Rusland. BINNENLAND. 138 te zijn van het christelijk besef en gedachtig aan de woorden men moet Gode meer gehoor zamen dan de menschen. Nadat Z. H. vervolgens heeft aangetoond hoezeer de toestand der maatschappij verbeteren zou, indien zij luisterde naar de leeringen der Kerk, verklaart hij dat de wereld geen rust zal vindenzoolang zij niet terugkeert tot de door haar beleden en gepredikte beginselen. De bis schoppen worden derhalve aangemaand met alle kracht de Katholieke leeringen in de gemoederen te planten en alzoo voor de heerschappij der christelijke beginselen werkzaam te zijn. Rome, 13 Januari. Ten gevolge van het gunstige onthaal, dat aan de pauselijke encycliek van de souvereinen is ten deel gevallenzou het Vaticaan, naar men verzekert, de Gouver nementen voorstellen tot een overeenstemming te geraken ter bestrijding der anarchistische partijen. Petersburg, 13 Januari. Het officieele blad meldtdat op voorstel van den Minister van Financiën besloten is de uitgaven van het Rijk te verminderen. Dientengevolge is door den Keizer eene Commissie benoemd om de middelen ter bezuiniging na te gaan. Maandag-morgen ten vijf ure is op het kas teel Walferdange in Luxemburgoverleden Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Willem Fredrik Hendrik, derde zoon van Koning Willem IIis geboren 13 Juni 1820 op het Lustslot te Soestdijk. Op 19 Mei 1853 hnwde hij met H. D. H. Prinses Amalia Maria da Gloria AugustaHertogin van Saksen, doch ter van Hertog Bernard van Saksen-Weimar-Ei- senach. Sedert Mei 1872 weduwnaar, hertrouwde hij op 24 Augustus 1878 te Potsdam met H. K. Hf Prinses Maria Elisabeth Louise Frederika van Pruisen. De Prins was luitenant-admiraal der Neder- landsche vlootstedehouder des Konings in het groothertogdom Luxemburgenz. Waalwijk15 Januari 1878. Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan J. A. Gerlach als notaris te Heusden, Z. M. de Koning heeft bepaald (en daar van aan den opper-ceremoniemeester per telegraaf kennis gegeven), dat de plechtige intocht van HH. MM. den Koning en de Koningin te Am sterdam en 's-Gravenhage wegens het overlijden van Hd. broeder, Z. K. H. prins Hendrik der Nederlandenop de bepaalds dagen niet zal plaats hebben en derhalve de feestelijkheden te dezer gelegenheid onbepaald zijn uitgesteld. Z. M. de Koning heeftvolgens het Weekblad van het Regtgeheel en gedeeltelijk gratie ver leend aan ongeveer 300 militaire en 100 burger lijke gevangenen. - In de gister-avond gehouden algemeene vergadering van gewone en werkende leden der Vereeniging Musis Sacrum alhier, zijn tot leden van het bestuur gekozen Boor de Werkende Ledende heeren Jacq. Van Biel, Adr. H. Oomen en J. Quirijns Boor de Gewone Leden de heeren F. W. Van Liempt en An toon Tielen. Verleden Zaterdag had het ijs hier bijna twee offers geeischtdoor zoo spoedig mogelijk aangebrachte hulp ziju beide personen echter geredde een had bijna een half uur in het water doorgebracht, voor dat het gelukte hem op te halen. De Burgemeester van Tilburg,^ heeft in de laatste raadsvergadering verklaard zijn ont slag te nemen als lid van den Gemeenteraad. Op 31 December 1877 bedroeg de bevol king der gemeente Baardwijk 1647 zielen. In 1878 zijn Geboren36 M. 26 V. totaal 62 Komen inwonen 36 31 129 Overleden20 23 43 Vertrokken.45 47 H 92 De bevolking is dus verminderd met.6, en bedroeg alzoo op 31 Dec. '78 1641 zielen. Er werden 16 huwelijken gesloten. Uit den Haag wordt gemeld: Naar men van goederhand verneemt, zou Z. M. de Koning voornemens zijn naar Luxemburg te vertrekken. Uit Luxemburg wordt door Reutsr omtrent het