Diiitschland. Italië. Rusland. BINNENLAND. Wanneer hij aan zijn voornemen gevolg geeft kan hij einde Februari te St.-Petersburg wezen. Shere-Ali scheen een èn al verbazing over de wijzewaarop hij door de Pussen werd behan deld. Uit Konstantinopel wordt aan de Times gemeld dat de Porte weldra een plan tot her vatting van de betaling der rente van de Turk- sche staatsschuld openbaar maken zal. Overeen komstig eene door haar getroffen schikkingzal de administratie der in- en uitgaande rechten onder de controle eener internetionale commissie geplaatst worden terwijl de opbrengst, geraamd op 8 millioen pond sterlingbestemd is voor de intrekking van papiergeldde organisatie der gendarmerie en de instelling van rechtbanken. Midhat Pacha zal met de organisatie der gen- damerie in Syrië belast wordende officieren zullen vreemdelingen zijn. Een dergelijk korps zal in de provincie Kastamtiul georganiseerd worden. De directeuren der City of Glasgow Bank zijn er wel genadig afgekomen. Potter en Stro: uachschuldig bevonden aan al het hun ten laste gelegdemet name aan de opzettelijk en met bedriegelijke oogmerken gepleegde verval- sching van de boekea der Bankwerden veroor deeld tot achttien maanden gevangenisstraf. Ste wartTaylor, SalmondInglis en Wright, schuldig bevonden niet aan de feitelijke ver- valsching der boeken doch aan het goedkeuren en openbaar maken van de met hun medeweten vervalschte balansen loopen met slechts acht maanden vrij. Het laat zich dan ook begrijpen, wanneer wij lezendat al de veroordeelden behalve Stronach zich aangenaam verrast toon den bij het vernemen van de lichtheid hunner straf. Een kort verblijf tusschen vier muren een weinig geduld daarna en de heeren zullen} met succes weder eene nieuwe Bank kunnen oprichten! De kwestie der ten uitvoerlegging van het Praagsche vredesverdragen met name van het beruchte vijfde artikelkomt opnieuw aan de orde. Sedert eenigen tijddus heet het in berichten uit Weenenwordtop Duitschland's initiatieftusschen Weenen en Berlijn over deze kwestie onderhandeld. Daar, dus heet het, van van den kant van Oostenrijk geen waarde wordt gehecht aan de handhaving van het bij artikel 5 aan Oostenrijk toegekend recht ten opzichte der bevolking van Noord-Slees wijkis het zeer waarschijnlijkdat deze onderhandelingen tot wederzijdsch genoegen en overeenkomstig Duitsch- lands wensch een spoedigen afloop zullen vinden. Daardoor zou dan opnieuw een bewijs worden geleverd voor de tegenwoordig tusschen Duitseh- land en Oostenrijk bestaande goede verstand houding. Nog verder gaat de Weener Montags-revue. Volgens dit weekblad is het bewust verdrag reeds tot stand gekomen. Oostenrijk zou daarin ver klaren af te zien van de bepaling van het vijfde artikel der Praagsche overeenkomstvolgens het welk de wedei afstand van Noord-Sleeswijk afhan kelijk gesteld wordt van eene volksstemming. Omtrent den Italiaanschen kolonel Gola verneemt men thans uit Belgradodat hij den lOn December jl. de slagvelden bij Plewna heeft bezocht. Daar moet hij door een pistoolschot gedood en vervolgens beroofd zijn geworden. In berichten uit Simla leest men bovendien dat Gola plan had zich door den Scliipka-pas naar Kazenlik te begeven. Hij blijkt beroofd te zijn geworden van belangrijke aanteekeningen van zijn gouden horloge en ketting en van .7000 lires aan Italiaanscbe bankbilletten. Kolonel Gola had zijn bagage direct uit Belgrado naar Rome gezonden slechts een reiszak zijn revol ver zijn pels en zijn burgerkleeding bij zich houdende. De Londensche Globe verneemt uit St. Pe tersburg omtrent de in 'tzuiden heerschende pest ziekte dat door de Russische vereeniging het Roode