Duitschland. BINNENLAND. Italië. Rusland. wirCi wmtrn n op d. is langzamerhand van de Europesche en Amen- kaansche markten verdrongenmisschien is het thans mogelijk, den handel een nieuw continent, Afrika, te ontsluiten. Gedurende de laatste iaren is meer gedaan om dat onbekende wereld- deel te doorvorschendan in de vorige honderd jaren het geval was. De politiek van Hr. Ms. Eegeering is er op uitde belangen van onze ATrikaansche koloniën op een wijze te ontwiK- kelen zooals geen andere Mogendheid het zich tot dusver ten plicht rekende. De Eegeering streeft er voortdurend naar om het nieuwe voor de beschaving en den handel geopende Afrika vruchtbaar te maken voor Engeland s onderne- mingsgeest. j)e lord-mayor beeft afwijzend beschikt op het verzoek van eenige honderden voorname handels-firma's in Londenom eene openbare meeting in Guildhall te mogen bijeenroepen waarop de bekende petitie aan de Eegeering zou worden voorgesteld om een parlementaire enquete te houden naar de oorzaken van de handels crisis en zoo mogelijk een verandenng te bren gen in het tegenwoordige vrijhandelstelsel. Caleutta, 18 Januari. Er heerscht ontevre denheid onder de soldaten van Turkestan. Een geheel cavalerie-regiment is uit Kaboul gedeser teerd De Mongolen verzamelen zich weer. De stam van Achakzai heeft zijne onderwerping aangeboden. Èr wordt een nieuwe aanval voorbereid op Tank dat versterkt wordt. officieele telegrammen ontvangen, waarin gecon stateerd wordt dat er in de aldaar heerschende epidemie gunstiger verschijnselen worden waar genomen. Nadat in zes dorpeu alle lijders wa ren bezweken, hebben er zich geen niewe ziek tegevallen voorgedaan. De openbare autoriteit hield thans voornamelijk de aandacht gevestigd op het dorp Watlienkain de hoop van door krachtige maatregelen daar ter plaatse den ver deren loop der epidemie te kunnen stuiten. Petersburg, 20 Januari. In verscheidene bladen vindt men het bericht, dat na het ver trek der Eussische troepen uit Eumeliedie provincie bezet zal worden door een gemengd Europeesch corps, waaraan vooral Belgie en Zweden zullen deelnemen, terwijl de groote Mo gendheden slechts een klein contingent zouden leVyolgens mededeelingen nu van doorgaans goed ingelichte personen is de quaestie aangaande de gemengde militaire bezetting, na het vertrek der Eussische troepen uit Oost-Eumeliedoor graaf Andrassy na het Berlijnsche congres te berde gebracht doch de bewering dat hierbij het cijfer van het contingent der verschilledde na tionaliteiten ter sprake is gekomen, is van allen grond ontbloot. Voor het overige heeft de ge- dachtenwisseling over deze zaak niet tot eene uitkomst geleid, en het laat zich thans met aanzien, dat het plan betreffende de gemengde bezetting tot uitvoering zal komen. van den rouw wagen, zullen worden bijgestaan door onderofficieren van zee- en landmacht en van de schutterij van Delft en 's-Hage. De Koning, Prins Alexander, Prins Erederik Karei en de Groothertog van Saksen-Weimar volgen den rouwwagen, gezeten in een rijtuig bespannen met acht paarden. Daarna volgen Prins Erederik en de prins van Wied vervolgens de verdere vorstelijke personen en de vertegen woordigd s van vreemde hoven,benevens de heeren van het gevolg. De stoet r.eernt den weg langs de Binnewater- sloot, het Oudedelft (Westzijde), de Nieuwstraat, Cabaretten, GrootefMarkt. Dr. Van Koetsveld, hofprediker, zal bij de plechtigheid in de kerk eene toespraak houden. De schutterij van Delft, het garnizoen van Delft en dat van 's-Hage zullen langs den weg, waar de stoet voorbij gaat, geschaard