Nummer 115. Donderdag 13 Februari 1879. 2?. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. öe Echo van het Zuiden Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00, franco per post door bet geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 17 regels f 0,60, daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. ELECTRISCHE VERLICHTING. I. De electrische verlichting is op dit oogen- blik wel de voornaamste quaestie op prac- tisch-wetenschappelijk gebieden meer dan eene andere, wekt zij, wat trouwens uit den aard der zaak vrij natuurlijk is, de leven dige belangstelling op, zoowel van degenen die haar uit een zuiver wetenschappelijk oogpunt beschouwenals van hendie er voornamelijk een middel in zien, waardoor de electriciteit ook op deze wijze voor het al gemeen belang van het grootste nut kan wezen. lederen dagom zoo te zeggen wordt het onderwerp uitgebreid en komen ons nieuwe toepassingen of vernuftige uit vindingen verrassen of worden feitendie hierop betrekking hebben en tot nog toe niet duidelijk te verklaren waren, opgehelderd. Men heeft beweerd, bij het zien van de prachtige electrische verlichting van sommige pleinen en stratenen ook ran groote ge bouwen te Parijs, dat dit alleen geschiedde ter eere van de Wereldtentoonstelling; dat men zich de aanzienlijke kosten voor dien betrekkelijk korten tijd wilde getroosten, om Parijzenaars en vreemdelingen niets te ont houden wat luister aan de groote stad zou kunnen bijzetten, en dat de verlichting wel met de tentoonstelling zou eindigen en de gasverlichting weer als van ouds haar onbe twiste heerschappij zou gaan voeren; doch voor dit beweren, dat als calmens waarschijn lijk ontstaan is in het brein van een of anderen angstigen houder van aandeelen in gasfabrieken, behoeft thans wel geen vrees meer te bestaaneti ofschoon wij nog niet in dat gelukkige tijdperk leren, dat ons door de tijdschriften is voorgespiegelddien tijd namelijkwanneer we slechts op een knop te drukken hebben om onmiddellijk licht te nebben, een zacht licht, een helder en ge lijkmatig licht, kortom een licht, veel beter dan het gewone en minstens driemaal zoo goedkoop, de goede zaak smokkelt zich toch langzamerhand binnen en met gespannen aandacht zit men op den uitkijk om te vernemen, of de „Napoleon der uitvindingen", zooals Edison wel eens genoemd wordt, er ten slotte toch niet in zal slagen, zijn door hem beloofde, maar tot nog toe niet gegeven verdeeling van het electrische licht tot stand te brengen. Menigeendie in den laatsten tijd her haaldelijk over electrisch licht hoort spreken •Me beweging nagaat, die er over deze heerscht, zal allicht in de meening Jttheeren, dat het hier een uitvinding van en lateren tijd geldt. Dit is intusschen 11161 het gevalhet electrisch licht heeft ev«ials zooveel andere uitvindingen of toe lagen op industrieel gebied, reeds een nJ groot tijdperk achter zichsinds voor 1 eerst er over werd fvenrmVtm P/uv). ir. het eerst er over werd gesproken. Reeds in jaar 1818 tochwerd het licht door amphej Davy, een van de grootste natuur- t* fetlontc^h- Davy namelijk bracht 66 koolspitsen in den keten van een zeer beid - batterii en bevonddat zoodra Mi6 fP^sen met elkaar in contact werden 8 racht en de stroom gesloten was, deze r 8terk in temperatuur toenamen. Toen hij ze op geringen afstand van elkaar ver wijderde vormde zich tusschen beide etn sterk lichtende streep, die hij den naam gaf van galvaniscken licMboog. Dit licht had merkwaardige eigenschappen een buitenge wone helderheid, die het licht van alle tot nog toe bekende lichtbronnen verre overtrof en slechts met dat van de zon kou verge leken worden, en een bijzonder hooge tem peratuur, hoog genoeg om platina, het metaal dat het moeilijkst smelt, vloeibaar te maken. Het electrische licht was dus ontdekt, maar aan zijn industrieele toepassing viel voorshands nog niet te denkenen Davy maakte zich op dit punt ook geen illusiën, daar de bijzonder hooge kosten, waarvoor het verkregen was (hij gebruikte een batterij van drie duizend elementen), iedere aanwending op practisch gebied onmogelijk maakte. Eerst in lateren tijd, toen men door verschillende ontdekkingen, door toepassing van physische wetten, op vernuftig samengestelde werktuigen in staat werd gesteld het licht op goedkoopere en meer eenvoudige