Frankrijk. Duitschland. BUITENLAND. Belgie. Engeland. Rusland. Italië. rende treinen met het gevolg, dat zij letterlijk in stukken werden gescheurd. Het hoofd en een voet van den een en de armen van den ander lagen ter zijde van den weg verspreid. Dezer dagen is gemeld, dat aan het post kantoor te Amsterdam iemand een zakje met f200 werd ontvreemd. Nader is gebleken, dat het geld niet gestolen is maar door een post beambte die het zakje vond liggen en meende- dat het onbeheerd waswerd geborgen. De eigenaar heeft het dan ook spoedig teruggekregen. Uit Nieuwe Niedorp meldt men van 7 Ja nuari: Gisteren in den vroegen morgen werden door een veehouder alhier 9 schapen in de weide min of meer ernstig verwond gevonden Eén moest al spoedig na de ontdekking worden af gemaakt; twee andere vreest men niet te zullen behouden de overige hebben lichtere wonden. Hoogstwaarschijnlijk heeft een houd van een in de nabijheid wonenden venter die weerlooze dieren zoo jammerlijk toegetakeld, waarom tegen den eigenaar van den hond proces-verbaal is opgemaakt In het laast der vorige week liet eene moeder te Deventer ,die een buurpraatje ging maken, haar twee kindertjes van 4 en 8 jaren alleen te huis. Het jongste maakte toen de kachel open waardoor de kleederen van het kind in brand geraakten. Haar zusje ging spoe dig de moeder roepen,die terstond de vlammen uitdoofde en geneeskundige hulp inriep. Het kindje is evenwel een paar dagen later aan de brandwonden overleden. Donderdag-nacht is te Haarlem sen hevige brand uitgebroken in de timmermanswerkplaats en het pakhuis van den timmerman Kluisman in de Heerenstraat. Zoowel de werkplaats als het pakhuis waarin een groote voorraad hout aanwezig waszijn geheel uitgebrand. Alles was tegen brandschade verzekerd. Met behulp van zes spuiten was men den brand tegen den morgen meester. Donderdag-morgen is te Eijenoord aar. de in aanbouw zijnde gasfabriek aldaar uit de rivier de Maas aangespoeld het ondergedeelte van een menschenlijk. Er zaten nog 2 zwarte kousen aan de voeten. Uit Siddeburen (gemeente Slochteren) wordt van 7 Januari gemeld Heden morgen omstreeks 6 uur merkten de bewoners van eene bouwmanswoning, nadat zij hun vee verzorgd hadden brandlucht. Zij on derzochten en in de schuur komendestond alles in vlam. Men kon den brand niet meester worden. Alles verbrandde, zoowel 'thuis als de meubelenzes koeieneen paard en een veulen een varken, enz. enz. De moeder van den boereene oude vrouwwerd met moeite gered. Ofschoon de boedel en het huis verze kerd waren moet, naar men zegt, de eigenaar 'veel schade lijden. Men schrijft uit Enschede van 1 dezer Gisteren kwam alhier een Pruisisch gendarme, escorteerende den persoon van K. C. K., wonende te Delfshaven, die te Arolseu was aangehouden, waar hij tot Z. M. den Koning der Nederlanden trachtte toegang te verkrijgen daar hij Z. M. volgens zijn verklaring iets wenschte mede te deelen. Vermits zijn vreemd gedrag tot de over tuiging leiddedat men met een krankzinnige tc doen hadwerd hij naar Nederland op trans port gesteld terwijl hem tevens eenig geld werd verstrekt. Voor den Burgemeester alhier gebracht, beantwoordde, hij alle vragen vrij voldoende alleen omtrent het doel zijner reis kon of wilde hij niets anders verklarendan dat hij den Koning eens wilde spreken. De ongelukkige is van hier verderonder geleidein de richting zijner woonplaats gedirigeerd. De aloude wereldbekende toren van Belem (torre de Belem), bij Lissabon, is