Mededeelingen. BUITENLAND." Duitschland. Oostenrijk. Frankrijk. Belgie. Engeland. Italië. Rusland. Turkije. Griekenland. lij aan winkolgooderen weinig of geen schade toegebrachthetgeen gedeeltelijk kan worden toegeschreven aan de toevallige omstandigheid dat de meeste goederen gisteren of eergisteren tot heden ochtend waren weggeborgen. Naai de verklaringen van bewoners moet ëenige mi nuten vóór 2 ure de aanval hebben plaats ge had. Bij een winkelier in het Hang is, wel licht door dezelfde kwaadwilligende groote winkelruit bekrast, naar het schijnt doormiddel van een diamant. Drie jonge knapen te Amsterdam hebben een oud paard, dat bij een stalhouder stond, op verschillende plaatsen met een bijl in 't lijf gehakt. Tegen de jeugdige beulen is proces verbaal opgemaakt. Door een Weener fabrikant is een groote ver betering uitgevonden bij de naaimachines. Hij heeft namelijk het middel ontdekt, om ze even als eene pendule op te winden met een veer, die naar verkiezing versneld of vertraagd kan worden en alleen van tijd tot tijd behoeft te worden opgewonden. Daar de 'dokters allerlei nieuwerwetsche vrouwenziekten toeschrijven aan de zenuwachtige beweging van de hand of den voet bij het gebruik der naaimachineszal zeker deze nieuwe uitvinding met blijdschap begroet worden. (Huisvrouw.) De Messager de Toulouse deelt het volgende grappige verhaal mede: Een boer in het dep. Hame-Garonne had van een ander een koe ge kocht voor 500 l'r. De kooper hield de koe bij den halster en legde op een tafel 20 twintig- frankstukken neer en een bankbiljet van 100 fr. De koe nam het bankbiljet in den bek en slokte het in. Nu beweerde de kooperdat hij betaald had, de ander, dat hij het geld niet had ont vangen de zaak is voor den vrederechter gebracht. In Den llaag moet, volgens de Gr. Ct., weder een geval van poging tot vergiftiging hebben plaats gehad. Eene werkvrouw moet getracht hebben eene jeugdige dienstbode, die zeer inde gunst stond van hare meesteres, door icrgift om het leven te brengen. De daderes is in hechtenis. 1 leusden, Oirschot, Ooslerhout en Oss geéne gelegenheid schijnt te zijn gegeven tot kostelooze inenting en herinenting. Met liet oog op het gewicht der zaak en in het belang der volksgezondheid hebben Ged<. Staten bij eene algemeene aanschrijving de g< ineentebestui en gewezen op het gebiedend voor- se hrit't van art, 11 der wet van 4 December 1872, (Staatsblad n°. 134). Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben met uitzondering op het verbod iu art. 5 van het prov. reglement tot wering en beteugeling der veeziekte, in het algemeen ook gedurende dit jaar vergund, om honderd runderen in de zelfde weide te houden, onder bepaling echter, dat zooveel mogelijk en voor zoo ver dit kan geschieden, zonder gemeld cijfer van honderd te overschrijden, het rundvee, uit hetzelfde onder* deel of gedeelte der gemeente afkomstig, in de-r zelfde weide zal gebracht worden. Men leest in de Bred. Ct,. -. Met belangstelling zal ongetwijfeld door u vernomen wordendat de toestand van den minister van oorlog aan velen bekommering inboezemt. De ontsteking van het kakebeen moet de laatste dagen zoo in hevigheid zijn toegenomen, dat indien niet zeer spoedig een fgeheele ommekeer ten goede plaats hoeft, de •gevolgen wel te voorzien, maar niette keeren zullen zijn. Er zijn weinig ziekten welke de daarstelling van zoovele geneesmiddelen heeft bevorderd als de Asthma. De meeste dezer middelen min of meer onvoldoende zijn in een welverdiende ver