l! ft; V BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. GEMEENTERAAD Waahvijk, 10 September. Zaterdag vertrok de Bossche processie, ten get alle van 1200 pel grims naar Kevelaaren keerde lieden namid dag terug. Ongeveer een honderdtal bedevaart gangers uit Waalwijk maakte dit jitar de reis medeterwijl zich in den loop van ruim drie jaar bijna 400 ingezetenen van Waalwijk als leden van genoemde processie lieten'inschrijven, twee feiten die door den WEnv. heer Crielaert$, begeleidend geestelijkein zijn sermoon werden aangestipt. Zij mogen dan wel belangrijk heeten in aan merking van den korten tijd en de betrekkelijk kleine bevolking onzer gemeente.. Een man uit de omstreken van Nijmegen, die naar "men zegt aan vallende ziekte lijdende was had zich aangesloten bij de Bossche pro cessie naar Kevelaar. Daags na aa,nkomst, des Zondags kreeg hij een nieuw toeval en Was kort daarna een lijk.. Zijn stoffelijk overschot is nog dienzelfden avond per spoortrein naar zijne woonplaats vervoerd. Zaterdag 11. had de janrlijksche prijsver- schieting plaats der scherpschutters van de dd. Schutterij alhier. Do prijzen werden behaald als volgt 100 pas. Snider geweer. Ie prijs. Schutier J. Manders. 2e 2e luit. E. de Leeuw. 3e 2e luit. M. B. Timmermans. De beipe laatsten na kamping. 4e fourier J. van der Geld. 200 pas. Snider geweer. Ie prijs. Schutter J. Manders. 2e 2e luitenant L. Rits, uit 's-Bosch. 3e Eourier J. v. d. Geld. 4e a Schutter F. Kroot. 200 pas Beaumontgeweer. Ie prijs. Schutter J. Manders. 2e Fourier J. v. d. Geld. 3e Schutter F. Kroot. Consolatieprijs. Luitenant P. F. v. d. Lee. van Waalwijk. Openbare Vergadering van 3 Sept. nam. 5 uur, onder voorzitterschap van den heer Van Es. De Voorzitter opent de Vergadering. Afwezig de heeren V. d. Klokken, Van Iersel, Quirijns en Van Riel, de laatste met kennisgeving: De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en na eene door den heer Van Es ver langde wijziging, goedgekeurd. Aan de orde 1. Benoeming van een Wethouder in de plaats van den heer J. B. de Haan, die als zoodanig aan de beurt van aftreding is. Na gehouden stemming bleek dat waren uit gebracht op Dr. de Haan 4, Dr. Van Heijst 1 en Jacq. van Riel 1 stemmen, terwijl een briefje in blanco waszoodat gekozen is de heer J. B. de liaan, die op vraag van den Voorzitter verklaarde zich die keuze te laten welgevallen. De heer Dr. de Haan dankte de vergadering voor het hernieuwd blijk van vertrouwen en hoopte door eene nauwgezette plichtsbetrachting er aan te beantwoorden. Het voorzitterschap wordt daarna door den heer Van Es overgegeven aan den heer Dr. de Haan als oudsten Wethouder. 2. Voordracht tot benoeming van twee leden van het collegie van zetters, ter vervulling der plaats met 1 Januari a. s. openvallende door de aftreding van de heeren A. van der Beek en A. C. Zijlmans. Voor de eerste vacature worden gekozen de heeren A. van der Beek en Jud. Timmermans. Voor de tweede vacature de heeren A. C. Zijlmans en C. G. v. d. Heijden. 3. Rapport der commissie tot onderzoek der gemeenterekening over 1877 concludeerende dat de Raad zich vereenige met het concept-besluit van B. en W. Bij acclamatie aangenomen, (B. en W. hielden zich buiten stemming. De Voorzitter zegt den leden der commissie dank voor de nauwkeurigheid, waarmede zij zich van hunne taak hebben gekweten. 4. Vaststelling der rekening van het Arm bestuur over 1877. Op voorstel van den Voorzitter besloten ook deze te stellen in handen der commissie, die de gemeenterekening heeft onderzocht. De heer Zijlmans wenscht, ook de rekening van den gasthuis-arme in handen dierzelfde commissie te zien, waartoe ook bij acclamatie wordt besloten. 