Engeland. Rusland. BUITENLAND. Frankrijk. TOQr lie tentoonstelling vond echter dezen maat regel zeer willekeurig en begreep volstrekt niet, waarom of de afdeeling der kolonie door spabis zou moeten worden bewaaktzij ontving ben zeer vriendelijk, liet ben de tentoonstelling zien en zond ze toen zoo spoedig mogelijk weder terug. I)e examens tot bet verkrijgen der akte van bevoegdheid als vroedvrouw zullen in de maand Juli e. k. te Utrecht gehouden worden. Zij die daartoe wenschen toegelaten te wordenmoeten schriftelijk opgave doen aan dr. II. L. Verspijck, inspecteur geneeskundig staatstoezicht voor Utrecht en Gelderland, te Utrecht. Om de snelheid te conslateeren, waarmede een spoorweg op_ moeielijk terrein kan gelegd worden en tegelijk na te gaan, binnen welken tijd, die arbeid gedurende den nacht, met behulp van electriscli of ander kunstlicht uit te voeren is, werd dezer dagen een p.m. 800 meter langen weg van Klausdorf, op de kruin der daarbijge- legen hoogtendie zich circa 60 voet boven Klausdortï verheffen en dus belangrijke stijgin gen noodzakelijk maken op enkele punten zelf van 1: 20, door eene afdeeling van het Pruisische Spoorwegregiment aangelegd en met schitterend succes. Men begon 's morgens ten 7 ure en reeds des middags waren, op het meer benedenwaarts gelegen effen gedeelte, de rails gelegd. Des avonds werden de werklieden door andere man schappen van het regiment afgelost, en ofschoon de maan niet scheenwerd het werk onafge broken voortgezet. De noodige insnijdingen en dijken werden bij fakkeliekt gemaakt, terwijl men op een der hoogst gelegen gedeelten electriscli licht branddeom daarbij het moeielijk werk van het leggen en vastzetten der rails, ts vol brengen. Kort na middernacht was de moeie- lijke arbeid verricht en eenige uren daarna wa ren al de rails vastgezet, zoodat het regiment des morgens weer naar Berlijn kon terugkeeren. Woensdag-ochtend werd, bij het aanbreken van den dag, van den vuurtoren te Heldor een schip gezien, dat iu den Itazeuden Bol was ver zeild en dat van alle zijden door een woedende branding werd bestookt. Men zag duidelijk eenigen van de equipage in het want en over het dek loopen. IJlings werd er om de red dingboot gezonden want met vletten was het in nood verkeerende schip niet te bereiken. Eer dc noodige toestemming, in liet vroege morgenuurwas verkregen om de reddingboot uit te halen en te water te laten mi eer men een voldoend en geschikt aantal instappers bij. elkander luid gekregen was er sedert de ken nisgeving ruim een uur verloopen toen werd de reddingboot door de Hercules naar den Ita zeuden Bol gesleept. Inmiddels was liet schip uit elkander geslagen en had de equigage, wel licht 8 man sterk haar graf in de woedende jolven gevonden. De reddingboot kwam dus „te laat" en kon onverricht terzake terugkeeren. Het verbrijzelde schip, is de Nederïaudsche brik Diemcerkedie Dinsdag met pijpaarde IJmitiden is uitgezeild en bestemd was naar Riga. Men vreestdat ook de loods bij deze ramp het leven zal hebben verloren. Bij het uitbreken van den ltussisch-Turksclien oorlog hebben velen Rusland toegejuicht, omdat het ten strijde toog voor de arme, ongelukkige, verdrukte Christenen in Bulgarije. Daarentegen werd meermalen er op gewezen, dat, hoewel de inwendige toestanden in Turkije dringend ver andering eischtenmen zich niet te verheven voorstellingen moet maken van de Bulgaarsclie Christenen. Vele reizigers zelfs beweren^ dat zij liever met cclite Turken dan met die Christenen te doen hebben, en hoe het met het Bulgaarsclie Christendom gesteld isblijkt thans weder uit feiten, die door de Engelsche en Oostenrijksche consuls te Philippopolis zijn