alle moeite is gedaan er een te krijgen, doch hjet is tot heden biet mogen gelukken. De heer v. d. Heuvel 'meent, dat wel een onderstel van een rijtuig te verkrijgen is, waarop een lijk wagen gemaakt zou kunnen wor den. De Voorzitter belooft, dat B. en W. hiernaar zullen uitzien. De heer Donken wijst op den treurigen toestand van de begraaf plaats te DTongelen en vraagt, hoe o*f 'het staat met het electrisch licht voor Doeveren en Heesbeen en dan dienen naar zijn meening ook in Drongelen een paar licht punten bijgeplaatst te worden. De Voorzitter zegt dat de be graafplaats te Drongelen de aan dacht van B. en W. heeft .yoor Doeveren en Heesbeen is de r.N. E.M. opdracht verstrekt en wat de lichtpunten voor Drongelen be treft spr. zal naar de mogelijk heid van aanbrengen doen infor- meeren. 1 De heer Donken vestigt nog de aandacht op den slechten toestand \an een brug in Drongelen, waar op de Voorzitter antwoordt, dat deze in onderhoud is bij rden pol der, dodh spr. zal er «aandacht aan schenken. De heer Donken heeft vroeger ai eens gevraagd om een prae-ad- vies bij de stukken voor de raads vergadering te ontvangen, zooals dat in andere g'emie-enten ook 'wel gebeurt. DeVoorzitter zal dit met 'de wethouders bespreken, .er is nog al wat administratie aan verbon den. De heer Prinse vestigt de aajn- dacht op het feit dat in B.-Broek nog giezinnen zonder drinkwater zitten. De Voorzitter zegt dat B. ien W. deze zaak ook reeds bekeken heb ben ,z'ij vreezen .evenwél alis mien hierop ingaat, men zich op glad ijs gaat begeven, want er zijin nog wel meer plaatsen in de gemeente, waar men zonder drinkwater zit. De heer Gouda kornit Ce rug op het geval Bonis na afloop van eenïge vergaderingen terug heeft spr. daarover ook reeds gesproken. Hij wijist op een woning die vrij zal komen 'kan deze niet Cer be-; schikking van Bonis gesteld wor den? De Voorzitber belooft, hieraan aandacht Ce zullen schenken. De heer Gouda acht een lidht- punt bij -tie noodwonngien die op het land b'ii de kerk zijin geplaatst, dringend noodig'. De VoorzitCer is liet daarmede eens deze zaak is reeds in behan deling. De lieer Gouda vestigjt de aan dacht op de jeugd, die miet voet zoekers spelen ofp straat, vorige week ontstond daardoor nogj ien lieele consternatie. De politie '.ver klaart hiertegenover machteloos te staan. De Voorzitber meent, dat er wel een weg is te vindien orni daaraan een einde te maken, izooinoodig zal de politieverordening er voor aangevuld worden. 1 De heer Gouda informeert of B. en W. reeds aandacht (hebben geschonken aan ziijn verzoiek! om toezicht o»p liet onderwijs te hou den. 1 De Voorzitber antwoordt, 'dathet in de bedoeling van B. jein W. ligt om op gezette tijden een be zoek aan de scholen te brengen. De heer Gouda wijst ipp den treurigen toestand van den wieg in Drongelen. Kan de gemeente hierbij niet ingrijpen? De Voorzitter acht dit met mo gelijk aangezien het .hiiier een pol der wieg betreft. De heer Gouda vraagt o'f de bewoners van den Maeuwenschen dijk nog geen licht kunnen krif- gen. De Voorzitter -belooft..diiit met de wethouders onder de pogen te zullen zien. De heer Donken vraagt hoe het zit met de telefoon van Drongelen. De Voorzitter heeft de toezegh ging gekregen, cLat deze zal wor den tot stand gebracht. De heer Prinse vraagt hoe het staat met B.