BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. niet in onze bedoeling gelegen heeft ZEd. te beleedigenwij hebben alleen gebruik gemaakt ▼an het rechtdat ieder, die aangevallen wordt, heeftom zich te verdedigen. Daarom zullen wij zoo vrij zijn ons niets van de tegen ons gerichte tirade aan te trekken en er dus voorloopig niet verder over spreken. Mocht het soms later noodig blijken, dan zullen wij handelen zooals wij in ons belang en dat van ons blad oordeelen. Alvorens echter te eindigen constateeren wij dat in de notulen der raadsvergadering van 1§ December j. 1.die om hare accuraatheid door deu geachten voorzitter eene bijzondere vermel ding zijn waardig gekeurdtoevallig niets voor komt van het gesprokenenaar aanleiding van de vraag der Begrootïngscommissie omtrent „adver- tentiekosten" (zie ons nummer vau 19 December Verslag der Gemeente-raadszitting onder No 9} Wij achten ons verplicht dit te releveerenom dat nu uit niets blijktdat Dr. Van Heijst voorgesteld heeft ons et* briefje te zenden ten einde ons kennis te geven van de te houden raadsvergaderingen en dat de Voorzitter de toe zegging gedaan heeft, dat hiervoor zal gezorgd worden. Bij Koninklijk besluit van 16 December j.l. No 34, zijn de statuten der vereeniging „Musis Sacrum" gevestigd te Waalwijk, goed gekeurd eu is de Vereeniging mitsdien als rechts persoon erkend. Bij Kon. besluit van 24 Dec. 1878, No 1 is bepaald, dat bij den kantoordienst der pos terijen en der telegrafie ook vrouwen en meisjes kunnen worden aangesteldnamelijkbij den postdienst, als: directrice, commies, surnume rair, brievengaarder, adsistent en klerk bij den telegraafdienst als directrice onderdirectrice telegrafistklerk adsistent en leerling. De aanstelling van vrouwen en meisjes ge schiedt op dezelfde wijze en onder gelijke voor waarden en bepalingen als voor de beambten der beide diensten in het algemeen zijn vastgesteld, met de beperkingdat geen vrouwelijke beamb ten op eene hoogere bezoldiging dan f1000 'sjaars zullen worden benoemd, en dat haar aantal beneden het derde van het aantal man nelijke beambten van gelijke rangen zal blijven De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Tilburg, heeft in hare vergadering van 23 December 11. een adres aan ZExc. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid vastge steld tot ondersteuning der concessie-aanvraag van den ingenieur Van den Elzenvoor den aanleg van een stoom-tramway Tilburg-Waal wijk en Station Tilburg-Koningshoeven. De in de Gemeente-raadszitting van 16 December jl. vastgestelde Gemeente-begrooting van'Waalwijk voor 1879 sluit in ontvangst met1 95193,92s in uitgaaf metf22982,20 dus met een waarschijnlijk batig Staatsbegrooting is opnieuw de vraag ter sprake jebrachtof een gemeentebestuur het recht heeft aan belastingschuldigen de inzage te weige ren van de kohieren van den hoofdelijken omslag. Gelijk bekend is is door den Amsterdamschen gemeenteraad de vraag bevestigend beantwoord, maar verschillende ingezetenen hebben zich daarop tot den Minister van binnen!, "zaken gewend om vernietiging te verkrijgen van het desbetreffende raadsbesluit. Zijn wij goed ingelicht, dsn heeft thans de Minister op een der adressen een be slissing genomen in den geest van den Amister- damschen gemeenteraad. (Vad.) De Globe vestigt de aandacht op het feit, dat volgens de ontvangen berichten bij Edison s jongste uitvinding het bij het groote publiek weinig bekende metaal iridium eene belangrijke rol spoelt, omdat door verhitting van een mengsel van platina en irridinm het electrische licht ver kregen wordt. Het iridium nu komt zelden