BUITENLAND. Belgie. Engeland. Dtiitschland. KAMEE VU KOOPHANDEL Eli FABRIEKEN van Waalwijk. ïeh Acldc, dp haardtang greep on den koopman her haaldelijk zulke hevige slagen op het. hoofd toe bracht dat het te verwonderen is dat hij niet doodelijk werd getroffen. Met bloed en wonden overdekt werd de ongelukkige daarna de deur uitgeworpen. Door den aldaar gestatiolieerden rijksveldwachter is terstond proces-verbaal opge maakt en beschuldigde heeft te Winschoten reeds een voorloopig verhoor ondergaan. Een gevaarlijke oplichter, die in verschillende winkels te Amsterdam goederen kochtmet den last, die aan zijn hotel te bezorgen, nam dan telkens van die goederen een gedeelte mede, met belofte bij de ontvangst de geheele som te zullen betalen. Met gekochte goed werd op den be paalden tijd aan het logement bezorgddoch dan ontwaarde de verkooper te laatdat hij be drogen was. De dief verkocht de voorwerpen in liet buitenland. Deze week wilde hij zijn handwerk weder voortzetten docli werd betrapt cn gevat. Te Groefferdingcn nabij Antwerpen is een paar gtromvdwaarvan de man 76 en de vrouw 8-1 jaren is. Beiden zijn blind en leven van liefde giften. Vrijdag namiddag bevond zich eene talrijke menigte op de Pont dTcn.i te Parijs. Aller oogen waren gevestigd op een schipper, die in zijne boot eenen hoed volgde, welke rustig de Seine afdreef. Op den eersten rang der toeschouwers stond een vreemdeling blootshoofd zijn hoed was door den wind afgevlogen en de omstaanders lachten natuurlijk met het ongevalen vooral met den angst van den ongelukkigedie met stem en gebaren den schipper aanmoedigde. Eensklaps verdween het hoofddekseleen kreet van angst ontsnapte den vreemdeling, die in liet water wilde .springen doch gelukkig werd tegengehouden en met tranen aan de omstan ders zijn ongeluk vertelde. Hij haduit vrees voor (lé zakkenrollers, iu zijn hoed 7500 fr. verborgen De vreemdeling, die den hoed verloren had, heeft 500 Ir. uitgeloofd aan hem, die hein zijn hoofd deksel terugbezorgde. Verscheidene duikers zijn hiwop te water gegaan. Een hunner is het gebikt den hoed naar boven te brengen. De Ir.iukbiljetten zijn ongeschonden gebleven. Waalwijk. Met genoegen verngmen wij dat binnen kort alhier in eene lang gevoelde behoefte zal worden voorzien. Ten dienste onzer bloeiende Liedertafel Oefening en Verinaak" zal namelijk in den tuin van het Hotel Gerris een sierlijke doelmatig ingerichte Concertzaal worden gebouwd, die, zijn wij wel ingelicht, nog vóór aanstaanden winter zal kunnen worden betrokken. Wij wen- sclicn de Liedertafel geluk met haar onvermoeid streven naar vooruitgangzeer zeker zal het haar niet, evenmin als hun, die zich in deze moeite en geldelijke opofferingen getroosten, aan bewijzen van sympathie van wege Waalwijks burgerij ontbreken. Kaatsheuvel, 9 Juni. Heden is door den brigade-commandant der Marechaussee en Rijks veldwachter alhier in het gehucht Rechtvaart een nauwkeurig onderzoek ingesteld iiaar een jong schaap, dat den vorigen nacht uit de weide en ten nadeele van N. Oerlemans is ontvreemd. De daders van dit feit zijn echter tot nog toe niet opgespoord. Haard wijk. Schrijft men uit andere plaatsen, dat de grasverpachtingen daar minder opbrachten dan vorige jaren, liier was 't juist 't tegenover gestelde. Zoo is een lot voor f110 afgegaan, dat verleden jaar slechts f10 opbrachtin liet algemeen was alles driemaal zoo duur als ver leden jaar. De oorzaak hiervoor is toe te schrijven aan den lioógen waterstand oih 'sBosch, zoodat de boeren, die anders in 't Bossche veld gingen pachten, verplicht zijn elders hun gading te