Rusland. Oostenrijk. BINNENLAND. Italië. zouden verliezen, aangezien zij bij de tegenwoor dige gedrukte loonen onmogelijk aar. twee ver zekeringskassen zouden kunnen bijdragen. Be Prov. Corr. zegt„Ofschoon, blijkens de mededeelingen aan de Commissie, de pest zich niet buiten de besmette kring schijnt te hebben verspreid en de Russische Begeering een dubbel cordon van afsluiting laat vormen, werd het toch noodig geacht, spoedig maatregelen van voorzorg te nemen. Hiertoe behoort de zending van een deskundige naar Busland om in over leg met de Bussische Begeering, die ten deze bereidwillig alle medewerking verleent, den stand der ziekte te constateeren voorts de uitvaardi ging van een verbod op den invoer van goederen en voorwerpen uit Busland, die het meest ge schikt zijn om de smetstof over te brengen, bijv. linnengoed, beddegoed, gebruikte kleederen, bont werk, huiden, enz. Ten slotte zegt echter het offieieuse orgaan, in overeenstemming met het telegram uit St.- Petersburg„Ofschoon de staat van zaken tot nog toe geen aanleiding geeft tot meerdere vrees, maar het zich zelfs laat aanzien dat men de ziekte binnen haar tegenwoordigen krin. meester worden," zal echter vanwege de Duitsche Begeering niets worden verzuimd om elk moge lijk gevaar in tijds en ten krachtigst te voor komen. In de Kamer van Afgevaardigden was het voorstel Windhorst, namens het centrum, aan de orde, strekkende tot herstel der drie artikelen uit de grondwet betreffende de verhouding van Staat en Kerk, welke bij gelegenheid van de vaststelling der Meiwetten opgeheven zijn. Be afgevaardigde Aegidi, door alle partijen met uitzondering van het centrum, de Polen en de oud-conservatieven gesteund, stelde de eenvoudige orde van den dag yooi, welk voorstel aangeno men werd. Naar aanleiding der jongste telegrammen uit Parijs over de aldaar bestaande crisis zegt de R'ordd. Allg. Ztg..- „Wat wij, met het oog op den uitslag der verkiezingen van 5 Januari, als een waarschuwenden wenk hebben te kennen gegeven, zien wij thans bewaarheid. Het libera lisme, hetwelk in Frankrijk eene onbeperkte heerschappij heeft verkregen, is aan den leiband van het radicalisme gaan loopen, hetwelk zoowel het liberalisme als het geheele land een nood- lottigen toestand tegemoet voert. Achttien jaar geleden werd Pruisen door een krachtigen wil tegen dergelijk onheil behoed." eener spoorwegverbinding tusschen de stad en den vulkaan. Be Koning zal zijne reis door een gedeelte van het land, die plotseling gestaakt werd door den moordaanslag van Passanante, binnen eenige weken vervolgen. Hij heeft aan de overheid op het eiland Sardinië en op Sicilië doen weten, dat hij zijne belofte zal nakomen en tegen het einde van Februari of in het begin van Maart uit Bome zal vertrekken. In Lombardije hebben zich in de gemeente Origgio vele gevallen van vlektyphus voorgedaan. Be dagbladen uit Milaan melden dat de ge zondheidscommissie krachtige pogingen aanwendt om den voortgang der kwaal te stuiten en da delijk een hospitaal voor de lijders heeft laten inrichten. Ook te Saronno en te Magenta hebben zich sporen van dezelfde ziekte vertoond. Volgens de Agenci Russe is de vertraging der onderteekening van het definitie e Russisch- Turksche tractaal thans alleen te wijten aan de ziekte des Sultans. Te Sehtvena100 worsten van Wetlians- kaja verwijderdzijn den 26sten dezer maand' zeven personen gestorven aan eene ziekte, die door de artsen verklaard wordt overeen te komen met de te Wetlianskaja heerschende Si berische pest. Een telegram van den Oostenrijksch-Hongaar- schen ambassadeur te St. Petersburg, dd. 25 Januari, meldt„Volgens door het