Rusland. Turkije. Oostenrijk. Italië. BINNENLAND. over zee met het gouvernement Astrakan, terwijl te land met de stamverwante bewoners van oostelijk Kandasie een levendige, inzonderheid een uitgebreide sluikhandel in koffie en thee, plaats heeft. Wegens deze vele ïelatiën is het geen wonder, dat gelijk thans uit verschil lende geloofwaardige bronnen eenstemmig wordt verzekerd reeds in Mei 1877 en vervolgens herhaaldelijk op verscheidene plaatsen in het zuiden vau het gouvernement Astrakan ziekte gevallen zijn waargenomen, dikwijls in een groot aantal te gelijk en onder nagenoeg dezelfde ken- teekenen als tegenwoordig te Wedljanka, ofschoon met eeu betrekkelijk gunstiger verloop. In een dezer gevallen verklaarde de patiënt, zijne ziekte bepaaldelijk daaraan te moeten toeschrijven dat hij huiden uit Perzië had aangeraakt. Voordat te Wedljanka de ziekte in ruime en hevige mate uitbrak hadden er zich gevallen in lichten graad voorgedaan; en Wel tijdens de drooge koude in November. Toen in het laatst dier maand en in het begin van December eene tem peratuur van pl. m. 2 tot pl, m. 14 graad Reaumur met vochtige lucht en nevelig weder volgde, kreeg de ziekte plotseling eene groote uitbreiding en een schrikwekkend verloop. Na genoeg die zieken, ongeveer 300, bezweken spoedig, terwijl de meeste der overige bewoners de vlucht namen en daardoor de verdere ver spreiding der ziekte bevorderden. Bij de weder toenemende koude sedert 24 December is zij even snel verminderd. Bij de eerste uitzending van miliiairen tot het vormen van een cordon moesten er terstond negentien plaatsen worden ingesloten. Om na ljet overslaan der besmetting naar Zaritzyn (het eindpunt van het Russische spoorwegnet, op on geveer 16 Duitsche mijlen van den 'besmetten kring gelegen) te voorkomen, werd er nog een speciaal cordon getrokkenaanvangende ten Noordén van SvedneProgomnoje, aan den lin keroever der Wolga, en loopende over Werchne en SredneAchtubinskoje, vervolgens over de Wolga nabij de Duitsche kolonie Sarepta en eindigende bij Ostradnoje. Volgens de jongste berichten was dit cordon in het noordwesten thans zoodanig verlegd dat 'Zaritzyn voor alle ander verkeer dan per spoortrein ontoeganke lijk is. Binnen den kring van het eerste der hierboven vermelde cordons hebben zich alleen in den zuid- oostélijken hoek, te Selitrenoje, in de laatste dagen nieuwe ziektegevallen voorgedaan. Doch sedert .28 Januari is dit evenzeer het geval ge weest te Kenselikeja, gelegen ten zuidoosten van Selinetraje buiten het cordon. Ook daar echter zijn dadelijk de maatregelen van afsluiting en ontsmetting toegepast. In het gouvernement Saratow, alwaar het bestuur een eigen cordon tegen het gouvernement Astrakan heeft aange legd, alsook in de overige Russische gouverne menten, is tot nog toe geen geval van pest Regeering in het vredeswerk van Berlijn verde digend, o. a. deze beteekenisvolle zinsnede heeft ;ebezigd „Geenerlei verandering mag voortaan in het Berlijnsch verdrag komen zonder dat Italië een daarmede equivaleereud voordeel ver- krijge." De oud-Minister Cairoli beroemde er zich op, zijn zelfstandigheid te hebben bewaard tegenover de openingen, welke hem door Engeland zouden zijn gedaan met betrekking tot het evenwicht in de Middellandsche en in de Zwarte Zee. Hij trachtte zijn houding te rechtvaardigen in de quaéstie der manifestatiën van ,,1'Italia irre denta", legale manifestatiën, z. i., die men door onderdrukking slechts had kunnen aanvuren. Uit St. Petersburg verneemt the Globedat de Chineesche generaal Deenk Sambal uit'Pe king te Kashgar is aangekomen en het opper bevel over het Chineesche leger heeft overge nomen. Generaal