Rusland. Turkije. BINNENLAND. geering. De motie van den heer Montevenolo, waarmede [de Regeering zich vereenigd had werd door de Kamer aangenomen. De „Agence Russe" spreekt het gerucht tegen volgens hetwelk nieuwe moeielijkheden zouden gerezen zijn ten opzichte van de onderteekening van het definitief vredestractaat met Turkije. Volgens de laatste berichten zoo zegt de „Agence" moet nog slechts geregeld worden een ondergeschikte zaakbetreffende de kosten van het onderhoud der gevangenen. De onderteekening van het vredesverdrag tus- schen Rusland en Turkije ontmoet nieuwe moeie lijkheden omdat bij de Russische redactie het Berlijnsch traktaat wordt ondergeschikt gemaakt aan het bilateraalverd ragt usschen beide genoemde Staten. Safvet-pacha is naar Parijs vertrokken en Aarifi-pacha is van genoemde stad hier aange komen. Het gerucht dat gevallen van pest in de land streken van den Bosphorus en te Salonichi zijn voorgekomenblijkt geheel ongegrond te zijn. De l'orte heeft beslotenvoorzorgsmaatregelen tegen de pest te nemen. Waalwijk, 25 Januari 1879. MUZIEKUITVOERINGEN. Zondag, 26 Januari 's middagsten 12 ure, zul len door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" de volgende stukken gezongen worden Der feine Wilhelm. A. Schüffer. Op het Kerkhof. C. C. A.ue Vliegh. Faust. (Baryton-Solo). Goünod. Wein-Galop. C. Kuntzk. De N. Rott. Ct. bevat onder dagteekening van 22 Januari een verslag van de overbrenging van het lijk van Prins Hendrik van Waiferdange naar Luxemburg, waaraan wij het volgende ont- leenen De stad Luxemburg is in den afgeloopen nacht en den vroegen morgen als in een toover- slag van voorkomen veranderd. Gister middag nog nergens eenig decoratiefheden was de gansche stad ook uitwendig in diepen rouw gedompeld. Wie dezen rouwtooi niet met eigen oogen heeft aanschouwd, kan zich, ook bij eene uit voerige beschrijving, onmogelijk een denkbeeld er van vormen dat eenigermate met de werke lijkheid overeenkomt. Men wane niet dat de bevolking zich bepaald heeft tot het uitsteken van omfloersde vlaggen, of met aanbrengen hier en daar van eenig toepasselijk decoratief; neen, heel Luxemburg is plotseling in een „chapelle ardente" herschapen. De vlaggen zijn geheel van zwart doek. Aan alle ramen en balkons hangen zwart fluweelen en damasten baldaquins en draperieënmet den grootsten smaak ge sneden en geplooid en niet minder smaakvol versierd met kronen, initialen en opschriften „en honneur du Prince Henri". Bovendien zijn aan die rouwkleeden kransen van bloemen en immortellen bevestigd, alles in de grootste ver scheidenheid en afwisseling. Op vele punten J der stad zijn Venetiaansche masten aangebracht met rouwwimpels. De Grande rue en de Rue de 1'Arsenal spannen tot zekere hoogte de kroon. Daar zijn ook rouwvlaggen met de gekroonde H .gespannen over de breedte van de straten, terwijl op de middelpunten bogen van zwarte draperieën, zooals aan de huizen met wit of zilver omzoomd zijn aangebracht. De openbare gebouwen wedijverden met de particuliere, vooral het stadhuis en het groother togelijk paleis muntten door smaakvolle rouw- versiering uit. Op de markt was een reusachtige katafalk opgericht met de groothertogelijke kroon aan de spits. De daaraan grenzende Rue du Gouvernement was mede prachtig van tooi. Al dat kostbare décoratief was nieuw en frisch. Wat eene zorg, wat eene moeite en wat eene liefde Hoe hebben alle ingezetenen hier ge wedijverd om met aanzienlijke kosten eene laatste hulde aan den beminden en geëerden Prins te brengenMaar het zij dan ook gezegd dat de uitkomst dat werk der innige gehechtheid heeft bekroond, en ter eere van de Luxemburgers zij het geconstateerd, dat de grootste stad van Europa, rouw moetende