lï i BUITENLAND. Belgie. Engeland. Spanj e. Duitsehland. Oostenrijk. a onaë^^ëwïcïï^vannet kostbaar zilveren vaatwerkprachtige vazen met bloemen vervulden de lucht met een heerlijken geurkeurige vruchten en confiseriën lagen tusschen donker groene bladeren en schitterend goud. z/De eereplaats aan de tafel werd door het Vorstelijk Paar ingenomende andere Vorstelijke gasten zetten zich volgens bestaand gebruik, met dien verstandedat de Hertog van Con naught met Prinses Louise en de Erfgroothertog van Oldenburg met de Erfprinses van Meiningen vis a vis het pas gehuwd Paar gezeten waren. Voor de overige gasten waren in de Marmeren Zaal nog vijf tafels aangericht, aan welke graaf von llederngraaf Wernigerodevrijheer von Manteuffel, prins zu Salm-Reiffersheid-Dijck, en generaal von Boyen respectivelijk de honneurs waarnamen. //Na het eerste gerecht bracht de Duitsche Kroonprins een toast uit op het pas gehuwd Paar. Deze toast werd door fanfares van de muziek gevolgd. //Nadat het souper afgeloopen was begaven de voor den fakkeldans aangewezen Ministers en generaals zich naar de Grottenzaalr waar spoedig daarna het Vorstelijk gezelschap binnentrad. Nadat dit onder den troonhemel had plaats ge nomen begon de dans in de volgende orde Eerst de veldmaarschalk prins zu Salm-Reiffer- scheid-Dijckdan de Ministers en generaals, paarsgewijze volgens anciënniteitmet groote waskaarsen in de hand; dan Prins Hendrik met Zijn Gemalin. Nadat deze laatsten de zaal ééns hadden omgedanst, noodigde Prinses Marie eerst den Kroonprins door een buiging voor een dans uit en vervolgens al de Prinsen. Van Zijne zijde deed Prins Hendrik hetzelfde ten aanzien der Prinsessenbeginnende met de Duitsche Kroonprinses. Bij den eersten en bij den laat sten dans bogen de Ministers voor den Kroon prins en Zijn Gemalin en voor den Koning der Nederlanden. z/Na den dans werden de fakkels ingenomen, en toen de kouseband op de gebruikelijke wijze rondgedeeld was werd het Hof ontslagen. /,Door de prachtig vellichte allée van het park van Sanssouci reed liet pas gehuwd Paar toen naar het Stedelijk Paleis te Berlijn, waar in de paradekamers het Bruidsvertrek was ge reed gemaakt. //Ondanks het late uur waren duizenden men- schen op de been en hun vrolijk gejuich was de welsprekende weerklank van de "goede wen- schen, die heden uit duizenden harten ten hemel stegen voor het welzijn van het pas gehuwd Paar, voor het heil der Vorstenhuizen van Oranje en Hohenzollern en voor den zegen en den voorspoed van Nederland en Duitscliland." Als geschenk op den huwelijksdag heeft Z. K. H. Prins Hendrik aan Zijn Gemalin een rijkdom van briljanten en edelgesteenten aange boden gelijk zelfs bij vorstelijke echtvereenigin- gen zeker zelden in zulk een volkomenheid en schoonheid werd gezien. De gansche bruidskorf bestaat uit een diadeem, een corsage (groote broche), een collier met 11 hangers en verlengingen van deze, om die corsage als esclavage te dragen, die door twee schouder-broches verbonden wordt. Deze versiering, naar teekeningen van Holbein ver vaardigd, kan op tweeërlei wijze gedragen worden en wel met saffieren of geheel in brillanten, De door Prins Hendrik daarvoor geschonken groote saffieren en brillanten bchooren tot de merkwaardigste zeldzaamheden zooals die wel licht in de beroemdste schatkamer en nieteenmaal voorkomen. De groote saffier als corsage ongeveer 200 karaat wegendeis van het schoonste reinste blaauw en^ wordt op 100,000 mark geschat. Niet minder schoon is het tweede saffieren cabochonvan meer dan 100 karaatwaarbij de vijf groote saffieren van het diadeem zich ge heel aansluiten. De groote briljantendie in plaats van de saffieren kunnen worden inge schroefd het stuk van 10 tot 30 karaatzijn mede van het zuiverste