Italië. BINNENLAND. Rusland. Turkije. - De heer Heeremann, lid van het centrum, heeft bij het Huis van Afgevaardigden het voor spel ingediend om de Pruisische Begeering te v rzoeken, hare gemachtigden in den Bondsraad te gelasten, aan. het wetsontwerp, betreffende de desciplinaire rechtspraak van den Eijksdag, hunne gioedkeuring te onthouden. L'Italië deelt eenige bijzonderheden mede om trent de gemelde verdwijning van den heer Gola, Italië's vertegenwoodiger in de Commissie voor Eumelië. Men denkt bij dit geheimzinnig geval aan een misdaad of een ongeluk. Den dag van zijn verdwijning had de heer Gola zich 's morgens aan het consulaat vervoegd, waar hij zeide, dat hij des namiddags naar Giurgewo zou vertrekken. Hij begaf zich dan ook weldra per rijtuig naar het station. «Heeft men hem zoo wordt gevraagd naar een afgelegen plek gebracht, hem daar beroofd en gedood? Men heeft niet kunnen nagaan of hij werkelijk naar Giur gewo is gegaan. Het proces van Passanante is tot Februari uitgesteld, omdat een geneeskundig onderzoek zal plaats hebben. zen ook een aantal Bussische soldaten. De spoorwegbrug over de Arda namelijk is in den vroegen ochtend van den llden onder het ge wicht van een personen-trein bezwekentenge volge waarvan de locomotief en een aantal wa gens op en door elkaar in de rivier stortten. De lierstelliug der brug zal minstens eene maand tijd eischen. Uit Bucharest wordt aan Ac politiscJi Cor- resqondenz gemeld, dat een nauwkeurig onder zoek der politie tot het vermoeden geleid heeft, dat de Italiaausche kolonel Gola, lid der grens- regelings-commissie voor Bulgarije, van wien een correspondent te Eome in zijn laatsten brief sprak, in den Donau verdronken is. Ofschoon van officieele zijde slechts van vlek- typhus in Astrakhan gesproken wordt schijnt het aan geen twijfel onderhevig, of de daar heèrschende ziekte is niets anders dan de vroeger in Europa bekende pest of zwarte dood. Als men de verschillende in de Bussische en andere dagbladen voorkomende berichten samen vat, dan blijkt over den oorsprong en het woeden der ziekte het volgende De oorlog was geëin digdvan het tooneel van den strijd in Klein- Azië marcheerden eenige regimenten kozakken naar Busland terug, zij hadden door ontberingen, vermoeinissen koudehonger en vlek-typhus veel geleden. Een jonge kozak kwam den 9n November van een dezer regimenten terug in zijn dorp, Watjanka genaamd, in het gouverne ment Astrakhan hij bracht zijn verloofde een Turksehe sahwl mede. Het meisjeverheugd met dit sieraad, sloeg die om en koketteerde er vroolijk mede voor den spiegel. Lachend en schertsend stond de familie er om heenhet duurde echter niet lang of het meisje gevoelde zich onpasselijken met de sahwl nog om de leden viel zij als bewusteloos op den grond neder. Hevige hoofdpijneneen harde aanval van koorts en de dood volgden elkander snel op. In minder dan een uur tijds werden al de aanwezigen onder dezelfde verschijnselen onge steld. Ieder spoedde zich naar zijne hut, om daar te sterven, na al de in dfe woningen aan wezigen een gelijk lot te hebben doen deelen. Er bleef niet een gespaard, die met een zieke in aanraking was geweest. Een onbeschrijfelijke paniek heerschte in het dorp. Velen namen de vlucht. Vier personen gingen naar een naburig dorp, maar zij waren reeds den dood gewijd. Nauwlijks aangekomen, werden zij ziek en stierven. Van 9 Nov. tot 20 Dec. werden in eerstgenoemddorp 195 per sonen door de ziekte aangetast, daarvan stierven er 143, juist een vierde deel der bevolking. De epidemie