Gemeenteraad van Tilburg. Prins Hendrik der Nederlanden is verloden Maandag te Berlijn aangekomen. Bij zijne aan komst waren Prins Frederik Karei en HDs. gevolgbenevens het personeel van de Neder- landsche legatie aan het stationom den hoo- gen gast te verwelkomen. Prins Frederik Karei geleidde Prins Hendrik naar het gezantschaps-hötel, waar Z. K. H. even na 8 ure een bezoek ontving van den Keizer. De Prins begaf zich daarop tegen 7 ure naar het Koninklijk slot, om aan Prinses Frederik Karei en HDr. dochters een bezoek te brengen. De Prins vertoefde daar verscheiden uren en maakte 's namiddags met zijn Bruid een rijtoer in den Thiergarten. Ter viering van de dubbele verloving van Prins Hendrik der Nederlanden en van den Hertog van Connaught met de beide dochters van Prins Fredrik Karei is Maandag namiddag in het Keizerlijk paleis te Berlijn èen gala-diner gegeven •van 100 couverts. te Scheveningen vertoond heeft, ofschoon hij zou geweten hebben, dat hij werd gezooht, doch hij werd aldaar niet opgemerkt. De proeven in 't afgeloopen jaar op de Yeluwe genomen met den Kaspischen Zandwilg, waar van zoo hooge verwachtingen gevormd waren hebben over 't geheel daaraan niet beantwoord. Behalve dat de konijnen er veel nadeel aan toe brengen, luidt algemeen de conclusie, dat deze wilg ongeschikt is om op onze hooge hei- en zandgronden dennen- en akkermaalshout te ver vangen. De kinderjuffrouw eener aanzienlijke familie in den Haag ging voor een paar dagen met de drie lieve kindertjes, aan hare zorgen toever trouwd, uit. Zonder daarmede in strijd te han delen met de bevelen harer meesteres, bracht zij, in het voorbijgaan, een bezoek aan haar broeder, die in ziekelijken toestand' verkeert. Deze nu gebruikte als medicijn een soort tablet ten van een vergif ik weet niet of 't arse nicum of belladonna was waarvan het ge bruik voor dengene, die er niet langzamerhand, door toediening van een trapsgewijze toenemende dosis, aan gewend is, doodelijk is. De doos tabletten stond voor den zieke op tafel en onder het gesprek lette zoomin de juffrouw als de patient er op, dat de kinderen zioh van de tabletten hadden meester gemaakt om ze stille- kens „op te snoepen". Men stelle zich echter den schrik voor toen het werd bemerkt Terstond werden alle maatregelen genomen om de werking tegen te gaan en gelukkig hoewel al de drie kinderen in groot levensge vaar verkeerden heeft men ze door tijdige en flinke maatregelen nog in het leven behouden. Uit Leeuwarden meldt men, dat voor de ten toonstelling van voorwerpen, cloor vrouwen ver vaardigd, ongeveer 600 inzendingen zijn ontvan gen, bevattende de meest uiteenloopende artike lenen waaronder ruim 100 schilderijen in olieverf. Uit het buitenland is ook het een en ander ingezonden. Te Tholen is Zaterdag een moordaanslag ge pleegd op den notaris W. De aangevallene werd met een pistool licht gewond en verkeert geluk kig buiten gevaar. De moordenaar heeft on- middelijk beproefd, zich door het afsnijden van den hals het leven te benemen, hetgeen hem echter niet gelukt is. Hij verkeert even- •wel in hoogst gevaarlijken toestand. De officier van "justitiede rechter van instructie en de griffier van de rechtbank te Zierikzee zyn on- erwijld naar Tholen vertrokken. 