Mededeelingen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Busland. wat zij verlangt, ook het gebruik van ile biblio theek, de badkamers, de salons enz. Eenige jaren geleden werd het plan ontworpen om soortgelijke inrichting ook in den Haag te vestigen. Maar de pogingen mislukten. Voor honden en katten is er een asyl opgericht, maar voor dames een toevluchtsoord tot stand te brengen, ging niet. Dat zijn m aar menschen. (Arnh. Crt.) In de Coolschestraat (gem. Delfsliaven) heeft een ergerlijke straatschenderij en baldadigheid plaats gehad. Het huis van een broodslijter werd door een troep volk bestormdruiten werden stuk geslagen de deur ingetrapt en de voor de vensters staande bloempotten in de sloot geworpen. Nadat het rumoer geruimen tijd geduurd had, kwam eindelijk een Delfshavensehe politie-agent opdagen. De oorzaak van de bal dadigheid wasdat de mangescheiden van zijn vrouw levendzijn kind tot zich genomen haddat de vrouw nu 's morgens met groot getier kwam opeischen daar hieraan geen ge volg gegeven werdging zij bij eenige buur vrouwen hulp halen en verschafte op deze kwaadwillige wijze zichzelve recht. {R. Ct.) Te Olten (Zwitserland) deed dezer dagen een goed gekleed persoon zich te goed in een restau rant. Hij had echter geen geld bij zicb en liet daarom zijn pantalon achter. Met behulp van zijn hooge rijlaarzen en zijn langen overjas kwam hij zoo goed en zoo kwaad als 't kon te Solo- thurn aan. Daar nam hij zijn intrek in een hotel en gaf den knecht al zijn kleeren om ze af te borstelen, 's Morgens miste hij zijn pan talon. Met vervaarlijk geraas reclameerde hij zijn pantalon en de hotelhouder, bevreesd voor zijn naam, completeerde het pak. Maar nu de beurs die in den pantalon was geweest Ja, daar stond niets anders op dan de waarde te vergoeden en onder vele strijkaadjen en met dringend verzoek om van het gebeurde toch vooral niets te reppen, liet de bedrogen hotel houder den geslepen sansculotte uit. Een Parijsche dame ging de vorige week met haar man naar de operanadat zij haar kind wan zeventien maanden eerst in slaap had ge wiegd. Het kind was, toen de ouders thuis -kwamen, dood. Kennelijk was het wakker ge worden en had 't, zijn moeder zoekende, het hoofdje tusschen de traliën van de wieg gestoken -en zoodoende was het gestikt. Dedoodstrijd -win het wicht had drie uren geduurd, wantten 8 ure had de concierge van het huis het kind Teeds hooren huilen, Het zou wel bedaren", meende deze Pipeieten werkelijk bedaarde het tegen 11 ure. Men weet hoe. Op verschillende plaatsen vertoonen de ver nielende meikevers zich in zoo groot getal, dat het jeugdige groen en de bloeiende boomen dit jaar 't hard. zullen te verantwoorden hebben. De zeepzieders van Marseille hebben den Franschen Minister van Financien een eigen aardig geschenk aangeboden, namelijk zijne buste in zeep. Het beeld is vervaardigd door den beeldhouwer Barnabo en zal op dc tentoonstel ling prijken. Tot tijdelijke voorziening in de behoefte aan kasgeld hebben Burgemeester en Wethouders van 's-Gravenhage aan den Gemeenteraad aldaar machtiging gevraagd om gelden op te nemen tot een maximum van f200,000 voor hoogstens twee maanden. Zaterdag-nachtomstreeks 12 ureontstond er te Lith een brand in de woning van Van Bosmalen binnen een paar uren waren hnis en inboedel door de vlammen vernield. Niets was tegen brandschade verzekerd. De brand wordt toegeschreven aan onvoor zichtigheid. Bij het hevig onweder, dat zich Zaterdag middag boven Tilburg ontlastte, werd de toren van de Boomsch Katholieke Kerk op het Heike getroffenzonder