Medecleelingen. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Oostenrijk. Turkije. Griekenland. Ingezonden stukken. overtuigden zich dat ook liet nieuwste Ned. vcs- tinggeschut van uitstekend gehalte is. (Pr. O. en Zw. Ct.) Zaterdag-morgen tusschen 7 en half S ure is de sneltreinkomende van Berlijn tusschen Markelo en Lochem gedeeltelijk gederailleerd. De locomotief is ongeveer 50 Meter vooruit ge stoven maar door de ijverige bemoeiingen van het personeel, bijgestaan'door een Duitsch inge nieur, die zich in den trein bevond, is het ge lukt om haar weer op de baan te brengen, zoo dat de reis na D/2 uur kon worden voortgezet. Persoonlijke ongevallen zijn gelukkig niet voor gekomen en de schade is uiterst gering. Naar men verzekert, zou dit het tweede deraillffment zijn, dat aan dezen zelfden trein is overkomen. Het eerste zou op Duitsch grond gebied hebben plaats gehadde beschadiging van een viertal goederen- of beestenwagens en een oponthoud van omstreeks 40 minuten heb ben veroorzaaktmaar mede zonder persoonlijke ongelukken zijn afgeloopen. Tilburg. Zaterdag-namiddag en in den avond woedde boven deze stad eer. ongekend zwaar onwederde bliksem-schichte en ratelende donderslagen wisselden elkander af en verspreid den schrik en angst; in de Korvelschc akkers sloeg eene roggemijt in brand; in het gehucht Oerle werden drie boomen tot splinters geslagen, bij de firma Thomas de Beer, fabrikanten op de Velthoven werd de schoorsteen der fabriek erg gehavend, terwijl in de Reitsche hoeven bij Van Pelt, de bliksem door een open raam bin nen kwam, twee kinderen hinderde en na nog eenige schade aangericht te hebben zich met geweld door een ander raam een uitweg baande. Zondag-avond verspreidde zich in onze stad het gerucht van brand en zoodra werd dit niet bekend of eene menigte menschen spoedde zich naar de plaats des onheils. De schuur en stal van den landbouwer, J. van Wesel, is een prooi der vlammen geworden; het huis hoewel erg beschadigd heeft men met veel moeite kunnen behouden, het vee is gered. De oorzaak is on bekend. De schade schat men op omtrent f 1000 Waalwijk, 31 Juli. Bij het concours te Aalst heeft de Scherpschutters-vereeniging alhier drie prijzen behaald. De Scherpschutters-vereeniging van 's-Bosch behaalde den eersten korpsprijs. Drunen. De raad onzer gemeente heeft ook een adres gericht tot de Eerste Kamer derSta- ten-Generaaltegen het aanhangig outwerp- onderwijswet. In dit adres wordt volle adhsesie geschonken aan het adres der gemeente Boxtel, betrekkelijk de zelfstandigheid van het gemeentebeheer, in verband met art. 139 en 140 der gemeentewet. Omtrent het finantieel bezwaar blijkt uit het adres het volgende dat in deze gemeente bestaan twee openbare scholen alseene in de kom der gemeente en eene in het gehucht Wolfshoek dat op 15 Januari 1877 het getal leerlingen in de 9chool in de kom der gemeente was 166 jongens en 143 meisjes; op 15 April 143 jon gens en 131 meisjes; op 15 Juli 145 jongens en 129 meisjes en op 15 October 139 -jongens en 124 meisjes. In de school te Wolfshoek op 15 Januari 1877: 53 jongens en 35 meis jesop 15 April 43 jongens en 32 meisjes, op 15 Juli 38 jongens en 25 meisjes en op 15 October 39 jongens en 25 meisjes; dat naar bovengenoemde cijfers volgens art. 24 van het Wetsontwerp het getal onderwijzers in deze gemeente zal moeten verhoogd worden met zeven, waardoor de kosten van het onderwijs jaarlijks 3173,45 meer zullen bedragen dan thans het geval is. Etten c. a., 29 