TWEEDE BLAD Qemeenteraadsverslag NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard 0 j ^1. behoorende bij het No. 6423 DONDERDAG 12 DECEMBER 1946 Vergadering van den raad der gemeen te HEUSDEN op Maandag 9 Decem ber des avonds orn 8 uur. Voorzitter de vvnd. Burgemeester, de heer A. v. Delft. Aanwezig alle leden. Opening met het formuliergebed, daarna lezing der notulen, die wor den vastgesteld. Ingekomen stukken Besluiten van Ged. St. waarbij goed keuring wordt gehecht aan 't raads besluit tot ^verkrijging van het recht van opstal op een perceeltje grond, voor de plaatsing van noodwoningen, en waarbij het Kon. Besl. wordt toe gezonden, dat de goedkeuring inhoudt van het raadsbesluit tot heffing van 150 opcenten op de personeele belas ting. Bericht van de heeren Knoop, de Wilt, v. d. Pol en v. d. Broek, dat zij hun benoeming tot lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim aanne men. Bericht van den heer C. J. Mj Merkx, dat hij wegens het niet gere geld kunnen bezoeken van de vergade ringen, tengevolge van zijn werkzaam heden, zijn herbenoeming niet kan aan nemen. Bericht van den Inspecteur voorde Volkshuisvesting dat de gemeente weder 16 woningen zijn toegewezen. Schrijven van Ged. St. betreffende de salarisregeling van Gemeente-Secre taris en Ontvanger. Wanneer het aantal ingezetenen per 31 Dec. boven een be-' plaakli aantal personen is gekomen, worden deze salarissen verhoogd. Vol gens de nieuwe regeling zouden Ged. Staten dit met terugwerkende kracht willen doen plaats vinden. Öp voorstel van B. en W. worclt beslotenl hiermede a coord te gaan. Schrijven van Ged. St. waarin wordt medegedeeld dat een schoolartsendienst zal worden ingesteld, waarbij de ge meente Heusden wordt ingedeeld bij het district Almkerk. B. en W. advisee- ren wel accoord te gaan met de instel-i ling van dezen dienst maar zouden wil len aandringen op aansluiting bij den kring Waalwijk, omdat de gemeente door haar ligging daarop meer aan gewezen is. De raad gaat met dit voor stel accoord. De Vereeniging „Ons Middelbaar On derwijs" dankt voor de verleende sub sidie van f 100 per leerling, die een onderwijsinrichting in den Bosch be zoeken, aangezien de vereeniging over het afgeloopen jaar met een aanzien lijk tekort heeft gewerkt en ook 1947 een tekort zal opleveren, wordt ver-s zocht deze subsidie, evenals de raad van 's-Bosch heeft gedaan met f 50 per leerling te willen verhoogen en dus op f 150 te brengen. Öp voorstel van B. en W. wordt hiertoe met algemeene stemmen besloten, behoudens goedkeu ring door Ged. St. Op voorstel van B. en W. wordt op het verzoek van J. Wtenweerde om ver goeding van reiskosten voor zijn zoon? die de Rijles H.B.S. in den Bosch be zoekt, afwijzend te beschikken, aange zien de wet zulks niet toestaat. Goedkeuring rekening Burgerl. Arm bestuur Herpt 1945. De heer Verschuur brengt namens de commissie van onderzoek rapport uit en adviseert onder dankbetuiging aan den administrateur, de rekening vast te stellen in ontvangst en uitgaaf op het bedrag van f 1802,47, de kapitaaldienst met een batig saldo van f 8.42. Nadat de Voorzitter de Commissie heeft dank gezegd voor hare werkzaamheden, wordt met algem. st. deze rekening goedge keurd. Vaststelling gem.