Duitschland. Oostenrijk. Italië. Rusland. Turkije. BINNENLAND. eene ruit stuk slaat en een brood steelt „met inbraak", .daarvoor jaren boeten moet Is dat gerechtigheid Aan de Kölnische Zeitung werd voor een paar dagen uit Londen gemelddat de com munistische vereenigingen aldaar Gambetta ter dood hebben veroordeeld. De Engelsche politie zou de Frapsche overheid hiervan verwittigd en haar waakzaamheid aanbevolen hebben. In de jongste zitting van den Duitschen Bonds raad zou besloten zijn het ontwerp betreffende de straf-bevoegdheid van den Bijksdag overeen komstig de bekende wijzigingen der commissie goed te keuren. In de Wurtemburgsche Kamer is met 55 tegen 22 stemmen eene motie aangenomen tegen het bovenbedoelde „muilkorf-ontwerp". De Pruisische Landdag heeft Zaterdag bij tweede lezing den algemeenen dienst der financiën aangenomen. In eene avondzitting is daarop de geheele Staatsbegrooting in tweede lezing goed gekeurd. Het budget heeft een eindcijfer van 711,500,750 Mark. De Duitsche gezant te Koppenhagen blijkt teruggeroepen te zijn op eigen verzoek en wél omdat zijn vrouw niet bestand was tegen het Noordelijk klimaat. Dat zijn vertrek geen vij andige bedoeling heeftblijkt duidelijk uit de omstandigheidBat terstond door Duitschland een nieuwe vertegenwoordiger is aangewezen baron Magnus te Stuttgart. - Volgens de Weser Zeitung zou de toestem ming der Pruisisische regeering tot het heffen van een inkomend recht op alle ingevoerde ar tikelen verzekerd zijndoch zou zij besloten hebbenovereenkomstig het voorstel van den minister van financien Hobreehtin den Bonds raad tegen een algemeen .recht van doorvoer te stemmen. De verwerping van dit laatste recht zo,u zelfs de voorwaardezijn waarop de Pruisi sche regeering hare toestemming tot een algemeen invoerrecht zal geven. Dit sluit natuurlijk ook Pruisen's toestemming [tot een invoerrecht op granen en vee in. Tegen dit voornemen open baart zich een levendige tegenstandwaarbij zich van lieverlede alle gemeenteraden der steden van eenigen omvang" of beteekenis aansluiten. Oqk Berlijn heeft dit voorbeeld gevolgd en met 60 tegen 21 stemmen besloten een adres aan den Bijksilag te zenden om tegen dit „duurder maken der eerste behoeften" ten krachtigste te protesteererf. De correspondent van den Daily Telegraph te Weenen seinde naar Londen het volgende bericht ovër de pest De Duitsche Begeering heeft voor eenige dagen van haren gezant te St.-Petersburg berichten over de pest onevangen waardoor die zaak in geheel ander licht verschijnt als in de officieele Bussische rapporten, die Verleden week door von Lungenau naar Weenen zijn gezonden. De Diiitsche gezant constateertdat de epidemie zich verspreidt en reeds de grenzen heeft overschreden van het districtwaar zich volgens officieele berichten hat laatst ziektegevallen hebben voorgedaan. Generaal von Schweinitz dringt er bij zijne regee ring op aan om onmiddellijk energieke maatre gelen ter béstrijding dier ziekte te nemen. Daar enboven begint de Bussische regeering openlijk hare ontevredenheid te betuigen over de maat- relen, door Duitschland Oostenrijk en Kumenië genomen. Zij heeft instructien aan hare gezanten té Berlijn Weenen en Bucharest gezonden ter afkeuring der voorzorgsmaatregelen dier mogend heden welke zij geheel onnoodig acht. Hier over hebben reeds onaangename woordenwisselin gen plaats gehad en in een der conferenties zeide de Bussische gevolmachtigde„Gij wilt ons „als eene verpeste natie behandelen en Busland „van het overige. Europa afsnijden. Gij zegt „dat gij maatregelen zult nemen om de epidemie „te stuiten, maar dit is maar een voorwendsel „.want ik weetdat gij in werkelijkheid voor „hebt hinderpalen