verspreidde zich nu in den om trek en het karakter der ziekte nam nog in kwaadaardigheid toe'. Die aangetast werd stierf, genezingen kwamen niet meer voor. Veranderlijk als het weer in die streken iswas ook het aantal aangetasten. Dit hing geheel af van koude of regen. Naarmate het vroorvermin derde het aantal gevallen. De kenteekenen der ziekte zijnhoofdpijn, loomheid, een gezwel onder de armen of in de lendenstreek. Deze gezwellen hebben een don kerblauwe kleur. In sommige gevallen duurde het geheele beloop der ziekte een kwartier uurs, enkelen leden drie dagen, maar in den regel volgde de dood in een paar uren. Het aanraken van de kleeding van een aangetaste is voldoende om medeslachtoffer te worden. Dat is de echte Oostersche pest. Ook de Bussische regeering heeft het gevaar der vreeselijke besmetting erkend. Met ijzeren strengheid worden de aangetaste streken afgezet. Hooge ambtenaren, geneesheeren en assistenten, zusters van barmhartigheid zijn naar de plaats van het onheil gezonden. Desinfecteetende mid delen, als karbolzuur enz. worden aangewend. Dank zij dezen maatregelengeholpen door koudeis er hoop dat men de ziekte meester wordt. Daaimede vermindert het gevaar, dat Europa door deze vreeselijkste van alle epide- miën bezocht zal worden. De ziekte kwam altijd uit het Oosten slechts na verwoestende oorlogen of hongersnood ontstond pest, die dan zijn vernielenden tocht door een deel der wereld maakte. Op de spoorweglijn AdrianopelPhilipopel heeft een vreeselijk ongeluk plaast gehad, waar bij vele personen omgekomon zijn en onder de- Waalwijk, 18 Januari 1879. De Koning heeft den ondergeteekende gelast om door middel van de „Staats-Ceurant" aan autoriteiten collegieu en particulieren die aan Zijne Majesteit adressen van gelukwensching en hulde hebben aangeboden ter gelegenheid van Hoogst Deszelfs verloving en echtverbindtenis, Zijner Majesteits hartelijken dank te betuigen en daarbij de verzekering te voegen van Zijner Majesteits diepgevoelde erkentelijkheid voor de daarin uitgedrukte gevoelens. De Directeur van het Kabinet des Konings, Aliwijk. Het Loo, 12 Januari 1879. De Opper-Ceremoniemeester maakt bekend dat, ingevolge de bevelen des Konings, het Hof den rouw zal aannemen wegens het overlijden var. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden, voor den tijd van twaalf weken, te weten 4 weken grooten 4 weken halven en 4 weken lichten rouw, ingaande den 16n dezer maand. Naar het Dagblad verneemt, zal Z. M. de Koning 24 Januari a. s. het stoffelijk overschot van Z. K. H. Prins Hendrik, 't welk dien dag uit Luxemburg herwaarts zal worden gevoerd, tot aan de grenzen van ons land te gemoet reizen, om het vervolgens langs den Bijnspoor tot Den Haag te begeleiden. Vandaar zal het lijk van den beminden Vorst per Hollandschen spoorweg naar Delft worden overgebracht. Den volgenden dagZaterdagzal de plechtige ter aarde bestelling in de Nieuwe Kerk te Delft plaats hebben. Door Gedeputeerde Staten is bij eene al- gemeene aanschrijving aan Burgem. en Weth. in deze provincie gevraagd 1° een. uittreksel uit de notulen der ve-gailering, waarin, ter vol doening aan art. 81 der gemeentewet, de aftre ding der wethouders is geregeld2° eene opgave van de namen der wethoudersdie na de invoering der gemeentewet tot op heden elkander zijn opgevolgd met juiste aanduiding van fden dag der benoeming en omschrijving van de redenenwaarom de benoeming moest plaats hebben. De omstandigheid, dat gebleken was, dat bij eenige gemeentebesturen misverstand bestaat omtrent