Oostenrijk. Bulgarije. Portugal. BINNENLAND. Rusland. is, dank zij haar ijverige bemoeiingener ein delijk in geslaagd, deze zaak tot klaarheid te brengen. Bij een huiszoeking bij eenige lagere beambten heeft men in de woning van twee hunner een groote hoeveelheid goederen ontdekt. Drie beambten zijn onmiddellijk in hechtenis ge nomen, terwijl tegen een aantal andere personen, die verdacht worden de diefstallen begunstigd te hebben, eveneens een gerechtelijk onderzoek zal worden ingesteld. Men schijnt op het spoor gekomen te zijn van een talrijke dievenbende, welke groote vertakkingen heeft. grond zou van de meest heillooze gevolgen zijn en in dat geval waren de streken aan de Wolga onfeilbaar verloren. Dit blad raadt daarom aan om alle dorpen benevens de personen, die door de pest zijn aangetast, tot aan den grond toe te verbranden. Deze maatregel zou alleen in staat zijn om het kwaad tot den wortel uit te roeien. In de districts-hoofdstad Zarytszin zijn alle voor zorgsmaatregelen reeds genomen en men schrikt voor geen enkel offer terug. Eene afdeeling van het Roode kruis is en de besmette streek werkzaam. De Weener Figaro geeft de volgende schets van een zitting van den Duitschen Rijksdag nadat de „muilkorfwet" van Yon Bismarck zal zijn aangenomen De afgevaardigde Hasselman. Mijnheer de voorzitterik vraag het Woord. De Voorzitter (valt hem in de rede). Ik moet den spreker opmerken, dat de hooghartige toon, waarmede hij het woordje „ik" heeft uitgesproken, voldoende reden voor den Voorzitter zou zijn hem het woord te ontnemen. De heer Hasselman. Ik begrijp niet De Voorzitter. Dat is mij totaal onverschillig. Indien u voortgaat op dezen toon te spreken Eal ik genoodzaakt zijn u acht dagen te doen opsluiten in een donker vertrek op water en brood. De heer Hasselman. Ik De Voorzitter. Spreek toch niet altijd van uzelf. IJ gaat buiten de orde. Ik ontneem u het woord. De afgevaardigde Liebknecht vraagt het woord. De Voorzitter. U hebt verleden jaar reeds het woord gehad. Wat hebt ge nog meer te vertellen Ik geef u den raad te zwijgen. De rijkskanselier heeft het woord. De Rijkskanseliervorst Von Bismarck. Ik constateer met diep leedwezendat niettegen staande de uitzonderingswet in den Rijksdag nog altijd socialistische neigingen worden aangetroffen. De Voorzitter. Uwe Excellentie schijnt te ver geten, dat volgens art. 66 der nieuwe wet het woord socialistisch uit de Duitsche taal is ver bannen. De Vorst von Bismarck. En u gebruikt het zelf, mijnheer de president! (Algemeen gelach). De Voorzitter (voor zich). Alle duivels! (Over luid.) Als Uwe Excellentie aldus voortgaat, moet ik u het woord ontnemen. De Vorst Von Bismarck (in drift.) Mijnheer de president u vergeet De Voorzitter. Uwe Excellentie durft mij betichten van vergeetachtigheid Ik verzoek de Commissie terstond bijeen te komenom te over wegen of er niet termen zijnZ. Exc. den rijks kanselier aan den strafrechter over te leveren. (Opschudding. De prins Von Bismarck rukt den president zijn pruik af.) Waar is de Commissie P Verschillende leden. De Commissie verbroe dert zich met de levenmaker. De Voorzitter (onthutst). Watde Commissie?... De Commissie wordt in staat van beschuldiging gesteld. (Nieuw rumoer). Ik stel de geheele Kamer in staat van beschuldiging. (Helsch leven). De afgevaardigde Windthorst. De president maakt ook deel uit van de Kamer (Geroep Juist 1 JuistAls de Kamer verdwijntmoet de president mee De Voorzitter slechts nu en dan verstaanbaar). AllenDuitschers strafrechter drie maanden vijfvestingstrafvrijheid eenheid Duitschland (Het centrum barst in woest gelach uit. Moeder Duitschland verschijnt met een grooten sleutelen steekt het parlement in haar boeze laar. Tante Europa valt om van het lachen. De raven van keizer Barbarossa beginnen den lijkmarsch van Beethoven in B-mol te krassen). De constitutie voor het vorstendom Bulgarije is, na door den Czaar bekracotigd te zijnhier aangekomen. Het document zal in de Bulgaar- sche taal OAergezet en aan de consuls van de buitenlandsche Mogendheden medegedeeld wor den. Insgelijks zullen afschriften aan de afge vaardigden van de Bulgaarsche notabelen-v.