Nummer 116. Zondag 16 Februari 1879. 2?. Jaargang. rr «- Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmakingen. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. cho van het Eniden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 17 regels J 0,60, daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. De Burgemeester der gemeente Waalwijk, vol doende aan art. 41 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No 85), regelende de samenstelling, inrichting en bevoegdheid der gemeentebesturen, brengt bij deze ter kennis der ingezetenen, dat eene Openbare Vergadering van den Raad dezer gemeente zal gehouden wordenop Zaterdag 15 dezer, des namiddags 6 ure, ter plaatse waar dezelve gewoon is te vergaderen. En zal deze op gebruikelijke wijze worden aangeplakt. De Burgemeester, Dr. DE HAANL. B. Waalwijk, 18 Februari 1879. De Burgemeester van Waalwijk brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat het 8de kwartaals kohier, voor de belasting op de paarden en andere trekdieren, van af heden, gedurende aeht dagen, ter inzage op de Secretarie is nedergelegd, en daarna aan den Heer Rijks-Ontvanger, ter invor- dering zal worden gezonden. De Burgemeester voornoemd, VAN DER KLOKKEN. Waalwijk, 13 Februari 1879. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Op Maandag, 17 Februari, 's avonds ten 7 ure, Voorstelling^door den Koninklijken Doelen „Regt door Zee", in de zaal van „Musis Sacrum". DRUNEN. Maandag 17 Februari, Tooneelvoorstelling door de handboogschutterij „Constanlia" bij J. Elshout. ELECTRISCHE VERLICHTING, n. Nu is het om een oorzaakdie hieronder zal worden medegedeeldbij sommige lam pen, of in het algemeen gezegd bij sommige verlichtingstoestellen noodig, dat de electri— sche stroom herhaaldelijk in zijn richting omgekeerd wordt, wat bij de Gramme-machine niet mogelijk wasvandaar dat voor deze soort van verlichtingstoestellen een andere machine gebezigd werddie van de .maat schappij „1'Alliance", ofschoon deze in veel andere opzichten verre beneden de Gramme- machine stond. Daar men er thans evenwel ln 8esla»gd 'X ook bij deze laatste destroom- verwisselmg te doen plaats hebbenzal zij nu wel bijna uitsluitend voor het opwekken van de electnciteit gebruikt worden. Om noodzakehjkheid van deze stroomverande- «ng duidelijk te maken, moeten we even ter loops aanstippen hoe de electrische vonk en net licht ontstaan. Wanneer in een geleiddraadwaarvan de stemden ieder voor zich verbonden zj)n met een van de beide polen van een ga vanische batterij of van een machine, die ™^chanische beweegkracht in electriciteit i T" iV- van een Gramme-machine, samenhang verbroken wordt, dan ontstaat n vonk op de plaats waar die verbreking ze» j _gek°men is. Die vonk is vooral een jk' wanneer men in de geleiding middo i|6 Van k°°l inlaschtdat naar zijn on hef kegelvormig toeloopt, en dit staafje deeleef-?ste Speette doorbreekt, terwijl de _nS0he 8troom doorgaat. Indien 8enoeg is, springt de ronk en d» itusschen beide koolspitsen over, snelheid VOn jD volgen elkaar met zulk een öopeliiV jat J°°r bet °°8 niet meer Sehjk is de verschillende vonken van el kaar te onderscheiden men krijgt met an dere woorden den indrukalsof er zich een lichtende streep tusschen beide koolspitsen bevindt. Zoolang dit licht deze lichtboog aanhoudt, ziet men de koolspitsen snel afnemen, tot op een oogenblik, dat hun on derlinge afstand te groot is geworden om het voortbestaan van den lichtboog mogelijk te maken, waarop het licht verdwijnt. Hieruit, en uit het feit, dat het licht het krachtigst iswanneer de spitsen zich op een bepaalden afstand van elkaar bevinden, volgtdatwil men op dergelijke wijze voortdurend licht hebben, een of andere in richting moet bedacht worden, die zorg draagt, dat de spitsen steeds'ten opzichte van elkaar op den voor de verlichting meest gunstigen afstand blijvendit wordt verkregen door toestellendie bijna alle vrij samengesteld ingericht zijn. Nu moge bij den eersten oogopslag die regeling van den afstand der koolspitsen zeer eenvoudig schijnendoch waimeer men nagaat, dat de mate van ver mindering der spitsen niet constant is; dat zij liet gevolg is van de verandering der stroomsterktedie op haar beurt weer toe- of afneemtal naarmate van den betrekke- lijken stand