BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Oostenrijk. Italië. Rusland. van 't paard wordt gezondenmoet deze aan den Secretaris overmaken f 200die in liaar geheel wordt teruggegeven nadat het paard te Parijs heeft medegedongen. Zoo het paard wil lekeurig nietmededingt, vervalt dit bedrag aan de Commissie. Onverhoopte geschillen blijven ter beoordeeling van de Commissie. Met het oog op de varkensziekte, die overal toeneemt, zullen de gemeenteraden van verschil lende Drentsche gemeenten het voorbeeld van Zuidlaren volgen en verordeningen maken op het invoerenkoopen of verkoopen enz. van vleeschafkomstig van ziek of gestorven vee. Uit Berlijn wordt van Donderdag gemeld: //Z. M. de Koning der Nederlanden, door den Nederlandschen Gezant, jhr. mr. YV. F. Rochussen, en door het aan Z. M. toegevoegde hooge dienstpersoneel aan de grenzen opgewacht, kwam ten vier ure te Potsdam aan, waar zich op het afgesloten perron de eerewacht met vaandels en muziek bevond. HD. was gekleed in de uniform der Pruissische huzaren. #De Koning werd hartelijk ontvangen door den Kroonprins en de gezamenlijke Prinsen met talrijk gevolg. «Op den tocht naar het slot werd de Vorst door de volksmenigte luide toegejuicht. //Ten zeven ure is er diner, dat door een muzikale soiree zal gevolgd worden." In het bijvoegsel van het Handelsblad en Het Nieuws van den Bag (en in andere bladen) wordt een leening van Engelsche particulieren aaugekondigd ten behoeve van de exploitatie van het eiland Cyprus. Te Amsterdam zouden, volgens die aankondiging, prospectussen te ver- krijgen zijn bij de heeren Determeijer Weslingh Zn., bij wie tevens de inschrijvingen zouden moeten worden betaald. iVij kunnen met zeker heid berichten, dat de heeren Determeijer Wes lingh Zn. geen prospectussen voor die leening bezitten en geen inschrijvingen aannemen. AmstCt.) Tegen verscheiden processiën is door de bevoegde macht te Roermond proces-verbaal opgemaakt, als zouden deze in strijd met de wet naar O. L. Vr. in het Zand en naar de Mun sterkerk gehouden zijn. Aan het Hotel de la Station te Utrecht ar riveerden Woensdag-avond twee Engelschen, de heeren Page en Darrok, studenten uit Cambridge, die de reis van Bazel naar Utrecht per velocipede in 8 dagen hadden afgelegd. Den eersten dag reden zij van Bazel naar Straatsburg, den tweeden van daar naar Carlsruhe, den derden tot Worms, den vierden tot Mainz, den vijfden tot Coblenz, den zesden tot Keulen, den zevenden tot Wezel en eindelijk den achtsten dag van Wezel naar Utrecht, een afstand van ruim 140 kilometer. De ruiters schenen volstrekt niet vermoeid en ook hunne //paarden" hadden zich, volgens hun beweren, op den ruim 700 kilometer langen tocht,uitstekend gehouden. Donderdagmorgen zijn zij per spoor naar Rotterdam vertrokken om van daar naar Londen terug te keeren. Met drie Berlijners, op reis door het ge bergte langs de grens tusschen Italië en Tyrol, is het ongelukkig afgeloopen. De een, dr. Karl Sachs, adsistent bij het Physiologisch Instituut van den geheimraad du Bois-Seymond, is met den eenen reisgenoot, Paul Heinitz, afkomstig uit Lückenwalde, op den tocht over een gletscher in den Monte Covedale, bij Bormio, naar bene den gestort. De andere reisgenoot, dr. Salomon, adsistent bij de universiteits-kliniek in de Ber- lijnsche Charité, heeft bij dit ongeval een been gebroken en lag bij de afzending van dit bericht te St. Catharina in het ziekenhuis. De lijken der beide eerstgenoemden waren nog niet ge vonden. t Twee jongens te Leek klauterden in een dikken boom. Een hunner verdween plotseling en zonk een goed eind in den boom neer, die tot zijn schrik zeer