BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. m Rusland. Ingezonden stukken. I veilig een tweede maal optreden. De financieele toestand schijnt vrij gunstig; wat van dergelijke ondernemingen niet altijd kan gezegd worden (denk aan de tentoonstelling van Parijs). Dinsdag-middag ten half vijf ure brak er een hevige brand uit ten huize van J. Jacob Heegeman, winkelier in porselein en aardewerk op de markt te Grave. Door de in allerijl toe gesnelde brandweer en de krachtdadige hulp van het garnizoen was men omstreeks half zes de vlammen meester, zoodat de brand zich tot dat perceel bepaalde en de belendende gebouwen weinig schade leden. De oorzaak is onbekend. Huis en inboedel waren verzekerd. Dezer dagen werden te Alkmaar op last van den stationschef, wegens dronkenschap uit den spoortrein verwijderd een korporaal en een soldaat der mariniers beiden verkeerden in een zoo opgewonden toestand, dat de gemeentepolitie zich verplicht zag, hen te ontwapenen en in be waring te nemen. Zij waren belast met het transport van een raatroos naar Nieuwediep doch hun arrestant had op een vroeger station den trein verlaten, zonder dat de geleiders er iets van hadden bemerkt. Te Bakhuizen (Friesland) heeft men eene bejaarde, alleen wonende vrouw dood in hare woning gevonden. Een buurman, die had op gemerkt dat de woning langer dan gewoonlijk gesloten bleef, vond, bij zijn binnen treden, het reeds verstijfde lijk bij een stoel liggen. De tafel in het vertrek was gedekt voor het mid dagmaal. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Marseille een magazijn van lompen verbrand, waarvan de loodsen en andere gebouwen te zamen 6000 vierkante meter besloegen. Het woonhuis des eigenaars, de bureaux, alles is vernield. De schade wordt op 1.200.000 francs geraamd. Men verkeerde gedurende den brand in grooten angst, want op 200 meter afstand lag een kruidmagazijn, waarin 150.000 kilogr. buskruit aanwezig was. Te Sloterdijk had een jonge kuaap, die bij een rietdekker in dienst was, het ongeluk boven van de kap van een in aanbouw zijnden korenmolen te vallen. Hij was oogenblikkelijk een lijk. De dagbladen van Nizza verhalendat twee Engelsche studenten op velocipedes aldaar zijn aangekomen, na een groot deel van Frankrijk op dezelfde wijze te hebben doorkruist. Den 28 Augustus 11. van Londen vertrokken zijn zij den volgenden dag te Dieppe aangekomen, van waar zij over Rouaan, Chartres, Orleans, Nevers, enz. naar Valence zijn gereden. De Rhoue af gezakt, zijn zij over Aix, Brinolles, Fréjus en Cannes naar Nizza gereden. De gelieele door hen aldus afgelegde afstand, den rit van Londen naar Newhaven daarbij gerekend, wordt op 1218 kilometer geraamdgemiddeld 101 kilometer daags. De jongelieden hadden plan om over Digne, Grenoble, Geneve en Dyon op dezelfde wijze naar Parijs terug te keeren. Te Gorinchem is ter beschikking van de Justitie gesteld eene aldaar wonende wed. v. Z. beschuldigd van moord op het kind, waaraan zij onlangs heimelijk het leven geschonken had. Hieromtrent vernemen wij nog de volgende bijzonderheden De in hechtenis genomen vrouw, eene 34- jarige weduwe, was 8 a 10 dagen geleden hei melijk bevallen. Bij een ingesteld onderzoek is gebleken, dat zij het kind in den kelder onder de bedstede had begraven. De geneeskundigen, met de lijkschouwing belast, hebben verklaard, dat het kind had geleefd. De vrouw had vroeger reeds twee onechte kinderen gehad, één voor haar huwelijk en een na het overlijden van haren man. Te Tienhoven, bij Ameide, zat jl. Dinsdag avond eene