Engeland. Mededeelingen. Belgie. Rusland. Frankrijk. Oostenrijk. Tentoonstelling van voorwerpen van Nijverheid en Kunst, In den Staat Georgia (Noord-Amerika) is een wet ontworpon tegen den verkoop van tabak aan nH'mlerjarigen. Een Amerikaansch blad maakt Haar aanleiding daarvan deze opmerkingHet rooken op jongen leeftijd is hier te lande een ramp waaruit "voor het lichamelijke en zede lijke welzijn der jeugd de ergste gevolgen voort komen. In onze steden ontmoet men ieder oogenblik knapen op den leeftijd van 10—12 jaren, die, mei een rookende sigaar in den mond en velligt nog het a-b-c boek onder den arm, lier heen en weer wandelen. Natuurlijk is^ het in den regel een afschuwelijke soort van ^stink stokken," welke dien kleine wandelende sclioor- steenen in de handen vallen. De tabak en de dikwijls nog ergere surrogaten er van hebben de nadeeligste uitwerking op de jeugdige adem- lialingswcrktuigenDe grond tot longteering of doodelijk keellijden wordt dikwijls door het vroegtijdigs rooken gelegd. Daarbij koint, dat de lust naar den tabak de knapen tot oneerlijk heid en verkwisting verleidt. (Nederland mag er zich op beroemen dat te genwoordig het rooken op bijna alle kostscholen is geoorloofd, ja men zou haast zeggen dat het tot een der vakken van het onderwijs behoort.) De redacteur Leistmar van het tijdschrift van de algemeene Duitsclie vereeniging tegen verval- sching der levensmiddelen is door de firma Van Houten en Zoon te Weesp aangeklaagd als zou hij tegen beter weten in, op gezag van anderen, verklaard hebben, dat het fabrikaat dezer firma vervalscht is. Zaterdag-morgen circa 12 ure ontstond hier .brand in de schuur van zekeren S. De brand weer was spoedig op de been en slaagde er in het vuur nog in tijds meester te worden. Bedoelde S. is reeds sedert eenige maanden lijdende en was dien morgen in hoogst gevaar lijken toestand. Bij het uitbreken van den brand is hij dan oik direct naar het gasthuis vervoerd. Een gedeelte der schuur, cenig vee, een partij hooi en stroo zijn de prooi der vlammen ge worden hoewel men de schade niet groot kan noemen is er echter de man (daglooner van beroep) totaal mede geruïneerd daar niets tegen brandschade verzekerd was. Er zal dan ook ten zijner behoeve een beroep worden gedaan op de liefdadigheid van Oisterwijk s ingezetenen. De brand is ontstaan door eenige kinderen welke spelende een bos stroo in brand hadden ge stoken. 's-IIertogcnboscli, 6 April. Ten gevolge van te doene herstellingen aan de kanaalboorden der Zuid-Willemsvaart zal het water op de panden 8—7, 7—6, 6—5, 5—4, 4—3, eu 2—1 dier vaart, voor zooveel noodig van 9 April tot vermoedelijk 11 Mei e. k. van s morgens 6 tot 's avonds 7 uur tot 0.80 Meter beneden het gewoon kanaalpeil worden afgelaten. Eindhoven, 6 April. Naar wij vernemen, zal de 7 e provinciale schietwedstrijd vanwege het bond van officieren van schutterijen in Noord- Brabant dit jaar worden gehouden te Woensel nabij deze gemeente. transport-schepen, 5 pontons, f> kustvaartuigen, 5 korvetten en 2 wachtschepen. De reserve bestaat uit 89 schepen van verschillende soort 19 vaartuigen zijn in aanbonw en zullen binnen achttien maanden afgewerkt zijn. In de zeehavens wordt sedert eenigen jtijd eene on gewone drukte waargenomen. Uit Toulon schrijft men, dat eerstdaags bevelen zullen wor den gegeven om de vloot aanzienlijk te verster ken "en in staat van volkomen uitrusting te brengen. Een en ander zou geschieden met het oog op een mogelijke botsing tusschen Engeland en Rusland in het Oosten. Ter gelegenheid van het aanstaand vertrek van den Belgischen luitenant