Juli. Het Bestuur van het Heemraadschap van de Mark en Dintel heeft aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid zijne bezwaren kenbaar gemaakt ten aanzien van het door de Staten dezer provincie in hunne jongste zomerzitting vastgestelde regle ment voor het heemraadschap. Naar het oordeel van het bestuur zijn in dat reglement de grond slagen, waarop het heemraadschap rust, krachtens het oprichtingsbesluit van het departementaal bestuur van Brabant van 13 December 1804, nader bevestigd en uitgebreid bij Kon. besluit van 15 December 1824, miskend. Onder verdere uiteenzetting hunner bezwaren, verzoekt het be stuur, dat den Koning de goedkeuring van bedoeld reglement worde ontraden. Leiden, 29 Juli. Te midden van de kermis vreugde en in de onmiddellijke nabijheid van het k'ermisgewoel ontstond Zaterdag na midder nacht brand in een bergplaats van brandstoffen der broodbakkerij van J. Snoek in de Galgstraat op den hoek der Binnenvestgracht bij de Morsch- poort. Onder het kermisgejoel luidde de brand klok en spoedig waren de brandweer en ook de stoomspuit aanwezigdoch liet grootste gedeelte der woning is uitgebrand. Ten twee ure waren de^ vlammen gebluscht, zoodat de belendende huizen zijn gespaard, maar de stoomspuit toch tot in den morgen bleef. Een brandmeester van de spuit sprong mis bij het rijden, tengevolge waarvan zijn arm is gebroken hij werd behan deld door dr. van der Sluys. -Bij den proeftocht langs dun spoorweg LeidenWoerden is Zaterdag onder Hazerswoude door de sluiting van een landhek dc locomotief ontspoord, waarbij de machinist en de stoker zijn verwondzij werden naar het Academie Ziekenhuis alhier vervoerd. Slechts goede producten roepen concurrentie in 't leven. De teerkapsules van Guyot, die zulk een heilzame uitwerking hebben ingeval van verkoudheid, catharren, bronchitis en teering, zijn ontelbare keeren nagemaakt. De heer Guyot kan slechts instaan voor die flacons waarop zich zijne handteekening bevindt, gedrukt in drie kleuren en die in de meeste goede apotheken te verkrijgen zijn. In het kamp van Chfdons worden tegenwoor dig proeven genomen met nieuwe kanonnen van 90 ton. Donderdag woonden maarschalk Can- robert, de hertog van Aumale, generaal Chanzy en andere generaals de proefnemingen bij. Zij moeten over de uitwerking zeer voldaan zijn ge weest. Tengevolge van het besluit der regeering, om het aantal gouden medailles ter bekrooning op de tentoonstelling te verdubbelen en ze daar entegen op de helft te brengen van de waarde, die ze aanvankelijk zouden gehad hebben, zullen er thans in 't geheel 2500 gouden medailles uit gereikt worden. Bedoeld besluit vindt algemeen goekeuring. Iemand toch die eene gouden me daille ontvangt, vraagt niethoeveel is ze waard De waarde is in de bekrooning gelegen. Behal ve de gouden medailles zullen er nog 150 groote prijzen uitgereikt worden. De Zweedsche en Noorweegsche studenten die te Parijs gekomen zijn om er vocale con certen te gevenzijn door Mac-Mahon ten ge- hoore ontvangen. De soort van loterij ten voordeele van de ex posanten die door het Gouvernement wordt ge organiseerd onder den naam van „Nationale in schrijving tot aanmoediging van de schoone kunsten en de Nijverheid", schijnt veel kans van slagen te hebben althans men hoort vrij alge meen dat het publiek ingenomen is met het dubbel philantropisch doel van de onderneming: „het gemakkelijk maken van het bezoeken der tentoonstelling aan sommige categoriën van per sonen" en „het aanmoedigen van