het jaar, waarin de wethouders moeten aftredenheeft tot deze aanschrijving aanleiding gegeven. De overtocht in den Baardwijkschen Overlaat gaat nog steeds met groote moeilijk heden gepaard. Er is voortdurend veel drijfijs; daarbij komt nog dat de vaartuigen in hunne bewegingen zeer belemmerd worden door het lage water. Er wordt dan ook slechts bij d~ over gezet. De Minister van Justitie vestigt nogmaals de aandacht van belanghebbenden op de bij de wet van 5 Juni 1878 (Stbl. No. 90) voorgeschre ven vernieuwing van alle op 1 Januari 1879 bestaande hypothecaire inschrijvingen. De aanvraag tot vernieuwing moet geschieden door den hypothecairen schuldeischer of door een derde namens hem. De bevoegdheid tot vernieuwing staat gedu rende twee jaren open, en alleen voor de in het jaar 1879 aangevraagde vernieuwingen wordt het door den schuldeischer te betalen salaris van den hypotheekbewaarder met de helft verminderd. Bij gebrekè van tijdige vernieuwing houdt de hypothecaire inschrijving op van kracht te zijn. Herhaaldelijk doet zich het geval voor, dat de door gegadigden ingeleverde inschrijvings biljetten bij aanbestedingen voor het Min. van Binnenl. Zaken in meerdere of mindere mate afwijken van het voorgeschreven formulier. Die biljetten kunnen dan niet in aanmerking komen. Ter voorkoming hiervanen opdat overigens geschikte aannemers niet, wegens deze informa liteit moeten worden uitgeslotenwordt de aandacht van belanghebbenden in het bijzonder hierop gevestigd en herinnerd, dat het bedoelde formulier aldus luidt «De ondergeteekende (naam en voornamen voluit geschreven) wonende te(pro vincie bij deze domicilie kiezende te bij ver bindt zich bij onderteekening dezesovereen komstig de voorwaarden van aanbesteding, vervat in het bestek nogoedgekeurd den 18 tot de aanneming van (in te vullen de omschrijving van het werk) voor eene som van gulden zegge f «Tot borgen stellen zich (namen en voornamen voluit geschreven) wonende te (provincie „Gedaaan teden18 De borgen De aannemer Meer bepaaldelijk wordt er op gewezen dat het niet voldoende is het domicilie te vermelden, maar dat ook uitdrukkelijk behoort te worden aangewezen bij wien hij gevestigd is. De wol-industrie te Brünndie niet het minst tot den terugkeer van het beschermend stelsel in Oostenrijk heeft bijgedragenbehoort mede tot de eerste slachtoffers van haar onver standig drijven. Volgens het Eransche Tarif general is de invoer van wollen artikelen prohibé. En juist had de uitvoer dezer artikelen naar Frankrijk een groote vlucht genomen ten gevolge van de Parijsche tentoonstellingwaar heen de Brünner fabrikanten hanne artikelen gezonden hadden in de hoop handelsrelatien met Parijs en het overige Frankrijk te kunnen aan- knoopen. Die hoop werd niet teleurgesteld, de bestellingen uit Frankrijk vermeerderden op ver blijdende wijze, en nu janu worden de artikelen aan de Fransche grenzen geweigerd Natuurlijk draagt thans alleen de regeering schuld, die een verdrag op den voet der meest begunstigde natie had moeten sluiten. Sedert 5 jaren, roept in eijn wanhoop een Brünner uit, heeft men zich ten onzent met hervormingen op 't gebied der handelspolitiek bezig gehouden en niettemin wist men den 31 December 1878 niet wat er den 1 Januari 1879 gebeuren zou. Dat ligt nu juist in den aard der hervormin gen, waarmede men zich in Oostenrijk gedurende 5 jaren bezig hield, antwoordt de Neue Freie Fr ene, en die industrieelen, die tet dusver zoo ontzettend ingenomen waren met dit hervormings werk, zullen verstandig doen als zij