Nummer 105. Donderdag 9 Januari 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BINNENLAND, De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheete rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advértentiën 1—7 regels0,60, daarboven 8 cent per rpgel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Waalwjjk, 8 Januari 1879. Door den plotseling ingevallen sterken was van het water, zijn de Buiténpolders, van af Baardwijk tot Capellegeheel ondergeloopen. Men vreest dat de Binnenpoldera ook spoedig last van liet overtollige water znllen krijgen, indien de vorst het niet tot staan brengt. De communicatie in de Langstraat is weer allergebrekkigst, op het oogeiblik zelfs gebrek kiger dan andere jaren bij hoog water, daar de firma Van Gend Loos tot nu toe geen wagen via Udenhout naar 's Bosch laat loopen daarbij komt nog dat de Bergsche boot in reparatie is, en Heusden van hier uit bijna niet te bereiken is, zoodat passagiers allen hunne weg over Til burg moeten nemen. Heusden, Druuen, Nieuwkuijk en Vlijmen zijn natuurlijk weder geheel vau VBoseh en Waal wijk afgesloten. De Minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van de gemeentebesturen ge bracht eene missive van de Ministers van ko loniën en van oorlog, van 14 December 1878, nopens de werving van Nederlanders voor het Ooslindische leger. Daaruit blijkt, dat er f300 wordt uitbetaald, indien men zich voor zes, en f 200indien men zich voor vier jaar verbindt. Miliciens kunnen voor den tijd van twee jaar gedetacheerd worden voor Ned. Indie. Ook is er gelegenheid opengesteld voor jonge lieden van 16 tot 18 jaar, die voldoend lager onderwijs genoten omonder het genot eener gratificatie van f 50, bij het bataljon mineurs en sappeurste Utrechtte worden opgeleid voor het kader der Indische genie-troepen. Zij moeten zich voor tien jaren verbinden waarvan drie jaar in opleiding tyj het bataljon mineurs en sappeurs. Bij vertrek naar Ned. Indie wordt hun f300 gratificatie uitgekeerd en hun dienst verbond verminderd met cén jaar, indien zij het jtot korporaal hebben gebrachten met twee jaar indien zij den graad van sprgeant verwierven. „Bij den naderenden winterende niet zelden voorkomende klachten over gebrek aan arbeid roor den werkenden stand,'zal menig burge meester (aldus besluit de missive) door de vo renstaande mededeelingen ingelichtwellicht Mn t belang der werving kunnen handelen door zijne gemeentenaren met raad en daad te .steunen. De heer G. Florenzano te Luikheeft o gen» de Courrier de la Meute eene prachtige vut vinding gedaan, nl. een allereenvoudigst mid- lel om metalen te vergulden. Met een bruin 'oudhoudend mengsel - waarvan de uitvinder jnatunriyk het geheim bezit en bewaart - wrijft men het betrokken voorwerp met de vingers r. enals dooreen tooverslag Tr zïh Lr •°Verde1kt ,met een goudlaagje, dat 4 t °P hedlt' (lat het ernirt meer van te verwijderen isnoch vuur noch iets aantel' kund' meel scl^den. Een het ateli a eruiel hebben als ongeloorigen GS 7» ?en heer F. bezocht en zijn ge- dewerkWë terugg«h:eerd. Kwik, het voor lit proÏÏ^r SS?ik me,aal- wordt bij n<TÏLDe heer F. woont 9Cne aJde bestrfke°. terwijl de keerzijde ge olied wordt. Het aldus bereide glas wordt den persoon voorgehouden die zich wil laten pho- tographeereu en als door tooverslag verdwijnt de olie en komt de beeltenis van den persoon in natuurlijke kleuren en bezielde oogen op de oppervlakte te voorschijn. Het glas wordt ver volgens in een bad gedompeld en een balf uur aan de zonnehitte blootgesteld waarna de be handeling gereed is. Een kapitalist in Peru heeft deze spiegel-photographie voor 400,000 dollars gekocht en zal nu in Noord- en Zuid- Amerika op groote schaal inrichtingen tot stand brengen. De prijs dezer soort photographien varieert van 4 tot 40 dollarsnaar gelang der grootte. De heer De Lesseps vertoeft thans te Rome naar men wil tot bevordering van een groot plannl. het graven van een zeekanaal, ongeveer twintig kilometers lang en bestemd om in Tunis en op de oostkust van Algerië een binnenzee te hebben, waardoor de chotts (zout meren) in gemeenschap komen met de Middel- landsche zee. De heer De Lesseps gelooft dat dit werk evenveel nut zal opleveren als het Suez-kanaal. Een ander groot plan wordt thans in de bladen besprokende spoorweg van Europa naar Indië. De heer De Lesseps heeft daarom trent indertijd voorstellen gedaan. De heer Cho- daks heeft thans een gewijzigd plandat den afstand