Frankrijk. BUITENLAND. Belgie. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Relingen als kiidet tot de Koninklijke Militaire Akademie. Het volgend aantal plaatsen wordt dit jaar opengesteld Voor den dienst hier te lande: infanterie 25, cavalerie 2, artillerie 20, genie 3. Voor den dienst in Oost-Indie in fanterie 10, artillerie 25 genie 15. Verdere bijzonderheden vinden belanghebbenden in de Staats-Conr ar t No 50. Zaterdag-middag keerden de officieren van de infanterie te 's-Hage in garnizoen terug van de wekelijksche rij-oefeningentoen in de Ma liebaan het paard van een der officieren schrikte, waardoor de ruiter uit den zadel werd geworpen. Met een der sporen aan den teugel blijvende hangen werd de officier een eind weegs voort- gesleurd tot hij door de andere officieren uit zijne gevaarlijke positie verlost werd. Hy is vrij ernstig aan arm en been gewond. Ecnige dagen geleden staken een-en-twintig werklieden met eene boot de 111, te Straatsburg over, om zich naar hun werk te begeven. De gene welke de boot bestuurde, was oen weinig dronkenhij roeide zoo onvoorzichtig, dat de boot naar den eenen kant overhelde en dreigde te kantelen. Op dit oogenblik wilden de werklieden ver schrikt allen tegelijk uit, de boot springen; hun ne bewegingen deden ditmaal de boot omslaan en de een-en-twintig ongelukkigen vielen in het water. Slechts zestien werden gered, de vijf anderen verdronken. 140,000 mark benadeeld. In een aantal andere gevallen kon niet alles voldoende geconstateerd worden om wettig uit te maken of zij in de termen der strafwet vielen. Z. M. heeft na afgelegd examen benoemd tot surnumerair der directe belastingen en het ka daster de heerenJ. H. van Beusekom te Geer- truidenberg; J. J. ter Laag, te VBoschJ.W. Houwing, W. H. Houwing en D. Hendriksz, te Rotterdam en G. P. Cool, te Zwolle. Bij Zr. Als. besluit is aan M. Schuijlenberg op zijn verzoekeervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger te Helmond. De Rijnbrug te Arnhem werd Maandag door een schip aangevaren; het middenstuk is afge dreven en gezonken. Yoorloopig geschiedt de passage per sloep; de gierpont wordt gelegd. Het schip heeft een lek bekomen. Zondag namiddag omstreeks 5 ure is er brand ontstaan in de fabriek van wollen garens van de firma J. Parmentier Zoon te Leiden. Door krachtdadige hulp van de brandweer was men den brand spoedig meester. Daar de brand voornamelijk het magazijn betrof, moet de schade nogal belangrijk zijn. Er heeft weder eene mijn-ontploffing plaats gehad te Kilsyth, nabij Glasgow. De meeste mijnwerkers brachten er het leven afdoch zestien mannen zijn in de diepte opgesloten ge bleven en er schijnt niet de minste hoop te bestaan hen te kunnen redden. Z. K. H. Prins Frederik en het Hoofdbestuur der fBredasche Maatschappij van Landbouw hebben ieder f100 geschonken voor de land- bouw-tentoonstelling, ia September a. s. te Boxtel te houden. De le zitting van den Militieraad, die bepaald was op 16 dezer, ten Gemeentehuize te Tilburg, is voor onbepaald en tijd uitgesteld. Het wetsontwerp tot wijziging der bepalingen betreffende het recht van hypotheek is door de Ministers van Justitie en van Financiën inge trokken. lleusden, 11 Maart. Naar men »erneenit znl j Brussel10 Maart. Het wus gister juist met het oog op de uitgebakende spoorlijn langs twee jaren geleden, dat T'Kint de Roodenbeke .'I <»'/o cfofl irAA>» nnvhouliitvAti i I i>\ .1 i l i i i De Hooge Raad heeft bij arrest van Maandag beslist dat, wanneer in een gemeentelijke