zich op nog een aantal verrassingen als die van 1. Januari 11. voorbereiden. De volgende circulaire ontvingen wij met verzoek dezelve in ons blad op te nemen Het Bestuur van het den 22, 23, 24, 25 en 26 Juni dezes jaars te 's Hertogenbosch te hou den 32ste Nederlandsch Landhuis- houdkundig Congres heeft de eer op deze voor den Landbouw nuttige instelling de algemeeue aandacht te vestigen. Ter bereiking van het beoogde doel is in de eerste plaats noodig een belangrijk programma van de werkzaamheden. Tot de samenstelling daarvan behoeft het be stuur de voorlichting en medewerking van des kundigen. Het bestuur neemt derhalve de vrijheid met aandrang de medewerking te verzoeken van alle zoo in Nederland als in de overzeesche bezittingen bestaande Maatschappijen of Vereenigingen tot aanmoediginguitbreiding en verbetering van den Landbouw en aanverwante vakken.' Verder doet het bestuur een beroep op de kennis en ervaring van landbouwerslandei genaars, volkshuishoudkundigen en beoefenaars van die wetenschappen, welke met den landbouw in eenige betrekking staan terwijl het voor de mededeeling van raadgevingen in het belang van het Congres in het algemeen zich beleefdelijk aanbeveelt. Bijzonder aangenaam zou het aan het bestuur zijn, vóór 1 Maart 1879 van U te mogen ont vangen de voorstellen en vraagstukken, waarvan de behandeling op het Congres of in de afdee- lingen U wenschelijk mocht voorkomen en daarbij tevens te mogen vernemen of er op mag ge rekend worden, dat de door U aangegeven vraagpunten door U zullen worden ingeleid. Het Bestuur stelt zich voor, de te behandelen onderwerpen in drie afdeelingen te verdeelen als lste AfdeelingAkkerbouw (waaronder v«r- veening en ontginning) veeteelt en zuivelbereiding 2 de Afdeeling Tuinbouw houtteelt en bie- zenteelt 3de Afdeeling: Land-en volkshuishoudkunde, statistiek en koloniale landbouw. Overtuigd van uwe belangstelling in de zaak, vertrouwen ondergeteekenden bij U geen ver- geefsch aanzoek te hebben gedaan en uiten zij hierbij den wensch, dat velen met hunne tegen woordigheid bij het Congres wel zullen willen medewerken, om de bijeenkomst door eene tal rijke opkomst van leden uit verschillende deelen des Bijks zooveel mogelijk een veelzijdig nut te doen verspreiden. Ëet Bestuur van het 32e Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres, Jhr. J. M. W. C. de la Court, 's Bosch, le Voorz. Bij het Gemeentebestuur te Moergestel! een schrijven van Gedeputeerde Staten van :j Brabant ontvangen, waarin gelast wordt te nieuwe school en school woning te bouwen, o dat het schoollokaal te klein en de woning! bewoonbaar is. J. A. VAN DER Burgh L. G. P. Max, Jhr. M. A. Snoeck, J. VAN DE GrIENDT, J. F. Pompen L. van Dribl, A. den Dekker, H. P. Mastboom Breda2e 's Bosch, Secretaris Sterksel. Stratum. Emmikhoven. Oud-Gastel. Jhr. W. J. L. Wesselman, Helmond. Mr. S. T. A.van der Heijden, Bergen op Zoom. Wij deelden indertijd mede, dat vo< rechtbank te Middelburg eene procedure was gesteld door de firma Eras te Tilburg, tegei maatschappij Zeeland, waarbij laatstgenoea als vervoerder, werd aangesproken tot vergoed der schade geleden wegens niet-uitlevering t bij den brand van 5 Augustus 1877 vérnis j goederen. De maatschappij beweerde, meer, dat zij niet als vervoerder kon woitj aangesproken na de overgave van bedoelde deren aan de maatschappij tot exploitatie staatsspoorwegen. Na de pleidooien, ws Mr. van Eijk, advocaat te Breda, voor de de firma optrad en Mf. van Hoek, advocaat Middelburg, voor de gedaagde maatschappij, na het