of nooit zuiver maar altijd met platina en andere metalen verbonden in de natuur voor. Om het iridium uit dit alliage zuiver te verkrijgen behandelt men het erts met koningswater.' Het platina lost dan opterwijl iridium en osmium als een zwart poeder achterblijven. Genoemd loeder wordt met zijn eigen gewicht aan keu kenzout vermengd en vervolgens aan de inwer king van een chloorstroom onderworpen. Het aldus gevormde dubbel-choride van iridium en natrium wordt met salpeterzuur gekookt. Het osmium gaat hierbij over in osmiumzuurdat verdamptterwijl het genoemde dubbel-chloride in de oplossing blijft. Het iridium wordt hier uit door solammoniak als onoplosbaar ammonium- iridium-chloride neergeslagen. Deze laatste ver binding wordt door verhitting op zoodanige wijze ontleed dat het metaaliridium overblijft. Of er nu nog' eene gemakkelijker en goedkooper wijze bestaat van iridium te verkrijgen, weet de Globe niet. Maar zoo dit niet het geval is en zoo iridium inderdaad voor het verkrijgen van elec- trisch licht onontbeerlijk is, dan meent het blad, dat zoowel het betrekkelijk zeldzaam voorkomen van iridium als de moeielijke manierwaarop het gewonnen wordteen groot bezwaar zouden opleveren bij eene eenigszins algemeene toepas- van Edison's uitvinding. saldo van f 2211,72s Van wel onderrichte zijde verneemt het «Dagblad" eenige bijzonderheden omtrent den inhoud der voordracht van wet op de „kapitalen in portefeuille" die eerlang aan de Staten-Gene- raal zal worden voorgelegd. Met den ln Maart van elk jaar zal men een opgave mooten doen van deze bezittingen, hetzij door eene opgave van het kapitaal in een geld som uitgedrukthetzij in een gespecificeerde vermelding van de effectenakten obligatien enz. zeivenin welk laatste geval de ontvanger de kapitaalberekening opmaakt. Hiervan zal aanvankelijk één percent worden geheven maar dewijl het bedrag dezer belasting als een sluitpost van de begrooting van midde len kan worden beschouwd, is de percentage telken jare voor verhooging vatbaar. Vrijgesteld zullen alleen zijn de kapitale* van f 100 en daar beneden. Men doet zijn aangifte onder aanbod van een eedtelkens zullen eenige personen uit hen die aangifte hebben gedaan, worden aangewezen om den eed af te leggen. Verzuimde aangiften worden gestraft met op klimmende geldboeten en eindelijk met gevangenis Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft bij arrest van Zaterdag de Duitsohe bedevaart gangers die bij gelegenheid eener processie t( Koermond zich tegen de openbare macht verzet hebbenschuldig verklaard. Vier hunner zijn veroordeeld tot een jaar, twee tot drie maanden en twee tot eene maand celstraf. Vrijdag-avond werd in de kathedraal van St. Jan te 's-Hertogenbosch het kroningsfeest van het miraculeuze beeld van O. L. V. met allen luister gevierd. De door duizenden kaar sen verlichte kerk bevatte misschien nog nooit zooveel measchen; meer dan 15,000 waren aan wezig. Voor het altaar was een breede schaar van geestelijken met den bisschopdie de kro ning verrichtteaan het hoofd. Bij de behandeling van hoofdstuk "V barsting. De twist ontstond toen doordat de vrouw vergeten had de belasting te betalen, hetgeen haar man verzocht had. Hij geraakte daarop in zoo hevige woede, dat hij eenige groote messen greep en onder het uitspreken van de woorden „wil ik het nu eens doen" op haar aanviel. Eerst wierp hij haar met het hoofd tegen den muur, toen bracht hij haar met een der messen in den hals eenige sneden toe en vervolgens wierp hij haar op den grond, terwijl hij met de knieën op haar ging liggen. In die positie werd hij gevonden door