vrouw met haar zuigeling op haar schoot, terwijl twee andere kleine kinderen slie pen, en haar man bij zijne familie in eene aan grenzende woning wasalleen in huistoen eensklaps een persoon die zijn aangezicht had zwart gemaakt, de deur inkwam en zei„geld of ik steek je dood De zeer ontroerde vrouw moet hem gewezen hebben op eene lade boven een kastje waarin geld lag, maar vluchtte aan stonds weg. Toen slechts enkele oogenblikken daarna de vrouw met haren man terugkeerde, vonden zij de lade opengeschoveneen boekje waarin een bankbiljet van f25 lag en twee Rijksdaalders er uit genomen. De onverlaat had natuurlijk het hazenpad gekozen. Zeer wenschelijk is de ontdekking van zoodanigen booswicht. Dezer dagen ging een 60jarige weduwe, te Oude Pekelanaar het land om aardappelen te rooien. Om op den akker te komen moest ze eene plank passeeren die over een wijk lag. Zij liep de plank mis en verdronkniettegen staande spoedige hulp kwam opdagen. Men meldt uit Dalfsen Ook hier en in de omstreken zijn door En gelsche firma 's van verdacht allooi listige po gingen in het werk gesteld om verschillende landbouwproducten op bestelling te bekomen. Yoor zoover bekend is zijn zij hier nergens geslaagd. Men heeft er vroeger reeds leergeld van betaald. Betreffende het uitbreken van de cholera te Dar-el-Baïda, is bij het Departement van bui- tenlandsche zaken het bericht ontvangen, dat aldaar op den 7n dezer 17 gevallen voorkwa men, doch dat dit aantal reeds den volgenden dag veel kleiner was. De Marokkaansche gezondheidscommissie heeft bepaald, dat schepen, van Dar-el-Baïda komende, te Tangar niet zullen toegelaten of aan eene quarantaine van 30 dagen zullen onderworpen worden, en dat schepen, die van andere havens op de Westkust van Marokko komen, eene observatie-quarantaine zullen ondergaan geduren de drie tot tien dagen, naarmate van de meerdere of mindere nabijheid van de plaats van herkomst bij Dar-el-Baïda. Dergelijke bepalingen zijn ook genomen ten opzichte van personen die langs de landzijde te Tangar aankomen. De gezondheidstoestand te Tangar en te Lar- rache was den lOn dezer gunstig. Blijkens een aan het Departement van Bniten- landsche Zaken ontvangen bericht, heeft de ge zondheids-commissie van Gibraltar den 16n dezer bevolen, dat alle schepen, die aldaar aankomen van Dar-el-Baïde (Catablanca), en andere havens, waar de cholera heeisclit, onmiddellijk moeten terugkeeren. De Fransche Begeering heeft eene commissie van onderzoek uitgezonden, die aan den gou verneur-generaal van Algerië een verslag zal uitbrengen over den gezondheidstoestand van Marokko. Tilburg. 28 September. Donderdag had het prijsschieten plaats voor de onderofficieren en minderen der dienstdoende schutterij alhierdie gedurende het jaar 1878 aan het schijfschieten hadden deelgenomen. De eerste prijs werd behaald door den schutter N. Leenhouwers en bestond uit eene nette pen dule; de tweede prijs bestaande uit een zilveren remontoir-liorlogie, door den adjudant-onderoffi cier JWeits de derde prijs, uit een thee- en koffieservies met Japansch blad bestaandedoor den schutter J. IJpelaar de vierde prijseen Amerikaansch klokje door den schutter C. Aarts; de vijfde prijs, een bronolielamp, door den sergeant Duzée terwijl de aanmoedigingsprijs twee vazen, werd verkregen door den schutter J. C. Zegers. In tegenwoordigheid van de officieren der Schutterij werden de prijzen door den Majoor van Dooren onder eene hartelijke toespraakden overwinnaars ter hand gesteld. Kaatsheuvel. Nu de varkensziekte in de Langstraat bijna geheel heeft opgehouden, begint zij in onze gemeente in vrij hevige mate te heerschen, en schier bij elk geval met doodelijken afloop. 