Kruis wederom tien medische studenten te St. Petersburg en vijf te Kiew zijn aangewe zen om naar Astrakan te vertrekken als hun hulp aldaar mocht vereischt worden. De studen ten ontvangen 150 roebels 'smaandsbenevens reis- en verblijf kosten. In geval van overlijden wordt aan hun betrekkingen een jaargeld van 150 a 1000 roebels uitgekeerd. Op de quarantaine-grens is een desinfectiege- bouw opgericht, waar de troepen, die uit Tur kije komen hun kleederen moeten laten zuive ren. In de vorige week werden daar 1148 sol daten van Batum komende aan een zuiverings proces onderwopen van meer afdoenden aard dan tot heden aan de kust der Zwarte zee in prac- tijk werd gebracht. Te Tsaritsen is de begraaf plaats die meer dan overvol isgesloten en een kerkhof geopend op een ander punt nabij de stad. Een ijverig onderzoek wordt ingesteld naar de plaatsen waar oude proviand ligt op gehoopt. Groote hoeveelheden zijn reeds ver nietigd. Het Sanitaire cordon rondom Tsaritsen wordt streng bewaakt. De bladen in Zuid-Rus land dringen er op aan dat alle., huizen die besmet zijn door lijders, zonder genade verbrand zullen worden. De boerenhutten in Rusland zijr. dan ook zoo smerigdat de besmetting in de vochtige muren dringt en desinfectie machteloos is tenzij door vuur. Men denkt er zelf aan ge- heele dorpen in het Vetlianki-district tot den grond af te branden en de ingezetenen op kos ten van het Gouvernement naar andere plaatsen te doen verhuizen. In het district Usatova bij, Odessa ziet het .er met den gezondheidstoestand van de bevolking allerellendigst uit. Het district telt 2473 zielen. In 1878 werden daar 154 kinderen geboren en stierven er 245 personen. Van de pasgeboren kinderen stierven 45 pGt. aan de gevolgen van verwaarloozing en ziekte. Tot lof van de autoriteiten moet gezegd wor den dat zij hoewel misschien wat laat met de grootste energie werkzaam zijn tot be teugeling van het kwaad. De maatregelen tegen de verdere verspreiding der pestwaartoe de ministrieele commissie be sloot werden door den Czaar goedgekeurd. De minister van binnenlandsche zaken werd gemach tigd het geheele dorp Wetljanka tot den grond te toen verbranden terwijl de inwoners elders doch binnen den cordon der quarantaine, onder gebracht zullen worden en volledige schadever goeding voor het verlies van hun roerend en onroerend goed zullen ontvangen. De minister is bovendien gemachtigd dezen maatregel zoo noodigook op de andere dorpen of op speciale gebouwen toe te passen. Waalwijk5 Februari 1879. Z. M. heeft benoemd tot Minister van oorlog den luitenant-kolonel J. C. C. den Beer Poor- tugael, waarnemend hoofdintendant. Gister had alhier de tweede door de goede zorg der IJsvereeniging uitgeschreven hardrijderij op schaatsen plaats, in den Buitenpolder. Door milde bijdragen van ingezetenen was de commissie in staat gesteld vier flinke prijzen uit te loven, namelijk een gouden horloge een gouden vestketting eep met zilver gemonteerde sigarenkoker en een sierlijke tabakspijp. De wedstrijd begon ten 1 ure. In weerwil van het gure weder en den harren Noordenwind, die verstijvend over de ijsvlakte woei, was er eene groote menigte deelnemers en toeschouwers tegenwoordig; zelfs was een aanzienlijk getal dames opgekomen, om van het ongewone schouw spel getuigen te zijn. De vrolijke tonen van de Harmonie St.