de exposanten door den aankoop van verschillende voorwerpen van kunst en nijverheid bestemd om verloot te worden onder de inschrijvers." Eerstdaags komt de reusachtige tombola met aandeelen van 1 franc in werking. Parijs, 29 Juli. De berichten omtrent de werkstaking uit het kolenbekken te Anzin en omstieken luiden veel gunstiger. De vrees dat de mijnwerkers te Denain het werk zullen neer leggen is geweken. Bijna alle arbeiders zijn reeds weer in de groeven afgedaald. De werk staking kan zoo goed als geëindigd worden be schouwd. In strijd met vroegere berichten wordt thans gemeld dat de koning zich ijvriger dan ooit met de Staatsaangelegenheden bemoeit en zijn gezond heid uitmuntend is. De Koning houdt zich be zig met het voorbereiden van de manoeuvres welke in den herfst onder zijn kommando door het leger in het noorden zullen uitgevoerd worden. Z. M. zal Arragon, Navarre en Castilië bezoeken en dan naar Madrid terugkeerenom in het laatst van October de Kamers te openen. In geheel Spanje heerscht kalmte en volkomen vertrouwen. Uit Konstantinopel wordt ook aan The Daily News gemeld, dat de Por te besloten heeft, aan Griekenland grondgebied af ts staan, welks grens- linie zich van Zagars aan de Egeïsche Zee over Margariti naar de Adriatische Zee uitstrekt en Volo en Pharsala omvatten zal. Aangaande Griekenland zou Mehemed Rud- schi dezer dagen in den Grooten Raad het eer ste verstandige woord gesproken hebben. Wat zou het ons baten zou hij gezegd hebben, als wij het Grieksche leger vernietigden, zelfs al namen wij Athene in en verjoegen de Regeering Zou mee ons dat toestaan? Zou men ons dan in het bezit laten Nimmer. Daarom is het beter een vreedzaam vergelijk te treffen dan een oorlog te voeren, waaraan geen voordeel is te wachten". Die woorden maakten diepen indruk en thans wijst dan ook de barometer der open bare meening op toegeven en verzoening. Het lagerhuis heeft goedgekeurd dat aan den hertog van Connaught, bij zijn huwelijk met prinses Margaretha van Pruisen, uit 's lands kas eene jaanvedde worde toegekend van 25,000 p. st., zijnde 10,000 p. st. meer dan de prins tot dus ver als vrijgezel genoot. Voor zijne gemalin, in geval zij weduwe mocht worden, is eene jaar wedde vastgesteld van 6000 p. st. De Markies van Lorne, schoonzoon der Ko ningin, is benoemd tot gouverneur generaal van Canada. The Times heeft vernomen, dat de Porte de hervormings-plannen van Engeland voor Klein- Azië, zeer gunstig heeft ontvangen. De Polit. Corresp. deelt de proclamatie mede, welke in Bosnië en de llerzegowina zal worden verspreid bij het binnentrekken van de Oosten- rijksche troepen. In dat stuk, hetwelk in verschillende talen zal worden opgesteld, worden de bedoelingen van het Oostenrijk-Iïongaarsch Gouvernement uiteengezet en het doel hetwelk met de bezet ting wordt beoogd. De inhoud komt op het volgende neer „De troepen van den Keizer van Oostenrijk, Koning van Hongarije, gereed staande de grens te overschrijden, komen als vrienden om een einde te maken aan de rampen, die jaren lang niet alleen Bosnië en de llerzegowina drukken, maar ook dc aan Oostcnriik-Hongariie grenzende landen". De proclamatie doet uitkomen, dat de Keizer met leedwezen het lijden van die streken heeft vernomen, en dat, aangezien het landsbestuur buiten staat is de rust duurzaam te herstellen, Z. M. niet langer lijdelijk toeschouwer is kunnen blijven van de gewelddadigheden, welke in de nabijheid zijner Staten werden gepleegd, van de onlusten die er