water, gelijk Brazilië ze slechts in de oudste tijden leverde. De ge- lieele bruidschat aan juweelen wordt op 1,000,000 mark geschat. -— Z. K. H. Prins Frederikdie sedert de oprichting Beschermheer is der Kon. Milit. Aca demie zal op Maandag 23 September, den ln dag der feestelijkheden Breda met H Ds. tegen woordigheid vereeren en de feestrede afgewisseld door de uitvoering van een feestcantate, in de Groote Kerk bijwonen. (N. Br. Ct.) Z. M. de Koning heeft des Maandags met de Vorstelijke Personen de exercitien in het vuur bijgewoondwelke te Zijner eer bij Pots dam werden uitgevoerd. Ten 12 ure heden middag werd een tochtje op de Havel gemaakt. Dezen namiddag ten 4 ure wordt ten Hove een gala-diner gegeven en heden-avond een gala voorstelling in de operawaar bij deze gelegen heid' het ballet Sardanapalus" wordt gegeven. Z. M. de Koning vertrekt morgen, Dingsdag- ochtendten 8 ure uit Berlijn. Betrekkelijk den hongersnood in China schrijft de gezant sir Fraser van 10 Mei uit Peking aan sir Layard//Het doet mij leed dat ik niet in staat ben om volledige berichten te geven omtrent den toestand in de provinciën Shansi en Honan. Zoovoel is intusschen zeker, dat het er daar nog treurig uitziet. Gister ver nam ik van vertrouwbare zijdedat reeds zeven millioen inenschen als offers van den hongers nood zijn gevallen. Alleen de provincie Shansi heeft vijf millioen bewoners verloren en als de ramp aanhoudt, staat een geheele ontvolking voor de deur. De regeering verleent zooveel mogelijk hulpdoch zooveel ellende te verzachtengaat haar krachten te boven." Van den 25n Mei schrijft de heer Fraser //Sedert de verzending van den brief van 10 Mei heb ik een bericht ontvangen uit Tai-Yuan Fu, in Shansiwaarin gemeld wordt dat onlangs in de omstreken wat regen gevallen is. Intusschen heeft men slechts 8/i0 van de gewone hoeveel heid koorn geoogstzoodat een nieuw honger- tijdperk voor de ongelukkige provincie te wach ten is. Tevens wordt verzekerd;, dat in de dis tricten waar de nood het hoogst is de mcnschen als wilde dieren elkander verscheuren en verslin den, en dat in duizende dorpen reeds meer dan 2/s van de bevolking overleden is." Tergejegendeid van de feestelijke ontvangst van HH. KK. Hll. Prins Hendrik der Neder landen en HD. Gemalin te 's-Hagezal de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen op Zaterdag 31 Augustus, bij genoegzame deelneming, een pleiziertrein (bestaande uit rij tuigen der derde klasse) doen loopenj naar Rotterdam (Delftsche poort). De gewone en ex- tratreinen van den llollandscken spoorweg bieden veelvuldige gelegenheid aan om de reis naar 's-liage voort te zetten. Dc trein loopt van Maastricht, SittardRoer mondVenlo, Helmond, Eindhoven, 's-Bosch, Boxtel en Breda. De prijs is voor de reis heen en terug: Maastricht (vertrek 3,20 's-morgens) f2.30, Sittard (vertrek 3,55) f2,10, Roermond (vertrek 4,33) f 1,85, Venlo (vertrek 5,15) f 1,60, Helmond (vertrek 6,23) f 1,25Eindhoven (ver trek 6,50) f 1,10 's Bosch (vertrek 6,5) f 1,05, Boxtel (vertrek 7,25) fl, Breda (ver.rek 8,36) De kaarten zijn aan voornoemde stations ver krijgbaar van des morgens 8 tot 's avonds 9 ure. De verkoop der kaarten wordt echter gesloten zoodra het aantal beschikbare plaatsen is geno men in ieder geval wordt de verkoop gesloten Vrijdag 30 Augustus te 12 uur des middags. Vrijdag 30 Augustus te 4 uur des namiddags zal beslist zijn of de trein al dan niet loopt in het laatste geval wordt het geld tegen terug gave der genomen kaarten gerestitueerd. Gezelschappendie zich tot dat einde tijdig bij den stationchef aanmeldenzullen zooveel mogelijk bij elkander in hetzelfde rijtuig worden geplaatst. Het zal overbodig zijn het publiek dat den luisterrijken intocht van het vorstelijke