-begrooting en be grooting Vleeschkeuringsbedrijf en die van het Burg. Armbestuur van Herpt en die der Godshuizen. Alvorens de Commissie, die met het onderzoek be last is geweest, gelegenheid te geven, haar verslag uit te brengen, wordt aan de gemeentebegrooting nog een paar posten toegevoegd. De post regelende de financiëele verhouding tusschen rijk en gemeente wordt met ruim f 4500 ver hoogd, terwijl een paar posten van uitgaaf aan de begrooting worden toe gevoegd, zoodat de ontvangsten en. uitgaven voor den gewonen dienst wor den gebracht op f 152,171,21. De Ka pitaaldienst wordt eveneens gewijzigd, toegevoegd wordt een poit va,n f 105,000 voor nieuwe bestrating in Heusden en de Hoog- en Laagstraat in Herpt en den weg naar het Ber/jscheveer, zoodat de kapitaaldienst in ontvangst en Uit gaaf wordt gebracht op f 711,743,32. De heer Verschuur brengt over de verschillende begrootingen rapport uit en zegt dat de Commissie tot haar g-e^ ncegen heeft kunnen coiistateeren, dat geleidelijk aan tot normale toestanden wordt teruggekeerd. Voor 1947 zijn de kosten voor den distributiedienst op 60 pCt. geraamd) van het bedrag voor 1946. Voor verpleging van krankzinnigen is een post geraamd van f 11,200, waar eenige patiënten, slechts toevallig in de gemeente vertoefden, acht de Commissie het onbillijk, dat de gemeente deze last moet dragen en achtte zij het billijker als deze kosten ten laste van liet Rijk kwamen. Persoon lijk betreurt spreker het ten zeerste dat het uitbreidingsplan of weder op- bouwplan geheel aan de competentie van den raad is onttrokken. Spr. is de meening toegedaan, dat uitbreiding der gemeente niet binnen de wallen is te bereiken en men daarvoor buiten deze wallen dient te gaan. Hij 'zou gaarne zien, dat de sluier die over deze plannen hangt, eindelijk eens werd opgeheven. De Commissie adviseert tot goedkeuring der gemeentebegrooting, zooals ze is aangeboden, behoudens dan de aangebrachte wijzigingen. Verder tot goedkeuring van die van het Burgerl. Armbestuur van Herpt in ontvangst en uitgaaf op het bedrag van f 2839,66, die van liet Vleesch keuringsbedrijf op f 3250, die dei- Godshuizen op f 22947,94, de kapitaal dienst op f 1410. De Voorzitter dankt de Commissie voor haar bemoeiingen. Hij kan de ïheer Verschuur mededeelen, dat bin nenkort de sluier, over de wederop- bouwplannen zal worden opgeheven. Wat het bouwen binnen de wallen betreft, dat heeft de volle aandacht van B. en W., die de kwestie reeds aan verschillende instanties hebben voorgelegd. Hiervoor heeft ook reeds een onderhoud plaats gehad met deze instantieós, welk onderhoud binnen--! kort met diezelfde instanties en verte genwoordigers van de diverse Depar tementen, die er bij betrokken zijn, zal worden herhaald. De heer té Vruchten zag gaarne dat op deze begrooting alsnog een post werdi uitgetrokken voor een sportterrein, door het gemis daarvan in de gemeente kan de sport zich niet behoorlijk ont wikkelen. Dit laatste acht spr. een belang voor de gemeente, door het be schikbaar stellen van een geschikt sport terrein zal de gemeente haar aanzien verhoogen, krijgen de vereenigingen geen sportterrein dan zullen zij zich uit de competitie moeten terugtrekken. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. volkomen de moeilijkheden van de vereenigingen begrijpen, de groote moeilijkheid is echter, dat in de ge meente geen goed terrein is te vinden. Het thans in gebruik zijnde, ligt on-» der de gemeente Eethen. De kwestie van een sportterrein is ook in het wederopbouwplan opgenomen. De heer Verschuur meent dat een sportterrein in de gemeente wel is te vinden, al^ men de uitbreiding maar bui ten de wallen gaat zoeken, gebeurt dit, dan zal daarin een weg geprojecteerd dienen te worden en kan er ook een sportterrein komen. De Voorzitter belooft dat B. en W. aan een en ander aandacht zullfen schenkeB. De heer te Vruchten wijst ook nog op het gemis Van een spaeltefrre&n voor de jeugd, deze moeit het nu zoe-» ken aan de haven of de rivier, met alle gevaren die eraan zijn