Tso-Tsun-Tan blijft gouverneur van Oostelijk Turkestan. Versterkingen van artillerie en cavallerie zijn met den generaal aangekomen. Kolonel Pejewalsky zal Zaterdag zijn ex peditie naar Thibet aanvaarden. Zijn gevolg zal bestaan uit twee officieren, twee scherpschutters, vijf kozakken en een tolk van Kuldja. De ba gage zal vervoerd worden door 30 kamcelen. Ook maken verscheiden paarden den to,cht meê. De expeditie zal over SemipalatinskZaisan Khami en Shadjni naar het Himalaya-gebergte reizen, waar men in de lente van 1880 denkt aan te komen. De Golos beschrijft 1 de zitting van den Gemeenteraad van M'oscou van den 28n, waar het zeer onstuimig moet zijn toegegaan. De leden drongen er zeer ernstig op aandat de stad onmiddellijk gedesinfecteerd zou worden en dat er maatregelen werden genomen om de ge meenschap met het Zuiden af te sluiten. Aan het Dagelijksch Bestuur werd een crediet van 2 a 300,000 roebels voor sanitaire doeleinden gegeven. De Warsaw Dnevnik bericht, dat te Plotsk de pokken-epiidemie is uitgebroken. Zes dorpen waren aangetast. Van de 150 lijders stierven 50 pet. In de provincie Suvolks wordt het district Dubiach bezocht door gevlekte typhus. De Odessa Listok bericht, dat in de vorige week het sterftecijfer te Odessa „slechts" 41 van de 1000 bedroeg! St. Petersburg, 6 Februari. Het definitief tractaat tusscben Rusland en Turkije is onder teekend. De bevelen tot ontruiming van hef Turksche gebied zijn aan de bevelhebbers der troepen gezonden. De veepest in Duitschland heeft tot heden ongeveer 2100 runderen, 1200 schapen en ruim 300 geiten als offers geeischt. In slechts een district van Pruisen nam de ziekte nog toe én overal elders gestadig af. Reeds zijn 10 plaatsen weder vrij van ziekte verklaard, doch nog 16 als besmet beschouwd, zoodat het vervoer per spoor nog dezelfde belemmering ondervindt. De handel staat nagenoeg stil, want overal trekt men zich terug. De lage prijzen der producten dragen hiertoe ook het hunne bij. De algemeene schaarschle van geld maakt hier en daar menig verkooper genegen om een minderen prijs voor lief te nemen. In Holstein-, Oost-Friesland en Oldenburg is, bij de aanhoudende sluiting var. de Nederlandsche grenzen, zóóveel gekocht, dat 't daar tot een stilstand zal moeten komen. De prijzen voor slachtvee zijn overal dalende, daar de handel slapper wordt. De besluiten van de Weenër commissie tot overweging van maatregelen tegen de versprei- I ding van de pest zijn officieel' aan de Porte medegedeeld. Ook de Servische Regeering heeft reeds stappen gedaan om zich bij de dooi de overige belanghebbende Staten genomen maat regelen aan te sluiten. Triest6 Februari. Volgens een telegram van den consul-generaal te Salonika aan de ma ritieme antoriteiten werd de in het dorp Sani- kawa bij Xanthi uitgebroken ziekte herkend als vlektyphus met één geval van Metastasis bubo- nica; dientengevolge won de maritieme overheid te Triest het advies van het geneeskundig staats toezicht in dat de ziekte voor hoogst verdacht en identiek met de Oostersche pest verklaarde. Na gedachten wisseling per telegraaf met het ministerie van koophandèl en de Hongaarsche maritieme autoriteiten te Fiume werd aan de havenbeambten en beambten van het geneeskun dig staatstoezicht bevolen, tegen de vaartuigen uit alle Turksche havens aan de Aegeïsche zee, die na den 4den Februari van daar vertrokken aan te wenden de voorgeschreven maatregelen De zeer laconische berichten omtrent de poli tieke debatten in de kamer worden door bijzon dere mededeelingen aangevuld. Het blijkt daaruit, dat de heer Oispi, de politiek der liberale Ka binetten en het aandeel van de Italiaansche Waalwijk, 8 Februari 