zoeken. Sedert eenige dagen rijzen het meer van Zurich en de rivieren de Limmat en de Sibl op onrustwekkende wijze; op verschillende plaatsen van het kanton Zurich hebben de spoorwegen veel geleden, en zijn de steenwegen bijna on bruikbaar geworden. Een aantal bruggen zijn door het water ver brijzeld verscheidene dorpen zijn gansch over stroomd; nacht en dag werkt men aan dijken om het water tegen te houden, doch te vergeefs. Men vreest voor eene geheele overstrooming van hel kanton. Jl. Donderdag, omstreeks 10 ure 's ochtends, ging Jean Titseleroud 80 jaren, dienstknecht bij een houthandelaar te Venlomet een kar hout naar Grnbbenvorst. Na zich aldaar erg bedronken te hebben had hij zich met kar eii paard weer op reis begeven om huiswaarts te kcerenen onder weg aan den tol tusschen Grnbbenvorst en Venlo ook nog drank ge bruikt, zoodat hij waarschijnlijk geheel en al onbekwaam zal zijn geweest om paard en kar behoorlijk te besturen. Toen Titseler tegen den avond nog niet was teruggekeerd, ging zijn heer hem zoekeii doch kon nergens zijn spoor vin den noch vernemen waar hij zich bevond, 's An deren daags vroeg werd daarvan kennis gege ven aan de Marechausseewaarop de wacht meester met den heer van Liehergen andermaal op onderzoek uitreed. Ten slotte vonden zij Titseler in een dennenlio.sch dood liggenhet rad der kar nog op zijne keel staan en liet paard ongedeerd nog in de kar géspannei.. Het paard scheen geweld te hebben gebruikt om uit liet bosch te geraken, doch het rad, waaronder de ongelukkige lag, zat in een kleine, greppel en de as der kar tegen een boom, zoodat het paard niet meer voort kon, en aldus had het van ongeveer 4 ure 's namiddags tot 's anderdaags 's ochtends 2 ure aldaar onbeheerd gestaan zonden eenig letsel te bekomen. Volgens de sporen, die overal te vinden wa ren moet Titseler van den grooten weg afgereden zijn en vervolgens door binnen- en veldwegen een tijdlang voortgesukkeld hebben. Bij liet vinden van het lijk had het den teugel om den rechtervoet gedraaidzoodat de ongelukkige voerman het paard slecht bestuurd moet hebben en toen van de kar zal gevallen zijn. Titseler laat eene vrouw met kind achter. Een merkwaardig staaltje ran den geest des tijds is dat te Preston in Engeland meetings worden gehouden, niet tegen het beestachtig huishouden der werkstakende fabriekarbeiders maar tegen het ontbieden van militairen en liet aanstellen van rustbewaarders. Drunen 10 Juni. Gisteren werd alhier op den doelpn J,Constantia" eene vergadering ge houden van afgevaardigden der liandboogschut- terijen, gevestigd te ot tusschen Besoijen, Vlij men Heusden. Het doel dezer vergadering waartoe de heer au der Ven President van Constantia, liet initiatief genomen had, was, eene overeenkomst tot stand te brengen, waarbij door de deelnemende gezelschappen oin beurten con cours zal gegeven worden. ertegenwoonligd waren 12 gezelschappen als De Hoop en Hollaiidsoh Glorie van Besoijen, Recht door Zee en Koninklijke Oranje Doelen van Vaalwijk, Eendracht maakt Macht en de Nederlandsche Leeuw van Baardwijk, Constantia en l'Amitie' van Drunen, -Willem Teil en de Batavieren van Vlijmen Ons genoegen en La Renaissance van Herpt. Het gezelschap Burgerlust van Oudlieusden was niet vertegenwoordigd. Het voorgestelde doel werd volkomen bereikt staande de vergaderingdie gepresideerd werd door den heer Van der Ven, is besloten 1. Onderling concoursen uit te schrijven; 2. Elk gezelschap blijft en handelt zelfstandig; het minimum der prijzen is bepaald op f15; elk gezelschap heeft het recht het minimum te oversell rijden 3. De prijzen