BUITENLAND. Frankrijk. Italië. Rusland. Ingezonden stukken. Engeland. Spanj e. Turkije. handdat beide van eenzelfden persoon afkom stig waren. De verdenking van de ambtenaren die met het onderzoek naar deze zaak belast waren viel reeds spoedig op zekeren P., een berucht persoon. Voor eenigen tijd was P. te Utrecht terugge keerd en werd sedert door de politie nauwkeu rig in het oog gehouden. Het was haar dan ook niet ontgaan dat P. zeer vriendschappelijk omging met zekeren S., mede iemand van slechte reputatiewiens woning in de nabijheid van die van P. gelegen was. Het signalement van dezen S. kwam overeen met de beschrijving, die de bovengenoemde winkelier gegeven had van den persoonvan wien hij den valschen gulden had ontvangen. In deze omstandigheid vond men eene vol doende bevestiging der verdenking, die opP. en S. rustte, om eene huiszoeking bij hen te doen. Onder leiding van den adjunct-hoofdinspecteur Goelst en den inspecteur Boombergen bespiedden eenige aganten de woningen van de verdachten, en gisteren avond omstreeks half acht, toen men de zekerheid had verkregen dat P. en S. zich samen in de woning van laatstgenoemde, bevon den drongen de beide inspecteurs diens huis binnen. Bij het eerste voorloopig onderzoek werden eenige compromitteerende voorwerpen o. a. een vijleen bruineerhouteen ijzeren gietlepeleen smeltkroes en een plankje met soldeersel, in beslag genomen, en dientengevolge P. en S„ benevens de vrouw van laatstgenoemde, die verdacht wordt van medeplichtigheid in het uitgeven der valsche geldstukkengevankelijk naar het hoofd-bureau van politie overge bracht. Een ander onderzoek bracht een over tuigend bewijs van de schuld der verdachten aan het lichtin het privaat werd :d. een zakje gevonden met een twintigtal guldens, voorts drie kwartjes en een onafgewerkte halve gulden, gebroken vormen in gips van een gulden en een kwartje en eenige stukjes compositie. Men heeft dus allen grond om aan te nemen, dat de politie in deze belangrijke zaak de rechte daders op het spoor is en zeker verdient zij grooten lof voor den takt en de voortvarendheid, die zij hierin heeft betoond. Te Arnhem is een persoon gearresteerd die trachtte waardeloos papier te gelde te maken. Door een arbeider is uit de Biltsche grift onder Utrecht opgevischt, het lijkje van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht, dat nog niet lang in het water schijnt gelegen te hebben. G. van Loon, die verleden jaar zijne gouden bruiloft gevierd heeft, ook 50 jaren achtereen met zijne getrouwe gade de le Kerstmis heeft bijgewoond. Voorwaar een sterk bewijS van hun vromen ijver en voortdurend goede gezondheid. Moge liet hun vergund worden, dat nog vele jaren te kunnen doen. Raamsdonk. Den 31 December jl. werd in den Karen polderonder deze gemeente, liet lijk gevonden van Arnoldus Schoenmakers, die op 2 November 1877 met paard en rijtuig aan de Donga-brug, onder Baamsdonksveerte water is geraakt en wiens lijk men tot heden toe vruch teloos had gezocht. Heden Zaterdag is het te Baamsdonksveer ter aarde besteld. ragona en Barcelona geteekend verzoekschrift overhandigd, waarin voor Moncasi ontheffing van de doodstraf wordt gevraagd. De vrouw van dezen met hun kind van anderhalf jaar zijn te Madrid aangekomen en b ebben met Moncasi's broeder een audiëntie bij den koning en de prinses van Asturiën verzocht. De Minister Canovas del Castillo heeft den advocaat van Moncasi te woord