getelheid geraakt. De bewonderenswaardige wer king der teer op de longen en de slijmdeelen in het algemeen heeft, talrijke proefnemingen uitgelokt waaruit thans blijkt dat een der beste behandelingen tegen Asthma bestaat in de aan wending der Teercapsulea van Guyot. In de meeste gevallen geven twee of drie capsules, bij eiken maaltijd ingenomen eene snelle ver lichting, wij voegen er echter bij dat wanneer de kwaal reeds verouderd is men gedurende cenigen tijd met deze behandeling moet voort gaan overigens, na de spoedige verlichting die zij daarvan ondervinden zijn de zieken zelden geneigd het gebruik der Teercapsules af te schaffen alvorens zij geheel zijn hersteld. Deze wijze van behandeling komt op zeer geringe kosten te staan, ongeveer 6 a 8 cents per dag. Om er zeker van te zijn dat men de echte Teercapsules vaa Guyot bekomtmoet men de in drie kleuren gedrukte handteekening van Guyot eischen die zich op elke flacon moet bevinden. Depót te Parijs in de Apotheek Guyot, 31 Ene de Seine en in de meeste Apotheken. verren afstand gehoord werd. De stad word met eene dikke rookwolk overdekt. Er beersehte algemeene ontsteltenis, de werk- :i iu alle richtingen, kropen achter opwaren, enz., de lucht krioelde an voorwerpen door de ont- D pge ,-.uj eene partij hoorns bereikte de toppen van de masten der schepen en werden in alle richtingen verspreid. Pakken brandende wol vielen tot op het midden van de straat. Toen de eerste schrik voorbij was, kwam er aanstonds eene groote massa volk toegesneld en was men getuige van hartverscheurende tooneelen zeven personen hadden brandwonden bekomen en jammerden van pijn. De gewonden werden oogenblikkelijk naar het hulpgasthuis gebracht en door eeneu geneesheer verzorgd. Vier hunner hadden verschrikkelijke wonden bekomen de overige minder gevaarlijke. Er hadden nog drie ontploffingen plaats in het ruim van den Rio-Douroen weldra stond het vaartuig van onder tot boven in vuur en vlam. De omliggende schepen werden sterk be dreigd; er lagen scheepjes waarop vrouwen en kinderen waren, om de brandende stoomboot. De dikke rook belejite^dat men den Zloi-Douro naderen konen de opvolgende ontploffingen verspreidden telkens eene groote menigte koop ware» in de lucht. De pompiers, de havenoverheden, enz. kwamen weldra toegesneld door middel van twee sleep- stoombooten werden de meest bedreigde schepen op sleeptouw genomen en in veiligheid gebracht. Dit gebeurde zonder ongevallen en weldra was de Rio-Douro van de overige vaartuigen afge zonderd. Alle pogingen wedden nu aangewend om den brand te blusschen en na een uur werkens was men het vuur meester. De Rio-Douro is eene ijzeren stoomboot, al de koopwaar in het groote voorruim, welke de helft van het schip uitmaakt, is verbrand en erg beschadigd, alsook de masten, zeilen, touwwerk, enz. Op het dek vond men achter een verbrande wólbaal het verkoold lijk van den timmerman van het vaartuig. den Regent, de Sancy, den Grooien Mogol, de Deriah-noor en den Nizam. Eene bijzondere wacht waakt dag en nacht bij die schatten. Berlijn 17 Maart. Thans zijn de Mogend heden onderling overeengekomendat op het Congres alleen vertegenwoordigd [zullen worden die Mogendhedenwelke het Parijzer verdrag hebben onderteekend. Op het Congres zullen gehoord mogen worden in raadplegenden zin de afgevaardigden van de kleine naburige Staten van Turkije, welke belang hebben bij de defini tive regeling van de quaestie. Onder die afge vaardigden zullen o. a. ook voorkomen die van