veror dening is bepaald, dat alle openbare plaatsen; waar men gelagen zetop een bepaald uur moeten gesloten zijnhieronder niet begrepen kunnen worden die gedeelten van koffiehuizen of tapperijen uitsluitend voor gesloten gezel schappen bestemd. De zitting der Tweede Kamer van Maandag 11 Maart is geopend ten 3s/4 uur. Tot Voorzitters der afdeelingen zijn benoemd de heeren Begram, Mirandolle, Fransen van de Putte Verniers van der Loeff en Geertsema tot onder-Voorzitters de heeren Wintgens, Van Houten, Moens, Sandberg en Cremers. Vrijdag-middag zijn nabij Eindhoven twee ledige wagons, door den storm voortgejaagd, in aanraking gekomen met een manoeuvreerenden trein, waardoor zij ontspoorden. In den dienst had geen stoornis plaats. Te Chemnitzin Saksenis eene bende val- sche munters ontdekt. Dertig personen zijn ge arresteerd en al de werktuigen in beslaggenomen. Uit Wijk wordt van 9 Maart gemeld: Heden nacht, omstreeks 1 uur, ontstond al hier brand in de kom der gemeente, in een huis door twee gezinnen bewoond. Door de spoedige werking der beide spuiten slaagde men er in den brand tot dit perceel te beperken. Het huis, alsook de inboedel van een der be woners zijn geassureerd, doch de inboedel van den anderen bewoner niet. Zondag-avond is in een danshuis in de Bo- terstraat te Utrecht twist ontstaan tusschen een veehandelaar en een mineurwelke zoo hoog hep, dat de mineur zijn sabel trok en den vee- kooper eene belangrijke wonde aan de hand toe bracht. De dader is gearresteerd. Naar men a erneeratwordt tegen hem eene vervolging in gesteld. De Minister van financiën heeft bekend ge maaktdat gedurende het jaar 1877 in 's rijks munt zijn vervaardigd en afgeleverd: a. voor rekening van het rijk: 1,000,000 10 cents stukken, 11,026,000 koperen centen, 1,400,000 koperen halve centen, 4,000,000 bronzen 21/2 centstukken en 6,100,000 bronzen centen b. voor rekening van particulieren: 1,108,149 10 guldenstukken en 14,785 gouden dukaten ongerekend de gouden dukaten te zamen uit makende eene nominale waarde van f 11,452,750. Uit het kanaal nabij Weert is opgehaald het lijk van een inwoner uit Stamproy die waar schijnlijk door de duisternis misleid daarin is gevallen. Hij laat eene vrouw met vier kin deren na. Onder Uden is bij het rooien van een zwaren boom een persoon onder den neervallenden stam geraakt. De man werd zwaar gewond. Line Strieby (eene tweede Adèle Spitzeder) te Grunstadtis tot 6 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Op hare vijf medeplichtigen zijn slechts gevangenisstraffen van 1 tot 7 maanden toegepast. Voor zoover de rechter kon consta- teeren had zij in 110 gevallen door middel -van bedrog een aantal perwnen te samen voor Bij het postkantoor te Rotterdam zijn Zondag alle brievenbestellersdie hun vrijen Zondag haddenin dienst moeten komenwegens de menigte strooibiljettencirculairen en brochures betreffende de verkiezing aldaar. Door 25 be stellers zijn ruim 20,000 stuks aan de geadres seerden bezorgd. Tilburg, Met groote ingenomenheid heeft men alhier de heuglijke tijding vernomen dat door d« Regeering is voorgesteld eene subsidie te verleenen van 9 tonvoor den aanleg van een scheepvaartkanaal van Eindhoven langs Tilburg naar den Amer. Reeds meer dan 30 jaar geledenonder de regeering van Z. M. Willem II, werden op H. Ds. last plannen ontworpen en werd het terrein afgebakend voor den aanleg van een kanaal naar den Groenendijk, onder Dongen. Later werden nog andere plannen gemaaktdie echter allen schipbreuk