-Brojek. krijgt men daar ook weer telefoon. De Voorzitbgr vreest, dat dit nog wel even -zal duren. De heer E. -v. d. Beiek heeft in de Sirene geilezen, dat de Voor zitter in 'de vergadering van 18 December 1943 aan zijn adres woorden van dank en hulde hoeft gesproken voor spr.'s waarneming van het burgemeesterschap tijdens de gevangenneming v.d. Voorz. Spr. moet hier eveaiwel verklaren, dat hij tijdens die gevangenschap een heet gemakkelijk leven had, doch zwaar waren voor hem de maanden Augustus en September toen de Burgemeester was onder gedoken. Spr. heeft toen gezegd, de burgemeesters gaan weg, maar een oud man blijft oip zijn post, al valt hij er bij neer. De Voorzitter .weqt niet of de weergave in :hqt verslag juist is, is dit zoo dan betreurt Mi zijin woor den want hij weet ook heel goed, dat juist de -maanden Augustus en September bijzpndier Zwaar en moeilijk waren. Wat de hqer E). v. d. Beek toen heeft gedaan, acht spr. van groote beteekenis voor de gemeente. Dje vergadering' wprdt; hierop gesloten. De Britsch-e Minister van Voed!" seivoorzrening neett dezer dagen enkele mededteèlingen gedaan ovér den import van grpenten en iru.it in Engeland in 1947. Hieruit blijkt, dat de JEngeL- S'chen trachten vo-oir het volgend jaar een iets vrijere importpoli- tiék te voeren dan toLt nu toe ge volgd is. Een beperking wordt echter .ge maakt voor een bepaald aantal ar tikelen re. diie, welke in Engeland ge distribueerd worden en waarvoor het Ministerie van Voedsel voor ziening als -eenige kooper zal op treden. 2e. die producten, welke in En geland zelf geteeld worden en waarvoor de voorschriften betref fende den import zoo geregeld zijn. dat er geen sprak'e zal 'klun- nen zijn van een overvoerde markt, waardoor de binnenlandse he pro ducenten benadeeld zouden kun nen worden. Fruit zal, voo-r zoover het Ne derland betreft, in Engeland geïm porteerd kunnen worden op een algemeene invoerniachtiging zoo,- als dat op het 00genblik ook voor druiven h-et geval is. Eeze bepa ling geldt niet voor andere lan den, waarvoor speciale vergunnin gen afgegeven zullen worden. Zacht fruit, zooals aardbeien, zal ook op een algemeene invoer vergunning geïmporteerd mogen worden, doch de prijsregeling in Engeland zal in 19,47 op dezelfde wijze werken als in 1946, omi te zorgen, -dat het grootste gedeelte van den o-ogst verwerkt 'kan wor den tot jam. Vo-or Nederland bete-ekent dit, dat de situatie van dit jaar over het algemeen gehandhaafd blijft, waarbij evenwel de volgende ver beteringen kunnen wonden ver meld Ce import van sla is van 1 November tot 15 Mei vrij, de r-est van het jaar beperkt en s let hts op speciale licenties mogelijk. To maten kunnen zonder beperking, van 1 Mei tot en met 31 Juli» worden geïmporteerdvoor de ove rige maanden op bepaalde voor waarden en ondier t bij zond ene om standigheden. Bospeen kan vrij worden geïmporteerd tot 1 Mei, op, speciale vergunning van 1 Mei tot 7 Juni. De invoer van radlijs staat geheel open van 1 Januari t.m. 1 5 April en rhabarber van 1 Dec., t.m. 28 Febr. Appelen, inclusief cider-appelen kunnen thans op contingenteeringsbasis uit Neder land in Engeland worden inge voerd. V-oor druiven is de situatie» gelijk gebl-even. Voor andere vruchten .zooals meloenen en j>e- ren, is de import eveneens