TWEEDE BLAD Qemeenteraads verslagen NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard TOEKOMSTMOGELIJKHEDEN voor de Groenten- en Fruitteelt in het Land van Heusden en Altena. behoorende bij het No. 6421 DONDERDAG 5 DECEMBER 1946 Over bovengenoemd onderwerp hield de Rijkstuinbouwconsulent, Ir. J. D. Gerritsen, voor de Centrale Tuinbouw- Commissie van het Land v. Heusden en Altena te Andel een zeer interssante lezing, die uit den aard der zaak be langstelling trok, uit alle plaatsen van bovengenoemd gebied. Spr. begon met op te merken, dat positieve voorspel lingen inzake den groenten- en fruit teelt in het algemeen, moeilijk zijn te doen. Hij' illustreerde dit met een voor beeld zooi bracht de zwarte bes b.v. in 1932-'33, 6 cent per kg op, in 1934 f 1,Tegenover elkaar stelt spr. dan het perspectief van den groenten en dat van den fruitteelt. De vraag klemt: welk centrum van deze teelten moeten wij' nu hier in het Land van Heusden en Altena ma ken? In verband hiermede is van be lang te weten, hoe groot de productie en het verbruik van groenten en fruit, globaal genomen, is. Van de totale groenten productie in 1930'40 werd de helft in ons land verbruikt, terwijl de andere helft, voor zoover ze niet kon worden geëxporteerd, doordraaide. Nu is de consumptie van groenten in eigen land moeilijk te verhoogen, die van fruit daarentegen wel. Het ge bruik van groenten is dus vrijwel con stant en de kweeker is hierbij dan ook geheel afhankelijk van den export, waar bij nog komt, dat elk land zijn eigen export tracht te vergrooten en den import te beperken. Het fruit wordt voor 80 pCt. in eigen land geconsumeerd, terwijl er> zelfs import van fruit plaats vindt. Hierbij moeten we tevens opmerken, dat het fruitgebruik in het buitenland wel driemaal, dat van ons land over treft, weshalve de fruitteelt veel meer perspectief biedt, dan de groententeelt. Het klein-fruit (bessen, frambozen, enz.) neemt een midden-positie in tus- schen groenten en fruit. Doch de situa tie van dit gewas is thans zoo, dat de teelt ervan sterk teruggekropen is, voor al ook door ziekten, die het kleur- fruit teisteren. Dit verschijnsel is in ternationaal. Heel Europa heeft een tekort aan klein fruit. Zoo wil Engeland b.v. onze geheele klein-fruitproductie afnemen. Met na ine is de vitaminen rijke bes zeer gewild. Al biedt evenwel deze teelt dus nog het meeste perspectief, hiertegen over staat liet nadeel, dat, bij ophe.fr fing van het tekort, de teelt waarde loos wordt. Spr. komt tot de volgende conclusie: De vooruitzichten voor den groenten- teelt zijn beslist ongunstig, die van den fruitteelt gunstig. Welke factoren zijn nu beslissend voor het Land van Heus den en Altena? We moeten bij liet bepalen daarvan letten op: den structuur van den grond, de grootte van het bedrijf, de arbeids voorziening, de afzetmogelijkheden en de kennis van den teler. Is de grondgesteldheid idieaal voor een bepaalde teelt, dan wordt deze feitelijk nooit een mislukking. Fijnte bladgroenten als: sla, spinazie, wor teltjes e. d. vragen een lichtere zavel grond, de grovere groenten als prei, uien, kroten, enz. willen beter voort op zwaren grond. Elk gewas stelt zijn speciale eischen. Kleinfruit vraagt zand- of lichten zavelgrond, in het* bijzonder de zwarte bes, het harde fruit; appels, peren, zwaren grond. Bovendien moet gelet op de dikte der teeltlaag. Deze moet voor groenten 50 cm, voor fruit minstens een meter zijn, (al zijn hier bij wel uitzonderingen te constateeren). Verder lette men bij het nemen van grondmonsters