te stellen aan den doortocht „van onze legers naar Turkijewant uwe pers „overdrijft kwaadwillig en met opzet het gevaar „van besmetting. Wij zullen u echter niet toe staan om onder den dekmantel van sanitaire „maatregelen eene aan onze belangen vijandige politiek te voeren." Die uitval (voor welks authenticiteit de correspondent borg blijft) is toe te schrijven aan de verbitteringveroorzaakt door de omstandigheid dat ook Kumenie een militair kordon aan zijne grenzen trekken wil. Bumenie is op verzoek van Duitschland tot dien maatregel overgegaannadat ook Oostenrijk- Hongarije zulks wenschelijk had geacht. Een afsluiting der Bumeensche grens zou noodzakelijk een einde maken aan den verderen doortocht van Bussische troepen naar Bulgarije. Zooals men hieruit ziet is de taal in de ver gadering gevoerd echt Bussisch. Het is dezelfde als die welke Dondukoff Korsakoff tegenover eene verzameling gedweeë Bulgalen voert. Ook de correspondent van de Golos verzekerde mij dat men op de officieele Bussische berichten niet in 't minst staat kan maken. Om zekerheid omtrent den toestand te erlangen zal men dus de .berichten moeten afwachten van de interna tionale sanitaire commissie welke volgens de beloften der regeeringen volledig openbaar ge maakt zullen worden. Volgens bericht uit Napels hebben de genees- heeren hun onderzoek ten einde gebracht aan gaande den toestand der geestvermogens van Passenanteden dader van den aanslag op het leven des konings. Zij kwamen tot de conclusie dat Passenante niet aan zinsverbijstering lijdt. Naar het Weener Tagdbladt berichtzouden er te Petersburg opnieuw wanordelijkheden zijn voorgevallen onder de studenten, en wel naar aanleiding van het indienen eener petitie aan den grootvorst-troonopvolgerstrekkende om te ver zoeken dat de naar Siberië verbannen studenten althans hunne straf niet zouden ondergaan zon der een behoorlijk gerechtelijk proces. Ten ge volge van een onschuldige volksoploop, die ont stond toen de deputatie uit de studenten zich ten paleize van den grootvorst aanmelddemaakten de trpepen eene charge op de menigteen ar resteerden een paar honderd personen. Den vol genden ochtend werd bevel gegeven om het transport der twee-en-dertig veroordeelde studen ten onverwijld te doen plaats hebbe i. In de petitie aan den grootvorst wordt gevraagd of de troonopvolger het kan goedkeurendat de meest intelligente zonen- des lands in de Siberi sche wildernis begraven worden omdat zij voor hunne onrechtvaardig bejegende makkers in de bres sprongen. In 'eeh schrijven uit Moskou aan de Köl nische Zeitnng wordt gewezen op het feitdat onder de 50,000 in de steppen wonende Kal- mukken geen enkele arts aanwezig is. De toe stand van vervuiling, in welken deze lieden leven wordt geschetst als verschrikkelijk. Tijdens de pokken-epidemie in 1873 was dan ook de sterfte onder hen zóó grootdat de lijken maar aan den weg gesmeten werden ten prooi aan hon den en roofvogels. Hoe zou het wezen (zoo vraagt men) indien de pest eens ouder hen uitbrak? - Iu de vorige maand hebben de Bussische spoorwegen veel van de sneetiw te lijden gehad. In het begin van Januari woedden de sneeuw stormen op de Bostow—Wladikawkas-baan en ep de KoslowWorpneschBostow-baan; thans schijnen zij gaandeweg hooger naar het Noorden te trekken. Van 20 tot 23 Januari was er in Charkow een ontzettende sneeuwstorm. De Kursk GharkowAsow-spoorweg was aan beide ein den geheel ingesneeuwd. Zevenduizend arbeiders onderhielden godurende twee dagen een weinig beteekenend verkeer voor personentreinen aan goederentreinen viel niet te denken maar op den 27sten werd het verkeer geheel gestaakt. De Charkow Nikolajew- en de Schumy-baan lieten