-rga- dering worden gezonden. Het werk van de vertaling zal het bijeenkomen van de notabelen waarschijnlijk tot 6 of 10 Februari vertragen. De vergadering zal dan door prins Dondukoff- Korsakoff geopend worden. Deze keert dan naar Sofia terug en de heer van Buktinakoff neemt het presidium van de Kamer over. niet verlangen, maar er zich zelfs voor een deel tegen verzetten Ten aanzien van de pestaardige ziekte in Rusland kunnen wij mededeelen, dat de Oosten- rijksch-Hongaarsche en de Russische Regeering reeds veelomvattende maatregelen hebben geno men om de ziekte te keer te gaan. Onder anderen zijn opzettelijk daartoe samengestelde commission van geneesheereti en andere personen naar de besmette districten gezonden, en wordt ver het geheel gehandeld overeenkomstig de bepalingen, vóód eenige jaren door de interna tionale sanitaire conferentie te Konstantinopel vastgesteld. Volgens het St. Petersburger „Geneeskundig Tijdschrift" bestaat er geen redelijke twijfel, of men heeft inderdaad met de pest te doen, maar schijnt de epidemie zich niet meer uit te breiden. Men keurt het af, dat in de officieele stukken gesproken wordt van croupeuse longontsteking, van longentyphus en dergelijke, zoodat men dan ook niet hecht aan het bericht, dat W. v..de naar Astrakan gezonden dr. Morosoff aan „pneu- motyphus" is gestorven. Geen beter middel om vrees te voorkomen, dan de waarheid. Op voorstel van professor Bolkin zal de Vereeniging van Russische geneesheeren spoedig eene mono graphic Over de pest uitgeven. Men schrijft uit Wageningen Naar men verneemt zou het verleenen van Men weet, dat de Koningen van Spanje en de definitieve concessie voor onderscheiden lo- Portugal eerlang een bijeenkomst zullen hebben te Alvas, aan de grens der beide Rijken. Een uit laatstgenoemde stad ontvangen brief meldt, dat aan die bijeenkomst groote luister zal wor den bijgezet. Op last van het Portugeesch Gouvernement zullen verschillende troepencorpsen Koning Alphonsus de militaire eer bewijzen. Koning Dom Luiz zal den Spaanschen Souvereiu aan het spoorwegstationop 15 kilometer van de Spaansche grens tegemoet gaan. Talrijke feestelijkheden worden voorbereid. Aau het sta tion wordt een prachtig paviljoen gebouwd, waar de beide vorsten met hun gevolg hun intrek zullen kunnen nemen. Daar zal Koning Luiz aan Koning Alphonsus een diner van 100 cou verts aanbieden. De Vorsten zullen door hun Ministers-presidenten en door hun Ministers van Buitenlandsche Zaken vergezeld worden. Eene van de Moskousche couranten deelt een brief mede afkomstig uit Zarytsin, een stad welke niet ver verwijderd is van de districten waar^de pest heerscht. De gansche bevolking langs*de beneden Wolgazoo zegt dit schrijven is in.jotaw gedompeld. Met verlangen worden gunstiger berichten over het verloop der ziekte te gemoet gezien. Maar helaashet laatst be richt door het Gouvernement te Astrakan uitge- gevenx, 'zegt niets anders dan dat de ziekte zeer besmettelijk is. Den 12den Januari stierf in het dorp Staritza, in het district Zarytsin, een meisje aan de ziektetwee vrouwen, die haar met in achtneming van alle mogelijke voorzorgsmaatre gelen verpleegd hadden stierven den volgenden dag. Volgens een officieel bericht was den 8sten Januari dr. Morosoff naar de plaatswaar de ziekte heerschtegereisd. Den lOden