Medodeelingen. Broodnijd en onedele Concurrentie. ■bestaande uit drie leden, de heeren: De Man, Van Mierlo en Van der Burghten einde mei dé gemeentebesturen van Tilburg en Oosterhout. en met den heer Bake, hoofdingenieur van den •provincialen waterstaat door Gedep. Staten ge machtigd in overleg te treden aangaande het plan tot aanlog van een kanaal van Eindhoven naar den Amer. Zondag namiddag is een wisselwachter nabij het station van den Rijnspoorweg te Utrecht over een wissel gestruikeldop liet oogenblik dat een goederentrein naar Amsterdam in zijne onmiddellijke nabijheid was. liij geraakte met den rechterarm onder den trein waardoor dat lichaamsdeel werd verbrijzeld. liet Handelsblad waarschuwt tegen een Duit- sober van tamelijke lengtegezet van postuur rossig haar en dito bakkebaarden. Hij wordt vergezeld van een ander persoonook van ta melijke lengtemaar met donker haar en dito ringbaard. Zij loopen tc Amsterdam de inge zetenen af en presenteeren te koop katoentjes, „zoogenaamde paarsjes," tegen den spotprijs van 4 a 5 cent per el. Om dc lichtgeloovigen nog meer om den tuin tc leidenwilden zij ook zeer goed vaatdoekjes voor drie cents verkoopen. Hierdoor in den waan brengende, dat zij de goederen verre beneden den fabrieksprijs aan den man kunnen bréngenkomen zij met zoo genaamd laken en buckskin voor den dag en daarvoor wordt door den rooden Duitscher een zeer hooge prijs gevraagd. De man met den ringbaard wijst achter den rug van den ver- koopcr, dat hij daarvoor niet zooveel moet geven, waardoor de niets kwaads vermoedende kooper nog meer in het vermoeden wordt versterkt een koopje te hebben. Het laken wordt voor f 5 a 5.50 per el verkocht en na het vertrek van den verkooper en bij het nauwkeurig na zien van het gekochte bemerkt men dat men bedrogen en het goed geen gulden tic el waard is. De beloofde katoentjes en vaatdoeken blijven natuurlijk weg. Menigeen heeft reeds een schade van f 60, f 100 en inecr beioopen. Een ieder zij dus op zijne hoede. Aanstaanden Zaterdagden 6n Aprildes namiddags te 3 uren zal het Noordpoolschip Willem Bare/Us, van de werf Concordia, gelegen op Kattenburg aan de Oostenburger voorstraat -te Amsterdam worden te water gelaten. Is het afloopen van een vaartuig op zich zelf altijd een belangwekkend schouwspel, het oogen blik als de Willem Barents den ranken krach- tigen steven'die zulk eenen edelen naam voert en wiens bestemming zoo nauw aan de eer van Nederland is verbondenduiken zal en het water bruischend voor zich uitstuwen, dat oogen- blib moet de borst van eiken vaderlander vervullen van fierheid en vanschaamte. Want is niet de Barents bestemd de eer te herwinnendoor een kloek voorgeslacht als nanigatev.ru der Noordpoolzee verworven? Boden zich niet onmiddelijk koene mannen aan voor den tochtal bleek het dat Nederland niet ge noeg geven wilde om een stoomschip te kunnen uitrusten en thansnu het scheepje gereed is en de tocht op (le goedkoopste manier als mo gelijk was is vóórbereidheeft het Nederland dat zijn kapitalen dankt aan de overzeesche ge westen door zeevaarders ontdekt, dat zijn roem en wellicht zijn vrijheid grootendeels te wijten hielt aan zijn vlag en de wijze waarop zij aller- wege gevoerd werd thans heeft het vaderland van Barents en Heemkerck de weinige duizen den guldens welke nog ontbreken niet kunnen bijeenbrengen. Dit is de reden waarom voor aanstaanden Zaterdag door de heeren Meursing en Huygens niet, zooals dit anders de gewoonte is, de gewone