reeds sedert den 8sten Januari geene trei nen'meer loopen. Het verkeer op de Sebasto- pel-baan en op de Moskou Kursk-baan wordt met de grootste inspanning en toch met kolos sale vertragingen gaande gehouden. Ook van andere zijden komen dezelfde berichten. Van drie spoorwegen ontving de Minister per telegraaf klachten omtrent koopliedendie op reis naar een jaarmaarktdrie volle dagen in een station hadden gezeten. Het veel besproken definitieve Bussisch- Turksch vredesverdrag is thans eindelijk tot stand gekomen en werd Zaterdag 11. te Con- stantinopel door prins Lobanoff namens Busland en voor Turkije door Karatheodory en Ali pacha onderteekend. Het tractaat moet bestaan uit een twaalftal artikelen en de voornaamste bepa lingen daaivan zijn de volgende Allereerst worden de wijzigingen erkend, door de Berlijnsche overeenkomst gebracht in het tractaat van San Stefano. De overige bepalingen van laatstgenoemd verdrag zijn deels gewijzigd, deels opgeheven. Het tegenwoordig tractaat regelt voor het vervolg de verstandhouding tus- schen Turkije en Busland. De oorlogschatting wordt bepaald op 800 millioen roebels naar den koers in papier. Eerst later zal de wijze van betaling geregeld worden. De betaling van de onderhoudskosten der krijgs gevangenen dit is een der lastigste punten geweest zal plaats hebben in 21 termijnen. De Porte schijnt alleen de kosten van onderhoud te zullen vergoeden tot aan de onderteekening van het Berlijnsch verdragdaarenboven wordt nog een som afgetrokken voor de werkzaamheden, door de gevangen Turken tijdens hunne gevan genschap in Busland verricht. Geen der betalingen behoeft dadelijk te ge schieden. Een afzonderlijke commissie zal wor den belast met het nazien der rekeningen. On middellijk na de onderteekening van het verdrag maken de Bussen een aanvang met de ontrui ming van het Turksch gebied, die binnen 35 a 40 dagen na de ratificatie van het verdrag zal moeten zijn afgeloopen. De ratificatie moet plaats hebben binnen 14 dagen. Toen het verdrag onderteekend Was, heeft prins Lobanoff aan de gevolmachtigden der Porte te kennen gegeven, dat de ontruiming van Adrianopel en omstreken onmiddellijk zou be ginnen. Aan de respectieve bevelhebbers zijn terstond de noodige bevelen gegeven. Van haar kant heeft de Turksche Begeering Podgoritza in handen gesteld van de Montenegrijnen. Dienzelfden dag sloot de Porte ook met En geland eene overeenkomst, waarbij de staats eigendommen op Cyprus aan den Britschen Staat worden verkocht. De Sultan behoudt zijne par ticuliere domeinen. Best nu nog de altijd nog hangende Turksch- Oostenrijksche overeenkomst en de quaeetie der Grieksche grensregeling. Over deze laatste aan gelegenheid wordt ijverig onderhandeldmaar in den laatsten tijd weer met minder kans op slagen. Waalwijk, 12 Februari 1879. Verleden Zaterdag hield de Gemeenteraad van Waalwijk eene urgente openbare vergadering, Daar onmiddellijk na de voorlezing en goed keuring der notulen van de vorige vergadering op voorstel van den voorzitier, de heer dr. De Haan, de deuren gesloten werden, kunnen wij van het verhandelde geen verslag geven. Alleen valt te vermelden dat de heer Van Iersel voor het openen der vergadering tegen dezelve protesteerdelo. omdat zij belegd was door den eersten wethouder, dr. De Haan, niet tegenstaande de Burgemeester in functie was, en den dag van de onderteekening der convoca tiebiljetten verschillende stukken geteekend had; 2o. omdat de op de eonvocatiebiljetten voorko mende punten van behandeling niet uigent waren volgens zijn oordeel. Op het le punt antwoordde de Voorzitter dat hij het gedaan had op verzoek van den Burge meester, die ongesteld waswat het 2e punt