ingestort. Vroeger diende hij tot staatsgevangenis en was een der merwaardigste monumenten van de - Gotische architectuur. Men was bezig__met. zeer groote kostende prachtige galerij te herstellentoen plotseling 't gansehe gebouw met een geweldig, gekraak instortte. Acht menschen werden onder de ruinen begraven. De Koning, het gansehe Hof, enz. waren wel dra op de plaats des ongeluks tegenwoordig en algemeen was de verslagenheid wegens den ondergang van een bouwwerkwaarop gansch Portugal terecht trotsch was. In Ohio stierf onlangs eene vrouw drie dagen na haar honderdsten geboortedag. Ofschoon de Amerikanen bewerendat zulks in hun land zoo dikwerf voorkomt, dat het niet der moeite is er melding van te maken, wordt er bij deze gelegenheid echter een uitzondering gemaakt, omdat een harer kennissen beweertdat zij op 11 O-jarigen leeftijd overleed, want zij had zich uit ijdelheid 10 jaren jonger verklaard dan zij was. Uit Venlo wordt gemeld Een nog jong Duitscher, die gedurende vier weken alhier buitengewoon groote verteeringen maakte en zich Krüger noemde, trok wegens zijn gedrag de aandacht der politie. Toen Kij nu op het post kantoor alhier 600 mark in ontvangst nam en met voormelden naam teekende, legde de com missaris van politie de hand op hem en bij onderzoek is gebleken, dat hij een zekere Keil is, die reeds lang in Saksen door de politie ge signaleerd was. Hij is dan ook aan de justitie te Roermond overgeleverd. - Men schrijft uit Beek bij Nijmegen van 8 Januari De Waalsluis op den polder „De Ooij" werd gisteren gesloten, zoodat het verder instroomen van het water is belet. Hoezeer dit eene kleine verademing geeft, heeft toch het water reeds zeer beduidende verwoestingen aangericht. Zoo ver het oog reikt is het land eene waterplas. De bewoners van de Ooij zijn van alle ge meenschap met de buitenwereld afgesneden. De weg van het raadhuis te Beek naar de Ooij staat geheel onder water, en het moet verwondering baren dat men dezen weg heeft durven in undee- ren, wijl het een gemeenteweg is dis in eigen dom behoort aan de gemeente Ubbergen. Gis teren kon men nog met aakjes eenige gemeen schap onderhouden, hoe gevaarlijk de tocht over het overstroomde land ook moge zijn. Maar tengevolge van de ingevallen vorst is die ge meenschap thans geheel onmogelijk. Hoe het moet gaan als deze toestand nog lang duurt, en dat is te voorzieu, is onbegrijpelijk. Voor zieken is geen geneeskundige hulp te bekomen, voor kraamvrouwen geen bijstand. Het raad huis kan door sommigen niet bereikt worden om de vereischte aangiften te doen, de kinderen kunnen de school niet bezoeken enz. Naar ik hoor moet de polder „De Ooij" zijn recht om tusschen 22 December en 19 Ëebruari dien pol der te inundeeren ontleenen aan zeker privelegie hem geschonken door Philips II. Reeds in de jaren 1820 en laatstelijk nog in 1862 moeten er verzoeken en vertoogen tot de Regeering zijn gericht, om van die zegeningen bevrijd te wor den. Zouden de smeekingen in 1879 gehoor, vinden Wij willen hopen dat de Ministers van W ater- staat en Binnenlandsche Zaken er gunstig over denken mogen. Volgens de' Tann. and Ourr. mededeelt heeft een handelshuis in Glasgow proeven gedaan met een nieuw looimateriaal uit Chili. Het is de zoogenaamde schors van Oxalis Gigantia, welke 25% tannin van vuurroode kleur inhoudt. De schors is dun en brokkelig en de tannin is door water gemakkelijk op te lossen Tilburg, 9 Januari. Heden morgen waagde zich een jongen op het ijs op een