-Chrispijn brachten er het hunne toe bij om de opgewekte stemming te verlioogen. Ook waren er tenten opgeslagen, waai men middelen ter verdrijving der koude verkocht. Er werd hevig om de prijzen gestreden ten bewijze daarvan kan strekken, dat de 160 meter lange baan in 16 seconden werd afgelegd. De uitslag van den wedstrijd was, dat de le prijs behaald werd door J. J. Staal van Gansoijen de 2de door B. van Edenburg, van Babijlo- niënbroek de 3de door Z. Bonis, van Waalwijk en de 4de door Jos. Lombarts, van Baardwijk, denzelfden door wien bij den vorigen wedstrijd de le prijs behaald was. Geheel buiten onze schuld hadden wij toen een verkeerden voornaam vermeld Tot groote tevredenheid van het aanwezig publiekhad erop verzoek van den heer R. van der Lee, een wedstrijd plaats voor jongens, waarvoor verschillende prijzen waren uitgeloofd, die behaald werden als volgt lste prijs door F. van der Gouw, van Besoijen, 2e door F. Nouwens van Drongelen3e door J. Vugts van Besoijen 4e door H. Verhoeven van Baardwijk5e door G. van Loonvan Waalwijk; 6e door Jos. Verwiel, van Waalwijk; 7e door D. van de Wielvan Waalwijk8e door Corns. Pullensvan Baardwijk9e door Johs. Krol, van Baardwijk; 10e door H. Pullens, van Waalwijk; ile.door L. van Huiten, van Wraalwijk12e (Eereprijs) door F. van der Gouw van Besoijen. Na afloop begaf men zich in optochtmet de muziek aan het hoofd door de straat, naar het huis van Dr. Van Heijstwaar eqne aubade werd gebrachtvan daar keerde menna eene dergelijke aubade bij den Burgemeester, terug naar het Café Watrin. Des avonds ten 8 ure had daar de plechtige prijsuitdeeling plaatsdie weder opgeluisterd werd door de Harmonie. De prijzen werden onder gepaste toespraken uitgereiktdoor Dr. Van Heijst die deze eervolle taakop verzoek van den Voorzitter der Commissiewelwillend op zich had genomen. liet lokaal was stampvol en de beste stemming heerschte hier, even als gedurende de wedstrijd. Lang nog duurde de vrolijkheid voort en iedereen keerde huiswaarts voldaan over den goeden afloop van dit bij uitstek nationale feest. Is het hier de plaats nogmaals den dank van al de deelnemers te betuigen aan de commissie, die zich zooveel moeite getroost heeft, om dezen tweeden wedstrijd op zulk een uitstekende wijze', te' organiseeren, zonder twijfel' zal het welslagen haar eene streelende zelfvoldoening zijn, en een spoorslag, om zich bij volgende gelegenheden weder op den voorgrond te stellen, wanneer het geldt iets goeds en flinks daar te stellen. Ook mogen, wij niet nalaten een woord van welverdiende hulde te brengen aan onze ijverige politie, die ook nu weder door hare goede maatregelen alle wanordelijkheden heeit voor komen. De Minisier van Waterstaat heeft aan Ge deputeerde Staten van Noordbrabant bericht, geen termen gevonden te hebben om de uitvoe ring vanhet kanaal van de Zuid-Willemsvaart naar het Hollandsche Diep van Rijkswege te bevorderen, daar het z. i. in de eerste plaats van provinciaal belang is. De Minister wil echter, als Ged. Staten bereid zijn aan Prov. Staten alsnog voor te stellen het kanaal vanwege de Provincie aan te leggen en te onderhouden, ondersteuning van Rijkswege bevorderen. De gemeenteraad van Tilburg heeft alsnu aan Gedep. Staten verzocht pogingen aan te wenden om het kanaal door de provincie te doen aan leggen. Naar wij vernemen is aan den heer Arm. Sassen, leeraar aan de H. B. School te Breda, door den Minister van Koloniën het aanbod ge daan om hem te benoemen tot hoofdambtenaar (inspecteur) over de reorganisatie van de comp tabiliteit in Ned.