Bussische ministerie van binnenlandsche zaken ontvangen officieele berichten is te Wetljanka den 20sten en den 21steu dezer maand slechts één geval 's daags met doodelijken afloop voorgekomen en heeft zich sedert geen nieuw ziektegeval voor gedaan. In alle andere door de epidemie aan getaste plaatsen kwamen ook geen nieuwe ge vallen voor. Be epidemie neemt bepaald in heftigheid af, hetgeen waarschijnlijk aan de koude van 14 gr. Cels. vorst toegeschreven moet worden. Al het mogelijke wordt gedaan om eene uitbreiding der ziekte te belettenzoo werd onlangs een regiment kozakken tot ver sterking van het cordon gezonden. Be afsluiting moet volkomen zijn." Van den Oostenrijksch-Hongaarschen consul- generaal te Moskou werd denzelfden dag eene dépêche ontvangen wharir. hij meldt dat een officieel bericht uit Busa in het gouvernement Moskou het geruchtdat aldaar eene epidemie uitgebroken zou zijn, volkomen ongegrond noemt. Op verzoek van Passanante's advocaatis toegestaan dat zijn cliënt door een paar krank zinnigen-dokters werd onderzocht. Van kolonel Gola, onzen afgevaardigde voor de internationale grensregeling in het Oosten, is nog niets naders vernomen. Wel meldde onlangs een telegram uit Semlin dat hij nabij Plevna door roovers vermoord wasdoch dit bericht heeft zich niet bevestigd. Zooveel schijnt zeker, dat het spoorloos verdwijnen van den ongelukkige aan misdaad moet toegeschreven worden. Be Bumeensche regeering tracht zich van het geval af te maken door te beweren dat Gola in den Bonau gevallen en verdronken moet zijn. Be Etna is, luidens de mededeelingen van professor Silvestrite Catanoiets rustiger ge worden hoewel de modder-kraters nog steeds per minuut een twintig hectoliter slijkachtige stoffen uitwerpen. Men heeft in der haast dam men van steen aangelegdom de lagér gelegen citroen- en oranje-gaarden tegen den modder- vloed te beschutten. Be werkzaamheid van den Vesuvius is nog altoos klimmende. Een Buitsch bankier te Napelsde heer Oblieght, heeft concessie verkregen tot het maken Waalwijk, 1 Februari 1879. Bonderdag 11. had hier een feest plaats dat in onze gemeente tot de zeldzaamheden behoort, nl. eene hardrijderij en wedstrijd op schaatsen. Eenige heeren vormden het plan om zooda- nigen wedstrijd te organiseeren en in weinige uren was alles geregeld om en den rijders ert den toeschouwers een aangenamen middag te verschaffen. Boor vrijwillige bijdragen van eenige geachte ingezetenen werd de commissie in staat gesteld drie flinke prijzen uit te loven. Be wedstrijd had plaats op den zoogenaam- den Galgenwiel en de drukke opkomst van het publiek bewees hoezeer het met dit ongewoni- feest was ingenomen er heerschte eene vroolijke geest en alles liep in de beste orde af, dank de goede houding der Marechaussée en verdere politie. Be prijzen werden behaald als volgt lste prijs, een fraai zilveren horlogedoor B. Lombarts, van Baardwijk; 2de prijs, eene ham, door H. Meulkens en de 3de prijseen paar schaatsendoor H. de Kort, van Waalwijk. Be uitreiking der prijzen had des avonds ten acht ure plaats in het locaal van den heer Watrin bij welke gelegenheid de president der commissie, de heer Wicking eene toespraak tot de overwinnaars en de toeschouwers hield. Hierna betuigden de overwinnaars aan de commissie hunnen welgemeenden dank voor de goede re geling en de welwillende behandeling die zij mochten ondervinden. Be leden der commissie en eenige medewer kers bleven na de prijsuitdeeling nog eenige oogenblikken genoegelijk bij elkander, terwijl de winner der ham liefhebbers zocht om ze met hem voor 12 uur te consumeereu. Wij meenen de tolk te zijn van Waalwijks