s. Nummer 108. Zondag 19 Januari 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. N- Beken dm aki 11 gen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. >or De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieveningezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders der gem. Waalwijk, gelet hebbende op art. 26 en 99 der wet van 19 Aug. 1861, (Staatsblad No 72), brengt ter kennis der belanghebbenden, dat het inschrijvingsregister en de alphabetische lijst der Lotelingen voor de Spichting der Nationale Militie, over den jare 1879, ter Secretarie dezer gemeente ter lezing zal liggen van 20 tot 27 Januari a. s.van 's morgens 9 tot iT2 urezullende een ieder die daartegen bezwaren Si mocht hebben in te brengen.dezelve gedurende (het voormelde tijdstip bij een aan den heer "Commissaris dei Konings gericht, op ongezegeld («papier geschreven, verzoekschrift bij den Burge rmeester dezer gemeente kunnen indienen. ■i Dat door of van wege de lotelingen bij den Burgemeester aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling we gens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon van 4 tot 12 Februari's morgens van 9 tot 12 uur. I En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Waalwijk, 18 Januari 1879. ■•j Ongeveer drie weken geleden moest M. D. zijn broeder naar een krankzinnigen-gesticht brengen. Na dien droevigen plicht te hebben vervuldwerd hij zwaarmoedigsombere ge- Idachten kwelden zijn geest en op 6 dezer nam g;| hij vergif in. Het vergif werkte slechts zeer t langzaam. Een vriend die bij hem logeerde v, bemerkte verleden week, dat M. D. ongesteld •yi^was, en aan een hevige koorts scheen te lijden. ^■Gedurende den nacht stond D.op en begaf ..zich naar de kamer van zijn vriend tot wien ■Jdj zeide„Ik ga sterven ik mag geen oogen- ■blik verliezen ik moet mijn testament maken." zette zich aan zijn bureau neer, schreef eenige regelen en legde zich weer te bed. Eenige jfcjoogenblikken later was hij dood. (AT. v. A) Aan het Gerechtshof, te Brussel, is aan- •jggepliikt een extract uit het arrest van het. Hot abvan Appèl te Brussel, waarbij Langrand-Dumon- Bceau naar een buitengewone zitting van het Hof Wan Assises verwezen wordt; den 20n Jan. a. s. •leemt de behandeling van de zaak een aanvang. I M be^ Terlaten van het station Mechelen S ™aanaag 11. een passagierstrein op een loco- Slopen. De schade is vrij aanzienlijk. ^Hi 11 waren er geen persoonlijke onge lukken te betreuren. 6 •i .®e dijk van Blankenberghe zal gedurende e volgeud badsaizoen electrisch verlicht worden. yolgens het Journal de Mom zal de gen- rmene met ongeveer 200 manschappen ver- neerderd worden. F lees^ln^8? ''S de d^> d'e de vallei van St.Geor- (loorhrs.il- r, beschermde, doorgebroken. De van A n Zlcb volgens het dagblad l'Etoile keteruh" breedte van 100 a 150 een n! ^^ïg gebeurde het ongeval op T Seen huizen slaan; ware het treuren. a&er geschied, dan zouden er be- gehad Waard'ge gebeurtenissen hebben plaats verwo«tMn g fel dorP ware dan door het water niet ti l ?!W°rdeD' Persoonlijke ongelukken zijn W te betranren en daar het ongeval over dag plaats greep had ieder tijd om te vluchten. Sedert is het water 0.60 M. gevallen. Deze plotselinge daling werd veroorzaakt door het doorbreken van den dam van Montjeau. Die onverwachte doorbraak heeft den inwoners van Saint-Georges en Sint Germain des Pres groote verlichting geschonken, waarop zij niet gerekend hadden, en zonder welke zij groot ge vaar geloopen hadden overstroomd te worden. Op het gedeelte van den dijk, dat behouden gebleven is, hebben de bewoners der overstroomde streek tenten opgeslagen, waarin zij wonen en vee en huisraad bergen. Drie jongelieden tot bekende en hoogst fatsoenlijke familiën behoorende, zijn te Parijs wegens diefstal met braak in hechtenis genomen. Voor omstreeks drie maanden zag een goud smid op den boulevard de Sebastopol twee jonge lieden zijn winkel binnentreden, die, na verschil lende gouden voorwerpen bekeken en op den prijs afgedongen te hebben, zonder iets te koopen vertrokken. Terwijl zij in den winkel vertoefden, ontving de goudsmid een kist met chronometers uit Geneve elk ter waarde van 500 a 1000 fr. Kort na het vertrek der jongelieden ging de goudsmid uit, en bij zijn terugkeer bemerkte hij dat de deur van zijn winkel met een beitel opengebroken en de kist met chronometers ver dwenen was. Hij had