verbonden. De Voorzitter kan thans reeds wel zeggen, dat in het wederopbouwplan een speelterrein is opgemomen. De heer Verschuur vraagt of ook gezegd kan worden of dit binnen de wallen is ontworpen. De Voorzitter antwoordt van op de wallen. De verschillende begrootingen wor den hierop vastgesteld zooals ze wa ren aangeboden. Op voorstel van B. en W. en aan-»: dringen van Ged. St. wordt de politie-i verordening met eenige kleine wijzigin-, gen opnieuw vastgesteld. Besloten wordt tot het aanga,an van een nieuwe rekening-courant overeen komst met de firma Lentjes en Dros- saerts te 's-Bosch tot een bfedrag van f 100.000, de met 31 December af- loopende overeenkomst had betrekking op een bedrag van f 150.000. Wegens het niet-aannemen van zijn benoeming tot lid der Commissie tot, wering van Schoolverzuim door den heer C. J. M. Merkx, wordt met alge meene stemmen gekozen de lieer P. J. Verschure. De heer A. v. Delft, wordt wegens periodieke aftreding als lid van 'het College van Regenten der Godshuizen met algemeene stemmen als zoodanig) herkozen. De heer v. Delft verklaart Onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen, deze herbenoeming te wil len aannemen. Door Gedi. St. zijn eenige kleine aan merkingen gemaakt op de door den raad vastgestelde hondenbelasting. Be sloten wordt aan de vastgestelde wpjzi- gingen te voldoen en deze opnieuw vast te stellen. Eveneens wordt op voorstel van B. en W. besloten tot Conversie van een geldleening per resto groot f 77450. De rente die 3 3/4 pCt. heeft bedragen, zal tot 31/2 pCt. worden teruggebracht, onder beding, dat de eerste 5 jaren geen renteaflossing mag plaats vin-» den. De te besparen rente bedraagt on geveer f 300 per jaar. Verder wordt besloten tot luet aan gaan eener kasgeldleening bij de firma Lentjes en Drossaert groot f 100,000 tegen D/g pCt. ter vervanging van de thans loopende leening. Brief van Ged. St. waarin wordt ïan- gedioiigen oj wijziging van de leges- verord<m;ig, waartoe met alg. stem men wordt besloten. Brief van Ged. St. over-de salaris- regeling van den gemeentebode. Naar het oordeel van Ged. St. beeft de ge-, meentebode geen volledige dagtaak en bedraagt deze slechts 3/j daarvan. In verband hiermede dient zijn salaris be langrijk te worden verlaagd. B. en W. kunnen zich met deze zienswijze niet Vereenigen. Door de uitgestrektheid* van de gemeente heeft de bode wel een volledige dagtaak en het collége zou zijn salaris dan ook op het huidige peil wiljen handhaven. Dan is er nog een bemerking van Ged. St. waarmede B. en W. zich niet kunnen vereenigen. Als een ambtenaar ter secretarie n.l. een nevenambt waar neemt, werd zijn jaarwedde met 25 pCt. verminderd. Ged. Staten zouden dit percentage op 50 gebracht willen zien. Burg. en Weth. achten cl.it on billijk, omdat het kan voorkomen, dat zoo'n amblenaar dan minder zou verdienen dan wanneer hij zijn oorspronkelijke functie alleen waarnam. Bovendien wordt de tweede functiei niet onder de kantooruren, doch daar na waargenomen. Men ziet hier des avonds altijd laat licht op het ge meentehuis, vorige week zelfs een keer tot 1 uur, dit is noodig om de admi nistratie bij te houden. De raad gaat in beide gevallen geheel accoord met de voorstellen van B. en W. Besloten wordt verder nog, opstal te nemen op een paar terreintjes aan de Molenstraat, een n.l. van den heer A. v. d. Bosch en een van den lieer K. A. v. Rijswijk uit den Haag, voor de plaatsing van 'n paar bruinzeelwoningen. Rondvraag. De heer Groen vraagt of er nog niets bekend is over de plaatsing van de monumenten op de massagraven. De Voorzitter zegt dat deze kwes tie in handen is van de