Nummer 103. fgang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. TA AT VAN BRIE YEN BINNENLAND. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,0U, franco per post door het geheel» rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukk en, gelden enz., franco te nenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. geadresseerd aan onbekenden. WAALWIJK, edurende de tweede helft der maand November. Drieka Rozenbrand, Dussen. J. Baaten Ooster- )ut. H. van der Bijl, t'denhont. Kunnende de brieven door den afzender aan ^t Postkantoor alhier worden terugontvangen. De Dibecteeb, BAGGERMAN. j Het jaar 1878 behoort thans tot het ver den. Wanneer wij een vluchtigen blik op jne loopbaan werpen, dan kan het onge- rijfeld niemand ons euvel duidenindien ij het met betrekking tot handel en nijver- ;id geene gouden medalje, zelfs geene lof- lijle vermelding waardig keuren. Van al i schoone verwachtingendie wij na het rdwijnen van zijn niet minder onvruchtbaren organgerer van gekoesterd haddenzijn zeer weinige van verwezenlijkt. Wij innen dan ook geene aanleiding vinden om zijn verscheiden vol geestdrift de loftroin- t te steken, maar willen, gelijk allen, die i het uitgestrekte veld van volkswelvaart vooruitgang arbeiden, ons eenvoudig be ien bij de hoop op een beter, hetgeen wij zen lezers, medewerkers en begunstigers |n ook van harte toewenschen. Wij hopen, it het pas ingetreden jaar de diepe wonden pge heelendie zijne voorgangers zoo on- pêdoogend geslagen hebben, dat handel en flustrie wederom onbelemmerd de baan des jorspoeds mogen betreden en de vreeselijke mpen, die in het afgeloopen jaar de finan- lele wereld beroerd en geteisterd hebben pr goed een einde zullen nemen, opdat It geschokte vertrouwen wederkeere en de ig van zaken meer bevredigende resultaten levere. is orgaan treedt heden zijn tweeden ■gang in. Getrouw aan ons programma llen wij den eenmaal ingeslagen weg moe- i blijven bewandelen, overtuigd als we zijn, ft we daardoor het best de belangen onder- tunen en bevorderen van die nijvere streek, or welke wij ons blad van af zijn aanvang stemden. Wij zullen voortgaan met onze ite zorgen te wijden aan alles, wat met stoffelijke, belangen van Tilburg en Waal- k in verband staat. De talrijke bewijzen jn tevredenheid, die we gedurende het af- Poopen jaar over onzen arbeid mochten Itvangenzullen ons een machtige prikkel F1 en blijven om ijverig voorwaarts te leven en meer en meer ons het vertrouwen I He gunst waardig te maken, die ons van jden beginne zoo ruimschoots ten deel viel. In wij, een jaar geleden, met onze onder ling voor het publiek optraden, ontveins- I wij ons geenszins de moeilijkhedendie I ter bereiking van ons doel zouden moeten jiwinnen of waarmee wij wellicht nog lang groretelen zouden hebbenOnder deze ■te, hinderpalen, die ons nog lang in taak zouden belemmeren, behoorde •enzeggelijk de gebrekkige correspondentie •hen Tilburg en Waalwijk. Door het ■tan eener snelpers en andere doeltref fende maatregelen, gelnkte het ons echter deze bezwaren voor een groot gedeelte te overwinnen. Daardoor waren wij in de meeste gevallen zelfs in staat de berichten uit Tilburg even spoedig als de „Tilburgsche Courant" mede te deelen. Ja, het gebeurde nog onlangs, dat een zeer belangrijk stuk, de circulaiie der Tilburgsche onderlinge Brandwaarborgmaatschappijdoor ons reeds in ons nummer van 22 December j.l. werd medegedeeld, terwijl de „Tilburgsche Cou rant" het eerst in haar nummer van 25 December j.l. haren lezers bekend maakte Die moeilijkheden, waarop wij zoo even we zen zullen echternaar wij vastelijk ver trouwen, eerlang nog aanmerkelijker vermin deren, zoo niet geheel en al ophouden. De verbinding van Tilburg en Waalwijk door een stoomtramweg is een vraagstuk, dat in den laatsten tijd meer dan ooit op den voor grond getreden is en de aandacht van het handeldrijvend en geldbeleggend publiek in hooge mate getrokken heeft. Aan den heer J. van den Elzen komt in dit opzicht wel verdiende lof toe. Zijne artikelen over de tramwegen in het algemeen, zoowel als over zulk eeu verbindingsmiddel tusschen Tilburg en Waalwijk in het bijzonder, alle in ons blad opgenomen, mitsgaders zijne