1879. Door de Commissie der hardrijderij op schaatsen alhieris zooals aanvankelijk het voornemen waseen vijfdegedelte van de opbrengst der inteekenlijst ad f 12,7 5 aan den armmeester deu heer J. van Doorn overhandigd, ter uitrei king. aan enkele zeer behoeftige gezinnen. Door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Tilburgis het volgende schrijven aan Zijne Excellentie den Heer Minister van Water staat, Handel en Nijverheid verzonden den 28 Januari jl. Wij vermeenen verplicht te zijn in het belang van vele handelaren in deze gemeentede aan dacht van Uwe Excellentie te vestigen op eene hier bekend geworden omstandigheid, namelijk, dat de Maatschappij „Grand Central Beige" eene wijziging gaat brengen in de vastgestelde treinen tusschen Tilburg en Turnhout. Het zou te bejammeren zijn, dat de trein, die hier des morgens te 10 uren aankomt en te 1 uur wederom vertrekt, zou worden opgeheven, eene veranderingdie naar het schijntde genoemde maatschappij op het oog heeft. Handelaren en ingezetenen uit Alphen, Baarle- Nassau en andere in den omtrek gelegen ge meenten, zijn gewoon hier de Vrijdagsche markten en de acht jaarmarkten te bezoeken. Zij komen gewoonlijk met den trein van 10 uren en vinden den tijd om hunne werkzaamheden te verrichten en te 1 uur huiswaarts te keeren. Worden dje lieden genoodzaakt des morgens zeer vroeg omstreeks 6 urenhier aan te komen en tot des avonds laat te verblijvendan zullen velen die aan deze wijze van de Tilburgsche markten te bezoeken gewoon zijn, een groot ongerief ondervinden en den handel zal een beduidend verlies worden toegebracht. Ongetwijfeld zijn de voorwaarden van concessie door Neêrlands Regeering goedgekeurd en onge twijfeld zal ds Spoorweg-maatschappijniet zon der de bewilliging van uwe Excellentie en alleen naar eigen goeddunkenbestaande bepalingen kunnen wijzigen zonder rekenschap te houden met het algemeen belang. Wij onthouden ons voorzeker om eenige be schuldiging te werpen op de Maatschappij meer genoemd doch men schroomt hier en in den omtrek niette doen hooren dat de Directie der maatschappij het er op toelegtom de lijn Tilburg-Turnhout zoo ondoelmatig mogelijk te regelenten einde daardoor de lijn Tilburg- Rosendaal in opbrengst te verboogeu. De be doeling der maatschappij zal door Uwe Excellen tie wel begrepen worden en hier betreuri men te meer die regelingomdat men aanvankelijk zoo ingenomen was met de lijn Tilburg-Turn hout in rechte verbinding met de zuidelijke provinciën van België. Wij eindigen met het bescheiden verzoek, dat het Uwe Excellentie moge behagen, bij de maatschappij Grand Central Beigeniet toe té geven tot het maken van veranderingen waartoe zij zonder de goedkeuring van Uwe Excellentie niet bevoegd is. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Tilburg J. H. A. DIEPEN, Voorzitter. A. J. C. DAAMEN, Secretaris. De hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Noordbrabant, de heer F. C. Bake, heeft aan het Gedeputeerd Bestuur van dat ge west een uitvoerige en zaakkundige memorie geleverd omtrent de eischen die z. i. voor Ne derland in het algemeen en voor Noordbrabant in het bijzonder, met het oog op het openbaar belang, zouden moeten worden gesteld bij het verleenen van gunningen voor den aanleg van straatspoorwegen (wet van 9 Aug. 1878, Stbl. no 124). Dit belangrijk stuk zal door Ged. Staten aan den Minister van Waterstaat enz. en in verband met de aanhangige verzoeken om vergunning tot het berijden der bermen van provinciale wegen met stoomtramwagens, ook aan de Prov. Staten worden medegedeeld. De Zweedsche Tandstickor zijn, blijkens onderzoek van dr. Üle, den bekenden handels- scheikundige, niet