M. "Wantier naar Oentraal-Afrika oppert een Belgisch bladde Fpercierhet denkbeeld, om bij de onderzoe kingstochten in de binnenlanden van Afrika ge bruik te maken van postduiven. Wanneer men zegt het blad in Afrika een flink duiven hok oprichtte en vervolgens duiven van goed ras hierop liet huizen, zou men, na ze zooveel mo gelijk te hebben afgerichtze aan de expeditie kunnen laten deelnemen. De reizigers zouden hierdoor in de gelegenheid zijn regelmatig iets van zich te laten hooren. Te Marseille hebben de stokers en machinisten der stoombootmaatschappijen den arbeid gestaakt. De syndicale Kamer der corporatie is onmid dellijk bijeengekomen en heeft een tarief van loon voor de stokers en machinisten vastgesteld. Dit tarief is aan de stoombootmaatschappijen ter aanneming voorgelegd. "V' erscheidene van deze zouden genosgen genomen hebben met de nieuwe voorwaarden. Te. Milaan is een proces aanhangig, waarin elf advocaten als pleitbezorgers optreden. De firma Joliann Maria Earina te Keulen heeft, toch niet minder dan 11 handelaars in parfu merieën aangeklaard wegens het verkoopen van cau-de-cologne met vervalschte etiquetten. In eerste instantie is de klacht der firma gegrond verklaard en zijn de beschuldigden tot schade loosstelling veroordeeld. Slechts goede producten roepen concurrentie in 't leven. De teerkapsules van Guyot, die zulk een heilzame uitwerking hebben ingeval van verkoudheid, catharren, bronchitis en teering, zijn ontelbare keeron nagemaakt. De beer Guvot kan slecht instaan voor die flacons waarop zich zijne handteekening bevindt, gedrukt m drie kleuren en die in de meeste goede apotheken te verkrijgen zijn. De Limburgsche commissie voor het Rijn-Maas- kananlbestaande uit de heeren Pijls, Burge meester van Maastricht, mr. Clercx, L. De Rijk, E. Berger en A. Receveur, werd Vrijdag jl. bij den Minister van waterstaat te gelioore ontvan gen. De Minister heeft, wat Limburg betreft zijne medewerking voor den aanleg van het geprojecteerde kanaal toegezegd. Besoijen. Onze gemeente gaat den laatsten tijd snel vooruit op het gebied van industrie. Mogen wij reed3 wijzen op twee onlangs opgerichte machinale schoenfabrieken, die nog dagelijks hunnen werkkring uitbreiden, het aantal fabrieken zal nog met eene vermeerderd worden, namelijk een stoomschors- en graan molen. Het plaatsen en stellen zal eerstdaags aanvangen, zoodat men de opening veilig tegen Juni kan verwachten; wij wenschen den onder nemer den hesten uitslag toe en hopen, dat hij door overvloed van werk in staat zal gesteld worden zijne machine in beweging te houden. Mocht nu Besoijen nog aan het spoorwegnet verbonden worden dan zou deze plaats een van de nijverste dorpen wordenniet alleen van de langstraat, maar zelfs van geheel Nederland. Oisterwijk, 7 April. De plechtige ter aarde bestelling van onzen geachten Burgervader, den WelEd. Heer H. Vogels, heeft Vrijdagmorgen te 10 uren, plaats gehad. Een doorstaand bewijs dat de man gedurende zijne zes- en- veertig jarige regeering bemind eii hooggeschat werd in onze gemeente was, dat iedereen, jong en oud, arm en rijk een laatste bewijs van achting kwam brengen door den droevigen stoet naar het kerkhof te vergezellen. Mag men die begrafenis plechtig, zelfs in druk- w-ekkend noemen, dan voorzeker heeft daartoe in geen geringe mate onze Harmonie Asterius het hare hijgedragen Immers de treurmarsch, ter dier gelegenheid op zetteüjk vervaardigd liep flink van stapelvooral het trio op het kerkhof werd met. gevoel uitgevoerd cn bracht alle aanwezigen iu ernstige stemming. Eene moordpoging heeft plaats gehad te