Plechtige opening van den Korenmolen te Wijk en Aalburg. TWEEDE BLAD Off ideële Mededeelingen Plaatselijk Nieuws NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Bij Ruwe Handen PUROL 30 Ct behoorende bij het No. 6427 MAANDAG 30 DECEMBER 1946 *n slachtvarkens. In het Voedselvoorzi eniingsblad no. 92 d.d. 23 December 1946 .is een wijziging! van de Prij zenver or dening Varkens afgtekondigd, waar bij de overnameprijzen voor slacht varkens, welke van 6 Januari 1947 af worden overgenomen, door bet Bedrijfsich. v. Vee en vleesdh zijn vastgesteld. Met ingang van laatst ge 110 eimdien datum gelden voor varkens, over genomen voor rekening vrm den kooper, met uitzondering van zeu- gCn en beeren, de navolglende prij zen Bij 'n gesl. gew. van p. kg. gesl. 9' 4' 31 21 16 11 10 kg kg kg kg kg kg kg kg' of meer t.m. 90 kg1 50 40 30 20 1.5 kg! kgl kg k!g! gew. f 1.85 f 1.87 f 1.78 f 1.72 f 1.62 f 0.90 f 0.80 f 0.65 gcklen geslachte t.m. t.rn. t.rn. t.m. t.'rn. en minder Bovenstaande prijzen eveneens voor in nood varkens en voor varkens, overge nomen voor rekening! van den le verancier met uitzondering' van zeugen en beeren -mits; deze varkens na slachtingl onvoorwaar delijk zijn goedgekeurd. Voor zeugen, waaronder worden verstaan kennelijke drachtige var kens en varkensv welke tenminste éénmaal hebben gebigd en voor beeren, waaronder tevens laat ge sneden beeren worden verstaan, geldt een prijsregeling, waarbii re kening wordt gehouden met de slachtkwaliteiten van de geleverde dieren. HEUSDEN. Onze oud-sladgenoot de heer 11. J. J. Smits, thans te Geertrui- denberg, slaagde le Leiden voor liet candidaatsexamen in de reed den, wedstrijden gehouden staande Maandagmiddag werden op de prachtige ijsbanen der stads gracht door de IJsvereen. Ileus- op de schaats voor haar leden, be- uit hardrijden en schoon- rijden voor paren. De uitslag was als volgt: Hardrijderijle pr. A. Verhoe ven, 2e H. Verhoeven en 3e Ad. de Wilt uit Herpt. Schoonrijdenle prijs Mej. R. v. d. Staak en de lieer Jaap Buys met 26 p.; 2e Mej. Bouman en de heer Th. Brouwers 24 p.; 3e prijs Mej. N. v. Ballegooijen en de lieer Herman Sprengers 2372 P- Er was vrij veel belangstelling voor deze wedstrijd die een vlot verloop had. Maandagavond werd Moor de vier alhier bestaande Jeugd- vereenigi 11 genn.l. Jongel. Vereen. Meisjesvereen., Knapen ver&en. en Jeugdèlub een Kerstwijdingsavond gehouden in de Clir. Bewaar school, onder leiding van Ds. Vo gel. Het programma voor deze belangrijke avond was goed voor zien. Na opening met gebed, werd een doeltreffende Kerstlutergie vertolkt waarbij alle leden aan meewerklen en 't fend werd Door de Jeugdclub werden nog enkele daarbij passende liederen gezongen. Ook door de Meisjes geheel o weergegeven. goed tref- vereen. werd een Kerstspel ten beste gegeven, hetgeen hier goed op zijn plaats bleek te zijn. Ook werden we nog verrast door een lid van de J. V. met een „Kerst vertelling" uit den oorlog van 1918. Deze goedgeslaagde avond, waar bij de Kerkeraad tegenwoordig was, werd besloten met den „Avondzang" en dankgebed. ANDEL. Het bestuur van de man- nenvereen. Cal^Pjn alhier, is als volgt samengesteldVoorzitter: Dis. Klerkxvervolgens dr. Oos- terom, G. Duizer, H. A. van de Werken en 'Ant. Verschoor jr. De vergoeding per leerling voor 1947 voor de bijzondere school bedraagt voor het gewoon I lager onderwijs f 8 en voor het voortgezet gew. lager onderwijs (7e en 8e klasse) f 11.75 Per leer ling. Onze vroegere dorpsgenoot de heer A. A. van Eeten, is geko zen als bestuurslid der vereen, van A.R. burgemeesters en secretaris sen enz. „Groen van Prinsterer" voor de provincie Zeeland. AiMMER ZODEN, Onze dorpsgenoote Mei. A. v. Beers werd dezer dagen aan- gesteld als telefoniste op 't hulp postkantoor alhier. Ruwe huid, Ruwe lippen met meer crème - karakter, daarom geliefd door de vrouw. Doos 40 ct Za terdag middag omgeving ge- verzamelde zich in de woning van den mo lenaar II. Vos alhier een talrijk gezelschap, waaronder Jhr. Mr. F. v. Rijckevorsel, bestuurslid van de Vereen. „De Hollandsche Molen". Burgemeester Landweer, de wet houders D. v. Wijk en B. Hoza, de heeren Bos uit Almkerk en Haspels uit Bab.