staan aan beide zijden. In de gemeenten, waarlangs de speciale spoortrein komt, zal het garnizoen onder de wapenen zijn, terwijl van forten en vestingen saluutschoten worden" gelost. De verschillende muziekkorpsen zullen treurmuziek uitvoeren. Prins von Btsmarck heeft een belangrijke concessie gedaan. Blijkbaar bevreesd voor een echecals het wetsvoorstel betrekkelijk de par lementaire tucht bij den Eijksdag in behandeling zou konen, zal hij 't liever maar door den Bonds raad laten deponeeren ter griffie. De Pruisiche Eegeering heeft het voor nemen opgevat omter opbeuring van de nij verheid en tevens van den maatschappelijken toestand, krachtige pogingen in het werk te stellen om de gilden te doen herleven. Ten gevolge daarvan heeft de Minister van Koop handel, de heer Maybach, dezer dagen een aan schrijving gezonden aan alle provinciale besturen, landdrosten, psesidenten en directeuren van politie waarin de bevordering van daze zaak hun ten ernstigste wordt aanbevolen. Aan bedoelde aanschrijving is toegevoegd een afschrift van de „statuten van het schoen- en laarzenmakersgild te Osnabrück'welke tot voor beeld zouden kunnen strekken bij het stichten van de gewenschte instelling. De Eegeering acht deze aangelegenheid van zóó groot gewicht, dat, vermoedelijk reeds met Io April e. k., een afzonderlijke afdeehng daar voor zal worden gevormdwelke onder de lei ding zal worden gesteld van den heer Hoffmann, President der Eijkskanselarij. Als de Etna werkt", zeide men oudtijds, „dan slaapt de Vesuvius." Dit spreekwoord werd reeds in 1844 gelogenstraft, toen de beide vuur spuwende reuzen tegelijkertijd stroomen lava langs hunne flanken deden nederdalen. En thans, naar het zich laat aanzien, zullen wij eene her halin» beleven van dit verschijnsel. De Vesu vius, zooals men weet, ontwikkelt op dit oo- genblik nog steeds eene groote werkzaamheid, die vermoedelijk zal voortduren totdat de in den krater ziedende lava zich over den rand een uit weg zal hebben gebaand. Terwijl nu die crissis nadert, is ook de Etna begonnen van zich te doen spreken. Omstreeks half December werd namelijk uit Pa- terno bericht, dat aldaar in de zijde van den vulkaan een aantal modder-kraters zich geopend hadden. Sommige van die kraters werken on afgebroken deze werpen eene vloebarezout achtige en min of meer met aard-olie doortrok ken modder tot eene hoogte van drie of vier meter op. Andere zijn Geyser'sdat wil zeggen zij werken met geregelde tusschenpoozenen ontlasten zich dan, met geweldige knallen en ontzettende kracht van een dikke leemachtige brei. In beide gevallen wordt de stuwkracht aangebrachtdoor koolzuur. En als men dit weet, laten zoowel de bestendige als de lutermitteeren- de loozingen zich gemakkelijk verklaren. aar namelijk de persing van het koolzuur op eene vloeibare onderaardsche massa werkt, is de weer stand gelijkmatig, en onstaat er eene ^du rend springende fontein. Doch de leemachtige brei gehoorzaamt niet aan de wetten die de vloei stoffen beheerschen; zij wijkt met, totdat de persing van het aanstroomende gas sterk genoeg geworden is om haar als uit een kanon omhoog te doen vliegen, het geen natuurlijk met dreu nende slagen gepaard gaat. Uit zekere gegevens leidt men af, dat deze modder leem of uit eene verbazende diepte onder de aardschors afkomstig». Waalwijk, 22 Januari 1879. Er is hier dit jaar buitengewoon veel gebruik gemaakt van het ijsvermaak; ieder, die maar eenigszins kon, nam er aan deel; zelfs de 72 jarige secretaris van Besoijen. de heer Schijven» reed Zondag schaatsen als een jongmensch. Bij