AYi- hériss, in het kanton Dour, op viei* mijlen af stand van Bergen. Eene tachtigjarige vrouw, de weduwe Tillier, werd verleden Woensdag morgen, in hare kamer, badend in haar bloed gevonden. De ongelukkige had zes messteken bekomen zij leeft nog, doch haar toestand is hopeloos. Het parket van Bergen heeft een onderzoek te Wihóries ingesteld. Men zegt dat het slacht offer eenige inlichtingen heeft kunnen geven. De misdadiger is in het midden van den nacht in hare woning gedrongen, en met het mes op de keel, heeft hij aan de ongelukkige gevraagd waar haar geld was. Slechts na ver scheidene steken bekomen te hebben, heeft zij om genade gesmeekt voor haar leven en den moordenaar de plaats aangeduid. Die misdaad heeft eene groote overeenkomst, met die welke onlangs te Engies werd gepleegd, alwaar men een grijsaard met een ijzeren staaf geslagen heeft, teneinde hem te doen verklaren waar hij zijn geld verborgen had. Omtrent den moord, gepleegd op lord Lei- trim waarvan wij in een yorig No. melding maakten, vernemen wij nog het volgende: De rechtbank te Mildfort heeft het proces verbaal opgemaakt. Daaruit blijkt, -dat lord Leitrim, benevens diens secretaris en koetsier, door eenige onbekende personen op brutale wijze zijn vermoord. De politie heeft vijf personen in hechtenis genomen, die door den kapitein Stokes ondervraagd zijn geworden. Op twee dezer personen, de gebroeders Mao Greyahan, rust eene zware verdenking zij zijn geboeid naar de gevangenis van Liffond overgebracht. Voor het gerechtshof van het district Mild fort heeft een man terecht gestaan beschul digd van een der rentmeesters van lord Leitrim te°hebben gedreigd. Hij moet zich hebben laten ontvallen, dat de lord en diens dienaren door geweerschoten gevallen waren en er bijgevoegd hebben, dat, zoo de rentmeester zelf zich niet in acht nam, hij ook wel eens kennis daarmee zou kunnen maken. De verslagene was in den omtrek algemeen gehaat en de heftige taal, die de dagbladen in de plaats zijner inwoning, zelfs na zijn dood, over hem voeren, wordt door niets geevenaard. Uit Volo wordt in verschillende telegrammen het volgende aan The Times gemeld De plundering in de dorpen duurt nog steeds voort, en zelfs van verre komen de Turken om er aan deel te nemen. Men doet niets om deze barbaarschheid tegen te gaan. Nog steeds arriveren stroomen van vluch ta lingen0; velen van hen wachten te Bechonia op hulp. Hobart-pacha stak den 2n April des mulder- nachts met twee pantserschepen in zee hij is daags daarna de haven van Volo binnengeloopen. De insurgenten hebben te Carditza een groote hoeveelheid graan en Rijks-voorraad in beslag genomen. Den 3n April werd bericht, dat de oproer lingen het dorp Lacco, tusschen Larissa en Tri- cala, hadden ingenomen. Uit Larissa zijn 5000 man infanterie en een regiment cavallerie afge zonden, om de rebellen te verdrijven. Dien ochtend arriveerde de Wizard om de vluchtende vrouwen enkinderen naar den Piraeus te vervoeren. Ook door de Terrible zijn booten uitgezonden om in sommige dorpen de vluchte lingen op te nemen. Er heerscht volkomen anarchie. Soldaten berooven de naar de stad komende vluchtelingen. van Rumeuië aauleiding gaven het, volgende ie autwoorden „Zeg aan prins Gortschakoff, dat het Rumeenscke leger vermorzeld worden kan, maar dat het, zoolang ik leef, niet ontwapend zal worden." Van andere zijde verneemt hetzelfde blad, dat de berichten van Pwatianos over zijne zending naar Weenen zeer bevredigend luiden. Wecnen, 6 April. De bekende Petersburger correspondent van de Folitische Correspondenz ontwikkelt, terwijl hij den nadruk legt