eene buurvrouw, die met behulp van een der kinderen hem van zijne vrouw aftrok. De wonden waren zeer onbeduidend en binnen drie dagen was de vrouw genezen. In instructie bekende de beschuldigde het voornemen te hebben gehad om haar te doodendoch ter terecht zitting was zijne bekentenis mindèr pertinent. In de gemeente Chapelle-Moche heeft een vreeselijke gebeurtenis plaats gegrepen. Twee en Vijftig kinderen uit de school komende maakten een glijbaaa op den vijver van het kasteel. Het ijs kon die vracht niet dragen en bezweek acht en veertig der kleinen geraakten te water en ouder het ijs. Allen verdronken. Vrijdag-namiddag zijn te Middelburg vijf knaapjes door het ijs in de Buitenvest gezakt, drie zijn verdronken; daaronder een, die het eenige kind zijner ouders washet vierde werd nog levend opgehaald, doch men vreest dat ook dit er het leven niet zal afbrengen. Uit Amsterdam meldt men aan het Utr. De schade betreffende het gebouw en dea- chineriën worden geschat op f3000, terwier aan schors voor ongeveer f 700 verbrand. De granen zijn allen gered. Het gebouw was tegen brandschade verzeid. De schade der verbrande schors is voor reksag van de respective eigenaars. De brand sc;nt ontstaan te zijn in de schorsbuis. Dè jite oorzaak is onbekend. Waspik. - In onze haven aakschip Anna Maria, schipper J. Warren an 's-Gravemoer, beladen met steenkolen en komde van Kuhrort, met bestemming naar Capellt Door het veelvuldige drijfïjs in het tdeï Maasje genoodzaakt in de Waspiksche havite vluchten, en aldaar door het vloedwater ojen ijsbank gezet, bleef het schip bij ebbe dap vast zitten, werd lek en brak vervolgens mien door. Persoonlijke ongelukken hebben hierbijiet piaats gehadde lading is grootendeels g;d, en deze zoowel als het «chip zijn bij buitenld- sche maatschappijen verzekerd. Zekere C. werd nu ruim 3 jaren geleden in staat van faillissement verklaard't scheen, dat zijne zaken in zeer verwarden toestand waren en dat er voor de schuldeischers niets zou over schieten. Eene strafvervolging werd ingesteld en C. vertrok naar 't buitenland. Inmiddels werd hij door eene erfenis in staat gesteld zijne schulden ten volle te kwijten. Dezer dagen zijne familie alhier willende be-: zoeken, werd hij echter in hechtenis genomen, zoodat hij, ofschoon 100 pCt. hebbende betaald, waarschijnlijk nog ter zake van bedriegelijkè bankbreuk zal moeten terechtstaan. Het vermoedendat de schorsprijzen dit jaar aanmerkelijk lager zouden zijn dan in 1877 heeft zich bevestigd. In het vorig jaar werd voor akkerschors f6 a 6,50 besteeddit jaar f 4,50 a 5,25 terwijl de boomschors van f3,25 tot'f4 per H. L. of 65 kilo weg ging. Een en ander zal zeker op de aanstaande groote hout veilingen van invloed zijn. Het water wast waer schrikbarend op 28 29 en 30 December steeg het te Maastricht 1,90 Meter; te 's-Bosch was Maandag 40 c.M. was. Uit 's-Bosch is aan de N. Kott. Ct. ge schreven, dat er plan zou bestaan om den Boxtel- Wezel-spoorweg aan eene Duitsche-Maatschappij te verkoopen. Thans verneemt men dat dit bericht geheel bezijden de waarheid is en dat bij de directie van den spoorweg niets van dit plan bekendis. Te Chemnitz, in Saksen, is dezer dagen overleden Richard Hartmann, die zich van een arm smidsgezel tot „koning van de Saksische machinefabriekanten" heeft opgewerkt lm den Elzas geboren kwam hij, 21 jaren oud op zijn ambachtsreis te Chemnitz, waar hij zich m 1837 vestigde en allengs zijne zaken uitbreidde, in 1869 werden zijne fabrieksgebouwen met hunnen inhoud verzekerd voor \l/4 millioen thaler. Zijne fabriek besloeg dit jaar een oppervlakte van 254.084 