al die drukte heerschte tot nog toe de beste orde en harmonie, en was men dorstig, er waren verschillende tenten opgeslagen, waar drank verkocht werd. Onder hen, die trachtten op deze wijze geld te verdienen, was ook C. Hoefnagels. Dit schijnt eenigen niet naar den zin geweest te zijn al thans Maandagavond is hij en zijne huisgenoo- ten mishandeld en werden de ruiten aan zijne woning stuk getrapt en geslagen. Het spoedig en flink optreden der brigade Marechaussee maakte ras een einde aan deze baldadigheden die waarschijnlijk voor de daders treurige gevolgen zullen hebben. De overtocht over den Baardwijkschen overlaat blijft nog altijd moeielijk. Daar de zoo genaamde vaarsloot vol ijs zit heeft men tot nu toe ten zuiden van den grintweg gevaren Dit kan echter door den lagen waterstand metmeer geschieden. Men is reeds begonnen het ijs van den weg te ruimen maar de sterke vojst doet het water dat er nog opstaat, telkens weder bevriezen, zoodat men ook daarmede niet verder komt. Het officieel programma voor den lijkstoet van den betreurden Prins Hendrik is verschenen^ Ten 12 ure Woensdag vertrekt de trein van het kasteel Walferdange Ten 1 ureko?kl op het gebied der stad Luxemburg aan. Salvo s van het gesehut zullen de komst aankondigen De stoet zal zich op het glacis formeeren en door de gemeente naar het station trekken. Daar ingekomen zal de lijkkist gep aaU worden op de estrade in de rouwkapel. Na de godsdienstige plechtigheid zal de eerewacht bij de katafalk dienst doen. Het pubhek zal daar na, alsmede Donderdag, langs de sarcophaan kunnen circuleeren. Het stoffelijk overschot vertrekt langs de noorder-spoorweglijn in den ochtend vanMen 2 dezer. Z. M. de Koning zal het tot s-Boscn Volgens een telegraphisch bericht uit St. Pe tersburg zijn lldaar uit Astrakan en SaratowJ teferevoS lijk zal Zaterdag 25 Januari vroegtijdig te Deltt aankomen en in het stations- Eene compagnie uit het vierde regiment infan terie zal de eerewacht aan het stationsgebouw Nederlanden, Prins Merik K.rel ea^Pni»», wied en de verdere Vorstelijke personen nel. ner specialen spoortrein begeven van s-Hage naar Delft; zoomede de leden der hofhouding Onmiddellijk na aankomst des Komngs formeert ^"^.agen »1 «orde. b—n me. paarden De vier slippen zullen worden gedra gen door de kamerheeren: Graaf van Eandwijck, Fonkheer Holmberg de Beckfeld en jonkheer Van den Berch van Heemstede en den adjudant van wijlen den Prins, kapitein luitenant jonkheer Eoëll De tijdelijke adjudant baron Van Was- senaè'r zS reits'van het lijk gaan. De kamer- Men schrijft nit Luxemburg De heer Holmberg de Beckfeldt, adjudant van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, op dit oogenblik fungeerend als Hofmaarschalk van wijlen den Prins, heeft omtrent de laatste ogenblikken van den doorluchtigen Overledene verschillende mededeelingen ter openbare mede- deeling verstrekt, waaraan in hoofdzaak en met aanvulling van enkele punten het volgende is ontleend: „De eenige dag, die werkelijk reden tot onge rustheid gaf, was de Zondag. De pols deed 100 slagenfin de minuut. De prinses maakte zich zeer ongerust, zoodat ik mij des namiddags ten 2 ure naar de stad begaf, om dr. Aschmann te halen. De toestand van den Prins werd bij 's doctor's komst weêr geruststellend bevonden. De versnelde polsslag werd toegeschreven aan de koorts, die waarschijnlijk"5 door een lichte ver koudheid was opgewekt. Schijn van gevaar be stond er evenwel niet. - „De Prinses was gerust. De Prins sliep daarop eenige uren, met de '.hand der Prinses m de zijne' Toen Hij