Bulgarije. Maandag-morgen zijn de eerste kievitseieren Z.'M. don koning ten geschenke aangeboden door den heer A. J. Schaap, Hofleverancier van Z. M. den koning, te Delft. De Hollandsehe Premie- en Rentebankonder de firma Carl Bruch Co., te Amsterdam, is in liquidatie getreden. Uit Oosterbeek wordt van 17 Maart gemeld Heden nacht heeft hier een hevige brand gewoed. Twee aan elkander gebouwde boerenwoningen met een schuurtje zijn een prooi der vlammen geworden. Alle bewoners waren in gerusten slaap, toen óón hunner wakker werd en den zolder in brand zag staan. Met moeite redden zich allen, maar kleeding of huisraad te redden, daaraan viel niet te denken. Ook het Vee is gered, uit genomen een varken en ecne. geit. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Gelukkig was er groote windstilte, waardoor de nabijgelegen gebouwen bewaard zijn. De verbrande woningen toch waren in het midden van het dorp gelegen. De brandspuit kwam laat, maar deed, eenmaal in werking, grooten dienst. Er bestaan hier bij brand geene andere wijze van kennisgeving aan de burgerij, dan het luidgn der klok gedurende korten tijd, hetwelk door velen, vooral in den eersten slaap, niet gehoord wordt. Daaraan was het ook alleen toe te schrijven, dat de brandspuit wat laat kwam. Tilburg. Zondagavondomstreeks 10 ure kregen drie personen J. Donders, zijn zwager J. van den Berg en C. Wouters, op de openbare straat alhier twist; dit liep zoo hoog dat de twee eerst genoemden den laatste met een stok zoo deerlijk sloegen, dat de geslagene twee'won den aan liet hoofd en eene kneuzing aan den rechterschouder bekwam. .Door den brigadier- commandant der Konink lijke Marechaussee alhier is de zaak onderzocht en tegen de schuldigen procesverbaal opge maakt. 's-IIertogcuboseh, 16 Maart. Door den in specteur van het geneeskundig Staatstoezicht voor Noordbrabant en Limburg is aan Gedeputeerde Staten dezer provincie kennis gegeven, dat de zaak der koepokinenting o. a. in dit, gewest veel te wcnschen overlaat. Vooral heeft heb de aan dacht van den inspecteur getroffen, dat er in nanzienlijke gemeenten zooals te Boxmeer, Etten, Gedurende de laatste week heeft het Hof van Assises te Antwerpen dagelijks zitting gehouden ter behandeling van de zaak Mestag, die zijne vrouw vermoord had en het lijk in stukken had gesneden. Het proces eindigde met de teidood- veroordeeling van den beschuldigde. Op den- zelfden dag werden voor liet Hof van Henegou wen drie personen ter dood veroordeeld, waar onder eene vrouw, die haar man, met behulp van de twee medebeschuldigden, gedood heeft. Hierdoor is do belangstelling weder verlevendigd in de kwestie der afschaffing van de doodstraf, in Belgie feitelijk afgeschaft sedart de troons beklimming van Leopold II. De menigvuldigheid van de gruwelijke mis daden die in den laatsten tijd zijn gepleegd, maakt dat thans de belangstelling in de zaak der voor- en tegenstanders van de doodstraf weder begint aan te wakkeren. Het dagblad Ze Reveil heeft van Maandag 17 Maart, opgehouden te verschijnen, doch is vervangen door het radicale dagblad Zal Marseil laise, ouder hoofdredactie van Henri ltochefort. Zo Gazette des Trihunaux bevat het bericht van de inhechtenisneming van zekeren Jules Louis Audoinaud, beeldhouwer van beroep, bij verstek ter dood veroordeeld wegens deelneming aim de Commune. Hij was tijdens de Commune lid van het „Comité Central". Te La «ken is een geval van vergiftiging voor gekomen bij een herbergierster en vier barer kinderen van welke