vierkante meters, waarop 50 gebouwen, waarin 2600 personen werkzaam waren. De geneeskundige Raad in Overijsel heeft geconstateerd, dat Meppel zich onderscheidt door de erroote hoeveelheid bedorven vleesch, die men er, "en koste der gezondheid van anderen, ex- Pl°\Vorst (Geldersche vooral) is een geliefkoosde vorm om slecht vleeseh aan den man te brengen. Voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage stond Vrijdag te recht zekere M. M. landbouwer te Wissekerke in Zeeland, beschuldigd van poging tot moedwilligen doodslag zijner huisvrouw. De beschuldigde was vroeger een zeer welgesteld landbouwer en had met zijne eerste vrouw die hem niet minder dan zeventien kinderen schonk, celukkig geleefd. Na den dood zijner vrouw hertrouwde hij en met zijne tweede vrouw was de verhouding minder gunstig. De voornaamste oorzaak hiervan was, dat de beschuldigde zich in de laatste jaren voortdurend aan misbruik van sterken drank schuldig maakte en dan in beschonken toestand zijne vrouw af en toe te lijf wilde. Vrijwillig had hij haar het beheer hunner geldmiddelen afgestaan, doch wanneer zij hem het geld voor jenever weigerde, dan ging hij erg te keer. Ruim twee jaar geleden had de vrouw met haar goed de echtelijke woning verlaten, zooals zij beweerde door haar man daaruit verjaagd zijnde. Na dien tijd was de verhouding nog ongunstiger geworden en in den avond van 4 October jl. kwam liet tot eene los- Te Strijen is op den eersten Kerstavond de'herberg, in huur bij A. Stam, een kwartier buiten het dorp gelegen, door brand vernield. Op het oogenblik dat de vlam uit het dak sloeg, bevonden zich vele bezoekers in de gelagkamer. Het huis, dat in een oogwenk in volle vlam stond, is nagenoeg geheel uitgebrand. Van den inboedel werd veel gered. Oorzaak onbekend. Waalwijk. De voorloopige besprekingen, die, zooals wij in een vorig nummer meldden, plaats hebben gehad, met het doel in deze gemeente een Katholieke Kring op te richten, hebben, naar wij uit zekere bron vernemen, niet tot het ge- wenschte resultaat geleid. De collecte voor het Nationaal Huldeblijk heeft in deze gemeente opgebracht, na aftrek der onvermijdelijke kosten, de som van f68.44. Baardwijk. Maandag 23 December, jl. werd ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Lambertüs van Cromvoirt. Een groote stoet vrienden en belangstellende bekenden ver gezelden den man grafwaarts, die zich gedurende zijn leven voor allen, die hem kenden, een warm en oprecht vriend en bereidvaardig helper ge toond had. Het II. C. zangerskoor, dat ook bij de treurige plechtigheid tegenwoordig was, zal veel in den afgestorvene verliezen, daar bij gedurende 27 jaren, (waarvan 4 als cantor) een der trouwste leden van het gezelschap was. De heer Vissers, organist, zong aan de groeve een afscheidslied, dat op de omstanders een diepen indruk maakte! {Te laat ontvangen voor hei vorig nummer) Loonopzand. Ir. den namiddag van den ln Kerstdag werd deze anders zoo rustige gemeente in opschudding gebracht door een begin van brand in de gesloten wonirtg eener alleen wonende vrouw. TT Hadden in deze de 60-jarige P. van den Heu vel en J. Brand* zich niet zoo flink gedragen, zich door den dikken rook een weg te banen tot de bedstede, waarin de brand woedde, en er niet spoedig water ingeworpen, dan ware wel licht door de omringende stroodaken de ramp niet te overzien geweest. Daar in diezelfde woning eenige dagen geleden nogmaals een begin van brand is ontstaan moet hier aan groote on voorzichtigheid of zinnelooze handelingen worden De trekking van de groote loterij dern- toonstelling, welke 15 Januari begint, zal