Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Burgerlijke Stand. lijk te voren met (le, meer gebruikelijke viscli- vangst in don goederenwagon had bezig ge houden. In eene kroeg tc Venlo heeft een der bezoe kers, een boerenknecht, Donderdagavond twist gekregen met den kastelein, die daarop een schot uit een revolver op hem loste. De boerenknecht werd thuis gebracht met verbrijzelde kinde tanden waren hem uit den mond geschoten en hij miste ook een stuk van zijn tong. Daar hij niet kon sproken, is het rechte van de zaak nog niet bekend. Intusschen heeft dc justitie zich van den kroeghouder meester gemaakt. De lieer S. P. Kooperberg te Oosterhout is tot afgevaardigde van het Leder-Industriebond naar de tentoonstelling te Parijs gekozenter vervanging van den heer C. G. Van der Heijden t; Waalwijk, die zijne benoeming niet had aan genomen. Ook de lieer J. C. Bosch te Berlicum heeft voor die benoeming bedankt. J)e rij/:? te straat der tcereldIn de Fifth Avenue te New-Ycfrk woonen onder anderen Dr Bliinelander met een vermogen van 3 railli- oen dollars, M. .0. Roberts met 5 mill Mozes Taylor met 5 mill., August Belmont met 8 mill, Robert en A. Stuart elk met 5 mill.Mr. Ste vens met 2 mill., Amos R. Eno met 5 mill., Jakob en William Arota met 60 mill., Mis. A. F. Stewart met 50 mill., Pierre Lorillard- met 3 mill., James Kernochan met 2 mill., Vanderbilt met 75 mill., Carvert Jones met. 2 mill, James Gordon Rennett met 4 mill., Fred. Ste vens met 10 mill., Lewis Lorillard met 1 mill.; liet gezamenlijke vermogen van die 16 personen bedraagt dus 240 mill, dollars! Te Nijmegen is een Raadcommissio met deskundigen in overleg getreden over het ver leggen van de gierpont over de Waal en het verbreeden van de Waalkade, omdat niet alleen dezemaar ook huizen aan de Waal staande geheel zijn verzakt. Ook de peilschaal staat ongeveer 0.08 M. te laag.. Door een der Raadsleden te Sneek is voor gesteld den prijs van het gasthans 10 ct., te verlagen tot 8 ct. en tevens 50 pCt. van de netto-winstdie de gasfabriek oplevert, te gebruiken ten voordeele der Gemeente. De Raad heeft zijn beslissing aangehouden', ten einde voor af het advies van de gascommissie in te winnen. Betreffende den vóór een paar dagen te IJmui- den gepleegden moordaanslag vernemen wij nader, dat de misdadiger een gepensioneerd O. I. ambtenaar, die als scheepswachter aan die haven onlangs is aangesteld zeer verslaafd was aan den drank en de vrouw, met welke hij leefde, voortdurend mishandelde. Een bij hen inwonend nichtje moet op dien dag hare tante beklaagd hebben over de gruwzame boosaardigheid, die deze van den man te verduren hadde man luisterde in een aangrenzend vertrekje dit gesprek af, en verscheen eensklaps, met een mes gewa pend, in de kamer, greep het meisje aan en bracht haar een geweldige snede over den gehee- ien hals toe. Op het hulpgeschreeuw van de vrouw en het meisje schoten er buren toe, en werd de woestaard verhinderd zijn moorddadig voornemen verder te volvoeren. Dadelijk werd om een geneesheer geseind en deze liet zich gelukkig niet lang wachten. Ofschoon het meisje zeer veel bloed verloor, moet haar toestand niet hopeloos Zijn. De man werd dadelijk in verzekerde bewaring genomen. aldaar ecne bijeenkomst gehouden, ter beraad slaging over het al of niet wenschclijke en mo gelijke der oprichting eener meisjesschool voor middelbaar onderwijs. Slechts enkele personen hebben aan die uitnoodiging gehoor verleend en hunne adhaesie aan het plan geschonken. Waalwijk, 4 Juni. Heden had hier de ope ning plaats der inschrijvingsbiljetten voor het leggen der keibestrating in de Kloostersteeg. Ingeschreven was door W. C. de Zeeuw te Waalwijk voor f3760'. C. van Zwol te Made - 3417. F. Smits te Wijk - 3150. A. F. van Seters te Yught - 2777. H. J. Dekkers te Baardwijk -2584. W. Bomvens te Breda -2464.70 J. v. d. Heuvel te Werkendam -2390.