Zondag 9 Februari 1879. 22. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmakingen. Frankrijk. BUITENLAND. Belgie. Engeland. Duitschland, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 17 regels f 0,60, daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. De Burgemeester van Waalwijk brengt, overeen komstig art. 15 der wet op de grondbelasting, ter kennis van belanghebbenden dat ter Secretarie der gemeente gedurende der tig dagen ter inzage is nedergelegd eene opgave van uitkomsten van meting en schatting, bedoeld in de artt. 15, 23 en 43 der wet; dat van die nederlegging heden ai kondiging is gedaanen dot de verzoekschriften om hermeting of her schatting ten koste van ongelijk die om ver nietiging van schattingenwelke geacht worden in strijd met de wet te zijn verricht de be-l zwaarschriften tegen ambtshalve verbeteriugen van misstellingen in de belastbare opbrengst en1 van onjuiste metingen en berekeningen, zoomede de bezwaarschriften omtrent de onderwerpen, bel doeld in art. 43 der wet behooren bij hh. Gedepj Staten dezer provincie te worden ingediend, bin nen dertig dagen na den dag der afkondiging.! De Burgemeester voornoemd, VAN DER KLOKKEN. Waalwijk3 Februari 1879. daar is groote kans op, dewijl zij wegens staat kundige misdrijven veroordeeld zijn. Wij raken ze dan ten minste kwijt. Onder dit gespuis bevindt zich ook Banc, boezemvriend van den heer Gambetta. Men gelooftdat hij tot directeur der Républiqut Frangaise het blad namelijk benoemd zal worden. De Burgemeester der gemeente Waalwijk, gelet op art 7 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad Nol 37), noodigt bij deze de ingezetenen uit, om zoo1 zij elders in 's Rijks Belastingen zijn aangeslagen,1 daarvan voor 15 Februari a. s. te doen blijken; door overlegging van het aanslag-biljet of een1 uittreksel uit de kohieren der directe belastingen) De Burgemeester voornoemd, VAN DER KLOKKEN. Waalwijk 5 Februari 1879. STAAT YAN BRIEYEN! geadresseerd aan onbekenden. WAALWIJK. Gedurende de eerste helft der maand Januari, j B. NouWens te Drongelen. Kunnende de brieven door den afzender aan' het Postkantoor alhier worden terugontvangen. De Dimcteur, BAGGERMAN. MUZIEKUITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 9 Februari, 's middags ten 12 ure,' repetitie en Maandag 10 Februari's avonds ten' 7 ure, concert door de Liedertafel Oefening en! Vermaak, in de zaal van Musis Sacrnm. KAATSHEUVEL. Heden Zaterdag avond concert door het mu ziekgezelschap Euphonia, in de zaal van den' heer C. Mombers. Aanvang 6 uur. Maandag 10 Februari, 's avonds ten 6 jure, 'V ooratelling door de handboogschutterij Amani tas, met welwillende medewerking van de heeren' Ant, Somers, van Oirschot, en Vastersavendts,1 T»n Tilburg, in de zaal van mej. Driessen. DRUNEN. Maandag 10 Februari, 's avonds ten 6 ure, concert door de harmonie de Eendracht, bij H. van der Krabben. NIEUWKUIK. Concert door de Harmonie de Eendracht vani Nieuwkuik en Onsenoort, op Maandag 10 Fe-1 uari's avonds ten 6 ure bij den heer L. Van den Broek. ^e' „uitschot" der communards, die te Brussel' e*n ff°ed heenkomen gezocht hebben en bijna n hij verstek veroordeeld zijn wachten met' ®Bgeduld het oogenblik af, dat zij in hun va- ®rland dat zij met oneer en schande over-' a«en hebben kunnen terngkeeren. Hun hoop moge spoedig vervuld worden, en Te Parijs is eene zeer belangrijke zitting ge houden door de Société d'Economie politique die een middenpunt is van vrijhandelaars. De heer de Molinariredacteur der Débats heeft aldaar rondweg de quaestie aan de orde gesteld van een tolverbond voor geheel Midden- Europa. Molinari wees in zijn toelichting der quaestie aandat de zaak niet zoo onmogelijk isals men oogenschijnlijk meent; dat er voor een samensmelting van tolliniën tal van precedenten zijn onder anderen het Duitsche Tolverbond dat het hoofdbezwaar bestaat in het verschil der indirecte belastingen in de verschillende staten dat dat verschil echter niet onoverkomelijk schijnt, en dat daartegenover veel grooter roor- deelen staan, in de eerste plaats stabiliteit van den handel. Men zou de markt der voortbren gers in Frankrijk uitbreiden van dertig tot honderd dertig millioeu verbruikersen waar een zoo groote massa dezelfde belasting betaalt, zou men er tweemalen' over denken eer men aan de