ingezetenen indien wij der commissie hier openlijk dank betuigen voor het genoegen dat zij ons geschonken heeften den wensch uiten spoedig eene herhaling van dat feest te zien. Bij de gister plaats gehad hebbende aan besteding van een lokaal voor besmettelijke ziekten door het B. C. Kerkbestuur alhierzijn ingeko men 14 biljetten. Be hoogste inschrijver C. P. van Hilst, voor f3899. Het werk is aan den laagsten inschrijver, J. van der Leegegund voor f 3041. Gisteren bevond zich in onze gemeente de hoofdingenieur van den provincialen waterstaat, de heer Bake, vergezeld van den opzichter, den heer Luchten, ten einde den aan de haven ge bouwden kaaimuur op te nemen. Ben uitslag kunnen wij nog niet mededeelen. Be hh. Wisse, A. Piccaluga en A. C. van Bhijn hebben onder de firma WissePiccaluga en Co., een „Electrische verlichting-maatschap pij,,, te 's Gravenhageopgericht. Het plan is de maatschappij mettertijd in een groote naam- looze of commanditaire actiën-maatschappij te doen overgaan wanneer de bloei der vereeniging daartoe aanleiding geeft. Gelijk de titel aan duidt, houdt zij zich met de electrische verlich ting en alles wat daarmede in verband staat bezig. Be ondernemers zullen spoedig proeven leveren. Bij de plaatsvervanging voor de nationale militie heeft zich in de laatste jaren meer dan eens het treurige geval voorgedaandat de per sonen die rempla<?anten of nummerverwisselaar bezorgden hun betalingen staakten en niette genstaande het remplaqantenloon aan lien was uitbetaaldden armen remplacanten het hun toe komende onthielden. Vandaar verscheidene procedures door de rem placanten gevoerdom van de ouders en voog den (de gewone lastgevers der remplacantbe- zorgers) het hun toekomende te ontvangen niet tegenstaande deze reeds het volle bedrag bij het contract van plaatsvervulling bedongen en nog veel meer dan dataan de remplaqantbezorgers hadden uitbetaald. Bie procedures eindigden met de veroordeeling der ouders en voogden, om, al hadden zij reeds aan de remplacantbezorgers voldaanden rem placanten het door dezen bedongene uit te keeren. Be magere troost bleef hun over verhaal te zoeken op de remplacantenbezorgers, 'die alsdan meestal bleken insolvabel te zijn. Be ouders of voogden betaalden dus twee malen. Teneinde dit te voorkomen, geeft mr. Benja mins in het Handelsblad aan belangstellenden den goeden raad om zoodanige lastgevingen niet te geven, door welke zij zich financieel verbinden tegenover den remplacant. Veel eenvoudiger is het, zegt hij, dat men een honorarium (al zij het ook een ruim hono rarium) toekent aan de bovenbedoelde kantoren, doch zelf een cijfer bedingt men den remplacant voor zijn loon en in het contract met hem persoonlijk optreedt. Men weet dan met zekerheid lo. wat men te betalen heeft aan het kantoor, dat zich met de plaatsvervulling belast2o. wat de arme remplacant in werkelijkheid voor zijn dienst- praestatie bekomt, en 3o. beloopt men niet langer risico tweemaal voor hetzelfde doel te betalen. Te Kuilenburg is een scheikundig onderzoek ingesteld naar het drinkwater in de stadspompen, en is daarbij gebleken dat het gehalte van het water in enkele pompen uit het oogpunt van zuiverheid, veel te wensehen overlaat; er zullen maatregelen genomen worden om daarin te voor zien. Be paardenarts Hartmann te Weenen heeft een middel uitgevonden om het uitglijden van paarden op gladdeglibberige wegen te voor komen. Het bestaat in een stukje gegalvaniseerd caoutchouc, dat juist tusschen de hoefijzers past en 't welk met drie ijzeren of stalen veertjes aan den hoef bevestigd is het is een streep hooger dan het hoefijzer. Het paard loopt daardooi