-Broek, eenige heeren van die Wederopbouw, een aantal molenaars' uit de en verschillende genoodigden. Nadat een kopje thee was dronken, begaf het gezelschap zich naar de slanke steenen stelling- molen, een der fraaiste van hef Land van Hensden en Altena en gebouwd in het jaar 1872. In Ja nuari 1945 werd de molen door oorlogsgeweld grooten deels ver nield. In October 1916 werd een aanvang gemaakt mei de herstel werkzaamheden en reeds twee maanden na deze datum is de molen maalvaardig. De molen is voorzien van een nieuwe as, nieuwe windpulling, nieuwe lange en korte ijzeren spruiten, ijzeren staart, nieuwe kap en vender opnieuw geheel gestroomlijnd, systeem J. Bos, Mo lenmaker, Almkerk. Het werk is uitgevoerd door J. Bos, Almkerk en J. Haspels te Bab.-Broek. Jhr. Rijckevorsel begon met de aanwezigen welkom te heeten, in het bijzonder Burgemeester Land weer en de wethouders, waaruit bleek dat ook 't gein.-best. belang stelling had in de herstelling van de molen, die werkelijk een sieraad voor de gemeente vormt. Hij bracht hulde aan den heer Vos, den lieer Bos voor zijn ontwerp en vender aan allen, die aan de herstelling hadden medegewerkt en verklaarde de molen voor geo pend B urgemees ter Land weer voerde hierop het woord en zei dat het lot voldoening stemt, dat ook de mooie Aalburgsche Molen, die zoo bijzonder past in het landschap van de gemeente, thans in ge bruik kan worden genomen. Aanvankelijk moest men sceptisch staan ten aanzien zijn restauratie. Immers, wie reet na de bevrijding den molen zag in zijn desolaten toestand, vreesde, dat herstelling voors hands niet mogelijk zoude zijn. De verwoesting was groot. Gele gen op nog geen kilomeier afstand van liet geveclitsfront, waar vriend en vijand elkaar gedunende een half jaar bestreden, diende de mo len voor de Duitschers als obser vatiepost met als gevolg, dat hij door de Engelschen danig onder vuur werd genomen. Als men daarbij nog de befaamde Duitsche vernielzucht in aanmerking neeint, kan men zich voorstellen, dat wat wij na het einde van den oorlog hier aantroffen, niet veel fraais was. O111 verder gevaar te voor komen werd de groolendeels ver nielde molen van zijn wieken ontdaan en bleef hij als trooste loos voorbeeld van oorlogsvernie- wel van di- lengte van ge ling staan. Evenwel, de heer Vos had hier geen vrede mee. Dank zij zijn initiatief, werden spoedig piannen voor algeheele restauratie gereed gemaakt en het is vooral zijn activiteit in deze dat de mo len nu weer een sieraad voor on ze gemeente beleeke.nl en dien land bouwers zijn diensten kan geven voor het verwerken van de oogst- prod neten. Maar ook de vereeniging „De Hollandsche Molen" te Amsterdam interesseerde zich voor de molen- restauratie en het is mede aan deze zeer nuttige vereeniging te danken, dat de herbouw en mo derniseering op deskundige wijze kon worden uitgevoerd. Zij im mers diende als intermediair en verleende haar bemiddeling voor het verkrijgen van de verschillen de overheidssubsidies, terwijl zij zelve ook baar financiëele steun toezegde. Zoo heeft een veelzijdige samen werking dit prachtige resultaat op geleverd. In dit verband dient nog de medewerking van het streek- bureau voor den Wederopbouw genoemd te wprden. Ten slotte heeft de heer Vos mogen profitee- ren van de jarenlange ervaring, die heeft geleid tot -groote des kundigheid van de twee beken de molenmakers de heeren Bos en Haspels, die de technische uit voering hebben verzorgd. Ik moge de wensch uitspreken, dat deze molen tot in jaren een sieraad voor onze meente moge zijn, tot heil van zijn bewoners en tot bloei van de firma Vos. De heer Meijer van den Weder opbouw sprak hierna nog eenige woorden, nadat hij had medege deeld dat de heer v. Loenen ver hinderd was de plechtigheid bij te wonen. Hierna overhandigde Jhr. v. Rijckevorsel aan den heer Vos en den heer Bos een oorkonde van zijn vereeniging als blijk van waardeering, terwijl