5. Nieuwe regeling van den veearts die voor den veekring Waalwijk zal werkzaam zijn. De Voorzitter zegt, dat de overeenkomst" in 1872 tusschen de gemeentenbehoorende tot den veekring Waalwijk gesloten expireert met 31 December a. s.voorts, dat de tegenwoordige titularis ontslag uit de betrekking heeft gevraagd en dat er alzoo eene nieuwe overeenkomst en bijgevolg eene nieuwe regeling der jaarwedde moet plaats hebben Dat in èene voorloopig gehouden overeenkom met de hoofden der betrokken gemeenten voor loopig is bepaald dat de jaarwedde zal bedragen f 000hiertoe iedere gemeente in die kosten zal bijdragen en dat de bijdrage voor deze ge meente is bepaald op 1'120 in het jaar. Deze bijdrage kwam hem (Voorzitter) wel wat hoog voor, doch algemeen vond men het billijk dat Waalwijk gemelde som zou bijdragen. Ook de vergadering oordeelde dat het aandeel door deze gemeente bij te dragen, wel wat hoog te noemen isuit aanmerking echter dat de gemeente de diensten van een veearts niet kan ontbeeren vooral met het oog óp de jaar- en weekmarktenwordt besloten de voorgestelde bijdrage ad f120 goed te keureu, onder bepa ling evenwel dat indiende gemeente Raamsdonk, welke gemeente zich voorloopig heeft onttrokken, alnog mocht toetreden, de bijdrage dier gemeente zal komen in mindering, speciaal ,ook van de bijdrage dezer gemeente. fi. Benoeming eener commissie die B, enW. zal bijstaan in zake 'de gasfabriek. De heer Van der Heijden geeft te kennen dat hij als voorsteller tot benoeming dier com missie de benoeming wenschte aan te houden tot een volgende vergadering. Zonder discussie conform besloten. 7. Vaststelling van het kohier der belasting op de honden, zonder discussie vastgesteld. S. Ontwerp, besluit tot opheffing en sluiting van de algeumene begraafplaats gelegen in de Kloostersteeg kadaster gemeente Waalwijk, sectie B No 771. Overeenkomstig dit ontwerp zonder discussie besloten die begraafplaats gesloten te verklaren. 9. Adres van 42. ingezetenen, allen eigenaars en bewoners van de Nieuwstraat en den Hoek, verzoekende aanleg eener rioleering van de sloot in de Nieuwstraat onder den prov. keiweg tot in den scheidingssloot tusschen Waalwijk en Baardwijkbij het adres is gevoegd een schèts- teekening van het werk en eene begrooting van kosten. De Voorzitter oordeelt dat nu de weg in de Nieuwstraat in orde wordt gebracht en met keien belegd, het ook van groot belang is eene doorspoeling van vcrsch water in den sloot al daar te liebben, vooral met het oog op de rein heid en gezondheid thans is er geen doorspoe ling, de bewoners der Nieuwstraat hebben er veel belang bijer bestaat zijns inziens alle reden om het verzoek in te willigen. De Heer Van Es is er voor maar wenscht dit werk in verband gebracht te zien met geheele rioleering van af de haven tot aan het einde der gemeente. De heer Quirijns wijst op een adres vroeger ingediend door A. A. van Overbeek en anderen aldaar om aanleg van een riool voor [hunne panden dat reeds lang geleden is ingekomen dit riool is ook hoog noodigvuil water is daar altijd aanwezig zelfs bij droog weder. De Voorzitter zegt (lat het kleine gedeelte der rioleering is een werk op zich zelf, men kan daar de menschen met kleine kosten helpen het zou dus jammer zijn een werk van zoo kleinen omvang te laten wachten, te meer nu de weg in de Nieuwstraat toch in orde wordt gebracht. De heer Zijlmans is niet tegen dé aangevraagde