Mededeelingen. BUITENLAND. Belgie. Engeland. Duitsehland. Oostenrijk. Rusland. Griekenland. Ingezonden stukken. w oenen. Een bericht, uit Konsiantinopel aan de Polit. Correspond. maakt melding van eene nieuwe beweging der Russen tegen Gnllipoli. Ondanks het druk verkeer van den Sultan en de Turksche Ministers met den Grootvorst Ni- colaas, heet het (lat het wantrouwen der Russen ten opzichte van Turkijc's houding toeneemt. Daarmede moet samenhangen het geruchtdat de uitlevering van de Turksche krijgsgevangenen voor onbepanlden tijd verschoven is. De Turken versterken inmiddels Bujukdere. Te San Stefano komen alle dagen Russische stooinbooten aan met zware ladingen proviand. Voorts wordt aan dc Polit. Correxp. gemeld, dat alle benoorden den Balkan staande Russische troepen nader bij de Donau worden samengetrokken. Overal wor den door die troepen nieuwe versterkingen aan gelegdterwijl de ourle hersteld worden. In Sofia wordt eene, talrijke Russische troepenmacht geconcentreerd. Ook bezuiden den Balkan trekken de Rassen, ondanks de ongunstige sanitaire om standigheden bij opeenhooping in enge garni zoenen in alle gewichtige stellingen hunne krachten samen IC Hij- liet een neger komen, die een gezond gebit had, en dezen armen drommel moest de dokter nu in tegenwoordigheid van den sultan een j gezonde kies trekken. Onder aanwending van "arkos^ werd de operatie uitgevoerd, zonder dat de patiënt geluid gaf. Dit resultaat -schonk den sultan eenigen moed toen juist Maliinoed Da- mat paclia binnentrad. De sultan verlangde nu, (lat zijn beminde zwager een tand zou laten trekkeu. Gelukkig was hij in 't bezit van eene zieken tand en hij onderging gewillig de operatie. Nogmaals klom de moed van den sultan. Hij stelde zich in postuuren de dokter wilde nu de kies trekken, maar toen de patiënt 'hein met het instrument zag naderensprong hij op en zond hem weg met de woorden„'t Is toch beter, dat wij 't tot morgen uitstellen." Sedert heeft de sultan den dokter nog niet ontboden ofschoon hii dagelijks door hevige kiespijn Wordt gekweld. Het bestuur van het Nationaal Leder-indus- t ie-bond in Nederland heeft den Minister van W'atersiaat kennis gegeven van het door de al- gemeene vergadering ran het Bond genomen be sluit om zich bij de wereldtentoonstelling te Parijs door één bestuurslid en 3 bondsleden te doen vertegenwoordigen, ten einde in het belang der leder-industrie en wat daarmede in betrek king staat een grondig onderzoek in te stellen en daarover een zaakkundig rapport uit te brengen. Het bestuur voegt er bij dat het aan die Com missie een twintigtal bekwame werklieden wensclit t-oe te voegen en verzoekt, dat, ter bestrijding van de. groote kosten, van Rijkswege eene bij drage worde geschonken. Tilburg. Door het gezelschap „V r c u g d e n- ,d a l" zal op April eene voorstelling gegeven worden, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele der Armen van deze Gemeente. Wij juichen het streven van dit nog jeugdig gezel schap van ganscher harte toe, wijl ook hier de kunst wordt dienstbaar gemaakt aan het edele doel omden hulpbehoevenden uiedemensch te ondersteunen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is de Directie der Liedertafel „Souvenir des Montag- nards" in onderhandeling getreden met den wereldberoemden pianist Rubinstein om dezen voor een concert te engageeren. Te dien einde doet de Directie eene lijst bij de leden en donateurs circuleeren om in de groote kosten aan zoodanig concert verbonden te gemoet te komen. Met