betrof, hieromtrent zouden de leden van den Baad nader ingelicht worden. De Wethouder Van Es verklaarde ook van het beleggen dezer vergadering niets te weten wel was er Dinsdag op de vergadering van B. en W. gezegd dat onder zekere omstandigheden eene vergadering belegd zoude worden maar verder droeg hij er geen kennis vannog Don derdagavond had hij met den eersten Wethouder gesproken, maar deze had hem niets verder ge zegd van het bijeenroepen dezer vergadering. De heer van Iersel verliet onder herhaald protest de vergadering bij het sluiten der deuren. Laatstl. Maandag gaf de Liedertafel Oefe ning en Vermaak haar tweede concert in de zaal van Musi3 Sacrum. Zelden hebben wij de Lieder tafel mei een zóó groot succes zien optreden als wel dien avond. Ofschoon het tegen onze ge woonte is om van de gewone concerten verslag te geven, en hoezeer wij overtuigd zijn dat Oefening en Vermaak onze lofspraak niet behoeft, gevoelen wij ons toch gedrongen dien avond, zoo rijk aan kunstgenot, met een enkel woord te bespreken. Onder de koren, die allen voortreffelijk ge zongen werden, was zeker no. 4 De Grenzen van Richard Hol, het glanspunt van den avond. Deze ingewikkelde compositie, om hare technische moeielijkheden en bijna onoverkomelijke bezwa ren voor zoo velen een struikelblok, werd ten gehoore gebracht met eene juistheid en eene kracht, die zelfs ervaren musici tot bewondering dwongen. Ook de solo-nümmers overtroffen de verwach ting. De heer F. de Cortie gaf ons onder meer een Alpenlied te hooren, zóó fijn van opvatting en zóó keurig van uitvoering dat het talrijke publiek letterlijk in vervoering werd gebracht. Ook de heeren Snijders en Van leisel, trouwens twee goede bekenden, kweten zich uitmuntend. Kortom, het geheele programma, nu en dan ge kruid met zeer aardige scènes en op zulke wijze uitgevoerd, durven wij gerust een der schoonste parelen aan de kroon der Liedertafel noemen. Haar, en haar onvermoeiden directeur vooral, onzen hartelijken dank. Zondagavond wandelde de postiljon Thomas Pluim van Baamsdonk naar Geertruiden- berg. Door vier personen, die hem tegemoet kwamen, werd hij opgenomen en in het water geworpen, nabij de rivierbrug. Met behulp van den brugwachter kwam hij na veel krachtinspan ning op het drooge en was alleen aan de linker wang gekwetst. Zijne aanranders waren hem onbekend. Het ware te wenschen dat er een ijverig onderzoek werd ingesteld, daar deze bal dadigheid een menschenleven had kunnen kosten. Zekere L. te Kaatsheuvel werd verleden Maandagavond, toen hij zich huiswaarts begaf, door iemand overvallen, die hem op vijt plaatsen door zijn ja» sneed, zonder hem echter persoon lijk te kwetsen. Er wordt een onderzoek ingesteld. De Commissaris des Konings in Noord brabant heeft, op voorstel van den Hoofdingen. van 's Bijks waterstaat, krachtens art. 3 der wet van 6 April 1869 (Staatsblad no. 39) ondei dagteekening van 8 Febr., een besluit genomen, waarbij te rekenen van middernacht van 9 op 10 tot middernacht van 13 op 14 dezer, met in achtneming der gewone uitzonderingen, het be rijden der openbare wegen, in onderhoud bij bet Bijk wordt verboden. Naar wij vernemen is de wetsvoordracht tot heffing eener belasting van het kapitaal in portefeuille bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal ingediend. Binnen kort wordt de indiening van het ont werp strafwetboek tegemoet gezien. Tot den „internationalen wedstrijd van sommige fabrikaten en werktuigen, verbonden aan de Tentoonstelling van Nationale en Kolo niale Nijverheid, in Arnhem te houden van 15 Juni tot 1 October 1879, worden toegelaten: 1. Steenvorm-raachines 2. Bouwartikelen van kunststeen 3. Moteurs van 2 tot 3 paarden