Echtpaar wenscht te kunnen zien. op deze goedkoope reis gelegenheid te wijzen. In de Indische bladen leest men Vrijdag voor veertien dagen wilde in den Singapoorschen dierentuin een oppasser een sol daat de makheid van den python-slang vertoonen en schopte in het hok het dier tegen den kop. De slang kronkelde zich nu op eens cm het lichaam van den oppasserdie nagenoeg dood gedrukt werddoch de soldaathoewel geen voldoende proeven van de makheid van het dier gezien hebbendegreep de slang dapper aan en was sterk genoeg om haar van het lichaam van den oppasser af te wikkelenalthans zoo te knijpen en te buigendat het dier zijn prooi losliet. Een merkwaardigheid van dezen oppas ser wasdat hij een kleine week te voren bij den directeur van den tuin was gekomen dreigend en met een mes in de hand; hij zal daarvoor weldra terecht moeten staan. Deze oppasser heeft dus niet zeer goed opgepast en schijnt het niet alleen phyton-slangen maar ook menschen lastig te maken. geen jaren gezien heeft en die ook niet hier in den omtrek woont) met wien hij gewoonlijk gras ging maaiendat zijn vader zich in het" Oude Maasje verdronken had en dat hij nu geheel zonder hulp was. De jongen is teruggebracht haar zijn kosthuis te Raamsdonk. Boxtel. Zekere wafelkramer, die met zijne tent de kermis alhier bezocht, had zijn paard gestald bij den herbergier H. Verleden Vrijdag morgen vond hij het dier in deerniswaardigen toestand in den stal uitgestrekt. Het droeg duidelijke kenmerken eener erge mishandeling. Naar men zegt hebben eenige jongelui in dolle kermis-(pret!)woede het dier uit den stal ge haald en zoodanig afgemarteld, dat het hoogst waarschijnlijk aan de gevolgen sterven zal. Door (1Pn ..eigenaar is aangifte gedaan bij de politie, die ijverig in de weer is de daders op te sporen, en ze dan ook wellicht, naar men vertrouwt, wel bereiken zal. Door den WelEd. Achtbaren heer Bnrgeraeester is de liefdadigheid der inwo ners ingeroepen teneinde den man in de gele genheid te stellen zijn reis naar elder9 te vervolgen. Sprang. Nadat door de politie ontdekt was, dat zekere A. T. alhier, zijnen krankzinnigen zoon geboeid opgesloten hield in een daartoe expresselijk opgericht vertrekje, heeft de brigade commandant der Marechaussee te Waalwijk een onderzoek naar die zaak ingesteld. Het is te hopen dat als een gevolg van dit onderzoek, aan dien jongeling, die overigens zeer gevaarlijk zijn moet, eene meer geschikte ver pleging zal te beurt vallen. Waspik. Het bericht voorkomende in de Provinciale Noordbrabantsche en 's-Hertogenbos- sche Courant van 11. Dinsdag, al3 zoude zekere Van den Heuvel zich verleden Zondag in het Oude Maasje, nabij het Veer bij Langewerf ver dronken hebben, is, bij onderzoek gebleken, een verzinsel te zijn. De zoon van genoemden v. d. Heuvel name lijk, een 13 jarige jongen, schijnt ergens in het veld eene zeis en een paar klompen ontvreemd te hebben. Niet wetende te verklaren hoe hij in het bezit van die voorwerpen kwam, gaf hij voor, dat zij van zijn vader waren (dien \ij in De tweede dag der feesten tot viering van den zilveren bruiloft van het Vorstelijk gezin zou in de eerste plaats aan eene revue over de garde civique en een deel des legers zijn gewijd. Het weder was echter zgruwelijk deregen viel van 's ochtends vroeg onophoudelijk door dat velen dit militaire schouwspel als opgegeven beschouwden. Het vond echter op den bepaal den tijd 1 uur 's namiddags plaats, niet tegenstaande er geene verbetering in het weer was te bespeuren. Op dat uur verliet de Koning het paleis te paard. Hij droeg de uniform van opperbevelhebber des legers. Aan zijn rechter hand reed de Graaf van Vlaanderen en het ge volg bestond uit eene menigte officieren met den generaal Renard, Minister van Oorlog, aan