blijdschap kunnen wij tevens mededeelen dat de deelname van dien aard is, dat het concert hoogstwaarschijnlijk zal doorgaan en misschien op Zondag, 14 April, zal kunnen plaats hebben. De naam van den genialen Rubinstein is te algemeen bekend dan dat het noodig zijn zou hierover uit te weiden; alleen wijzen wij op het krachtig streven der Liedertafel, die niet schroomt belangrijke geldelijke opofferingen te doen, om zoodoende den kunstzin in onze stad te bevorderen. Waalwijk 4 April. De Gemeenteraad alhier heeft in zijne vergadering van heden de navol gende besluiten genomen I. Aan de Oostzijde van de haven over eene lengte'van p.m. 105 meter eene beschoeiing te bcuweii van bazaltsteen. II. Goed te keuren een contract met den Binnenpolder alhier krachtens hetwelk de ge meente op zich neemt. lo. Het onderhoud van den weg in de Kloostersteeg van af den prov. weg tot aan Sprang 2o. Van af den provincialen weg alhier over eene lengte van p. m. 1000 meter een keiweg te leggen van minstens 4 meter breed 3o. Langs den bestaanden duiker bij de Gasfabriek eene huis te leggen van minstens 2 5 centimeter middellijn. l)e Binnenpolder geeft daarentegen aan de gemeente eene som van f2500 en 9taat aan haar af het jaarlijksche bedrag vun den afkoop van den tel ad f51. III. In de Kloostersteeg een keiweg te leggen op. de grondslagen in het ontwerp, vast gesteld over eene lengte van p. m. 1000 meter en ter breedte van 4 meter. IV. De daarvoor benoodigde keien voor re kening der gemeente zelf aan te koopen. V. Eene commissie van drie leden te be noemen om met B. en W. aan den Raad ver slag uit te brengen omtrent de richting en inrichting van dien weg. VI. ,Ee.n contract te sluiten met liet R. K. Kerkbestuur tot het bouwen van een ziekenhuis, voor lijders aan besmettelijke ziekten op een terrein van het Kerkbestuur overeenkomstig het optwerp. In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, gehouden op Dinsdag 1 April j.l., 's avonds te 7 uren zijn voorgelezen eenige ingekomen stukken als lo.. Brief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordrecht 2o. Van het Nationaul Leder-industrie-bond; 3o. Van da Kamer vau Koophandel te Oosterhout 4o. Van de Kamer van Koophandel te Sneek; allen betrekking hebbende op liet door de Ka mer aan Z.Ëxc. den Minister van Waterstaat gezonden adres betreffende den spoorweg Zwa- luwe's-Bosch 5o. Brief van den heer W. Thieme te 's-Bosch over den aanleg van een spoorweg 's-llosch— Veghel. De mede ingekomen verslagen van den handel van Zutphen, Görineliem en Tilburg zullen aan de leden ter inzage worden gegeven. Vervolgens was aan de orde de beraadslaging over den spoorweg Zwaluwe's-Bosch op voor stel van den heer Fano geschiedde dit niet ge sloten deuren. Den 4 dezer is door de alhier gestationeerde Marechaussee naar het huis van arrest te 's Bosch overgebracht de persoon van A. v. B., geboren te Kaatsheuvel, welke persoon, reeds eenigen tijd verdachtzonder woonplaats of middel Van be staan moet hebben rond gezworven. Hij was den 1ste dezer in de gemeente Drunen opgevatterwijl hij aldaar en te Nieuwkuik onder zeer leugenachtige voorgevens omtrent zijn toestand de ingezetenen had afgebedeld. Donderdag-voormiddag, kreeg de knecht van den heer Hoffmansterwijl hij het paard in spande, van hetzelfve een slag tegen het been waardoor hij nog al ernstig gekwetst werd. De man is naar het Gasthuis overgebracht. Besoijen. De landbouw mag zich dit jaar in geene goede vooruitzichten verheugen. Was de landman in het eerst