zoogenaamden braudkuil met het noodlottig gevolg dat hij er al spoedig doorzakte en in de diepte verdween. Zonder twijfel zou hij verdronken zijn zonder de onverschrokkenheid en zelfopoffering var^den wakkeren Jan van de Pol, inwoner bij den oak- ker J. Hombergen. Niet zoodra had deze het angstgeschrei dei- omstanders gehoord, of hij baande zich een weg door hun midden en begaf zich niettegenstaande de strenge koude zonder aarzelen te water. Hij mocht de zelfvoldoening smaken den jeugdigen waaghals behouden op het dröoge te brengen; Donderdag namiddag circa 4 ure, onstond er brand in de woning toebehorende aan den landbouwer C. Hensen, en bewoond door M. Donders, fabriekwerker, Groeseind. Slechts het dak en een gedeelte van den zolder is verbrand alles is verzekerd, doch de oorzaak is onbekend. {Bit bericht is van onzen eigen corresponded dat uit Tilburgvoorkomende op onze lepagina, overgenomen uit de N. Rott. Ct.) Bij dit plan is gevoegd een ontwerp van den heer Jac. Behr, ten doel hebbende eene verleg ging en verbetering in de Benedcn-Schelde. Voorts een ontwerp van den ingenieur Colson, tot aanleg van waterwegen tusschen Antwerpen, Brussel, Mechelen en Leuven. In de hierbij overgelegde stukken komt eene beschrijving voor van de havens van IJmuiden, Rotterdam en Vlissingen, alsook van het kanaal van Amsterdam naar zee. -- De landstreken van Jupille Wandre Ar- genteauHerstal enz. staan nog geheel onder water en vormen één golvende zee. Te Luik is het verkeer op de kade Sur-Meuse gestremd. Men hoopt echter, dat de tegenwoordige weers gesteldheid het hare er toe bijdragen zalom het water in zijn bedding te doen terugkeeren. De Seine is tot een onrustbarende hoogte ge wassen en men vreest nog eene verdere stijging van het water. De straatweg tusschen den Pont de Bercy cn den Pont National staat geheel blank, en de zijstratenzooals de Rue Gallois en de Rue Soulagezijn insgelijks over hare geheele uitgestrektheid ondergeloopen. De gas maatschappij heeft de lantarens van petroleum lampen voorzien daar de buizen verstopt zijn. In sommige gemeenten in den omtrek van Parijs wordt de gemeenschap tusschen de beweners onderhouden met schuitjes. Ook de rivier de Marne is buiten hare oevers getreden. Wegens de vele valsche bankbiljetten, die in omloop zijn, heeft de Eransche bank besloten biljetten van een nieuw model, die moeilijker na te maken zijn te laten vervaardigen. Zij zal beginnen met het uitgeven van nieuwe biljettten van 100 francs. Figaro zegt uit vertrouwbare bron de tij ding ontvangen te hebben dat er onder al de leden van het Kabinet eene volmaakte overeen stemming bestaat omtrent de hervormingen waartoe de regeering het initiatief zal nemen. Het zijn hervormingendie aan de gematigd liberale partij alle voldoening zullen gaven, welke zij redelijkerwijze kan verlangen. Omtrent den moord, te Saint Mandé ge pleegd, waarvan wij in een onzer vorige nom- mers eenige bijzonderheden hebben medegedeeld, melden de Parijsche bladen dat er in de rue de la Mare een spekslagersknecht in hechtenis genomen is die in den avond van den moord met Lecercle in een herbergniet ver van het huis gelegen waar de Vermoorde 430 francs ontvangen had, kaart gespeeld heeft. Zij hadden samen het huis verlaten, doch men weet niet of de vermoedelijke moordenaar mede in den wagen weggereden is. Parijs 8 Januari. Er heerscht een geduchte sneeuwstorm in de midden-provinciën des lands. De telegrafische gemeenschap met die provinciëu is moeilijk geworden. 