vaster en gemakkelijk. Het voorwerp wordt zeer gemakkelijk aangebracht en is even spoedig te verwijderen zoodat de koetsier er steeds yan voorzien kan zijn om het aan te wenden. Bij sneeuw en dooiweder belet het, dat zich ballen onder den hoef vormen, waardoor ongesteldheden aan den hoef dikwerf worden voorkomen. Het getal millioenen-erfenissen is weer met een vermeerderd. „Men zegt" nl. te Pinpjum in Friesland dat iemand uit dat dorp in het laatst der voorgaande eeuw naar Indie is ver trokken en daar een zoon heeft achtergelaten die een kolossaal vermogen het cijfer van 600 millioen wordt genoemd heeft verworven en ter beschikking zijner erfgenamen nagelaten. Hoe die zoon heetewaar hij stierf en in Welk blad de erfgenamen opgeroepen zijn weet tot nog toe niemand. Be Kamer van koophandel te Breda heeft zich tot den Minister van Waterstaat enz. gewend, met verzoek de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te verplichten, een overeenkomst te sluiten met de Birectie der lijn Boxtel Wezelbetreffende het aansluitend internationaal Bonderdag namiddag heeft zich in een pand in den der. Boonengang aan de Gedempte Boter- sloot een 3-jarig jongentjetijdens de afwezig heid der moeder, te dicht bij de kachel begeven, waardoor de kleederen vlam hebben gevat en bet kind brandwonden heeft bekomen. Het is naar, het ziekenhuis gebracht en is niet buiten levensgevaar. Uit Hoorn wordt gemeld In jaren heeft men niet gezien, wat wij verleden Zondag zagen, namelijk dat men met paard en slede op de zee reed. Naar wij vernemen, wordt eene hard draverij met arresleden op zee voorbereid dat ge «is vele liefhebbers lokken zal. Zulk iets heeft men in vele jaren niet kunnen hebben. Het ijs is ook in zee buitengewoon dik. Uit Oud-Beierland wordt gemeld Een jeugdig meisje is dezer dagen door den rijks veldwachter alhier tot bekentenis gebracht, eene vrouw een portemonnaie met geld ontfutseld te hebben. Het grootste gedeelte heeft ze, volgens haar bekentenis, op een door haar aangeduide plaats begraven, dat echter door anderen aldaar toevallig gevonden is, terwijl de rest door haar versnoept is, terwijl ze de portemonnaie in het water geworpen heeft. Woensdag-ochtend tegen 7 ure brak brand uit in de schuur en werkplaats der toiiwslagevij van den heer H. O. v. d. E., gelegen aan de stads wandelweg te Zierikzee. Wegens de af gezonderde ligging van het perceel en de wind stilte was het gevaar voor de naastbij gelegen gebouwen gering. Be schuur is met een voor raad grondstoffen voor de touwslagerij geheel verbrand. Een vijftal werklieden zijn hierdoor tijdelijk zonder werk. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Bonderdag-morgen vroeg, omstreeks vier ure, trachtte een man, die om de een of andere reden achtervolgd werd, zich uit de voeten te maken door op het ijs te springen in de Marte laarsgracht en zich,tusschen de sluisdeuren te verstoppen. Hij had echter niet gerekend op het ophouden van water tusschen de sluisdeuren. Toen hij bemerkte dat hij gevaar liep te ver drinken, maakte hij groot misbaar. Niet zonder inspanning van vele krachten is hij uit zijnen gevaarlijken toestand gered met behulp van een eind touw en een leer. Niettegensteande het vroege uur was een vrij aanzienlijk aantal per sonen getuige van dit feit. Eene uitgestrekte steengroeve te Guidnas (Oporto), bij de hangende brug, is ingestort. Verscheidene huizen zijn daardoor medegesleept en vele menschen hebben het leven verloren. In de tot een puinhoop verkeerde woningen ontstond brand. Er heerscht groote ontsteltenis in de stad. Be wandelplaats, „Ben Heuvel", te Bot terdam leverde Woensdag-avond een