wakker werd, gevoelde hij zich zeer wel en gaf daarover Zijn voldoening te kennen. Niemand koesterde'de minste onge rustheid. „Des avonds werd dr. Eonck verzocht, op tiet kasteel te blijven overnachten. De Prins sprak nog vrij lang met de personen dié aan zijn beet stonden, over wijlen ziju vader, Willem II. Hij verzocht toen ieder, gerust heen te gaan, en drong vooral bij de Prinses aan om te gaan rusten en niet ongerust te zijn. De Hofmaar schalk had intnsschen maatregelen genomen, om op alle gebeurtelijkheden voorbereiu te zijn. Een rijtuig stond gereed om elk oogenblik te kunnen vertrekken. „Teen half-twaalf vroeg ik den kamerdienaar hoe het met den Prins ging. Ik kreeg ten ant woord, dat de zieke wel was en het verlangen om te slapen had te kennen gegeven. Ik wilde toen den doctor nog boven doen komen, maar de Prins had dat liever niet. Van 9 ure 3 avonds tot 1 ure in den ochtend nam hij geregeld elk uur zijn draük in. De Prinses kwam elk oogen blik persoonlijk naar den toestand van haar gemaal vernemen. Ongeveer ten half drie werd de Prins onrustig, Ten 3 ure werd de geneesheer gewaarschuw Men kwam mij verzoeken dr. Aschmann te gaan halen. Ik begaf mij naar de kamer van denzieke^ De Prins ademde moeielijk. Aan het bed zag ik de Prinses, dr. Eonck den kamerdienaar en de beide kamervrouwen der Prinses. Dr Ascn mann kwam ten 4 ure; een half uur later had de Prins den laatsten snik gegeven. Niemand had het vertrek verlaten. „Ten 1 ure had de Prins voor het laatst zijn drank ingenomen en den kamerdienaar verzocht hem te verleggen. Het waren zijn laatste woorden. De ziekte' openbaarde zich den 2n Januari maar het was niet mogelijk den waren aard der ziekte aan te wijzen. Den 4n Januari wdd de Prins naar Arolsen vertrekken. Alles wa voor de reis in gereedheid. Op aandrang van den doctor liet de Prins den heer de Blochausen telegrapheeren, dat hij de reis 24 uren moest uitstellen des namiddags werd opmeuw geseind dat de voorzichtigheid den Prins gebood van de reis af te zien. omdat hij aan een huidziekte leed." Jl. Zaterdag-namiddag is Z. K. H. Prins Erederik aait een groot gevaar ontsnapt, terwijl hij op den Leidschen weg een rijtoertje maakte sprong door de vorst een der banden van het wielhetwelk zulk een geraas teweeg bracht dat de paarden, schichtig gewordenhun vaart zoozeer versnelden, dat er vrees bestond of de koetsier het gespan wel in bedwang zou kunnen houden. Gelukkig echter wist deze n. eenige oogenblikkeu met groote moeite de paarden tot stand te brengen. Juist kwam H. K. H. de van zijn kloeke houding, door Z. K. H. een gratificatie uitgereikt. Frankrijk en Italië zijn de voornaamste consumenten van wijngemiddeld wordt daar 27 gallons per hoofd gebruikt, in Portugal wordt gemiddeld jaarlijks 18 en in Oostenrijk 12 gal lons per hoofd gebruikt. Een inwoner van Philadelphia heeft octrooi T genomen op eene electrische lamp met uurwerk, f De geheele toestel neemt niet meer plaats in dan een gewone lamp en kost 6 dollars. De prijs van het licht bedraagt ongeveer 1 cent per uur. De zes prachtige appelschimmels, door het Groot-Hertogdom Luxemburg aan Z. M. den Koning-Groothertog, bij gelegenheid van Hüs. huweb|k, geschonken, zijn onder behoorlijk geleide, en voorzien van prachtige harnassemen- ten, op het Loo aangekomen. De heer Pesca- a tore, vice-president der Luxemburgsche Kamer, bood ze Z. M. aan. Aan de geleiders zijn zeer prachtige gouden remontoirs met 'a Konings naamcijfer en zware gouden kettingen tot aan- |j; denken goschonken. In 1870 zou het rollend materieel op ds üuitsche