1 De Gazette de Charleroi deelt mede dat de vorige week in de kolenmijn du Bois da Cazierte Marcinelle, een verschrikkelijke gebeurtenis heeft plaats gehad. De directeur, de heer Marin, daalde vergezeld van den meesterknecht neder, toen -omtrent 100 nieters van den grond het touw van het wagentje brak. De val was ijzingwek kend. Marm en zijn medgezel werden op den 'slag gedood. Eenige werkliedendie beneden werkten en zich niet bij tijds konden redden, hebben ook ernstige wonden gekregen. Aan de noord-oostelijke grens van Paraguay tegen de hellingen der Cordilleras zijn, naar het schijnt, rijke goudaderen ontdekt, die reeds spoedig een gezelschap begeerigen tot zich ge trokken hebben. De tocht was moeilijk en duurde van Asuncion 62 dagendeels cloor maagdelijke woudenwaar men zich met de bijl een weg moest banen. Toen men aan het doel gekomen was en werkelijk goud vond, verliet een der reisgenooten een Hongaar, met practischen geest bezield, heimelijk zijn reisge nooten en ging naar de hoofdstacl terug. Daar verkreeg hij voor 25 jaren voor zich de con cessie tot het exploiteeren der goudvelden, tegen eene retributie aan den Staat van slechts 5 pet. van het bruto bedrag. In ons vorig nummer hebben wij gemeld dat de bekende geweerfabrikant Remington failliet von zijn, met een groot actief, ad eenige milli— oenen, aan schuldvorderingen op Mexico en een dergelijken Staat. Dit bericht wordt thans door Remington's •agent te Londen „uit de lucht gegrepen" genoemd. Ofschoon de nachten thans al zeer kort zijn hebben verleden week te Scheveningen twee diefstallen met braak plaats gehad in twee villa's, de eene bewoond door den heer Tuiten gelegen aan den nieuwen straatweg, de andere in de Nieuwstrnat, naast de R. K. kerk, alleen des zomers bewoond cloor den beer Snijders en familie, van Schiedam. De diefstallen bestonden uit twee pendules, een twintigtal spreien en eenige tafclkleeden. Tot dusverre kwamen dief stallen, vooral van zoodanigen aard, te Schevenin gen hoogst zelden voor. De vermoedelijke daders van bende is nu gelukkig gebleken geen quaestie te zijn zijn thans in handen der justitieze zijn buitenlan ders, de een heet Branda, die door de Rotter- damsche politie aangehouden isde andere Hinsrich genaamd, doch die zich ook wel Wansink heet, is Maandag," zegt men, door den hoofd agent Prins, vroeger maréchaussee, gevat. De gestolen voorwerpen moeten te Rotterdam in beslag zijn genomen. Hiasrich moet de verme telheid zoo verre hebben gedreven, dat hij zieh De kaardebol (Dipsacus fullonum), waarvan de vruchten alleen gebruikt worden voor het op werken van wollen stoffen, levert dezen zomer een nieuw product, namelijk parrosalstokken. De eigenaardig geslingerde- en gegroefde stengel wordt uit Frankrijk uitgevoerd waar zij veel wordt aangekweekt, en dient in Engeland in de fabriek van Maarshaü Snelgrove voor parasol- stokken, in plaats van zooals vroeger slecht als brandhout. De kangaroe-huiden beginnen een belang rijk exportartikel voor Australië te worden. Zij leveren een uitmuneend veerkrachtig lederdat voor overleder, handschoenen, enz. bijzonder ge schikt is. De huiden worden zoowel gelooid als gedroogd naar Europa verzonden. Men meldt uit Wijmbritseradeel. In het na burige Hartwerd is eene poging tot moord gepleegd op den koemelker S. Douma en vrouw, te zamen wonende zonder verdere huisgenooten. De dader, O. Spoel, een arbeider uit het nabij gelegen Nijland, die juist lieden in het huwelijk zou zijn getreden, tot dusver van geheel onbesproken gedrag, heeft zich door middel van braak toegang tot de wo ning en liet slaapvertrek van genoemden Douma weten te verschaffen en heeft met een soort van dolk eerst de vrouw eene snede aan den hals en daarna den man onderscheidene wonden, zoo aan hoofd, aangezicht en hals, als aan de borst toegebracht. Bij den strijd tusschen den aan gevallene en den moordenaar, had de vrouw nog tegenwoordigheid van geest genoeg om licht te ontsteken, waarop zij aanstonds den dader her kende en dit door het noemen van zijnen naam te kennen gaf. Spoel, zijn slachtoffer niet meester kunnende worden en wetende, dat hij herkend was, heeft daarop van de verdere vol voering