op de noodzakelijkheid, dat het initiatief tot het be werken eener vreedzame oplossing der tusschen Rusland, Engeland en Oostenrijk hangende quaestiën, van een derde moet uitgaan, het programma voor eene oplossing, welke, met erkenning van hetgeen men wederkeerig noodig heeft, zoover mogelijk gaat tot beveiliging van elke hoogere en rcchtstreeksche belangen. Engeland heeft, om zijn weg naar Indië te beveiligen, tot eiken prijs eene positie noodig, die hem den sleutel in handen geeft tot de wa teren van westelijk Turkije. Rusland zijnerzijds heeft eene oostelijke doorvaart noodig uit de Turksche wateren in de Zwarte Zee. Hierom trent tot eene combinatie te komen, is niet zoo mceielijk namelijk door eene overeenkomst tus schen Engeland en Rusland tot stand te brengen, welke den Bosphorus en de Zee van Marmora van een zeker punt tot een ander te bepalen punt vrij aan Turkije overlaat. Oostenrijk heeft noodig, de aangrenzende Zuid- Slavische bevolking binnen de sfeer zijner macht op te nemen, terwijl de sfeer van Ruslands macht zich moet uitstrekken over de Oost- Slavische bevolking. Eene combinatie, waarbij beide deze belangen bevredigd worden, is te verkrijgen door de aan Oostenrijk toegestane vrijheid om Bosnië en de Herzegowina te be zetten. Deze verdeeling der strategische punten moet aan Engeland invloed verzekeren op de Hellenen, aan Oostenrijk op de West- en Zuid-Slaven en aan Rusland op de Oost-Slaven. Bij zulk een oplossing kon Konstantinopel in het bezit blijven van het inoffensief geworden Turkije. Deze correspondentie wordt hier beschouwd als de aanduiding van het te verwachten ant woord van het Peterburgsche Kabinet op de verklaringen van Oostenrijk aan Ignatieff en op de. circulaire van Salisbury. Onder de kunstvoortbrengselen, die reeds naar de tentoonstelling gebracht zijn, trekt vooral de aandacht het bronzen ruiterstandbeeld van Karei den Groote, of liever de groep van Karei den Groote. Sedert Vrijdag staat dit kunstwerk in de groote vestibule van het tentoonstellingsge bouw. Die groep is de vorige week door Parijs vervoerd, van het Oosten naar het Westen. Het vervoer heeft twee dagen geduurd. De groep was omwonden en het publiek vroeg zich met verwondering af, wat het voor een gevaarte was op dien wagen van reusachtige grootte, die lang zaam voortgestuwd werd. Karei den Groote heeft den schepter in de hand cn de kroon op het hoofd. Rechts en links vergezellen twee krijgers, die de teugels van het paard houden, den held. De groep weegt 25,000 kilo. De beeldhouwer Roehet, die voor korten tijd overleden is, heeft het kunst werk gebeiteld. De ridderorde van het Gulden Vliesdie gelijk voor eenigen tijd gemeld is, uit den koffer van Don Carlos, op een zijner reizen, is gesto len, is weder in zijn bezit gekomen. Men heeft hem die eenvoudig teruggezonden. Er ontbreken echter zes kostbare steenen aan, ter waarde van 60.000 fr. Aan de Köln. Zlg. wordt uit Parijs gemeld, dat in de Eransche maritieme havens zeker aantal pantserschepen worden uitgerust, om de vloot in de Middellandsche Zee en in het kanaal te versterken, liet aantal schepen, dat Frankrijk thans uitgerust heeft, bedraagt 114, als40 pantserschepen eerste klasse, 2 tweede klasse, 19 kruisers, 2 fr adviesvaartuigen, 13 kanonneer- booten, 2 kauonneersleepen, 10 Schoeners, 16 Zooals gemeld werd is de correspondent van de Timesde heer Ogle, door de Turken vermoord. De vermoedelijke dader is een Turksch majoor, Amous-Aga, die politic-opperhoofd was der provincie The9salië. Daags na de schermutseling van Kou-Kourava zond hij tot de inwoners van Bulgareni