— J. van Empel tc Tilburg -2135. De besteding heeft plaats gehad onder nadere goedkeuring van den Gemeenteraad. 's-llertogcubosch, 30 Mei. In verband met het voorstel der Belgische Regeering tot her ziening der heffing van rechten op de Zuid- Willemsvaart, voor zooveel het Belgisch gedeelte betreft, heeft de Kamer van koophandel alhier gewezen op de wensehelijkheid eener gelijke her ziening op het Nedcrlandsch gedeelte dier vaart tusschen Maastricht en deze stad. Zij heeft den heer Commi^aris des Konings in dit gewest uitgenoodigd de aandacht der Hooge Regeering hierop te vestigen, vooral nu de Belgische Re geering op haar grondgebied daartoe het initia tief genomen heeft. 3 Juni. In eene door stemgerechtigde ingelanden van het waterschap de Gecombineer de polders de Yliert en het Ertvelt c. a. ge- houdene vergadering, is in beginsel besloten tot het plaatsen van een stoomgemaal tot droog- maling van gronden in den polder. Het tengevolge der slechte waterlossing bijna telken jare, tot zelfs ver in den zomer onder water staan van' kostbare weilanden, heeft tot dit besluit aanlei ding gegeven. De kosten zijn geraamd op p. m. f50.000. Udcnhout, 29 Mei. Het boomenrooien, een der voornaamste handelsbronnen onzer gemeente, is zoo goed als geëindigd. Het slechte weder der laatste dagen werkt zeer nadeelig op de schors niettemin en in weerwil den ongunstigen stand der looierijen is er veel vraag naar schors. Groote aankoopen worden er reeds gedaan en de prijzen zijn voor den tegenwoordigen tijd zeer hoogvoor de minste qualiteit besteedt men nu reeds f 46, middelbare f 48 en beste schors f52 per 1600 halve kilo's. Bosnië hoort mem gedurig van moordaanslagen gewag maken onlangs nog werden twee Chris tenen te Ilitch vermoord. Te Serajewo sterven de menschen van honger. Uit Trebinje zijn twee Christenen naar Serajewo gebracht, wier handen waren afgekapt door eenige soldaten, die behooren tot een bende van 150 nizams, welke wegens niet betaling van hun soldij uit de barak ken van Trebinje zijn gedeserteerd. Thans zwer ven die woestelingen in het gebergte rond, waar zij op gruwelijke wijze moorden en branden. In stede van de grens-gendarmerie te versterken, heeft men deze uit spaarzaamheid verminderd, zoodat er bijna geen veiligheid meer bestaat. Een Turksche vrouw heeft zich met haar kin deren van wanhoop in de Milatzka-rivier ver dronken. Graaf Schuwaloff is Zondag naar St.-Peters- burg vertrokken. De ministerieele bladen melden, dat de Regee ring voornemens is om heden ter kennis van het Parlement te brengen, dat de overeenstem ming in zake het Congres bereikt is en de uit- noodigingen tot deelneming aan dat Congres verzonden zijn. Lord Beaconsfild, lord Salisbury en Odo Russell zullen Engeland op het Congres vertegenwoordigen. Beide eerstgenoemden aan vaarden a. s. Donderdag de reis aan boord vau een oorlogschip, begeleid door een escorte. Onder dc Hudson-rivier wordt een tunnel ge boord, die 2 millioen dollars zal kosten. Zooals bekend is, wordt de stad New-York aan de eene zijde door de Hudson-rivier van het vaste land gescheiden naar aanleiding van de breedte én de diepte dezer rivier ging overbrugging gepaard met bezwaren, welke deden besluiten tot den bouw van een tunnel, die de 15de straat te Jersey met de Washington-plaats te New- York zal verbinden. Aan de zijde van Jersey zal de helling 2 centimeter per meter bedragen tot op 810 meter, waar de rijzing naar de New- Yorksche zijde met ecne helling van 1 centi meter