van zijn plan afgezien en het huis ver laten. Hij heeft zich daarna verscholen achter eene heg niet ver van de woning van Douma, alwaar de rijksveldwachter Klok, van Bolsward. en tie gemeente-veldwachter Faas, van Nijland die inmiddels van het gebeurde kennis hadden bekomen, hem heden ochtend vonden. Hij heeft spoedig zijne misdaad bekend, waartoe hebzucht hem gebracht schijnt te hebben. (ff.C.) Waalwijk, 15 Mei. Gisteren-morgen werd hier liet bericht ontvangen, dat onze geachte Burgemeester, de lieer E. A. D. v. d. Klokken, die zich voor zaken te Brussel bevond en Maan dag-avond terug werd verwacht, dienzelfden avoncl het ongeluk gehad had zich de pees van de knieschijf te scheuren. Een gisteren-avond door Dr. Van Gils, die zich onmiddelijk tot ZEd. schoonvader had be geven, afgezonden telegram me.ldt, dat de lijder naar omstandigheden vrij wel is en waarschijn lijk naar hier zal kunnen vervoerd worden. Een heden-morgen ontvangen telegram meldt dat ZEd. lieden avond te huis komt. Oisterwijk, 13 Mei. De II Mei 11. was voor Oisterwijk een dag, die voorzeker nog lang in aangename herinnering zal blijven, en niet zonder reden, want immers, dien dag vierden Oisterwijks ingezetenen de installatie van den Burgervader, den WelEd. Heer Mr. .T. J. Suns. Des namiddags ten twee ure werd ZEd. op de grenzen van Oisterwijk door een oorps der Ganle d' ltonneur afgehaald. Bij den ingang dei- gemeente stonden de overige eorporatien zooals harmonie, gilden, enz., enz., welke allen opge komen waren ten einde ZEd. op zijn tocht naar het gemeen tehuis te vergezellen. Zoodra ZEd: «iet de Garde d'honneur aan kwam, werd er een welkomstgroet uitgesproken door den president der feestcommissie, welke groet door ZEd. werd beantwoord. Vervolgens zette de stoet zich in beweging. Dien tocht van ZEd. kon men waarlijk een triomftocht, heetcn, want elke buurt had om het zeerst gewedijverd zooveel mogelijk zijne wijk te versieren door het uitsteken der vlaggen, het plaatsen van flinke prachtige eerebogen met toepasselijke opschriften, het met groen bekleeden der huizen enz., enz. Zoodra ZEd. de treden van het rijk versierde gemeentehuis opklomwerd hij bestrooid met een regen bloemen, welke hem door zes bruid jes werden toegeworpen. Nadat ZEd. door een der Wethouders met het teeken zijner waardigheid was omhangen, hield hij eene toespraak tot zijne burgerijwaarin men niet wist wat men meer bewonderen moest ofwel de flinke, loyale taal, ofwel het buiten gewoon talent. Nadat de plechtigheid der installatie afgeloopen was, werd ZEd. Achtbare door de leden van den gemeenteraad naar zijne prachtig versierde wo ning gebracht. Onze Harmonie „Asterius" voerde in den ver deren loop van den dag nog eenige flinke mu ziekstukken uit in eene nette kiosk op het markt veld. Des avonds waren.het gemeentebuis, de eereboogen en vele particuliere huizen geïllumi neerd. Het feest liep goed ten einde en ieder een keerde des morgens hoogst voldaan naar huis. Bij deze brengen wij nog een woord van hulde en lof aan de flinke feestcommissiewelke ge toond heeft dat zij ten volle voor hare taak berekend was. Oisterwijk heeft thans een nieuwen burgemeester en mag er met recht trotsoli op zijnwant het is niet alleen een man van erkende bekwaam heid maar ook een man, die zijne talenten zal weten aan te wenden ten nutte van arm en rijk. Mogen wij hem nog lange jaren in ons mid den hebben. op de doelmatigste wijze geholpen zouden zijn. Ten slotte werd besloten binnen korten tijd op nieuw te vergaderendoch inmiddels een com missie af te vaardigen naar 's-Hertogenbosch waar den lOden dezer alle polderbesturen uit den omtrek vergaderdentot behandeling van dezelfde zaak. Besoijen, 15 Mei. Gisteren herdacht