echter volstrekt geen vermoede» op de net gekleede jongelieden van zoo even en begaf zich naar den commissaris van politie om een aanklacht te doen. Daar de goudsmid de nummers der gestolen horloges niet kende, schreef hij naar Genève, toen hij ze had, werden de nummers aan alle goudsmeden en lombarden door den commissaris van politie bekend gemaakt. Verleden week kwam een man in een der lombarden een chronometer beleeuen en men bemerkte spoedig, dat die een verdacht nummer sg. Op de vraag hoe hij in het bezit daar van gekomen was, vertoonde de man echtereen kwitantie en noemde den goudsmid waar hij het uurwerk gekocht had. Toen deze bij den commissaris ontboden was, verklaarde hij, indertijd een kist met 24 chrono meters van een jongmensch gekocht te hebben, wiens signalement hij opgaf. Weldra bleek toen, dat deze een der drie jongelieden, waarvan boven sprake is, geweest was, die de kist verkocht had. Men oordeele over het schandaal, door deze inhechtenisneming veroorzaakt. Nadat ook de beide anderen in hechtenis ge nomen waren, bekenden zij alle drie, de misdaad bedreven te hebben, om eene aanmerkelijke speelschuld te dekken. Generaal Borel, de afgetreden Minister van Oorlog, is benoemd tot kommandant van het derde legerkorps te Bouaan. De stoomboot „Junon", die gehuurd was voor eene reis om de wereld, is, blijkens een telegram, van Callao naar Marseille vertrokken, zonder haren tocht te vervolgen, wegens een geschil tusschen de reizigers en de maatschappij, die eigenares is van het vaartuig. Nadat de Senaat Woensdag zijn voorzitter gekozen had, is hij overgegaan tot de verkiezing van vier vice-presidenten. De heeren Rampon, Le Royer en Pelletan, allen van d« linkerzijde, verkregen bij de eerste stemming de volstrekte meerderheid. Op hen volgde de heer de Kerdrel, van de rechterzijde met 100 stemmen, en na dezen generaal de Ladmirault, insgelijks van de rechterzijde, met 62. Eene nieuwe stemming wa» dus noodig. Ladmirault verklaarde daarop, dat hij van de candidatHur afzag. Bij de daarop gevolgde nieuwe stemming werd alweer geen volstrekte meerderheid verkregen. Ladmirault evenwel verwierf nog I stem meer dan de Ker drelvoor genen hadden zich 97 en voor dezen 96 leden verklaard. De Senaat heeft nu bepaald, dat de derde stemming Dond. zou plaats hebben. Havat bericht dat Mac Mahon het besluit heeft geteekend, waarbij aan 1700 a 1800 ver oordeelden der commune volledige kwijtschelding van straf wordt verleend. Er blijven er alzoo buiten dezen', 400 a 500 veroordeelden over, wier gedrag gedurende hunnen straftijd onder zocht zal worden. Die veroordeelden zullen in drie categorien gesplitst worden. Daartoe zul len behooren ten eerste zij, die leden van de commune waren of van het centraal comité ten tweede zij die zich schuldig gemaakt hebben aan misdaden, vallende binnen de perken van het gemeene recht, zooals aan den moord der gijzelaars, aan brandstichting, aan plundering ten derde de veroordeelden die reeds vóór het ontstaan der commune twee- of driemaal ver oordeeld waren tot hoogstens een jaar gevange nisstraf. De regeering is niet afkeerig van het denkbeeld, om de veroordeelden dezer laatste categorie bij eene nadere gelegenheid gratie te Terieenen. Voorts zal de minister van justitie een wetsontwerp bij de Kamers indienen, om de veroordeelden bij verstek van alle straf te ont heffen. Zonder eene wet toch kunnen deze niet vrijgesteld worden. In de Kamers werd medegedeeld eene verklaring van het ministerie, waarin gezegd wordt, dat de Regeering in den uitslag der on langs gehouden verkiezingen vindt een goedkeu ring en een aanmoediging voor haar staatkunde, die eendracht ten doel heeft. Frankrijk verlangt hartstochtelijk den vrede te bewaren, mits deze niet te kort doe aan zijne waardigheid. Frank rijk nam op voorzichtige en waardige wijze deel aan het Congres. Het traktaat van Berlijn zal volledig worden uitgevoerd, zonder dat. Frankrijk zijne vrijheid van handelen verloren heeft. Vervolgens wordt herinnerd aan de vreese- lijke gebeurtenissen van 1871, en gezegd, dat men terecht verontwaardigd is tegen de misdadige leiders, maar mededoogen moet hebben jegens hen die blinde werktuigen waren. Sedert 14 Dec. 1877 heeft de President 1542 veroordeel den genade geschonken en 2225 hebben ver mindering van straf gekregen. Het Kabinet dringt aan op een spoedige be handeling der tarief- en