er op, dat dit deskundig geschiedt en men b.v. niet alleen een monster neemt van de bovenste teelt- laag, doch ook de diepere lagen niet vergeet. De bodemkarteering, die thans in het Land v. Heusden en Altena wordt uitgevoerd, heeft voor de kennis van den cultuurbodem de grootste betee- kenis: Daardoor worden de beste stroo- ken grond voor een bepaalde cultuur aangewezen. Wat de grootte van het bedrijf aan gaat, kan de eigenaar van een opper vlakte van plm. 54 ha deze voor fruitteelt bestemmen, eigenaars van plm. 14 a 3 bunder kunnen aan grove-groen- tenteelt doen, terwijl een areaal van 1 ha en minder voor fijne groententeelt geëigend is. Doch dan zal het niet ge makkelijk vallen daarop een bestaan te vinden. Wat de voorziening van arbeids krachten betreft, vraagt de groenten- teelt meer arbeiders dan de fruitteelt, en de klein-fruitteelt weer meer dan de grove-fruitteelt. Ten opzichte van het verkrijgen van werkkrachten, ligt het Land van Heusden en Altena gunstiger, dan b.v. de tuinbouwstreken in de nabijheid van de groote centra niet hun arbeidskrach ten-wegzuigende industrieën. Doch de voortschrijdende mechanisatie vanv het land- en tuinbouwbedrijf zal in de toe komst minder arbeidskrachten vragen. Hiertegenover staat, dat bij de Regee ring een streven is waar te nemen, va;ii ons land meer een industrie-centrum te maken. Ten aanzien van den afzet der pro ducten ligt liet Land v. Heusden e,n Altena zeer ongunstig en is dit gebied nog te veel geïsoleerd. Groote oentra liggen hier niet in de onmiddellijke nabijheid, en wat het veilingwezen be treft is de situatie op dit gebied verre van ideaal, ondanks de pogingen, die reeds zijn aangewend om hierin verbe tering te brengen. Het grootte gebrek is hier, dat een georganiseerde afzet ontbreekt. De producten uit dit gebied worden geveild te Veen, Drunen, Utrecht, Zaltbómmel, enz. Daar er ech ter plannen zijn, om groote gedeelten van de Brabantsche zandgronden gaan te bestemmen voor de industrie, zal daardoor wellicht een nieuwe afzet mogelijkheid voor het Land v. Heusden en Altena geopend worden. Zal men een tuinbouw- of fruitteelt- bedrijf stichten, dan is kennis een eers te vereischte: practische en theoreti sche kennis. Deze is ook noodig om voor een teeltvergunning in aanmerking te komen. Vooral de jonge menschen moeten ook veel kennis opdoen in an dere teeltgebieden van ons land. Niet, om dan de daar opgedane ervaringen, in denzelfden vorm op de eigen streek toe te passen, maar om het rationeele eruit, in eigen omgeving in practijk te brengen. Gezien de factoren, die in het Land van Heusden en Altena een rol spelen is hier de teelt van fijne groenten ert van glasproducten niet aan te raden. Wel is de grove groententeelt hier meer op zijn plaats. De producten er van kunnen beter worden vervoerd, terwijl deze teelten ook in den winter werk geven. Wat de klein-fruitteelt betreft, zit vooral in de teelt van aardbeien veel perspectief. Helaas is goed plantenma- teriaal schaarsch. De aardbeienteelt is de laatste jaren sterk achteruitgegaan door ziekten die de planten aantastten. Daardoor ging b.v. de teelt in het Westland ongeveer te niet. Daarbij kwam, dat de teler in dat gebied voor een jaar of tien, ten aan zien van de wetenschappelijke voor lichting een afwerende houding aan nam. Zelfs moest de Tuinbouwschool te Naaldwijk, wegens gebrek aan be langstelling, opgeheven worden. Nu evenwel is de mentaliteit al daar geheel veranderd en maakt men een dankbaar gebruik van de resulta- taten der wetenschap. Ook