overlijden van Prins Hendrik nadsr geseind De ziekte nam Zondag tegen den middag een ernstiger wending, daar de koorts met grooter hevigheid terugkeerde nadat de bulletin Zater dag gezegd had, dat de uitslag verminderd en de algemeene toestand bevredigend was. Tegen den avond werd de ziekte steeds klimmende en Maandag-morgen ten 5 ure overleed de Prins geheel onverwacht tengevolge van een hevigen aanval van hersenberoerte. Door den Hoogen Raad is 11. Vrijdag uitspraak gedaan in de zaken betrekkelijk de processiën in Limburg. De Hooge Raad beeft, overeenkomstig de conclusie van den procureur- generaal, de beroepen van den procureur-generaal aij het Hof te 's-Bosch, in zake den WelEerw. heer Corten, kapelaan te Maastricht, en van pastoor Syben te Maastricht tegen het arrest van het Hof van Noordbrabant, verworpen zoo dat de Eerw. heer Corten van alle rechtsvervol ging ontslagen en de Ecrw. heer Syben veroor deeld blijft. In beide arresten is het beginsel gehandhaafd, dat de uitoefening van den open baren godsdienst of het houden van processiën op de openbare straat niet geoorloofd is, dan waar dit volgens de wetten of reglementen vroe ger geoorloofd was. Pastoor Syben is veroordeeld in de kosten. Volgens sommige verslaggevers heeft de Koning, bij de ontvangst te Oldenzaalzijne Gemalin met de volgende woorden toege sproken „Ik ben diep geroerd, nu ik Uwe Majesteit welkom mag heeten op Nederlandschen bodem. Uwe Majesteit kan trotsch zijn op de ontvangst, die Haar hier wordt aangeboden. Als Koning der Nederlanden treft mij dit oogenblik diep. Uwe Majesteit kan verzekerd zijn, dat geen Koningin der aarde op dit uur rijker is dan zij, rijk in liefde, vereering en aanhankelijkheid van eed roemrijk, eerlijk, trouw volk. Leve de Ko ningin der Nederlanden. Uit Amsterdam wordt aan de Middelb. Ct. gemeld De inschrijvingen voor het nationaal huldeblijk aan H. M. de Koningin hebben ongeveer f 32.000 bedragen, doch er worden nog uit enkele rijke bronnen bijdragen tegemoet gezien, waarom het hoofdcomité de levering van het hoofdsieraad, voor dat doel gekozen, voor den prijs van 45 mille aan twee leden van onzen gemeenteraad. Jitta en Mendes, chefs van twee voorname handelsfirma's in edele steenen, heeft opgedragen. Het bal, dat bij gelegenheid van het verblijf van den Koning en de Koningin ten hove zal worden gegeven, belooft inderdaad schitterend te zullen worden. Ongeveer duizend van de 1600 genoodigden zullen er aan deelnemen. Onze juweliers varen daar goed bijwant als ik goed ingelicht ben, moeten bij een onzer eerste firma s in goud- en diamantwerken niet minder dan 10 hoofd- en halssieraden in bewerking zijn ter gezamenlijke waarde van f 150,000 tot f 200,000 om van andere kleinoodiën niet te gewagen. Te Zaandijk is eene tentoonstelling van schaatsen geopend. De inzending overtreft de verwachting; alle bekende schaatsenfabrikanten in Nederland hebben schaatsen ingezonden. Uit Engeland, Amerika en Duitschland zijn belang rijke inzendingen ontvangen. Merkwaardig zijn vooral de schaatsen uit vroeger eeuwen. Een paar gouden miniatuur-schaatsen zullen niet het minst de aandacht van het publiek trekken. De jury, om de schaatsen theoretisch en practisch te onderzoeken, is benoemd en bestaat uit drie uitstekende rijders van de Zaanstreek. —De Commissie, die zich indertijd te Am sterdam constitueerde om aan H. M. de Ko ningin een album aan te bieden, dat de eige naardigheden van het Nsderlandsche volksleven afspiegelt in voortbrengselen van kunst, letteren en wetenschapdoor haar waardigste beoefenaars bijeengebracht, heeft reeds meer dan 