houden eener enquête en contra-enqi heeft de rechtbank aangenomen dat de gedaap maatschappij bewezen had, dat de overgave overneming der goederen door de Exploitat maatschappij had plaats gehad en dus de daagde Maatschappij Zeeland niet meer als voerder kon worden aangesproken. De vorde der eischende firma werd alzoo afgewezen. De scheepvaart van 's-Bosch op Gorinck Dordrecht en Botterdam is Woensdag-oeht: weder hervat, zoomede die op Veghel. if i verwacht dat ook weldra de vaart op Helmor Maastricht en Luik en op Arnhem zal woi.; heropend. Woensdag is de schroefstoomboot Dordre III, welke op 15 Dec. 11. tengevolge van springen van den ketel is gezonken, boven wa j gebracht. Het is gebleken, dat het lijk van ciy machinist Schouwenburg, van wien men vi|; moedde dat hij met de boot in de diepte &1 weggezonken, zich werkelijk in de macliiji kamer der boot bevond. De heer Hansen, zich noemende profei$j in de biologie, heeft te Deventer opnieuw eti| séance gegeven, en wel voor een besloten kr$j op uitnoodiging van eenige heeren, die zich* den overtuigen of men te doen had met bedrieger of met een ernstig man. De pi neming mislukte volkomen. Dertien pei onderwierpen er zich aan, doch de «prof kon geen hunner onder zijn invloed krijg De heer Hansen houdt echter vol, dat de p moet slagen en daarom heeft hij besloten aw maal eene séance te houden, ditmaal toeganl lijk voor iedereen, tegen vrije entrée. Dinsdag-avond stond in de Amsterdam' bladen een advertentie omtrent gestolen effed Deze waren vervat in pakketten, die bij Gend Loos ter bezorging waren gegeven. D: te voren in den namiddag vervoegden zich t' j ten kantore vier heeren, die den chef der firfl te spreken vroegen. Een jongentje, die in lokaal, waar de heeren kwamen, alléén (zo: men zegt) aanwezig was, riep den chef, ec dien tijd verdwenen de heeren, de pakketten een zakje met specie medenemende. Dinsdag-avond werd de hoeve met* stallingen en schuren, toebehoorende aan de IV D. te Berg ter Blijt, eene prooi der vlamra 54 stukï hoornvee, 12 trekpaarden, beneij eenige schapen en varkens, kwamen in de vM men om. Ook het graan en eene hoeveel» gedroogd varkensvleesch werden door het '1 vernield. I Niet3 was tegen brandschade verzekerd. 1 Men schrijft uit Sloterdijk van 14 Jai j% De reeks brutale diefstallen in deze gemei^B is in den afgeloopen nacht weder met een vermeerderd. Voor de deur der smidse men dezen morgen overblijfselen van geslar^H kippen, die later bleken te hebben toebe!w«^B aan een veehouder, woonachtig aan den Hoof^M dijk, op eenigen afstand van hier. Bovem^H heeft de dief door uitsnijding van een ruit legenheid gevondenuit een komenijsm .JJ eenige ponden worst te ontvreemden, en zijn verdere plannen gestoord door eenige ging in huis. I Blijkbaar stemt hij met Van Alphen in,^B er geen reden is «voor den klepper te vreez* en de omstandigheid, dat «leze beambte-* moederziel alleen de ronde moet doen, c-1 er zeker niet toe bij het ontzag voor de o- politie te vergrooten. Tilburg, 18 Jan. In de Wolwasscherij den heer Janssens-Kanters, heeft de vorige eene gasontploffing plaats gehadwaardoor meisje, dat aldaar werkte, deerlijke brands-"J bekwam. Heden, Zaterdag-avond, viert de Sociëteit alhier het feest van haar tien-jarig staan. Eene bijeenkomst met dames is den k op 'a avonds te 71/» ur6 ^et Societeits0> aangekondigd. Den 20 Januari a. s. 's avonds tei 8» zal er eene vergadering voor de leden der ^ie'k tafel Souvenir des Montagnards plaats te

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2