uitnoodigingen zijn rondgezonden tot het bijwo nen van het afloopen van dit schip. In de meening dat menigeen wenschen zal het te water loopen van het Noodpoolscheepje bij te wonen hebben zij voor deze gelegenheid bij Gebr. Kraay, boelcvcrkoopersBuitenkant 21, toegangskaarten ad f 1 verkrijgbaar gesteld. De opbrengst daar- van zal strekken ten voordeele der expeditie. (N. v. d. I).) Zaterdag ontving men te Scheveningen het treurig berichtdat een pinktoebehoorende aan den reeder M. de Niet, gestuurd door D. Pronk, in den afgeloopen nacht door een sneeuw storm overvallen, met man en muis is vergaan. De op/arenden acht in getal, waren meest allen gehuwd en laten tal van kinderen na. Het proces van Emerique is afgeloopen. Het hof van assises te Parijs heeft den gewezen voor zitter der Union de Crédit te Brussel, veroordeeld tot tien jaren gevangenisstraf en honderd francs boete. Kapitein Boyton (lie in zijn drijfpak de straat van Gibraltar is overgestoken schreef aan een Pransch blad dat hij den 20 Maart 's morgens .te 7 uur van Tarifa (Spanje) vertrok en des nachts te.l uur te Tanger (Marokko) is aange komen. Hij is dus 13 uur te water geweest De 7. vare stroomingeu die hem meer dan 50 mijlen voortsleepten maakten deu overtocht veel moeilijker dan dien van het Engelsch kanaal. Hij zag veel haaiendie hem gelukkig met vrede lieten. Zijn oogen hadden veel last gehad van zon en zeewater. Te Tanger werd hij niet verwacht. Toen hij bij de aankomst op den hoorn blies en uit zee stapte, namen eenige Moorsche wachters de vlucht, die in hem den duivel meenden te zien. Den volge'nden dag keerde kapitein Boyton met een stoomboot naar Gibraltar terug. Waalwijk. Maandag avond te negen ureu had de sluiting plaats van het Biljartconconrs ten koffijhuize van .f. H. M. Watrin. Groot was de belangstelling in den afloop van dit concours dit bleek uit het talrijk opgekomen publiek, dat zich in de eivolle zaal als het ware verdrong. Die belangstelling is begrijpelijk, vooral met het oog op het groote aantal partijen (L179) die er gespeeld zijn. De uitslag was als volgt: le prijs. Een gouden cylinder horloge, be haald door den heer J. van Schijndel te Waalwijk. 2e prijs. Een zilveren sigaren-standaard be haald door den heer C. van Delft te Besoijen. 3e prijs. Twaalf zilveren dessertmessen, be haald door den heer II. Willemsen te Drunen met 50 punten, terwijl de twee eerste spelers, elk op 52 punten staande, den le en 2e prijs door kampen hebben moeten behalen. Zoowel de spelers als de toeschouwers waren ten zeerste voldaan over de flinke wijze, waarop dit concours geregeld was en de goede orde die er bij heerschte den heer Watrin komt hiervoor alle lof toe. Zekere J. v. L., voor eenige weken voor de tweede maal gehuwd, doch bij wien de speel man reeds niet meer op het dak schijnt te zijn, heeft dezer dagen de gemeente in opschudding gebracht. Nadat hij verleden Vrijdag-avond veel aan Bacchus geofferd en den (laaropvolgenden nacht op een bos stroo bij een kastelein op zolder had doorgebracht werd hij 's morgens door dezen aan een strop hangende gevonden en ter stond losgesneden. Men hield hem voor dood maar eeu flink bad deed hem bijkomen. Nadat hij eenigzins onzacht van den zolder gebracht was, liep hij, naar men zegt, met den strop om den hals, den polder indaar men eenigen tijd niets meer van hem hoorde meende men dat hij zich in het Oude Maasje had verdronken. Dit bleek echter eene vergissing, want na eene afwezigheid van drie