onze geachte Hoofdonderwijzer, de heer W. van der Sluijs, den dag waarop hij voor 40 jaren als onderwijzer optrad. Bleek het door het uitsteken van vlaggen, dat deze dag niet onopgemerkt voorbijgegaan was, nog meer bleek het_ door de talrijke felicitaties en bezoeken, die hij ontvingen door de schoten, die men van tijd tot tijd in de gemeente hoorde lossen, ter eere van den man, die zooveel goeds alhier heeft tot stand gebracht. Geen wonder dat hij ook wijd en zijd bekend of liever be roemd is, want velen maakte hij gelukkig, velen hebben hun welvaart alleen aan iiem te danken. Wij wensohen den waardigen man niet alleen een lang leven toe, maar wij hopen, dat wij hem nog lang in ons midden zullen zien werk zaam zijn, tot zegen van Besoijens ingezetenen. Dit is ons aller wensch. 's-Hcrfogenboseh. De Vrijdag namiddag ten raadhuize dezer gemeente gehouden vergadering van gemeente- en polderbesturen, belang hebbende bij eene verbeterde waterlossing in het noord-ooste lijk gedeelte dezer provincie en van deze stad en omstreken, werd druk bezocht. Nadat deze be langrijke aangelegenheid breedvoerig was bespro ken, werd een adres aan de Hooge Regeering vastgesteld, waarin de treurige toestand dezer streken wordt blootgelegd en middelen worden aangegeven om de waterlossing der schoone landstreek van Grave naar deze stad te verbe teren. Door eene commissie, bestaande uit de heeren L. Van Meerwijkmr. F. baron Van Rijckevorsel en L. Van der Hagen, respectievelijk voorzitters der polders Van der Eigen, Boschveld en Maij en Lith en jhr. L. Van der Does de Willebois, secretaris van eerstgenoemden polder, zal dit adres aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid worden aangeboden. Maandag ontlastte zich boven onze stad een zwaar onweder, vergezeld van stortregen en hagel felle bliksemstralen doorkliefden de lucht, bijna onmiddellijk gevolgd door ratelende don derslagen, die de huizen deden dreunen. Het klokkentorentje op.de kerk van St. Pieter werd door het hemelvuur getroffen een aantal leien en een gedeelte van de lijst zijn er afge slagen waarna de bliksem naar beneden door een gebroken ruit een uitweg heeft gezooht, zonder verdere schade te teroorzaken. Boxtel. Maandagoohtend omstreeks 11 ure brak boven deze gemeente een hevig onweer los, vergezeld van zwaren stortregen en hagel. De bliksem sloeg in een boeren hofstede, waardoor in het rieten dak brand ontstond, die eohter spoedig werd gebluscht. Oijcn, Alhier is eene vergadering van stem gerechtigde ingelanden in onzen polder gehouden ten einde middelen te beramen ter verkrijging van een betere waterloozing. Algemeen was men het eens, dat er iets gedaan zal moeten worden, daar de toestand van jaar tot jaar treuriger wordt. Op dit oogenblik staat nog twee derde van den polder onder water en kan. er nog niet aan ge dacht worden om het vee in de weide te doen. Er bestond echter groot verschil van gevoelen over de beste wijze om van het overtollige water bevrijd te worden. Sommigen waren er voor om hetzij afzonderlijk, hetzij in vereenigingmet Mogen, Haren, Macharen een stoomgemaal te plaatsen. Anderen koesterden daarentegen de hoopdat de zoolang besproken doorsnijding van Grave naar den Amer eindelijk tot stand zou komen waardoor alle polders aan den Maaskant Openbare Vergadering van den 11 Mei 1878. Afwezig de heeren Diepen en Vcrbunt. De Voorzitter opent de vergadering, waarna door den Secretaris lezing wordt gedaan van de notulen der vorige vergaderingdie worden goedgekeurd. De Voorzitter brengt ter tafel lo. Het proces-verbaal van de opname der kas van den Gemeente-Ontvanger, behelzende dat de boeken in orde zijn bevonden en in de kas aanwezig was f 33911.04*/a. 2o. Een besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij goedkeuring wordt gesohonken aan do Gemeente-rekening over 1876. 