Belgie. Frankrijk. Duitschland. Oostenrijk. Rusland. Ingezonden stukken. Burgerlijke Staud. Omtrent de terechtstelling- van Hödel wordt van 16 Augustus liet volgende uit Berlijn ge meld De geruchten nopens de aanstaande openbare executie welke in den laatsten tijd hier werden verspreidzijn spoedig bewaarheid. De sluip moordenaar Hödeldie den 11 n Mei jl. het moordwapen op den Keizer richtte is heden ochtend vroeg ten 6 uregelijk reeds per tele graaf gemeld werd, op grond der uitspraak van het Staatsgerechtshofdoor den Kroonprins be krachtigd, op het binnenplein van de celluraire gevangenis alhier onthoofd. Het tijdstip dei- executie was streng geheim gehouden. Eerst in den afgeloopen nacht kregen enkele personen kennis van het voornemen en de menigte werd heden-morgen door het aanplakken eener pu- blikatie er van onderricht. Gister werd Hödel het besluit van bekrachtiging zijner veroordeeling door den procureur-generaal, in tegenwoordigheid van den rechter van instructie en een rechterlijk beambte medegedeeld. Na 6 ure in den avond werd hij naar de cellulaire gevangenis overge bracht. Bij de executie werden al de gebruike lijke formaliteiten vi rvuldde scherprechter Krautz voltrok de straf. De geestelijke der ge vangenis stond Hödel in de laatste oogen blikken bij. Tegenwoordig waren de president van liet Staatsgerechtkof, de vice-president van de Recht bank de procureur-generaalde rechter van instructiede bij de jwet gevorderde getuigen en politie-agenten. In weinige minuten was alles afgeloopen. Hödel hield tot het laatste oogenblik de walgelijke onbeschaamlieid vol welke hem gedurende het proces kenmerkte. Van een andere zijde wordt omtrent Iiödel's laatste oogenblikken nog gemeldToen hem het Kabinets-besluit werd medegedeeld, waarbij aan het recht zijn vrije loop werd gelaten, ver bleekte hij een oogenblik en wenschte een ver zoek om gratie te schrijvenhetgeen men echter, als toch tot geen gevolg zullende leiden niet toestond. Hij verlangde toen op den Kruisberg te worden geëxecuteerd. Op zijn verlangen gaf men hem sigaren, een goed maal en een flescli wijn. Een en ander liet hij zich vóór het over brengen naar de cellulaire gevangenis goed smaken. De toespraak van den geestelijke wees hij afhij meendedat aan het met vrucht ontvangen daarvan wel een jaar voorbereiding noodig was. Ten 5 ure verliet de misdadiger, begeleid door den predikant Heinickede celwaarin hij den laatsten nacht had doorgebracht. Met vasten tred schreed hij voort naar het schavot en zag met onbeschaainden blik op de toeschouwers- neder. De aanwezigen waren grootendeels ver tegenwoordigers der burgerlijke-, militaire- en gerechtsautoriteiten. De rechter van instructie nam achter een bij het schavot neergezette tafel plaitsterwijl de misdadiger door den geeste lijke den inspecteur der gevangenis en twee wachters ter dood werd geleid. Met'luide stem las de rechter van instructie daarop het dood- vonis voor en de oirkonden dd. 8 Augustus uit Homburg gedagteekend waarbij het vonnis is bekrachtigd. Na het lezen van den datum van het vonnis spuwde de misdadiger voor zich uit en riep aan het slot hoorbaar„bravo". De rechter van instructie wendde zich hierop tot den scherprechter Krautz. Deze, een 34jarig mangroot en krachtig gebouwd met kleinen snorbaardwas geheel in het zwart en in ele gant toilet verschenen. De rechter van instructie gaf nu de oirkonden aan Krautzmet den last zich van haar inhoud te overtuigen en vervol gens de straf der onthoofding aan Emil Hein- rich Marie Hödel te voltrekken. „Kom hier" sprak nu de scherprechter tot Hödel. Deze sprong letterlijk de drie trappen van het scha vot op en ontdeed zich van zijn jas en vest. Op dit oogenblik klonk het „armezondaarsklokje" van de inrichting. Met onbegrijpelijke onbe schaamdheid zag Hödel op dat klokje en lachte de aanwezigen honend toevervolgens wierp hij de bretels naar beneden. Een knoopje van zijn overhemd kon hij niet losmakenwaarop een der knechts van den scherprechter het van achter lostrok, zoodat het bovenlichaam tot over de borst ontbloot werd. De knechts van den scherprechter bonden daarop den misdadiger aan armen en voeten en legden zijn hoofd in de holte van het blok, met het gezicht naar benedenterwijl zij het achter hoofd met een koordvan een handbreedte, vastsnoerden, zoodat de hals vrij lag en de mis dadiger het hoofd niet bewegen kon. Daarop opende de scherprechter een fraai foudraal, met het jaartal 1878 in gouden letteren daarop ge drukt, nam de bijl in de hand en scheidde met één slag het hoofd van den romp. Na de exe cutie werden aan den romp nog trekkingen waar genomen en maakte het hoofd nog eenige be weging. Op een gereed staande baar werd daarop het lijk onmiddelijk met het hoofd nedergelegd en in een bereids geopende groeve bij de gevan genis weggeborgen. Maandag voormiddag is te Amsterdam een timmermansknecht, die op het dak van een in aanbouw zijnde villa werkzaam wasnaar be neden gevallen. Hij was onmiddellijk dood. De ongelukkige moest om een schoorsteen heen dooi de gootwaarin een plankje lagdat pas ge verfd was. Zoodra hij zijn vost hierop zette gleed hij uit en stortte naar beneden.. Hij laat eenc weduwe met. een jong kindje na. De stoomboot „Cortes", komende van New-Eoundlandheeft ecne groote zeester te New-York aangebracht, die zich thans in het aquarium aldaar bevindtdoor de gebroeders Keel te Catalina gevangen. Het dier was door een lievigen storm op de kust geworpen en scheen zeer uitgeputEchterzoodra men er zich van meester wilde maken stelde het zich te weeren de vangst is niet alleen moeielijk maar hoogst gevaarlijk bovendien geweest. Zijne lengte van de uiteinden der voelhoorns tot de punt van den staart is veertig voet zes duim. Deze voelhoorns ten getale van achttien hebben een gemiddelde lengte van elf voet en eene dikte van achttien duim omtrek. De twee die aan het uiteinde van het lichaam geplaatst zijnhebben eene lengte van dertig voet zes duim en hun omtrek wisselt af van vier tot twaalf duim. De kop heeft twee en een halven voet omtrek en de staart is twee voet negen duim. De voelhoorns hebben over hunne gehcele lengte kleine scliildachtige oppervlakten op een duim afstand van elkanderen waarvan de randen met uiterst scherpe tanden bezet zijn. Het geheele dier heeft het voorkomen van een geelachtige massa. Tilburg. Naar men verneemt heeft alhier een diefstal plaats gehad van stukgoederen. Ouze ijverige politie schijnt de daders reeds op het spoor te zijn. Zoo het zich laat aanzien zal de kermis die Zondag a. s. begint, nog al druk bezocht worden. De standplaatsen op den Heuvel worden reeds bijna allen ingenomen door kramen tenten enz. Waalwijk, 19 Aug. Gisteren had alhier aan den Koninklijken Oranje Doelen, het 2e Bonds- Concours plaats. Van 's middags eeu uur, tot diep in den avond (bij kaarslicht) duurde de strijd, waarvan eindelijk den uitslag was als volgt le Prijs. Een verguld zilveren medaille met 190 punten door „La Renaissance" te Herpt. 2e Prijs. Een zilveren Medaille met 177 pun ten, door /)de Hoop" van Besoijen. 3e Prijs. Een zilveren medaille met 5 rozen door „Constantia" vin Drunén. 