M, M1T1IL Nummer 112. Zondag 2 Februari 1879. 2®. Jaargang. Zondag 2 Februari 1879. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmakingen. Zbuitenland. Frankrijk. Engeland. Portugal. Duitschland. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden./1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. NATIONALE MILITIE. ^Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk6 Gelet hebbende op de Artt. 26 en 99 der wet van 19 Augustus 1861, (Staatsblad N». 72) en op het besluit van den heer Commissaris des Konings m de provincie Noordbrabant van den 13 Januari H. A. N« 6, 6de afdeeling, (Prov. Bijblad N°. 2); Brengen ter kennis der belanghebbenden dat de loting voor de lichting der Nationale Militie, van dezen jare zal plaats hebben te Waalwijk den 17 hebr. a s. des voormiddags ten 11 ure, zullende de trekking voor de militieplichtigen, welke niet opkomen, of wiens vader, moeder of voogd mede met tegenwoordig zijn, door den Burgemeester ot het lid van den Raad, dat bij de loting tegen woordig is, geschieden. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, E. W. VAN LIEMPT. Waalwijk27 Januari 1879. Advertentiën 17 regels J 0,60, daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. De Burgemeester der gemeente Waalwijk, ter afkondiging ontvangen hebbende het Kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen over het dienstjaar 1879 Verwittigt de belanghebbenden, dat gezegd ko hier door den heer Inspecteur van's Rijks Directe Belastingen dezer Provincie op den 26 Januari 1879 is executoir verklaarddat hetzelve op heden aan den Rijks-Ontvanger in deze gemeente, ter invordering is toegezonden en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De belastingschuldigen, welke zich met hunnen aanslag bezwaard achten, kunnen hunne redenen dij verzoekschrift, binnen drie maanden na dato der executoir verklaring, indienen bij Gedep. Staten dezer Provincie, des verkiezende door tus- schenkomst van den betrokken Controleur van s Rijks Belastingen. De Burgemeester voornoemd, V. D. KLOKKEN. Waalwijk, den 29 Januari 1879. NB. De reclamatiën omschreven bij art. 45 der wet op de Personeele Belasting van den 29 Maart 1833 (Staatsblad N°. 4), zijn vrij van zegel. Die der Grondbelasting en het Patentrecht zijn aan zegel onder worpen. STAAT YAN BRIEYEN geadresseerd aan onbekenden. WAALWIJK. Gedurende de tweede helffder maand December! Van Waalwijk. G. HÜIZEL, Nijmegen. Spbakg. A. VISSER Jzn, Amsterdam. hetP?^de de brieven door den afzender aan Postkantoor alhier worden terugontvangen. De DiMcTKtjia, BAGGERMAN. De Monitenr geeft onder dagteekening van Januari het volgend relaas omtrent den loop D<l? 'n de laatste dagen »ièw ert £.is.ter bevin'den wij ohs in de ge- men cr*3'sd'e sedert 1871 is voorgeko- j p "aarschalk de Mac Mahon President Pu'jliek kan nu reeds geacht worden ambt te hebben nedergelegd en het is over :„Juf3tie der legerkommandantendat het 'atene°'losgebarsten is, hetwelk wij in het kort Wij hadden altijd gezegd, dat de Maarschalk aeze quaestie op zijn stuk zou blijven staan; ae feiten hebben ongelukkigerwijze hetgeen voorzagen verwezenlijkt. In den Ministerraadgister op het Elvsée gehouden, bood de Minister-president den Maar schalk het stuk betreffend? rechterlijke benoe mingen ter onderteekening aan, welk document heden-ochtend in het Journal Offieiel moest verschijnen. De Maarschalk las het en na het gelezen te hebben onderteekende hij het, zeggende; „Gij draagt de verantwoordelijkheid er van gij weet hoever ge gaan kunt, en ik heb daartegen geen bezwaar aan te voeren". Daarna werd hem het stuk ter onderteekening voorgelegd, waarbij vier legerbevelhebbers, naar wij meenen de generaals BourbakiBataille, Renson en de Lartigueop non-activiteit gesteld worden. Op de uitnoodi- gicg hem gedaan, om dit stuk te onderteekenen, antwoordde de Maarschalk door een formeele weigering. „Er is niets dat men deze hoofd officieren ten laste leggen kanzeide hijhet zijn kloeke en dappere soldaten. Laat men mij de gronden bloot leggen, waarom zij mijn ver trouwen onwaardig zijn geworden en als deze mij overtuigenzal ik goedkeuring aan de on genade schenken, welke men hen wil doen on dergaan. Maar als het slechts te doen is om hartstochten te bevredigen welke ik afkeur en betreur, zal ik hen niet opofferen. De Grondwet vertrouwt mij het bevel over