ongeveer 100 Duitsche mijlen verkort. Van Parijs naar Calcutta zou de reis 9 dagen duren en 900 francs kosten. Een nieuwe lijn stoombooten heeft de vaart tusschen New-York LiverpoolHavre Antwerpen en Hamburgbegonnen met achttien Britsche stoombooten. De nieuwe lijn heet de „Unicornline" en is in verbinding met den „New-York Central Rail-ro^d". De booten zullen graan en levensmiddelen met directe cog nossementen van het Westen naar Europa zenden, en de „Vanderbilt Railroad Combination" waar borgt volle cargoes en snelle vaart. De vrachten tusschen Amerika en Europa zullen door dezen nieuwen concurrent zeker wel eenigszins gedrukt Worden, doch voor de Europeesche consumenten is deze herlevende ondernemingszucht belangrijk. Met het oog qp den grooten voorraad graan, door dezen stoombootdienst van de Nieuwe naar de Oude wereld over te voerenzal die onge twijfeld ten goede komen aan de laatste, terwijl deze onderneming bovendien als een ernstige vingerwijzing te beschouwen is, daar zij eender aanleidende oorzaken worden kan, van groote en gewenschte wijzigingen op meer dan een gebied. Te Breda heeft zich een zonderling geval voorgedaan. In de jongste zitting van den ge meenteraad kwam aan de orde eene verhooging van jaarwedden van leeraren bij het middelbaar onderwijs. De heer Rikkers maakte toen be zwaar om die verhooging ook toe te staan aan den leeraar den heer A. Sassen, omdat de jaar wedde van dezen vroeger reeds afzonderlijk ver dubbeld zou zijn. De heer Sassen schreef toen aan de Bred. Ct„ dat die bewering met de waarheid volkomen in strijd is sedert zija aanstelling in 1869 is zijn jaarwedde niet verhoogd. De heer Rikkers heeft thans in hetzelfde blad geantwoord, dat zijn opmerking steunde op een (in geheime zitting) tot drie en viermaal toe beweren des Voorzitters, die ten antwoord aan de voorstellers der verhooging van het traktement des heeren Sassen bij herhaling in herinnering bracht, dat de heer S. oorspronkelijk was aan genomen tegen eem jaarwedde van f 500, welke jaarwedde later op f1000 was gebracht. Zulk een verschil over de feiten tusschen een leeraar, dia toch wel weten zal hoe de loop van zijn bezoldiging is geweest en den burgemeester (mr. E. De Man), tevens voorzitter der commis sie van toezicht op het middelbaar onderwijs, is zeker hoogst opmerkelijk. Door de R. K. Bisschoppen, hier te lande gevestigd, wordt het volgende adres gericht aan Z. M. den Koning ter gelegenheid van Hds. huwelijk Aan Z. M. den Koning. Sire! De Aartsbisschop en de Bisschoppen der Katho lieke kerk in Nederland achten zich gelukkig aan Uwe Majesteit hunne eerbiedigste gelukwen- schen te mogen aanbieden bij Haar huwelijk met Hare Doorluchtige Hoogheid Mevrouw de Prinses Adelheid Emma Wilhelmina Theresia van Wal- deck-Pyrmont. Zij wenschen hierdoor getuigenis af te leggen van den eerbied, de trouw, de liefde tot het Vorstelijk Stamhuis van Oranje-Nassau, die hen, hunne geestelijkheid en hun geloovigen steeds bezielt en zal blijven bezielen. In die gevoelens roepen zij Gods vaderlijken zegen af over Uwe Majesteit en Hare Doorluch tige" Bruid, en bidden den Gever aller gaven, dat Hij dit huwelijk doe strekken tot het geluk van Uwe Majesteit, tot den bloei van Haar Stamhuis, tot heil van het Vaderland. Er is sprake van een maatregel waardoor het drank verbruik wellicht althans eenigermate zal worden tegengegaan. De bepalingen der patentwet op de tapperijen zouden namelijk strenger dan tot dusver worden toegepast, en daardoor verscheidenen tappers de verdere uit oefening van hun bedrijf worden onmogelijk ge maakt. - Door de politie te Schijndel worden na- sporiugen gedaan omtrent de oorzaak van den brand, die eenige dagen geleden heeft plaats gehad in eene houtmijt, niet ver van de boerderij ;elegen, en welke brand gelukkig door snel aan- ;ebrachte hulp werd gestuit. In het Eindhovensch kanaal onder de gemeente Stratum is in vergevorderden staat van ontbinding het lijk opgehaald van den sedert eenige weken vermisten jongeling Hertzbergen. Het lijk schijnt door eene stoomboot uit de diepte te zijn opgemalen. In den nacht van 29 op 30 December heeft de vrouw van een schoenmaker te Würz- burg drie harer kinderen, namelijk een meisje van 10 en twee jongens van 9 en 2 jaar, met een bijl op het hoofd geslagen en met een broodmes steken aan den hals toegebracht. Haar tweede dochtertje, oud 8 jaar, heeft zij met den bijl de hersen gekloofd, zoodat het kind dadelijk dood