tec, Willis, Impel i Nummer 113. Donderdag 6 Februari 1879. 'gang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking e n. BUITENLAND. Belg qe. Frankrijk. Engeland. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door bet geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk Gelet hebbende op de Artt. 26 en 99 der wet van 19 Augustus 1861, (Staatsblad N°. 72) en op het besluit van den heer Commissaris des Konings in de provincie Noordbrabant van den 13 Januari H. A. N°. 6, 6de afdeeling, (Prov. Bijblad N°. 2); Brengen ter kennis der belanghebbenden dat de loting voor de lichting der Nationale Militie, van dezen jare zal plaats hebben te Waalwijk den 17 Febr. a. s. des voormiddags ten 11 ure, zullende de trekking voor de miiitieplichtigen, welke niet opkomen, of wiens vader, moeder of voogd mede niet tegenwoordig zijn, door den Burgemeester of het lid van den Raad, dat bij de loting tegen woordig is, geschieden. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. "Waalwijk, 27 Januari 1879. DE NIEUWE PRESIDENT DER FRANSCHE REPUBLIEK. Wij meenen onzen lezers geen ondienst te doen, met hier eenige biographische mededeelin- gen te doenaangaande den heer Jules Grévy, tot president der Fransche Eepubliek gekozen in plaats van Maarschalk Mac-Mahon. Jules Grévy is in 1813 geboren teMont-sous- Vaudrez, departement der Jura. Hij was te Parijs student in de rechten, toen de Juli-revolutie uitbarstte en was een dergenen, die eene kazerne bemachtigdenen een der eersten die er binnen drongen. Toen hij zijne studiën voltooid had, vestigde hij zich als advocaat te Parijs en kreeg als zoo danig spoedig naam vooral als verdediger van staatkundige beschuldigden nadat hij in 1839 voor twee makkers van Barbes had gepleit. Tijdens de regeering van Louis Philippe behoorde bij tot de republikeinsche oppositie. Onder bet voorloopig bewind van 1848 werd hem door Ledni-Eolhn de moeilijke betrekking van re- geenngs-comnnssaris in zijn departement, de ura, opgedragen. Terwijl vele regeerings-com- nussanssen slechts een treurige herinnering eiben achtergelaten, onderscheidde Grévy zich oor eene zeldzame mate van rechtvaardigheid ?n. ?erz®®ning en door eene onkreukbare eerlijk heid. Weinig ambtenaren zette hij af en bij was de onbaatzuchtigheid zelf. Zijn aanzien in et departement werd dan ook zoo grootdat 3 met 65,150 stemmen naar de constitu erende vergadering werd afgevaardigd. De vergadering benoemde hem tot een barer T1e-presidenten. Hij nam deel aan verscheidene gewichtige beraadslagingen. Zelfstandig was bij ?°s- monarchalen vonden in hem een gWachten tegenstandermaar de radicale tirannie sT-j ln niet minder een krachtigen be strijder. Hij was een republikein van het zui verste waterdie voor het overige zelf voor rep doortastende hervormingen niet terugdeinsde. we gewichtigste daad van zijn parlementair leven J? 6611 amendementdat zijn naam droeg en jgens hetwelk „de Nationale Vergadering het dr™*tenC* gezag voor een onbepaalden tijd op- PrpÜi 1411 een bur?erdie den titel voert van tnl. den Ministerraad, en die te allen HMf afzetbaar is." Napoleon tot President der Ee- bJl 17as Sekozen bestreed hij met allen *erw3 ,taatkunde van het Elysée. Hij «er zijne stem tegen de expeditie naar Eome, rech? Wet °P den 3taat van belegop het van vereeniging en vergadering; kortom tegen alle voordrachtendie strekten om de openbare vrijheden te verkorten. Hij protes teerde tegen den staatsgreep en werd voor korten tijd gevangen gezet in Mazas. Toei hij zijne vrijheid teruggekregen had wijdde hij zich uitsluitend aan de rechtspractijk. Nog eenmaal pleitte hij in een staatkundig proces, in 1864, in het vermaarde „proces der dertien leden van het verkiezingscomité". Zijn aanzien als advocaat steeg in de jaren zijner staatkundige werkeloosheid steeds meer. In het jaar 1S68 werd hij door de Parijsche advocaten tot deken gekozen en in hetzelfde jaar door de kiezers van de Jura bij het Wetgevend Lichaam afgevaardigd. In het volgende jaar kreeg hij een nieuw man daat. Het Keizerrijk had het toen zelfs niet gewaagd een officieelen candidaat tegen hem over te stellen. Het plebisciet verwierp hij met alle kracht, waarover hij beschikte. Toen 4 September 1870 kwam, wilde Grévy, warm voorstander der parlementaire vormen, dat het Wetgevend Lichaam den Keizer vervallen zou verklaren van den troon. Hij wilde zelf een voorstel doen, en de meeste leden der lin kerzijde wilden hetzelfde