geconstateerd. In ■de nabijheid dier stad werden onlangs zes Turksclie vrouwen en twee Turken vermoord, terwijl de Bulgaren allerlei gruwelen bedrijven. Dagelijks worden Turksclie vrouwen en meisjes door Rus sen en Bulgaren aangevallen en zoodanig mis handeld, dat sommigen aan de gevolgen gestor ven zijn. De consuls hebben den llussischen generaal Stablin, door hem bij de slachtoffrrs te brengen, overtuigd, doch totnogtoe zijn de Bul- gaarsche Christenen evenmin als hunne bescher mers verbeterd. Naar wij vernemen zullen de navolgende heeren voor Nederland deel uitmaken van de Jury der algemeene tentoonstelling te Parijs. Schilderijen en teekeniugen, P. Stortenbeker en Roelofs. Bouwkundige teekeniugen, werk tuigen en openbare werken, Waldorp. Gravure en lithographic P. Stortenbeker. Lager en middelbaar onderwijs drukkunst boekhandel Jonckbloet. Papier en photographie J. J. Van Kerkwijk. Meubelen en tapijten, VanOud- lieusden. Zilver- en juweliers werk, C. Hartson. Katoen- wolspinnerij en weverijG. Oijens. Landbouwproducten (niet voor voeding) en granen, v. <1. Vliet. Scheikundige producten e11 gegiste drankenGunning. Krijgskunde generaal Besier. Tuinbouw, A. Van Lennep. De navolgende heeren zijn aangewezen als plaatsvervangende jury-leden. Groep 1, Coster; groep II, Van Lier en J. v. d. Broek; groep III, Arnould; groep IV, Macliiels; groep V en Vil, Waldeck; groep VI, Kapteij»; groep VIII, Galesloot. Het plegen van oplichterijen, onder voorwen den een ambtenaar van de politie te zijn schijnt navolging te vinden. Maandag stond voor het Hof te 's-Gravenhage iemand terecht, die voorgaf rijksveldwachter te zijn en twee kasteleins te Wassenaar had opgelichten onlangs werd te Dordrecht zekere I), v. d. W. gearresteerd, die als middel tot oplichting een door. hem zeiven geschreven en met den naam van den Commis saris van Politie onderteekend briefje, bezigde. Gedurende de internationale tentoonstelling te Parijs zal, in de groote zaal van het Trocadéro, mie reeks concerten worden gegeven waarvan het 8de en 4de, op 13 en 15 Juni, door het orkest van het Paleis voor Volksvlijtte Am sterdam, onder directie van den heer Cocnen. De heer J. P. Lissone, te Amsterdam, zal op den Sisten dezer een bodendienst naar en van Londen ondernemen. Hij belast zich na melijk tegen eene matige provisie, met de uit voering van alle mogelijke commissiën, zooals Let over- en terugbrengen van diverse pakketten, antieke en kostbare voorwerpen pakketten van waardespecie, monsters, enz. Voorts zal wor den 'zorg gedragen voor declaratie van de aan in- en uitga het overbren In Artis te Amsterdam had Donderdag-och tend voor eenige belangstellenden eene proeve plaats met een vinding van den heer M. B. J. Noordhoek liegtwaardoor den paarden het trékken gemakkelijker wordt gemaakt. Dc vinding steunt op verlenging der hefboomen. Tilburg24 Mei. De Nieuwe Koninklijke Harmonie alhier trof heden een zwaar verlies. De Wel Edele Heer J. A. Verbunt, die met on verpoosden ijver jaren lang het presidentschap van dat geacht gezelschap had waargenomen overleed heden na eene ongesteldheid van slechts weinige dagen. 