hol was. Gelukkig was zijn makkertje kloek genoeg om terstond hulp te roepen. Toeschietende mannen besloten nu den boom boven het hoofd van den jongen, dat men door den reet zien kon af tc zagen. Zoo gezegd zoo gedaan. De kruin werd afgezaagd en vervolgens de knaap naar boven getrokken. Op het strand bij Zoutelande (eiland Walche ren) is eene flesch gevondenwaarin een briefje was geslotenin Fransch geschreven en van den volgenden inhoud Het driemastschip Esperance is geheel veron gelukt ten N. O. van het eiland Fidjidrie geredde passagiers bevinden zich zonder eenige hulpmiddelen op dit onbekende eiland." Was geteekend Betram. Dinsdag avond is te Amsterdam op de Kei zersgracht een kind van ongeveer twee jaar, dat onder de hoede van eene dienstbode was te huis gelaten, in een regenbak gevallen en om het leven gekomen. Een werkman van 's rijks werf te Amster dam die dezer dagen in beschonken toestand van eene hooge stelling vielis aan de gevolgen daarvan overleden. De kantoorbediende te Dordrechtdie in het laatst van Juni door den officier vau justitie was aangehouden, onder verdenking van aldaar een valschen wissel van ruim f 5000 te hebben aangeboden ter discontering en het bedrag te hebben geïndis weder op vrije voeten gesteld. Dinsdag is door de politie te Arnhem een persoon gearresteerd die op verschillende tijd stippen en bij onderscheidene ingezetenen brieven deed bezorgen waarin vermeld stonddat de een of andere kennis zijn knecht zou zenden om eene bepaalde som geld te halen hetwelk binnen een paar dagen terugbetaald zou worden. Na op deze wijze reeds een aardig sommetje opgezameld te hebben werd hij ten slotte op heeterdaad betrapt en naar het huis van arrest overgebracht. Een te Utrecht woonachtig Duitscher, bij wien het gevoel van vaderlandsliefde niet genoeg ontwikkeld was om hem te bewegen voor de glorie van het Duitsche rijk tegen Frankrijk op te trekkenhad indertijd zijn land verlaten en zich zoo aan den militairen dienst onttrokken. Ofschoon te Utrecht gehuwd en goed gevestigd, bezielde den man steeds een innig verlangen naar zijne ,.Heimath" en eindelijk werd dit verlangen zóó sterkdat zijne gezondheid er merkbaar onder leed, waarom hij besloot, ook op raad van zijn geneesheer, een uitstapje naar zijn vaderland te doen. Hij vertrok in alle stilte, doch na eenige dagen daar vertoefd te hebben, werd hij in hechtenis genomen en onmiddellijk bij zijn regiment ingedeeld. Twee dagen lang droeg hij den gehaten soldatenrok toen gelukte het hem te ontsnappen, en keerde hij te Utrecht in den schoot van zijn ongerust gezin terug. Eene Engelsche dame waarschuwde in den Times tegen de bronsgroene zijden hand schoenen, die thans in Engeland mode zijn. Na het dragen van zulk een paar handschoenen lijdt zij sinds drie weken aan een hevige ver velling met hoogst pijnlijke opzwelling liarer handen. Er was arsenik in de bronsgroene verf. Dezer dagen keerde een jongmensch te Marseille des nachts van een verjarings-partij bij zijn tante naar zijn huis terug. Terwijl hij met half gesloten oogen over den boulevard National voortliep, en zich den vrolijk doorge- brachten avond herinnerdewerd hij plotseling bij de borst gegrepen en door de woorden „je geld of je leven uit zijn droomeu wakker ge schud. De jongman had geen wapenen bij zich, maar toch tastte hij instinctmatig in den zak en voeldeeen voetzoeker de eenig over geblevene van het vuurwerk dat hij des avonds had afgestoken. Plotseling krijgt hij een ingeving, brengt zijn brandende sigaar aan den voetzoeker, die ter stond vuur Yat en duwt dit vuurspuwend wapen d«n aanrander in 't gezicht. Dezeverschrikt door