200 meest kostbare bijdragen ontvangen van dichtersschil ders, graveurs, toonkunstenaars, beeldhouwers enz., waaronder etsen en teekeningen zijn die meer dan 1 a 2 mille kunstwaarde bezitten, zooals mij uit goede bron wefd verzekerd. Dit geschenk belooft dus een der prachtigste en kostbaarst te wordeu. Het zal in een sierlijke kunstkast, die f 2500 a f 3000 kost, aan H. M. worden aangeboden. Het geschenkdoor den Raad van Apel doorn den koning aan te bieden, bestaat uit eene massief zilveren corbeillemet twee daarbij behoorende fijn geslepen kristallen coupes op massief zilveren voorstukken. De corbeille is ter wederzijden versierd met de geemailleerde wapenschilden en tenanten van Nederland eu Waldeck Pyrmont, in haut relief terwijl de wapenspreuken Je Maintiendrai e.n Palma sub pondere Crescit op elegante jarretières zijn gegraveerd. Aan de Toor- en achterzijden prijkenvan oranje en mirtenloof omgeven me daillons waarop de ineengestrengelde naamcij fers van den koning en de koninginen het vorstelijke slot van Waldeck in uitmuntend ge slaagds niellé gravure zijn aangebracht. Op den voet staandoor het wapen der gemeente Apel doorn en den datum 7 Januari 1879, oorsprong sn bestemming van het geschenk uitgedrukt. De zij-coupes zijn behalve met de vorstelijke mo nogrammen nog versierd met afbeeldingen in niellé gravure vau de slotkapel te Arolsenwaar de inzegening van het huwelijk plaats had, en van eene jachtpartij in de bosschen van Wal deck, door onzen Koning bijgewoond. Corbeille en zijcoupes ziju geheel uitgevoerd in het nieuwe artistische genre van zilverwerk, waarbij op stillen matten grond eene rijke ver scheidenheid van kleur en bewerking in vermeil oxidé gravuren en ciselure is aangebrachtdie aan vroolijk effect rustigheid van toon paart. Zij strekken opnieuw ten bewijze, dat aan de fabriek van de hh. J. M. van Kempen Zonen, te Voorschoteltwaar ze geconcipieerd en ver vaardigd zijn, de uitvoering van zilverwerk voor hooge bestemming volkomen is toevertrouwd. C. P. v. H., oud 21 jaren, die te Heus den als kweekeling school ging en bij zijne on derwijzers en zijne mede-scholieren bekend stond als een flink oppassend jongraensch wilde zich naar zijne oaders begeven. Om dit doel te be reiken moest hij de Mass passeeren. Even voorbij het eerst» huisje gekomen zakt een zoontje vsn den veerman door het ijs. V. H. schiet toe om hem te helpen met het noodlottig gevolg dat hij zelf door het ijs valt. Eer men met een boot bij hen kon zijn waren tien minuten verloopen en toe» men de beide jongelieden ophaalde, waren ze reeds een lijk. Eene als dame gekleede vrouwdoch zonder mantel om, kwam een manufactuurwinkel te Amsterdam biunen. Daar deelde zij mede, dat zij de vrouw van een bekend advocaat was en verlangde cenige inkoopen te doen om de luiermand in orde t» brengen. Toen zij de noodige koopen had gedaan, koos zij ook een mantel uit, benevens een voile. Zij deed het voorstel den mantel maar om te doen, benevens de voile aan haar hoed te hechten en de gekochte kleederen voor de te verwachten kleine te huis te bezorgen. Bij de bezorging moest teven» een gequiteerde nota worden ge voegd. De winkelierster stelde vertrouwen in mevr. de advocaatsche en liet haar met mantel en voile vertrekken. Deerlijk was zij uit haar hu meur, toen men haar vertelde, dat aan het op gegeven adres geen advocaatveel minder de opgegeven advocaat woonachtig was, en zij dus de dupe vau eene behendige oplichtster was geworden. Een boterkooper te Amsterdam heeft in den laatsten tijd herhaalde malen de voor hem onaangename ontdekking gedaan, dat hem