degelijke en flink geschreven brochure over dit onderwerp hebben zeer veel bijgedragen om deze gewichtige kwestie een grooten stap nader tot hare oplossing te brengen. En waar zóó wordt voorgegaan, kan, dunkt ons, onmogelijk navolging en voortzetting achter wege blijven. Wij voeden daarom de blijde hoop, dat dit voor beide plaatsen zoo hoogst belangrijke en nuttige werk spoedig tot stand zal komen. Tilburg en Waalwijk toch zijn plaatsen, die èn door hare topografische lig ging èn door hare commercieele en indus- trieele belangen elkaflr moeten helpen en ondersteunen en wier verdere ontwikkeling slechts door onderlinge samenwerking bevor derd kan worden. En hierin ligt ook te vens de voornaamste reden, waarom, onder al de in den laatsten tijd aangevraagde tram wegen, die tusschen Tilburg en Waalwijk zekerlijk niet de minste waarborgen voor zeer winstgevende resultaten aanbiedt. Wij behoeven de cijfers, die ons de statistiek over personenverkeer en goederenvervoer aangeeft, slechts te controleeren om tot het besluit te komendat de lijn TilburgWaalwijk alle kansen van welslagen oplevert en er dus alle grond bestaat, dat dit vraagstuk spoedig zijne eindoplossing zal vinden. Dan zalwij twijfelen er niet aan voor Tilburg en Waalwijk een nog ruimer en bemoedigender gezichteinder aanbreken en het woord van een onzer groote staathuishoudkundigen be waarheid wordendat de verbetering der communicatie-middelen ten der belangrijkste stappen is ter bevordering van den vooruit gang en de welvaart der volkeren. Advertentiën 1-7 regels j 0,60, daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Gemeenteraad van Waalwijk. OPENBARE VERGADERING vaa Vrijdag 27 December 1878, nm. 6 uur. De Voorzitter opent de Vergadering. Afwezig de heer Quirijns. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter zegt den Secretaris dank voor zijne uitgebreide en accurate notulen. Hierna zegt de Voorzitter het volgende //Ongetwijfeld M. H. zult ge het hoogst be- leedigend artikeltje in „De Echo van het Zuiden hebben gelezen over het uitgedrukt gevoelen van den Voorzitter uwer vergadering. Als .Burge meester eu Voorzitter heeft dit honend geschrijf op mij een onaangenamen indruk te weeg ge bracht, doch ik zal er voor mij vooreerst verachtend op neerzien en der redactie van dat blad geen plaats ter wederlegging verzoeken. Was de beleediging eenen Wethouder, eeu Raadslid, onverschillig wien, of den Secretaris aangedaan, ik zou van stonde af den uilgever niet anders als toehoorder alhier toelaten en hem het opteekenen van de gezegden der Raadsleden beletten. Nu behoud ik mij voor daarmede te handelen als te raden. Hierna schelt de Voorzitter. De veldwachter verschjjnt en sluit op last van den Voorzitter de deur, terwijl de Voorzitter het publiek ver zoekt de zaal te verlaten. De deuren na eenige oogenblikken weder ge opend zijnde wordt de openbare vergadering voortgezet en komt im behandeling a. Het verzoek van den veldwachter Van Loon om verhooging van tractement. B. en W. stellen voor aan adressant eene gratificatie toe te staan van f 50 over den dienst van 1879, uit te betalen in vier termijnen elk van f 12.50, op 15 Januari, 15 Februari, 15 Maart en 15 April 1879. De heer Van Iersel staat verwonderd dat men nu met eene gratificatie van f 50 aankomthij kan zich niet voorstellen dat het Dag. Best. in het doen van dat voorstel homogeen is, daar een der Wethouders, Dr. De Haan, in de vorige vergadering zelf voorgesteld heeft hem f 150 te geven. Spreker stelt voor de gratificatie met f 50 te verhoogen. De Voorzitter zegt dat de notulen der verga dering van het Dag. Best. dit kunnen uitwijzen. Men kan wel van opinie veranderen hij heeft ür. De Haan bepaald gevraagd of de veldwachter bewijzen van beterschap had gegevende heer van Es was niet tegenwoordig, maar had in de vorige Raadsvergadering in den geest eener gratificatie gesproken. De heer Van Iersel blijft bij zijn voorstel. De Veldwachter heeft steeds goede diensten be wezen en zijn plicht gedaan. Er zijn klachten tegen hem ingebracht, maar het onderzoek heeft bewezen dat die ongegrond waren, want de man is niet ontslagen. De Voorzitter merkt op dat het moeielijk is voor een gewoon