gestaan, maar Moncasi's broe der lieeft hij geweigerd ten gehoore te ontvangen. Uit Catania wordt geschreven, dat de Etna met opwerpen van slijk bezig is en ook stroo men van een zout en dampend slijk uitstoot hetwelk een temperatuur heeft van 4045°. Daarbij hebben sterke uitstroomingen van gas plaats die men op grooten afstand ruiken kan. Vermoedelijk staan deze verschijnselen in ver band met de talrijke sardstooten, die van 4 Oct. tot 19 Nov. jl. in de provincie Catania hebben plaats gehad. Tilburg, 3 Januari. Onze gemeente telde op 31 December 1877 eene bevolking van 268S4 zielen. Over 1878 zijn alhier komen inwonen 351 M. 460 Vr. totaal 811 geboren. 519 H 516 1035 1846 vertrokken 369 438 807 overleden 252 268 520 Alzoo vermeerderd met 519 zoodat het bevolkings-cijfer thans bedraagt 27403 zielen. Het getal onechte geboorten beliep 12, waar van geen levenloos aangegeven. 12 tweeling en één drieling-geboorten hadden plaats. Het getal gesloten huwelijken is 174. Uit bovenstaande cijfers blijkt dat hel getal geboorten dat der ster/ten met bijna 100 pet. te boven gaat en het getal var. hen, die zich in de gemeente vestigden, dat dergenen die de ge meente verlieten, ruim 60 pet. overtrof. 3 Janudri. De locomotief van den trein die heden middag ongeveer 12 uur te Gilze-Bijen aankwam, kreeg juist bij het station een defect, waardoor voor dezen en den volgenden trein oponthoud ontstond. Ongelukken zijn niet te betreuren. Kaatsheuvel, (gem. Loonopzand). Bevolking- 8tatistiek over 1878. Bevolking op 1 Januari 1878 6610 zielen. Geboren 150 M. en 147 Vr. totaal 297 Kom. inw. 111 en 103 214 511 Overleden 93 en 94 187 Vertrokk. 135 en 100 235 422 1 Januari was de dag van de groote dubbele receptie eerst te Versailles," vervolgens op het Elysée. De ontvangst van het corps diploma tique was zeer hartelijk. Parijs heeft op dezen nieuwjaarsdag een bij zonder geanimeerd voorkomen. De boulevards wemelen van de menschen, die vau het heerlijke weêr profiteeren om hun inkoopen te doen. De kramers en winkeliers doen uitmuntende zaken. Zelden zag men zooveel opgeruimde gezichten te Parijs. Het jaar zet zich dus goed in en oppervlakkig gezien zou men zeggen, „que tout est pour le mieux dans la meilleure des répu- bliques possible". Aan den anderen kant behoeft men niet bezorgd te zijn, dat er geen oppositie zal zijn. In geen land ter wereld is deze zoo inlieemsch als in Erankrijk. Jl Vrijdag vervoegde een ingenieur zich bij een wisselhandelaar in het quartier Vivienne, om voor een som van 80.000 fr. in obligatiën aan toonder te realisteren. Bij onderzoek bleek dat die waarden afkomstig waren uit den diefstal, die eenige weken geleden ten nadeele van de Messageries Maritimes is gepleegd. De ingenieur had de stukken gekocht bij een bankier te Parijs. Den naam van den persoon, die ze bij deze ver handeld had, vond de bankier in zijn boeken. Men is dus de bedrijvers van den diefstal waar schijnlijk op het spoor. Alweer een tweegevecht. In een diplo- matieken salon te Parijs had er een woorden wisseling plaats tusschen den baron Calvet-Bog- nat, geattacheerd aan eene Pransche ambassade, en een vreemd officier, den baron Pairnett. Eene uitdaging was er het gevolg van en er werd bepaald," dat er met den degen gevochten zou worden. De baron Pairnett heeft twee wonden ontvangen, één aan den schouder, waar hij reeds vroeger gekwetst was, zoodat zijn toestand niet zonder gevaar is. Het