vaten boter werden ontstolen. De politie deed een scherp toezicht houden eu kwam tot dé ont dekking dat de dieven twee knechts van dien koopman waren. Nog een derde persoon was daar ook in betrokken. De disven, bevreesd dat zij ontdekt zoüdcn wordenhadden een ander, die met de bedriegelijke herkomst bekend was, met den verkoop belast, waarvoor hij ook een deel van de opbrengst genoot. Alle drie zijn naar de gevangenis gebracht. Te Chisseaux, nabij Tours, is de zoldering van de zaal, waar een jong paar het bruiloftsbal hield, ingestort. De jonggehuwden en drie hunner vrienden werden gedood en tien personen zwaar gekwetst. De uitvoer T&n appelen uit Amerika naar Europa belooft zeer groot te zijn. De oogst van het vorige jaar is bijzonder groot geweest en van uitmuntende kwaliteitzoodat hij die van vorige jaren verre overtreft. Door verschil lende schepen zijn reeds over de 8000 vaten verscheept. Gerard Rohlfs wil op zijne tegenwoordige reis in Afrika de proef nemer, met het reizen per wagen iets wat daar nog niet is beproefd. Te dien einde zijn op Malta karren gemaakt die uit elkander genomen en op kameelen ge makkelijk vervoerd kunnen worden. Als de proef geluktzal het transport van koopwaren per karavaan op die manier hoogelijk bevorderd worden. Toen bekend werd dat op 7 dezer te Utrecht 101 saluutsehotcu zouden worden gelost, waarschuwde de burgemeester de bewoners van perceelen in de nabijheid van het schietterrein om door het openzetten der ramen het breken der ruiten te voorkomen. Dit schijnt een echt bnrgerlijk idéé te zijn geweest, dat volstrekt niet in den geest der militairen valt. Althans toen dezer dagen op het fort „De Klop", voor de saluutschoten op 20 en 27 dezerproefschoten werden gelost met eenige kanonnen tegelijk bleven de ramen van de fortwachterswoning rustig gesloten, met het gevolg dater geen enkele ruit in heel bleef. tal w nabij! wijzer biadii uitgei bus s 2e, den meest kleini pen i tallen alle Zondag avond brak te Sittard in het huis, bewoond door P. N., een hevige-brand uit, die in weinige uren het woonhuis met stallingen en schuren in asch legde. Drie stuks rundvee kwamen mede in de vlammen om. AUes was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak vau den brand is onbekend. Men heeft dezer dagen in een bosch nabij Californië een reuzenboom geveld, die in de omstreken gekend was onder den naam van Old Moses(Oude Mozes). Te rekenen naar het getal ringen, zou hij ongeveer vier duizend jaren zijn zijr. omvang is zoo groot, zegt men, dat 300 personen in den uitgeholden stam zouden kunnen plaats vinden. Een menschlievende kruier te Amsterdam had een man, die hem om werk gesmeekt had, uitgezonden met een kar»n eene som van f 5 voor te doene uitgaven. De man toonde zijne dankbaarheid, door de kar te verkoopen en dit ld en de f5 te gaan doorbrengen. Te Heusden circuleert een adres aan Z. M. den Koning, waarin eerbiedig wordt verzocht om in plaats van den heer Gerlach, die wegens hoogen ouderdom zijn ontslag als notaris aan Z. M. heeft gevraagd, te benoemen den heerP. Th. A. Sprengerasecretaris dezer gemeente tevens candidaat-notaris en plaatsvervangend kantonrechter aldaareen man die in alle op zichten die benoeming waardig is. Een heer te Amsterdam, die een vriend der arme» is, heeft op zijn kantoor een busje hangen, waarop staat „voor de armen". Menig een die dat kantoor bezoekt, laat voor dat doel het een of ander daarin glijden. Bij de twee laatste keeren dat hij het busje opende, deed hij de ondervinding op, dat het gezamenlijk bedrag veel minder was dan bij elke voorgaande opening. Dit