der koolspitsendat verder deze niet ieder evenveel^ afnemen maar dat de positieve pool in ongeveer dubbele mate ver mindert in vergelijking met de negatieve pool, dan zal men zich kunnen voorstellen, hoe het mogelijk is geweest, dat er zooveel soorten van lampen geconstrueerd zijn, waar van vele niet of slechts gebrekkig voldeden. Uit verschil in koolverbruikdat tusschen de positieve en de negatieve pool bestaat, heeft er toe geleidinrichtingen te treffen waardoor de stroom herhaaldelijk kan worden omgekeerd, zoodat iedere koolspits om beurten positief en negatief is en de ongelijke ver mindering vermeden wordt. Daar het ver bruik aan koolspitsen veranderlijk is met de sterkte van den electrischen stroomwordt haar betrekkelijke stand automatisch (d. i. zelfwerkend) door dezen geregelden wel zoo, dat zoodra het licht in sterkte afneemt, de spitsen verwijderd of naar elkaar toege bracht worden tot zij op den behoorlijken afstanddat wil zeggen op dien afstand waarbij het meeste licht verkregen wordt, van elkaar geplaatst zijn. Het Journal Officiel maakt bekend, dat 12 procureurs-generaal deel» ontslagen en deels op pensioen of wachtgeld gesteld zijn, terwijl 5 zijn verplaatst. Het officieele orgaan maakt voorts eene ver andering in het personeel der legercommandan ten bekend. Benoemd zijn Clinchant, tot com mandant te Chalons, Wolf te Besancon, Cambriels te Clermont-Ferrand, Lefèbre te Rijssel, Carteret te Amiens, Cornat te Mans, Doutrelaine te Orleans, Gallifet te Tours, Osmont ts Rennes, Schmitz te Limoges en Farre te Lyon. De generaals hertog d'Aumale, Deligny én Douay zijn benoemd tot inspecteurs-generaal, de gene raals Montaudon, Bataille, Dubarrail en Bourbaki zijn op wachtgeld gesteld en generaal Lartigues gaat tot de reserve over. De gemeenteraad van Parijs beeft 100.000 fr. toegestaan ter ondersteuning van de veroor deelden der commune, die gratie bekomen hebben De Minister van Justitie heeft eene ver volging bevolen tegen de Revolution Franqaite, daar dit blad in zijne nummers van 10 en 11 dezer staatkundige artikelen beeft openbaar ge maakt van Jules Vallés en Arthur Arnould, die (bij hunne veroordesling ter zake van de Com mune) van hunne burgerschapsrechten vervallen zijn verklaard en de wet een blad verbiedt staat kundige stukken van dergelijke veroordeelden op te nemen. Het was der Revolution blijkbaar nog niet genoeg der Regeering uitgetart te hebben tot vervolging door bars bekendmaking, dat zij verscheidene communards tot medearbeiders aan haar blad beeft aangeworven, 's Daags daarna nam zij in hare kolommen den volgenden brief op van zekeren Imbert, die bij verstek ter dood of tot levenslange deporatie veroordeeld was en die zich noemt„militair ingenieur onder de commune en directeur van de zevende sectie der fortificatiewerken." Burger redacteur „Daar de regeering der Republiek terugdeinst voor net afkondigen der amnestie en voortgaat burgers, die door hunne toewijding de Republiek in 1871 gered hebben, met den naam van mis dadigers te bestempelen, zoo komt aan die mis dadigers het recht toe, de amnestie feitelijk af te kondigen. „Ik geef het voorbeeld, en verklaar van heden af, ter blijde inkomste en ter eere der verkiezing van den President der Republiek, die een eerlijk republikein is, feitelijke amnestie ontvangen te hebben. „Heil en broederschap." Imbert geeft vervolgens het adres op, waar hij thans te Parijs woont, om als het ware de Regeering toe te voegen„Ziedaar, waar je mij vinden kunt." De Revolution meldt dat de politie zich reeds te zijnen huize beeft laten vinden. Parit-Jonrnal, een Bonapartiscb blad levert in een gedramatiseerd artikel, getiteld „De terugkeer der verloren zonen", eene satire op de amnestie. Victor Hugo, de vriend der communards, zoo heet het, zit in zijn armstoel en werkt aan eene rede, die bij eerstdaags in den Senaat denkt te houden, als zijne huishoud ster Brigitta hem komt zeggen, dat er eenigen zijn, die hem verlangen te spreken. Het zijn teruggekeerde communards, en weldra komen er twaalf Hugo's kamer onaangediend binnen en vragen een ver welkoms-ontbijtofschoon Victor Hugo hen liever onthaald bad op een stuk uit zijne „Chansons des rues et des bois. Brigitta merkt schuchter op, dat er niets meer dan een stuk kalfsfricandeau