3o. Eene missive van Gedep. Staten, kennis gevende van een Ministerieel schrijven, houdende dat. de Regeering bedacht is op het nemen van wettelijke maatregelen tot besohorming der in- landsche vogels. 4o. Eene missive van de Z. O. Spoorweg maatschappij mededeelende dat Z.Exe. de Mi nister Yan Waterstaat, Handel en Nijverheid eene verlenging der oonsessie van den spoorweg Tilburg—'s-BoschNijmegen heeft verleend tot 31 Juli a. s. ten einde in dien tijd middelen te beramen den spoorweg te voltooien. 5o. Eene missive van de Directie der Zang school, inhoudende de rekening en verantwoor ding der subsidie over 1877, door de Gemeente verstrekt. Worden voor kennisgeving aangenomen. 6o. Een adres van 43 bewoners der Nieuw- landstraatverzoekende om die straat te ver beteren en in den toestand te brengen als de Heuvelstraat. Aangehouden tot het rapport der Commissie over nog andere te verbeteren wegen zal zijn ingekomen. 7o. Een adres van den heer J. H. Janssen, welke over 1877 voor 12 maanden in den hoof- delijken omslag is aangeslagen en eerst in de maand Mei is getrouwd. Besloten f 9.70 te restitueercn. Op voorstel van Burg. en Weth., met overleg van den heer Schoolopziener en van den hoofd onderwijzer, is de heer N. J. F. Reabel benoemd tot hulponderwijzer aan de openbare school, wijk Korvel, op eene jaarwedde van f450/"V' Door Burgemeester en Wethouders wordt het verslag over den toestand der Gemeente in 1877 aangeboden. Dit verslag zal met die van de Kamer van Koophandel en Fabrieken Landbouw, 'Middel baar en Lager Onderwijs onder de leden oircu- leeren. De Voorzitter brengt verslag uit over de bijeenkomst te Breda, in zake het Kanaal ge houden, in vereeniging met de gemeentebesturen van Breda en Oosterhout. Allen waren inge nomen met den aanleg van dat kanaal van uit de Zuid-Willemsvaart langs TilburgBreda en Oosterhout naar het Holiandsch Diepdoch achtten het wenschelijk dat zulks door de pro vincie of het Rijk geschiede; na verdere inlich tingen doet de Voorzitter mededeeling van een door de Commissie ontwórpen lo. missive aan Gedeputeerde Staten 2o. van een adres aan Z.Exc. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheiden 8o. van een adres aan de Tweede Kamer der Stnten-Generaal allen de strekking hebbende dat het maken van dat Kanaal, welks groot nut algemeen erkend wordt, door het Rijk zoude worden uitgevoerd, met eene bijdrage van de Provincie en van de betrokken Gemeenten. Door den Secretaris wordt, lezing gedaan van een ontworpen besluit en daarbij belioorende Memorie van Toeliohting tot vereffening der uitgaven in 1877, niet bij de begrooting voorzien. Wordt zonder beraadslaging anngenomen. De heer Strüter doet als Voorzitter der Com missie over de Weefschool verslag omtrent de inrichting, bestuur, enz,, van buitenlandsche weefscholen en vermeent dat men het best zoude handelen onze weefschool in te richten op de wijze als die in Crefeld, terwijl hij tevens voor stelt den heer Carl Pesoh te Crefeld als directeur onzer inrichting te benoemen, gedurende een tijdvak van 2 jaren, op eene jaarwedde van f 1800. Na eenige beraadslaging wordt oonform be sloten. Op voorstel van Burgera. en Wethouders is besloten aan Ged, Staten machtiging te vragen tot het aangaan van een rechtsgeding tegen H. Verspeek, wegens achterstallige huishuur van 1877/78, tot een bedrag van f285. Ingekomen een adres van de weduwe P. Ooms,, strekkende om haar voor een te bouwen huis, tegenover hare tegenwoordige woning, eene andere rooiïngslijn aan te wijzen, dau zulks door den

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2