als hij. Maar het volk was de vergaderzaal binnen gestormd, zoodat de Kamer hare beraadslagingen niet kon voortzetten. Daar nu de Eepubliek niet bij besluit van de vertegenwoordiging gevestigd werd, weigerde Grevy zitting te nemen in het voorloopig gou vernementwaaraan hij een wettig karakter ontzegde. Bij de algemeene verkiezingen in 1871 koos het hem trouwe departement der Jura hem weer tot een zijner afgevaardigden. Ook te Marseille kreeg hij een mandaaten te Parijs meer dan 50,000 stemmen doch niet genoeg om er ge kozen te zijn. Hij nam zitting voor de Jura. Hij was een der onderteekenaren van het voor stel, om Thiers te benoemen tot Hoofd van het uitvoerend gezag der Pransche Eepubliek. De Nationale Vergadering te Bordeaux koos Grévy met 519 stemmen van de 536 tot haren voor zitter. Voor die betrekking is hij als geboren. Hij is de belichaamde kalmtede verpersoon lijkte onpartijdigheid. Daarbij is hij de eenvou digheid zelve en bezit hij een zeldzamen tact om eene vergadering, waarin de hartstochten koken en niet zelden tot uitbarsting komen, te leiden. Nog vóórdat Thiers werd omvergeworpen, werd hij acht malen als voorzitter kerkozen. In 1873 nam hij zijn ontslag als president der kamer en Grévy nam plaats op een van de banken der linkerzijde. In de beraadslagingen mengde hij zich zelden, maar toen de wet op het Septennaat aan de orde was, riep hij zijne welsprekendheid te hulp om de voordracht te bestrijden. De Nationale Vergaderitg had niet het recht die wet te maken, zeide hij. Grévy onthield daarom ook zijne stem aan de constitutioneele wetten, die de wet op het Septennaat ten grondslag hebben. Bij de verkiezingen van 1876 kreeg hij in het district der Jura 12,417 stemmen tegen 3300, die op den officieelen, door Bonapartislen, legitimisten en Orleanisten ondersteundencan didaat uitgebracht werden. Hij werd andermaal met bijna algemeene stemmen tot voorzitter der Kamer gekozen. Schneider, voorzitter van het wetgevend Li chaam onder het Keizerrijk, heeft, toen hij voor de commissie van enquête naar de gebeurtenissen van 4 September geroepen werd, van Grévy het volgende getuigd: „In een tijd, waarin zooveel karakters bezwijken krijgt men een gevoel als van een wezenlijk geluk, als men een karakter ontmoetzoo ernstigzoo smetteloos en zoo verheven als dat van den heer Grévy." Een centraal Katholiek comité, samengesteld uit verscheidene hooggeplaatste en invloedrijke mannen, senatoren, Volksvertegenwoordigers, enz., tot wettige bestrijding van het ingediend wets ontwerp op het lager onderwijs, is hier tot stand gekomen. Het heeft besloten een groot petitio- nement op 't getouw te zetten voor het behoud van het godsdienstig karakter in het openbaar onderwijs. Alleen kiezers en huisvaders kunnen de petitiën onderteekenen. Het Comité heeft een „beroep" op de huisvaders gedaan, waarin breedvoerig de grieven worden ontwikkeld, welke van Catholieke zijde tegen het wetsontwerp be staan, als daar zijndat het 't godsdienstig onderwijs van de lagere school uitsluit, de grooD ste inbreuken op de gemeentelijke autonomie maakt, de vrije scholen te gronde richt en het grondwettig beginsel der vrijheid van ouderwijs nietig zal maken. Het comité wenscht het be houd en de handhaving van de wet van 1 S l2, die, naar zijn oordeel, gekenmerkt is door een pest van wijze verzoening en gedurende 36 jaren de gelukkigste resultaten heeft opgeleverd. Ondanks het herhaald en dringend verzoek van den nieuwen President der Pransche Eepu bliek niet alleeu, maar óok van de vertegen woordigers der meerderheid in Senaat en Kamer, weigert de heer Dufaure langer Minister-Presi dent te blijven. In den jongsten Ministerraad heeft hij medegedeeld, dat het zijn onherroepe lijk besluit was zich terug te trekken. Voor nieuwe toestanden, zeide hijwerden nieuwe mannen vereischt. Het besluit van Dufaure, hoe smartelijk ook voor de vrienden der gematigde Eepubliek, kan geen bevieemding wekken. Ten eerste is hij reeds op jaren en ten tweede heeft hij zijn eigen denkbeelden op het punt van twee hoofd-quaes- ties, die de Kamer eerlang zullen bezig houden. Hij is niet voor eene algemeene amnestie en wenscht evenmin, dat het Ministerie van 16 Mei in staat van beschuldiging zal worden be steld. President Grevy heeft thans den heer Wad- dington, den tegenwoordigen Minister van Bui- tenlandsche Zaken, met de samenstelling van een nieuw Kabinet belast. Van de buitenlandsehe vertegenwoordigers