onvrij van vergift. Maakt men namelijk van 10 origineele Jöngköping- lucifersdoosjes (handelsmerk2 hemispheren) de bruine strijkvlakte los en behandelt die op gepaste manier, dan verkrijgt men een sterken metaalspiegel, die grootendeels uit antimonium en gedeeltelijk uit arsenik bestaat. In elk doosje zijn ongeveer 60 houtjes. De bruine strijkvlakte is juist genoeg, om die te ontsteken, waarbij het daarin bevatte antimonium en arsenik verbran den, zich met de lucht vermengen en gedeeltelijk worden ingeademd. De zaak verdient nader onderzocht te worden. De trein, die Dinsdag-avond ten 10 ure uit Berlijn naar Amsterdam vertrok, is nabij Posta, tusschen Minder en Rheine, ontspoord dooi het springen van een wielband. De waggons volgden door dit defect de locomotief niet langer, geraakten uit het spoor en sloegen van den weg; een postwagen werd zelfs in de glasfabriek vap de firma Meijer uud Schwartze geslingerd en richtte daar niet weinig verwoestingen aan. Ge lukkig is bij het ongeluk niemand gedood, maar verscheidene personen zijn verwonddaaronder de hoofdconducteur, een drietal postbeambten en ook' eenige passagiers. De postwaggon, een goederenwagen en een paar personen waggons zijn vernield. De weg is nog versperd. De dagbladen van Turijn maken melding van het overlijden van baronesse Fanny Martin uit Brussel, die zich indertijd wegens gezondheids redenen te Milaan vestigde. De baronesse was een gevierde schoonheid, zeer beschaafd en ont wikkeld. Zij opende hare- salons in de Via Castelfidardo en een paar maal in de week ver zamelde zich daar de bloem van den adel. Zelfs Koning Victor Emanuel behoorde tot hare be wonderaars. Zij gaf in alles den toon en werd in Milaan de „Mode-Koningin" genoemd. Diezelfde vróuw stierf op 41-jarigen leeftijd te Turijn, op een zolderkamertje op een stroozak. Drie honden, die zij uit Milaan had medege bracht, de eenige herinnering van de vroegere weelde, stonden om haar legerstede te janken Daardoor werd de opmerkzaamheid van andere bewoners van het huis gewekt en vonden zij de arme dood. Den dag voor hare begrafenis kwam nog een aangëteekende brief uit Brussel. Die onderstand kwam te laat. Een leerkooper uit Siegen heeft aan de Köln. Ztg. een graphisch overzicht gezonden der lederprijzen over de laatste 25 jaren. De prijs was, vooral wat .zoolleer betreft, in al die jaren, het vooijaar van 1855 uitgenomen, niet zoo laag als tegenwoordig. De prijzen van schoenen en laarzen, voegt de berichtgever er bij, gedu rende den duren tijd merkelijk verhoogd, blijft thans op dezelfde hoogte, terwijl de qualiteit door het bezigen van slecht Amerikaansch leer er veel minder op is geworden. De wereldbekende bierbrouwerij te Pilsen, Bürgerliches Brauhaus, is er niet best aan toe. Het is gebleken, dat het grootste deel van het in de kelders aanwezige bier totaal bedorven is. De schade wordt op 300.000 fl., volgens andereu zelfs op 500.000 fl. begroot. l)e brouwmeester die gedurende dertig jaren die betrekking be kleedde, is terstond ontslagen, omdat het geble ken is, dat hij door zonderlinge handelingen bij het brouwen, de oorzaak van het gebeurde is. Het bestuur, belast om de handelingen van den brouwmeester na te gaan, is op een .vergadering van belanghebbenden zoo scherp aangevallen, dat al de leden hun ontslag namen. Woensdag-avond ten half tien liepen langs de Groote Markt te 's-Hage twee beschonken mannen, die met elkander twist hadden. Een herberg passeerende, wilden zij daar het geschil afdrinken, doch nauwelijks binnen kregen zij nu weder onaangenaamheden met personen die zich daar bevonden, zoodat de een den ander door de ruiten gooide. De politie maakte