heerschten en van dc ellende in de aangrenzende landen. „De Keizer heeft de aandacht der Mogend heden op dien staat van zaken gevestigd/ De hooge vergadering van de groote Mogendheden heeft daarop besloten aan Oostenrijk-llongarije op te dragen u de rust en de welvaart weder te geven, welke u sinds zoo langen tijd ont breken. „De Sultan plaatst u onder de hoede van zijn machtigen vriend, den Keizer en Koning. „Mijn troepen brengen u niet den oorlog, maar den vrede. Zij zullen u allen beschermen en niemand onderdrukken. „Al uw landskinderen zullen gelijke rechten genieten, overeenkomstig de wetten, die het ge loof, den eigendom en het leven der personen beschermt. „Noch op uw zeden noch op uw instellingen zal op eenigerlei wijze inbreuk gemaakt worden. „De inkomsten des lands zullen slechts voor zijn eigen behoeften worden aangewend. „De achterstallige belastingen van vorige jaren zullen niet worden ingevorderd. De troepen zul len zeiven bekostigen wat zij noodig hebben". Ten slotte worden de inwoners uitgenoodigd 0111 zich met vertrouwen onder de hoede te plaatsen van de roemrijke vaan van Oostenrijk- Hongarije, om de Oostenrijksche soldaten als vrienden te ontvangen en de autoriteiten ge hoorzaamheid te bewijzen. Zij noodigt de bevolking uit haar bezigheden te hervatten onder verzekering, dat zij hulp en bescherming zal vinden om dc vruchten van haar arbeid te oogsten. De opperbevelhebber van het bezettingsleger heeft tegelijkertijd een proclamatie aan de troe pen uitgevaardigd, welke aldus eindigt„Solda ten, ik voer u niet tot de overwinning, maar tot den aibeid in dienst der menschelijkheid en der beschaving". Het Raadslid Kotsky is tot burgerlijk gou verneur benoemd onder gezag van generaal Philip- povichde procureur-generaal Spad, te Agrain, zal de burgerlijke rechtspraak in Bosnië regelen. Itrod, 29 Juli. De Oostenrijksche troepen zijn heden in de beste orde en zonder stoornis de grenzen van Hongarije en Bosnië overge trokken. Aartshertog Johann Salvator is aan het hoofd van een brigade de stad- Berber binnengerukt. Konstantinopel 29 Juli. De ontruiming van Yarna is begonnen. Syra, 28 Juli. Men verzekert, dat Engeland zich het recht van administratie en van bescher ming ook voor Mesopotamië wil toegekend zien, onder voorwendsel dat het de veiligheid op den Euphraat-spoorweg wil verzekeren. Slaagt het daarin, dan zal de conventie van 4 Juni waar schijnlijk in den grond moeten gewijzigd worden. De Sultan blijft voorzorgsmaatregelen nemen tegen den ex-Sultan Murad en diens partijgan gers. Opnieuw hebben arrestatiën plaats gehad. Athene, 28 Juli. De Porte heeft nog geen gevolg gegeven aan de uitnoodiging van Grie kenland, om commissarissen te benoemen ten einde de quaestie van de grensscheiding te rege len, gelijk dit krachtens het thans geratificeerde verdrag van Berlijn moet geschieden. Men hoopt alsnog, dat de Porte Janina afstaan en de Congresbepalingen uitvoeren zal. Het Fransche eskader heeft Piraeus verlaten en is naar den Archipel gestevend. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Tilbury30 Juli 1878. Mijnheer de Redacteur! Reeds Zaterdag-middag zag men van enkele huizen de vaderlandsche driekleur wapperenin den loop van den namiddag vermenigvuldigde dit zich en Zondag-morgen was er schier geen enkel huis te vinden dat niet zijn deelneming te kennen gaf. Maar Tilburg ging ook feest viereneen feest lang verbeid, ecnig in zijn soort, waarvoor de toebereidselen reeds sinds jaren gemaakt waren. De nieuw gebouwde zaal van de Nieuwe Kon. Harmonie, van welks plechtige grondsteenlegging wij destijds gewag maakten, zou Zondag den 2S dezer ingewijd worden. Voor dit doel had de Directie van genoemde Harmonie een muziekkorps uit 's-Bosch herwaarts ontboden. Dagen en dagen van te voren waren echter een groot aan tal leden der Nieuwe Koninklijke Harmonie met onvermoeiden ijver werkzaam geweest de zaal en den daarbij behoorenden tuin te versieren. De smaakvolle wijze waarop dit geschied was, wekte de bewondering van alle bezoekers op en mogen de namen van P. van der Pas en J. van Iersel hierbij niet 011 vernoemd blijven. Te twaalf ure had de plechtige opening door eene door wrochte aanspraak van den Commissaris-Secre taris, waarnemend President, den heer Heester mans plaats, die met korte maar kernachtige woorden de beteekenis van dit feest uiteenzette. De achtbare lieer Burgemeester te dezer stede sprak uit naam der bevolking van Tilburg zijn dank voor den onverdroten ijver der Directie en der leden voor dit feest en drukte den wensck uit, dat de Nieuwe Koninklijke Harmonie den ingeslagen weg des vooruitgangs moge blijven bewandelen. De zaal was eivol, meer dan 900 zitplaatsen waren reeds Zaterdag te een ure be sproken in den tuin golfde de menigte op en neer. Het programma der muziek werd meester-' lijk uitgevoerd voornamelijk muntte uiteeti Trio van Weber, voor piano en twee harmoniums uitgevoerd door de lieeren A. Krever, Louis d'IIelft en J. Vingerhoeds, en een Feestmarsch voor deze gelegenheid gecomponeerd en opge dragen aan de Nieuwe Koninklijke Harmonie, door haren directeur, de heer J. J. Krever. De aangekondigde Heerenréunie 's avonds ten negen ure deed de zaal weer stampvol worden, de tuin was schitterend verlicht. Door afwis selende uitvoeringen van het muziek der Nieuwe Koninklijke Harmonie, van komieke voordrach ten, voornamelijk der lieeren Leo Cats, P. van den Boer en anderen werden de avondstonden vol genot gesleten. Het bal van gisteren, waaraan meer dan 200 dansers en danseressen deelnamen en dat door meer dan duizend toeschouwers bezocht werd, liep schitterend af. Genoegen en vreugde was op aller aanschijn te lezen, en uit aller mond klonk de gulle bekentenisNog nooit heeft Tilburg dergelijk feest aanschouwdlang leve de Nieuwe Koninklijke Harmonie Waalwijk, 30 Juli 1S78. De heer Redacteur van „De Echo van het Zuiden" wordt beleefd verzocht bijgaand stuk zijnde een schrijven van het R. K. Kerkbestuur van Waalwijk aan den Gemeenteraad aldaar, in het eerstvolgend pummer te plaatsen. Met alle achting UEd. Dw. Dienaar JOS. YAN DONGEN. Door het R. K. Kerkelijk Gasthuisbestuur is het volgende schrijven gericht aan den Gemeen teraad van Waalwijk. Waalwijk 30 Juli 1878. In het door den heer Burgemeester alhier aan U gericht schrijven betrekkelijk een door ons te bouwen Ziekenhuis voor besmettelijke ziekten, hebben wij tot ons leedwezen 0. a. liet volgende gelezen Onaangename teleur stelling endie de Raad en Dagelijksch Bestuur steeds van de zijde van het R. K. Gasthuisbestuur moeten ondervinden Mijne lieeren deze diepkrenkende en onbe wezen beschuldiging vermeenen wij ons niet te mogen laten welgevallendaar wij de volste overtuiging hebben en de bewijzen kunnen le veren, dat, zoo er teleurstellingen hebben plaats gehad deze zeker niet aan ons zijn te wijten, immers viermaal heeft er aangaande de boven gemelde zaak eene onderhandeling plaats gehad, als

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2