zullen bestaan in 2 zilveren medailles en 1 kruis, de 2 eersten voor die ge zelschappen welke met hun zestal het hoogste getal punten zullen hebben behaald, en het laatste voor den schutter, die van al de mededingende gezelschappen het hoogste in puntental is 4. Er zullen slechts 2 concoursen per jaar gegeven worden 5. De in 1878 te geven concoursen zullen uitgeschreven worden door Constantia van Drunen en den Koninklijken Oranje Doelen te Waalwijk; het eerste op 7 Juli a. s. en het volgende min stens 6 weken daarna, doch moet vóór 15 Sep tember zijn afgeloopen 6. De tijd voorde Concoursen werd bepaald het 1ste voor 1 Juli en het laatste uiterlijk op 15 September van elk jaar en aangenomen met 8 tegen 4 stemmen dat dezelve op Zon- en feestdagen zullen moeten gehouden worden. 7. De beurt tot het geven der concoursen is bij loting vastgesteld als volgt In 1S78 Constantia en Koninkl. Oranje Doelen 1S7(J Willem Teil en l'Amitie1880 Eendracht maakt Macht en llollandsoh Glorie; 1SSI de Nederlandsche Leeuw en la Renaissance1882 de Batavieren en de Hoop18S3 Recht door Zee en Ons Genoegen 8. In den oproepingsbrief tot bijwoning van liet^ Concourszal elk gezélschap zijn opvolger herinneren aan de bij loting bepaalde beurt. Hierbij moet opgemerkt worden dat alle deel nemende gezelschappen gaarne op hunne beurt ook nationale concoursen willen geven eu bij wonen, teneinde de kennismaking en vriendschap tusschen de gezelschappen ook in verderen kring uit te breiden. tegenwoordig was, mede eene groote in het aan gezicht, achterhoofd, enz. had bekomen. Al spoedig -was de brigade Marechaussee van Heus den en reeds voor den middag de Heeren llecbter-Commissaris, Oflieier van Justitie, Grif fier der Arrondissemcnts-rechtbank, Commandant en Marechaussee uit 's-Bosch tegenwoordig. Bij liet ingesteld onderzoek moeten vele be zwaren zijn gerezen tegen gemelden H. E'. en diens zoon, daar beiden in hechtenis zijn ge nomen, en per voertuig onder een sterk geleide in het huis van arrest te 's-Bosch zijn over gebracht. TI. E. moet meermalen met de justitie in aan raking geweest zijn. (loirlc. In den nacht van den lsten op den 2den Pinksterdaghad, alhier een zonderlinge diefstal plaats. Door middel van inbraak in de haag, had men liet erf van den lieer J. C. van de Lisdonk weten te bereiken en aldaar een tiental huiden en eene kip ontvreemd. De daders zijn onbekend; de zaak is in handen der politie. Zwolle, 7 Juni. Om zich eenigermatc een denkbeeld te maken van den kolossalen veehan del en veestapel in het Noorden wordt mede gedeeld, dat van 1 Januari tot 1 Juni 1878 p.m. 17000 stuks zijn verhandeld en vervoerd, uitmakende een kapitaal van ruim f 3.000.000, Iu de maand Mei alleen werden 5000 stuks ver handeld. (lOi'inchcni, II Juni. Gister-middag gingen drie jongelieden uit WoHilriehém met een kleine boot op de Maas zeilen, toen, door het ondoor dacht bijzetten van te veel zeil, de telle wind het bootje zoodanig deed overhellen, dat hét vol water liep eu zonk, terwijl genoemde be manning in de vrij onstuimige rivier met. den dood worstelden en zouden verdronken zijn, zoo niet het ongeluk bemerkt was door den visscher Fas Roinijn, uit Gorinohem, die, almede met een bootje op de rivier zeilende, derwaarts stuurde en door het toesteken van een roeiriem, die door de drie drenkelingen werd gegrepen, hen zoolang wist boven water te houden tot verdere hulp kwam opdagen. Zaterdag morgen had een jammerlijk ongeluk plaats in de iu aanbouw zijnde station te Leu ven. Omtrent half negen ure, eenige oogenblik- ken na het vertrek van den trein naar Brussel, is