het leger toe en anderen zouden het desorganiseerenen het zou gedesorganiseerd worden als ik thans zonder beweegredenen krijgsmakkers ging treffen, die ik acht en lief heb en die niets strafwaardigs gedaan hebben. Evenmin als gij wil ik dat de staatkunde zich met het leger inlate. Dat heb ik bij twee gelegenheden bewezen, nl. door admiraal La Roncière le Nourry zijn commando te ontnemenen vervolgens door het ontslag van mijn boezemvriend, generaal Ducrot, te on derteekenen. „Dat men mij tegen hendie men op non activiteit wil gesteld zienafkeurenswaardige feiten aanbrenge en ik zal teekenenzoo niet, dan neen Zoo als de zaken thans gesteld zijn, bestaat de mogelijkheid, dat gij binnen kort, meer dar. ooithet leger in het binnenland noodig hebtmen moet het dus thans niet door handelingen kwetsenwefke het niet verdiend heeft. Ontslaat rechterlijke overheden, prefecten en ambtenaren, dat is uw zaak maar generaals ontslaannietLiever ga ik weg dan daarin toe te stemmen, want, zoo ik na den 14n De cember aan het Bewind gebleven ben deed ik dit alleen om bet leger te beschermen. Dit thans te verzaken zou mijn oneer zijn." De Maarschalk deed nog verschillende over wegingen gelden die hij besloot met zijn ont slag ter beschikking van den Ministerraad te stellen. Van zoodanigen aard is het incident, dat de Regeerings-crisis thans in het leven geroepen heeft. De Ministers waren naar wij gelooven, door de duidelijke en flinke taal getroffen. Een hunner, de heer Mareère, zou zelfs bij het ver laten van der. Ministerraad tot eenige heeren, die bij hem dejeuneerden, en onder wie generaal Chanzy zich bevondgezegd hebbendat hij hooge achting voedde voor de wijze, waarop de Maarschalk zich gedragen had. „Al wat hij ODs gezegd heeft, sprak de heer de Mareère, is volkomen waar en het heeft ons zeer getroffen; hij heeft maar al te zeer gelijk." Hoe het zij de besprekingenwelke later tusschen den Maarschalk en den heer Dufaure plaats haddenhebben de houding van den eerste geenszins gewijzigd; hij heeft zelfs aan den president van den Ministerraad den tekst van zijn ontslag ter hand gesteld, terwijl hij tevens het geval uiteenzette, wanneer hij daarvan gebruik zou moeteu maken. De Ministers, over tuigd dat het besluit van den Maarschalk on wrikbaar vaststond en aan de andere zijde on derricht, dat de meerderheid in de Kamer niet toegeven zalhebben de regeerings-crisis als begonnen moeten beschouwen en gemeend, geen nieuwe poging te moeten aanwenden om be sluiten te veranderen, die toch niet gewijzigd kunnen worden. Mac Mahon heeft Donderdag een brief overgelegd, die de mededeeling behelst dat hij aan de Kamers teruggeeft het gezag, hem toe vertrouwd door de Nationale Vergadering, om dat er verschil is tusschen hem en het Minis terie en hij geen nieuw Kabinet kan samenstellen, dewijl hij geen maatregelen wil nemen, die het geluk van het land en een goede reorganisatie van het leger in de waagschaal stellen. In de bijeenkomst van het bureau der linker zijde stelde Gambetta de kandidatuur van Grevy voor, welke eenstemmig werd goedgekeurd. In de zitting der Kamer deelde Grévy den brief van Mac-Mahon mededeze werd met stilzwijgen aangehoord. Grevy kondigde aan dat de Kamers ten half vijf in congres zouden vereenigd worden. In het congres der Damers werden uitgebracht 713 stemmen volstrekte meerderheid 336. Grevy werd gekozen tot president der republiek met 563 stemmen. Op Chanzv werden uitge bracht 99 stemmen. Blanco-biljetten en biljetten ■an onwaarde 44. Grevy werd uitgeroepen tot president der re publiek voor zeven jaren. Donderende toejui chingen. Na de verkiezing hielden de Senaat en de Kamer nog eene korte poos zitting. De Ministers gingen Grevy geluk wenschen en boden hem gezamenlijk hun ontslag aan. Grevy sprak den wensch uitdat de Ministers zouden voortgaan het bestuur te voerenten minste voorloopig in functie zouden blijven. Den volgenden dag zouden de Ministers verga deren. Ook Mac Mahon kwam Grevy geluk wenschen. Het onderhoud was zeer hoffelijk. De Maar schalk zeidedat hij des anderen daags vertrok naar Grasse. timeter gewassen. De koopvaart is overal vrij, behalve op de Yonnemaar zeer gevaarlijk de stroom is sterk. Op de spoorweglijn van Hermes naar Beaumont werden onlangs de werkzaamheden aangevangen. Deze 6 kilometer van Parijs gelegen lijn, zal een der eerste