kracht 4. Brandwaarborgkasten 5. Machines ter bewerking van ijzer6. Machines ter be werking van hout7. Touw van hennep gesla gen 8. Bijtuigen 9. Voorwerpen vervaardigd uit zilver; 10. Watermeters; 11. Naaimachines; 12. Toestellen ter electrische verlichting. Ieder die wenscht deel te nemen aan den wedstrijd, zal daarvan voor 15 April 1879 moe ten kennis geven aan den secretaris van bet bestuur. Voor elk vak worden gouden en zilveren me dailles uitgeloofd, behalve premiën in geld van f 800 tot f 50. Het geheele aantal gouden medailles bedraagt elfdat der zilveren twee en twintig, terwijl het totaal der premiën ruim f 4000 bedraagt. Wederom wordt melding gemaakt van een verbeterd telegraphiscn schrijftoestel. De Nature meldt, dat zekere C. A. Cowper weldra in de vergadering van de vefeeniging van ingenieurs voor telegraphie, een toestel zai tentoon stellen, waardoor het eigen handschrift gemakkelijk en volmaakt wordt gecopieerd. De op 26 Januari 11. begonnen trekking der Parijsclie wereldtentoonstellingsloterij duurt ongeveer 14 dagen. Ten opzichte van de afgifte der prijzen is bepaald, dat prijzen, niet opge vraagd of onafgehaald binnen de drie maanden, volgende op de officieele kennisgeving ter afhaling, gedurende een jaar bewaard worden zonderkos- ten, en na verloop van een jaar en een dag door de zorg der administratie publiek woidet verkocht, terwijl de opbrengst zal gedeponeerd worden in de deposito- en consignatiekas ter beschikking van den rechthebbende. Door den Baad der gemeente 's-Bosch is in zijne vergadering van Zaterdag-avond geko zen tot wethouder de heer A. C. J. Smits, met 11 van de 17 stemmen. De heer A. B. Val der Steen verkreeg 6 stemmen. In dezelfde vergadering werd de heer Smits gekozen tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Te Amsterdam is Vrijdag eene poging tot moord gepleegd. De Amst. Ct. geeft hieromtrent het volgende bericht Gister-avond omstreeks half negen is in de Eerste Bozendwarsstraat een poging tot moord gedaan. Zekere J. G. Taan, een man, al te zeer bekend bij de justitie, begaf zich op genoemd tijdstiq naar de woning van eene vrouw van ongeveer 50 jaar, na kort te voren aan zijne zuster in de Tuinstraat het geld, dat hij bij zien had, te hebben afgegeven, met de woorden, dal hij dit vermoedelijk wel niet meer zou noodi» hebben. In de bedoelde woning aangekomen, zocht de woesteling met de vrouw twist, waartoe minnenijd aanleiding gaf en bracht haar twee o-roote en diepe wonden in het lijf, alsmede een aan den hals toe. Op het geschreeuw om hulp schoten eenige buren toe, waarna de man ziek kalm verwijderde. Een dienaar van politie de' vijfde sectie vond de vrouw badend in bloede" haalde terstond geneeskundige hulp. Toevalug kwam dr. Van der Waal voorbij, die het eerste verband legde en verbood de vrouw te vervoe ren. Zij verkeert thans nog in hoogst bedenke lijken toestand. Taan is vroeger reeds tweemalen veroordeeld geweest wegens mishandeling vrouwen, waarvoor hij een gevangenisstraf 10 en eene van 5 jaren heeft ondergaan. WJ is gisteren avond omstreeks 10 uur in zijn »P' plaats in de nabijheid gevonden en gearresteer Men schrijft uit Texel aan de N. De gemeenschap met den vasten wal is teren weder geopend. Den 8n Januari w" Texel door het ijs ingesloten de daaropvolg«n week vermocht de stoomboot Ada van Holla tusschen hier en Nieuwediep tweemalen ZU^ reis te volbrengen, om den 17n Januari opni^ door het ijs ingesloten te worden. Sedert j tijd werd alleen het postverkeer met eene v soms met buitengewone inspanning, en daI? gebrekkig (want eenmaal was dat vier acn eenvolgende dagen onmogelijk) onderhouden.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2