moeten die var, Duitschland en van het Vaticaan de eerste zijn geweest, die aan de Pransche Ee geering hebben te kennen gegeven, dat de be noeming van een nieuwen President geenerlei verandering zal brengen in de tot nu toe be staande betrekkingen. Zondag hebben in onderscheidene depar tementen aanvullings-verkiezingen voor de Kamer plaats gehad. De vacaturen waren grootendeels ontstaan door ongeldigverklaring van verkiezingen, die onder het Kabinet van 16 Mei waren ge schied. De Pourtou is herkozen Albert de Mun is geslagen. In 't geheel zijn er gekozen 7 re publikeinen en 3 anti-republikeinen. In twee districten herstemming. De quaestie van de verplaatsing van den zetel van het Parlement naar Parijs treedt thans weder op den voorgrond. De heer Grévy zou zich niet tegen den maatregel hebben verklaard De nieuwe president der Eepubliek is geen ridder van het Legioen van Eer, een wonder in een land, waar men de gedecoreerden bij dozijnen op de straat tegen komt. Een dagblad vraagt, of hij, onder de gegevene officieele omstandig- I heden, zich zeiven het grootkruis zal ten ge schenke geven van de orde door Napoleon 1. gesticht, of wel zich aan de decoraticvrijeu zwarten rok houden. De heer Thiers, ofschoon slechts grootofficier, droeg sedert deu dag, waarop hij tot president van het uitvoerend bewind gekozen werd, de insignes van grootkruis. Ook democraten en republikeinen hebben er een afkeer van te voet te gaan als zij het met rijtuig kunnen doen. De heer Gambetta was bij de „Compagnie des Petites-Voitures" geabonneerd voor zijn dagelijksche tournees naar Versailles en andere plaatsen. De afgevaardigde ran Belleville bad te Parijs en te Versailles 12 paarden te zijner beschikking, benevens koetsier en palfrenier. De heer Gambetta, thans presi dent der Kamer van Afgevaardigden, heeft nog vier paarden meer genomen en aan zijn gewone coupés twee gala-rijtuigen toegevoegd. De zitting van den Parijschen Gemeente raad, waarin de installatie plaats had van den uieuwen prefect van de Seine, Hórold, was tevens gewijd aan het doopen van een plein en een avenue ter eere van de Eepubliek. Place du Chateau d'Eau zal voortaan lieeten place de la Eépublique, en de avenue des Amandiers wordt verdoopt in avenue de la Eépublique. Op eerst genoemd plein zal een monumentaal beeld van de Eepubliek verrijzen in plaats van de fontein aldaar, terwijl op het Volta'ireplein het stand beeld zal gezet worden van den philosooph van Ferney. De „zaken" worden tot een volgende verga dering verdaagd. Uit Kaapstad is te Londen bericht ontvangen, (lat de vijandelijkheden tegen de Zulu-Kafi'er.s een aanvang hebben genomen. Toen Cetawayo's antwoord op het ultimatum maar steeds uitbleef, zijn den 12 11. vier colonnes Britsche troepen over de rivier de Teizela gelrokken. Zij sloegén daarop zonder tegenstand te ontmoeten, op het gebied der Zulu's hun legerkamp op. Men verwacht over 't algemeen weinig tegenstaud daar ook hier eene machtige vredes-partij bestaat, die Cetawayo in zijne handelingen belemmert. Bij de Portugeesche Eegeering is door Enge land verlof aangevraagdtroepen te mogen de- barkeeren aan de Delagoabaai en die over Por- tugeesch gebied verder te laten trekken. De Portugeesche Eegeering heeft dit verzoek in over weging genomen maar schijnt niet voornemens in deze te handelen zonder de toestemming der Cortes. -Van het andere oorlogstooneelwaar de Engelsche troepen zich op het oogenblik bewegen, uit Afghanistan zijn mede belangrijke berichten ontvangen. Volgens the Times heeft Jacub-Khan aan Majoor Cavagnari te Djellalabad doen weten, dat hij ten stelligste de Britsche eischen afwijst en de bevelen van zijn vader Sheri-Ali zal gevolgen, namelijk Kabul verdedigen. Wali-Mahomed zou te Hazarpir zijn aangekomennaar men ver moedde om Engeland's steun te vragen voor zijn eventueele candidatuur voor den Afghaan- schen troon. Voor eenige dagen zeide men te Djellalabad, dat Shere-Aliop zijn terugreis van Turkestan overleden zijn zou. Maar dit bericht is niet be vestigd. Integendeel is te Berlijn uit St.-Peters- burg bericht ontvangendat de Emir aan de Eussische grenzen is gearriveerd. Al zijn volge lingen werden toen ontwapend, maar hemzelven liet men de wapenen behouden. Alle mogelijke moeite deed men om hem te bewegen zijn doel loos plan om naar St.-Petersburg te reizen op te geven maar hij bleef er op aandringen.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1