drie reeds zijn overleden het vierde kind zal waarschijnlijk herstellen terwijl de moeder in een bedenkelijken toestand verkeert. Men vermoedt dat hier zuringzout, is gebruikt en wel in de koffie. De'moeder ont kent zuringzout in haar bezit gehad te hebben. Haar man beweert echter liet tegendeel. Het gedrag der moeder is in dit geheele geval zeer zonderling. Voor hare oogen heeft zij drie barer kinderen zien sterven zonder de minste ontroering te doen blijken en zondereen enkel woord te spreken. Daar deze vrouw vroeger reeds tweemaal ge poogd heeft zich zelve van het leven te berooven, wordt vermoed, dat zij aan vlagen van verstands verbijstering onderhevig is. Te Antwerpen is een stoomschip in brand ge raakt. De volgende bijzonderheden worden dienaangaande medegedeeld De Rio-Douro lag in lading aan de Oostkaai van het Kattendijks-dok. Eensklaps steeg er een rookwolk op uit liet groot voorruim. Op dit oogenblilc waren de bemanning en eenige werk lieden in het ruim en op het dek aan het werk. Op den kreet van brand kwam de heer Ledoux, havenmeester, die zich juist in de nabijheid be vond, toegesneld en gaf bevel onmiddelijk de touwen, waaraan het schip aan de kaai vast lag, los te werpen. De heer Ledoux, vergezeld van den haven- luitenant Linsen, drong aan.boord .om het vaar tuig te onderzoekentegelijkertijd had eene verschrikkelijke ontploffing plaats, welke tot op Londen 17 Maart. Dag en nacht loopen te Konstantiuopel patrouilles door de straten om het aanplakken van oproerige biljetten tegen te gaan en tegen rustverstoringen te waken. Men verwacht in de Turksche hoofdstad de aankomst van de troepen, diebiunen de vestingen Schuin la en Varna in garnizoen lagen benevens 16,000 Egyptenaren. Het Lagerhuis heeft al de posten op de marinebegrooting goedgekeurd, behalve die voor de rijkswerven en benoodigdkeden, over welke het debat verdaagd is. IS Maart. De Minister Northcote ver klaarde in het Lagerhuis in antwoord aan den heer Williams, dat in de bestaande omstandig heden de Regeering zich verplicht achtte om de vloot in de nabijheid van Konstaninopel te laten blijven. Bij de conservatieven vond deze verkla ring bijval. In zijn antwoord aan Hanbury ver klaarde de Minister, dat Rusland niet geweigerd had Griekenland op de conferentie toe te laten maar de quaestie had opgeworpen, op welken voet GriekêDland toegelaten kon worden. - Engeland treedt noch tot een voorloopige conferentie, noch tot een congres toe, zoolang Rusland geen uitsluitsel geeft, of het liet tractaat' in zijn .geheel aan het oordeel van het congres zal onderwerpen.' Rusland heeft geantwoord met een verwijzing libar een vroegere toezegging, dat het den.''tekst van het tractaat aan de mogend- bede*. zal mededcelen,,.zpödya de ratificatie heeft plaats gehad. —'19 'Maart. 'in een-telegram van 18 dezer uit Pera meldt een correspondent aan de //Daily Telegraph, uit vertrouwbare bron te vernemen dat- Engeland 'met 'den inèesten nadruk te St.jPe- tersblirg protesteerde tegen-' liet in Jgrootén getale voortrukken'dér Russen naar de' Dafdanellen en den Bosphorus. De Eogelsehe kroonjuweelen, die op de tentoonstelling zullen- prijken zijn reeds te Parijs aangekomen. Hunne waarde wordt geschat op 46 milioen fr. De voornaamste parure is een diadeem van 26 brilanten. In het midden daar van is de Kooh-i-noor' (die in'1850 aan den koning van Lahore toebehoorde), omgeven door Weenen, 18 Maart. De Oostenrijksche Dele gatie heeft lieden de indemniteit voor het tweede kwartaal van 