dagen en drie nachten keerde hij naar dc echtelijke woning terug. Daar verzamelde zich eene groote menigte volk in de meening (lat hij door de marechaussee zoude worden gearresteerd wegens poging tot zelfmoord. Deze lieden werden echter in hunne verwachting te leurgesteld. Het volgende nemen wij over uit de N.RotC. Ct van 27 Maart jl. De erwtenkever heeft zich in een dorp nabij Berlijn in sterke mate vertoondde kever is 4 mM. lang en 2 mM. breed, is zwart van kleur en op den rug geel gevlekt. Oppervlak kig bezien schijnt de erwt geheel gaaf, behalve dat ergens een plekje is dat als een zweertje- uitziet. Zoodra men op die plek de oppervlakte heeft afgeschaafd, kruipt de kever naar buiten en blijft de erwt als ledig hulsel achter. Een groot aantal van die kevers zijn dezer dagen bij het Pruissische Ministerie van Landbouw ontvangen. Tot zoover de N. Rott. Ct. Deze kever, die den er.vten oogst met een totalen ondergang bedreigt, indien niet spoedig middelen gevonden worden om hem geheel te verdelgen heeft zich ook in onze provincie en wel te Bladel vertoond. Van bevriende zijde hebben wij eenige erwten ontvangen, te Bladel geteeld, en waarin zich de erwtenkever, bevindt. Voor belangstellenden zijn die erwten, alsook do kever bij den Uitgever dezer Courant te bezichtigen. 's-ÏIcrtogcnboseh, 30 Maart. Blijkens den opgemaakten staat der bevolking op 1 Januari 1378 van de gemeenten in deze provincie, heb ben 4 gemeenten eene bevolking boven de 10.000 zielen, namelijk Tilburg 26,884, 's-Her- togenbosch 24,878, Breda 16,497 en Bergen- op-Zoom 10,005. Voorts hebben 13 gemeenten eene bevolking van 5 tot 10.000, 25 van 3 tot 5.000, 96 van 1 tot 3000 en 47 eene bevolking beneden 1000 zielen. De geheele bevolking dei- provincie bedraagt 462,966 zielen, tegen 456.709 op 1 Januari 1877. Breda, 1 April. De plechtige viering var. het 50-jarig bestaan dar Kon. Mil. Academie zal op 23 September e. k. en volgende dagen plaats hebben. Behalve de feestelijkheden, die volgens het programma der hoofdcommissie en volgens dat der academie zelve zullen geschieden, zal cr ook vanwege (le Koninklijke verceniging „voor het Volk door het Volk", een internatio naal festival van harmonie-gezelschappen, en door het D?p. Breda der Ncderl. Maatschappij ter. Bevordering van Nijverheid eene tentoon stelling worden gehóuden van voorwerpen, ver vaardigd door indu.- trieeien uit deze gemeente en omgeving worden gehouden, beide nochtans zonder het aangevraagde crediet op de gemeen tekas. Kaatsheuvel, 2 April. liet Gemeentebestuur heeft zich bij adres tot den Minister van Wa terstaat, Handel en Nijverheid gewend met ver zoek de richting van den spoorweg Zwaluwe 's-Bosch te bepalen ten Zuiden van do Langstraat. Twee of drie teerkapsules genomen bij den eten brengen spoedig verlichting te weeg en zijn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoud heid en bronchitis ie genezen. Men ziet zelfs dat bet gebruik de reeds eenig zins gevorderde tee ring geneest. In dat geval belet de teer de decompositie van de tuberkels. en met medewerking der natuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmid del niet genoeg aanbevelen, zoo wel van wege zijne uitstekende uitwerking als om zijn goed- koopen prijs. Ieder flacon toch der teerkapsules bevat 60 kapsules. De geheele behandeling kost dus slechts zes a acht centen per dag en ontslaat van het afkooksels, patés en siropen. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft, moet men op de driekleurige handteekc- ning van den heer Guvot, op het étiquette let ten. In dc meest goede apotheken zijn de kap sules te verkrijgen. In een der laatste jaargangen van een Dnitsch geillustreerd tijdschrift zoo wij mcenen de Gartenlaubc --- vindt men eene plaat-, die de lach spieren zelfs van ecu melancholiek gezicht in beweging brengt-. Do voorstelling van wat de prent ons te aanschouwen geeft, is anders zeer eenvoudig. Aan de eene zijde een er dorpsstraat ziet men eene herberg, waar een rijtuig, met twee paarden bespannen, een oogenblik stilhoudt en de herbergier met een tevreden glimlach on een nederige houding liet gezelschap welkom heet. Aan de overzijde der straat, schuin er tegenover, ziet men eeu tweede herberg, waar de waard voorde deur staat met een snuifdoos in de hand. Aan zijn geheele uiterlijk kan men zien dat hij geen kwaad man is; hij is corpulent, zeker eon bewijs dat, hij een der drukste klanten zijner éigene zaak isen heeft een bolrondblozend gelaat: kortom, hij ziet er zeer welvarend uit, en behoort tot dat type der menschheid't welk men onder de goedhartigen rangschikt, immers, de levensbeschrijver van den onsteifelijken Don Quichotte. zegt ergens van een corpulousen sin jeur: „hij was een dik, en daarom een goed man." En toch wordt onze dikke kastelein op dit oogenblik door een hartstocht aangegrepen die duidelijk uit zijne houding is op te maken. Krampachtig klemt hij zijn vleezigc vingeren om de snuifdoos en werpt een nijdigen, kwaadaardi- gen, schelen blik op zijn concurrent aan (le over zijde. Uit dien blik leest men, dat hij in grim migheid is ontstoken, en het voor zijn overbuur man gelukkig is dat slechts de snuifdoos, en niet zijn hoofdzich tusschon zijne handen bevindt. Het komische is gelegen in de groote tegen-telling tussclien liet overigens goedaardig uiterlijk van den man en de inwendige verkropte woede, die uit zijne oogen en handen spreekt. Het onder schrift luidt: „Broodnijd." Onwillekeurig kwam ons deze dikke herbergier met zijne schele blikken en zich tot een vuist ballende vingers voor den geest, toen wij op een en dezelfden dag in de dagbladen lazen van dc manoeuvre tegen de Kon Ncderl. Bierbrouwerij te Amsterdam, en kennis namen van eene zaak, die den stempel van niet zeer prijzenswaardigén broodnijd en onedele concurrentie op het voor hoofd draagt. Daar het gevaldat wij bedoeleneen landge noot betreft, die een ruimen aftrek van zijn fabrikaat in het buitenland, vooral ook in Duitse handheeft, en men hein in het laatste door onedele concurrentie, of liever, door niet zeer kiesche middelen, den voet tracht te lichten, willen wij liet hier kortelings mededeelen. Te Weesp", in Noord-Holland bestaat sedert eene reeks van jaren de Poeder-Chocolade,-fabriek of, volgenó den oflicieelen naam, eene fabriek van Cacao in poeder, van de heeren C. J. van Houten Zoon; liet fabrikaat dat- reeds in 182S octrooi verkreegmoet van zeer goede hoedanigheid zijn en uitmunten door groote oplosbaarheidvoed zame en liclitvertcerbare eigenschappen,delicieusen smaak en kracht. Deze Cacao heeft niet alleen in ons land, maar ook in den vreemde, zelfs tot in Amerika en Australië toe, een uitstekenden naam verworven. Het British Medicinal Journal en The Lancettwee gunstig bekende Engelsche tijdschriften op geneeskundig gebied, roemen het fabrikaat zeer. Het eerste zegt o. a.