BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Spanje. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Rusland. Turkije. Ingezonden stukken. driemastschoener in de nabijheid, die hulp ver zocht, zijnde het schip in gevaar van te zinken; er kon door de hemelhooge zee evenwel geen hulp verleend worden. Den 2den December vertrok men van de reede van Palais naar Nederland, gesleept wordende door de Holl. s toomboot Hercules. Ongeveer 12 uren na het vertrek kreeg men stormweder van het NW. tot Noord, waardoor de sleeptros brak en den 3n December was men genoodzaakt wegens eenige averij der sleepboot te Brest bin nen te loopen. Nadat deze averij hersteld was, vertrok het schip den 611 Dec. van Brest en kwam den 9n ter reede te Vlissingen. Een ingezeten van Meppel is opgelicht door een persoon, die dezer dagen bij hem f 100 wisselde tegen een bankbiljet, dat eerst later bij de uitgifte bleek niets anders te zijn dan een der beruchte biljetten van honderd sigaren. In Westphalen, waar bij mijnen enz., veel dynamiet gebezigd wordt, is door arbeiders her haaldelijk misbruik gemaakt om zich op een vijand te wreken. Bij Hagen kwam dit deze week wederom voor. Een spoorwegarbeider, die IS Mark te leen had gevraagd aan de huisge- nooten in zijn kosthuis was zoo vertoornd over de weigering, dat hij een dynamietpatroon met een lont in het vertrek legde waar de familie bijeen was. Hij wilde zich daarop snel door een raam verwijderen, doch de patroon ontplofte te vroeg en de afschuwelijke dader werd zooda nig getioffen dat hij na weinige minuten bezweek. De overige aanwezigen werden allen in meerdere of mindere mate verwond en in de woning was een groote verwoestiug aangericht. Een met turf geladen schip, liggende in het Hoendiep buiten Groningen is in den nacht van 10 op 11 dezer tengevolge van een tot heden onbekende oorzaak gezonken. Met moeite hebben de schipper, zijne vrouw en drie kinde ren hun leven gered. Twee kindertjes, de een 6 en de ander S jaar, die in het vooronder sliepen, hebben, niettegenstaande alle aangewen de moeite van den vader om ze te redden, bij deze ramp het leven gelaten. Den 31n Juli 1878 verongelukte het schip Harlow, op de reis van Sydney naar Shanghae op de Tung Sha Bank en werd spoedig wrak. De booten werden uitgezet en den tweeden stuur man William Buijers werd bevolen in de hek sloep te gaan. Negen personen, onder welke de tweede stuurman en een matroos, Thomas Lau rie, begaven er zich in en bleven zoo dicht mogelijk bij het wrak. De beide andere booten met de overige equipage verlieten het schip, dat spoedig plat op zijde viel, en zeilden voor den wind weg. De tweede stuurman zwom aan boord van het wrak en sneed den kluiver af om die voor bootszeil te gebruikentevens werd nog eene kist met maïsmeel opgevischt, waarna men voor den wind afhield en tegen den avond het vuurschip van Gutzlaff in gezicht kreeg, het welk men vruchteloos poogde te bereiken. Ter wijl men trachtte de sloep op de zee te houden in de richting naar het vuurschip, sloeg deze om, en terwijl de bemanning poogde om die in het water weder overeind te krijgen zonk de een na den ander weg. De tweede stuurman werd door den hofmeester vastgehouden, doch slaagde er in zich los te werken, nadat hij reeds ge zonken was. Toen hij de sloep bereikte was de matroos Laurie alleen nog over. Deze werd in den vroegen ochtend door eene zee weggeslagen, doch door den tweeden stuurman, die hem na- zwom, met groot gevaar weder bij de sloep teruggebracht. Zij hadden den geheelen nacht in het water doorgebracht, terwijl zij zich aan de omgeslagen sloep vasthielden. Des ochtends gelukte het eindelijk de sloep overeind te krijgen en er in te gaan. Laurie werd voor de tweede maal er uit geslagen door eene zee, doch werd weder door den tweeden stuurman gered. Spoe dig daarna werden zij opgenomen aan boord van eene Chineesche jonk, waar zij goed behandeld en door welke zij te Shanghae aan land werden gebracht. De Albert-medaille van de tweede klasse werd door Koningin Victoria aan stuur man William Buijers voor zijn manmoedig gedrag en de redding ven den matroos Laurie toege kend. De Junon, het vaartuig, waarmede de be kende wetenschappelijke reis om de wereld gedaan wordt en dat deu 3n Augustus laatstl. Marseille verliet, bevond zich den 22 September te Valparaiso, na een hachelijke maar uitstekend volbrachte reis door de