1< Frankrijk. Engeland. Mededeeling' en. Spanje. BUITENLAND. Bel Italië. Turkije. Duitschland. Griekenland. Burgerlijke Stand. gie. Uit Dei num. wordt van Woensdag gemeld Heden ochtend ontstond alhier brand in de Boeten-huizing van J. Kundersma. Behalve eenig huisraad, is alles een prooi der vlammen gewor den. De oorzaak van den brand is hooibroeien. In den tijd van vijf dagen zijn in Friesland niet minder dan zeven boerenplaatsen afgebrand, allen tengevolge van hooibroeien. IJ. Zondag's namiddags 3 urearriveerde aan 't station te Rosendaal met den van Rotter dam komenden treinin gezelschap van een Franschman naar men zegt, gepensioneerd Oost-Indisch soldaat een minderjarig meisje, te Rotterdam in een bierhuis t'huis behoorende, waaruit zij zich 's morgens heimelijk had ver wijderd, om zich met eerstgenoemde te Brussel te vestigen. Beiden werden door den marechaussee, belast met den dienst aan 't spoor, aan wien de vader van de minderjarige nog juist bijtijds had getelegraplieerd om deze aan te houden gear resteerd en alzoo in hun voornemen verhinderd. De minderjarige is den volgenden morgen door hare ouders teruggehaald, terwijldé Fransch man in wiens valies ontvreemde voorwerpen van de ouders van 't meisje zijn gevonden, gevan kelijk naar Breda is overgebracht. {De Grd.ioet). Donderdag namiddag omstreeks 2 ure is te Rotterdam een felle brand uitgebroken in liet pakhuispand, bekend onder den naam van /;De Barakken", gelegen aan de zuidzijde [der Schecp- makorshavcn, bij de Pottebakkersteeg. Het pand was verdeeld in drie afdeelingen. Van de wa terzijde werd door iemand op dc aldaar aan wezige brug bemerkt.dat er op de tweede ver dieping in liet oostelijke gedeelte van het gebouw brand was ontstaan en onmiddellijk zag men al daar de vlam in volle werking. In schier on gelooflijk korten tijd zag men tevens het vuur door het geheele pand voortwoeden. Even snel sloegen de vlammen door in den zijgeveldie achter het hoofdgebouw, slechts door een smallcn gang van de huizen der steeg gescheiden was. In weerwil van de spoedige en krachtige maat regelen der brandweer, die onder de werking van een groot aantal hand- en de beide stoom spuiten benevens twee drijvende stads stoom spuiten en voorloopig onder bijstand der par ticuliere drijvende stoomspuit van den heer Kopeken (Willemskade), spoedig er in mocht slagen den brand meester te wordenis echter het Jgeheele pandwaarin vlas, graan zaden, tabak en wellicht ook andere goederen lagen opgeslagen totaal vernield. Woensdag avond tegen zeven uur ontstond plotseling brand in de boerenplaats te Workum, bewoond door den huurder I. U. Wiersma. Er is zeer weinig gered kunnen worden. De oor zaak van den brand was het inhalen- van nat hooi. Tilburg. De heer G. in het Schijfstraatje in zijn achterhuis werkzaam, wilde iets oprapen en stak daartoe, in gebogen houdingzijn arm vooruitop hetzelfde oogenblik sloeg de bliksem - neer in die richting en trof den arm, die spoe dig sterk opzwolgelukkig echter heeft het geen kwade gevolgen gehad. Verder is bij het onweder van Dinsdag de bliksem geslagen in het torentje van de kapel der Eerw. Fraters. Een der palen waarop het rust werd midden doorkliefd, terwijl de spaan ders tot op de belendende gebouwen en op de straat neervielen. De leien van het torentje, vooral aan de Noordzijde, zijn er schier allen af en het houtwerk is tamelijk ontredderd, zoo dat eene bijna geheele vernieuwing noodzakelijk is. Nog sloeg de bliksem in drie verschillende woningen achter de Nieuwlandstraat, tegenover de