„Van Hou- ten's Cacao is uitstekend, volmaakt wat geur en smaak betreft-, zoo zuiveren goed bereid'en rijk aan alcaloidcndat, men haar met het grootste voordeel zoowel in hospitalengast- en weeshui zen als in dc huishouding dagelijks kan gebrui ken," terwijl The Lancet getuigt„Wij bevinden dat van Houten's Cacaonoch meel, noch suiker bevat, doch alleen uit zuivere Cacao bestaat. Zij bezit dien aangenamen geur, welke aan de beste Cacaoboonen eigen is, en daar zij geheel zuiver is, levert zij weer op en kost zij werkelijk minder dan die mengsels van meel, suiker en cacao, die zoo dikwijls in den handel voorkomen onderden zooveel misbruikten naam van cacao of chocolade." Men ziet dat men zich gerust een kop choco lade van Van Houtens Cacao kan bereiden. En dat i* zeer veel, want onder de vele eet- en drink waren die gruwelijke vervalsclfing ondergaan staat chocolade, zoowel' in poeder als koekjes, op een zeer hoogen trap. Wat ons ten minste be treft, wij hebben wel eens een brouwsel, dat ons als poeder-chocolade werd gegeven gedronken dat zoo sliikerig, zanderig en smakeloos was, dat wij bepaald meendeneen mengsel van modder, meel en suiker, en wie weet wat ingrediënten al meer, naar beneden te wurgen, in plaats van wat men met den weidschen naam van puike echte chocolade ons luid aangeboden. Nu moge „Van Houtens Cacao" iets duurder zijn dan andere fabrikatendoch daar zij zulke kostelijke eigenschappen bezit als wij mededeel den, en de directeur van liet geslicht The Boys Refuge Commercial Street, White ChapelLonden, getuig*, dat 15Ü gram voldoende is om 100 jon gens van dezen, drank te voorzien, als men ieder hunner '/-t liter geeft, is het natuurlijk dat genoemde cacao zich in een uitgebreide consumtie, ook in het buitenland, mag.verheugen. Dit is vooral ook het geval in Duitschland, en wel in die mate, dat de Chocoladefabrikanten aldaar in den afzet van hunne producten groote vermindering onder vinden of die althans vreezen. Bewijzen daarvoor vinden wij in de niet zeer prijzenswaardige mid delen, door welke men de Hollandsohe cacao tracht te verdringen. De machinatie schijnt uitgegaan te zijn van een zekere firma S., in een welbekende stad aan den Rijnwelke firma ook in onze Nc- derlandsche bladen zijne bonbons op eene wel ietwat charlatanachtige wijze aanbeveelt. In deu zomer van 1877* hield zij zich bezig met het ver vaardigen van „Coloradokevers," wei te verstaan, geen heusche, maar van chocolade, een inderdaad vrij wat onschuldiger vermaak dan een gevreesden concurrent op geen ridderlijke wijze den voet te willen lichten. Zie hier op welke wijze. In het begin van het vorige jaar kwam deze firma (wij Zullen haar maar noemen't is die der Gebr. Stollwerk, tc Keulen) op het denkbeeld, om verschillende chocolade-fabrikaten, zoowel van het binnen- als buitenlanddoor een scheikundige aan eene analyse te onderwerpen. Of zij door de edele zucht werd gedreven om de arme mensch heid, die zoo gebukt gaat onder het gewicht van vcrvalschte eet- en drinkwaren, tegen valse lie, o£ ook te dure chocolade in bescherming te nemen, zouden wij werkelijk niet durven verzekeren er bestaat veeleer grond tot het vermoeden dat zij het met de bedoeling deed, om haar eigen fabri kaat, tegenover dat van anderen, bijzonder in de hoogte te steken en als het beste, gezondste sma kelijkste en betrekkelijk goedkoopste aan te be ien. „Wij laten daar," zegt de Deutsche Handels- Zeitung, „of bedoelde analyse onberispelijk geweest is, en willen ook niet onderzoeken of de fabri katen tot de gemiddelde hoedanigheid der be trokken soorten behoorden, of