Straat van Magellaan. Van daar' is het schip naar Lima en San Fran cisco vertrokken, waar men drie weken blijven zou. Den 9den dezer werd door den heer E. Goosens, onderstationschef te Amelsfoort, een reiziger uit een groot gevaar gered. Bedoelde reiziger liep, ondanks de waarschuwing van ge noemden ambtenaar, voorbij een in aantocht zijnden trein, maar werd nog intijds door den heer G. daarvoor weggerukt. Deze kon zich zelf evenwel niet vrijwaren en kwam met de loco motief in aanraking. De buffer wondde hem aan den rechterarm en wierp hem omver. Donderdag namiddag is een 10-jarig knaap je, zich aan den Noordsingel op het ijs wagen de er door gezakt. Hij was reeds nagenoeg geheel gezonken toen een 14-jarige knaap hem bij de kleeren greep; een voorbijganger schoot nu mede ter hulp toe en aldus werd het kind gered. Uit Nieuwe Diep meldt men Aan boord Van het hier binnengekomen mailstoomschip Conrad moet ten nadcele van een der Mekka-reizigers die te Suez van boord gaaneene aanzienlijke som gelds zijn gesto len. Niemand mocht van de equipage aan den wal. De politie dost streng onderzoek. Donderdag avond is te Helder een bejaard man, die van zijn werk naar huis ging, door duisternis misleid in het water geloopen en ver dronken. Dezer dagen viel een werkman in de papierfabriek te Maastricht van een ladder terwijl hij een ijzeren buis naar boven droeg. Hij kreeg de buis op het hoofd en werd daardoor zoo zwaar gewonddat hij gisteren is overleden. Te Vuilendam is een vierjarig kind door het ijs gezakt en verdronken. Uit 's-Hertogenboscli vernemen wijdat de kachelpijpen voor de onderofficieren van het daar in garnizoen liggend regiment eindelijk gisteren gearriveerd zijn nadat men een kleine zes weken kou heeft moeten lijden. In de 7 de afdeeling der Maatschappij van Land- en Tuinbouw te Breda zullen van wege die Maatschappij voordrachten plaats heb ben in de navolgende gemeenten door den heer P. van der Voorde uit Brussel: Boxtel, dins dag 16; VuchtWoensdag 17; Nieuwkuik, Donderdag IS Baardwijk Vrijdag 19 Decem ber. Moergestel, 11 December. In verschillen de bladen staat de brood zetting 6 halve kilo's a f 0.26 3 idem a f 0.13 en hier verkiezen de bakkers het brood nog maar te houden op 28 en 14 Ct. Is dat bil lijk Als het op slaat dan weten zij er wel vandoch als het afslaat houden zij zich on wetend. Het was te wenschen daar alles tegen woordig op hel platteland aan de .deuren wordt verkochtdat men ook aan billijken prijs brood aan de deur kon koopen dan zou voor den arme recht geschieden want voor een brood kan de arme stumpert niet buiten het dorp gaan. Wegens het uitbreken der runderpest inDuitsch- land is de invoer van herkauwende dieren en daarvan afkomstig vleesch, huiden, afval, enz., alsook Yan stroohooi en ander veevoeder uit Duitschland en Luxemburg verboden. In de Kamer van afgevaardigden heeft de heer Janson den Minister van Justitie, geïnter pelleerd over den tegenwoordigen tragen loop van rechterlijk onderzoek alsook over het feit dat het Hof van cassatie onlangs heeft beslist dat het opmaken eener valsche balans niet in de termen der strafwet valt. De Minister ant woordde dat ook hij den langzamen loop van rechterlijk onderzoek betreurtmaar het moeie- lijk acht daarin te voorzien. Wat betrof de ge noemde wetauitleggingzoo verklaarde hijdat verscheidene rechterlijke autoriteiten het er niet mede eens zijn en dat wanneer zoodanige inter pretatie verder ingang vond de zaak in orer- weging zou nemen. Den lOden dezer had er te St. Mandébij Parijs een banket der Bonapartisten plaats ter vieiing van den verjaardagwaarop Louis Na poleon Bonaparte in 1848 tot President der .Republiek gekozen werd. De hoofden der partij waren bijna allen aanwezig. Paul de Cassagnac, die zich in het departement Gers bevindt, om er werkzaam te zijn voor zijne verkeizingen Rouher werden gemist. Er werden vele toe spraken gehouden. Met beslistheid werd aan gekondigd dat het herstel des keizerrijks niet lang meer kan uitblijven. Onder de aanwezigen bevonden zich ook een student en een arbeider. De student, een zoon van een aanzienlijk amb tenaar onder het keizerrijkverzekerde dat de Fransche jongelingschap met den keizer dweepte en de arbeidereen leerling uit de socialistische school van Amignesdie werklieden aanwierf voorliet Keizerrijk (hij zelf was ook tegenwoordig) beweerdedat de arbeidende klasse met vurig