bessenteelt is aan te bevelen vooral de teelt van de zwarte bes. Deze wordt veel gevraagd. De r-oode bes is ook in trek, terwijl de wittiey, na een periode van verontachtzaming weer meer gezocht wordt. Verder is het telen van frambozen en bramen aan te raden. Vooral de braam vereischt werk over het heele seizoen verspreid en bij deze' teelt is van een .arbeistop" geen spra ke, zooals bij de zwarte bes, daad men de braam, zeer lang regelmatig kan plukken. Wat de teelt van hard fruit betreft, moet men vooral appels telen en dan speciaal bewaarfruit. Deze teeht zal ongetwijfeld in liet. Land van Heusden en Alfiena loon end kunnen zijn. Verschillende aanwezigen maakten gebruik van de gelegenheid tot vragen stelten. Dhr. Bron, voorzitter van de Cen trale Tuinbouw Commissie, sloot daarna dezen leerrijken avond met een kort kernachtig dankwoord. Vergadering van den raad der gemeen te VEEN op Woensdag 27 November des nam. 7.15 uur. Voorzitter Burgemeester C. B. J. Landweer. Secretaris de lieer Morelissen. Afwezig de heer Dekker als de Voor zitter de vergadering met gebed opent. Na lezing en goedkeuring der notulen komen aan de orde eenige ingekomen stukken Een adres van de Lagere Landbouw school te Andel, met verzoek om even als vorige jaren een subsidie van f 5, per leerling te mogen ontvangen, aan gezien over 1946 4 leerlingen uit Veen de school bezochten, komt dit neer op een subsidie van f 20.Wordt ver leend. Schrijven van den Inspecteur voor de Volksgezondheid, met mededeeling, dat voor 1947 weer 3 dubbele, dus to taal 6 urgentiewoningen zijn toegewe zen. De gemeenterekening 1944 wordt den raad aangeboden welke rekening sluit met een batig saldo van f 18829,23. De heeren M. Timmermans, J. v. Bal- legooijen en Jac. v. d. Pol wordendoor den Voorzitter aangewezen om deze re kening te onderzoeken. Benoeming onderwijzer. Uit een drie tal sollicitanten wordt met algemeene stemmen benoemd de heer H. C. Frank uit Amsterdam. Wijziging plaatselijke politieverorde ning. Door den heer Vos, caféhouder, is het verzoek gedaan om het sluitings uur voor zijn café in overeenstemming te willen brengen met de sluitingsuren zooals die in Wijk en Aalburg en An del, Giessen en Rijswijk gelden n.l. op 10 uur des avonds en Zaterdagsavonds tot 11 uur. Op voorstel van B. en W., die van de billijkheid van het verzoek overtuigd zijn, wordt besloten de politieveror dening in dezen zin te wijzigen. Aangaan kasgeldleening. Op voorstel van B. en W. wordt besloten bij de fa. Vogelaar en Sonneveld een kasgeld leening van f 40,000 aan te gaan voor het tijdvak van 15 December tot 15 Maart, tegen een rente van D/g pCt. (De heer Dekker is inmiddels ter vergadering gekomen). Sluiting ïekeningcourantovereenkomst Besloten wordt tot het aangaan van een rekeningcourantovereenkomst met de Bank van de Vereeniging van Neder- landsche gemeenten tot een bedrag van 79000,a 31/2 pCt. rente per jaar, voor debetbedragen zal de rente worden gegeven van pCt. Verpachting gedeelte van de „Heuje" als sportterrein. De Voorzitter licht toe dat de Voet- balvereeniging heeft verzocht haar een ge deelte ais sportterrein te willen afstaan, waarop B. en W. goedgunstig mee-nen te moeten adviseeren en een huur te moeten bedingen van f 100,per jaar. Na eenige discussie over het terrein zelf, wordt met alg. stemmen besloten overeenkomstig dit voorstel. Aanvrage voorschot woningbouw. Besloten wordt voor den bouw van 2 Middenstandswoningen een voorschot van f 29310,agn te vragen. Wijziging gem.