dezen onverwachten vuurregen, maakte met bewonderenswaardige vlugheid rechtsomkeert en pakte zijn biezenzonder schadevergoeding te vragen of af te wachten voor zijn verbrand gelaat. Waalwijk24 Aug. De keiweg in de Kloos- tersteeg nadert zijne voltooiing. Is bijna iedereen hiermede ingenomen voorzeker echter niet de eigenaars van vee, die gewoonlijk onze week markt bezoeken. Deze namelijk klaagden er over dat door de verhooging van den keiweg hun schoonste vee door de lage standplaats, geen oog meer had. Om hieraan tegemoet te komen, werd gisteren op last van den waarnemenden Burgemeester, Dr. de Haan, eene proef genomen, om de beesten, evenals zulks vroeger het geval was, midden op den keiwegdus op het hoogste gedeelte te plaatsen. Dit heeft uitmuntend voldaanzooals bleek uit de betuigingen van algemeene tevredenheid der belanghebbende personen. Het is daarom tewenschen dat deze proefne ming van onzen tijdelijken Burgemeester moge bestendigd wordendeze doeltreffende maatregel zal voorzeker er veel toe bijdragen om Waal- wijks Veemarkt in bloei te doen toenemen. Besoijcn22 Aug. Heden-middag waren eenige kinderen aan 't spelen toen enkelen liet denkbeeld opperden en ook uitvoerden om achter op de balken te gaan zitten, die aan eenen wagen bevestigd waren. Een hunner klemde zijn been tusschen een paar balken, met het gevolg\ dat het brak en hij aanstonds naar huis gedragen werd. Een waarschuwend voorbeeld voor de kinderen om vooral niet achter aan de wagens te gaan haugen. Mochten we verblijd zijn, dat de zoozeer gevreesde varkensziekte hier uitbleef, onze vreugde was slechts kortstondig, want ook hier open baarde zich die ziekte. Er zijn er, waar er drie aan gestorven zijn. Een ander, die er óén bestemd had om te slachten en uit te hallen, bevond onder 't slachten dat zijn varken ook aan die ziekte onderhevig was en hij moest het tot zijne groote schade begraven. Baardwijk, 23 Aug. Bij de heden gehouden aanbesteding voor het bouwen van een nieuw schoollokaal alhier, is ingeschreven als volgt A. Dankers Heusden voor f13896. G. van Huiten Waalwijk - 13000. T. Smits Wijk -12900.— N. van Well Waalwijk -12560. H. van Well Waalwijk -12512. A. Snijders Drunen - 12447. P. van Huiten Baardwijk - 12325. P. van Huiten Waalwijk - 12299.75 J. C. van Dijk Waalwijk - 12200. J. J. J. van Dijk Waalwijk -12190. J. Hobo Neder-IIemert - 12080. Den heer J. Hobo, zijnde de laagste inschrij ver, is 't werk gegund. Nieuwkuik, 24 Aug. Onze nieuwe toren na dert zijne voltrekking. Binnen weinige dagen kunnen de leidekkers hun werk beginnen. Wer kelijk prachtig vertoont zich de kolossale en toch slanke toren, nu men in de laatste dagen, het steigerwerk heeft opgeruimd. Het plaatsen van het kruis had voor eenigen tijd met plech tigheid plaats. Door de Gebr. van Eggelcn timmerlieden alhier en hun werkvolk werd het groote zware kruis op het hooge spit geplant, terwijl honderde toeschouwers in spanning de volvoering van dat werk aanstaarden. Onder- tusschen was de harmonie ter plaatse gekomen en voerde onder den toren eenige prachtige num mers uit. Een daverend gejuich steeg uit het volk op, toen het kruis zijne bestemde plaats had inge nomen. Nieuwkuik mag trotsch op kerk en toren zijn. Gorinchem21 Aug. Bij herstemming is tot Raadslid gekozen de heer Wisboom (liberaal) met 232 stemmen. De heer Van Kuijk (anti revolutionair) verkreeg er 193. Dongen. De Commissiegekozen door be langhebbenden bij den „Dongenscheu Wagen- dienst" van die plaats naar Gilze-Rijen en vice versa bestaat uit de heeren C. J. Vermeulen, PresidentP. J. H. van de Voorde, Secretaris; A. Huylman, TresorierA. Oomens en