3Dn niet alleen der Harmonie maar ook zijn huisgezin zal dien slag hard vallen want was hij voor eerst genoemd ge zelschap een ijverig bestuurder, zoo was hij voor zijn gezin in waarheid een zorgvuldig en lief derijk vader. Waalwijk, 25 Mei. De Koninklijke doelen „Recht door Zee", gevestigd bij C. Broeders al hier, heeft in zijne laatste vergadering besloten, een nationaal concours te geven voor handboog- schutterijen en wel op kermis-Maandag, den 15 Juli a. s. In het geheel zullen er zeven prijzen, waaronder drie gouden medailles, worden uitge loofd. Er zal geen moeite gespaard worden om den vreemden deelnemers aan dit concours het ver blijf alhier zoo aangenaam mogelijk te maken. Behalve de gewone feestelijkheden op keraus- Maanjlag zal er door bovengenoemde» doelen des namiddags een groot bal gegeven worden, terwijl liet feest den geileden dag zal opgeluis terd worden door een flink muziekcorps en be sloten met prachtig vuurwerk. Naar wij vernemen zal Gorinchcm's Man nenkoor „Caecilia" op Donderdag 30 dezer een vriendschapsbezoek brengen aan onze Lieder tafel Oefening en Vermaak". Bij die gelegen heid zal door beide zang vereen igingen eene Ma tinee Musicale worden gegeven. Capelle. De prijs van liet oude hooi is in den laatsten tijd zeer verminderd. Yoor 3 a 4 weken besteedde men f 15 tot f 16 en meer voor itgaande'rechten onderworpen" artikelen" i Jje\ du^nd pond, terwijl het nu wordt opge- brengen van klein gedierte, als: vogels "n1 tegen f 18 beste kwaliteit f 13.50 tot f 14. ,n, v,..f iDeze wee met het oog op de aanstaande wet tot het aanleggen van kanalen met aandrang gewezen wordt op de belangen van Breda en omstreken; 3°. Nogmaals zich te wenden tot den Ge meenteraad van Bredater verkrijging eener plaatselijke verordening op het dooden van nut tige vogels en het vernielen van vogelnesten. Laatstgenoemd besluit werd genomen naar aanleiding van de daar geuite klacht, dat Breda's gemeentebestuur zoo weinig acht sloeg op de vroegere ernstige vertoogen omtrent de gewichtige aangelegenheidvan de bovengenoemde Maat schappij afkomstig. In een druk bezochte vergadering van toegetreden leden, ten getale van ruim 200, is Ren nieuw stedelijk muziekcorps der dd. schut terij onder bestuur van de officieren van dat wapen opgericht, Tot dusver maakte de muziek dar schutterij hier een onderdeel uit van de muziek vereening „Voor het Volk door het Volk." Dongen. Dinsdag-avond had er ten koffie- huize van Mej. de "Wed. Muskens alhier, eene vergadering plaats belegd door de vareeniging der Leder-industrie. Aan de orde wasHet verkrijgen van bijdragen door belanghebbenden en belangstellenden, ten einde te voorzien in de aventueele verliezen, die de gemeente zou kunnen lijden door bet oprichten van een Telegraaf- en Hoofd-postkautoor. De secretaris gaf lezing van een schrijven door den gemeenteraad aan de heeren J. Bressers en Antonie Aarts gericht; beide heeren hadden zich verbonden het tekortkomende ad f300 aan de gemeente bij te dragen, doch door Raadshceren was besloten nog eene meerdere vergoeding te vragen om in het eventueel tekortkomende te voorzien, en staande vergadering werd tot. aller genoegen nog voor 42 pOt. boven de f300 te zullen tegemoet komendaar deze lijst nog eenige dagen ter oiidorteekening bij den lieer Secretaris berustende blijft, zoo koestert men de goede hoop nog meerder procenten zullen inge- teekend worden en onze gemeenteraadsheeren geen bezwaren meer zullen kunnen opperen. Met belangstelling wacht men naar den uitslag der Raadsvergadering waarin dezevoor onze gemeente eene ware levensquaestiezal worden behandeld. 'Niewcshlv. Ned. Leerlooierijen.) (ioritiehem. Ter verkiezing van een lid van den Raad waren uitgebracht 340 geldige stem men; daarvan waren uitgebracht op de heeren: mr. J. C. J. Arriëns 176, B. C. Wisboom 92, A. Noorderbroek 42 en H. J. van Andel Kantz 27 stemmen, zoodat gekozen is de heer mr. J. C. J. Arriëns, candidaat der conservatives Venlo. In de laatste dagen werden alhier aan het station van het Staatsspoor weder eenige zaken vermist, hoofdzakelijk kleine pakjes, die aangevoerd werden. De stationschef nam reeds voor het dienstdoend personeel de noodige maat regelen en gaf der politie