zeer verheugd, dat liet water achten den dijk weg bleef, nog blijder was hij toen het weder in Februari zoo zacht was. En geen wonderMen hoopte op een schoon voorjaar. Men dacht op het vroege be werken van den grond, dat zooveel voordeel geett. Nu heeft echter de onophoudelijke regen het land van den binnenpolder zoo doorweekt, dat het er met de wintervruchten op de lage landen zeer naar uitziet en dat er niet aan te denken valt om vooreerst zomervruchten te zaaien, aardappelen te pooten, enz. Komt er niet spoedig verandering, d. w. z. maakt het natte weder niet spoedig plaats voor een droog, zacht seizoen, dan blijft de landman haast, zon der werk om in den zomer zijn tijd in te halen. Daar verder de pacht der landerijen hoog en het hooi zeer goedkoop is, ziet het er met hem, die alleen huurland heeft alles - behalve goed uit. Oisterwijk, 3 April. Gisteren heeft de wel- Edelaclitbare Heer Burgemeester onzer ge meente, H. Vogels, het tijdelijke met het eeuwige verwisseld, in den hoogen ouderdom van 85 jaren. Zijne Edelachtbare heeft de betrekking van burgervader gedurende 45 jaar vervuld. Vele personen, die hunne bezigheden buitens huis hebben, kunnen zich niet genoeg verplegen, wanneer zij vtykouden zijn of aan bronchitis, catharren of andere aandoeningen van de bron- clies of longen lijden. Niets is voor hen inderdaad beter en gemak kelijker dan 'tgebruik der Teerkapsules van Guyot die alle afkooksels siropen patés en borstdranken vervangen, 'tls voldoende om telkens wanneer men gaat eten twee of drie kapsule3 in te nemen. Daar elke flacon zestig Teerkapsules bevat kost dit werkdadig geneesmiddel slechts den ge- ringen prijs van zes a acht centimen daags, terwijl het ontheft van het gebruik van andere genees middelen. Om zeker te zijn dat men de echte Kapsules heeft, moet men op de driekleurige handteekc- ning van den heer Guyot op het étiquette let ten. In de meeste goede apotheken zijn de Kap sules te verkrijgen. Voor eenige dagen werd een rijtuigmaker te Antwerpen GO jaar oud vermist. Donderdag werd het lijk van dien persoon nabij Merxem uit de vaart gehaald. De handen van den on gelukkige waren op den buik bijeengebonden terwijl in het aangezicht verscheidene wonden bespeurd werden. Daar de gevondene gewoonlijk eenig geld bij zich droegdenkt men dat hier een moord uit roofzucht gepleegd is. Uit Gant schrijftmen, dat de tentoonstelling van bloemen er de hoogst gespanuen verwachting heeft overtroffen. Gent handhaaft zijn roem als koningin der bloemenwaar men in 1809 de eerste bloemententoonstelling gaf met een 50-tal planten, zijn nu 5000 prachtige nommers. Welk een waarde zou die bloemenschat hebben? vroeg de reporter van een Amerikaansch blad, op echte Yankoewijze. Geen commissie-of jury lid durfde een raming maken. Maar dit kan ieder zien, dat er een rijkdom van geur en kleur, van frischheid en gloed is, die nog nimmer ergens bijeen was gezien. Het grootschp Casino is niet al.leen gevuld, maar hot glazen paleis, de loods van 15(10 vier kante meter, een tal van nevengebouwen, gangen, trappen, alles is vol met de wonderen der na tuur. Iu enkele dagen is dit ontzaglijk werk voltooid, en Zaturdag 10 ure was alles keurig geordend. Geut spant de kroon met zijn schit terende azalea's iu de groote zaalEngeland zond wondervolle kasplanten, vooral órchideën,' Nederland zijn kleurrijke hyacinthen, narcissen en tulpen. Zeer trokken de aandacht de kleine warme kasplanten, en vooral de nieuwe soorten, de pomeliaceën, de grillige aroïdeën, de