verlangen uitzag naar den terugkeer van het keizerrijk. Parijs. Volgens berichten uit Konstantinopel, betreffende onderhandelidgen over eene nienwe conventie tusschen Engeland en Turkije, worden deze krachtig voortgezet en hebben er herhaal delijk conferenties plaats tusschen den Sultan Khereddin-pacha en sir H. Layard. Volgens gerucht cischt Engeland afstand der havenplaat sen Souveda en Alexandrctte onder souvereiniteit van den sultan tegen geldelijke vergoeding en waarborg eener leening van 20 millioen pond sterling. Voorts wordt gemeld dat er te Konstantino- pel eene levendige agitatie heerscht tengevolge der ontdekking eener samenzweringten doel hebbende den sultan van den troon te stooten. Er hebben talrijke arrestatiën plaats. De gewezen Sultan Murad en de prins-troonopvolger zijn ondei toezicht geplaatst. Bij eenige gewezen ministers zijn huiszoekingen gedaan. 12 In eene dépêche uit Rome van giste ren avond wordt gemeld dat er een Minister raad is gehouden ora een besluit te nemen naar «aanleiding van het votum door de Kamer van afgevaardigden uitgebracht. Het Hoogerhuis heeft het amendement van Lord Halifax met. 201 tegen 65 stemmen ver worpen en Lord Oranbrook's resolutie zonder stemming aangenomen. Lord Beaconsfield verklaardedat 's lands verhouding tot alle mogendheden vriendschappe lijk is met Rusland niet minder dan met de overige. Hij verdedigde de uitdrukking „rectifi catie der grens." l)e wereldvrede (zeide hij) hangt vaak af van verdragen betreffende rectifi catie van grenzeu. Aan de oppositie verweet hij eene kleingeestige kritiek, waar het groote poli tieke kwastiën gold. De Regeering zou voor de veiligheid des rijks waken. Toen er tusschen Rusland en Engeland oorlog dreigde uit te bre ken waren^ Rusland's voortdringende stappen in Centraal-Azie van Rusland's standpunt gemoti veerd. Doch sedert het gevaar van oorlog ge weken ismag Engeland dit voorwaartsdringen niet langer toelaten. Rusland heeft sedert ge tracht genoegdoening te geven; de gedragslijn van dien staat was dus juist het tegenoverge stelde van de gedragslijn des Emirs. De vraag, omtrent wélke het Huis te beslissen heeftbe treft het karakter en den invloed van Engeland in Europa. De politiek van „vrede tot eiken prijs" had méér oorlog veroorzaakt dan éénige andere. Na deze rede volge de stemming. Lord Salisbury verklaarde nog dat hij in de vorige zitting niet anders spreken kon dan hij deedzonder het trouweloos karakter van Shir Ali op de kaak te stellen. De eenige oorzaak van des Emir's verstoordheid was Engeland's verlangen om een vriendschappelijke missie te zenden. Engeland vreest geen gewapenden inval in Indiëmaar is wél beducht voor Rusland's diplomatieken invloeddie uit Afghanistan zou kunnen werken gelijk hij uit Bulgarije op Bosnië gewerkt heeft. Vertoogen daartegen baten niet. Er is een Britsch «agent op de plaats zelve noo- digom aan dien invloed het hoofd te bieden. Londen 12 December. M.aldon een Fransch- man is heden voor het Hof van politie gedag vaard wegens het zenden van brieven aan den onder-secretaris van Binnelandsche Zaken en aan lord Lyons inhoudende de bedreigiug met een aanslag op het leven der Koningin. In het Lagerhuis deelde Northcote in ant woord aan Harcourt mede dat hij na zijn vo rig antwoord had vernomen dat de Russische gezant van Kaboel was teruggeroepen. Dit stond echter niet gelijk met een opgave van Ruslands zending. Engeland kan Ruslands invloed in Afghani3tauonder dezen of genen vormniet goedkeuren en is niet voornemens dit te doen. In antwoord aan Whetwell zeide Northcote dat onrustbarende berichten van de Kaap wa ren ontvangen en dat hij vreesde dat in het volgend jaar aanzienlijke uitgaven daar noodig zullen zijn. Madrid12 December. In antwoord ,op eene interpellatie zeide Canovas dat hij het Noor den door troepen zal bezet houden de laatste oorlog was te kostbaar dan dat men niet een herhaling zou trachten te voorkomen. Tot Dingsdag waren er krachtens de socialis tenwet verboden 164 vereenigingen, 41 bladen, en 144 boeken en brochures. De heer Georg Yollmar, vroeger Beiersch officier, daarna redac teur der socialistische VolJeszeitung te Dresden, heeft krachtens de Saksische wet op het recht bevel ontvangen het Dresdener grondgebied te verlaten. De Yereeniging van fabriekanten aan den Midden-Rijn heeft aan verschillende corporatiën en particulieren eene oproeping