1878 goedgekeurd. Het door den Minister van Oorlog aangevraagd erediet van 657.000 florijnen werd insgelijks aangenomen. Men verzekert hier dat het Congres zal worden voorafgegaan door een conferentie van de eerste ministers. Tedieneinde zou prins Gort- schakolf zich den 28n Maart naar Berlijn be geven. Op die conferentie zou liet programma van het Congres worden vastgesteld. De begrootings-commissie uit de Oosten rijksche delegatie heeft met 11 tegen 9 stemmen het volgende voorstel van den gedelegeerde Schaup aangenomen„Voor het geval de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen in het Oosten, tot handhaving van de eerste belangen der Monar chie, de. mobilisatie van 's Rijks strijdkrachten onvermijdelijk maakt, wordt het gemeenschap pelijk Ministerie gemachtigd om, in overeenstem ming met de beide Regeeringen, de noodzakelijke uitgaven te doen tot een bedrag van hoogstens 60 millioen". De gedelegeerde Sturm, die zich tegen het toestaan van liet erediet verklaarde, gaf zijn voornemen te kennen eene conclusie van de minderheid der commissie aan de dele gatie aan te bieden, bij welk denkbeeld de af gevaardigde Herbst zich aansloot. De stad Florence, die reeds lang in finantieele moeilijkheden verkeerde, heeft thans hare beta lingen gestaakt. De vlottende schuld bedraagt 20 millioen. De obligatien zijn tot 50 francs gedaald. St.-Petcrsbiirg, 17 Maart. Heden zijn de ratification van liet vredes-verdrag uitgewisseld. Het tractaat zal eerst openbaar gemaakt wor den als daarvan mededeeling zal zijn gedaan aan de Mogendheden. Reuf-pacha zal nu weder deze stad verlaten. De berichten uit Rusland zijn van treuri- gen aard de gewonde soldaten en de Turksche» gevangenen hebben de besmettelijke ziekte naar Rusland overgebracht, en de typhus woedt té Moskou zoo hevig, dat de scholen zijn gesloten, terwijl ook te Petersburg het sterftecijfer een aanzienlijke hoogte 'heeft bereiktvoeg daarbij de armoede veroorzaakt door de stremming van den handel en het verlies aan arbeidskracht. \an goed ingelichte zijde wordt betoogd, dat Griekenland niet als partij op het congres met de groote Mogendheden gelijk gesteld kan worden, doch dat er geen reden is waarom lu t niet zijne belangen door een gedelegeerde op het congres zou kunnen laten vertegenwoordigen. Het nieuwe vorstendom Bulgarije heeft eene oppervlakte van ongeveer 3500 vierkante-mijlen; het komt dus in grootte omstreeks overeen met de helft van Pruissen, of met de oppervlakte der Duitsche Staten behalve Pruisen. In bevol king staat het daartegen verre ten achter, want deze bedraagt slechts 5 a S1/* millioen terwijl Duitschland driemaal dichter is bevolkt en niet temin behoort Bulgarije met Rumelië tot de sterkst bevolkte provinciën van liet Turksche rijk. Bulgarije was de welvarendste der Turksche provinciën en leverde het grootste gedeelte der belastingen aan de schatkist. Omtrent deu opstand in Griekenland schrijft men uit Athene aan. Ie C'orr. ZZaves Het centraal comité van Thessalië heeft een circulaire gericht aan de vóórnaamste bewoners van'die provincie. In die circulaire wordt ver klaard, dat alle Thessalicrs onwankelbaar beslo ten hebben, het gehate Turksche juk af teschud- den, of met de wapens in de hand te sterven. De beschrijving van de vreeselijke gruweldaden, door de Baschibozuks en Circassiërs gepleegd in de dorpen. Klissowca, Cataphvgion, Raps'ani, Am'Galakiajen Litochoron, is waarlijk hartver scheurend.

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2