een bode, met verzoek hem tien der voornaam ste ingezetenen te zenden om hem hulde te be wijzen hij beloofde onder die voorwaarde dat zijne soldaten niet binnen het dorp zouden komen. Daar de bevolking zich niets te verwijten had, en geen deel had genomen aan het oproer, voldeed men onmiddclijk aan dit verzoek. Halfweg Bulgareni en Kou-Konrnva, ontmoet ten die on gelukkigen Amous-Aga, die hen mee nam tot op eenigen afstand van Volo, alwaar zij meedogenloos werden vermoord en hunne lichamen in stukken gekapt. Vervolgens bond men de lijken te zamen en plaatste ze op een brandstapel, zonder er echter in te stagen de lijken te verbranden en alzoo de sporen van den moord uit den weg te ruimen. De heer Ogle had den moed aan het monster zijn eerlooze daad te verwijten, cn het was die edelmoedige vermetelheid welke hem liet leven gekost heeft. De Engelsche industrie heeft door allerlei oorzaken zulk een stag gekregen, dat van de 974 bestaande hoogovens 489 koud zijn. Londen 8 April. Het Nederlandsche stoom schip Spartan, van Hamburg naar Londen, met eene lading suiker, is 7. April op de Hasborough Sands verongelukt. Dertien schepelingen zijn gered. St.-Petersburg6 April. Met betrekking tot het bericht uit Londen, dat het Britsche Kabinet geneigd is de onderhandelingen over het houden eener voorconferentie weder op te vatten, merkt het Journal de Saint Fetersbourg op, dat het Russische Kabinet de zwenkingen eener zenuwachtige politiek rustig kan aanzien, daar het onveranderd in de ingenomen positie blijft. Bij volle vrijheid van discussie tot be reiking van overeenstemming omtrent alle wen schen, is het onwrikbaar besloten Ruslands recht als oorlogvoerende en als Europeesche Mogend heid te verdedigen. De dagbladen bestrijden eenparig de denk beelden van gematigdheid. Het Journal de Saint Fetersbourg en de Agence liusse zeggen, dat Engeland, door de waardigheid van Rusland in de zaak te betrekken, het in de onmogelijk heid heeft gebracht zich naar zijne eischen te plooien. 8 April. De Agence Rus se schrijft, dat de jongste berichten het weder opvatten van het congresplan als mogelijk lieten aanne men. Het blad is gemachtigd het bericht on gegrond te verklaren, als zou de Keizerlijke Re geering den vertegenwoordiger van Rumenië te verstaan hebben gegeven dat zij in het congres geene discussie over de Bessarabische quaestie zou willen voeren. De Russische Regeering kent aan elke Mogendheid in het congres vol komen vrijheid toe tot het beoordeelen harer handelingen. De Folitische Correspondenz verneemt van goederhand uit Bucharest, dat de bedreigingen van Prins Gortschakoff tegen Ghika, den vorst door vrouwen vervaardigd, te Leeuwardeu. (Ingezonden.) Leeuwarden, Januari 1878. Onzen tijd is een tijd van tentoonstellingen. Van allerlei aard en allerlei vorm worden zij gehouden, zoowel op het gebied van nijverheid en kunst, als op dat van wetenschap. Eene tentoonstelling echter van voorwerpen, uitsluitend door vrouwen vervaardigd, is. zoover wij weten, nog niet in Nederland gehouden, cn toch verdient zij zekerlijk wel bijzondere belang stelling. Immers, de vrouw treedt tegenwoordig, zoowel iu ons land als elders, al meer en meer op in menig vak van nijverheid en kunst op eene wijze, die meermalen haren arbeid niet bij dien van den man doet achterstaan. De ondergetoekenden hebben het plan opge vat, in don zomer van dit jaar eene- tentoon stelling als de bedoelde te Leeuwarden te houclen. De Minister van Oorlog heeft het ruime mnnège- gebouw, daarvoor uitmuntend geschikt, afgestaan.

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2