9 Januari. De spoorwegen in het midden van ons land hebben heden avond den dienst nog niet hervat. Calcutta, 8 Jan. Eenige hoofden in Belu chistan hebben 1000 ruiters aangeboden ten dienste in Dera-Ismaël-Khan. De Engelsche troepen hebben zich meester gemaakt van Sulimankhel. De .vijand heeft 70 man aan dooden verloren. Het verlies der En- gelschen is gering. Door de inneming van ge noemd punt, dat gewichtig is, is er reden om te denken, dat de rust op de grenzen hersteld zal worden. 7 Jan. Cavagnari meldtdat het gerucht gegrond is, volgens hetwslk Jakoeb-Khan zich gereed maakt Scharill te volgen, daar Kabul niet bij machte is zich staande te houden tegen over de Ghilsai-opperhoofden. Uit Leipzig wordt aangaande de socialistische partij de volgende bijzonderheden gemeld. De verwijdering tusschen Liebknecht en Bebel, twee hoofdleiders der socialisten, neemt met den dag toe. Onder de leden der partij laat zich ins gelijks een scheuring waarnemen, zoodat binnen korten tijd twee hoofdgroepen zullen ontstaan, gevormd de eene door gematigde aanhangers van de socialistische beginselen, de andere door de heethoofden, de geëxalteerden der voormalige partij. De nood en de ellende welke heerschen onder een groot gedeelte der socialisten, tot de arbeidende klasse behoorend», is groot. Van vele veroordeelde socialisten, die reeds gedurende eenigen tijd gevangen zitten, heeft men brieven gekregen, waarin het vjlgende wordt meegedeeld: „Indien wij den toestand in aanmerking nemen, waarin velen onzer partijgenooten verkeeren, dan moeten wij ons nog gelukkig achten achter de tralies te zitten." Nog wordt bericht dat op 21 Dec. jl. niet minder dan 18 van de voornaamste voorstan ders der socialistisehe partij naar New-ïork zijn vertrokken. Het valt der Pruisische politie lastig eene zaak krachtig te bestrijden, waarvan vele pro vinciën veel iast hebben, r.l. de landlooperij en bedelarij. Voornamelijk de streek tusschen Ber lijn en Breslau heeft daarvan veel te lijden, en ook uit de Rijnprovinciën worden hieromtrent luide klachten gehoord. De politie te Straal- ssnd nam in de laatste dagen 20 landloopers gevangen en heeft nauwelijks ruimte genoeg om ze onder dak te brengen. Menigmaal worden door de deugnieten vensterruiten ingeslagen, alleen met het doel om opgepakt te worden en alzoo kost en verwarming te verkrijgen. Bcsoijen. Onze gemeente telde op 31 De cember 1877 710 m. 734 v. totaal 1444 zielen In 1878 zijn Geboren 30 m. 38 v. totaal 68 Gevest. 5l' 47 98 166 Overled. 25 28 53 Vertrok. 27 27 54 107 Alzoo vermeerderd met 59 zoodat op 31 Dec. de bevolking 1503 zielen bedroeg. Aan de leden der Kamer vaji Afgevaardigden zijn rondgedeeld de plannen, teekeningen en beschrijvingen van verschillende kanaalwerken, waaromtrent, ten gevolge eener reeks voordrach ten van der. heer De Maere Limnander in verscheidene steden, op initiatief van den Brus- selschen afgevaardigde, Antonie Dansaert, een onderzoek heeft plaats gehad. De heer De Maere ijverde namelijk voor den aanleg van een kanaal van Geut naar zeeter lengte van 50,000 meters, ter vervanging van dat van Terneuzen en uitloopende bij Heijst, met eene vertakking op Bruggewelke stad naar zijne meening, daardoor grootendeels haren vroegeren luister zou herwinnen. De werklieden op de scheepstimmerwerven van Middlesborough, ongeveer 500 in getal, staakten Maandag den arbeid, op het bericht dat hun weekloon met 5 pCt. verminderd zou worden. De werklieden