het hoofd. Oorverdoovend was het gejuich, waarmede de Vorst werd begroet op den geheelen weg, langs welken de troepen geschaard stonden. Toen bij het ophouden van den regen de Koningin met beide Prinsessen en den aartshertog Lodewijk van Oostenrijk, haren broeder, (prins Wilhelm had Brussel dienzelfden morgen verlaten) op het balkon verscheen, om van daar het militaire schouwspel gade te slaan, barstten opnieuw day erende toejuichingen los. De Koning reed een oogenblik het paleis binnen om van paard te wisselen, waarop het défilé begon dat door de burgerwacht werd ge opend. Na de burgenwacht van Brussel en de voorsteden kwamen talrijke deputaties van Ant werpen, Oudenaarden, Gent. Charleroi, Namen, Arlon, enz. vervolgens do artillerie van de bur gerwacht van Brussel, Antwerpen, Ath en Mons. dan volgde de garde civique te paard van Brus sel en Antwerpen. De laatste had de reis te viervoet afgelegd. De troepen bestonden uit 2 regimenten linie soldaten, 1 bataljon karabiniers, 1 bataljon jagers te paard, 2 bataljons grenadiers, 1 regiment artillerie, 1 bataljon geuie-soldaten, 1 bataljon telegrafisten met hun materieel, 3 regimenten rijdende artillerie, 1 regiment guides, 1 regiment lansiers en eindelijk een detachement gendarmes. Ten 4 uur precies was het défilé afgeloopen, dat, naar het zeggen van mannen van 't vak, onberispelijk was. Eene ware uitbarsting van enthousiasme vormde als de finale van dat ge deelte der feestelijkheden, op het oogenblik toen de Koning naar het paleis terugkeerde en zijne gemalin het balkon verliet, waar de Koning zich echter eenige minuten later opnieuw ver toonde. Den volgenden dag werden de schoolkinderen door de koninklijke familie in oogenschouw ge nomen. Langs denzelfden weg, waar daags te voren de troepen geschaard stonden, plaatsten zich thans de kinderen. Elke school had haar jongens- en haar meisjes-peloton. De laatste waren veelal in het wit gekleed, maar alle had den zich, evenals de knapen, met driekleurige sjerpen of cocardes getooid, of drnegen nationale vlaggen in de hand. Zijden banieren duidden de gemeente aan, tot welke de school behoorde, terwijl schilden den naam der school en het aantal leerlingen van elke klas deden kennen. De scholen van iedere gemeente werden door burgemeester en schepenen en een muziekkorps voorafgegaan. Bovendien werd de bevolking van iedere leerinrichting door eenige kinderen voor afgegaan, die of een sierlijken met bloemen ge- Yulden korf of een ruiker droegen, die bij het voorbijtrekken van de koninklijke estrade op den tfap die daarheen leidde, werden geplaatst. Nauwelijks was het hoofd der kindercolonnc in het gezicht, of de Koning, de Koningin, de graaf van Vlaanderen, de aarts-hertog Lodewijk Karei van Oostenrijk, beneveus de Minister van Onderwijs traden uit het paleis en namen hunne plaatsen in. Uiterst hartelijk werden zij door de menigte begroet, die het plein als met een veelkleurige lijst omringde en zelfs de 10 a 20 meters boven den beganen grond verheven standbeelden als in reusachtige rotsen v/< menschelijke wezens had herschapen. De luister van het feest waarmede de dj wordt beslotenovertreft alle beschrijving. Ou Jardin zoötyique moge als zoodanig weinig, niets bcteekenen en zelfs zeer ver beneden oneindig jongere inrichting van dien aard Rotterdam staan, wat eehter schilderachtige li? ging betrefizou men te vergeefs zijn* gelijfcï zoeken. Men verbeelde zich nu die uitgestrekt oppervlakte als in een zee van veelkleurig lic[ zwemmend. Elke boom droeg konderde Vent. tiaansche lantarens; ieder bloemperk werd doo veelkleurige illumineerglazen afgebakend, ome! ken vijver was als een krans van licht gevloekte En daarbij bij afwisseling het ontsteken v;/ Bengaalsch vuur en vuurwerkbenevens