wijze te verkrijgen, kreeg het licht meer en meer beteekenis op in dustrieel gebied. Bij de electrische verlichting moet men letten op twee deelendie van elkaar onaf hankelijk zijndoch die samen het licht voortbrengen Op de inrichtingen waardoor de electri citeit wordt voortgebrachten op de toestellen, die dienen om de voortgebrachte electriciteit in licht over te zetten. De voor de verlichting benoodigde electri citeit kan men zich verschaffen door gebruik te maken van galvanische batterijen of van toestellen, die bepaaldelijk voor dit doel ge construeerd zijn en door een of anderen moteur, een stoommachine, in beweging ge bracht worden. Met deze toestellen wordt tegenwoordig in het groot steeds de electri citeit opgewekt, daar het gebruik van een batterij veel te omslachtig en bovendien, zooals reeds boven is medegedeeldveel te kostbaar is. De beschrijving dezer inrich tingen kan hier moeielijk gegeven worden. Wij bepalen ons dus tot de mededeeling, dat hun beginsel berust op een door Earaday ontdekt verschijnsel, dat op het volgende neerkomtwanneer men met een magneet snel een geïsoleerden koperdraad nadert, die om een verkregen kern gewonden isdan ontstaat daariu een krachtige electrische stroom, die echter van zeer korten duur is, terwijl bij plotselinge verwijdering van de kern, ook een electrische stroom wordt op gewekt, die van tegengestelde richting met den eersten is. Door toepassing en uitbrei ding van deze ontdekking heeft men van lieverlede verschillende toestellen geconstru eerd, waarvan die van Gramme het meest gebruikt wordt. Deze machine, waarmede door den heer Mascart, professor aan het College de France, uitvoerige proeven genomen zijn, beveelt zich aan om haar lagen prijshaar groot nuttig effect (de stoomkracht, die gebruikt wordt om deze machinen in beweging te brengen, wordt bijna geheel en alen althans meer dan bij eenigen anderen toestel, in electrici teit omgezet) en om de geringe ruimte, die zij inneemt. Zaterdag heeft de nieuwe President der Fran- sche Republiek het corpdiplomatique ten gehoore ontvangen en bij die gelegenheid geconstateerd, dat de betrekkingen van Frankrijk tot het bui tenland uitstekend zijn en het Republikeinsche gouvernement al het mogelijke doen zal om ze te bevestigen. Grévy bracht voorts aan de ver tegenwoordigers der Mogendheden zijn dank voor den spoed, waarmede zij de betrekkingen met den nieuwen President hadden geregeld. In den Ministerraad houdt men zich bezig met de quaestie der amnestie. De commissie van onderzoek naar den toestand der politie te Parijs moet reeds hebben voorgesteld een aantal agenten te verwijderen. Voor velen is het nog twijfelachtig, wat de richting van het Kabinet Waddington in Frankrijks handelsstaatkunde zal zijn. Maar wat de protectionisten ook zeggen mogen, schrijft de Parijeche correspondent van de Time», ik heb naar aanleiding van hetgeen mij medegedeeld is door senatoren en afgevaardigden, die op de hoogte zijn, de overtuiging gekregen, dat er in de Kamers eene meerderheid is, die de vrijhan delsbegrippen niet wil loslaten maar tevens dat er geen meerderheid gevonden wordt, die verder wil gaan dan de bestaande tractaten. Indien er thans onderhandelingen aangeknoopt werden op den grondslag der tractaten van 1560, dan zou men, naar ik geloof, spoedig tot eene duurzame overeenstemming komen. Maar aan een breeder grondslag valt niet te denken. Het zou dwaas zijn van een der onderhandelaren, zoo iets te verwachten. Zaterdagmiddag had in eene smederij in de rue Clignancourt tc Parijs een vreeselijke ontploffing plaats, welke de geheele buurt in rep en roer bracht. De smidsknechts hadden bij hun werk vuur noodig, dat door middel van een grooten blaasbalg, zooals er in elke smidse een wordt aangetroffen, onderhouden werd. Het tegenwicht van dat werktuig bestond in een granaat, welke de smidsbaas indertijd zelf ge ledigd had, zoodat er niet het minste gevaar van gevreesd werd. Eensklaps echter deed zich nu een geweldige slag hooren, veroorzaakt door het springen van den granaat, welke een onbe schrijfelijke verwoesting aanrichtte. Een der werklieden, een man van 50 jaren, werd door een splinter van den granaat aan het hoofd ge troffen en ernstig gewond. Hij werd terstond naar het gasthuis overgebracht, maar bezweek onder weg. De zoon