per meter aanvangt. De totale lengte van den tunnel zal 3200 meter, de breedte 7 meter bedragen. De verlichting zal met gas ge schieden. Op het buitengoed «Vaart en duin" onder Overvcen staat een rozeboom, die volgens den tuinman der plaats, P. L. van den Berg, tegen de Pinksterdagen bezet zal zijn met zeven a acht duizend rozen en knoppen. Deze merk waardige rozeboom heeft een omvang van een- en-twintig meter. De stam is B1^ cm. dik. Dit zal wel de grootste rozeboom zijn die hier te lande bestaat. Door de vrijgevigheid van den eigenaar, den heer C. D. van der Vliet, is de tuinman in de gelegenheid gesteld ieder belangstellende dit prachtexemplaar te toonen. Uit Algiers wordt gemeld, dat er te Constan- tine een gevecht heeft plaats gehad tusschen joden uit Tunis en zouaven. De laatsten wilden namelijk eenige joden arresteeren, die een Euro peaan beleedigden maar de joden, die het sterkst waren, bevrijdden hunne geloofsgenooten en ontrukten de zouaven hunne wapens. Tengevolge der hierdoor ontstane verbittering ontstond er Dinsdag opnieuw een vechtpartij, die grooter proporties aannam. De jodenwijk werd door soldaten aangevallen en eenige winkels werden geplunderd, in tegenwoordigheid van den officier van justitie, wiens vermaningen om zich rustig t; gedragen in den wind werden geslagen. Ver scheidene joden zijn door sabelhouwen gekwetst, eenigen zelfs zeer ernstig. Ten slotte werd de rust door de militaire overheid, die een twaalftal personen in verzekerde bewaring nam, hersteld. Op uitnoodiging van een d^r leeraars aan de Rijks Hoogcre Burgerschool te Tilburg werd Volgens juiste opgaven blijkt, dat de wereld tentoonstelling gedurende de maand Mei door 1,672,364 personen werd bezocht, waarvan 1,275,860 tegen betaling en 396507 gratis. Eindelijk heeft men voor de eerste maal zoolang als de Tentoonstelling geopend is, het prachtige schouwspel, dat de waterwerken op het Trocadero aanbieden, ongestoord kunnen genieten. Het weder was bladstil. Het houtwerk voor de toonkast, waarin de diamanten van de Fransche Kroon ter bezichti ging zullen worden gesteld, is in het groote voorportaal van het paleis in het Champ de Mars aangekomen. De kleur is rood, met goud afgezet. De hemel van de kast is koepelvormig en het geheel in overeenstemming met de kast, waarin de diamanten van den Prins van Wallis zijn geëxposeerd. In de machine-galerij der Wereldtentoonstel ling heeft een kwaadwillige hand een defect veroorzaakt aan een der grootste stoomwerktui gen van de firma Galloway in de Engelsche afdeeling, met het doel om die machine te laten springen en met haar misschien een groot deel van de galerij. De toèleg werd door het haperen en stooten van de machine in tijds ontdekt en het onheil voorkomen. De dader is natuurlijk niet ontdekt. Uit inlichtingen in het Engelsche Parlement door den Minister van Marine, den heer Smith betrekkelijk het ten gronde gaan van het Duit- selie vaartuig Grosser Kurfürst gegeven, blijkt thans dat de botsing onder het manoeuvreren heeft plaats gehad, en wel op de volgende wijze. Een Noorweegsche bark passeerde dwars voor de aan het hoofd varende König Wilhelm. Deze, gedachtig aan de oude gewoonte dat stoomsche pen wijken moeten voor zeilschepen, wendde terstond om. Oin een nog niet bekende reden veranderde de Grosser Kurfürst zijn gewone koers niet, en een oogenblik daarna stootten de beide schepen tegen elkaar. Het gevolg van die botsing is maar al te goed bekend. Door de visschersbooten van Folkestone werd terstond hulp verleend en verscheiden personen gered. De booten van de König Wilhelm, die zelf zwaar beschadigd was, waren ijverig in de weer, doch ooggetuigen verklaren, dat de Preussen