's Gravcmoer. Het verslag van den hooibouw mag over het algemeen gunstig genoemd worden. Het hooi was dit jaar overvloedig en is zon der noeraenswaardigen tegenspoed binnenge haald. De prijs er van is echternaar gelang van vroegere jaren te laag, dan dat men lust tot afzet gevoelt. Yoor puik wordt niet meer besteed dan f24 per 1000 kilogr., terwijl daar enboven de aanvraag slap is. De tweede snede (toemaat) heeft ook goed gegeven en is goed gewonnen. Rogge en haver hebben beide goed stroo en beste korrels opgeleverd. De boekweit was middelmatig. Wat liet ooft betreft, appelen zijn in ruimen voorraad te plukkenen dagelijks ziet men karren vol bevracht daarmede deze plaats verlaten. De oude roem daarvan is dit jaar gehandhaafdterwijl de prijzen varieeren van f2,50 tot f4. Peren, niet zoo overvloedig, worder. opgekocht van f5 tot f10 de II.L. Heusdcn. De door de alhier gevestigde Land- bouwvereeniging genomene proef om het houden van goede springstieren door het uitloven van premiën te bevorderenis naar wensch geslaagd. Een zestal prachtige stieren alle de bekroning waardigzijn aangeboden. De premien zijn be haald door A. Millenaar te DrongelenP. W. Boll te Eethen en de wed. J. Heijmans te Meeuwen. Met het oog op den belangrijken veestapel in deze strekenis het streven der Vereeniging op hoogen prijs te stellen en mag met grond verwacht worden dat de betrokken gemeentebesturen door het 'rerleenen van bijdra gen bedoelde keuring zullen blijven bevorderen. Capelle. Verleden Donderdag heeft alhier de aanbesteding plaats gehad van het nieuw te bouwen raadhuis. Zeven inschrijvingsbiljetten waren ingekomen, waarvan het hoogste f21800 bedroeg. Het werk is aan den laagsten inschrij ver, Hendrik van Gooi, teAlmkerk, toegewezen voor f14866. Boxtel. Naar men verneemt hebben de bel hamels, die eenigen tijd geleden een paard van een kramer zoo mishandelden dat het bezweek, op wenken van liooger hand dien eigenaar van een nieuw paard voorzien. Of dit de strafactie zal wegnemen is nog te bezien. (Arnh. Ct.) Zekere timmerman te Gemonde is alhier gevankelijk binnengebracht. Bij een der gemeen te-veldwachters vroeg hij om eens te mogen aanstekenen terwijl de vrouwdie alleen thuis was, in een nevenvertrek een lucifer ging halen moet hij zich behendig van een portemonnaie hebben meester gemaakt, waarin zich f 3 bevond. De man was pas omtrent 9 maanden gehuwd. De treurige berichten omtrent de Belgische expeditie in Centraal-Afrika zijn niet bevestigd. Er zijn brieven van de expeditie ontvangen van later dagteekening dan de berichten van Précurseur. Deze brieven maken geen melding van de een of andere rampdaarentegen wel van de grootc moeielijkheden die onze landge- nooten daar bij het exploreeren van het terrein te overwinnen hebben. De taak, hoe moeielijk ookwordt echter moedig door hen voortgezet. In den St. Gothard-tunnel zijn drie tonnen mijnkruid gesprongen. Tien werklieden zijn op de plaats gedooden een groot aantal gewond. Na heel wat opsporingen en expeditien is de politie te Parijs er eindelijk in geslaagd een razzia te houden onder de beruchte dieven bende die sedert eenigen tijd eenige buitenwijken van Parijs met haar bezoeken vereerde. Het huiswaar het dievenpak zamenschoolde en de gestolen goederen verborgwerd door een twin tigtal agenten en een paar afdeelingen sergeants de paix omsingeld maar het gelukte eerst na een geregelden veldslagtot het gezelschap door te dringen. De bende had zich gebarricadeerd en de agenten moesten de vesting stormender hand innemenwaarbij verscheiden stompen en houwen werden uitgedeeld. Een uur later zaten Napoleon de naam van het bendehoofd en zijn vijftien helpers achter de tralies. In de woning van Napoleon wiens ware naam bleek te zijn Hervéwerd een groote hoeveelheid winkelwarenkleinodiën en andere artikelen gevonden. De stalen brug nabij.'St.