eene stelling, waarop zich vier schilders be vonden, van eene hoogte van ongeveer twintig meters ingestort. Van de vier slachtoffers is eeii op den slag dood gebleven, zekere Emilien Istas geboren te Stavelot, 24 jaren oud en ongehuwd. Een gerechtelijk onderzoek is ingesteld. Dit is, sedert drie of vier maandenhet tweede ongeluk dat in de station te Leuven voorvalt. Brussel. Verleden week is in de Boomgaard straat, achter het koninklijk paleis te Laken een in opbouw zijnde huis ingevallen; zes werk lieden werden door den val meegesleept. Bij liet licht van fakkels ving men met de reddings werken aan men kon duidelijk de noodkreten der ongelukkige slachtoffers hooren. De eerste werkman die men om 10 ure uit de puincn haalde, was erg gekwetst, het is J. Vosor, vader van vier kinderen. De eerste zórgen werden hem door M. De Coninckgeneesheer, toege diend. Twee uren nadien had men de lijken ontdekt van vier andere werklieden, terwijl he den morgen het verpletterde lijk van den zesden werkman werd gevonden. Men schrijlt het ongeluk toe aan de slechte kwaliteit der bouwmntrialen. Vergadering van 4- Juni 1S78. Bethen, 10 Juni. Den vorigen nacht werd onze anders zoo stille gemeente in opschudding gebracht door een afschuwelijke misdaad. In de herberg van A. Nieuwenhuizen ontstond om een nietigheid twist tusschen zekere II. E. en G. C. en oogenblikkelijk nadat de herbergier de twis tenden uit zijne herberg had verwijderd, moet het er daar buiten zeer verwoed zijn toegegaan, althans spoedig werd G. C. badende in zijn' bloed, dat uit eene groote diepe wonde in het linker bovenbeen, eene aan de pols en eene in de borst stroomde, dood gevonden, terwijl de Tegenwoordig alle Leden. De Voorzitter opent de Vergadering waarna de notulen der vorige worden gelezen en goed gekeurd. Ingekomen a. Eene missive van de Kamer te Tilburg met afschrift van haar adres (ld. 13 Maart 11. houdende adhaesie aan dat onzer Kamer in dd. 18 Februari 11. gericht tot Z.Fa. den Minister van Waterstaat enz., betreffende den spoorweg Zwaluwe's-Bosch; aangenomen voor kennisge ving. b. De volgende verslagen als Van de Kamer van Kooph. Fabr. te 's-Boseh over 1877. Idem te Breda. Idem te Sneek. Idem te Amersfoort, Idem te Veghcl. Deze stukken zullen aan de leden ter inzage worden gezonden. c. In behandeling worden genomen de adres sen van de Kamer te Amsterdam en te Gorinohem betreffende het wetsontwerp tot aanleg en ver betering van eenige werken ten behoeve der binnenlandschc scheepvaart. De Kamer, overwegende, dat het tot stand komen der twee in het adres der .Amsterdam— schc Kamer genoemde werken, nl. a. den ver beterden waterweg tusschen Amsterdam en Rot terdam eu b. liet kanaal dóór de Gelderse he. vallei ten behoeve der Rijnvaart den handel in het algemeen, echter dien van Amsterdam in't. bijzonder, zal te stade komen, welke laatste om standigheid voor onze commereieele gemeente niet van belang ontbloot is daar tusschen Waal wijk en Amsterdam aanzienlijke handelsbetrek kingen bestaan welke nog steeds uitbreiding ver krijgen besluit adhaesie te verleenen aan het adres der Kamer te Amsterdam. (I. De Voorzitter geeft te kennen, dat gewezen is op liet ongerief ontstaan door het opheffen der brievenbus vroeger geplaatst geweest in het Westelijk gedeelte, der groote straat in de on- middolijke nabijheid der haven. De bewoners van dit gedeelte der straat, alsmede de schippers, die onze haven aandoen, verkeeren thans als 't ware iu de noodzakelijkheid hunne brieven te bezorgen aan het hulpkantoor te Besoijen, rlat, hoewel op een aanzienlijken afstand verwijderd, echter nog eerder te bereiken is dan het 'post kan tooi1 te. Waalwijk. Na eenige ged a cG ten wisseling wordt besloten zich tot den Minister van Waterstaat enz. te wenden met het verzoek om ter plaatse voor meld eene brievenbus te doen daarstellen. Teil slotte gaat de Kamer over tot het be spreken van belangen betrekkelijk de scheepvaart naar deze gemeente, waarna de vergadering wordt gesloten Lancashire is ongelukkig. Terwijl in zijne fabri.