C. Ver bunt, Commissarissen. De concessie is aangevraagd op naam van den heer C. J. Vermeulen en wordt eerstdaags ver wacht zoodat de dienstregeling spoedig een aanvang zal nemen. Met genoegen mogen wij mededeelen dat niet alleen het EdelAchtb. Bestuur dezer Gemeente dezen dienst ondersteunt, maar tevens dat alle ingezetenen naar deze oprichting verlangen. P. Verbaant, huurhouder alhier, heeft met het Be stuur eene schikking getroffen om den dienst te beginnen zoodra de concessie zal zijn verleend. Onzan dank aan de onvermoeibare en onbaat zuchtige verdedigers van Dongens belangen voor de lastige taak die zij op zich genomen hebben. Brussel, 22 Augustus. Ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van HH. MM. den Koning en de Koningin is de geheele stad als overdekt met vlaggen, groen en bloemen. De illuminatie zal algemeen zijn. De geestdrift van de geheele burgerij is onbeschrijfelijk. Ten paleize volgt de eene receptie de andere op. Alle buitenlandsche Hoven hebben zich buiten gewoon doen vertegenwoordigen. De Belgische bisschoppen waren heden allen bij lietTeDeum in de St. Gudule tegenwoordig. De. gedelegeer den vant de vrouwen des lands zullen zich naar het paleis begeven, om aan H. M. de Koningin het souvenir en huldebewijs aan te bieden van de vrouwen van België. De belangstelling in den „ballon captif" is nog lang niet uitgeput. Onder de curieuse proefnemingen, die met den reusachtigen ballon genomen worden, verdient in 't bijzonder ver melding de opstijging van een twintigtal muzi kanten, de helft van het gewone orchest dat de heer Giffard gehuurd heeft om voor het publiek, dat voor 1 franc binnen de omheinde ruimte wordt toegelaten, de aantrekkelijkheid van de luchtreizen te verhoogen. De andere helft van het orchest was in de muziektent ge bleven. Terwijl de ballon omhoog steeg, speel den de muzikanten in de lucht de „Stormgalop" van Bilse, waarop de 20 muzikanten in detent het antwoord gaven. Toen de ballon op een afstand van 100 meters van de aarde was gestegen, weerkaatsten de ruïnen van de Tuileriën het van boven komende geluid met een zeer duidelijke echo, waarvan het middenpunt gelegen was in de zg. „salie des maréchaux". Inmiddels drongen detoonen van de in het wolkenruim drijvende muziek zeer helder en met een aangenaam timbre tot de aarde door en deden in den hof van het Carous- sel een alleraardigst effect. De voorbijgangers, die van niets wisten, keken vreemd op bij liet liooren van deze harmonieuse muziekdie niemand zag. De dampkring was gedurende deze proef neming tamelijk beneveld, wat volgens profesor Tyndall juist een voordeel is voor de voortplan ting van het geluid door den dampkring. Mile Sarah Bernardt, de talentvolle socie- taire van de Comcdie fran^aise, die voor haar gezondheid (om van haar borstbeklemmingen genezen te worden) dagelijks opstijgt met den „ballon pjaptif", ondernam gister in gezelcshap van den ervaren luchtschipper Godard een tochtje met een vrijen ballon, die in zuid-oostelijke richting afdreef. Woensdag-ochtend bood een uiterst net gekleed jongmensch een aantal Russische bank biljetten ter wisseling aan bij den wisselagent Levy. Met het scherpe oog van den kenner zag deze, dat de billetten valsch waren. Ter stond deed hij een politieagent roepen, die den jongen Duitscher arresteerde. Men houdt zich overtuigd, thans een der leden te hebben ge vat van de uitgestrekte vervalschersclub, die alom valsche bankbilletten in omloop brengt. Wecncn, 21 Aug. Omtrent het feit der bezetting van Serajewo heeft de opperbevelheb ber, generaal Philippovichvan daar onder dagteekening van den 19n een uitvoerig rapport