voorbanden is, waarop Hugo baar naar een naastbijgelegen restauratie stuurt. Maar zij ontvangt tevens den wenk, de zilveren lepels en vorken eerst voor de roofgierige handen der bezoekers in veiligheid te brengen. Zooals te verwachten was, valt het ontbijt heel slecht uit, slechter dan de gasten bet in Noumea gewoon waren, gelijk een hunner klaagt. Victor Hugo klinkt herhaaldelijk met hen en geeft telkens te verstaan, dat het het laatste glas is maar de gasten willen dit niet begrijpen. Ten slotte nemen zij, als ver goeding voor het slechte ontbijt, allerlei kleinig- leden tot aandenken aan Hugo uit de kamer mede. De dichter laat ook dit zich welgevallen; maar als daarna een der gasten hem te kennen geeft, dat zij in den eersten tijd geregeld hem dergelijk bezoek zullen brengen, en dat de 2000 op vrije voeten gestelde communards bij beurten hunne opwachting bij hem sullen maken, roept Victor Hugo zijne huishoudster toe „Brigitta, pak de koffers, wij trekken weer naar Guernsey" Een schatrijke „original" te Parijs schrijft aan Figaro, dat hij van plan is in de serstg dagen van Maart in een der groote hotels vaii Parijs een diner aan te bieden aan allen, die een prijs hebben getrokken in de groote nationale loterij de winners van de groote prijzen zullen natuurlijk de eereplaats innemen, Uit Marseille wordt getelegrafeerd, dat de Gemeenteraad, zich bezorgd makende over de pest, die in het Oosten woedt, den wensch heeft uitgesproken, dat onmiddellijk krachtige maat regelen genomen zullen worden om de algemeene gezondheid te behoeden voor de gevaren, welke zij beloopen kan, tengevolge van het in omloop brengen vaa monsters en koopwaren. Geen enkel Britsch soldaat bevindt zich op het oogenblik meer in het Zulu-land. Alle drie de kolonnes, die het expeditie-korps uitmaakten, die van kolonel Paersonvan Wood en wat er van die onder Glyn overig is zijn over de Tugela-rivier teruggetrekken en dus weer geko men op Britseh gebied. Ia den eersten tijd zal Lord Chelmsfordde Britsche opperbevelhebber nu noodzakelijk eene afwachtende houding moeten aannemen, altans wanneer de Zulu's hem nietvoor dat verster king aankomt, tot eene krachtig defensieve dwin- Ze beschikken over eene talrijke troepen macht en 't is hun waarschijnlijk ook zeer goed bekend van hoeveel belang 't voor de Engclsehen is om tijd te winnen. De groote vraag, die men zich dan ook in Engeland steltis deze „Zal de versterking nog tijdig genoeg kunnen aankomen Het blijktdat de catastrophe heeft plaats gehad te Insandusana waar Glyn zijn legerkamp had opgeslagen en dat de aanvnl der 20.000 Zulu's geschied istoen Glyn zelf met een ge deelte zijner kolonne op eene verkenning was uitgegaan. Toch schijnen de Zulu's niet bepaal delijk het kamp zelf te hebben overvallen, maar veeleer door een of ander middel de bewakers daarvan naar builen te hebben geloktwant de eigenlijke plaats des gevechts was ruim een mijl verderen Glyn vond daar de lijken toen hij des avonds met zijne manschappen van de ver kenning naar Insandusana terugkeerde. Blijkens het getal gedoode vijanden dat echter niet 5000 maar tusschen de 2 a 300 schijnt te be en hadden de Britsche soldaten zich ler geweerd. Ook blijktdat ze hunne kanonnen nog konden vernagelen voor deze den vijand in handen vielen. Aan de Kaffers wordt de lof toegebracht, dat ze op zeer geschikte wijze gelijktijdig in het front en in de flank hebben aangevallen. Te Londen en in geheel Engeland heeft het geval natuurlijk de grootste sensatie teweegge bracht en algemeen is het gevoel van schaamte en vernedering op het bericht, dat het vaandel van 't roemruchtige 24e thans in Kaffer-handen is en op 't oogenblik misschien den kraal van Cetawoyo versiert. DailgNews die altijd ge waarschuwd had, triomfeert bescheidelijk maar met smart en de Fall Mall zegtdat thans opnieuw 't bewijs is geleverd hoe onzinnig het is te beweren dat een handvol Engelschen per te opgewassen is tegen hoopen zwarten. Te Kabul zijn berichten ontvangen, waar uit duidelijk blijktdat Shere-Ali niet dood is. De voortvluchtige Emir van Afghanistan zou langzamerhand tot het inzicht komen dat hij van Rusland niets te wachten heeft en daarom voornemen» zijn zich naar Herat H begeven.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1