tvrtig dagen duren. Den 12den zal de tentoonstelling van de ir- werpen, die voor deze loterij werden aangeklit, geopend worden, en tot den 24sten zal zijlen blijven. Er zijn.1577 groote prijzen, die een w:Je hebben van drie millioen. De trekking an deze prijzen zal vijf dagen duren, van 15 tr20 Januari. De volgende dagen zullen gebakt worden voor het trekken der 72,000 klere prijzen, en den laatsten dag zal geloot wsen om het gouden servies van 20,000 fr. enen riviere van diamanten var. 50,000 fr. De pnen zullen tien dagen na de trekking wordend- gereikt. De Figaro zegt dat het plan overeen wordt om het paleis op het Trocadero vooiet verblijf der Kamer van afgevaardigden i te richten. De verplaatsing van den zetel de:re- geering naar Parijs is, ondanks de belemmerde bepaling in de constitutie, nog slechtren kwestie van tijd. In het palais-BourboïOU zonder twijfel ruimte genoeg zijn voor deOO afgevaardigden, maar nog beter schijnt her bouw voor de 300 senatoren geschikt, .ar waar dan de afgevaardigden onder te brem? Deze vraag zal de Parijsche gemeenteraad re ten beantwoordenwant nadat hij overiet Luxèmbourg beschikte waarin ter. allen ide de Eerste Kamer zitting had, moet hij daarror een ander geschikt gebouw ter beschikkin; aa den Staat stellen. Uit goede bron weterdj, 't is de Figaro die 't zegtdat men 't os op het nieuwe paleis op 't Trocadero heeften vallen de feestzaal zou de zittingzaal w'en> terwijl de zij-galereijen voor bureaux en !,{D' komstzalen der commissies zouden worde"*!* gericht. Zoo althans zal van het paleis dat nog alle bestemming mist een nuttig gt®* gemaakt worden. En de afgevaardigden z<#j| met deze keuze tevreden kunnan zijn da Z1J per spoorweg, tramway, stoomboot en rijttfer heen kunnen gaan en terwijl 'zij het patK®4 van Parijs voor zich hebben en zich do<dit schoone uitzicht voor hunne redevoeringec,J"* nen laten inspireerenzullen zij zich na-en heeten politieken strijd bij den schoonen waiC*1 kunnen komen verfrisscheii. De Fransche bladen zijn vol vanen vreeselijk drama dat te Parijs iue Vintiih. heeft plaats gegrepen. Daar woonde op dele verdieping zekere heer Filliette met zijne vr*; Hij was geëmployeerde op een wisselkanto 21! gaf piano-lés. Zij leefden samen gelukkig zagen weinig mensehen, behalve een jong mf®. vriend van den heer des huizes, die er zefeel kwam. Sedert Zondag-middag waren beiden mti" gegaan, Maandag en Dinsdag bemerkte^ niets van hen, Woensdag-ochtend deed deur open breken en toen vond men drie P1- Bij het bed lag mevrouw Filliettehal^ kleednaast haar de echtgenoot in een b plas. In het aangrenzend vertrek voor de 1 de vriend des huizes, door twee kogels getr^ Men vond een revolver met zes loopen, wa^1 Oistcrwijk. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag 11. c. a. 1 uur barstte er een hevige brand uit in het stoomgemaal van P. van de Wou. Spoedig was iedereen op de been. Vele pogingen werden aangewend om het woedende element meester te worden, doch het donkere weder, den fel opkomenden wind alsmede de flin ke toestand der brandspuiten maakte dit in den beginne •nmogelijk. De brand woedde vreesselijk voort tot 7 uur in den morgen. uien iuuu - r.id, Fillietteblijkbaar uit gegronde jaloerse; zijne vrouw en zijn vriend en daarna S rndood heeft. Berlijn, 27 December. Bij het terug van een wandelrit waren de paarden vg; rijtuig van den Kroonprins bij het pale^ tot staan te brengen. Bij een snellen sloeg het rijtuig om, en werden de Kro^, en zijn adjudant er uitgeslingerd. G<' hebben zij volstrekt geen letsel bekomen

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2