m BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Rusland. Ingezonden stukken. Duitschland. Italië. aldaar heeft een vechtpartij plaats gehad, waar bij een arbeider zoo is mishandelddat men vreest voor zijn leven. Gisteren hebben de rechter-commissaris en de officier van justitie uit Arnhem op de plaats zelve onderzoek ingesteld. Drie der belhamels zijn gevankelijk te Arnhem binnengebracht. Ook Waalwijk toonde gisteren zijne be langstelling in het huwelijk van Z. M. den Koning met H. K. H. Prinses Emma van Wal deck-Pyrmont. Van de meeste huizen wapperde de nationale vlag. Naar aanleiding van dat huwelijk, zal ter eere van H.H. M.M. op Zondag 12 Januari, eene Matinee Musicale gegeven worden door de Liedertafel Oefening en Vermaak, in de zaal van Musis Sacrum". Een echt vaderlandsch programma zal bij die gelegenheid worden ten gehoore gebracht. Jhr. Mr. P. J. Bosch van Drakesteip, Commissaris des Konings in Noordbrabant, heeft het eere-voorzitterschap van het te 's-Bosch te houden 32e Nederl. Landhuishoudkundig Con gres welwillend aangenomen. In Amerika is eene ex-keizerin overleden. Te Port-au-Prince (Haïti) stierf dezer dagen Justine l'Evèqueweduwe van Soulouque. De ez-keizerineene negerin was geboren in 1820 in het dorp Acahaisen werd de vrouw van Soulouquetoen deze als onderofficier bij het Haïtiaansche leger diende. Men weetdat de Keizer, toen hij in 1858 van den troon verval len was verklaard verbannen werd, en eerst in 1867 vergunning kreeg in Haïti terug te keeren. Hetzelfde jaar overleed hij te Petit Goaves. Mevrouw Soulouque kwam te Port-au-Prince met hare eenige dochter, Olivia, gemalin van gene raal Lubin. De Courier de» États- Unit zegt van van de ex-keizerindat zij eene beminnelijke en brave vrouw wasen altoos haren invloed op Keizer Soulouque aanwendde om hem te be wegen zich edelmoedig te toonen tegenover zijne politieke vijanden. Naar wij vernemenheeft in den nacht van 'Zaterdag op Zondag in het magazijn vaa machinerien der heeren Post van der Burg Co. op de Glashaven te Rotterdam, een diefstal met inbraak plaats gehad. De dadersnaar men meende met hun drieënzijn door de politie achterna gezet maar ontsnaptmet achterlating van eenige der gestolen voorwerpen die zij op de Wijnhaven hebben weggeworpen. Naar men verneemtzijn de door het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch in de vorige week veroordeelde bedevaartgangers der processie van Haaren naar Roermond niet in hooger be roep gegaan van het vonnis. Zij zullen zich wenden om gratie tot den Koning. Op een der voornaamste bankierskantoren te Amsterdam is dezer dagen aan een bediende van een andere bankinstelling een som uitbetaald van f19,000 in bankbiljetten van f 1000, terwijl hij slechts f 9000 moest ontvangen. De bedien de beweert echter, dat hem slechts 9 bankbil jetten zijn toegeteld. Naar men verneemt, is de politie met de zaak in kennis gesteld. Op nieuwjaarsdag keerde tegen den avond een twintigjarig jongeling van Hüthum onder Emmerik naar zijne woonplaats Stokkum (gem. Bergh) terug. Nog op Duitsch grondgebied werd hij plotseling aangevallen door drie per sonen, die hem binnen weinige oogen blikken nagenoeg van al zijne kleederen, schoeisel, hor loge en geld beroofden. Sedert de laatste weken hadden dergelijk, voorvallen langs of over de grenzen meermalen plaats. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Bosch heeft in hare laatste vergadering gekozen tot Voorzitter den heer J. Van de Griendt en tot plaatsvervangend voorzitter den heer G. L. H. Van Lanschot. Deze laatste ter vervanging van den heer J. T. Roderkercken, die om zijne hooge jaren voor het lidmaatschap der Kamer bedankt had. Als eene bijdrage van de belangrijkheid van den handel te 's-Bosch en derzelver omstreken kan dienen, dat in het afgeloopen jaar aan het rijkstelegraafkantoor zijn behandeld de volgende telegrammen: verzonden 18441 gewone en 5030 kaarttelegrammenontvangen 22099 gewone en 5225 kaarttelegrammenopgenomen en verder geseind 18645 telegrammen en ontvangen en verzonden diensttelegrammen 237, alzoo te zamen 69677 telegrammen. Het water blijft te 's-Bosch op veront- rustbarende wijze wassende de stand bedroeg Maandag reeds 5,28 M. boven A, P. De lage gedeelten zullen weldra onder water komen. De riviercorrespondentie langs de Maas is Maan dag ingesteld. Door de dijkbesturen worden buitengewone voorzorgsmaatregelen genomen tot versterking der dijken. De Kamer van Koophandel te Breda heeft van den Minister van Waterstaat mededeeling ontvangen, dat aan haar verzoek, om de goede renloods van het spoorwegstation te vergrooten en te verbeteren, in den loop van dit jaar in hoofdzaak zal voldaan worden. Tilburg, 7 Jan. Het concert, dat gisteravond door de Nieuwe Kon. Harmonie gegeven werd ten voordeele der armen van de verschillende godsdienstige gezindheden in deze stad, heeft de aanzienlijke som van f1050 opgebracht. Druncn, 5 Jan. Door den snellen èn sterken was van de Maas is plotseling de weg 's-Bosch- Ylijmen en Drunen-Baardwijk overstroomd, zoo dat de communicatie door de Langstraat weder verbroken is. Wie het drukke verkeer dezer streek kentzal begrijpen wat last en schade dis jaarlijksche overstroomingen veroorzaken. Oistcrwijk, 7 Januari. Aanstaanden Donder- ,g's-avonds te 5 uren zal de heer Van der Voorde eene landbouw-voordracht houden in het lokaal van den heer C. Van Opstalalhier. Er zal gesproken worden over zuivelbereiding terwijl de heer Van der Voorde staande de ver gadering eene proef zal geven van boterbereiding Igens een nieuw systeem. Het is bepaald in het belang der landbouwers, dat zij hunne vrouwen medebrengen, om het nut te aanschouwen en later zelf in praktijk te brengen. Roosendaal. Door een twintigtal beetwortel- suiker-fabrikanten alhierbenevens door de Belgische is in eene alhier gehouden vergadering besloten, voer het jaar 1879 te volharden bij een vroeger genomen besluitom voor de door hen te koopen beetwortelen niet meer te besteden dan f 10 per 1000 kilogram netto en dat zij zullen waken dat de bepalingen van de bestaande contracten behoorlijk worden nagekomen. gen aanrichtten. Om de dieren onschadelijk te maken werd een groote jacht georganiseerd. Een zeer groot wild zwijn werd door de honden ver volgd en ontving op 60 meter afstand een kogel in de zijdehet beest, dat letterlijk doorschoten was, vervolgde zijn weg, ondanks deze vreeselijke verwonding en de pijn daardoor veroorzaakt. Een herder, die een buitengewone kracht bezat, kwam ter hulp snellen, doeh werd door het woedende dier ter aarde geworpen. Hij greep echter het zwijn bij de ooren en wierp zich er boven op om het te bedwingen. Twintig minu ten lang werd hij door het dier medegesleept, terwijl hij om hulp riep. De onderprefect kwam ■er juist op aan toen de man bijna uitgeput was van krachten. Het zwijn wilde zich nu op den prefect werpen, doch deze doodde het door het een kogel in het hart te jagen. Het dier woog 140 kilogrammen. Parijs, 5 Jan. Heden heeft de gedeeltelijke vernieuwing van den Senaat plaats