-begrooting 1945. Wordt gewijzigd overeenkomstig het voorstel van B. en W. Rondvraag. Dhr. Timmermans heeft nog niets gehoord over het klokluiden, waarover in de vorige vergadering is gesproken. De Voorzitter antwoordt dat dit in orde komt, de as van de klok was ge broken, zoodra deze in orde is, wordt de klok 's middags geluid. Wethouder Honcoop licht het ge val nog iets nader toe. Dhr. Timmermans zegt dat bij P. de Fifter een pomp staat, die niet meer wordt gebruikt. Hij zou deze er uit willen doen halen en op den dijk doen plaatsen. De Voorzitter merkt op, dat ver moedelijk in 1947 de waterleiding er zal komen en het daarom niet gewenscht is, nog kosten te gaan maken. Wethouder Honcoop merkt op, dat het nog een groote vraag blijft of men daar ook goed drinkwater zal verkrij gen. Hij voelt er ook niet veel voor, om kosten te gaan maken, waar de kans bestaat dat binnenkort de waterleiding tot stand komt. Wel zou hij alles wil len doen om dit te bespoedigen. Dhr. v. d. Pol is van hetzelfde ge voelen. Dhr. Timmermans zegt dat de be volking in den oorlog' heel wat meege maakt heeft. Hij wijt al de ellende hier voor aan het feit dat de menschen van God zijn afgedwaald. Hij zou daar om het boek der waarheid op de open bare school willen brengen. Waar Hij: gekend wordt, zal ook Zijn zegen zijn. De Voorzitter merkt op dat men daarmee op liet terrein van den rijks- wetgever terecht komt. Dhr. Jac. v. d. Pol merkt op, dat teen hij wethouder was, in de hoogste klasse, in de Bijbelsche Geschiedenis werd les gegeven. Dhr. Dekker en Ballegooïjen trekken in twijfel of dit op 'toogenblik nog: het geval is. De Voorzitter zal hiernaar een on derzoek instellen. Dhr. v. d. Pol vraagt of er al werk gemaakt is voor verbetering van den oprit bij de aanlegplaats. De Voorzitter antwoordt dat voor deze verbetering reeds opdracht is ge geven. Wethouder Schreuders zegt dat een paar personen uit de Wielstraat hebben aangedrongen, liet zware verkeer daar te weren, de langs den weg staande woningen hebben daarvan zeer veel te lijden. De Voorzitter zal met de wethouders bekijken wat in deze gedaan kan wor den. Dhr. Dekker zou bij de stoepen bor den willen doen plaatsen om de auto rijders te wijzen op het gevaar. De Voorzitter belooft dat ook dit bekeken zal worden. De vergadering wordt hierop geslo ten. Vervelg Raadsverslag WOUDRICHEM. Dhr. Crielaard merkt op, dat hij sport ziet als een lichamelij'ke ontspan ning. Het mag geen jacht naar kam-» picenschap of eerste plaats zijn. Dat mag zeer zeker niet op Zondag, want boven een kapioenschap staat Gods Wo%ord. Immers zes dagen zult gij arbeiden. Zondag moet men naar de kerk en niet naar een sportterrein. Dat is verstoring van de Zondagsrust. Hij is van meening, dat men hieraan niet mag toegeven. Heü is ons van Gods wege opgelegd. Heti is in strijd met zijn beginsel op Zon dag te voetballen. Hij spreekt het' vertrouwen uit, dat men hem hierin begrijpen- zal, en zijn meening zal res pecteeren. Dhr. Kuijpers, de sprekers beant-t woordend, merkt op, dat dhr. Holster! oppervlakkig is gebleven. Indien het hier was als in Engeland, zou hij niet zoo aandringen. Door den voetbalbond zijn echter de wedstrijden op Zondag vastgesteld, kunnen de spelers dan niet, dan zijn zij genoodzaakt tot opgeven. Ten aanzien van de bezwaren van dhr. v. Straten merkt dhr. Kuijpers op, dat hij zich afvraagt, of liet geen dwang is, als de eigenaar een dusdanige beperkende bepaling oplegt, dat hij daar mede het spelen op Zondag belet, het geen overigens door den voetbalbond is

De Sirene | 1946 | | pagina 5