was hij reeds een lijk. Al deze zaken verbreiden schrik onder de inwoners van het district Zarytsin. Hoewel de gezondscommissie alle voorzogsmaat- regelen treftis men toch bang dat in het voor jaar de ziekte eene grootere uitbreiding zal krij gen te meer omdat de lijken niet diep in den grond zijn begraven. Het opdooien van dien Waalwijk, 29 Januari 1879. Sedert Zaterdag 11. heeft de firma Van Gend Loos den Diligence-dienst tussclien hier en 's Bosch hervat, tot groot gerief van de geheele Langstraat. In den Overlaat staat op den weg nog een weinig waterdoch als er geen was komtzal hij spoedig geheel vrij ziju. De heer E. B. Eremery Kalff, sedert korten tijd secretaris van Capelle, is benoemd tot bur gemeester der gemeente Uithoorn. Onlangs hebben ook wij melding gemaakt van het antwoord dat prins Bismarck aan het bestuur had doen toekomen van het „centraal verbond der Duitsche leder-industrieelen", dat zich met een adres tot den Rijkskanselier ge wend had. In dit antwoord zeide Bismarck o. „Met de in uw schrijven uitgesproken meeningdat de Duitsche industrie het eerste en natuurlijkste recht op de Duitsche markt heeft en *lat zij bescherming noodig heeft tegen de concurrentie van die landen, welke tengevolge van gunstige omstandigheden onze productie overvleugelen en ten slotte vernietigen kunnen, stem ik volkomen in." Thans eerst heeft de Gerber-Zeitunq het bewuste adres aan den rijks kanselier openbaar gemaakt en, vreemd genoeg, is daarin geen woord te vinden van de meeniug, waar-mede prins Bismarck zegt volkomen in te stemmen. Integendeel zegt dit adres zoo dui delijk mogelijk dat onder de leder-industrieelen de meeningen omtrent de oorzaken der crisis en omtrent de middelen tot herstel hemelsbreed verschillendat terwijl sommigen door hooge invoerrechten bescherming hunner industrie wen- schen, anderen daarentegen aandringen op han- delstractaten met die landen, welke als Rusland en Amerika hunne grenzen voor de buitenland sche industrie sluitenopdat de uitvoerhandel bevorderd wordeen weder anderen pertinent verklarendat bescherming eer nadeelig dan voordeelig zou werken daar de hoofdoorzaak van het verval dezer industrie in eigen boezem schuilt, daar zij in de technische fabricatie bij andere landen ten achteren bleef'; en dat de leder-industrie derhalveten einde uit dezen strijd der meeningen de heldere waarheid aan 't licht te brengeneene enquête vraagt om op streng objectieve wijze een onderzoek in te stellen naar den toestand en de behoeften der leder-branche en aanverwante vakken. Hoe op dit adres zulk een antwoord gegeven kon worden verklaart de Freihandel-Corrniet te vatten. Of is 't reeds zóóver gekomen dat hooge beschermende rechten zelfs aan die in- dustrieelen worden aungeboden, die ze niet slechts caal-spoorwegen in ons landwachten op het volgende De Minister van Waterstaat heeft een alge meen voorschrift of reglement doen vervaardigen betreffende de locaal-spoorwegen van wege de talrijk ingekomen aanvragen. Dit ontwerpvoor schrift moet in handen gesteld zijn van de di- rectiën der groote spoorweg-maatschappijen om haar gevoelen te vernemen. Eerst na vaststel ling en regeling van dat alles, kan men op een spoedige beslissing hopen. Reeds veel is er geschreven over de mo gelijkheid om de schepen met reddingsmiddelen voor de gezamenlijke bemanning en eventueel ook voor de passagiers te voorzien, omcatastro- phen zooals met de „Northfleet", „Deutschland Schiller" en „Groszer Kurfurst" voorvielen te vermijden. Steeds echter stuitten de aangeduide middelen af op de moeielijkheid ze op dek of op andere geschikte plaatsen aan boord te bergen. Volgens „Nautical Magazine" zijn nu door den heer Birt reddingstoestelleu geconstruceerd waai