leden. Thans koestert men de hoop dat het werk tot stand zal komen en Tilburg als voorname fabriekstad een waterweg zal ver krijgen, waarnaar hettct uitbreiding zijner in dustrie, zoo reikhalzend heeft uitgezien. De tekst der memorie van toelichting vindt men op de eerste bladzijde. Heden (Woensdag) voormiddag te 10 uren werd op het Gemeentehuis alhier eene vergade ring van den Gemeenteraad gehouden. De punten van behandeling waren lo. Ingekomen stukkenwaaronder een over den aanleg van een scheepvaartkanaal 2o. Nota van aanmerkingen op de Gemeente rekening 3o. Rapport Armenrekening en begrooting.; 4o. Uitbreiding der buizen van de Gasfabriek. Daar de tijd te beperkt was om het verslag dezer vergadering nog in dit nummer op te nemen zullen wij in ons volgend nummer een verslag van het verhandelde geven. Breda, 12 Maart. De algemeene vergadering van het Nationaal Leder - industrie Bond, gister alhier gehoudenwerd door 147 personen bezocht. De 5 aftredende Bestuursleden werden allen herkozen. Als voorzitter is herbenoemd de heer J. F. de Booy en als secretaris de heer Jan Philipsen, beide met algemeene stemmen. Onder de vele en gewichtige punten die ter behandeling waren opgegeven vermidden wij dat op voorstel van den voorzitter besloten is eene deputatie van 3 leden en een bestuurslid op kosten van het Bond naar de wereldtentoonstel ling te Parijs te zenden, die later een gemoti veerd verslag zullen uitbrengen, over al dat op het gebied der leder-industrie door hen aldaar is bevonden. De Algemeene Vergadering begon ten 12 ure 's middags en werd ten ruim B1/^ ure 's avonds gesloten. Uitvoerig werden ook besproken het oprichten eener ledermis, de patentwet, het tarief van ver voer op spoorwegen, de tariefwet, publieke vei lingen, enz. deze stail voor particulieren rekening een grint weg worden aangelegd van het zoogenaamde ei land of Zuid-Nederhemert tot aan de scheiding van Noord-Brabant op den Motfendijk. Door de doortrekking van dezen weg in de gemeente Herpt zal alsnu eene schoone verbinding kunnen worden verkregen met de provincie Gelderland, waardoor in eene lang gevoelde behoefte zou zijn voorzien. Eindhoven, 10 Maart. De Minister van fi nanciën heeft in antwoord op het door eenige fabrikanten aan hem gericht adres tot het ver krijgbaar stellen van bronzen pasmunt bij den Rijksontvanger alhier, te kennen gegeven, dat wegens de daaraan verbonden groote bezwaren van Rijkswege geen pasmunt kan worden ver krijgbaar gesteld in plaatsen, waar geen betaal meester gevestigd is; doch dat, indien zij voor gemeenschappelijke rekening een meer of minder aanzienlijk bedrag in stukken van 25 en 10 et. en in* bronzen centen bij den betaalmeester te 's-Hertogenbosch willen doen afhalen de Minister bereid is dien ambtenaar te machtigen tot de afgifte van het verlangde bedrag, tegen overne ming van ander wettig betaalmiddel, hetgeen dan, voor zooveel de bronzen centen betreft, voor slechts één vierde in koperen eenten zal behoeven te bestaan, mits één hunner den Mi nister vooraf verwittige van liet bedrag, dat zij in elke der drie genoemde soorten van pasmunt wenschen te bekomen. Heerenyeen12 Maart. Nu reeds 3 weken geleden ging een 18-jarig jongeling voor den heer P. Tacomsalhier, op reis om gelden te innen commissies op te nemenenz. Hij zou in 't Noordoosten der provincie Friesland en in de aangrenzende gemeenten van Groningen reizen. Ofschoon hij uiterlijk 25 Februari zou terug- keeren verwacht men hem nog steeds. Men verdiept zich in