standbeeld van Berryer zal den 20 dezer in het paleis van justitie te Parijs ont huld worden. De concessie voor den spoorweg naar den krater van de Vesuvius is verleend voor den tijd van 30 jaren. Aan de concessionarissen is afstand gedaan van 200 vierk. meter terrein op den bergtop, 500 vierk. meter aan den voet van den berg, en van een strook grond, beide oppervlakten vereenigende, ter lengte van 840 meter en ter breedte van 10 meter. De baan zal rusten op een metalen onderbouw van onge veer eer. meter hoogte boven den beganen grond. De dienst zal gedaan worden met acht van automatische remmen voorziene wagens, met behulp van een kabel zonder eind in, beweging gebracht door eene vaste stoommachine op den top. Voor een tweeden veiligheidskabel zal worden gezorgd. Bij elk dezer kabels wordt gerekend op eene spanning en een gewicht van minstens 33000 kilogram, of 11 maal het ver- eischte vermogen. Er zullen twee stations wor den gebouwd, één op den top van den berg met restaurant, één aan den voet van den berg. Het tracé-is zoodanig gekozen/dat de uitbar stingen zoo min mogelijk den spoorweg kunnen schaden alle mogelijke voorzorgen dienaangaande zullen worden genomen en al het rollend ma terieel zal, ingeval vau dreigend gevaar, gemak kelijk en spoedig in het observatorium zijn te bergen. Dagelijks, op zes werkuren rekenende, zullen 600 passagiers zijn te vervoeren. In de eerste dagen dezer maand wordt béreids met de werken aangevangen men rekent dat de spoor weg in de lente van 1879 zal worden geopend. Artiki groote moeilijkheden ten aanzien van hare approviandeering en van de postverbinding ondervond en daarom Donderdagavond weder bij Ismid ten anker zal gaan. Het gerucht dat Layai$> de "fjoot ontboden' zoü 'ïebben is vol komen valsch. De Porte heeft de Mogendheden als gouver neur van den Libanon voorgesteld Nasri-Bey, secretaris van legatie te Parijs. Erankrijk keurde deze keuze goed. De Porte is vast besloten het tractaat van Berlijn ten uitvoer te leggen. Zij zond Kiani PachaowLambassadeur te St. Petersburgals buitengewoon commissaris naar Podgorizaom deze plaats aan de Montenegrijnen over te geven. Ali Pacha, president van den staatsraad, voegde zij als adjunkt aan Karatheodori Pacha toe om de onderhandelingen over een overeenkomst met Busland te voeren. In de commissie voor Oost-Kumeliete Philippópel zitting houdendeheeft Drummond Wolff, in de discussie over den toestand na de ontruiming Van Bümelie door de Bussen, voor gesteld gemengde vreemde bezetting als indertijd in Syrië en verdediging der Balkan-passen door de Bulgaarsehe militie. Layard seinde aan Sa lisbury dat de uitvoering van dit plan hoogst gevaarlijk voor Turkije zou zijn. (Buiten verantwoordelijkheid der Bedactie). Een deskundige waarschuwde in de Times de Engelsche ijzerwerkers, dat hunne industrie ver moedelijk met een nieuwen slag bedreigd werd. Het vervangen van ijzeren door stalen spoorsta ven, samenvallende met den verminderden aan bouw van spoorwegen, gaf hun reeds een geduch- ten knak. Thans dreigt hun de genadestoot te worden toegebracht door het allengs toenemend vervangen van ijzer door staal als bouwmateriaal voor schepen. De kosten van stalen platen voor den scheepsbouw zijn niet zeer veel hooger, ter wijl aan gewicht 33 pCt. uitgespaard en aari sterkte natuurlijk belangrijk gewonnen wordt bij het gebruik van staal in de plaats van ijzer. Ongelukkig voor de ijzerwerkers, is