Fratersschool in, gelukkig echter zonder brand of eenige noemenswaardige schade te veroorzaken- Kaatsheuvel, 23 Juli. Gisteren-avond ont stond tusschen C. J. en zijne vrouw, in het gehucht Hout, hevige twist. De zoon kwam tusschenbeide en geraakte met zijn vader aan het vechten zij brachten elkander krabwonden toe en de zoon beet zijn vader een stuk van het oor. Door den wachtmeester bij wien de vader zijn zoon had aangeklaagd is bereids proces verbaal opgemaakt. Het overmatig gebruik van sterken drank is weder de oorzaak van deze daad. Nicuwkuik, 24 Juli. Gister namiddag om trent ten vijf ure woedde boven deze en om liggende gemeenten een hevig onweder. Een drietal donderslagen, zooals menigeen zeide nooit vroeger gehoord te hebben, deden zich hooren op 't oogenblik dat men den bliksem zag en verspreidden angst en schrik. Al spoedig ont waarde men, dat onze in aanbouw zijnde, prach tige toren door 't hemelvuur getroffen was. Steenbrokken, steenen, stukken hout etc. werden tot op aanzienlijken afstand weggeslingerd. Of schoon er geen brand ontstond moet toch de schade nog al groot zijn. In de zoogenaamde Koeisteeg werd een zeer liooge kanada van boven tot onder aan splinters geslagen. Ook in Vlijmen sloeg de bliksem een wiek van den molen van den heer Corn. v. d. Heijden en deed ook nog schade binnen in den molen. ïntnsschcn drenkte een frissche regenbui onze dorstige volden en akkers. Gouda, 24 Juli. Door een onbekenden ma troos werden in een bierhuis alhier gister po gingen aangewend om twee nieuwe gouden horlogiekettingen te verkoopen. De wijze waarop dit geschiedde was van dien aard, dat men er de politie mede in kennis stelde, en de com missaris hem voor zich liet brengen. Daar hij geen voldoende opgave omtrent de herkomst dier kettingen kon geven, werd hij op last van den commissaris gevisiteerd en in het bezit van nog negen andere dergelijke kettingen bevonden. Door nadere verhooren bleek het eindelijk, dat hij misbruik van vertrouwen had gepleegd. Hij was te Amsterdam adsistent bij een kruijer en moest als zoodanige voor een winkeliei dit gouden horlogie-kettingen bij een heer aldaar bezorgen om er een uit te zoeken. Hij vond het echter beter ze bij elkander te houden en ze zich toe te eigenen, llij heeft er nogtans niet veel genot van gehad en is lieden met de ket tingen aan de justitie te Amsterdam overge leverd. Eindhoven, 25 Juli. Ten aanzien van den in de nabijheid dezer stad op de heide te Aalst te houden schietwedstrijd van rustende en dienst doende schutterijen en Weerbaarheidskorpsen in Noord-Brabant op 28, 29 en 30 dezer kan als nog worden medegedeeld dat van de Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen be richt is ontvangen dat alle treinen die Aalst voorbijkomenaldaar zullen stoppen, liet 5e regiment infanterie in garnizoen te 's-IIertogen- bosch heeft zijn gunstig bekend muziekkorps aangeboden om den wedstrijd op te luisteren. La Republique frangaise en le Journal des Debats bevatten artikelen, waarin zij de Italianen den raad geven den door het Berlijnsch Con gres in 't leven geroepen toestand geduldig te dragen. Men beweertdat de beide bladen op verzoek van de Italiaansche ambassade in di richting schrijven. Vele personen, die hunne bezigheden buiten shuis hebben, kunnen zich niet genoeg verplegen, wanneer zij verkouden zijn of aan bronchitis, catharren of andere aandoeningen van dc bronciies of longen lijden. Niets is voor hen inderdaad beter, en gemak kelijker dan 't gebruik der teerkapsules van Guyot die alle afkooksels, siropen, patés en borstdranken vervangen, 't Is voldoende om telkens wanneer men gaat eten twee of drie kapsules in te nemen. Daar elke flacon, zestig teerkapsules bevat, kost dit werkdadig geneesmiddel slechts den geringen prijs van zes a acht centen daags, terwijl liet ontheft van het gebruik van andere geneesmiddelen. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft moet men op de driekleurige handteeke- ning van den heer Guyot, op het etiquette let ten. In de meeste goede apotheken zijn de kapsules te verkrijgen. Parijs, 23 Juli. De Maarschalk-president on- derteekende en bekrachtigde heden-ochtend het Berlijnsch tractaat. De uitwisseling van de ra tification met de andere Mogendheden zal on verwijld plaats hebben." 24 Juli. De Parijsche correspondent van the Timen deelt een onderhoud mede, dat hij met den. heer. Gambetta heeft, gehad, welke staats man over 't algemeen zijn goedkeuring hecht aan het Berlijnschc verdrag. Naar zijn beschou wing moet de drie-Keizersbond ophouden te be staan en moeten de belangen van Frankrijk en Engeland meer met elkander in overeenstemming gebracht worden. Valenciennes, 25 Juli. Dc algemeene stand van de werkstaking is verbeterd. De grevisten te Anzin schijnen te wachten tot hun aanneme lijke voorstellen gedaan worden, eer zij den ar beid "hervatten. Het bestuur der mijn-maatschappij te Anzin heeft besloten aan de arbeiders te doen weten dat zoodra het werk allerwege hervat zal zijn, hunne vorderingen met alle welwillendheid en met de zucht om te doen wat naar billijkheid en recht te doen is, onderzocht zullen worden. Het aantal arbeiders, die te Saint-Chamond het werk in de zijde-industrie gestaakt hebben, bedraagt thans eenige duizenden. Het Hof van Cassatie heeft een arrest gewe zen, dat sensatie gemaakt heeft, en waarbij een arrest van het Rof van Appèl te Gent is beves tigd. Het Gentsche Hof had de heeren Wit- bouck Co. te Selzaete, uithoofde van fraude bij den accijns op de bereiding van beetwortel suiker, veroordeeld tot verschillende boeten, die gczamelijk stegen tot een bedrag van meer dan 800.000 frank en tot het voldoen van meer dan 44.000 frankhet bedrag van het ontdokou recht. Dit proces is langer dan twee jaren hangeude geweest en van beide kanten door de eerste advocaten van de Belgische balie bepleit. Men houdt het er voor, dat het den verliezer op meer dan een millioen komt te staan. De Commissie van de Staten der negen pro vinciën heeft de koninklijke familie uitgenoodigd tot een banket, dat haar den 22 Augustus, bij gelegenheid van de zilveren bruiloft des Konings en der Koningin, zal worden aangeboden. Be halve de feesten, waarmede men dit heugelijk feit wil vieren, wil men de Koningin een plech tige ontvangst bereiden bij haar terugkomst uit Hongarije, waar zij zich bevindt om de bevalling van de Hertogin van Saksen Coburg. Het corps diplomatique, de Ministers en de presidenten der Kamers zullen dan ook worden genoodigd op het banket van 22 Augustus. De burge meesters in de verschillende gemeenten zijn thans bezig niet dc dames te kiezen, die in naam van de Belgische vrouwen de Koningin het diadeem van brillanten zullen aanbieden. Allerwege schrij ven dc dames in voor zich zelf, voor haar dochters en voor haar vrouwelijke bedienden, en al die handteekeningen zullen in een album wor den verzameld, dat bij het geschenk gevoegd wordt. De deelneming overtreft alle verwachting. In de voorsteden van Brussel hebben deftige dames zich belast met de taak, om aan de huizen de bijdragen in të zamelen. Ik hoorde (hit een der grootste moeilijkheden, die zij daar- bq ontmoeten, deze is, dat de dames niet ge neigd zijn om haar handteekenirig te zetten op hetzelfde stuk papier als haar dienstmeid. Wij zijn nog ver verwijderd van democratische ge lijkheid. Uit Madrid wordt aan de Köln. Ztg. gemeld: Sedert den dood van Koningin Mercedes is de toestand van Koning Alphonsus inderdaad on rustbarend. Hij spreekt voortdurend van af stand te willen doen van den troon, en zegt soms, dat het leven hem te veel is. Met ang stige zorg houdt men het oog op hem. Men vreest werkelijk, dat het weldra zal uitloopen op een wisseling in de Regering, en door de aan hangers van de Prinses van Asturie en van de ex-Koningin Isabella worden reeds maatregelen getroffen voor 't geval van een cventuelen troons afstand. De Spaanscke Regering verlangt de uitlevering van negen Spaansche republikeinendie zich thans in Frankrijk ophouden. v De stoomboot Europe aan boord hebbende het hoofd van de rechterlijke macht te Gibral tar en verscheiden Engelsche familiün, is in bot- sine gekomen met het koopvaardijschip Stolf in de nabijheid van Kaap Finistère. De stoomboot zonk eenige oogenblikken na (1e aanvaring in de diepte. Mét, veel moeite slaagden de passa giers en de equipage er in aan boord van dc StotF over tc gaan, die met zware avarij behou den ter reede van Ferrol aankwam. De installatie van Sir G. Wolseley als gou verneur van Cyprus had Dinsdag te Larnaca plaats. Zijne Excellcctie werd ontvangen door eene ^erewacht van mariniers en Turksche in fanterie door den Turksche infanteriedoor den rurkschcn kaimakan en den Griokschcn kainiakan en den Grickschen bisschop. Verder werd de plechtigheid bijgewoond door den admiraal Jvan de Kanaal-vloot, den hertog van Edinburgheen aantal zeeoffi cieren en eene talrijke schare Grieksche en Turk sche eilanders. Nadat Sir Gernet den eed had afgelegden de noodigc saluutschoten waren gelostlas een Grieksch heer een adres voor waarin hij do verwachting uitdrukte, dat Cyprus thans een tijdperk van nieuw leven was inge treden. Een Turksch lieer sprak over de aloude vriendschap tusschen Engeland en Turkijeen verklaarde zich over de annexatie van Cyprus door koningin Victoria zeer tevreden. De* ver zamelde menigte juichte luide toe. t Ten opzichte van dc manifestaties in Italië is opmerkelijk wat dc Weener correspondent van the Standard aan dat blad telegrafeert //Ik kan er voor instaan dat prins von Bis- mark niet lang geleden categorisch den Italiaan- schcn ambassadeur heeft te verstaan gegeven dat hot van 't hoogste belang was voor den Duitschen volksstam dat Trcnte en Triest nooit Italiaansch worden". Zulk een waarschuwing, uit dien mond, ver dient ernstig nadenken bij de Italiaansche staats lieden en ook voor zoo ver zij er vatbaar voor zijn bij de Italiaansche intransigenten en Garibaldianen. Rome. Ondanks alle officiële tegenspraak is liet ontslag van den Minister van Buitenhuidsclie Zaken, graaf Corti, een fait accompli. Algemeen noemt men den Italiaanschen gezant te Weenen, graaf llobilant, als zijn opvolger. Aan de Polit. Corr. wordt uit Constantinopel gemeld -. zestig bataillons Russische infanterie en eenige batterijen artillerie hebben Schumla bezet; ook het civiel bestuur is reeds door dc Russen overgenomen. Over de ontruiming' van de Rus sische stellingen voor Constantinopel wordt le vendig onderhandeld. De Turken willen, dat de Russen 24 uren gaans achter Tschataldja terugtrekkende Russen dingen maar 23 uren af! In enkele bladen juicht men het feit zeer toe, dat