dat echter eenige noemens waardige schade werd aangericht. Een oogenblik later sloeg de bliksem door den schoorsteen in een huis in de Nieuwlandstraat, bewoond door den heer De Haasbaande zich een weg dooi den zolder en door de plafonds van twee boven- en benedenvertrekken en richtte vrij aanmerkelijke schade aan. Een begin van brand werd spoedig gebluseht en er hadden geene persoonlijke on gelukken plaats. Volgens het jaarverslag der Kamer van Koop handel te Schiedam zijn in 1877 aldaar door 341 branderijen en 1 met stoom vermogen, ver tegenwoordigende ÏS1/^ branderij gefabriceerd 440,001,03 hectoliter gedistilleerd van 50 pet. Door de stoom- en windkorenmolens werden verwerkt of vermalen 83,476,165 kilogram rogge en inoutmeel. De Stearine-knarsenfabriek Apollo verwerkte ongeveer 61/a millïoen kilogrammen talk- en palmolie. Wegens het toenemend debiet werden de werkzaamheden geregeld voortgezet. Er waren werkzaam 205 mannen en jongens en 150 vrouwen en meisjes. De stedelijke gasfabriek verbruikte in 1877 eene hoeveelheid van 34,451 hectoliter Engelsche en 12,559 hectoliter Duitsclie gaskolen, waaruit volgens de fabrieksgasmeters 966,671 kubieke meter gas werden verkregen. De Minister van Oorlog heeft bepaalddat de verlofpas, die aan de manschappen der na tionale militie bij vertrek met groot verlof wordt medegegevenvoortaan een deel zal uitmaken van het zakboekje dat den milicien gedurende zijn verblijf onder de wapenen wordt uitgereikt. Deze bepaling heeft ten doelden verlofganger het bewaren van zijn verlofpas gemakkelijker te maken en hem daardoor beter te vrijwaren voor de straf, die hij door het verliezen of het niet behoorlijk doen afteekenen van dien pas zou kunnen beloopen. Het Kanaal-comité te Yenlo heeft besloten een adres aan de Tweede Kamer te richten waarbij deze verzocht wordt te willen bevorde ren, dat weldra van staatswege in de uitvoering voorzien en de kanaalverbinding (MeyelVenloo) te dien einde opgenomen worde onder de water wegen, welke ingevolge het bij de Kamer inge diend wetsontwerp voor staatsrekening zullen worden aangelegd. O O Op het tentoonstellingsterrein te Parijs komen dagelijks treinen met goederen aan. Ouder het daarmee aangebrachte bevinden zich twee kisten met kostbare voorwerpen van den Prins van Wallis-, bestemd voor het Indisch pavillioen. De werkzaamheden, die des nachts bij elcctrisch licht worden voortgezetvorderen zeer goed zoowel in- als uitwendig. Het aantal arbeiders, die voortdurend aan de gebouwen bezig zijnbedraagt bet ontzaggelijk cijfer van acht-duidend zeven-honderd negen-en dertig. Het aantal léden van de jury voor de be krooningen op de Wereldtentoonstelling, bij decreet van 19 Aug. 1871 gesteld op 650, nl. 350 van het buitenland en 30o voor Frankrijk is gebleken dit jaar onvoldoende te zullen zijn. Daarom zal het getal voor Frankrijk en voor het buitenland elk met 50 vermeerderd worden. De heer Cochéry houdt zich thans bezig met bet regelen van de post- en telegraafdienst in den Cliamp de Mars. Aan de vleugels van het monument worden houten barakken opgericht ruim genoeg voor de behoorlijke behandeling van een millioen stuks. Dit is namelijk het oppervlakkig geraamd cijfer van de brieven wissels enz. die gedurende de Tentoonstelling den Champ de Mars zullen in- en uitgevoerd worden. In de i erschillende galerijen zullen te zamen 10 a 12 bussen worden geplaatst, welke om de ticee uren worden geledigd door een dertigtal facteurs. De exposanten onderling kunnen eveneens gebruik maken van de post. Speciaal voor den inwendigen dienft aangestelde