douanen wetten. Het kondigt aan een ontwerp voor groote openbare werken een ontwerp tot invoering van verplicht lager onderwijs. De wet, welke de betrekkingen regelt tusschen de maatschappij en de kerk, zal goed toegepast worden. „Wij zullen onverbiddelijk zijn voor de ambtenaren, die zich vijandig gedragen jegens de republikeinsche instellingen". Deze mededeeling werd door de linkerzijdein den Senaat eenstemmig toegejuicht, door de Kamer daarentegen werd zij koel opgenomen. In den Senaat is eene interpellatie aangekon digd zij is tegen Maandag aan de orde gesteld. The Times zegtdat het aan geen twijfel onderhevig isof de militaire expeditie in Af ghanistan is afgeloopen. Het komt er nu maar op aande politieke verhouding tegenover dat land te regelen enals eenmaal daar orde is gesteld op de zakenhet nieuwe bewind een duideljjke en ondubbelzinnige voorstelling te geven van de toekomstige gedragslijn van En geland. De Indische regeering moet uit de ge beurtenissen van de laat3te drie maanden voor haar prestige munt weten te slaan. Uit Portsmouth wordt van den 14n ge meld Gister-avond wisten 200 man van het 3de bat., dat heden aan -boord van de „Croco dile" naar Indie zou vertrekken, uit de kazerne uit te breken.Het 12e reg. werd onmiddellijk onder de wapenen geroepen en sterke piketten patrouilleerden door de straten, om de deserteurs op te sporen. Hier en daar werd geduchte tegenstand geboden. Een sergeant van de po litie werd bijna door steenworpen gedood. Of men er ten slotte in slaagdede weerspannige manschappen allen weder in de kazerne te brengen, wordt niet gemeld. Bijna te gelijker tijd dat het vreeselijk ongeluk plaats had in de Dinas-mijn (Cardiff), waarbij 60 menschen het leven verloren, wordt een tweede ontploffing van mijngas bericht in de schacht van de heeren Coffin and Co. te Pondy in Zuid-Wallis. De catastrophe gebeurde des nachts ten half twee en met zoo veel he vigheid, dat er geen hoop meer bestond om de 58 arbeiders uit de mijn te redden. Er vormde zich dadelijk een reddings-afdeelingmaar de menschen waren niet in staat, tot de plaats van het onheil door te dringendaar het mijngas hen dreigde te doen stikken. Nadere bijzonder heden ontbreken nog. Men vreestdat al de 58 werklieden de slachtoffers van het onheil zijn geworden. De geweldige storm, die jl. Zondag op de Britsche kusten woedde, heeft verscheidene ern stige zeerampen veroorzaakt, bij welke menschen- levens te betreuren zijn. Nabij het eiland Wight strandde een schip, waardoor een matroos en een scheepsjongen verdronken. Aan de kust van Cumberland verongelukte een Italiaansch vaartuig, waardoor 12 menschenlevens verloren gingen 3 matrozen van een Amerikaansch schip vonden bij Milford den dood in de golven en 14 man der equipage van een ander vaartuig verloren aan de Westkust van Ierland het leven. Reeds nu zijn er 27 zeerampen meer te be treuren dan verleden jaar omstreeks dezen tijd. Voor een waarde van 680.000 pd. st. is daarbij verloren gegaan. Den llden Februari aanstaande is het vijftig jaar geleden, dat de Keizer en de Keizerin wer den verloofd. i Ten opzichte der geldenbijeengebracht voor een bewijs van gehechtheid aan den Keizer en onder den naam van Wilhelm-Spende ter beschikking van den Kroonprins gesteld, is thans het definitief reglement vastgesteld. Het bedrag zal een fonds vormen onder beschermheerschap van den Kroonprins ten doel hebbende eens deels personen uit de onbemiddelde klassen inzonderheid uit den werkenden standin staat te stellenzich voor hun ouden dag een kapi taal of rente te verzekerenanderdeels zedelijken steun te verleenen aan kassen van onderstand voor bejaarden. Te Berlijn is de officieele mededeeliug ont vangen dat in Engeland verboden is de invoer van rundvee uit Duitschland, alsmede de invoer van alle rundvee, schapen en geiten, die met uit Duitschland afkomstig rundvee aan boord van hetzelfde schip zijn of geweest zijn. Men had aanvankelijk gemeend, dat erin den Bondsraad weinig bezwaar zou bestaan om het wetsontwerp betreffende de disciplinaire recht spraak van den Rijksdag aan te nemen. Het blijkt nu echter dat sommige leden er anders over denken. Er zijn er althans, die er bij hunne vrienden volstrekt geen geheim van maken dat het ontwerp hun veel te ver gaat en ver schillende bepalingen zullen moeten worden ver zacht.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1