de staalbe- reiding een van hun vak geheel afgescheiden bedrijf. Het zielental is alzoo vermeerderd met 8 zoodat de bevolking op 31 December 1878 be droeg 6699 zielen. Er werden 35 huwelijken gesloten. Drunen, 1 Januari. Als een merkwaardige bijzonderheid verdient vermeld te worden, dat een onzer meest geachte ingezetenen, de heer Londen, 1 Jan. Aan de Daily News werd uit Peshawur gemeld, dat een troep .bergbewo ners eene door de Engelschen verlaten stelling in den Khyber-pas bezette, de telegraafdraden afsneed en de verbinding met Ali-Musjid ver brak. Eene afdeeling uit Jamrood herstelde de verbinding. De hertog van Edinburgh is tot admiraal be noemd. 2 Jan. De werkstaking te Oldham is geëindigd, daar de wolspinners in de loonsver mindering berust hebben. Aan de Daily Telegraph werd uit Djellalabad bericht dat er vier Afghaansche regimenten gedeserteerd zijn, tengevolge van twist met Jakob Khan over de soldij. Glasgow. 30 Dec. Bij de eerste bijstorting van aandeelhouders der City of Glasgow Bank werd, in plaats van de verschuldigde 2,000,000 pd. st. slechts 800,000 pd. st. gerealiseerd. Iu een artikel van le Journal de St. Peters- bourg wordt betoogd, dat de ltussisclie aangele genbeden in Midden-Azië in een zeer critieken toestand verkeeren, ,en dat men zich daarmede dus onverwijld moet bezig houden. Ten einde den slag, aan RuslamVs prestige door Engeland toegebracht, af te weeren raadt het de Bussi- sche Begeering aan, bij het Chineesche gouver nement er op aan te dringendat dit westelijk China onverwijld opehstelle voor den Bussisciien handel en voor Buslaiul's agenten. Het blao adviseert ook de grenslijn van de Amur-üarja te versterken't welk het best zou kunnen ge schieden door de bezetting en versterkmg van Merv. Uit Tiflis komt het telegrafisch bericht van een opstand die onder de onlangs gean nexeerde Adjarts is uitgebroken. Zij weigeren aan de Bussen tienden van hun oogst op te brengen op grond' dat zij die belasting reeds aan de Turken hebben betaald. De Russki Pranda berekent de uitgaven van den Bussiscli-Turkschen oorlog op een to taal van twee milliards roebels. Të St. Petersburg is bericht ontvangen, dat prof. Nordenskjold's stoomboot Fega, op de ontdekkingstocht in de Poolzee, aan de Sibe rische kust in het ijs is vastgevroren. Evenals te St. PetersburgMoskou en Charkow hebben thans ook te Kieuw van de zijde der studenten nieuwe ongeregeldheden plaats gehad. In grooteu getale en goed gewapend bijeengekomen, zijn zij met geweld bet univer siteitsgebouw binnengedrongen hebben er alles vernield, de toegesnelde gendarmes verdreven en een manifest aangeplakt, bevattende een heftig protest tegen de plaats gehad hebbende sluiting der colleges. Naar men zegt, bedraagt het aantal gedoode en gewonde studenten en gendarmes ongeveer 80. Eerst aan de cavalerie is het geiukt hen uiteen te drijven, waarbij velen werden gearresteerd. Volgens de Golos is bij het onderzoek in de zaak dèr leveranciers Warchawsky, Baranoff en Kaufmann gebleken, dat zij, voor zoover tot op 't oogenblik kon worden geconstateerdte zamen van het Bijk ruim- elf millioen roebels hebben ontvangen, wegens leverancien aan het leo-er die zij wel in rekening gebracht, maar of slechts gedeeltelijkpf in 't geheel niet ge daan hadden. De advocaat van Moncasi heeft aan den minister van justitie een door 7531 personen uit Tar- Kwnk. Wat heeft de muziek toch een mach tigen, veredelenden invloed op den mensch Kwik Kwik. Van die groote macht heb ik zooevea nog een staaltje gelezenbeste Kwak. In de Grieksche fabelleer vind ik gewag gemaakt van zekeren Orpheus die door zijn bekoorlijk spel niet alleen de Sirenen onschadelijk maakte:i maar zelfs de wilde" dieren er door in bedwang s hield. 