zij werkelijk direct van de genoemde fabrieken gekomen dan wel vooraf elders vcrvalscht, vermengd ot van een slechtere hoedanigheid gemankt waren wij willen verder ook de zeer esscnticele omstandigheid buiten beschouwing latendat men de prijzen iler onderzochte chocolade-soorten in 't geheel niet in aanmerking heeft genomen. Dit moeten wij in 't belang der waarheid ronduit zeggen dat het middel der Gebr. Stollwerk, om zich op zoodanige wijze boven hunne concurrenten te verheffennaar ons gevoelen niet goed gekozen en betamelijk was, en dergelijke concurrentie een zeer bitteren bijsmaak van broodnijd heeft." Hoe lakenswaardig de handelwijze der genoemde firma ook mocht zijn - ze vond navolging. Hare lauweren lieten de firma 13. Sprengel Co., to Hannover, gecne rust. Deze onderwierp vijf chocolade-fabrikaten, waaronder de Nederlandsche van de firma's J. C. Blooker, tc Amsterdam, en C. J. van Ilóuten en Zoon, te Weesp, aaneen scheikundige analyse, ook haar eigene en die der Gebr. Stollwerk en was dat geen merkwaardig toeval? die van de firma 13. Sprengel Co. werd voor de beste verklaard. En nu verscheen in vele Duitsche bladen eene reclame, waarin haar fabrikaat hemelhoog werd verheven, terwijl vooral van cle Néderlaunschc fabrikaten leelijke dingen werden gezegd. „Dergelijke middelen," zegt de Deutsche fl an dels-Zei tiing, „werden door de firma's Gebroeders Stol werk en B. Sprengel Co. in praktijk ge bracht, om zich van concurrentie te bevrijden; maar dit. was nog niet genoeg; om hare concur renten te ru neerenkwamen haar nog andere factoren toevallig(?j te hulp. Te Leipzig is na melijk in het begin van liet vorige jaar eeno vcreeniging tegen vervalsclnng van levensmiddelen opgericht. Deze zegenverspvcidende verceniging, vervolgt genoemd blad ironisch, „aan wier hoofd gelukkig een boekhandelaar, Ernst Leistner, na tuurlijk met een orgaan der verceniging, staat heeft zich ook plotseling menschcnroddend op de „poedcr-caeaozaak" geworpen, en merkwaardiger wijze tot heil der menschheid ontdekt dat do Hollandsche Cacao van C. J. van Houten Zoon te Weesp, niet alleen vervalseht, maar door zijn eigenaardige wijze van bereiding voor de gezond heid nadeclig gemaakt is, en daarom den hoogeren prijs dan dien onze Duitsche fabrikaten kosten, niet waard is, maar ook voor haar gebruik dient gewaarschuwd te worden. Dit anathema over de v'an Hóutensche Cacao wordt door een zooge naamd attest van den heer Eisner (een dorps- apotlieker) bevestigd, en zoo als ter loops wordt cr bijgevoegdd; t de hoeveelheid asch der van hare olie bevrijde Cacao van J. C. Blooker te Amsterdam, wélke op verzoek der Gebr. Stollwerk tc Keulendoor een zaakkundige is onderzocht, nog voel grootcr is dan die der „Van Hóutensche," zoodat het onverklaarbaar is hoe een groot aantal handelaars in Duitschland liet verantwoorden kan, om dc vervalschte Hollandsche Cacao aan te be velen. Deze verdachtmaking der Hollandsche Cacao door den heer Leistner gaat gepaard met de dreigende mcdedeelingdat er reeds kennis van gegeven is aan het Kaiserl. Gesundheits-Ambt, en men dus spoedig do confiscatie der „Van Hóu tensche Cacao" en requisitie der verkcopers te genioet kan zien." Wat zegt men wel van dergelijke fraaie mid delen, om een degelijk verbruiks-avtikel in mis- crediet te brengen, middelen, die natuurlijk niet zonder indruk -bleven op de Duitsche verbruikers? Dat de firma Van Houten die verdachtmakinge,a

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2