rioleering onder voorwaarde dat er eene afsluiting gemaakt worde te Baardwijk en in het riool onder den prov. weg en dat de deuren van het sluisje bij de Haan verhoogd worden en dit met het oog op de wateraftapping van uit den Gal- genwiel, om te voorkomen dat het water nutte loos naar Baardwijk wegvloeie. De heer Jud. Timmermans zegt dat er alleen gevraagd, wordt om het water dat alle looierijen gepasseerd is en gediend heeft en op het punt is in den Buitenpolder weg te vloeien, dus ver loren water, nog te mogen benuttigen voor de bewoners van de Nieuwstraat en den Hoek. De heer Van der Heijden merkt op dat thans in de Nieuwstraat een stilstaand water is, terwijl door het aanleggen der rioleering stroomend water wordt verkregen, eene omstandigheid die van groot belang is voor de inwoners aldaar. Ook deelt hij niet het gevoelen van den heer Zijlmans dat de looiers er minder water om zullen hebben. De heer Van Heijst wijst op het groote nut dat die rioleering kan hebben, daar al de aan gelegen terreinen dan geschikt worden voor leerlooierijen terwijl, uit een sanitair oogpunt het werk allerbelangrijkst is. Hét verzoek van adressanten in omvraag ge bracht zijnde, verklaren er zich voor de heeren Quirijns, Jud. Timmermans, v. d. Heijden, van Heijst en de Voorzitter, terwijl de heeren Zijl mans en Van Es er ook voor waren onder de door hen gestelde condities. 10. Adres van 31 bewoners van den Hoek, verzoekende na ophooging van de Putsteeg, deze te willen begrinten, daar deze zonder begrinting niet aan het doel zal beantwoorden. De Voorzitter vindt het verzoek billijk en geeft in overweging het toe te staan, daar het ook hem voorkomt dat de weg zonder begrin ting nooit goed zal zijn. De heet Zijlmans acht verbetering der Put steeg zeker noodigmaar zou met begrinting wachten tot. na de uitvoering van nuttiger wer ken, die reeds lang op afdoening wachten. Adressanten zijn reeds door de ophooging ge baat. Het cenigc nut van dien weg is voor den landbouw, maar dit kan niet opwegen tegen het nut eener rioleering die ten nutte is van den algemeenen gezondheidstoestand. De heer Van Es is ook voor verbetering van wegen, maar acht hel, tijdstip voor het voorge stelde werk slecht gekozen. De heer Quirijns wijst op adressen van vroe- gSren datum die ter zijde zijn gelegd. De heer Jud. Timmermans zegt, dat behalve het nut voor den landbouw deze weg ook van algemeen belang is daar de aangrenzende ter reinen dan geschikt worden voor bouwplaatsen. Na. nog eenige discussie gaat de, vergadering uitöqni daar de in het Reglement van Orde be paalde tijd verstreken was. In de Zaterdag gehouden openbare vergadering is bovengenoemd, adres opnieuw in behandeling, genomen. Na eenige discussie is op voorstel van den Voorzitter besloten datalVoreii3 deze zaak verder zoude worden behandeld, B. en W. aan den raad bestek en begrooting van het werk zouden indienen. Vervolgens zeide de Voorzitter dat er op de begrooting een post voorkomt ter bestrijding der kosten van de voorloopige werkzaamheden, voor de rioleering door de tuinen ten Noorden van de straat. Dat hij het groote nut van dit werk inziet en de geheele gemeente er mede ingeno men blijkt te zijn. Dat hij daarom, door den raad gemachtigd aan den Ingenieur Van den Elzen zal opdragen eene begrooting en schets te maken. Hierna ging de openbare zitting over in eene met gesloten deuren. Omtrent (1e laatste oogenblikken van de Zaterdag-ochtend ter dood gebrachte moordenaars Lebiez en Barre verhalen de Parijsehc bladen uitvoerige bijzonderheden. Het