gehad daar onder zijn 2 herstemmingen en de uitslag der verkiezing op Martinique is nog niet bekend. Er zijn gekozen 15 conservatieven, waaronder 13 aftredende senatoren 64 republikeinen, waar onder 16 aftredende senatoren. Aangezien de niet afgetreden senatoren te samsn een getal van 104 conservatieven en 112 republikeinen uitmaken, zal de nieuwe Senaat na den thans bekenden uitslag bestaan uit 176 republikeinen en 119 conservatieven, alzoo 57 stemmen in het vaordeel der laatsten. Twee zetels, die door conservatieven waren ingenomen voor het departement Charente en het departe ment van de beneden Seine blijven nog vacant; 13 conservatieven zijn herkozen, waaronder de heeren Batbie, de Lareinty en de Kerdrel. De slotsom is dat de republikeinen 41 zetels winnen, terwijl voor 2 zetels herstemming moet plaats hebben. Hadden zich candidaat gesteld Zestien republikeinsche senatoren, allen her kozen, en zeven en veertig conservatieve senato ren, waarvan 33 zijn herkozen, o. a. de heeren d'Espcuilles, de Montgolfier, de Meaux, Behic, Pourcet, de Belcastel, Chambreu, maarschalk Canrobert, Depeyra, Maillet, Grivart, Lysel en Daru. 6 Januari. De twee herstemmingen die noodig waren hebben den volgenden uitslag ge leverd. In het Departement Landes werd de heer de Gavardie, conservatiefin Opper Garonne de heer Camparan, lepublikein, te Toulouse gekozen, Een vreeselijke misdaad is te Frevent (dep. Pas-de-Calais) bedreven. Zekere Collin, verwersknecht, was zich om streeks een jaar geleden in dit dorp komen ves tigen en spoedig daarna huwde hij een jong meisje, dat slechts op aandringen van haar ouders in dit huwelijk toestemde. Het jeugdig gezin was niet lang gelukkig en binnen weinige weken was het een onophoude lijk twisten, waarvan het einde was, dat men met gemeen overleg van elkander ging. Na deze scheiding werd Collin treurig gestemd, kocht een sabel, dien hij onder zijn kleederen verborg, en begaf zich nu op zekeren dag naar het huis van zijn schoonvader. Zijn jonge vrouw was aan het werken met haar zuster, een meisje van zeventien jaar, haar broeder en een arbeider, toen zij haar echtgenoot zag binnentreden. Daar is Collin riep zij verschrikt uit en vluchtte. Deze wilde haar achterhalen, doch werd daarin door de zuster en den broeder verhinderd. Daar op trok Collin zijn sabel en vermoordde den arbeider en zijn schoonzuster. De broeder ont ving slechts een lichte verwonding. In hechtenis genomen Jen bij zijn slachtoffers gebracht, betuigde hij, dat het hem leed deed, zijn vrouw niet te hebben getroffen overigens bleef hij ongevoelig. De onderprefect van Panilleuse had ver nomen, dat er in een der naburige bosschen een bende wilde zwijnen was, die groote verwoestin- Regeering van dat land voortgaat de Katholieke Kerk in Polen te vervolgen. De Gazette Italië voegt er bij, dat kardinaal Nina, de Staats-secretaris, evenzeer kortweg ge weigerd heeft de onderhandelingen te hervatten vóór de Regeering van deh Czaar een voldoend antwoord gegeven zal hebben op het memoran dum door kardinaal Siméoni aan prins Gort- schakof gericht. Volgens de Italië zijn aan vrijwillige in schrijvingen voor het monument ter eere van Victor Emmanuel ontvangen 1,220,000 lire. Het Uitvoerend Comité stelt voor, het monument te doen bestaan in een zegeboog op het plein Termini. De wedstrijd voor het leveren van een model zal in dit jaar uitgeschreven worden. De kunstenaars van de géheele wereld zullen er aan kunnen deelnemen. Het Comité is voorts van meening, dat het monument