Burgemeester Landweer en eenige andere per sonen een jaarboek van de veree niging ontvingen. Aan het slot dankte de heer Vos Jhm v. Rijckevorsel, Burge meester landweer, den heer Meij er en allen die aan de herstelling hun medewerking hadden ver leend. Na het bezichtigen van den mo len begaf het gezelschap zich weer binnen de woning van den heer Vos waar men onder een glas wijn nog eenigen tijd gezellig bij elkaar bleef. Tijdens dit samenzijn kwam de heer Eykelenboom, vertegenwoor diger van de firma Duyvis Koek fabrikanten te Westzaan, zijn ge- lukwenschen aanbieden en over handigde namens zijn firma een fraaie bloemenmand. Met trots kan de gemeente Wijk en Aalburg neer zien op de her rezen molen, die een mooie aan winst blijft voor de gemeente en hare omgeving. Onze dorpsgenoot J. Merks ontving dezer dagen de eereme- daille voor hoefbeslag vanwege de in 's-Hertogenbosch gehouden ten toonstelling van het Nederl. Trek paard. AALST. Naar we vernemen, heeft Ds. A. P. v. d. Kooii het op hei 11 uit gebrachte beroep naar de Ned. ITerv. gemeente van Ni j kerk aange nomen. lot kerkvoogd bii de Ned. Herv. kerk. is g'ekozen, de beer G. van Os, en tot notabel in de va cature W. Vernooij, die wegens Imogen leeftijd niet herkiesbaar was, de heer H. J. van O01 jen. Bei de gekozenen namen Iiun benoe ming aan. Le heer P. de Heer. hoofd der Cbr. school alhier, ontving'een benoeming in gelijke functie te O.oitgensplaat en heeft deze benoe- ming: aangenomen. Maandagavond 23 Lee. ver gaderde de IJsclub „Nooit Ge dacht 'in café G ij.be aan de Riet- schoof. Na opening! volgde lezing der notulen, welke werden goed gekeurd. Met algemleenie stemmen, is besloten banen uit te zetten op de Maas nabij de steenfabriek, mits liet ijs voldoende sterk blijkt te zijn. In ons dorp zijn namelijk geen an dere geschikte plaatsen. Bii in schrijving tot baanveger "is de laag ste inschrijver W. .Vernooij voor f9.50 per dag. Het baangeld is vastgesteld op fo.25. Vooor inschrijving tenten is geen animo. Niets meer te behan delen zijnde volgt sluiting. -Le v.v. Rn da kwam Vrijdag avond 20 Lee. in algemeene le denvergadering bijeen in café van Lijk. Na opening! en lezinjgi der notu len die worden goedgekeurd, doet de penni nghieester rekening; en ver antwoording over het afgeloopen halfjaar, waaruit een nadeelig' sal do blijkt van f 1.50. Le controlecommissie brengt bii mon.de van het lid C. Haasakker verslag uit en verklaard een en an der in goede orde bevonden te hebben. Le aftredende bestuursleden B. van Oottjen, voorz., J. C. den Dag gelder, penningm. en A. Donker sloot, comm., worden met g'r00te meerderheid van stemmen herko zen. Inplaats van A. van Lriel wordt tot commissaris gekozen H. van Zee. Ter aanvulling van die commissie van controle worden gekozen J. v. Lijk en C. Vernooij. Plet be stuur stelt voor het lid K. Bouman aan te stellen als terreinknecht. Wordt 'met algemeene stemmien be sloten. Het samenstellen der elf tallen zal vo.orloopig1 nogl aan het bestuur worden overgelaten. Als attractie wordt nog! pengira- tis verloting gehouden van rook artikelen. Bii de rondvraag worden nog enkele zakien van huishoudelijke aard besproken, o.a. is besloten aan de jongens die in Indië hun plicht vervullen een verrassing te doen toekomen, waarna de voorzitter de vergadering! te half tien sloot. CAPELLE. In de vacature, ontstaan "door het bedanken van den heer G. voor de Poorte, is tot ouderling' der Ned. Herv. gemeente alhier benoemd de heer L. Werther, die deze benoeming heeft aangeno men. Het aan liet Capelsche veer over den Nieuwen Maasmond in de A/aart brengen van de gïerpont, welke tot nu toe dienst heeft ge daan bij het Lrongel'sche veer, beteekent weer een stap in .de goe de richting. Immers tot nu .toe ge schiedde de overtocht nog steeds per roeiboot en was liet veer na de bevrijding niet meer dan een voetveer. Nu de gierpont in .dienst komt, kan het wagenverkeer met de overzijde van de Maas .via dit veer ook weer hersteld worden, zoodat de tijd van groote omwegen

De Sirene | 1946 | | pagina 5