raadslid om in deze oordeel te vellen, daar deze niet dagelijks met den veld wachter te doen heeft. De heer Van Heijst vindt f50 wel niet veel. De heer Van Iersel wenseht f100, maar niets belet dat B. en W. die gratificatie van f50 nog eens voorstellen als de veldwachter zijn plicht goed doet. De heer Van Es zegt dat juist daarom hij voor het oogenblik niet meer zou geven. Dr. De Haan heeft vroeger gezegd dat de botermijm den veldwachter f150 opbracht. Dat lid vergiste zich toen echterde veldwachter was geen ambtenaar op de mijnhij was alleen belast met het wegen. De heer de Haan antwoordt dat hij zich on juist had uitgedrukt; dat hij niet zoozeer wensch- te den veldwachter dien post terug te geven, maar hem de schade te vergoeden, die hij door het gemis daarvan leed. De heer Van der Heijden merkt op dat eenige leden in de vorige vergadering voorgesteld hadden om iemand, die het niet noodig had, ongevraagd f50 te verhoogen, nu wil men den veldwachter ook maar f 50 meer geven. Hij stelt voor hem f50 toe te kennen ove^l878 en f100 over 1870. f50 helpt niet. De Voorzitter heeft hier niets tegen te zeggen, maar er is geen snkel veldwachter in de provin cie, die f 400 tractement heeft. De heer De Haan is het met den heer Van Iersel eens dat f100 niet te veel is maar als adressant nu in de eerste 4 maanden f 50 krijgt dan is hij toch geholpen, en zooals Dr. Van Heijst gezegd heeft, later kan men hem nog eene gratificatie geven. De heer Jud. Timmermans zegt dat het van zelf spreekt, dat hij het voorstel Van B. en W. wenseht te steunen, omdat deze zaak op zijn voorstel aan B. en W. is gerenvoijeerd en er nu een voorstel van B. en W. is ingekomen om adressant eene gratificatie van f50 te geven, omtrent welk voorstel het Dag. Best. homogeen is wanneer hij dat nu in verband brengt met het gesprokene door Dr. Van Heijst, dan zou hij zjjne mederaadsleden, die met spreker voor de verhooging van salaris zijn, beleefdelijk durven verzoeken zich by het voorstel van B. eu W, neder te leggen. De heer Van Iersel kan moeielijk aan de homogeniteit gelooven. Daarenboven heeft de veldwachter dit jaar veel gemist. Hij zoude hem daarom f 50 wenschen te geven op den dienst van 1878 en f 50 op dien van 1879. De Voorzitter zou niet weten, welke reden het Dag. Best. kon hebben om niet weer eene nieuwe gratificatie voor te stellen indien de veldwachter teekenen van leven geeft; hij kan er heel goed over om f 50 over 1878 toe te kennen, terwijl B. en W. zieh voorbehouden een nadervoorstel te doen omtrent 1879. De heer Van Iersel blijft bij zijn voorstel van f 50 over 1878 en f 50 over 1879. De heer Jud. Timmermans zou het inderdaad niet aardig vinden, als de Raad het voorstel van B. en Wafwees. Wij hooren toch dat B. en W. genegen zijn over 1879 een nader voorstel te doen. Spreker verzoekt zijne collega's dus niet verder aan te dringen. Nadat de heer Van der Heijden zijn voorstel had ingetrokken, wordt het voorstel van B. en VVen dat van den heer Van Iersel in stemming gebracht. Voor dat van B. en W. verklaarden zich de heeren Van Heijst, J. B. Timmermans, van Es, Judocus Timmermans, De Haan en de Voorzitter. Voor dat van den heer Van Iersel, de heeren Zijlmans, van Riel, van der Heijden en van Iersel. De Voorzitter verzoekt goedkeuring van de verpachting van het marktgeld over 1879 ad f 1030, aan F. Bogaerts. Goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat voor het innen der haven en kaaigelden over 1879 tegen eene belooning van 5 pCt. zijn opgekomen, drie sol licitanten, namelijk G. Rekkers, L. G. van Hilst en VV. C. de Zeeuw. Bij de gehouden stemming bekwamen C. Rek kers 6, L. G. van Hilst 3 en W. C. de Zeeuw 1 stem, zoodat gekozen is tot havenmeester voor 1879 C. Rekkers. Nadat nog de heer Rubbens-Kievits benoemd was tot lid van het armbestuur voor 1879 sluit de Voorzitter de Vergadering. Gelijk onze lezers uit het in dit nummer opgenomen verslag van de raadsvergadering van Waalwijk gezien zullen hebbengevoelt de Bur gemeester zich hoogst beleedigd door onze repliek op ZEds. schrijven in ons nummer van 25 De cember. Wij verklaren openlijkdat het in het geheel

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1