gezonden, waaruit blijkt, dat de aanval reeds in den namiddag van den 18d door een verken ning was voorbereid en daags daarna werd ondernomen, gesteund door de kolonne van de generaals Tegetkoff, Villotz en Kaiffel. Ten half zeven ure begon Tegethoff den strijd tegen het door ringmuren omgeven kasteel, waar de opstandelingen verscheiden stukken hadden geplaatst. In de onmiddellijke nabijheid der stad ontstond een vreeselijk gevecht. Op de troepen werd uit alle vensterramen geschoten. Zelfs vrouwen deden daaraan mede. De in de militaire hospitalen liggende zieke en verwonde opstandelingen namen deel aan den strijd, die tot half twee duurde. „In den loop van dat gevecht hadden onge- loofelijke tooneelen van woest fanatisme plaats en slechts aan de bedaardheid en de discipline van onze troepen schrijft de opperbevelheb ber is het te danken, dat geen erge ver woestingen zijn aangericht. Toch werden eenige huizen nog de prooi der vlammen. „Onze verliezen zijn, helaasniet onbelangrijk. De veroverde tropheeën zijn nog niet juist op te geven. „De opstandelingen verstrooiden zich in alle richtingen en meer bepaald naar Gorasda en Rogatica. „Nadat de strijd geëindigd en de stad geheel bezet was, werd de Keizerlijke vlag op liet kasteel geheschen en onder het spelen van het volkslied door 101 kanonschoten en eindeloos gejubel van de troepen begroet. Alle christen inwoners namen aan die toejuichingen deel." - 22 Augustus. De veldmaarschalk Jova- noliif meldt uit het legerkamp bij Stolac, dat gisteren de stellingen der insurgenten voor Stolac na een hevig gevecht van vele uren genomen zijn,^ en dat de communicatie met de in het stadje opgesloten bezetting hersteld is. Het verlies der Oostenrijkers bedroeg 10 dooden en 32 gewonden. Dat van den vijand was zeer groot. Verscheiden insurgenten-lioofden, o. a. Hassan en Begovic, zijn gesneuveld. Bij de inneming van Serajewo maakten de troepen 27 kanonnen, vele wapenen, vaandels en een groote hoeveelheid ammunitatie buit. Men leest in den Parijschen Moniteur „Mgr. Masella heeft een tweede rapport naar Rome gezonden over zijn besprekingen met prins von Bismarck. Naar hetgeen daarvan is uitge lekt, mag men vermoeden, dat men het eens is geworden over de preliminaire grondslagen van den modus vivendi. Men bericht dan ook, dat, binnenkort, het Hof van Rome een inter nuntius naar Berlijn zal zenden. Mgr. Capri zou voor die betrekking worden aangewezen. Zoodra men tot meerdere overeenstemming zal zijn gekomen, zal het Vaticaan zich door een nuntius doen vertegenwoordigen. „Het schijnt bevestigd te worden, dat Paus Leo XIII een encycliek in gereedheid brengt, welke van buitengewoon gewicht zal zijn en waarin de beginselen zullen worden ontwikkeld van de nieuwe betrekkingen, welke tusschen de Kerk en de uit de moderne beschaming voort vloeiende instellingen zullen worden gevestigd." „Sedert eenige dagen zegt de Gazetta cCItalia is het dorpje Ortagli, in de provincie Arezzo, langzaam aan het zakkenreeds ligt het 5 meter lager dan 8 of 10 dagen geleden. De huizen beginnen te wankelen en de bewoners hebben dan ook besloten, hun dalend dorp maar te ontruimen. „Bij dit voor niemand nog verklaarbaar ver schijnsel is echter een tweede wonder gekomen. Twee-honderd meter van Ortagli begint de grond niet te dalen, maar op voor het oog zichtbare wijze te stijgen. Men is vol verwachting, wat de uitslag zal zijn van deze rijzende en dalende beweging. Thans wordt uit St.-Petersburg gemeld, hoe het eigenlijk gegaan is met den moordaanslag op generaal Mesenzoff, hoofd der geheime rijks« pelitie.

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2