bracht hem op het vermoeden, dat men diefstal had gepleegd. Hij deed eenige centen, kwartjes en halve guldens er in, die hij te voren had gemerkt. Eenige dagen later deed hij het busje open en zag dat de gemerkte gelden daar uit waren verdwenen. Nu kreeg hij eenig Ter- moeden op zijn dienstbode die, ondervraagd, eindelijk aarzelend hare diefstallen beleed. Zij had het busje onderstboven gehouden en door schudden het jjeld er uit gekregen. Terwijl eene juffrouw te Amsterdam eenige boodschappen verrichtte, maakte haar buurman daarvan gebruik, om met den sleutel zijner huis kamer, die toevallig ook op de deur der woning van zijne buurvrouw past, zich toegang tot de woning dier buurvrouw te verschaffen. Hij brak de chiffonière open en haalde daaruit een bank biljet van f25 en 8 rijksdaalders. De man is in hechtenis genomen. In Italië is dezer dagen een belangwekkend werk verschenen, getiteld „Hoe men twee gou den medailles behaalt, en waarin opnieuw be wezen wordt, wat de ijver en volharding van een enkel persoon vermag te volbrengen. De zaak komt hierop neêrDe heer Paulo Fambri, lid van het Parlement, bezocht eens met eenige vrienden het nabij Venetië geiegen Burano en werd getroffen door de vreeselijke ellende der bewoners. Terstond kwam het denkbeeld bij hem op, om deze ongelukkigen te helpen door de kantwerkscholen te doen herleven, die vroeger Venetië's grootsten roem uitmaakten. Hij schreef ingezonden stukken in couranten, hield voorle zingen, wekte al zijne vrienden op om met raad eu daad te helpen, gaf zelf met milde hand een groot deel van zijn kapitaal ten beste, wist zich den steun van eenige hooggeplaatste dames te verzekeren, en slaagde volkomen. Werk, ge zondheid, goed» zeden zijn op het eilandje Burano teruggekeerd, sedert men de kunst opnieuw san- geleerd heeft om kant, met de naald gemaakt (panto di Burano), te verkoopen voor 30 tot 2000 lire» den meter. Ook te Pellestrina heeft de heer Fambri met evenveel moeite en zelfopoffering eene prachtige inrichting tot stand weten te brengen, die de bewondering van alle bezoekers opwekt ën waar 3000 vrouwen werk vinden. Hier wordt andere kant gemaakt met klossen (Merletto a fusello), die verkocht worden voor 9 tot 300 lires den meter; maar terwijl de kantwerkster met de naald slechts 6 uren per dag kan werken, is zij te Pellestrina in staat 12 a 14 uren den in- spannenden arbeid vol te houden. Paulo Fambri heeft dus alle eer en voldoening van zijn werk, en sommige vrienden, die zijne pogingen dwaasheid noemden en zich wel eens ergerden over zijn onvermoeide aanvallen op hunne beurs, hebben hem volle recht laten wedervaren, nadat op de Parjjsche wereldtentoon stelling van 1878 de Venetiaansche kant dooi allen om strijd als de schoonste en goedkoopste geroemd w»rd en twee gouden medailles ver kreeg. Men schrijft uit Aalten van 12 Januari. Gisteren had hier in de nabijheid even over de Pruisische grenzen in de Spork het vol gende treffende ongeluk plaats. Twee zonen van den landbouwer L. aldaar waren op de jacht terwijl zij over een sloot wilden springen en de een den ander het geweer aangafging hej schot door een toeval af, met h»t gevolg, dat de broeder, die het geweer aannam, zoodanig getroffen werd, dat bjj onmiddellijk een lijk was. In Weenen wordt op het station van de» Keizer Ferdinand-Noorderspoorweg een toestel gebruikt, die den beambte, welke met de samen stelling der treinen belast is, nauwkeurig e» I onmiddellijk op de hoogte stelt van het aantal uitgegeven plaaUkaarten, waarnaar hij het aan-

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2