dragen wegens het overlijden van een geliefden vorst, niet veel sierlijkers en kost baardere zoude kunnen leveren dan hetgeen als met een tooverslag heden door de Luxemburgers was aangebracht. De straten wemelden den ganscheu morgen van belangstellenden. De militaire macht en de verschillende vereenigingen en corporatiën rukten op naar de hoofdstad, waar zich op het glacis de stoet formeerde, die den van Waiferdange komenden lijkwagen naar het station moest be geleiden. Inmiddels waren reeds in den voormiddag alle openbare gazlantaarns ontstoken en toen met zwart floers omhuld. Bij het naderen van den stoet hadden er losbrandingen van het geschut plaats, terwijl de klokken in de stad en in de gehuchten daarbuiten aanhoudend luidden, het geen, gepaard met den treurmarsch der muziek korpsen den indruk van het geheel nog verhoogde. De lijkwagen werd door vier paarden getrokken. Boven het met zilveren loovers bezaaide en met zware franje afgezette gehemelte prijkte een groote zilveren kroon. De stoet had behalve zijne enorme uitgestrektheid veel opmerkelijks. Vaandels en trommen waren met floers bedekt. Het meest vielen de pompiers van verschillende gemeenten in het oog door hunne koperen helmen, meest met groote roode pluimen. Behalve de onafzien bare volksmenigte op straat waren alle ramen en balcons van de huizen waarlangs de stoet trok met tal van belangstellenden bezet. Er heerschte allerwege plechtige stilte. De goede orde werd door het publiek zelf op voorbeeldige wijze bewaard. Het weder dat in de laatste dagen zeer fraai was geweest, begon na den middag minder gun3tig te worden. Tijdens den intocht viel er een lichte jachtsneeuw. De optocht zelf is reeds beschreven in het programma, dat wij in ons nummer van Maan dag mededeelden. Alleen moeten wij er nog bijvoegen dat er later een nader programma is verschenen, blijkens hetwelk niet minder dan zeventig vereenigingen en corporatiën zich hadden aangegeven. Sinds dat suppletoire programma is afgedrukt, hebben zich nog wel dertig corpo ratiën en vereenigingen uit den lande doen in schrijven om aan den optocht deel te nemen. Vandaar dat deze, met zijne talrijke muziekkorp sen, banieren, vaandels en verschillende costumes een imposanten aanblik opleverde. Omstuwd door duizenden stelde de stoet zich omstreeks 2 ure met het stoffelijk overschot in beweging, dat, evenals gisteren te Waiferdange, met een ber" kransen en bloemen was getooid. Het station werd omstreeks drie ure bereikt. Ook op het plein aldaar waren alle lantaarns aangestoken en met dun rouwfloers overdekt. Het stationsgebouw, in stijl chalet dentelé, was gedecoreerd met tropeëcn in de nationale, Oranje- en Duitsche kleuren, omstrengeld met rouwlint. Het middenfront was over de geheele breedte behangen met eene draperie, bezet met kransen uit zwart en wit vlechtwerk. Overigens prijkte het geheele gebouw met rotfw vlaggen en wimpels. De poitières in den linkervleugel van het ge bouw gaven toegang tot de rouwkapel, voor welke men de noodige ruimte heeft verkregen door den muur tusschen de eene wachtkamer en het dames-salon weg te breken. De wanden en plafonds waren er gedrapeerd in zwart damast, langs de wandzijden met afhangende fluweelen strooken, gegalonneerd in krip en doormengd met zilveren vlammen. Aan de eene zijde (tegen over het belendende salon voor de vorstelijke familie) stond een troon, met een in fluweel en zilver bewerkt baldaquin, prijkende met eene koninklijke kroon, terwijl de afsluiting aan de achterzijde werd gevormd door zeer groote afhangende drap d'argent, versierd met de wa pens van den Prins, met de vermelding van den sterfdag als onderschrift. Vóór den troon stond de lijkkist op een prach- tigen