beambten zullen die brieven binnen het uur na de lichting van de bussen aan de exposanten rondbrengen. Voor de algemeene postdienst worden overal personen aangeworven die de meest mogelijke talen machtig zijn. Onder de reeds geworvene bevinden zich eenige echte polyglottes. Zoo heeft men er een, die zeven talen spreekt, nl. Engélsch, Duitsch FranschBussischItaliaansch Por- tugeesch en Spaansch. Voor de Aziatische af deelingen heeft men personendie Perzisch Chineesch en Hebreeuwscli spreken. De spoed waarmede deze zaken en ook de- werkzaamheden in 't algemeen afgedaan worden, wekte de oprechte bewondering van de Engel- schen en de Yankeesdie anders op dit punt vrij strenge regters zijn. Den ln Mei a. s. des morgens ten 10 ure zal de tentoonstelling plechtig worden geopend. Maarschalk Mac Mahon, gekleed in de groote tenue van Maarschalk van Frankrijk, vergezeld door zijn militairen staf, de groot-dignitarissen van den Staat .en de leden van het corps diplo matique zal plaats nemen op een estradeop gesteld in het midden van liet terras, nabij den waterval. Achter deze estrade, ouder den zui lengang van de rotonde, zijn ongeveer 1500 plaatsen opengehouden voor de hooggeplaatste personen met hunne dames. Aan de zijde van de estrade en onder de zuilengangen van de flank-galerijen van het pa leis zijn eveneens 5 :i 6 duizend plaatsen open gesteld. Het garnizoen, in groot tenue, zal aan beide zijden van de estrade tot aan den ingang van het Paleis in den Champ de Mars worden opgesteld. Achter deze barrikade, aan weerszijden van de estrade, in het benedengedeelte van den Trocadero en in den Champ de Mars kunnen twintig-duizend genoodigden plaats nemen. De commissarissen van de buitenlandsche af- deelingen vergezeld van het hooggeplaats per soneel van hunne respectieve afdeelingen, zullen plaats nemen ter regterzijde van het groot terras tevens van het paleis in den Cliamp de Mars. De linkerzijde van dat terras is bestemd voor dc directeurs en de chefs van dc Fransclie af- deeling; deze zullen zich voegen bij die van de buitenlandsche afdeelingen, ten einde den Maar schalk bij zijne aankomst te begroeten. Onge veer 3000 personen zullen aan de plegtige be groeting deelnemen. Ten 10 ure precies zal de Maarschalk eene redevoering houden; zoodra die geëindigd is zal hij met luide stem verklaren ndat de Tentoonstelling geopend is Te gelijkertijd begint de prachtige waterval te werken, het militaire muziekcorps doet een fan fare hooren en een driemaal herhaald artillerie- salvo zal aan het publiek op eene hoorbare wijze de opening van de Tentoonstelling verkondigen. Daarna zal de Maarschalk, vergezeld van zijn schitterend escorte, zich naar den Champ de Mars begeven en vervolgens de verschillende afdee lingen te beginnen met de Fransclie doorwan delen. Ten 12 ure zal de Tentoonstelling voor het publiek geopend worden. Donderdag, 25 dezer, des avonds ten 7 ure, zal door de Dames-zangvereeniging te 's Bosch in het Casino aldaar een luisterrijk concert onder leiding van den WelEdelcn Heer H. van Bree, gegeven worden, waarin onder anderen de „Messe Solemnelle" van Beethoven, „Schön Elleu" van Max Briick en „Halleluja" van Handel zullen uitgevoerd worden. Te dier gelegenheid zal des avonds ten 10.40 ure een extra-trein van 's-Bosch tot Breda loopen. Door verkeerden wisselstand ontspoorde Maan dag-avond ten ongeveer 9 uur, op de hoogte van den Vleutsclien overweg, een passagierstrein, die van Utrecht naar Amsterdam vertrok. Twee wagens liepen van de rails, doch de reizigers ontvingen niet het minste letsel, en door doeltreffende maatregelen ontstond niet de gering ste belemmering voor het op Paascbraaandag steeds zoo drukke verkeer van reizigers. Te Driebergen heeft zich Maandag-morgen een persoon onder een van Utrecht komenden sneltrein geworpen, waardoor hij in 2 stukken werd gesneden. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Nieuwkuik den beer Van der Aa, secretaris dier gemeente. Besoijen, 23 April. Heden middag omstreeks 12 uur is alhier een begin van brand ontstaan bij J. B. Een pan met vet vloog door de groote hitte in brand en daar er op dit oogenblik nie mand in de kamer was, bad dit ten gevolge dat spoedig de schoorsteen in brand stond. Ge lukkig werd dit intijds ontdekt, zoodat men door goede maatregelen den brand spoedig mee3ter was. Druncn, 23 April. Gisteren had het gehucht Huiten, beboorende onder deze gemeente, een zeer feestelijk aanzien het gold eene gebeurtenis die met recht onder de zeldzame mag gerekend worden. Franiscus Oswaldus Hombergen een alleszins geacht ingezetenen herdacht met zijne Echtgenoote Maria van Besouwen, hunne kinderenbehuwd- en kleinkinderen en eene talrijke familieschaar den dag, waarop zij nu een halve eeuw geleden^, in het huwelijksbootje waren gestapt. Geen wonder dat de gansclie Drunensche be volking met de meeste deelneming liet hare bijbracht om dien heugelijken dag luisterrijk te vieren. Van alle huizen op het gehucht Huiten wap perde de nationale driekleur den jubilarissen ter eere en menig warme handdruk zoo van Burge meester, Wethouders, Secretaris en tal van vrien den en kennissen, getuigden van de deelneming die hun geluk opwekte. Des namiddags 5 uren voerde het alhier be staand gezelschap de Harmonie „de Eendracht" eenige schoone muziekstukken uit, nadat zij vooraf, bij monde vau haren directeur in warme bewoordingen hare hulde aan de jubilarissen had gebracht. Hartelijk wenschen wij den met recht zoo algemeen geachten jubilarissen, tot vreugde hun ner kinderen, behuwd- en kleinkinderen cn talrijke vrienden, nog tal ran levensjaren toe. Boxtel, 18 April. De prijzen voor de alhier van 14 tot 18 September e. k. te houden land bouwtentoonstelling zullen bestaan uit 3 gouden medailles, waarvan eene Van Z. M. den Koning en eene van Z. K. II. Prins Frederik der Ne derlanden. 14 verguld zilveren, 64 zilveren en 40 bronzen medailles, benevens eenige prijzen in geld en getuigschriften. Aan de tentoonstel ling wordt verbonden eene verloting, bestaande uit 6000 loten a fl.Naar wij vernemen zullen de prijzen voor deze verloting uit de tentoongestelde voorwerpen worden aangekocht. Van alle ziekten die dagelijks, de sterflijst vermeerderen, is de longteering zeker de meest algemeene, de meest wenhopende voor de huis gezinnen. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd dat de teer, die een hartsachtig produot is van de dennen, een zeer merkwaardigen en gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan teering of bronchitis lijden. De beste wijze om de teer te gebruiken is in den vorm van kapsules. De Teerkapsules von Guyot zijn een der meest populaire genees middelen voor bovengenoemde ziekten. Gewoon lijk neemt men twee kapsules telkens voor men gaat eten. De weldadige invloed doet zich spoedig bemerken. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft, moet men op de drie kleurige handtekening van den heer Guyot, op het etiquette letten. In de meeste goede apothe ken zijn de kapsules te verkrijgen. Vrijdag had op de beurs te Brussel een aan zienlijke en stoute diefstal plaats. Een wissel agent, den heer Wille, betaalde aan een zijner klienten, den heer Meunier, eene som van 7000 fr. in bankbiljetten. Eensklaps liet een ander wisselagent, welke geld telde, eenige stukken vallen en terwijl de heer Meunier het hoofd omdraaide om te zien wat er gevallen was, waren de bankbiljetten, welke de lieer Wille op het guichet gelegd had, als bij tooverslag ver dwenen. Men riep, men schreeuwde, men zocht, doch te vergeefs de dader of daders van dieu stoutmoedigen diefstal waren spoorloos verdwenen. Parijs. Een bediende, met de inningen bij de Société générale belast, is, terwijl hij in- casseeringen deed voor zijn huis, in de rue Pro vence met dolksteken vermoord. De dader is gearresteerd.} Den heer Gladstone werd Vrijdag een adres ter hand gesteld, onderteekend door 400 geeste lijken bij de afgescheiden gemeenten te Londen (Dissenters). In dit stuk wordt gezegd lo. dat het beginnen van een oorlog, behalve wanneer het volstrekt onvermijdelijk is, de grootste mis daad moet geacht worden die eene natie kan begaan; 2o. dat de onderteekenaars op het oogen blik geen afdoende reden kunnen zien voor de militaire toebereidselen der Begeering, en dat zij bij gevolg eene oorlogsverklaring onder de gegeven omstandigheden beschouwen zouden als eene misdadige dwaasheid. De heer Gladstone antwoordde aan de deputa tie, die hem het adres overhandigde, dat ook hij een oorlog tegen Busland bleef beschouwen als een onnoodige, en dus als een onverant woordelijke stap. Aan alliantie met Oostenrijk hechtte hij weinig. Hij betoogde ten slotte, dat het eerste gevolg van een oorlog met Busland zou wezen het terugtrekken der Bussische legers uit Bumelie en zuidelijk Bulgarije, het weder in bezit nemen dier provinciën door Turkije, en dus een hernieuwing van het Turksche wan bestuur over de thans bevrijde bevolking. De Keizer heeft een eeretceken ingesteld onder den naam van „eereteeken van het Boode Kruis." Het zal onder goedkeuring van de Keizerin, wolden verleend aan vrouwelijke personen, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt in liet verplegen van zieke en gewonde militairen. Er zullen twee klassen van dit eereteeken zijn de eerste, of hoogste, is eeu geëmailleerd rood kruis met een gouden, de andere een dito kruis met zilveren band, ten opschrift hebbende„we gens verpleging van gewonde en zieke krijgslie den." Diegenen, aan welke het wordt toegekend, zullen het in haar wapen of zegel mogen opne men. Bij schending van eed of plicht, of inge val van een crimineel vonnis, verliest zij het. Nadat reeds omstreeks half Maart het ijs op de Newa in beweging was gekomen, is in den voormiddag van 13 dezer de scheepvaart onder de gebruikelijke oflicieele formaliteiten heropend. Vroeger ging de kominandant van het garnizoen der hoofdstad onmiddelijk na afloop der plech tigheid naar het winterpaleis, om den Keizer een zilveren beker, gevuld met water .uit de Newa. aan te bieden, dien hij dan met dukaten gevuld terug ontving. Sedert jaren is dit in zoover afgeschaft, dat de kommandant aan den keizer bericht zendt van de heropening der scheepvaart en voor die boodschap 300 roebels ontvangt. Vera Sassulitsck. Terwijl Busland sinds een paar jaren in bui tenlandsche verwikkelingen is betrokken die van zeer grooten invloed moeten zijn op de verdere lotgevallen van dit rijk, grijpen nu en dan in het binnenland gebeurtenissen plaats niet minder ernstig en die wellicht voor de macht van den Czaar gevaarlijker zijn kunnen dan de noodlottigste oorlog tegen Turkije. IVij denken hierbij hoofdzakelijk aan het proee»

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2