om een onverklaarbare reden geen de minste hulp ver leende en alleen de geredden aan boord nam. Van de 500 personen, aan boord van de Grosser Kurfürst, zijn thans volgens de jongste opgaven 255 gered de anderen zij n omgeko men en onder hen ook de kapitein van het vaartuig. Volgens verklaring van een visscher, waren de hiüpkreten en het gejammer van de ongelukkigen hartverscheurend. De zee was zwart van al die met de golven worstelende personen, van wie nu en dan eenigen uitgeput in de diepte zonken. Ook werden verscheidenen verpletterd bij de ontploffing van de stoomketels. Naar men zegt voer een Fransch vaartuig dicht langs de plaats des onheils voorbij, zonder eenige hulp te verleenen. De gezonken Grosser Kurfürst ligt op 14 a 16 vademen diepte en op een van de zijden, zoodat de vaart er niet door belet wordt. Door de bankiers en kooplieden te Londen is aan den lord-mayor toestemming verzocht voor het openen van een inschrijving, ten behoeve van de achter gebleven betrekkingen van de ongelukkige equi page van den Grosser Kurfürst, en het is niet te betwijfelen, of de eerste magistraat der stad zal zulk een lofwaardig voornemen ten volle goedkeuren. Volgens latere berichten zijn nog zeven dek- officieren gered. De geredden leggen de eer volste getuigenis af van het heldhaftig en zelf opofferend gedrag van hun kapitein, die met zijn vaartuig in de diepte is gezonken. De masten van de Grosser Kurfürst zijn bij ebbe zichtbaar. vaarlijk waren en verwijderden oen aantal hagel korrels. Intusschen had de politie een onderzoek in gesteld naar den aanrander, die op een gehuurde kamer woonde, llij had de deur gebarrikadeerd en toen het gelukte in zijn kamer door te drin gen, verwondde hij nog een hotelhouder. Toen hij zag dat verzet noodeloos was, poogde liij zich zelf met een revolver van het leven tc be- rooven, en werd aan het hoofd gewond, waarom hij naar het hospitaal der gevangenis werd ge bracht. Omtrent den persoon van dr. Carl Nobiling kunnen wij uit particuliere bron mededeelen, dat liij den lOn April 1848 te Kolno, een stad bij Birnbaum in de Prnissisehe provincie Posen werd geboren en in 1871 aan het landbouwkundig instituut te Ilalle als student werd ingeschreven, waar hij gedurende de cursussen 1871/72 en 1874/75 in de landbouwkunde studeerde. Reeds toen trok hij onder zijne medestudenten de aandacht door zijn socialistische neigingen, die zich in al zijne gesprekken, en vooral door zijne redevoeringen in het «Academische Land- wirtschaftliche Verein" openbaarden. Vandaar dat hij zich den bijnaam «Social-democrater" verwierf. Hoewel hij bekend stond zijn eenmaal opge'vattq denkbeelden tot het uiterste tc verde digen, had zeker niemand zijner collega's toen gedacht, dat de ij veraar, die somtijds zeer prak tisch en gezond kon redeneeren, en wiens levens wijze menigeen tot voorbeeld kon strekken, door dweepery tot zoo noodlottige daad zou worden verleid. Na zijn verblijf te Ilalle bezocht hij de univer siteit te Leipzig en promoveerde aldaar onder professor Rosoher op eene dissertatie«Zur Ge- schichte der Landwirthschaft der Provinz Saclisen. Nog geheel onder den indruk van den vorigen aanslag, kan men zich voorstellen, welk eene stemming te Berlijn heerschte en hoe algemeen de bevolking hare sympathie voor den Keizer te kennen gaf. Te Bremen werden op de han delsbeurs zelfs geen zaken gedaan. Eindigen wij met den wensch, dat dit althans de laatste inaal zal zijn geweest, dat de Keizer aan een zoodanig gevaar zal zijn blootgesteld. Verder werd geconstateerd, dat de dader zeer ernstig door zijn revolverschot gewond raakte. Zijn kamer was op verschillende plaatsen met bloed bevlekt, vooral vlak voor het