Vereenigtngl Heusden's Belang. De heer Verschuur, secretaris van deze vereeniging deelt mede, dat reeds een jaar geleden aan een architect opi dracht is gegeven voor het maken van een ontwerp. Spr. betreurt het dat nu twee jaren na de ramp, nog geen uit voering aan de plannen kan wbrden gegeven, aanvankelijk wegens materi- aalschaarschte. De heer Dekkers vestigt de aandacht op de straatschenderij door de jeugd beneden 16 jaar. De Voorz. onderschrijft deze klacht. Hij heeft met den Opperwachtmeester, ook reeds overwogen in de politiever ordening eenzelfde bepaling te doen opnemen, als ook in naburige gemeen ten al is geschied, doch met het oogt op de lessen en cursussen die in de ge meente wordt ggeeven, heeft men dit] achterwege gelat-en. Zoodra evenwtelj een goede oplossing is gevonden zal de ze worden toegepast. De heer Dekker vraagt hoe het staat met liet slachthuis. De Voorzitter antwoordt dat deze zaak nog loopende is. Hij heeft even wel vernomen, dat het contract thans bij het Beheersinstituut is. De heer Verschuur meent dat het woningpeil hier beneden het rijksge middelde is gelegen. Hij noemt het betreurenswaardig dat huiseigenaren aan hun huurwoningen zoo weinig laten doen. Hun eigen woning wordt piekfijn in orde gebracht, doch aan de huur woningen wordt niets gedaan. Eeni- gen tijd geleden is toegezegd, dat wel1- standswoningtcezicht hier zitting zou houden voor het aanhooren van klach ten, doch tot lieden heeft ispr. daar van niets gehoord. De Voorzitter verklaart de kwestie wél met de betrokken ambtenaren te hebben besplroken, doch er is mogi niets van gekomen. De heer Verschuur zag gaarne dat de Voorzitter dan een tijdsfjip bepaal de, waarop de ingezetenen die klachten hebben deze op het gemeentehuis kun nen indienen. Zij, die dan geen klachten hebben ingebracht behoeven dan ook niet meer te kankeren. De Voorzitter wil dat gaarne toe zeggen en zal een tijdstip vaststellen. De heer Groen vestigt de aandacht op het gevaarlijke verkeer aan de Witte broodstraat en Burchtstraat. Hij heeft in andere plaatsen weieens een spiegel aangebracht gezien, kan dat hier ook niet gebeuren. De Voorzitter zal ook dit bekijken. De heer Groen zegt dat het paadje achter de gasfabriek ook gebruikt wordt door motorrijders wat hij ge vaarlijk acht. De Voorzitter acht de eenige op lossing, er weer een paal' in het mid den te plaatsen, zooals dat vrejeger het geval was. De lieer Dekkers vraagt hoe of het staat met de aanlegsteigers. De Voorzitter antwoordt dat deze met de bestrating in Hedikhuizen nog deze maand worden aanbesteed. De lieer te Vruchte vindt het on billijk dat de bewoners onder Hedik- huizen, café v. Dal en andere, nog steeds van electrisch licht zijn verstoken. De Voorzitter is het daarmede eens, doch de schuld ligt bij de vroegehe gej meente Hedikhuizen, die aansluitings van dat gedeelte achterwege heeft gela ten. Spr. heeft de PNEM echter reeds opdracht gegeven om' ook deze bewo ners zoo spoedig mogelijk aan te slui ten. De heer Groen bepleit nog de nood zakelijkheid van het doen aanbrengen van een lichtpunt op den hoek van de Wijkschestraat bij den winkel van den heer Couwenberg. De Voorzitter zal ook hieraan aan dacht schenken. De heer v. Bladel informeert of het niet mogelijk is, dat de bussen vroe ger gaan rijden met het oog op de treinverbindingen. De Voorzitter zegt dat reeds pogin gen gedaan worden om de busdiensten uitgebreid te krijgen en ook om des Zondags diensten te krijgen. Hij gelooft wel dat het tot uitbreiding der bus diensten zal komen. De heer v. Bladel vestigt Jiog de aandacht op het puin in de Steeg on-

De Sirene | 1946 | | pagina 5