gissingen omtrent deze geheim zinnige verdwijning. iu Engeland gearresteerd werd op de stoomboot, die hem met zijn maïtressede beruchte Lolo, en een goed deel van de millioeneu, welke hij aan de Banque de Belgiq/te ontstolen had, naar de Vereenigde Staten zou overvoeren. Welnu dien dag is er in deze langwijlige zaak eindelijk een begin van beslissing gevallen. De Raadka mer heeft iu haar arrest T'Kint de Roodenbeke en Fortampsex-directeur van de Banque de Belgique, naar de Assises van Brabant verwezen. De eerste wordt beschuldigd van diefstal in dienstbaarheid en valschheid in geschriften. Van den tweede is het hoofdfeit van beschul diging het maken van valsche balansen. De lieer Sabatierex-administrateur van de Banque de Belgiqueis van alle vervolging ontslagen. Hetzelfde is het geval met verscheiden wissel agenten. Twee wissel-agenten, insgelijks in de zaak betrokken, zijn naar het Correctioneel Hof verwezen. Verleden Zaterdag werd te Engachies een drievoudige moord in vollen dag gepleegd de politie begaf zich aanstonds ter plaatse. In den tuin van zekeren Pellefigue, klompenmaker, vond zij eene vrouw te midden van een plas bloed uitgestrekt, een grijsaardop «en hoop hout gevallen en wat verder eene jonge vrouw met bebloed aangezichtbij welke een jong meisje zich bevond en weende. Aan een venster van het huis stond een man van ongeveer veertig jaren, welke dit verschrikkelijk schouwspel met onverschilligheid aanstaarde. Het was Pellefigue, de moordenaar. Ziehier wat er gebeurd was Pellefigue was getrouwd met eene jonge vrouw, vijf-en-twintig jaren oud en welke reeds een kind had. Dit kind was de oorzaak van onop houdelijk twisten in het huisgezin. Verleden Zaterdag sloeg de klompenmaker zijne vrouw, en het verschrikte kind ging zijnen grootvader roepen om zijne moeder te beschermen welke Pellefigue eenige oogenblikken nadien de deur uit wierp. De grijsaard ontmoette zijne dochter, en keerde met deze terug naar Pellefigue, om hare kleederen te halen. De klompenmaker weigerde en sloeg den ongelukkigen grijsaard, die op den grond neerviel. Zijne dochter, alhoewel zelf erg mis handeld, droeg hem op het voorplein; Peliefigue, buiten zichzelven van woedenam zijn geweer en schoot den grijsaard dood. Daarna wierp hij zich op zijn lijk, en bracht het verscheidene slagen met dan kolf toe. De vrouw van liet'ongelukkig slachtoffer, niet wetende wat er gaande was kwam toegesneld doch op het gezicht van het lijk van haren man wilde zij de vlucht nemenPellefigue vervolgde haar en bracht haar op het hoofd verscheidene slagen met de kolf toezoodat zij zielloos ne- derviel. Intusschen had de ongelukkige vrouw Pelie figue zelf gansch bebloed en mishandeld zich met haar kind verborgenen zonder haar te zoeken ging de moordenaar terug in huis en deed zijne Zondagskleêren aan omzooals hij later zegde, de gendarmen behoorlyk te kunnen ontvangen. Toen het gerecht ter plaatse kwam, was de grijsaard reeds een lijk en zijne vrouw stierf weldra. De vrouw van den moordenaar heeft vijf wonden doch allen zonder gevaar. Pelle figue schijnt niet het minste in de tegenwoor digheid zijner slachtoffers bewogen. Herent hals, 8 Maart. Heden had alhier een verschrikkelijk ongeluk plaats. Een meisje van 16 jaar, Maria van Grieken, was dezen morgen uitgegaan toen zij op hare terugkomst tot bij de woning harer ouders was teruggekeerd, werd zij door den feilen rukwind opgenomen en voort gedreven, met het ongelukkig gevolg, dat zij op de rails van de lijn Gladbach terecht