bij aan dit bezwaar te gemoet gekomen zal worden. Elk toestel is zes voet lang en bestaat uil twee evenwijdige holle cylinders, die door metalen buizen met elkander verbonden zijn. Het kan een gewicht van 860 pond of 10 man met hoofd en schouders boven water houden. Zij, die er zich aan redden, kunnen zich zoowel van binnen als van buiten aan het toestel vast houden. De uitvinder stelt voor eene groote hoeveelheid zulke toestellen buiten boord aan te brengen en wel het eene naast het andere door loopend langs beide boordzijden, zoodat de cylin ders als twee vast met het schip verbonden ringen daar omheen loapen, zonder het te ont sieren. Deze reddingstoestellen kunnen gemak kelijk alle gelijktijdig te water gelaten worden, als zij op dezelfde wijze als de ankers, van slipperinrichtingen voorzien worden, die in eens los te maken zijn. Een schip van 300 voet lengte kan zooveel van die toestellen buiten boord bergen, dat zich een lOOOtal menschen daarmede kunnen redden. De kosten zijn zeer gering en de toestellen zijn tegen weer en wind bestand. Deze uitvinding wordt voor het oogenbhk nog beproefd; het is echter waarschijnlijk, dat ze weldra aan boord van een groot oorlogschip zal worden toegepast. In afwachting van verdere organisatiën bij ons leger, is thans de kleerklopper, die vroeger tot de militaire uitrusting behoorde, maar sedert twee jaren werd afgeschaft, weder ingevoerd. Tevens is bepaald dat er eindelijk geen ge dragen sokken en geen chakots zonder nieuwe voering meer uitgegeven mogen worden. Onze postboden een modelpet, onze soldaten een kleerklopper en nieuwe voering in de cha- Icots men zegge toch niet, dat in Nederland de Regeering de handen in den schoot legt. Reeds kregen onze rijksveldwachters helmen, onze oorlogschepen een nieuw register voor namen, ons „Bijblad" heet geen „Bijblad" meer het wordt tijd, nu ook de onderscheidingsteekenen te wijzigen voor de boden bij de hooge collegiën van Staat en het formaat der belastingbiljetten. Men mag niet rusten op de baan der hervor mingen. ArnhCt.) De concessie voor een spoorweg op den Vesuvius, waarvan wij onlangs melding maakten is thans door het Italiaansche Gouvernement verleend. Op den kegel zal een klein station met restauratie worden gebouwd. Dagelijks zullen 600 personen vervoerd kunnen worden. De weg wordt op een viaduct, een meter boven den grond, gebouwd en de acht wagens worden door een kabel zonder eind naar boven getrokken. Te Woudsend worden pogingen aangewend, l om aldaar gelijktijdig eene hardrijderij op schaat- I sen, eene harddraverij met paard en arreslede I en eene hardzeilpartij te houden. Zoover het I oog reikt is het in dg ruime vaarten, teagevoWe I van het stroomen met de zeesluizen blank water, terwijl de met dik ijs bedekte hooilanden aldaar I sterk genoeg zijn voor eene__ harddraverij en eene I hardrijderij. De gelijktijdigheid dier verschil- I lende wedstrijden zou zeker nog al merkwaardig 1 wezen. Ofschoon den nacht te voren een vrij be- i langrijke dooi was ingevallen, stroomden Zondag I te Rotterdam duizenden bij duizenden naar bui- I ten, om op de plassen en vijvers in de nabijheid I der stad van het ijsvermaak te genieten. Vooral op de Kralingsche plas heerschte eene I zeldzame levendigheid. De van oudé vermaarde I „kermis op de Maas" had zich thans op die t uitgestrekte plas verplaatst. Daar stonden tenten en kramen opgeslagen r en wemelde hgt den ganschen dag, totdat de L duisternis viel,niet enkel van schaatsenrijders, I maar ook van wandelaars. Midden op den dag I kon men de laan, die naar „het Baarsje" voert, E nauwelijks passeeren -. zoo vol was het daar met - voetgangers en rijtuigen. De uitgestrekte watervlakte, waarop ook ver- I scheiden arresleden