katafalk, aan de vier hoeken bezet met verlichte pyramides, tusschen welke op hooge zilveren candelabres een tal van waskaarsen brandden, uit wier midden zich een grootsch Reeds vroeger is er gesproken over de 'plannen in Amerika om steden te voorzien van warmte even als ze thans reeds voorzien worden van water en van gasuit cén centraal punt. Als men het „Avondblad van Detroit" (Michig.) mag gelooven zou het vraagstuk aldaar thans volkomen naar wensch zijn opgelost. Op 12 Dec. jl. werd de toestel voor het eerst in werking gebracht en de uitkomst overtrof nog de hoog gespannen verwachtingen der ondernemers. Im mers de stoomdruk, die in de centrale machine 50 pond op de vierk. duim bedroegwa3 op het voorloopig eindpunt nog niet eene once minder ofschoon de afstand een halve Eng. mijl bedroeg. De lieden van Detroit hebben dus nu 3 kranen in hunne huizen een licht-, een water- en een warmtekraan. Ook in Ncw-York zal weldra in verscheidene straten van de benedenstad dezelfde revolutie in de algemeene verwarming plaats hebben. Op 28 December jl. toch is daartoe de vergunning ver leend aan de heeren Francis B. Spinola c. p. Het gemeentebestuur dacht die verwarming'oök toe te passen om sneeuw en ijs van de straten te verwijderen en de stoombrandspuiten van stoom te vporzien. De heeren Elsbach en Joneste Parijs hebben in het Hbl. de volgende waarschuwing tot het Nederlandsch publiek gericht „Bij herhaling ontvangen wij brievenom naar personen te informeerendie hier ter stede horloges of andere voorwsrpen tegen lagen prijs te koop bieden zich de gelden daarvan doen sturenmaar dan niets meer van zich laten hooren, „Dit is een vrij bekende exploitatie van bui tenlanders door lieden, zelf meestentijds vreem delingen, die niets te verliezen hebben en slechts van oplichterij leven. „Zoowel als landgenooten als in hoedanigheid van vertegenwoordigers der Nederlandsche pers achten wij het ons ten plicht, het publiek ern stig te waarschuwen nimmer geld vooruit te zenden, om daarna goederen te ontvangen. Solide handelshuizen verzenden aan hun onbekende per sonen tegen remboursmaar vragen nimmer geld vooruit. Zoodra dit gevraagd wordt, bestaat er groot gevaar voor oplichterij." Blijkens het Engelsche medische journaal The Lancet bestaat er alleszins gevaardat de pestaardige ziekte van Astrakan zich verder ook westwaarts zou kunnen verbreiden ook ook al heeft men met een boosaardige typhus te doen. Met het oog op de geschiedenis der pest in de laatste jarenwat Perzie en naburige landen betreft, zou het zeer wel mogelijk zijn, dat men toch met de pest te doen had. De ffi- cieele Russische rapporten laten daaromtrent grooten twijfel toezoo rapporteert o. a. doctor Nicolajefskidat de sterfte was 95 percent der aangetasten, en dat is geene verhouding bij de typhus. loofwerk verhief, hetwelk rondom de vorstelijke wapens was heengeslingerd. Ofschoon in eene betrekkelijk geringe ruimte maakte toch alles te zamen een treffenden indruk. De kist werd met zijn bloemenlast op de ka tafalk geplaatst. Onmiddellijk daarna hield Dr. Neumark eene treffende toespraak. De diepgevoelde woorden van den predikant persten menigeen, die ze vermocht te hooren een traan af. Nog een koraal, en de treurige plech tigheid was voor zoover Waiferdange en Luxem burg betreft afgeloopen. Duizenden en duizenden kwamen achtereenvolgens op om hunne hulde aan het stoffelijk overschot des Prinsen in de rouwkapel te bewijzen. Eere het volk, dat zoo aan zijn landvoogd gehecht is! Eere den Prins, die na zijn diep betreurden dood zulk eeD naam van onkreuk baarheid en burgerdeugd achterlaat. De „Luxemb. Zeitung" meldtdat Z. M. de Koning-Groothertog, die op H. K. H. prinses Hendrik de genegenheid