stabiliteit van het belastingstelsel te kort deed. Men zou buitendien kans hebbendat de natiën dichter tot elkander komenen er minder oorlog werd gevoerdmen zou in één woord veel grooter vrijheid hebben in alle ele menten der menschelijke samenleving. Het Regeeringsblad bevat de besluiten, houdende de vorming van het nieuwe Kabinet. Het is samengesteld zooals wij in ons vorig nummer onder de laatste berichten hebben op gegeven. Grévy is nu toch ook gedecoreerd. Generaal Vinoy, groot-kanselier der orde van het Legioen van Eerheeftkrachtens besluit van de kanselarij, den President het Grootkruis gebracht. De heer Grévy heeft zijn democra tische vasthoudendheidlosgelaten en aan genomen. Dat grootkruis bederft den „zwarten rok" van John Lemoinne. Parijs6 Februari. In zijn Boodschap zegt Grévy, dat hij aan de groote wet van het par lementair régime oprechtelijk onderworpen is, en nooit zich zal verzetten tegen den wil des volks, uitgesproken naar de constitutioneele or ganen van het volk. Bij de ontwerpen welke zij zal aanbiedenen bij de behandeling van vraagstukken, door het initiatief van het Parle ment te berde gebrachtzal de Regeering zich laten leiden door de behoeften en de wenschen van het landdoor den geest van vooruitgang en van verzoening. Zij zal bovenal haar aan dacht wijden aan de handhaving van rust, vei ligheid en vertrouwen, gelijk door Frankrijk wel het vurigst wordt verlangd. Bij het ten uitvoer leggen der wetten zal de Regeering toonen, dat zij doordrongen is van de gedachtewelke de wetten ingaf, zal zij liberaal en rechtvaardig' jegens allen zijn. Zij zal alle rechtmatige be langen beschermende rechten van den Staat zal zij vastbesloten verdedigen en groote be langstelling zal zij toönen in het leger, welks eer en belangen het voorwerp zullen zijn van haar teederste zorgen. Zij zal rekening houden met verkregen rechten en bewezen diensten maar zij zal ook waken, dat de republiek wordt gediend door ambtenaren die geen kwaad van haar spreken en haar niet vijandig gezind zijn. Zij zal voortgaan de goede betrekkingen van Frankrijk met de Mogendheden te ontwikkelen en zal zoodoende tot den algemeenen vrede het hare bijdragen. Bij de opening der Kamer aanvaardde Gambetta het voorzittersambt met een korte toespraakwaarin hij dank betuigde voor zijnt benoeming en constateerde dat Frankrijk de republiek liteft gewild en datnu deze gered iB, de vrede is gered. De afgevaardigd» hebben haar, evenals de vrijheid, verzekerd. De Kamer juichte de boodschap van Grévy toe, slechts de rechterzijde bewaarde het zwijgen. Louis Blanc stelde voor dat op Dinsdag aan de orde zou gesteld worden de quaestie der amnestie. De Minister van Binnenlandsche zaken verzocht dat dit voorstel behandeld zou worden in de afdeelingen. Gambetta ondersteunde dat verzoek en de Kamer nam het aan. De zitting werd verdaagd tot Dinsdag. Grévy's boodschap werd eveneens in den Senaat toegejuicht. en roofpartijen gepleegd. Toen kwam 't uit dat hij de moordenaar van den ingenieur was en thans zal de boef onschadelijk worden gemaakt en door ophanging gedood. Punch karakteriseert in zijn jongste num mer niet onaardig de nieuwe moeilijkheid, die Engeland zich met den Kaffer-oorlog op den hals heeft gehaald. Door etn moeras, „slechte tijden geheefenschrijdt met moeite voorwaarts de stier Engeland zwaar beladen als hij is met een Buseen Afghaan een Turkeen bedrie- gelijken bankdirekteur en een ontevreden werk man. Er is op den rug van het dier dan ook nog slechts een klein plaatsje openmaar daarop wipt met veel gratie een Zulu-Kaffer met den uitroep„Juist nog een plaatsje voor mij 1" Deze week hebben te Liverpool weer 5000 a 6000 scheepstimmerlieden en werklieden in de dokken den arbeid gestaakt naar aanleiding van de voorgenomen vermindering van hun loonen. Het vei keer hierdoor in de haven wordt hier door met volkomen stagnatie bedreigd. Te ge lijk hebben de verpakkers in de groote etablisse menten van de katoennijverheid het werk gestaakt zoodat thans ongeveer 10,000 menschen in de groote handelstad leeg loopen en gebrek lijden. Wederom heeft een bank haar betalingen gestaaktde Union Bank of Cornwall te Hel- ston. Het passief zou 90,000 pd. st., het actief 7000 pd. st. bedragen. De naam van de firma is Vivian GryllesKendall and Co., de namen van de tegenwoordige