en ijsschuitjes zich bewogen, leverde een opwekkend, recht vroolijk tafereel I op. Het was een echt oud-Hollandsch winter feest. De hypochondrist, die onlangs in het „Utrechtsch Dagblad" de schaatsenrijders met den dood bedreigde, zou zich bepaald geërgerd hebben, dat jong en oud aldus zijne gemoede lijke vermaning in den wind sloegen en zoo vlug en dartel, velen zoo kunstig, over het bevroren water zwierden. Te Maastricht heeft zich dezer dagen het geval voorgedaan, dat iemand uit Heerlen, door de rechtbank tot 15 dagen eenzame opsluiting veroordeeld, die straf door een ander, tegen ver goeding van een gulden per dag, liet ondergaan, Reeds had de plaatsvervanger 13 dagen in zijn cel doorgebracht, toen de justitie, van het bedrog kennis krijgende, den veroordeelde liet arrestee ren en voor 15 dagen eenzaam opsluiten. Te Amsterdam heeft een jonkman eene bordeelhoudster met een pistoolschot gedood. Het is zekere van S. K., 22 jaren oud, agenl van buitenlandsche huizen, wonende in de Spui straat aldaar. Hij had Woensdagavond de be doelde vrouw, met wie hij* sedert eenigen tijd op intiemen voet leefde, van het station afge haald, na vooraf een twist over geldzaken te hebben gehad met haar „gouzernante''. Sew woordenwisseling had, naar het schijnt, zijn humeur bedorven, althans toen hij met de mees teres des huizes aankwam, lag hij ook met haar overhoop, zoodat zij hem eindelijk haarhuis ontzeide. Hij vertrok dan ook, tegelijk met een vriend, zekeren v. M., doch nam een geladen revolver mede, die het eigendom was van de vrouw. Na eenige koffijhuizen te hebben be zocht, ging hij in het Amstelhotel een kamer bestellen, doch zond inmiddels zijn vriend v. M. naar de Beulingstraat, om zoo mogelijk eene verzoening tot stand te brengen. Daar v. M. wat lang wegbleef, ging Van S. K. zelf naar bordeel terug en werd in het salon toegelaten, waar zich, behalve zijn minnares, nog een vijftal vrouwen bevonden. Hij plaatste zich tegen de piano, met de handen op den rug. De vrouw zeide hem, dat zij bang werd voor de uitdruk king zijner oogen en verzocht hem zijne handel te laten zien. Hij vertoonde daarop den revol ver, dien hij in zijn rechterhand had en loste terstond een schot, dat de vrouw in het linker oog trof. Zij viel op de canapé en werd zoo spoedig mogelijk naar het gasthuis gebracht, waar zij weldra overleed. De politie, door de verschrikte „gouvernante" ingeroepen, maakte zich van den dader meester, die kalm en bedaart was blijven staan. Hij is naar de gevangenis overgebracht. Het lijk der vermoorde is geschouwd en Donderdag heeft de justitie een locale in spectie gehouden. Het slachtoffsr van de treurige daad was 25 jaren oud. Eene in hare soort geheel eigenaardige reeks van diefstallen op den Russischen Kursk- Charkow-Azow spoorweg kwam in December li aan het licht. Van eene bende schurken He' een der leden zich in een grooten lederen koffer pakken en werd zoo door zijne medeplichtige" als passagiersgoed aangebracht. Zoodra de ba-, gagewagen gesloten en geplombeerd was, kw>® de levende bagage uit deze schuilplaats, brak de andere koffers open, bergde van hunnen inhoud zooveel mogelijk in zijnen grooten koffer, zoodat slechts de hoogst noodige ruimte voor zijn pof soon daarin overbleef. Op het eerstvolgend! station werd de op die wijze gevulde koffer door zijne mede reizende helpers weder in ontvangs genomen en van den inhoud ontlast. Nadat dit bedrijf maanden lang gebloeid had en een aantal onschuldige beambten in verdenking ge komen waren, had op den 3den December u- een der dieven den koffer zoo vol gepakt da de deksel niet goed sloot. Bij het lossen der bagage merkte een beambte dit op, enofschoo

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2