eerst werd Barre ter dood geleid. Hij moest door den beul en zijn knechts bijna gedragen worden naar het schavot. Zijn tegenwoordigheid van geest had hem geheel begeven de tanden klapperden hem in den mond en over het gelaat had zich de doodskleur reeds verspreid. De strijd duurde niet langwant een oogenblik nadat het schavot door Barre betreden was klonk de doffe slag van den bijl en een gesmoorde kreet ging op uit de menigte. Alsnu kwam (1e beurt aan Lebiez die uiter lijk volkomen kalm en rustig den dood te gemoet ging. Eerst een seconde vóór hij het hoofd boog oniier de bascule werd zijn gelaat sterk samen getrokken en sprak hij het woord - Vaartwel tot (1e menigte. Voor de tweede maal viel de bijl en de slag vond zijn echo in een doffe kreet van de toeschouwers. De dubbele executie had vier en een halve minuut geduurd. Een onafzienbare menigte had zich reeds van middernacht af op de „place de la Roquette" verzameld om getuige te zijn van de voltrekking der doodstraf, die 's morgens ten 5 ure plaats had. De jury voor de paardententoonstelling op (1e Esplanade des Invalides heeft haar werk zaamheden ten einde gebragt. Alle leden erken nen eenparigdat zij op geen tentoonstelling in wélk land dan ookooit zulke schoone exemplaren bijelkaêr gezien hebben. De uitge loofde prijzen werden dan ook levendig betwist en de jury was meermalen in groote onzekerheid, aan welk dier de onderscheiding toe te kennen. Ondanks den hoogen entreeprijs van 5 francs Werd het concours gister door meer dan 10,000 ^personen bezocht. De meeste Hongaarsche paarden zijn verkocht. op reiszij keerde alléén terug. Twee vicr-jarige kleinen zijn uit twee gezinnen alléén overgebleven. Ook wordt het roerend geval medegedeeld van een man, die naar den wal zwom met (naar hij meende) zijne vrouw in de armen enkel om straks te ontdekken dat hij eene vreemde gered had. Er is eene inschrijving geopend ten behoeve der nagelaten betrekkingen. Rninie giften mogen toevloeien, want de meeste verongelukten waren lieden uit den kleinen burgerstand. Voor tal van'weezen en broodeloozen moet gezorgd worden. Luidens het jaailijkscti rapport van kolonel Henderson, was op het einde van 1877 de Londcnsche politie 10,446. man sterk. In dat jaar werd de hoofdstad vergroot met 40 Eng. mijlen nieuw gebouwde straten. Het aantal arrestaties beliep 7.7,982, eèil vrij wat hoogcr cijfer dan ir. liet jaar. te voren. Door rijtuigen werden in de straat gedood 120, gekwetst 2836 personen. In 12.53 huizen werd inbraak ge pleegd. Spoorloos verdwenen, behalve kinderen, 153 personen. Daarentegen werden door de politie 5441 zoek gelaakte kinderen aan hunne verzorgers teruggebracht. Berlijn. 9 September. Het Duitsch Gouverne ment heeft aan de Mogendheden die het trac- taat van Berlijn hebben onderteekendeene circulaire gezonden waarin zij worden uitgenoo- digd gemeenschappelijk bij de Forte stappen te doen om de uitvoering van het tractaat te ver krijgen. Alle Mogendheden hebben daaraan reeds hare adhaesie geschonken behalve Engeland en Italië. Het antwoord van Italië wordt verwacht na eene couferentie tusschen den Koning en Corti. Omtrent Engeland 's besluit is men nog in het onzekere. Men gelooft dat het bezoek van lord Salisbury te Parijs met de zaak in verband staat. Het voorschip van de Princess Alice werd Vrijdag gelicht en op den wal gezet. Men vond in het vooronder zeventien lijken, saamgedron gen onder eene tafel. Met het lichten ran het achterschip, dat een veel grooter aantal drenke lingen bevatten moet, was men druk