was. Daarop heeft zij zich zelve een diepe snede in den hals toegebracht. Haar man en oudste zoon waren afwezig. Zij is met de drie eerstgenoemde zwaar gekwetste kinderen naar bet ziekenhuis gebracht. Reeds sinds eenigen tijd had zij vlagen van krankzinnigheid gehad. - Door den Engelschen generale staf wordt eene beschrijving van den jongsten Turksch-Rjs- sischen oorlog bewerkt, waarvan het eerste deel dezer dagen verschijnen zal. Volgens de aan de bewerkers verschafte inlichtingen bedragen de verliezen van het Russische leger, alleen op het oorlogstooneel in Europa in Turkije sneu velden of stierven aan hunne wonden of door ziekte 129,471 man, terwijl van de 120,950 man, die gewond of ziek naar Rusland gezonden werden, nog 42,950 man stierven. Het aantal dooden bedraagt dus in Europa 172,400 man, terwijl omtrent de gevallenen en gestorvenen in Azie onmogelijk èenige betrouwbare opgaven te verkrijgen waren. Op de binnenplaats van het postkantoor te Amsterdam is heden een diefstal gepleegd, die inderdaad brutaal mag genoemd worden, omdat hij onder de oogen der politie, die aldaar post houdt, geschied is. De heer K. r. L., die een zakje met 80 rijksdaalders naast zich op den daar staanden lessenaar had geplaatst en bezig was een adres te schrijven, miste, toen hij iets later opkeek, zijn geld. Alle nasporingen bij de aanwezigen bleven vruchteloos. Men schrijft uit Amsterdam De toevloed van brieven en pakketten op het postkantoor alhier moet vooral met dit nieuwjaar verbazend groot zijn geweest. Een gevolg daarvan is dan ook, dat verscheiden naamkaartjes etc. eerst vier dagen later hunne bestemming hebben be reikt. Het schijnt voor de postbeambten on doenlijk te zijn geweest, anders dan het aller noodzakelijkste tijdig te doen afloopen. In de krijtfabriek van de firma J. J. Van Akker, in de Haarlemmer-Houttuinen te Amster dam, geraakte Maandag voormiddag een jongen in de machine, zoodat hij, hevig gekneusd, in bedeukelijken toestand naar het gasthuis moest worden vervoerd. Te "Middelstum is de goud- ën zilversmid Schoonhoven de dupe geworden eener oplichterij. Voor eenige dagen ontving hij van een onbekende te Goudadie zich den titel van jonkheer gaf, eene bestelling van zilveren lepels, suikerstrooiers, etc., met verzoek de teekening er bij te willen zenden. De betaling zou volgen. Het zilver werd afgezonden en vier dagen later volgde er eene nieuwe bestelling, nu van horloges, zoowel gouden als zilveren. Aan S. werd overgelaten hoe hij het geld wenschte te ontvangentegen rembours of per postwissel. Deze kreeg echter argwaan deed onderzoek naar den jonkheer" en kwam toen tot de zekerheidpat er geen edelman van den opgegeven naam bestond. De Vereeniging tot redding van schip breukelingen in Engeland heeft in 1878 een aantal van 471 menschen gered, en ofschoon in de 269 reddingsbooten in het geheel 12,000 personen onder storm en onweer zich naar buiten waagden, is niet een enkel leven verloren gegaan. Sints haar bestaan heeft de Vereeniging 26,051 personen geholpen en belooninfeen in goud of medailles ten bedrage van 56,850 pd. st. uitgereikt. Over het springen van het 38tons kanon aan boord van bet Eng. gapantserde oorlogschip „Thunderer" wordt aan de Admiraliteit bericht dat 8 man gedood en 32 gekwetst zijn. De toren is niet vernielddoch slechts beschadigd en kan te Malta gerepareerd worden. Het kanon had eene volle lading buskruitdoch de bom was niet gevuld. De luitenants Coker en Daniel zijn onder de gedooden. De „Thunderer" is een zusterschip van de „Devastation", meet 4407 ton en heeft machines van 6270 paardenkracht en is in 1872 van stapel geloopen, doch werd eerst vijfjaren daarna in dienst gesteld. In ieder van de beide torens bevonden zich twee 35tons kanonnendoch het hydraulische Annstrong-systeem om met zware stukken te manoeuvreerenwerd eerst in ëën toren van het schip ingevoerden naderhand, toen het voldeed, ook op de andere schepen. De 35tons kanonnen werden naderhand vervangen door twee van 38 ton. Volgens het G. P. N. is te Amsterdam tegen een jongen proces-verbaal opgemaakt, om dat hij gevaar voor een spoortrein heeft doen ontstaan. Aan het nieuwe station heeft hij na melijk een wissel overgetrokkenwaardoor, zoo niet een spoorwegbeambte dit had gemerkt twee treinen tegen elkander waren ingeloopen. Het nieuwjaarsfeest heeft te Veenendaal noodlottigge gevolgen gehad. In een herberg

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1