eigenaardig schouwspel op. Op verzoek van acht ingezete nen hadden Burgemeester en Wethouders de plaats voor hen beschikbaar 'gesteld tot het organiseeren van een avond-amusement tegen entrée, hetwelk onder begunstiging van het schoone weder had plaats gehad. Honderden liefhebbers met hunne dames waren er aanwezig. De ingang prijkte met eene giorno-veriichting. Langs de paden naar den grooten vijver waren fakkels aangebracht. Op de Noordzijde van den oever stond eene groote versierde, ruim verlichte tent, vanwaar men uitzicht had op het levendig gejoel over de ijsvlakte. Baarnevens "en tweede tent, voor het muziekkorps van het regiment huzaren uit 's-Hage, hetwelk nu eens van zijne plaats dan weder rondgaande langs of op het ijs zijne opwekkende melodiën deed hooren. Onderwijl amuseerden zich een groot aantal heeren en dames met schaatsenrijden, terwijl anderen zich rondom den vijver verlustigden in het gewemel van al die heen en weer zwevende lantaarns, die door de meeste rijders aan lange stokken werden gedragen. Bit dikwijls verras send schouwspel, afgewisseld door sledevaart, werd opgeluisterd door eene electrische verlich ting, benevens Bengaalsche en Grieksche vlammen, van tijd tot tijd ook door verschillende vuur werken. Alles te zamen vormde voor allen in den volsten zin des woords een winteramusement. Te Bodegraven brak Maandag-morgen omstreeks 6 uur een hevige brand uit bij den landbouwer W. Van B. Eene aanzienlijke hoe veelheid hooi, de stalling met vier koeien en een gedeelte van het woonhuis werden eene prooi der vlammen. Boor de gunstige richting van den wind en den rijver der brandweer is het dorp voor verdere onheilen bewaard gebleven. Een en ander was tegen brandschade verzekerd, In eenecorrespondentie uit'Berlijn, waar in gesproken wordt over de pest in Astrakan, en over de voorzorgen door het Buitsche en Oostenrijksche gouvernement genomen, werden eenige wetenswaardige historische en geographi- sche bijzonderheden medegedeeld aangaande de verschrikkelijke besmetting. Be -zwarte pest, in de XIYe eeuw uit Egypte en Syrië in Europa gebracht werd tegengehouden door de koude, doch in de lente verhief zij zich met schrikverwekkende hevigheid. Eenige ge schiedschrijvers zeggen, dat het derde gedeelte der bevolking van Europa werd weggemaaid anderen meer gematigd, spreken van 2 5 millioen slachtoffers. Astrakan is veraf gelegen en men denkt dan ook dat, indien de geesel twaalf jaren heeft ge bruikt om uit Mesopotamie naar het Zuidoosten- vau Rusland over te slaan, er hoogstwaarschijn lijk nog talrijke jaren zullen verloopen, voor de besmetting de onafzienbare vlakten, die de Vojgs van den Bonau scheiden, zal overgetrokken zyn. Wij mogen echter niet vergeten, dat de gemeente Vietlinka en andere, waarop nu het inee3t dn aandacht gevestigd is, op den oever der Wolf?1 gelegen zijn en dat de stoombooten onophoude lijk dien stroom op- en afvaren. Astrakan drijft grooten handel, niet sllee met de streken gelegen aan de Caspische_«f> maar met Europa. Bagelijks vertrekken uu stad schepen, die zich naar Rason en naar Ni]"' Novgord begeven. Baarenboven, op dertie mijlen afstands van de streek, waar de pe vernieling aanricht, te Zaritzyn, begint een spoo weglinie, die langs Orel en Smolensk tot loopt. Vijf verschillende spoorwegen jeiden w den rechteroever der Wolga,naar het binnenlaD Indien de besmetting niet kan tegengehou' worden in Astrakan, bestaat er werkelijk r« Mot OnefpnriiW p.n Duitschland niet vcrscfio dat Oostenrijk en Buitschlnnd niet zullen blijven. i,; Volgens het verslag van doctor Routko

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2