eene som van 10 millioen zal vereischen. Majoor Gholam Makhshaband heeft een rap port ingezonden over de gebeurtenissen, welke voorafgegaan zijn aan het terugtrekken van Shere Ali's troepen. Den lOn December had de Emir een lang- durigen durbar (vergadering) gehouden, waarin de, toestand werd uiteengezet. De durbar be sloot dat, na het verlies van Ali-Musjid en van Peiwar, en nadat men het vertrouwen van de troepen verloren had, elke verdere tegenstand hopeloos was. De durbav besloot hulp en be scherming te zoeken bij Rusland en de zaak te inderwerpen aan een Eeropeesch Congres, Yakub- Khan te Kabul te laten met de schatkist en het overschot der troepen. Yakub-Khan, denzelfden dag in vrijheid ge steld, beloofde onder eede en onder leiding van den Emir te handelen. Shere Ali verliet den 13n Dec. Kabul, Mus- tani en andere dignitarissen met zich medene mende, die hun familiën naar Turkestan had den gezonden. De Emir had ook zijn eigen familie doen ver trekken met zijn schatten, uit 70 lacs ropijen bestaande. De troepen weigerden toen gehoorzaamheid aan de officieren en aan Azmat-hoellah, Khan der Ghibzai, wien de Emir belangrijke sommen had verstrekt om de stammen te wapenen en die het geld behield. Het rapport voegt er bij, dat gedurende de twee jaren, die op de conferentie van Umbali volgden, de Emir alles zou gedaan hebben voor Engeland, maar dat hij, na den terugkeer van Novi Mohamed uit Simla, in 1873, geheel van opinie veranderde en daarna niet langer zijn haat tegen Engeland verborg. Alweer een faillissement, dat velen in het ongeluk stort. De Cornish Bank te Truro sloot den 4n Jan. na een eervol bestaan van 110 jaren. Zij had agentschappen te Falmouth, Pen- rijn en Redruth, en had een zeer winstgevenden werkkring. De directeuren waren zeer gezien sir Frederick Williams, die Truro in het Lager huis vertegenwoordigde, en voor een derde aan deelhouder was, stierf drie maanden geleden. Zachtjens aan verspreidde zich het gerucht, dat het vermogen van Sir Frederick Williams groo- tendeels was belegd in aandeelen van mijnen en in zaken, die niet te best staan. Dientengevolge werden de déposito's opgevraagd en de Bank kon daaraan niet voldoen. Men verwacht dat verscheidene private banken in den val van de Cornish Bank zullen worden medegesleept. Het is de grootste commercieele ramp, die West Cornwell trof, zoover het geheugen van het tegenwoordig geslacht reikt. Het passief bedraagt tusschen 500,000 <en 1,000,000 pd. st. De mijnwerkers van South-Yorkshire en North-Derbyshire hebben eenparig geweigerd, in de hun aangeboden loon verlaging toe te stemmen. De militaire gouverneur van Plozk isnaar de Golos bericht, bij een inspectie van de ves ting Nowogeorgiewski door een daar geïnter neerden politieke misdadiger doorstoken. De moordenaar wilde op die wijze zijn doel bereiken, naar Siberië gedeporteerd te wordenwaar het, volgens zijn opvatting, beter is dan in de kase- matten van Nowogeorgiewski. Daar de dood straf in Rusland opgeheven is, zoo blijft niets over, dan den wensch van den reeds tot de hoogste straf véroordeelden misdadiger te ver vullen, nl. hem naar Siberië te deporteeren. St. Petersburg 6 Jan. Het bericht uit Lon den, dat de Emir van Afghanistan de bescher ming van Rusland vroegvindt bier in goed onderrichte kringen geen geloof. Evenmin wer den hier berichten ontvangen, waaruit zou kunnen worden afgeleiddat de Emir op Russisch ge bied zou willen vluchten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Volgens een telegram