des huizes, 23 jaren oud, werd licht gewondeen ander werkman bekwam kneuzin gen. Al de ruiten, welke zich in het huis be vonden, zijn door het dreunen van den slag verbrijzeld. De aangerichte schade is zeer be langrijk. De te Taschkend gevestigde berichtgever van den New-York Herald weet te berichten, dat generaal Kaufmann een brief van den Gou verneur van Samarkand heeft ontvangen, waarin deze hem mededeelt dat generaal Rosgonoff, die den voortvluchtigen Shere-Ali begeleidt, zonder den Emir uit Masarecberiff is opgebroken. De Emir was met zijn tolk en zijn geneesheer te Tachkourgan gebleven, daar hij zich te ziek ge voelde om verder te gaan. Hij zou nu een vier tal vertegenwoordigers naar Taschkend zenden. Generaal Rosgonoff werd den 20 Februari te Taschkend verwacht. Dezelfde correspondent bericht nog, dat Yakub- Khan dagelijks aan zijn vader rapport maakt en dat de Engelschea, hoewel ze met volle handen het geld onder de bergstammen uitstrooien, slechts met de uiterste bedachtzaamheid voor waarts trekken. Want nauwelijks hebben de wilde bergbewoners het geld ontvangen of z« vallen opnieuw de Engelsche transporten aan. Eene Engelsche kolonne en de Zoeloe's zijn met elkander in botsing geweest, met het gevolg, dat de laatstgenoemden op de vlucht sloegen. De Engelschen verloren bij dit geveeht slechts twee dooden en veertien gekwetsten. Een leger van 10.000 Zoeloe's trok voor eene andere Engelsche kolonne terug. Sir Bartle Frère heeft geproclameerd dat de oorlog niet tegen het Zoeloesche volk, maar tegen Cetawayo gericht is. Hij noodigde alle vreed zaam gezinden uit, zich bij de Engelsche troepen aan te sluiten. De groote werkstaking te Liverpool begint onrustbarende verhoudingen aan te nemen. Don derdag staakten ongeveer 4300 kolendragers het werk, niet omdat hun loon verminderd was, want daarvan was geen sprake, maar bloot uit sympathie voor de werklieden in de dokken, die openlijk hadden verklaard, dat de heeren wel zouden toegeven, wanneer eerst de kolen- dragers maar aan de strike deelnamen. De werkstaking onder de kolendragers is wer kelijk een ernstige zaak, daar de stoombooten, ook wanneer zij zonder lading de haven verlaten, den noodigen kolen voorraad aan boord moeten hebben. De dok-werklieden hielden gisteren een meeting, die door duizenden werd bijgewoond. Denzelfden dag begonnen ook de matrozen der in de havens liggende schepen een strike, waar schijnlijk om de dokarbeiders in hun eiachen te ondersteunen. De handel zal onder die omstandigheden spoe dig volkomen gestremd zijn. Gister, na afloop van de meeting, schoolden de werklieden in groote massa's te zamen, om de uit Bristol ontboden werklieden den arbeid te verhinderen. Bij die gelegenheid werden vele goederen beschadigd, die op de kaden gereed lagen om in de schepen te worden geladen. Het gelukte eindelijk aan de politie om de bel hamels uiteen te jagen. Uit Londen zijn driehonderd man infanterie en tachtig cavaleristen afgezonden om de orde onder de werkstakers te handhaven. Het lichtebuiten alle verhouding tot hunne misdaad staande vonnis, dat aan de Glas- gouwer Bank-schurken is opgelegd, heeft onder het publiek aanleiding gegeven tot een zeer al gemeen misnoegen. Een Bank-directeur (zoo luidt de wel)die ten eigen bate gelden of andere waarden aanwendtstrijdig met de schrif telijk daaraan gegeven bestemming en met schen ding der goede trouw, kan veroordeeld worden tot tuchthuisstraf voor zevenof tot gevangenis straf voor twee jaren. Voorts staat er geschreven, dat tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld kan worden elke Bankdirecteur, die „maakt of uitgeeft, of helpt maken of uitgeven eenige geschreven verklaring of rekening, welke hij kent als valsch, met toeleg tot het bedriegen of oplichten van eenig lid, aandeelhouder of crediteur der Bank." Waarom dan vraagt men is eenen Potter en eenen Stronach niet het maximum der straf op gelegd? Mochten er verzachtende omstandig heden gelden voor ellendelingendie in koelen bloedefijn berekendonder het masker van deftige soliditeitzooveel duizenden onnoozelen in kommer of armoe stortten? Moeten deze „heeren'', die milliocnen stelen met handschoenen aan vrijloopen met weinige maanden terwijl een arbeiderdie uit honger bij een bakker

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1