heeft overgebrachtdie hij voor zijn vorstelijken broeder koesterdehet kasteel te Waiferdange ter beschikking der Prinses heeft gesteld zoolang haar dit welgevallig mocht zijn. Gisteren wilde Hendrika Muskens te Els- hout woonachtigzich op klompen over het ijs in den Baardwijkschen overlaat, van de markt al hier huiswaarts begeven. Zjj viel achterover met het noodlottig gevolgdat zij zich inwendig erg in het hoofd kwetste. Zij werd bij David van der Westente Drunen in huis gebracht eu te bed gelegd waar zij spoedig overleed. Des namiddags is haar lijk naar hare woning vervoerd. In de haven van Marseille zal weldra eene proef worden genomen met een nieuw soort van vaartuigeene stoomboot zonder schroef en zonder raderen die het water doorklieft door middel van een voortstuwer. Zij heeft de afme ting en den vorm van eene gewone sleepboot en wordt in beweging gebracht door een stoom pomp van zestien paardenkrachten met een buis- vormigen horizontalen ketel. De stoompomp zuigt eene ontzagelijke hoeveelheid water op dat met groote kracht weer uitgespoten wordt door buizen. De uitvindereen Amerikaansch ingenieurheeft de stoomboot laten bouwen en heeft er reeds met goed gevolg verscheiden proeren mede genomen in Amerika. Hij zal bij de proefneming te Marseille tegenwoordig zijne Wil men eens weten, hoeveel er van 1867 tot 1878 alleen in Nederland aansterken drank verkwist is? De accijns bedroeg in dien tijd meer dan twee honderd millioen guldens Minstens drie honderd millioen guldens heeft dus de natiein „twaalf" jaren, aan jenever uitgegeven 1 (-D.) Uit Groningen wordt gemeld Eene menigte polderwerkersgedurende den zomer werkzaam geweest aan de kanalisatiewer- ken en slechting der wallenis thans zonder werk en bijgevolg zonder brood. De aanvragen bij het burgerlijk armbestuur om onderstand 'werden steeds talrijker en zijn nu dringend ge worden, zóó zelfsdat het gemeentebestuur op buitengewone maatregelen zijne aandacht moest vestigen. Het bestuur heeft getracht ondersteu ning te verleenen op voor de behoeftigen meest eervolle wijze. Een deel der vestinggronden dat bestemd is voor vergrooting van het Sterre- bosch, is aangewezen om daarvoor gereed ge maakt te worden door het wegbreken van re doute-muren en afgraven van het hooggelegen terrein. Ieder, die wil, kan zich ten raadhuize aanmelden en de ondersteuning door arbeid op genoemd terrein zelf verdienen. Men verwacht van dezen maatregel een resultaat, dat het treffen van andere minder aangename onnoodig zal maken. Men schrijft uit Utrecht„De politie alhier werd dezer dagen op een laten avondjge- waarschuwd dat in een onbewoond huis, op de Oude Grachtdieven waren binnengedrongen. Een buurman had hen van uit zijn tuin op het dak gezien, waar ze zich waarschijnlijk met het „schoonmaken" der goten onledig hielden. Een inspecteur ging daarop met eenige agenten door het huis eu den tuin van den buurman in den m tuin van het onbewoonde huig en van daardoor een venster in de woning zelve. Het huis was f| inmiddels aan alle kanten afgezet. De buurman stond met een agent in zijn tuin op te letten, 'J| of hij de boosdoeners weer op het dak zou zien, a De inspecteur met twee agenten sluipen zonder 1 eenig gedniisch te maken naar boven. Men ij stiet aan geen spinneweb, uit vrees dat de dieven I 'hen zouden hooren. Zoo kwam men op het H dak, m nauwlijks daar gekomen, klonk het uit jj een zoldervenster van een anderen buurman, dij i? yan het geval vernomen had en op den uitkijk f lag„Wat moet jelui daar, schurken „Blijf kalm, man wij zoeken schurken," was het antwoord. En op dat oogenblik schoot de maw haar stralen weer door de wolken en bescheen het viertal met eeu liefelijken glans. „Grijp hen achter