Oostenrijk eindelijk aan Turkije begint duidelijk te maken, dat het bepaald besloten is, liet 'Congresbesluit omtrent Bosnië, des noods tegen den zin der Por.tc, uit te voeren. Trouwens aan een feitelijk verzet van Turkije in Bosnië zou niet te denken vallen de 17.000 man Turksche troepen, die in Bosnië zouden aanwe zig zijn, bestaan slechts op 't papier. Het blijkt thans dat hertog August Ernst, zoon van wijlen den gewezen Koning van Han nover, er niet aan denkt, een verdrag met Prui sen te sluiten. Den 11 dezer heeft hij namelijk aan de Duitsche Vorsten en vrije steden, alsook aan de overige mogendheden, het overlijden zijns vaders bekend gemaakt, onder mededeeling, dat hij al diens rechten en titels, inzonderheid ten opzichte van het koningrijk Hpnnover, alsook cU rechten van troonopvolging, zal handhaven. oor zoolang hij verhinderd is, deze laatste uit te oefenen, heeft hij den titel aangenomen van hertog van Cumberland, erfhertog van Bruns- wijk en Luneburg. Constantinopel, 25 Juli. De Turken voeren (1e onderhandelingen over de ontruiming van Tschataldja met zeker wantrouwen, vreezende, dat het den Russen alleen om het bezit van Schumla en Varna te doen is en dat zij hun stellingen voor Konstantinopel ten slotte toch niet zullen verlaten. Gister is een Ministerraad over dc Bosnische aangelegenheden gehouden; de geruchten, als zou het sluiten van de Oostenrijksch-Turksche over eenkomst digt ophanden zijn, worden voorloopig nog niet bevestigd. De Porte is voornemens, eerstdaags een be roep te doen op alle Europesche kapitalisten, tot het indienen van plannen voor den aanleg van spoor-en straatwegen en voor het ontginnen van bosschcn, mijnen, enz., welke strekken kun nen om de hulpbronnen van het land te ont wikkelen. Dc Porte belooft daarbij zeer voor- deelige voorwaarden eiUkrachtige ondersteuning. Athene, 25 Juli. De Grieksche Regering heeft tot de Porte een nota gericht, ten geleide van het Berlijner verdrag. Daarin verzoekt zij de benoe ming van gedelegeerden, om zich met de Grieksche gedelegeerden tc verstaan over de grensregeling. De Porte heeft op die nota nog niet geant woord. Hödel heeft den termijn voor aanvrage om cassatie van zijn vonnis laten verloopen zonder van dit rechtsmiddel gebruik te maken. Van den 20 tot en met den 26 Juli 1878. TILBURG, Gehuwd: Jofian Gerard van Iloij tem a, van Delft cn Emma Louisa Lcdcboer. Cornelis Johannes van Beurden en Adriana Maria Smulders. Pe trus de Beer en Carolina Maria Catharina Mennen. Johannes Jasper Langermans en Maria Ludovica Ilaans. Bevallen: Johanna Maria Embregts, geb. van de Sande, z. Maria Bertens, geb. de Rooij, d. Mechelina van den Hoek, geb. van den Nieu wen huizen, d. Maria Emmen, geb. Brekelmans, d. Cornelia Spijkers, geb. Pijnenborg, z. Louisa Anna Dessens, geb. de Wijs, d. Wil- hclmina Maria Snijders, geb. van Lunen, z. Johanna Maria Walck, geb. van Akkerveeken, d." Johanna van Spaandonk, geb. Horvers, z. Nicolasina van den Heuvel, geb. van Beers, d. Johanna Maria Henvegh, geb. Van de Laar, z. Antonetta van Hputum, geb. Toonen, z. ltegina Reijne, gob. van Ilest, d. Overleden: Elisabeth Brants, (5 m. Cornelin Walthera de Groot, 22 j. Joannes Cornelis Jansen, 5 d. WAALWIJK. Bevallen: Hendrika Steenhoff, geb. Van den Meijdenberg, d. Overleden: Martinus Lambertus Trommels, echtgenoot van Ardina Cornelia Pullens, vroeger weduwenaar vau Antonia Verhoeven, 42 j. BAARDWIJK. Van 12 tol en met 26 Juli. GetrouwdG. F. Sablonski, 30 jaren, met W.

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2