vrij. Het bovenstaande geldt in het algemeen voor verse he groenten, en versch fruit, zo-odat snelbevro- ren, geconserveerde, gedroogde en gedehydreerde groenten en vruch ten. £ooals dadels, kruiden, no ten, zad-en, graan en gedroogde peulvruchten hierin niet zijn be grepen. .Nadere bij zonderheden Thans is in de Tweede Kamer ingediend het ontwerp van wet in zake de vermogens heffing ineens, waaraan de volgende bijzonderhe den zijn ontleend. Ce aanslag wordt bepaald naar het vermogen op 1 Jan. 1.946. In hoofdlijnen zal het vermogen wor den vastgesteld overeenkomstig de wet op de vermogensbelasting 1892. Onroerende goederen, be drijfsmiddelen en effecten worden op dezelfde wijze gewaardeerd als bij de vaststelling van het eindver mogen voor de vermogensaanwas- belasting. Rechten op een pen sioen van meer dan f 4000 per jaar worden tot het gekapitaliseerde be drag als veVmogen beschouwd, voor zoover zij f 4000 overschrij den. Vrijgesteld zijn a. Huisraad schilderijen, boe ken enz., 'kleederen en levensmid delen voor zoover de waarde hier van een bedrag van f 15.000 niet overschrijdt en mits deze zaken geen handelsvoorraad zijn. Voor- oorloigsch bezit wordt geschat naai; de waarde op 1 Mei 1940. b. Verzekeringspolissen en lijf renten t-ot een bedrag van f 10.000. indien men geen recht pp pen-! sioen heeft, is f 20.000 vrijgesteld. Van de waarde van achterstal lige coupons en dividenden zal 40 procent onbelast blijven. Bovendien wordt, alvorens het tarief wondt toegepast, afgetrok ken Voor ongehuwiden f8000. Voor gehuwiden f 12.000, verhoogd met, f 4000 v-oor ieder minderjarig!kind. Voor kleine vermogensbezitters, ouder dan 40 jaar, is bovendien een vrijstelling opgenomen van ten hoogste f 50.000. Eeze geldt slechts ten volle indien het giemid- •jeLda bikomen au-er de lanen 1941 tot en met iq4\ f 1 ^00 of minder bedroe8L Was het inkomen hoa- ger, dan wordt deze vrijstelling slechts ten deele verleend. Boven f 3000 jaarlijksch inkomen wordt zij niet verleend. D e belasting bedraagt Tot f 100.000 10 procent voor, het gedeelte van het belastbare bedrag tusschen f 100.000 en f200.000 15 procent, tusschen, f 200.000 en f 500.000 20 procent, tusschen f 500.000 en f 1 millioen 22.5 pet. en over het g-edeielte dat ligt boven fi millioen 2 5 pet. Het wetsontwerp houdt voorts bepalingen in ter voorkoming van internationale dubbele belasting heffing. De aanslagen moeten binnen-een, jaar na den aanslag worden vol daan. Overigens zijn de regelen inzake de wijze van betaling in hoofdzaak dezelfde als voor de vermogensaanwasbelasting. UlilJSDEN. Maandag 4 Nov., 's avonds om 7 uur, Jhoopt voor de Ned. Herv. gemeente alhier voor te gaan, cand. A. ,N. Langb/out te Kam e rik. Heden werd met gloed ge volg het tankschip „Caledonia" te. water gelaten. Dit schip is in aan bouw voor de Mij. Binnenvaart te Rotterdam. De lengte van genoemd schip is 67 M., de breedte 8.20 ML en de holte 2.30 'M. Het laadvermogen bedraagt circa 900 ton. Het schip is gebouwd onder Bureau Veri tas klasse. In totaal heeft het 10 ladingtanks. De dam'wedstrijd V.D. I Excelsior I welke hedenavond in hotel Central zou ptiaats vinden is uitgesteld tot Maandag je i Nov., a.s. Bij J. Baaijens aan de wal staan er nog -aardbeien voor de fwee maal in bloei.

De Sirene | 1946 | | pagina 2