kennis. I)e commissaris van politie ging nu zelf op post en ontdekte reeds tusschen 4 en 5 ure dat een 17jarig meisje zich van eenige voorwerpen meester maakte en deze in een zak onder haar kleeren verborg. Bedoeld meisje maakte eiken morgen het stationsgebouw schoon. Zij is na het voorgevallene dadelijk in verzekerde bewaring genomen. Oss. De vroeger aangekondigde Vergadering van Afgevaardigden van Gemeente- en Polder besturen, heeft plaats gehad. Het voornaamste te behandelen onderwerp betrof het instellen eener rechtsvordering tegen de gemeente Berchem tot betaling der door die gemeente verschuldigde bijdrage in de kosten vnn genoemde zoraerslui- ting. De vergadering, afkeurende de handeling der gemeente Berchem, ais wel degelijk belang hebbende bij die sluiting, besloot met algemeene stemmen tot het instellen der rechtsvordering. Voorts besloot de vergadering o. n. nog om zich in rechten te verweren tegen vorderingen, die mochten worden ingesteld voor schadeloos stelling van te leveren grond voor de zomcr- sluiting, en zulks met het oog op art, 68 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad No 125), gewijzigd bij de wet van 1 Juni IS61 (Staatsbl. No 54). Eene soortgelijke vordering, in het afgeloopen jaar door een grondeigenaar gedaan, gaf tot het nemen van dit besluit aanleiding. voorwerpen, als articles de Paris, fleschjes odeur, sigaren, enz. weg te nemen. Als men VU nicers gelooven mag, zou Koning Lode wijk II van Beijeren sedert eenige dagen onder liet strengste incognito te Parijs zijn, zonder eenig ander geleidepan cén hofdignitaris en twee bedienden. De katoenspinners te Blackburn hebben zoo goed als eenstemmig besloten, zich te willen schikken in eene loonsvermindering van 5 pCt. „en niets anders". Te Accrington werd hetzelfde besloten. Het uitzicht op een hervat ten van den arbeid is dus weer vervlogen. De wanordelijkheden hebben zich niet her haald. Dit schijnt echter niet te moeten toe geschreven wordeu aan eene rustiger stemming van liet volk, maar uitsluitend aan de tegen woordigheid der militairen. Inmiddels hebben de gedelegeerden der wevers in het geheele district een beroep gedaan op de arbeidende bevolking, waarbij zij krachtig te keer gaan tegen de gepleegde geweldenarijen. „Wij zouden" zeggen zij, „met goede kans den strijd tegen uwe patroons hebben kunnen voort zetten doch wij kunnen en willen ons niet aankanten tegen de maatschappelijke orde." t Kolonel Jackson, wiens villa werd verbrand, eischt van het gemeentebestuur te Blackburn eene schadevergoeding van 12,700 pd. st. Het totaal der eischen van dien aard beloopt 20.000 pond sterling. Verscheiden belhamels uit het volk zitten achter slot. Een merkwaardig staaltje van schaamteloos heid mag het hceten, dat te Preston en te Cirheroe meetings gehouden werden om te pro testeeren niet tegen het beestig huishouden van het werkvolk van militairen waarders en maar tegen het ontbieden het aanstellen van rust be- Graaf Schuwaloff bevindt zich sedert Dinsdag avond in Engelands hoofdstad terug. De Afjence Rusite stelt echter al degenen op de proef, die ineenen nu zeer spoedig bericht te zullen ont vangen van hetgeen de geheimzinnige reis van dien diplomaat heeft opgeleverd. Eerst in de volgende week zal men daarover te St.-Peters- burg uit Londen berichten ontvangen. Dit komt ons niet zeer geruststellend voorhet voedt de onderstelling dat men wel iets kon vernemen, dat minder verblijdend klinkt en vooral, dat minder overeenkomt met de zeer cal merende beschouwingen en verklaringen, waar-, mee vooral genoemd otticieus blad ons dagelijks bezig houdt. Wat in elk geval door de aan maning tot voorzichtigheid, in de kolommen van de Agence Rasse, wordt bewezen, is dat men te St.