venster, waaruit hij op den Keizer schoot. Nobiling gtond in den linkerhoek van de kamer, dicht bij de deur van zijn hoofd stroom de het bloed af, inzonderheid van de rechterzijde, bij de slapen, waar zich veel geronnen bloed verzameld had. De commissaris van crimineele politie Schuchard deed, bijgestaan door eenige officieren en andere personen, het eerste onder zoek, voor zoover zulks in de algemcene ver warring mogelijk was. Een zilveren cylinder horologe van Nobiling, dat hem afgenomen werd, lag op dc tafel. Dr. Nobiling had een geheele verzameling wapenen op zijn kamer. Volgens het oordeel van de artsen dr. Neu- hans, Liraann en Wilms, zal Nobiling, die twee kogels in het hoofd kreeg, waarschijnlijk nog slechts tweemaal vier-en-twintig uren leven. Berlijn, 3 Juni. De vertegenwoordigers van Duitschland bij de Mogendheden, namens welke het traetaat van Parijs geteekend werd, zullen heden de uitnoodiging overhandigen tot bijwoning van een congres, dat Donderdag 13 dezer te Berlijn bijeenkomen zal. De Rijkskanselier, prins Bismarck, zal heden namiddag hier aankomen. Over den toestand in Bosnië wordt uit Bel grado van 30 Mei aan de Times berichtUit Don Uden Mei jl. lostte Emil Hödel, Onder de Linden te Berlijn twee revolverschoten op den 81-jarigen Keizer Wilhelm en op den middag van 2 Juni kwam het bericht, dat ten 2 ure 15 minuten andermaal een aanslag op zijn leven was gepleegd door zekeren dr. Nobi ling, die uit de tweede verdieping van het huis no. 18 Onder de Linden twee geweerschoten op den Keizer lostte, die twee minuten vroeger van zijn paleis was uitgereden en zich op weg naar de Thiergarten bevond, slechts door zijn koetsier en lijfjager vergezeld. De Keizer werd aan de rechterzijde van het gelaat en in den rechterarm door een 30tal hagelkorrels (no. 3) zwaar, hoe wel niet gevaarlijk getroffenzijn mantel was nog op verscheidene andere plaatten doorboord. Als altijd bleef de Keizer ook thans volkomen bedaard en verloor zijn bewustheid geen oogen blik. Onmiddelijk nam de lijfjager bij den Keizer, die intusschen aan sterk bloedverlies leed, in het rijtuig plaats en geleidde hem naar het paleis terug, alwaar de lijfarts dr. Lauer en de geheimraad dr. Wilms alsmede dr. Williams Z. M. heelkundige hulp verleenden. Al dadelijk Weencn, 3 Junij. De Minister Andrassy heeft in de vergadering van de Hongaarsche Delegatie thans officieel verklaard, dat het Con gres tegen den lln Juni is bijeengeroepen. Op voorstel van de Oostenrijk-Ilongaarsche Regeering zijn dc uitnoodigingen door het Duitsch Gouvernement verzonden. De grondslagen, op welke het Congres zal bijeenkomen, kunnen eerst medegedeeld worden nadat de groote Mogendheden de uitnoodiging zullen hebben aangenomen; maar reeds nu is het in elk geval een gunstig verschijnsel, zeide de Minister, dat Rusland en Engeland zich met die grondslagen hebben vereen igd. Van den 25 tot en met den 31 Mei 1878. TILBültG. GehuwdJacobus Bedaux met Johanna Maria Virginie Duijkers. Leonardus Verrijt met Theo dora Kooien. Antonius Hubertus van Hirtuni wed. met Johanna Maria Vermeulen wed. Ni- colaas van Landewijk met Elisabeth Agatha Hoe- venaars. Martinus van Santv^ord met Hendrika Mohnen. Bevallen: Johanna Cornelia Willems gcb. de Laat z. Anna Maria Korner geb. Mesters d. Leonia Maria Virginia van Dooren geb. Motte z. Wilhelmina Desmares geb. van Breda d. Johanna Lucia van Asten geb. Mertens z. Hen drika de Groot geb. van Oudenhoven d. An- tonetta Clijsen geb. van de Wouw z. Wilhel mina Janssen geo. Huisman z. Hendr. Smulders consulteerden zij, dat de verwondingen niet ge-gcb. van Hest d. Johanna van Herk geb. de

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2