bezig. Duizenden menschen kwamen te land en te water van Londen, om het wrak te zien. Er werd een drukke handel gedreven in relieken snippers hout, ilesschenx glazen en andere voor werpen allés reeds overdekt met eene laag rivierslib werden tot hooge prijzen verkocht. Tijdsverloop heeft slechts gestrekt om het schrikkelijke van de ramp te duidelijker te doen blijken. Het is thans uitgemaakt, dat er 658 volwassenen aan boord waren, terwijl men het aantal der niet betalende kinderen op 150 raamt. Zevenhonderd dooden is dus een niet te hoog gesteld cijfer. Men leest van een man, die zijne vrouw en 'acht kinderen van een ander die zijne vrouw én vier kinderen van een derde, die zijn vrouw, zijn kinderen, zijne moeder en zuster verloren heeft. Eene gouvernante ging 's ochtends met zes meisjes onder hare hoede Weeiien, 7 Sept. Generaal Szapary meldt uit Doboi van heden „De geslagen vijand werd gister deels verstrooid en heeft zich voor een ander deel achter Sprezza teruggetrokken. Szapary houdt den weg van Gracanitza-Trbuk-Maglay bezet en versterkt die stelling. De verliezen op 5 dezer geledenbedragen 5 officieren en 60 manschappen aan dooden en 12 officieren en 330 manschappen aan gewonden, terwijl 34 man vermist worden." Generaal Zacli meldt uit Zadalje van den 7n 's middags „Heden [werd een hardnekkig gevecht geleverd aan onzen rechtervleugel. Twee belang rijke voorwerken van Bihacs zijn in ons bezit. De positien voor onzen linkervleugel zijn nog in het bezit van onze tegenstanders." 8 Sept. De commandant van de 36e divisie berichtGister is. Priedor bezetnadat Novi Bazar en omstreken zonder tegenstand ontwapend waren. Den 6u zijn de opstandelingen in eene sterke stelling bij Kluïe aangevallen en naar den linker Save-oever teruggedreven. Na hardnekkig gevecht, dat tot in den nacht duurde namen onze troe pen twee schansen, het Klijn en eenige huizen groepen. liet verlies wordt op 150 man bere kend. Den 7n 's middags vielen eenige afdeelingen uit Livno komende Turken een vooruit geschoven stelling van de brigade-Csikos bij Ilanprelog aan. De aanval werd zonder verlies schitterend afge slagen. Trebinje is gister (7n) weder zonder tegenstand bezet. In den omtrek had een schermutseling plaats met inwoners van Korjenica. De Turken verlaten Trebinje. Blijkens bericht van den generaal-majoor Zaeh moest deze gister-namiddag na 3 ure den verderen aanval op de sterk verschanste stelling van den vijand bij Biuar opgeven en uit deze naar Zavalje terugkeeren. Het juiste cijfer van de niet onaanzienlijke verliezen is nog niet be kend. Drie-en-twintig bandieten stonden sedert 26 Augustus voor het gerechtshof te Palermo terecht. De behandeling hunner zaak had veel vertraging ondervonden doordien men moeilijk een jury heeft kunnen bijeenbrengen om recht over de ropvers te spreken. De schrik voor de Maffia was. hef) file velen voor het lidmaatschap der jury heeft doen bedanken. Eindelijk was de jury samengesteld. Maar er is nu iets gebeurddat op nieuw vertraging kan brengen in (let rechts geding. Acht der bandieten zijn uit de gevan genis ontsnapten onder deze SalpietraRan- dazzo en Passaliuine, de gevaarlijkste en wreedsta van den troep. Om slechts iets te noemen Randazzo en Salpietra zijn beschuldigd van niet minder dan twaalf misdadenen van twee moor den buitendien. Hunne ontvluchting heeft den schrik verspreid onder het landvolk in den om trek en de politie die jaren lang naar de roo- vers had gezochtkap nu op nieuw aan het werk gaan.

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2