spoorwegen voldoende geweest zijn om gelijktijdig 25 legerkorpsen te vervoeren. Na heeft men er 10,924 locomotieven, 18,211 wag gons met plaats voor 600,000 personen, 64,000 gesloten en 135,555 open goederenwagens, vol doende tot het vervoeren van 40 legerkorpsen. Men schrijft uit Grave van 20 Januari Gisteren is men hierop het spoor gekomen van tamelijk uitgebreide oplichterijenin de laatste dagen door twee personen afkomstig uit Tiel gepleegd. Voorgevende putbazen te zijn bij het sloopen van het fort „Coehoorn" aan de over zijde van de Maas en aldaar kostgangers te j houden, hadden zij, op vertoon van een patent, j bij verschillende neringdoenden gouden en zil veren voorwerpen, wollen dekens, manufacturen, kruidenierswaren, sterke dranken, enz. in aan- zienlijke hoeveelheid op krediet gekocht. Het bleek echter weldra dat van hun beweren geen woord waar was. Het gelukte de stedelijke I agenten van politie een dier personen in een I herberg te arresteeren terwijl de andereook I aldaar aanwezig, onraad vermoedde en zich snel I uit de voeten had weten te maken. Hij i» echter gisteren bij zijn aankomst te Tiel gevangen genomen. De gekochte voorwerpen waren meesi alle nog voorhanden. - In den Z.-W. hoek van Friesland wordt ui de laatste weken bittere armoede gele'" wijl de meeste arbeiders in 7 a 8 weken verdiend hebben. Bij een huisgezin te K. bleven I voor eenige dagen deuren en ramen gesloten, I waarom het burgerlijk bestuur een onderzoek I instelde en bevond, dat er niets te eten, of ten drinken, of ter verwarming aanwezig was, waarom! men besloten had te bed te blijven. Dadelijk werden ze van het noodige voorzien. In San Eransisco maakt men kippeneieren na, uit goedkoope stoffen. Het wit wordt na- gemaakt door een mengsel van zwavel, koolstot en vet uit de slachterijen, dat met een of and®reI slijmerige zelfstandigheid kleverig w Sema» I Den dojer maakt men uit bloed, phosphaat van: kalk, magnesia, zoutzure ammonia, nog eenigeI zuren en een gele kleurstof. De schalen worden» geblazen en bestaan uit gips, koolzure^ kalk rei ijzeroxyde. Als de schalen geblazen zijn, wor J het wit er door een klein gaatje ingeduwd kleeft het aan de wanden vast. Dan gaat dojer er in, nog wat wit, het gaatje wordt me cement dichtgemaakten het ei is gereed vo verpakking en wordt als „goedkoope en voe zame" Bpijze naar Europa uitgevoerd. Er zijn dezer dagen in het buitenland eet» paar diefstallen voorgekomen, die van buitenge wone vermetelheid getuigen. 1 Met den trein van Puehla naar vere zouden 28,000 pd. st. verzonden worden 4 kooplieden te Mexico, voor Europa als rem bestemd. •„ij Dit schijnt bekend te zijn geworden en MI trein waarmede het geld vervoerd werd, nam een dozijn roovers plaats allen voorzien een biljet derde klasse. Zij gingen ineOT*J*| die op den goederenwagen volgde en toe 1 trein goed in beweging was nmaktenk wagen achter hen los. Daarop beklomj J de locomotief en dwongen den machinist buitengewone snelheid tot zeker rijden en daar te stoppen. Op dit punt 25 gewapende roovers en onderscheidene ezels gereedwaarop de inhoud derenwagen werd geplaatst Na den ffl ^ij gedood te hebben zette de stoet zich in bew en het geen spoor achter. De andere diefstal van weinig financieel M bad te Dordmuud plaats, waar den 16» rlipf terecht stond, die reeds her De tiaa te uorumuuu een dief terecht stonddie reeds malen kennis met de justitie miak a werd tot 5 jaar tuchthuisstraf veroorde men tol een andere zaak wilde °ve vapmw-deering|eenportemonnaie met

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2