cala- diuras, de coleus, de bertolonia, en dan de pritohardia grandis, de reusachtige cycadëen, de palmboomen, de varens enz. De Koninklijke familie is Zondag de tentoon stelling komen bezichtigen. De ontvangst was zeer opgewekt. Bekroond werden o. a. met een 2n prijs (zil veren medaille) de heer J. A. Willink, te Am sterdam, voor crotonsde firma V. Schertzer en Zn., te Haarlem, gouden medaille, voor lj>0 bloeiende hyaciuthen en zilveren medaille voor 40 amarvllussen de heeren A. E. Barnaart Co., te Vogelenzang, voor 150 bloeiende hya ciuthen een vergidde medaille le klasse en een voor een verzameling van 150 bloeijende hya cinthen. Groote sensatie is in den lande veroorzaakt door de tijdingdat. Lord Leitrim en twee zijner ondergeschikten de slachtoffers zijn ge-r- worden van lersche wraakzucht. De moord had plaats in het graafschap Do negal op een eenzamen weg nabij (le stad Milfordlangs welken Lord Leitrim met zijn klerk en een voerman voortreed. Toen een rij knecht, een kwartier later, denzelfden weg volgde, vond hij zijn meester en diens beide metgezellen gruwelijk vermoord daar liggen. Blijkbaar waren zij met geweerschoten afgemaakt. Lord Leitrim was bovendien door kolfslagen verminkt. De schuldigen zijn nog niet gevonden. Zij ontvluchtten in eene bootzooflat het niet ge makkelijk zal zijn lien op te 9poren. Londen. De Standard meldt, dat de regecring besloten heeftden hertog van Ediiibtirg on middellijk uit de Middellandsche Zee terug te roepen. De kanaalvloot vertrekt vermoedelijk binnen kort naar den Piraeus, 4 April. Northcote zeide aan het slot zijner rede. dat hij hoopt, dat het land in staat zal zijn om buitengewone inspanning gemakkelijk te verdragen hij hooptook als zulk een in spanning niet behoeft te worden gevergd, bijval te vinden, en durft de. vepvachting koesteren, dat het land, hetwelk te rechter tijd verstandig handelde, geen medewerking zal ontbeeren. De Gazette maakt de proclamatie van de Koningin openbaar, waarbij de reserven worden opgeroepen zich te bevinden op de door den Minister van Oorlog aan te wijzen plaatsen, voor den 19 dezer. Berlijn 4 April. Een smaldeel gepantserde oorlogschepen zal in het begin van Mei, men zegt (len Gden, naar het Oosten stevenen. De Polit. Corresp. meldt uit Bucharest Twee Russische legercorpsen in Bulgarije ont vingen bevel, om terug te trekken naar Rumenie en zich te stellen tusschen Bucharest en Giur- gewo. Men vreest dat de Russen geheel Rumenie in staat van beleg zullen brengen. In de jongste geheime zitting der'Kamers hebben Ghika en Houwdza rapport uitgebracht over hunne zending. Het. .Engelsche Kabinet heeft Rumenie aangespoord, zijn standpunt te handhaven ten opzichte der quaertie van Ilessa- rabie, terwijl het Kabinet te Weeneu verklaarde dat deze zaak noodwendig aan de beslissing van het congres moet onderworpen worden. Alle ochtendbladen wijzen, in verband met lord Salisbury's circulaireop de overeenstem ming van Engeland en Oostenrijk—Hongarije, zoowel ten aanzien van de vernietigende kritiek van het tractaat yan San Stefano, als ten aanzim van de noodzakelijkheid om maatregelen te nemen tot handhaving der belangen van beide Staten. De bladen zijn eenstemmig van oordeel, dat alleen doop toegevendheid van Rusland de oorlog met Engeland zou kunnen voorkomen worden. 