-Petersburg nog niet geheel zeker is van zijn zaak en reden heeft af te wachten wat Londen kan in te brengen hebben tegen Schu* waloffs reis-arvaringen. honden enz.; het bezorgen van schilderijen, enz. welke men te Londen in publieke verkooping wenscht te zenden het toezicht houden en be geleiden tot hunne bestemmingsplaats van alleen reizende kinderen naar kostscholenhet nemen van informationenz. Dinsdagmorgen werd in het Israëlietisch kerk gebouw te Den Ilelder, waar een huwelijk zou worden ingezegend de feestvreugde op treurige wijze verstoord. Eene aanverwante van den bruidegom die met haar eclitgenoote onder dc feestvierenden was, viel eensklaps dood ter neder. eek heeft men alhier begin gemaakt met den hooibouw. Breda. Het Hoofdbestuur der Maatschappij van Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt in het Arrondissement Breda, heeft besloten: 1°- Een adres te richten aan den Minister van Financiën, met betrekking tot de herziening van de onzuivere huurwaarde der ongebouwde eigendommen, in verband met het registratierecht bij overgang van vaste goederen en de hypotheek rechten 2°. Een adres in te dienen bij den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, waarbij De heer de Marccre, Minister van Binnen]. Zaken, schijnt een voorstander te zijn van het stelsel van het geven van diners als het beste middel om een goede politiek te voeren. Hij heeft besloten aan alle maires van de gemeenten van Frankrijk uitnoodigingen te zenden voor een diner, gevolgd door receptiën, concerten en andere festiviteiten. De uitnoodigingen zullen gedurende de tentoonstelling bij series geschieden. De speciale veiligheids-politie van de Tentoon stelling heeft eene bende jeugdige dieven, meest jongens van 12 a .16 jaren, gearresteerd, die zich er bijzonder op verstonden om allbrlei kleine De Golos bevatte dezer dagen een merkwaar dig artikeldat van groote zelfkennis getuigt.1 „Wanneer het oorlogsjaar zegt dat blad waarin Turkije eenige honderdhuizend man aan dooden en gewonden vooral echter aan ziekeii en gevangenen, verloren heeft, tot het resultaat heeft geleid, dat het weder 200,000 man voor een nieuwen oorlog gereed heeft, dan is 't als een feit aan te nemen dat het Osmanen-rijk, in Europa een zieke man in Azic rijke hulp bronnen kan ontwikkelen en dit te meer, omdat het in de materiële middelen van zijn Euro- pesche vrienden ondersteuning vindt. „Dat wij de hulpbronnen van Turkije en de deelneming van Europa in zijn lot buiten aan merking hebben gelaten daaruit is thans een toestand voor ons geboren, die verreweg ern stiger is dan onze toestand in het begin van den oorlog. Toen onze troepen, over de Pruth getrokken, tegen den Donau oprukten, werd niet eens de vraag der waarschijnlijkheid van een ons vijandige inmenging van Oostenrijk opgeworpen. Rumenië maakte zich gereed door krijgsbedrijven de verklaring van zijne onaf hankelijkheid te illustreeren. De geheele Chris ten bevolking van het Balkan-schiereiiand ver wachtte onze troepen als bevrijder. Een jaar is verloopen. En wat gebeurt er? „Oostenrijk maakt zich gereed, met de wapenen in de hand zijn „strategische belangen" op het Balkan-schiereiland te verdedigen. Engeland, dat Turkije bijstaat, neemt de bescherming van de Grieksohe belangen op zichde Mohamme- daansche bevolking heeft een opstand in het Rhodops-gebeigte georganiseerd en bedreigt in overleg met Grieksohe vrijwilligers „het zege vierende Russische leger in de flank en in den rug"". Op die gronden wordt Rusland tot groote voorzichtigheid aangespoord.

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2