gericht tot het vestigen eener Algemeene Duitsche Vereeniging van werkgevers tot bevordering van het welzijn des werkmans. Blijkens het ontwerp der statu ten ligt het in de bedoeling samen te werken ter bevordering van de verstandelijke, zedelijke en stoffelijke belangen der werkende klasse onder anderen door oprichting van herhaiin-, scholen, bibliotheken, leeskamers, fondsen ter ondersteuning van zieken, bejaarden, weduwen en weezen, voorts verbrniksvereenigingen, spaar kassen, bouwvereenigingen. De Vereeniging zal zich „Concordia" noemen en èen tijdschrift uit geven. Verscheidene hoofden van openbare en bijzondere instellingen, alsook vele leden van den Rijksdag en den Pruissischen Landdag hebben reeds schriftelijk hunne medewerking toegezegd. Wcencn, 11 December. De Commissie uit het. Huis van Afgevaardigden tot onderzoek.van het tractaat te Berlijn heeft langdurig beraad slaagd over de formeele vraag, of bet tractaat de goedkeuring der vertegenwoordiging vcreischl, om geldig te zijn. De Commissie heeft besloten morgen over te gaan tot de discussie over het tractaat. De Kamer van Afgevaardigden heeft de door den heer Bacelli voorgestelde motie, waarmede het Ministerie zich vereenigd had, met 263 tegen 189 stemmen verworpen. I)e motie luidde aldus „De Kamer, acte nemende van de ver klaring van den President van den Ministerraad en van den Minister van Binnenlandsche Zaken vertrouwt dat de Regecring des Konings de orde en de vrijheid krachtig zal handhaven." Rome, 12 December. Cairoli deelde mede, dat het Ministerie zijn ontslag heeft ingediend' en dat de Koning de Ministers verzocht voor- loopignan te blijven in 't belang van de admi nistratie en de handhaving der openbare orde. De Koning heeft de Voorzitters van den Senaat en van de Kamer ontboden. De geruchten dat de Kamer zal worden ont bonden zijn voorbarig. Naar verzekerd wordt heeft de Koning, met het oog op het votum der Kamer, den heer Depretis bij zich ontboden. St.-Petersburg, 12 December. Gortschakolf werd heden^ voormiddag door den Keizer ont vangen. Hij aanvaardde weder de leiding van het Departement van Buitenlandsche Zaken. Konstantinopcl, 10 December. Mahmoud Pacha werd in den_ afgeloopen nacht ten paleize ontboden, waar hij zijn benoeming ontving tot gouverneur van Tripoli en Barbarije, waarheen hij terstond gezonden werd zonder eerst no<* in zijne woning te kunnen terugkeeren. Has°sar oud-Sheik-ul-Islam, Nedjib Oka, Sheik-ul-Islam en eenige ulamas en ambtenaren werden even eens naar de provinciën gezonden. De Sultan nam dit besluit, omdat hij de overtuiging* had verkregen, dat zij oneenigheid trachttente zaaien onder de raadslieden van den Sultan. Alle andere in omloop gebrachte geruchten zijn valsch. 11 December. Eene circulaire van Khe- reddin Pacha aan de Turksehe gezanten in het buitenland zegt dat het doel der verandering van ministerie is om door krachtige maatregelen de binnenlandsche moeielijkheden en de hangende politieke quaesties, waaronder de krachtens het tractaat van Berlijn op de Porte rustende ver plichtingen, tot eene bevredigende oplossing te brengen. De Porte benoemde eene militaire commissie om de rectificatie der grenzen aan de zijde van Griekenland te bestudeeren en uit een strategisch oogpunt rapport over haar onderzoek uit te bren gen. Dit neemt niet weg dat politieke beweeg- redenen ten slotte misschien een beslissenden invloed op het definitief besluit der Porte zullen oefenen. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Mijnheer de Redacteur! Vergun me door uw geacht blad de aandacht van belanghebbenden te vestigen op een zeer schadelijk diertje en tevens eenige middelen ter verdelging bekend te maken. II ct Er wtcii kevertje. (jBruchus pisiL.) Dit diertjedat in sommige streken van Duitschland reeds meermalen groote schade aan den erwtenoogst heeft toegebracht, werd in de omstreken van Eindhoven voor het eerst in 1876 aangetroffen. Sedert heeft het zich zeer sterk vermenigvuldigd en reeds over eene menigte dorpen verspreid. Op enkelo plaatsen komt het zelfs zoo talrijk voor, dat men bij vele partijen erwten soms heel wat te zoeken heeft, om er te vinden, die niet met een kevertje bezet zijn. Door die buitengewoon snelle vermenigvuldiging kunnen deze diertjes aanzienlijke schade verooi° zaken, ja, in vele plaatsen wordt de erwtenoogst

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2