dri orkesten op evenveel verschillende plaatsen va den tuin. Men werd aan de vertelling van 'j 1001 nacht herinnerd. Daarenboven wemeld alles van een uiterst talrijk publiek. Het k& niuklijk paar werd dan ook met buitengewot geestdrift op zijl tocht door de heerlijke wande' dreven begroet. Bij herhaling hoorde ik de» Koningtot zijne begeleiders zeggen: „Cest ai mirable"En die beoordeeling was volstrekt nie overdreven. Nimmer zag ikwaar ookc« zóó schitterend feest van dien aard. Lolden, 16 Augustus. Aan de Times meld» de correspondent te Bucharest van den 25sten, dat Rusland in eene op beslisten toon gesckrever nota de overdracht van Bessarabie aan Rusland eischte. De weduwe van Sylvain van de Weyer, een der grondvesters van het Belgische koninkrijk et gedurende eene reeks van jaren Belgisch gezaut te Londen is overleden. Uit Madrid wordt gemeld dat het stoffelijk overschot van Koningin Maria Christina vat Spanje door een gedelegeerde van het Spaansch gezantschap tot Irun zal worden begeleid waar de Minister v:m Justitie en de Ilofdignitarissen het zullen ontvangen met de aan een Koningin van Spanje verschuldigde eerbewijzingen. Het lijk zal worden begraven in het Pantheon der Koningen op het Escuriaalwaar Zaterdag een lijkdienst werd gevierd in tegenwoordigheid van het geheele Hof. De krijgsraad te Madrid heeft Villarino, den bekenden chef der opstandelingen van Kstra maduratot levenslange opsluiting veroordeeld de. overige chefs tot 17 jaren opsluiting en de vrijwilligers tot 12 a 8 jaren gevangenisstraf. Berlijn26 Augustus. Volgens de Post moet de moordenaar van generaal Mesenzoff (chef der geheime Rijkspolitie te St. Petersburg) een Duit- scher zijn en wel dezelfde dieeenige maanden geleden te Kiew den moord heeft gepleegd op baron Hezlingkolonel der gendarmerie. Berlijn, 26 Augustus. Volgens alhier ont- vangen berichten heeft men heden voormiddag, even na 9 ure te Elberfeld Keulen Osnabrück en Barmen hevige aardschokken waargenomen. In laatstgenoemde plaats moeten zij zelfs zeer hevig zijn geweest. De huizen sprongen er op en neer; vele gevels stonden heen en weder te schuddenmeubels stonden te waggelen voorwerpen in de winkelkasten vielen °omver'. Na elf ure heeft men te Elberfeld, Bonn, Dus- seldorf en Keulen weder schokken gefoeld. De Weiner Ztgdeelde den 23u een officieel communiqué medo, volgens hetwelk de verliezen welke het bezettingsleger tot den 16n Augustus leed, bedragen: 161 man dood, 676 gewonden 139 vermist. De vermisten kunnen, vooral in dezen oorlog, die van de zijde der Bosniërs met de grootste verbittering gevoerd wordt, veilig bij de dooden gerekend worden, zoodat het totaal der dooden en gewonden bijna 1000 bedroeg, vóór den 16n namelijk, en daaronder derhalve niet begrepen zijn de verliezen bij de verovering van Serajewo, in de laatste gevechten bij Doboj en bij het beslissend gevecht op 21 dezer bij Stolac in de Herzegowina geleden. Alleen bij de verovering van Serajewo werd het aantal ge wonden, zonder de gesneuvelden, door den corres pondent der Neue freie Presse op 300 geschat Weenea, 25 Augustus. Volgens telegrammen van generaal Szapary, gedagteekend Doboj 24 Augustus, deden de opstandelingen den 23sten opnieuw een nanval op de posities der 20ste troepen-divisie op den rechteroever der Bosna. Het gevecht duurde 9 uren zij vielen eerst dea linkervleugel aan en hun oogmerk scheen te zijn de bruggen over de Bosna te bereiken, doch zij werden door twee compagniën met de bajonet teruggedrongen en trokken' terstond tot noorde lijk van Grabska terug. Vervolgens ontwikkelde zich een gevecht tegen een deel van het centrum. De opstandelingen werden ten slotte op alle punten teruggeslagen.

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2