-Indië. Het huldeblijk, namens het leger aan het Koninklijk Echtpaar aan te bieden, beslaat in een beeld in oxydé, voorstellende een krijgsman uit het Karolingsch tijdvak, met het zwaard nederwaarts gericht in de rechterhand en het schild, aan dèn linkerarm, uitgestrekt over de op een rotsblok liggende kaart van Nederland. Het beeld staat voor het in de rots geplante Nederlandsche vaandel. Het geheel rust op een marmeren vootstuk en is ongeveer 2 M. hoog. Het ontworp is van den majoor der genie I. J. H. Gijsberti Hodenpijl. Voor een uitvinding, waardoor uit gewone erts ijzer en staal van beste qualiteit kan wor den vervaardigd, is, volgens Manchester bladen, in Groot-Brittanië, België, Duitschland, Frankrijk en de Vereenigde Staten patent genomen. Te Cleveland (Noord-Engeland), waar de zetel van deze uitvinding is, belooft men zich van haar gevolgen een herleving van de ijzer-industrie in Engeland. Omtrent de nationale tentoonstelling aan staanden zomer te Arnhem te houden, deelt de N. Rott. Ct. het volgende mede Behalve het geheele terrein van Musis Sacrum met zijne zalen enz., behoort tot de plaats der expositie het geheele door middel van een net afgewerkt hek afgezette Velperplein. Een 15 meter breede brug verbindt deze twee terreinen en geeft vrije passage langs den grooten rijks weg. Aan de linkerzijde van dit pleiu bevindt zich een ruime toegang voor de bezoekers, ter wijl aan de andere zijde eene kolossale warande bij vochtig weder den liefhebbers van muziek eene schuilplaats aanbiedt, om te genieten van de uitvoeringen die men .wenscht te geven in den daartegenover te bouwen muziektempel. Een smaakvol buffet wordt daar ter plaatse opge richt. In verlenging van het Velperplein heeft men de gedempte Jansgracht, waar zich twee der tentoonstellingsgebouwen bevinden. Dezg, hebben eene breedte van 24 meter, waarvan het op gaande gedeelte 16 en elk der zijbeuken 4 M. heeft. Deze zijbeuken dienen voor fijnere étala ges, salon-ameublementen enz. De lokalen zijn van een doorgaande lichtkap en bovendien van hooge zijramen voorzien. De lengte der eene zaal is 120 en van de tweede 130 meter, die door eene overdekte passage verbonden zijn. Voor het eerste gebouw aan de zijde van het Velperplein bevindt zich een gebouw van twee verdiepingen, waarin beneden vestibule, twee expositiezalen en lokalen voor service, terwijl de bovenverdieping bestemd is voor receptiezaal, waarbij ter buitenzijde een balkon, hetwelk een overzicht geeft over het terrein, en ter binnen zijde een balkon, van waar men de eerste groote zaal oyerziet. Ter wederzijde van deze receptie zaal bevinden zich tentoonstellingslokalen, alsmede toiletkamer enz. De receptiezaal bekomt een groot koepeldak, terwijl de daarnaast gelegen tentoonstellings lokalen door een kleiner koepeldak worden af gedekt. De gevel van het Velperplein bestaat uit twee vooruitspringende hoekgebouwen, terwijl het mid dengedeelte den ingang formeert door drie bogen, waarboven een kolossaal halfrond middenlicht, van de wapens der provinciën voorzien en be kroond door het beeld der overwinning, kronende het beeld der nijvó%id, dat ter hoogte van het balkon geplaatst is. Deze gevel, zoowel als die van het Willems plein, maken op teekening eenen goeden indrnk 'door gepaste versiering en beeldengroepen, en getuigen van den goeden smaak der ontwerpers en uitvoerders, de heeren C. J. van Gent en G. H. C. Nieraad. Langs de buitenzijde van de zijbeuken der expositiezalen wordt gelegenheid gevonden tot het houden van kleine bazars, of wel om geëx poseerde voorwerpen te plaatsen, die wel aan de buitenlucht kunnen worden blootgesteld, maar minder aam vocht. Van de 'eerlang aan te besteden rijtuigloods, alsmede van het groote machinegebouw geven wij later verslag. De Minister van Waterstaat zal de tentoon- stellingsjury benoemen. De termijn voor de mededeeling van gedetailleerde opgaven van in-1 zendingen is verlengd tot 15 Februari. Door de politie te Dordrecht zijn twee mannen aangehouden, de een werkman, de tweede zeeman van beroep, die zich aan diefstal van een voorwerp van