4 April. De Nette Freie Presse betoogt, dat de schuld voor een nieuw bloedbad op Rus land zou drukken, daar Engeland optreedt als kampioen voor het volkenrecht. Het Freindenblati neemt akte vau de berichten volgens welke Rusland voor het sluiten van een of- en defensief verbond met Turkije, eene ver mindering belooft van de vredesvoorwaarden, cu betoogt dat Rusland daardoor zelf aan het tractaat van San Stclano de- bindende kracht ontneemt. Het Tagblatt maakt van een uit Hongarije ontvangen bericht melding, volgens het welke Bratianie, Rumeensche minister-president te Weeneu onderhandelen zou over den overgang van het Rumeensche leger op het gebied der Oostenrijksch-Hongaarsche Monarchie. De Frette vestigt er de aandacht op, dat Engeland door dc dépêche van lord Salisbury op ondubbelzinnige wijze toont den engen kring zijner egoïstische speciale belangen te verlaten dat het een -einde maakt aan de tot dusverre, zoo angstvallig vastgehouden richting zijner po litiek om slechts te waken voor hetgeen direct zijne machtsfeer^raakt en dat het thans initia tief neemt tot eene waarlijk Europeesche politiek. Volgens berichten aan de Politisch Cor respondent uit Konstantinopel van den 3en dezer dc9 avondszou een ommekeer ten gunste van Rusland in het keizerlijk paleis van Yildig, waar Engelsche invloeden den boventoon schijnen te voeren, als zeer aanstaande mogen worden ver wacht. Deze verandering in dc gezindheid des Sultans zou zich in een zeer aanstaande veran dering van Ministers moeten openbaren. Petersburg. Ignatieff is alhier aangekomen.. Tegenover de mededeeling van de Weener Montagxrevue men gelooft dat Ignatieff de Rus sische Regeering zal aanraden het te zamen komen van Het congres zooveel doenlijk te be vorderen stelt het Journal de St. Peitrsbonrg het beweren, dat de Russische Regeering niets meer doen kan dan zij reeds gedaan heeft om •de samenkomst van het congres gemakkelijk te maken, daar haar overredingskracht ophoudt op het puntwaar de bezorgdheid aanvangt voor hiiar waardigheid. 4 April. De geruchten omtrent het ont slag Van den Minister van financiën Reutern worden in de 't best ingelichte kringen als ten eenenraale ongegrond beschouwd. Eveneens mag men het bericht in de bladen omtrent liet op roepen van de landweer tegen 13 April als uit de lucht gegrepen aanmerken. Van een aanstaand terugkeeren naar Weenen door generaal Ignatieff is hier niets bekend. Athene, 4 April. Na de nederlaag bij Mao ri ui tza zijn de opstandelingen tot dicht bij de grenzuri teruggetrokken. l)e Itnliaansche, zoowel als de Engelsche Schepen hebben last gekregen om d« bedreigde* gezinnen op te nemen, liet Amerikaansch schip Maria is van Smyrna naar Volo vertrokken. Het eskader van Hobart pacha heeft Volo verlaten men weet niet werwaarts hij vertrokken is. Het lijk van den correspondent van The Times is nog'niet teruggevonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Bedacteur Door de Directie der Liedertafel Souvenir den Montagnardx, wordt aan de leden eene lijst ge presenteerd, tot deelneming aan een Concert op een nader te bepalen dag, door den beroemden pianist Anton Rubenstein, tegen een entreeprijs van fl.—-'per persoon. Niemand zal cp dezen billijken prijs eenige aanmerking hebben. Ik neem echter (le vrijheid de Directie in overwe- ging te geven, om voor deze gelegenheid ook aan niet-leden de lijst aan te bieden, natuurlijk tegen verhoogden entree, maar daarentegen de kinderen van de leilen boven de 12 jaren vrijen toegang te Yerleenen. UT.Wel verzoekende Mijnheer de Redacteur een klein plaatsje voor mijn wenk te willen toestaan, noem ik mij achtend Tilbu&g den 4 Aprtl 1878.

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2