-Gaudens is Maan dag-ochtend ingestort. Zes werklieden werden gewond. De voornaamste schouwburgen te Parijs zijn thans 48 in getal. Het ruimste daarvan is de schouwburg Le Chatelet, die 3500 plaatsen telt. Ten aanzien van het personeel staat de Opera bovenaan, waaraan niet minder dan 95 muzikanten, 26 zangers18 zangeressen 7 dansers, 42 danseressen, 92 koristen en figu ranten, 87 balletvcrtooners, 155 machinisten en bijzondere werklieden, 40 plaatsbewaarsters, 34 kassiers, controleurs en andere beambten enz., te zamen op zijn minst genomen 596 personen verbonden zijn. In het geheel zijn 3210 man nen en 1859 vrouwen op dit oogenblik bij de 26 groote schouwburgen van Parijs in dienst, waarvan 1777 kunstenaars en 1102 kunstena ressen. De grootste verscheidenheid van répertoire treft men bij de Comédie Francaiae aan, welke in het vorig jaar 7 6 stukken ten tooneele bracht, en daaronder 4 geheel nieuwe. Buiten de 48 bovenbedoelde schouwburgen heeft men te Parijs nog 56 ,/café-concerts", be halve nog 16 dier inrichtingen in de voorsteden voorts 110 muziekverenigingen, allerlei gele genheden voor bals, paardenspelen, schaatsbanen enz. enz. Le Soir bericht, dat de duur der tentoon stelling zal verlengd worden tot 20 November, doch dat na den ln dier maand met den verkoop van voorwerpen zal mogen begonnen worden. De Engelsch-Indische Regeering neemt krachtige maatregelen voor 't geval de onaan genaamheden met den Emir van Afghanistan tot eene ernstige botsing mocht leiden. Uit Londen wordt aan de Kölnische Ztg. gemeld, dat de Regeering niet voornemens is verder het initiatief te nemen tot vredelievende stappen en zich nu voorbereidt tot eene onmiddellijke ope ning der vijandelijkheden. De berichtgever van het Dnitschse blad meldt dienaangaande, dat het plan is Kobul van Herat en van Gasni af te snijden. Er bestaat geen plan door den Khyber- pas tegen Kabul zelf op te rukken, maar wel zal men trachten de stammen, die bij dezen bergpas wonen langs vriendschappelijken weg te winnen. Al de Engelsche bladen, ook Daily News, bepleiten een spoedig en krachtig optreden van Engeland in deze. The Times acht het wen schelijk, dat nog voor den winter eenige punten van het Afghaansch gebied zullen bezet worden, terwijl Daily Telegraph er op aandringt, datl van Rusland een bewijs van neutraliteit moei] verlangd worden, dat dan zou kunnen bestaarf in de terugroeping van den gezant uit KabulI Keulen, 26 Sept. De Keizer, de Keizerir, en de Kroonprins kwamen hier met een extra, trein ten 12 ure aan onder het donderen van het geschut en het luiden der klokken. begaven zich terstond door de prachtig versierd, straten naar de Ilooimarkt, waar de onthulling van het standbeeld van Koning Frederik Wil helm den derde zou plaats grijpen. De plechtigheid begon met een koraal, waaror een feestlied van de Keulsche mannenzangver- eeniging volgde. Daarna hield de eerste bur gemeester Becker een toespraak. De Keizer antwooidde als volgt„Wij zijn hier vereenujl tot een even waar als veelzijdig dankfeest. „ln de eerste plaats behoort onze dank aai de