geringe waarde hadden schuldig gemaakt. Zoowel uit de geheele handeling zei re, als uit de bekentenissen, door de aangehoudenen afgelegd, blijktdat hier moet gedacht worden aan diefstal, opzettelijk gepleegdmet het doel om in de gevangenis (onder dak) te geraken. Beide personen waren in den laatsten tijd wegens volstrekt gemis aan geld genoodzaakt geweest ts Rotterdam of elders de nachten op vergunning der politie aan de bureaux door te brengen, en hebben als voedsel slechts genoten' de boterham, die gewoonlijk bij de politie aan nachtverblijvers wordt verstrekt. - Gisteren is uit Utrecht naar Amsterdam overgebracht K. J. L.vroeger draaier bij de Ned. Rijnspoorweg-maatschappij, ten einde voor het gerechtshof aldaar terecht te staanL. wordt verdacht de aanrander te zijn van den spoor wegbeambte die belast was een som gelds te vervoeren en wien op den Amsterdamschei straatweg een zak over het hoofd geworpen werd, waarna men hem van zijn geld beroofde, Een Amsterdamsche luiaard wordt op aangifte van zijn buren vervolgd, omdat-hij zijn drie jeugdige kinderen exploiteert tot bedelen, Hebben de ongelukkige kleinen niet genoeg naar zijn zin bij elkander kunnen bedelenom daar voor zijn dagelijksche portie jenever te kunnen koopendan worden zij door den ontaarden vader afgeranseld. Een pendant, hiervan is het volgende Zondag-ochtend werd in de gemeente Leinrni- den bij een hooiberg gevonden een elf-jarig meisje, paars van koude en gebrek en aangetast door de mazelen. Dit kind was 'den vorigen Don derdag door haar ontaarde moeder de deur uit gezonden om een dienst te gaan zoeken, wijl ze met bedelen niet genoeg thuis bracht. Gedu rende al dien tijd heeft het kind onder den blooten hemel vertoefd. De grootste brandkliiis, die gebouwd is, vindt men in de- Sub-treasury te- New-York, en is bestemd voor het bewaren van edele metalen. De muren zijn van graniet, zeven voet dik, in wendig bekleed met ijzer. Het gewelf en de vloer is van ijzer en staaltwee tot drie duim dik. De ingang is afgesloten door twee ijzeren deuren, elk voorzien van twee combinatie-sloten, terwijl de buitenste bovendien nog voorzien w van een uurwerkslot. Beide combinatie-sloten aan dezelfde deur beboeven niet geopend, daar één de deur ontsluit, doch er zijn er voor on voorziene toevallen twee aangebracht. Het ge heele gewelf is 48 voet lang, 28 voet breed en 12 voet hoog. Vier knapen van het slechtste allooi meermalen reeds veroordeeld zwierven zonder geld langs de straten van Amsterdam. Alle» waren het ouderlijke huis ontkropen. Des nacht» verborgen zij zich in trappen of begaven zich in de nabijheid van de stad in hooibergen om zich tegen de koude zooveel mogelijk te bevei ligen. De maag deed ook bij hen zijne rechte» gelden, doch hoe aan voedsel te komen? Geld bezaten zij niet, en werken om geld te verdienen daarvoor waren zij le lui. Menig winkelt werd door hen bestolen. De zaken ginf® echter slecht en een der knapen meende da men eens een goeden slag moest slaan, hen winkelier in messen en instrumenten had he bijzondere voorrechtdat hun oog op zijne ui stalling viel. De winkelruit werd des nachts stukgeslagen en door de alzoo verkregen openWf werden verschillende messen instrumenten e schaatsen gekaapt. Het gestolene werd ged# en ieder deed het zijne zoo goed en zoo kv"ja van de hand als het hem mogelijk was-, denzelfden dag echter dat de politie van deze diefstal kennis bekwamwas zij de dadérs op het spooren den volgenden dag waren alle gepakt. Allen beleden, de een meer, de ande minder, hunne schuld aan dezen diefstal. Een man, geen uitkomst meer wetende cb

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2