aan het geschil ten slotte een einde. Donderdag-morgen omstreeks 4 ure is een felle brand uitgebarsten in een perceel in de Lange Smeesteeg te Utrecht, bewoond door twee huisgezinnen. Door de spoedige werking der twee spuiten wist de brandweer het vuur tot slechts ééne kamer te beperken, die dan ook geheel uitgebrand is. De dochter eener arme weduwe moest, wegens ziekte, tusschentijds haar dienst verlaten en had eenige moeite om het haar toekomende loon te krijgen. De moeder sprak er een ad vocaat overdie binnen weinige dagen de ver schuldigde som wist los te krijgen. Hiervan werd aan de arme vrouw f 7 ter hand gesteld terwijl de rechtsgeleerde het overigezijnde f 18.46, voor zijn bemoeiingen behield. Boven dien moest de tegenpartij hemboven het ver schuldigde loon der dienstmeidnog f 2.80 betalen. De bemoeiingen van den advocaat hadden bestaan in het aanhooren van de be zwaren der weduwe, het schrijven van een brief en een briefkaart aan de tegenpartijhet ont vangen van het geld en het uitbetalen van de f7. Dit feit wordt medegedeeld in de Provin ciale Groningsche Courant. Men zal zich herinneren welken opgang eenige jaren geleden de Amerikaan Rarey maakte, met de door hem uitgevonden en in pracfi/'k gebrachte methodeom onhandelbare paarden in korten tijd te temmen en gedwee te maken. Thans wordt te Parijs weder een nieuw stelsel, om hetzelfde doel te bereikenaangekondigd. Zondag zouden de proeven wat de toepassing daarvan vermag, geleverd worden in de manége Duphot. De gevaarlijkste, weerspannigste paarden, aangeboden door wie maar wildezouden op staanden voet getemd en gedresseerd worden, volgens hèt bedoelde nieuwe stelseldat door Raabé en andere bekende sommiteiten in het vak zeer'wordt goedgekeurd. i Gisteren-avond werd in het koffiehuis „die Port von Cleve", te Amsterdam, eene proef ge nomen met electrische verlichting in cylinder- vormige lantaarns. Nadat in den aanvang hier en daar eene hapering was ontdekt en kleine moeilijkheden in de practische toepassing waren overwonnen branddehet licht in zijn volle krachtzoowel in de zaal als daarbuitenden avond in den dag herscheppende. Van de drie toestellen aan den N. Z. Voorburgwal bleef één nagenoeg ongebruikt, zoodat daar twee gloeiende bollen haar stralen verspreidden en inderdaad zooveel licht gaven dat de derde niet noodig was. Onderscheidene raadsleden benevens de burgemeester met de wethouders Tromp, Driessen en Van Tienhoven namen de uitgebreide ma chinekamer de toestellen en de werking van het licht in oogensehouw. Tot 15 Februari a. s. zal het eiken avond branden. Eene mystificatie die velen heeft doen lachen. In het begin der maand Januari werd door de Parijsche bladen medegedeeld dat de rijtuigen op de staats-spoorwegen te beginnen met 15 Januari, alle verwarmd zouden worden, en wel naar het systeem van den Ingenieur Sun. Dat bericht verheugde de Franschen zeerdie buitendien dezen winter reeds genoeg van de koude te lijden hebben gehad. 15 Januarikwam, maar geen verwarming van de spoorrijtuigen tweede en derde klasse. Geen woord van het bericht was fwaar. Men onderzocht en kwam tot de volgende ontdekking(De mededeeling was door een spotvogel in den hiervolgenden vorm aan een der dagbladen gezonden)„Naar men verneemt, zullen de rijtuigen op de staats spoorwegen, te beginnen met 15 Juli, naar be systeem Sun verwarmd worden." De redactie van het blad hield „Juli" voor eene schrijffout en maakte er „Januari" van, en aan het woo sun (zon) liet zij ter verduidelijking den tl e van „ingenieur" voorafgaan. In dien vorm we de mededeeling door de andere Parijsche blade overgenomen.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2