uit Berlijn aan de Kol- nische Zeitung is in de eerste zitting der Com missie voor de tariefsherziening een nieuw en in meer dan één opzicht merkwaardig schrijven van den Rijkskanselier voorgelezen. Brio' B'3" marek geeft daarin te kennen, dat hij, in weer wil van de resultaten der commissie voor de tabaksenquêtenog volstrekt tot geen andere zienswijze is gekomen, maar nog altoos vasthoudt aan zijn ideaalhet tabaksmonopolie. Vervolgens sprekende over de noodzakelijkheid om 's Rijks financien door middel van tariefs hervorming te hulp te komenschijnt hij een wenk te geven om dit onderwerp meer uit een financieel dan uit een volkshuishoudkundig oog punt te behandelen. Aan de Gazette (IItalië wordt dd. 2 dezer getelegrafeerddat Paus Leo XIII geweigerd heeft, Uruzoffdie den Czaar officieus bij den Heiligen Stoel vertegenwoordigt, te ontvangen. De Paus zeide dat hij geen betrekkingen met Rusland wenscht te onderhoudenzoolang de Kwik. Weet ge welvriend Kwakdat w» hier alweer een concert gehad hebben Kwak. Neen Kwik welk dan Kwik. Wel van de Liedertafel „Souvenir des Montagnards". Kwak. En de Tilburgsche Courant heeft er geen verslag van gegeven! Hoe komt dat toch? Dat is nu de tweede maal al. En ik had haar berichtgever zoo goed den weg aangewezen om er een te maken. We zullen wat geduld hebben, Kwik. Heden avond is er weêr een van de ;/N. K. Harmonie." Kwik. Ge hebt gelijk, beste Kwak. Geduld overwint alles en misschien krijgen we dan iets mooi's te lezen. Kwak. Ja Kwak mits er weêr niet meége- bulkt worde. Kwik. Ik lees die verslagen altijd met ge noegen Kwak. Ze verschaffen mij menig ge- noegelijk oogenblik. Kwak. Veel reken ik er echter niet op, Kwik. Na twee concerten met stilzwijgen voorbij gegaan te zijn, kan de redactie moeielijk besluiten over dat van heden avond een verslag te leveren. Ze zoudunkt mijdan den schijn van partij digheid en ourechtvaardigheid op zich laden. Kwik. Volstrekt niet, Kwak. Ze kan immers haren lezers diets maken dat haar gewone be richtgever op reis was of door drukke bezig heden te zeer overladen was om de vorige con certen bij te wonen of door zijne eksteroogen zoodanig gekweld werddat hij niet in staat was te schrijven, ofmaar ge begrijpt r.u weldat er redenen genoeg zijn om daar met woed fatsoen een mouw aan te passen. Kwak. Ge zijt een slimme vogel, Kwik. Als ik ook eens eene courant ga uitgeven, maak ik u tot redacteur kameraad Kwik. Ik dank u hartelijk voor zoo'n baantje. Ik ga naar de grijze hertogstadTilburg's zus terstad beste vriend Kwak. Wat zegt ge daar weêr. Ik versta u niet half. Ge spreekt weêr zoo dichteriijk. Wat bedoelt ge daarmeê? Kwik. Wel, dat is ook iets. Ik bedoel 's-Hertogenbosch. Zoo noemt de Tilburgsche Courant die stad en mij dunkt dat die benaming oneindig schooner is dan die van den Bosch. Kwak. OchKwikdat ligt er ook al aan, welken stijl men schrijft of spreekt. Aan dich ters is zoo iets geoorloofd. De Tilb. Ct. zal het misschien in eene poëtische ontboezeming geschre ven hebben. Kwik. Volstrekt niet, Kwak. Ze bezigt die uitdrukking in een eenvoudig berichtje. Maar ge kunt zeggen wat ge wilt, ik voor my vin die benaming prachtig en aan het station daarom een plaatskaartje vragen naar ae grj hertogstad, Tilburg's zusterstad. Kwak. Men zal u dan niet verstaan, Kwik. Men zal vragen of ge gek zijt. Kwik. Dan zal ik zeggen dat ze lomperts, domooren zijn en dat ze mij wei verstaan zouden als ze maar wat beter op de hoogte dar Tdburg-

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2