1 Kwak. Dat zijn echter maar fabelenKwik waaraan niemand veel geloof kan hechten. Echter zijn ze een bewijs dat de oude Grieken reeds diep doordrongen waren van den overwegenden N invloed der muziek zelfs op de ruwste en on- jj> beschaafdste gemoederen. Krachtiger bewijzen geven ons de berichten vau de reizigers en I zendelingen, die de wilde bewoners van Afrika, I Australië en andere onbeschaafde streken onzer I aarde bezocht hebben. S Kwik. Ik ben het met u eensbeste Kwak, dat zulke uitspraken veel meer gewicht in de -S schaal werpen. Kwak. Ja Kwikdie mannen verzekeren ons op grond van eigen ervaring dat de muziek 3 voor hen het krachtdadigste middel is om die Sj. barbaarsche volkeren vatbaar te maken voor de zegeningen der beschaving en ze volkomen te g| onderwerpen aan den wil van hen die uit ver afgelegen landen fot hen komen om de grond- slagen van hun geluk te leggen. Kwik. Maar; waarde Kwak uwe woorden houden, dunkt mijgeen steek. \Vant hoe is het dan toch te verklarendat in Tilburg juist het tegenovergestelde plaat3 heeft gehadw S| zult toch Tilburg wel voor eene zeer beschaatcle stad houden geloof ik. En indien uwe meening een doorgaande regel is zou men daar Heereu aantreffen die met znlk eene dikke korst vat f onbeschaafdheid bedekt zijn dat men ze nog beneden wilde en redelooze dieren zou moeter. j| P Kwak. Ik begrijp u niet, Kwik. VerklaarS u wat duidelijkerals 't u belieft. ';M Kwik. Welik bedoel het schandaalwaar- Jg over de schrijver van het ingezonden stuk fW de Tilburgsche Courant van 29 December j.$ 8P Kwak Och Kwik dat zal in de eene o: I andere kroeg plaats gehad hebben en in kroegen» moet meri geene schoone kunsten zoeken. M Kwik. Volstrekt nietwaarde Kwak. a'1 T heeft plaats gehad in de nieuwe Concertzaal N. Kon. Harmonie bij gelegenheid van ee« matinee musicale op 26 December jl., waarop* Heeren Leden met hunne Dames tegenwooraw waren. Toen is de uitvoering van een scboo jj slotnummerdóór het meêbulken van eenige p sonen vergezeld geworden. Kijk, hier is bedoelde courant. Lees nu zelf maar. Kwak. Lieve Hemelnu zie ik het o - Kwik. De schrijver schijnt daarenboven^» groot vitter te zijn want bij gelcgenhe'd kermis zou hij het nog willen verschoonen- mij aangaat, ik zou het altijd ten stren0 kkLn' Klinkt zulk een ingezonden stakw*H St. Petersburg1 Jan. In 1 8 8 0 zal te Moskou eene groote nationale tentoonstelling worden gehouden, waaraan waarschijnlijk groote feestelijkheden verbonden zullen zijndaar zij samenvalt met de 25-jarige regeering van den Czaar. Konstantinopel31 Dec. Admiraal Hornby berichtte sir A. H. Layarddat de vloot te Kwik. JAiinxi zuns. ecu --- V, anders dan een daverende toejuichingHe vreemdt mij volstrekt niet dat over zuff concert geen verslag in de Tilburgsche C te vinden is. Men zal wijselijk aan.dewoofl° van Napoleon I. gedacht hebben il faut son linge sale en familie. Het concert zelf de schrijverwas schoon en dus wel een van lof waardig." Maar, ge begrijpt wel men over het een rept, moet men ook het au- aanroeren en daar zat juist de knoop, W j" Kwak.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2