kwam juist op het oogenblik dat een trein aankwam de ongelukkige werden beide beenen afgesneden. Men hoopt echter haar leven nog te redden. Dezer dagen is het Annamitische gezant schap te Parijs aangekomen. De chefs van het gezantschap, zijn de volgende: Pguzen-and-Doau, le assesor bij liet Ministerie van Binnenlandsche Zaken Ton-Ahat-Chanlid van de Vorstelijke familie en óppers-mandarijn bij het Ministerie van Eerediensfcen ten slotte Haint-Van-Van opper-mandarijn bij het Ministerie van Open bare Werken. De kleeding van de hooge functionarissen is zoo zeldzaan dat zij wel een nauwkeurige be schrijving verdient. Het costuum bestaat uit een langen rokmet wijde zijden mouwen waarop dieren en fantastische zinnebeelden zijn gebor duurd. De muts is een zwart calotje, 't welk de en chignon gevlochten haren bevat. Deze coiffure is bedekt met gouden versier selen aan beide zijden steekt een vleugel van één voet lengte in horizontale rigting uit; deze vleugels zijn van gaasgeborduurd met goud draad en gelijken veel op de ligte vleugelen van een juffertje (glazenmakers). Om het middel hebben de Annamiten een soort van gordelwelke met edelgesteenten is bezet. Het schoeisel bestaat uit groote Chinesche laarzen met breede witte zolen. Bij het cos tuum behoort een ivoren palet, dat de hooge personen in hun op de borst gekruiste handen houden. Dit palet is het zinnebeeld van hun magt. De andere Annamiten die belmoren tot de laatste 5 klassen van mandarijnendragen een dof zwart zijden gewaadop de borst is een tijger of een kraanvogel geborduurd de muts is zonder vleugels en prijkt met zilveren ver sierselen. Pguzen-and-Doan is letterkundige, en als zoodanig js het hem naar 's lands gebruik vergund de nagels van de linkerhand te laten groeien. Deze zijn vijftien, centimeters lang. De hooge dignitaris is kommandeur van de orde van het Legioen van Eer. Ridder van Scherzer, die Kroonprins Rudolf op zijne reis^ door J&ugsland vergezeld heeftis door den Keizer van Oostenrijk verzocht een uitvoerig verslag te leveren van zijn bezoeken in de iabrieks-distrieton van Engeland. Dit verslag zal den Oostenrijkschen handelaars een helder overzicht geven van den toestand der Engelsche industrie. Londen ,11 Maart. Gladstone heeft een brief geschreven, waarin hij zijn voornemen te kennen geelt om, als er nieuwe verkiezingen uitgeschreven zullen wordenzich niet weder candidaat te stellen. Gisteren waren er 80,000 a 40,000 personen in llyde-park, die aan de demonstraties voor en tegen den oorlog deelnamen. Volgens een brief in het weekblad la Finance verkeert de nijverheid in Duitschland in zoo gedrukteu toestand dat men een terugkeer tot beschermende rechten onvermijdelijk acht. De Vereeniging van industrieelen heeft een ontwerp- tarief opgemaakt, afwisselende van 3 tot 12 pCt. van de waarde, hetwelk zij de Regeering heeft aangeboden. Prins von Bismarck schijnt de zaak genegen. Zelfs zou in den Rijksdag, zoo als de omstandigheden nu staan onder zekere voor waarden «en meerderheid daarvoor te winnen zijn. Berlijn, 11 Maart. De Rijksdag heeft het wetsontwerp betreffende de plaatsvervanging van Rijkskanselier bij derde lezing onveranderd aan genomen met 171 stemmen tegen 101. De Po len en socialisten onthielden zich van stemming-. Tegen «temden de Fortschritts-party, "het cen trum en de Elzas-Lotharinger protestpartij. Aartshertog Frans Karei Joeef, Keizerlijk Prins en Aartshertog vaa Oostenrijk, Koninklijk

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2