-ken geen hand wordt geroerd, en zijn werklieden bij tienduizenden in ledigheid gebrek lijden, werd zijne mijnindustrie, weder getroffen door een dhr lampen, die plotseling en vrecsclijk treilen, gelijk de schipbreuken aan Engeland's kust. l)e diepte der aarde zoowel als de diepte der zee eischt telkens en telkens hare otters. Vrijdag, ten 11 ure des voormiddags, deed in de nabijheid van Wigan een schok de aarde dreunen. In de Wood Pit, -te llaydoek, had eene ontploffing plaats gehad de noo(Hotlig- ste, die sinds I860 in Engeland te vermelden viel want 230 mannen verloren door haar liet leven. De mijn was tien minuten te voren onder zocht en veilig verklaard en daar het gebruik van buskruit of dynamiet er in verboden was, zoo valt de oorzaak van de ramp moeielijk te gissen. Er waren twee schachten: de Ravrns- head en de Florida. In de eerste waren een twintigtal personen aan het. werkdezen zijn gered. Maar van de 230, die in de andere schacht waren afgedaald, heeft er, zoo moet men vreezen, geen enkele het leven afgebracht. Uit Manchester wordt aan de Pall Mali (ia- zette bericht, dat de fabriekanten in Lancashire een persoon hebben gemachtigd om onderhan delingen aan te knoOpen met de Ameriknansche Stoomvaart-maatschappijen, teneinde uit. de Ver- eenigde Staten een groot aantal Engelsohe spin ners en wevers naar Engeland terug te brengen. Hut, is bekend, dat eene menigte emigranten, die indertijd bij de Amerikagnsche katoen-indus trie werk gingen zoeken, thans, nu de loouen in Amerika niet minder dan 45 pOt. gevallen zijn, maar al te gaarne in het moederland weder hun brood zouden gaan verdienen. Een hopeloos uitzicht voor de werkstakers Een duiker heeft bevonden dat de Grosser Kiirfiirtt zoo goed als in tweeën gespleten is. Zóó geweldig raak is de aanvaring geweest, hoe wel zij toch in lang niet bij volle vaart plaats had. Met. schade zal men leeren inzien, dat liet defensief vermogen der kostbare groote pant serschepen buiten alle verhouding klei* is tegen over hunne offensieve kracht. broeder van den verslagene, die bij deze slaeking I De dit'adrcl hi het volgend ,n„lmer. Het bericht dat Nobiling's jongste broeder landhuishoudkundige te Seliochwitz, den 4 dezer gearresteerd is, heeft zich bevestigd. Ten zijnen huize zijn een aantal papieren in beslag geno men, onder anderen brieven waaruit blijkt dat hij aan zijn broeder te Berlijn herhaaldelijk gelden heeft verzonden. Wat inzonderheid aan dacht had getrokken, was het feit: dat hij op den dag van den aanslag Keizer zeer onrustig was en tegen den namiddag als een waanzin nige rondliep en aan de huisgenóoten herhaal delijk had gevraagd „of er dan nogal geen te legram was gekomen. De beide andere broeders van Nobiling officieren bij het 59e en 72 regiment, hadden tengevolge van het gebeurde liet voornemew te kennen gegeven om hun ontslag te vragen. Daarom hebben de gezamenlijke officieren dezer regimenten hun verzocht van dat plan af te zien. Volgens een bericht uit Berlijn heelt ook de Keizer nadrukkelijk dien wensch te kennen gegeven, terwijl een onzer Berlijnsclie correspon-

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2