Voorzienigheiddie na bloedige zegepralei Rijnland in zijn tegenwoordige nitgestrektheid bracht onder den schepter van Koning Frederik Wilhelm den derdewaarmede Pruisen de taai- werd opgelegd met zijn macht de wacht aai den Rijn te houden, en deze taak heeft Pruisen in verbindtenis met geheel Duitschland roemrijt vervuld. Ik ben gekomen, om de Rijnprovincie persoonlijk mijn dankbaarheid hiervoor te be. tuigendat zij mijn vader een gedenkteeke: stichtte uit dankbaarheid voor de zegeninget van den vredewaarmede hij een vierde, var een eeuw over dit schoone land regeerde. Da ik kon komen, dank ik -na smartelijke ervaringe: aan de genade van den Almachtigedie m: zoover herstellen liet, dat ik als zoon van hem wien het feest van heden geldtden schoone: plicht kan vervullen, dit zoo beteekenisvolle feea bij te wonen. Zoo valle dan het omhulsel vat dit gedenkteeken en verheffe zich onze dankbar stem ter eere van den dierbaren gestorvenen." Op het teeken dat de Keizer gaf, viel li« omhulsel. De Keizer begroette het gedenkteeke zijns vaders met ontbloot hoofdde volksmenig!: barstte los in stormachtig gejubel. Nadat Keizer en de Keizerin om bet gedenkteeke waren gewandeld, begroette de Keizer het feest, comité. Tegen één uur keerde het keizerliji paar naar het station terug en vertrok wedei naar Coblenz. In alle straten bewogen zie: dichte volksdrommen. Het Keizerlijke paar weri door onophoudelijke, geestdriftige toej aichinge: begeleid. De kroonprins blijft en woont hede: avond het feestbanket in Gürzenig bij. Van le Temps wordt uit Weenen getele grafeerd Behalve Lirno (dat echter, volgens the Staii- dard, ook reeds genomen is) en Zwornik, schijnt Bosnië gelijk de Herzegowina tot onderwerpin; te zijn gebracht. De positie der opstandelinge: te Zwornik, tusschen de 3e en 4e corpsen e: de divisie Veesey, is wanhopig. Zij zullen ziel moeten overgeven of naar Servië vluchten, was een Russisch corps hen reeds opwacht om zet ontwapenen. Men hoopt ook tegen einde October volkome; meester te zijn van het land, dat tot aan grens van het villajet Novi-Bazar is gezuiverd' Met de bezetting van Fitcha en van het hoogerl gedeelte der Drina zullen de operatiën voor dij jaar eindigen. Men zegt, dat de Oostenrijksch-Turksche coi ventie, voor zooveel betreft Novi-Bazar en Mij trovitza, goed op gang is. De depêche uit St.-Petersburg, waarin de be wering wordt gelogenstraft, dat een verbom: tusschen Shere Ali en de Russische Regeerir:: zou bestaan, luidt textueel als volgt -. „Een uit Londen herwaarts en naar Mosco'. overgebracht telegram resumeert het betoog va: j the Times, dat de houding van den Emir Shem Ali, op wiens bevel het Britsche gezantschap t' Ali Musgit werd afgewezen, een groote belee- diging voor Engeland in zich sluitdie i ernstigste gevolgen kan hebben. Het blad voeg er bij, dat Shere Ali ongetwijfeld op een alliautiH steunt. Deze beweringen van the Times, well j geschikt schijnen om Engeland tegen Rusland er te zetten, bevatten eenvoudig een blijkbaar wil lekeurige onderstelling, daar het niet de aller geringste aanleiding bekend is, welke tot dei- j gelijke onderstellingen of vermoedens gron: geeft. Rusland heeft tegenwoordig wel wat au ders te doen dan zich met de politiek van Afghs nistan in te laten." Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Aan de Redactie van „de Echo van het Zuiden Wij nemen de vrijheid UEd. te verzoeken h' volgende in uw veel gelezen blad op te nemen ten einde door het herstellen van eenig<

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2