4e Prijs. Een zilveren Eereteeken met 40 punten door den heer J. Kolsteren van de Hoop voornoemd alles in 14 schoten. Begunstigd door prachtig weer en opgeluisterd door de flinke muziek van de Harmonie de Eendracht van Drunen, liep dit feest tot aller genoegen in de beste orde af. Een woord van dank brengen wij nog aan 't Bestuur van Oranje voor de ferme regeling van dit feest en aan genoemde Harmenievoor haar onverpoosd streven om allen een genoege- lijk samenzijn te verschaften. Gorincheiu, 19 Augustus. Een concert werd gister morgen in de Doelen gegeven door Gor- cum's Mannenkoor Caecilia. De matinee werd opgeluisterd door den heer Frans de Cortie, di recteur der Waalwijksche liedertafel. Schoone stukken werden door het gezelschap weder ten gehoore gebracht. Gaarne brengen wij in het bijzonder alle hulde aan de beide solisten voor tenor en bariton. Op meesterlijke wijze gaven beiden eenige schoone nommers ten beste. Den heer de Cortie komt, als tenor, voorzeker de dank toe van het talrijk opgekomen bubliek, voor de medewerking die hij verleende. Wij hopen hem spoedig weer te hooren. Ook mogen wij niet onvermeld laten, dat eene dame uit Amster dam, in het gezelschap aanwezig, op verzoek, aan het slot der uitvoering een schoon stuk (de Fremersberg) op de piano voordroeg. Blijft Caecilia voortgaan om op deze wijze hare leden concerten aan te bieden, dan is haal verdere bloei verzekerd en blijft de dank en lof van de leden haar loon. (W. G. Crt.) Yan de buitengewone gezanten der verschil lende buitenlandsche Hoven, die hun Souvereinen en Regeeringen bij het zilveren huwelijksfeest van HH. MM. den Koning en de Koningin van Belgie zullen vertegenwoordigen, zijn hier reeds aangekomen de vertegenwoordigers van Z. M. den Koning der Nederlandenbaron Fagel, baron van Heérdt en A. graaf van Bij- landt. De vertegenwoordiger van de Fransche Regeering, generaal Clinchant, wordt woensdag verwacht. De stad Brussel zal met een buitengewoon rijke tooi van vlaggen en groen versierd zijn. In alle straten, in die waar de voorname inge zetenen wonen, maar ook in de mindere buur ten, is men ijverig en met geestdrift in de weer om in kwistigen overvloed de huizen op te schikken. De armste ingezeten wil ook het zijne bijdragen, om een bewijs te geven van zijn liefde voor de Landsvorsten. De Koning en de Koningin zijn verrukt over zooveel liefde, die. rie.h van alle kanten .open baart. De feesten zullen «fe geheele week duren. Eene ongewone beweging heerschic Donder dag aan de oevers der Seine. Alle kaden en bruggen waren van >2 litre af door eene dichte menschcninassa bezet. De bekende Engclsche zwemmer Boy ton, die Maandag te Nogent-sur- Seine, op 200 kilometer afstand van Parijs, zich te water bad begeven,'Zou, gelijk hij -had aan gekondigd, omstreeks 2 ure binnen Parijs en te 4 ure in bet tentoonstellingsgebouw komen. Hij kwam inderdaad op den bepaalden tijd. Hij lag, geheel en al gehuld in zijn zwemtoestel, enkel liet gezicht was vrij, dat purperrood was, op den rug in het water; aan elk zijner voeten was een driekleurige banier gehecht, zoodat inch hem reeds van ver kon zien naderen en in zijne hand had hij een kleinen dubbelen riem, door middel van welken hij zich tamelijk snel op het water voortbeweegt. Een kleinhem toebchoorend stoomjacht, volgde hein en een 20 a 2Stal kleine roeivaartuigen had hij vóór, naast en achter zich. De aan de oevers bijeengekomen menigte en de passagiers op de voorbijvarende stooin- booten begroetten hem met daverende vreugde kreten, die hij van tijd tot tijd derwijze beant woordde, dat hij zijn riem vallen liet, zicli in 't water overeind begaf, een der aan zijne voe ten bevestigde banieren greep en daarmede drie maal zwaaide. In de tentoonstelling, waar hij tegen 4 ure, wel wat vermoeid aankwam, werd hij met een gejuich ontvangen, waaraan geen eind scheen te zullen komen. De luchtballon welke Donderdag jl. ten 5 ure in de tuin van de Tuileriën werd opge laten en in welks schuitje o. a. Don Carlos en diens schoonbroeder gezeten waren,, werd