spoorwegen van Frankrijk zijn die met eene spoorwijdte van 1 M. wordt gebouwd. Zij zal eene lengte van 31 kilom. hebben en door de industrieele kantons van Neuilly-en-Telle loopen. Het aantal stations zal 11 zijn. De kosten zullen met inbegrip van een zeer compleet materieel slechts op 60000 fr. per kilom. komen. Het Britsche stoomschip „Northborne" is twee dagen geleden in de zoutmeeren aan den grond geraakt en alle pogingen om het vlot te krijgen zijn tot dusver mi^ukt. De vaart door het Suezkanaal is daardoor volkomen gestremd. Zekere kapitein Adams heeft in Engeland groote onrust verwekt door een brief welken hij aan de admiraliteit zond, waarin hij berichtte, dat een kaperschip, met vele honderden lieden bemand, op de Iersche kust zwierf. Terstond werd een oorlogschip uitgezonden, maar er was niets te zien. De stoomschepen, die naar Amerika op reis waren, werden gepraaid, maar ook daar aan boord had men niets bijzonders op zee ge zien. De onwaarschijnlijkheid van het geval in aan merking genomen, is hier te denken aan een zinsbegoocheling van de vreemdste soort. De Daily Telegraph meldt dat het Parle ment zal worden geopend zonder troonrede. Beaconsfield en Northcote zullen de politiek der Regeering uiteenzetten en verscheidene wetsont werpen ter tafel brengen. Een brief nit Noumeain Nieuw-Caledo- më, deelt ijzingwekkende bijzonderheden mede over de moordengepleegd op de manschappen der booten, welke voorraad braehten aan de troepen, die zich op den oever der rivier Foya bevonden. Niet een der ongelukkige matrozen werd teruggevondendoch tusschen de struiken op den oever der rivierheeft men korven met gekookt menschenvleesch ontdekt, die getuigden van een verschrikkelijk feestmaal. In den brief wordt nog gezegd dat de oorlog tegen de Ka naks een vernielingsoorlog moet zijn want men zal den wilden volksstam niet kunnen bedwingen, hij moet totaal worden uitgeroeid. De dooi te Parijs houdt aan, maar lang zaam want de thermometer wijkt niet merk baar veel van nul af. Dit is gelukkigwant bet belet de overstroomingeneen gevaarlijke hoogte te bereiken. Volgens berichten uit het Zuiden is het weder buitengewoon zacht. De Seine is sedert Maandag 20 centimeter gewassen. Hier _en daar zijn de oevers overstroomd. Loire, Marne en Yone zijn meer dan 15 cen- In de Kamer der pairs heeft een der leden den Minister van Koloniën om inlichtingen ge vraagd betreffende een groote ramp, die in Bolor (Portugeesch Guinea) moet hebben plaats gehad. De - Minister antwoordde dat hij van den gou verneur-generaal van St. Vincent (Kaap Verdi- sche eilanden) een telegram van 20 Januari had ontvangen, aldus luidende„Zware ramp in Bolor. Dooden. De militaire macht heeft een gevecht ondernomen, waartoe ik geen machtiging heb gegeven, daar zij niet sterk genoeg was. Ik heb den gouverneur van Guinea ter verantwoor ding geroepen en zend eene kanonneerboot en de weinig beschikbare troepen af. Ik heb den secretaris-generaal tot voorloopig gouverneur be noemd." In eene particuliere dépêche wordt gesproken van 300 dooden, onder welke 50 soldaten en 2 officieren. De gouverneur van Guinea had troepen uitgezonden om de inlanders te kastijden, die voor twee maanden tegen het Portugeesche gezag in opstand waren gekomen maar de troe pen leden de nederlaag en kwamen om. De kolonie is in staat van beleg verklaard. Uit Lissabon zou onmiddellijk eene korvet met 222 man derwaarts vertrekken. Aan de werklieden der Pruissische staatsspoor wegen is bekend gemaakt, dat op verlangen van den Minister van Koophandel eerlang eene ver plichte pensioenkas zal worden opgericht. Zooals bekend is, had reeds de vorige Minister dit voornemen gehad en waren zelfs reeds de statu ten der kas ontworpen, doch liet hij zijn plan varen, nadat hem door eene deputatie van werklieden was aangetoond, dat er geen behoefte aan een verplichte pensioenkas bestond en dat zeer vele werklieden uit vrije beweging bij in stellingen van dien aard verzekerd waren. Ook nu wil men den Minister door eena deputatie trachten te overreden van zijn voornemen af te zien en dit verzoek vooral hierop gronden, dat de reeds verzekerde werklieden bij invoering der kas in de noodzakelijkheid zouden komen de betaling der premiên hunner eerste verzekering te staken en daardoor reeds verworven rechten

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1