werden ontslagen en de werven gesloten. Daarentegen hebben de scheepstim- merlieden tp- Dumbartonshire het werk tegen een loonvermindering van 7% pCt. weer hervat. Te Liverpool zijn 500 rijtuigmakers zonder werk. Zij weigerden zich bij een vermeerdering van 3 werkuren in de week zonder loonverhooging neêr te leggen. In zuidelijk Yorkshire dreigen de werklieden in de kolenmijnen met een werk staking, als hun loon verminderd wordt. De steeds voortdurende gedrukte stemming in handel en bedrijf veroorzaakt door het ge heele land een algemeenc beweging tot vermin dering van de loonen, waarvan op tal van plaat sen werkstakingen het gevolg zijn. Op de Midland-spoorbaan hebben ongeveer 1800 wegwerkers en conducteurs een strike tegen een vermeerdering van den werktijd en een vermindering van de loonen ondernomen. Het verkeer heeft tot heden weinig van deze beweging geleden, daar onmiddellijk een aantal geschikte lieden de plaats van de werkstakers hebben ingenomen. Londen, 8 Jan. Uit Afghanistan ontving the Standard berichten, welke tot den 4n loopenen waaruit blijkt, dat de legerdivisie onder Stewart op 5 dagmarschen van Kandahar was aange komen en dat de kommandant van de voorhoede der troepen had gemeld, dat de Gouverneur van Kandahar stelling heeft genomen nabij de Tar- nakrivier. Stewart en Biddulph hadden hun krijgsmacht samengetrokken te Taktepul. Den 8n zouden zij gemeenschappelijk naar Kandahar oprukken. Ingevolge een Regeeringsbesluithetwelk op alle instellingen voor hooger onderwijs toepasse lijk is verklaardheeft het Bestuur der genees kundige Akademie te St. Petersburg eene bekend making uitgevaardigd, inhoudeude dat, wegens de herhaalde woelingen en ongeregeldhedenbij de studenten voortaan alle gemeenschappelijk petitionnement bij hen is verboden. Voorts zyn er bepalingen gemaakt op hunne particuliere bijeenkomsten. Deze mogen niet meer plaats hebben dan met goedkeuring van het hoofd van het Akademiebestuur. De vergunning zat kun nen verleend worden voor samenkomsten, hetzij van studenten van een en hetzelfde studiejaar, hetzij ingeval het onderwerp van behandeling zulks medebrengt van vertegenwoordigers uit alle studiejaren. Volgens berichten van Weenen afkomstig zou de Russische Regeering aan de Mogendheden hebben medegedeeld, dat zij plan heeft den In April de ontruiming van Bulgarije en Rumenie aan te vangen. De pest woedt nog altijd in het binnenland. In een bijvoegsel van het Regeringsblad wordt berichtdat de epidemie tengevolge van de dooi in hevige mate toenemende is. Dientengevolge zijn in het Gouvernement van Saratuw de krach tigste maatregelen genomen om het binnendrin gen der ziekte te voorkomen. Gister zou onder voorzitterschap van den Minister van Binnenlaudsche zaken een huiten- gewone vergadering plaats hebben van de hoofden van het Departement van geneeskunde en andere departementen waarin maatregelen getroffen zou den worden tot beteugeling van deze hardnekkige pestziekte. Rome, 9 Januari. De Paus heeft aan alle bisschoppen een zeer belangrijke encycliek ge zondenwaarin hij breedvoerig spreekt ov« den toestand, waarin de Kerk het Pausdom en de maatschappij verkeeren. Vervolgens word uiteengezet wat de Paus heeft gedaan en wat er nog te doen overblijft. Deze encycliek zal spoedig openbaar gemaakt W0OpeDden jaardag van Victor Emanuel's dood stroomde een groote menigte naar het Pantheon. Vele kransen werden op het graf gelegd.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2