door Nadar zelf bestuurd. De ballon, welke op het oogenblik van vertrek bijzonder sterk met gas gevuld was, verhief zich met zulk een snelheid, dat de luchtschipper meende, de afsluitingskraan te moeten openen, teneinde onmiddellijk den te snellen gang te matigen. Juist op liet oogen blik dat de reizigers zich boven het woud van Villers-Catterets bevonden, greep een soort van wervelwind den ballon aan en deed hem ge durende geruimen tijd boven de hoornen, waartoe hij zich met onweerstaanbare kracht voelde aan getrokken, ronddraaien. Toen het luchtschip ten slotte weder boven het vrije veld gedreven was, werden de door de zich daarin bevindende reizigers uitgeworpen ankers door eenige landbouwers, die in den om trek werkzaam waren, aan boomstammen vast gemaakt. De nederdaling had vervolgens zonder eenige stoornis plaats en de reizigers kwamen des avonds ten 11 ure weder te Parijs aan. De storm, die Vrijdag jl. Parijs teisterde, heeft het opstijgen van den ballon captif onmo gelijk gemaakt. Des namiddags, toen de storm het hevigst was, schndde het gevaarte woest zijn ketens men vreesde elk oogenblik, dat de kabel zou breken. Bij óen hevigen windstoot werd het schuitje geslingerd tegen de vier meter lager staande katrol, én dit wel ondanks de stijgende kracht van ,7 a 8 duizend kilogram, waarmede het schuitje door den ballon iti de hoogte wordt geheven. De Duitsche Rijksregöering laat zich zeer ge legen liggen aan de spoedige en onvoorwaarde lijke uitvoering van het verdrag van Berlijn. Zoo heeft 'zij door haar zaakgelastigde te Kon- stantinopcl de noodzakelijkheid doen aantoonen, dat spoedig die vestingen door de Porte zullen worden ontruimd, welker overgave in het trac- taat staat vermeld, terwijl zij tevens heeft laten waarschuwen voor eiken wederstandtegen de bezetting van Bosnië door Oostenrijk. Onge lukkigerwijze zoo schrijft de Duitsche publicist heeft zich bij deze gelegenheid weder het verschijnsel voorgedaan, dat de vertegenwoordi gers dei groote Mogendheden het niet eens zijn over de maatregelen en de middelen van pressie, voor een bespoedigde uitvoering van het verdrag gevorderd. Het is te hopen, dat de Kabinetten der groote 'Mogendheden hun ambassadeurs weldra met gelijkluidende instructiën omtrent deze zaak zullen voorzien, opdat ze in een geest tegenover het Turksche Gouvernement kunnen optreden. Voorbarig was opnieuw het bericht, dat eer. overeenkomst tusschen Oostenrijk en Turkije reeds tot stand was gekomen. De onderteeke- ning van die conventie kan echter elk oogenblik verwacht worden. Zij bevat de volgende bepa lingen De Turksche vlag zal, naast de Oostën- rijksche, van de openbare gebouwen wapperen de inlandsche militie zal de politie-dienst waar nemen de tegenwoordige ambtenaren zullen bun posten behoudenbij eventueele vacature zullen zij door inlandsche vervangen worden; de open bare gebeden voor den Sultan zullen voortgezet worden het Tnrksch oorlogsmaterieel zal in het land bewaard blij ven ten einde bij de ontrui ming weer afgegeven te worden het tegenwoor dig douane-stelsel zal van kracht blijven; wan neer door een der contractanten de tijd voor een definitieve ontruiming gekomen zal worden geoordeeld, zal Europa daarover beslissen. Dez voorwaarden tzegt men zijn door Oostenrijk aangenomen. WeeiieuIS Aug. De bevelhebber van het 13de legerkorps seint uit het kamp bij Fojnicka cupria van den 16n'welk telegram den 18n 's ochtends te Zepce is opgegeven De aanval van lieden op de verschanste posi tie der opstandelingen bij Han Belalovac eindigde met een volkomen overwinning. Terwijl de linkervleugelkolonnc langs de llinubrdohoogtc opruktevolgde de liool'd-kolour.e den grooten weg en viel de rechtervleugel den vijand over