je roept eensklaps de buurman uit den tuin, en allen draaien zich ieder in een andere richting om en grijpenin de luchten zien niets dande schaduw van twee schoorsteeenendie van beneden ge zien, op den buurman het effect hadden gemaakt van een paar looddieven. Het waren geen wen- schen voor 's mans toekomstig gelukdie den inspecteur en zijnen helpers bij het naar beneden gaan ontvielen. Dnt naar beneden gaan was intusschen gemakkelijker dan het opklimmen geweest was. Men kon nu althans licht ont steken en behoefde dus niet op den tast den weg te zoeken. Ongelukkigerwijs scheen dat licht door de reten der blinden en trok de aan- dacht van een derden bnurman ditmaal een overbuur, die, toevallig wetende, dat de eige naar der woning iu de stad was en bij een familielid den avond doorbracht, hem onmid- M dellijk liet waarschuwen dat er onraad in zijn huis was. Deze liep dadelijk naar het bureau E van politiewaar hij even na den inspecteur K aankwam, dien hij om assistentie vroeg. „Waar- E voor, mijnheer?" „Er schijnen dieven in mijn ft huis te zijn. Een buurman«Pr*»' me I niet van uw buren, meneer! uw buren zijn gek! H De linker ziet schaduwen van schoorsteenen en de rechter de politie zelf voor looddieven aan, Er zijn in uw huis geen dieven. Laat me asjeblieft met rust." Gerustgesteld ging de eigenaar het afgebrote B „kaartje" hervatten en was het volkomen met F zijne familie er over eens „dat men het van zijn buren ook al niet hebben moet." In den nacht van Zondag op Maandag had in het „Hotel Central" van den heer P. Liethte Amsterdam een brutale diefstal met inbreuk plaats. De diet heeft in het sousterrain aan de straatzijde een ruitter dikte van een halve centimeter stuk geilagen vervolgens den ijzeren boom van het raam opgelicht, en zich zoodoende vrijen toegang tot het huis verschaft, waar hij zijn weg nam door de koffiekamer, verder drie deuren opendewaarvan éénedie naar boven leidde, van eene waarschuwende schel (j voorzien wasen zich rechtstreeks naar de eet- jL zaal op eene bovenverdieping begaf. Hij maakte V zich van de sleutels meesterdie hij naar het B blijkt goed wist te vinden, opende de zilverlade» I van het buffet en nam daaruit zes en dertig groote zilveren lepels en vorken, anderhalf dozijn H zilveren theelepeltjes, benevens eenige pleten, en fe twee kleine zilveren vleeschvorkjes waarna bij A zich langs denzelfden weg weder eea uitgang 5 verschafte. De dief meldde zich met het gestolene des H nachts ten 4 uur bij een zilverkashouder aan> '1 voorgevendedat hij deze voorwerpen te gel® wilde maken doordien hij met zijn vrouw onmin leefde en van haar wilde scheiden alsdan vroeg per spoor zich te verwijderen. 1* winkelier bescheidde hem op een nader uur e' i nam een gedeelte der voorwerpen in bewaring* onder voorgeven, dat hij moest onderzoeken W g| welk gehalte zij waren. xS Hij waarschuwde de politieer werd proef verbaal opgemaakt en reeds eenige uren W" was het de politie gelukt, een gedeelte der voo 1 werpen in bezit te krijgen. De dader echter® 1 totnogtoe onbekend. Dat zelfs het Roode kruis geen voldoe» I zekerheid tegen schelmerijen geeft, bewijst thans in Rusland plaats hebbende gereed o onderzoek naar de verrichtingen van den a sa'schen saniteitstrein. Het is namelijk gebet* dat bij de lange reizen van dezen door het l«f I comité te Odessa uitgerusten trein, eenige v het ziekenvervoer gesloten wagens alleen tot transport van brandhout voor privaatreken zijn gebruiktterwijl gelijktijdig de arme g wonden op opene platte wagens werden verv De nit Jassy voor de zieken medegegeven are drank werd onder weg aan de honden fc stalionsbuffetten ten bate van den chef van

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2