directeuren Cordelia Vivian en James Vivian. Aan een Indisch nieuwsblad, The Lueknow Timeswordt uit Mandalay door iemand ver zekerd dat op een dagreis afstand van die plaats een „gouden berg" is ontdekt. Het goud wordt geroemd ale zeer zuiverofschoon het nog niet aan een analyse is onderworpen. Bij dit fantastisch bericht wordt gevoegd, dat de ontdekking van een goudader in die streken niet onmogelijk is, daar sedert de vroegste oudheid Opper- en Beneden-Burmah bekend zijn als goud- dragende landen. Hoe weinig de Engelschen voor uiterste middelen terugdeinzen blijkt uit een bericht in The Morning Advertiser van den 4n., waaruit men zietdat de onder overste Tullach afgezon den expeditie zich heeft meeester gemaakt van den roover Buska Khanhij werd gedood, zijn beide zonenzijn neef en 20 man zijner bende werden mede om het leven gebracht en dat alles om het gevaar te voorkomen dat de gemeen schap door den Khojak-pas afgesneden wordt. De beruchte Charles Peacedie onlangs door den crimineelen rechter te Londen wegens herhaalde inbraken en moordaanslagen tot levens lange tuchthuisstraf was veroordeelden wiens bedrijven een tijd lang meer dan eenig sociaal of politiek vraagstuk het Engelsch publiek bezig hieldenstond dezer dagen voor het Hof van gezworenen te Leeds terecht om zich te verant woorden op een in November 1875 nabjj Shefield gepleegden moord. Hij had toenmaals den civiel- ingenieur Dyson met wiens vrouw hij liefdes betrekkingen wilde aanknooper.uit jaloezie doodgeschoten. Sedert dien tijd heeft Peace in alle dealen des lands een reek» van diefstallen Het Duitsche Rijksdepartement 'voor openbare gezondheid heeft een memorandum uitgegeven over de pest in Rusland. Daarin wordt o. a. het volgende medegedeeld Voor zoover men kan nagaan heeft de ziekte zich het eerst te Wedljanka vertoond.^ Of zij juist daar is ontstaan en welke plaatselijke om standigheden haar aldaar kunnen hebben begun stigd is nog niet bekend. De bewering dat eenige uit den oorlog teguggekeerde troepen er een aantal lijken van typhuslijdersof, volgens eene andere lezing van paarden die aan kwaden droes waren gestorven in den omtrek der plaats te ondiep hadden begraven en dat in de nabij heid van dit terrein zich de eerste ziektegevallen hadden voorgedaan is tot nog toe niet beves tigd. Daarentegen ontbreekt het liet aan mede- deelingen waaruit men kan opmakendat hier geen sprake is van zelfstandig eciste ontstaan der ziektemaar van eene voortzetting eenêr langdurige reeks ziektegevallen, oorspronkelijk uit het noordwesten van Perzië. In het hoog land hetwelk zich aldaar van den Ararat tot ten zuiden van het Tchari-meer uitstrekt en ten noorden aan Russisch Kaukasie grenst, heeft de pest zich sedert 1863 bij herhalingaanvanke lijk in geringenlater in toenemend sterker graad vertoond, gelijk ook bij afwisseling in het dal van den Beneden-Eufraat bij Bagdad heeft plaats gehad. Het drukke verkeer tusschen de Mahomedaansche secte der Sciiten in het ge noemde hoogland en hare heiligdommen te Ker- bella en Redschef aan den Beneden-Eufraat, schijnt op het herhaalde uitbreken der ziekte in die beide plaatsen steeds invloed te hebben ge had. Vermoedelijk ligt dit aan het feitdat bij die secte de afgestorvenen in een zeker aantal tegelijk per karavaan naar die plaatsen worden vervoerd om er te worden begraventerwijl zoowel bij de voorloopige bewaring als bij het transport en de begrafenis de zorg voor open bare gezondheid op de ergerlijkste wijze wordt verwaarloosd. In welke mate de ziekte gedurende de laatste tien jaren in het genoemde hoogland heeft ge- heerscht is onmogelijk na te gaan, doordien de bewoners uit vrees voor afsluiting het bestaan en de verspreiding der ziekte steeds trachten geheim te houden. Toen zij er in 1871 in ruime mate heerschte en er eene ofificieele Com missie van vier geneeskundigen aankwamwas deze niet in staat om door te dringen tot de binnenlandsche districten vanwaar de ziekte was uitgegaandaar de omwonende stammeu hen eenvoudig met den dood bedreigden voor het gevaldat zij niet dadelijk terugkeerden. In Februari 1877 bereikte de pest, in ooste lijken loop, de provincie Gbilnn aan de Kaspi sche Zee, alwaar de hoofdstad Rescht zwaar geteisterd werd. Aldaar bestaat een druk verkeer

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1