den Orsije en den Zahoriifa-berg aan, waardoor deze in de flank en in don rug van de opstan delingen kwam, wier geheele kamp in de handen der rechter-kolonne viel. De opstandelingen vluchtten in wanorde naar Visoka en naar Ki- seljakterwijl zij hun geschut reeds vroeger verwijderd hadden. De rechtervleugel en het centrum zijn thans bij Fojnicka cupria gelegerd, de linkervleugel aan f het Kaaljevac-riviertje om den vijand in Yisoka te observeeren. Tegen dit plaatsje is generaal Tegetthof van Zenica uit langs den rechteroe/er der Bosna over Kankauj opgeruktheden bereikte hij Mokronoge terwijl hij morgen op Visoka aantrekt. Onze verliezen zijn nog niet nauwkeurig bekend, doch zij zijn zeker niet groot. Bij de 20e divisie (generaal Szaparv) ging volgens bericht uit Daboj de dag van'gisteren (17 Augustus) rustig voorbij. Nadat de Turksche bezetting van Livno, door een aantal opstandelingen versterkt, in de rich ting naar Travnik opgebroken was om de ver bindingen der 7e divisie (heitog van Wurtem- berg) at te snijden werd den generaal-majoor Csiskas bevolen eene demonstratie tegen Livno uit te voeren. Hierbij had den 15n bij Guber, westelijk van Livno, een gevecht plaats, waaraan ook een gecombineerd landweer-bataljon Dalma- tinische jagers deelnam en waarin den vijand groote verliezen werden toegebracht. De opstan delingen 3000 man infanterie sterk met 300 ruiters en S bergkanonnen, keerden naar Livno terug, waardoor liet doel der demonstratie vol komen bereikt was. Het landweerbataljon jagers verloor 10 man dooden eri 5 gewonden. Na bet gevecht legde eene Turksche afdeeling bij den grenspost te Arzano de wapenen neder. Men bericht uit St. Petersburg van den 16: Heden ochtend ten 9 uretoen generaal Mesentroff, chef van de 3e afdeeling der hooge politie, een winkel op de hoek van'hel St. Michael- plein alhier verliet, vielen twee personen op hem aan en brachten hem verscheiden dolksteken toe. Doodelijk gewond stortte de generaal nederde moordenaars sprongen in een gereed staande droschki en ontvluchtten. De openbare verkoop van de Golos is verbo den. Aran wége de Regering wordt de verkoop van 20.000 paarden aangekondigd. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mynlieer de Redacteur. Reeds meermalen had ik hooren klagen over den toestand, waarin de Provinciale weg, over den Capelschen dijk, verkeerttoen ik nu eeni ge (lagen geleden dien weg moest passeeren heb ik er mij zeiven van kunnen overtuigen. Ja, mijnheer de Redacteur, die weg is door en door slechtzelfs zoo dat men des avonds gevaar loopt, ongelukken te krijgen. Is er dan niemand met het toezicht op dat gedeelte belast, of hoe zit dat Niet ontdienstig zoude het zijti dat de heer Hoofdingeneur van den Pro vincialen waterstaat hier eens een kijkje kwam nemen. Te verwonderen is het tevens, dat niet een onzer drie vertegenwoordigers in de Pro- vincsale staten, die hier en te Capelle wonen, en dien weg dikwijls berijden, de verwaarlozing van dien weg bij het liooger bestuur ter sprake brengt. OntvangMijnheer de Redacteurbij voor baat mijnen dank voor de mij toegestane ruimte. Z. Waalwijk, 21 Augustus 1878.. Van den 10 tot en met den 16 Augustus 1878. TILBURG. Bevallen: Johanna Smits geb. Voerman d. Jacoba Biesemortels geb. Appels z. Regïna Willems geb. van Pelt z. Clasina Mulsaersgeb. Schollen z. Catharina Schellens geb. Kerkhofs d. Maria Cicilia Broeders geb. van den Meij- denberg z. Francina Willemina Jansen geb. Meijer (1. Willielmina Hendrika Brekelmans geb. Vera d. Petronella Henrietta ter Wolbeek geb. Gaillard d. Hendrina Haens geb. Schalken d. Willielmina van Spaandonk geb. Donders d, Maria Goossens geb. van Iloof d. Petro-

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2