Duitsehland. BINNENLAND. Turkije. Rusland. Intusschent blijft bet plan, dat eèB Afgbaanscb gezantschap van vier manvoorname gropten van 't Kijkmet veel pracht en praal over Samarkand naar Taschkend zal trekken om in laatstgenoemde plaats een onderhoud te hebben met Generaal Kauffman. Over een week ongeveer kunnen zij daar zijn aangekomen. Het is wel waarschijfclijk dat de Eussche Generaal aan de vertegenwoprdigers van den Emir duidelijk zal maken dat men niets voor hem doen kan. Jacub-Khan heeft ook niet veel geluk. Een regiment ruiterij was door hem naar Kohistan gezonden om onder de twistende stammen aldaar de orde te herstellen. Maar niet zoodra waren de ruiters aangekomen of de vijandige partijen, verbroederden zich, tastten gezamenlijk het regi ment aan en joegen het op de vlucht. In den toestand te Liverpool is nog geen verandering gekomen. De sjouwerlui blijven werk weigeren tegén 3 gulden per dag of 40 cent per uur en ditterwijl er duizenden elders gaarne voor de helft van dit lóón de handen uit de mouwen zouden steken. Daar de heeren sjouwers echter met een weekgeld van minstens f:18 niet tevreden zijn, moet een vau Engelands voornaamste havens gesloten blijven als ware zij geblokkeerd. Dit is de tirannie der vrijheid De „strike" van de boereuarbeiders in Kept en .Sussex duurt nog steeds voort. Te Maidstone werd door gedelegeerden van het Kent- en Sussex-arbeiders-onderstandsfonds een bijeenkomst gehoudenbijgewoond door 300 'gedelegeerden die door 15000 arbeiders waren 'afgevaardigd. Tot de emigratie van 600 der werkstakende arbeiders werd beslotenvoorts werd f 9600 verstrekt 'voor hun uitrusting en aan de Regeering van Nieuw-Zeeland de dank van de vergadering betuigd voor het aanbod van- gratis-overtocht. Het londs betaalde tot heden f96000 uit haar kas voor het onderhoud van de noodlijdende gezinnen. Te Dundee hebben 2000 vlasspinners het werk gestaaktweigerende zich te onderwerpen aan een vermindering van loon met 5 hCt. De „strike" onder de machine-werklieden te Londen dreigde ook over te slaan tot de ketel- makers maar deze hebben met het oog op den zeer gedunden toestand Van hun onderstandskas van de werkstaking afgezien. Het aantal werk stakers bedraagt thans 1500. Buitenlandsché bladen, zoo wordt aan de Köln. Ztg. 'geschreven, maken bij herhaling ge wag van protesten, welke door Denemarken bij dc'Mogendheden tegen de'jongste overeenkomst tusschen Duitsehland en Oostenrijk zouden zijn ingediend. Hier is van zulk een optreden van het Kabinet van Kopenhagen niets bekend en men blijft hopen, „dat zulk een stap ook niet zal worden gedaan." Alzoo zou Denemarken zelfs niet mogen klagen als het Onrecht wordt aangedaan. Die théorie is zeker wel de meest curieuse die men ont wikkelen kan. Langs dien weg zou het maar het best wezen, wanneer prins von Bismarck een diplomatieke tuchtwet wist ingevoerd te krijgen, door middel van een nieuw congres bv. bij welke zou worden bepaald dat het, op poene van Staten-dooding, verboden is, 'dat kleine Staten zich beklagen over handelingen van de groote Mogendheden, waardoor zij zich benadeeld reke nen. Aan „gelukkige resultaten", voor de groote "Mogendheden, zou het zulk een tuchtcongres zeker niet ontbreken. Trouwens de uitkomst van 'zulk 'een- modern diplomatiek overleg zon eigenlijk niet veel anders dan de codificatie van den bestaahdén „onrechts-toestand" zijn. regelen zijn getroffen om een grooteu voorraad kalk bijeen te brengenten einde de desinfectie in de geteisterde streken mogelijk te maken. Het is' officieel geconstateerd dat in het dorp Wetilanki het begraven van de aan de pest o- verleden personen volgens dq voorschriften plaats had. st. Petersburg, 13 Eebruari. Eene depêche aan de Gobs van 12 dezer uit Zaritzva meldt: „Het aantal ziektegevallen is gestegen. De toe stand van den professor der universiteit te Char- kow Jacoby die aan het hóófd staat der ge- neeskundidige commissie en alhier aangetast werd is ernstiger geworden." Döor de Bussen is een aanvang gomaakt met de ontruiming der omstreken van Adrianopel. Aangaande het Russisch-Tnrksch verdrag wordt gemeld dat tot op het laatste oogenblik door Turkije nog allerlei moeilijkheden werden opge worpen en dat Busland geëindigd is met toe te geven en eene spoediger ontruiming te beloven. Van Turksche zijde wordt nu beweerd dat Je Bussen in de laatste dagen onder de Bulga ren in Oost-Bumelië weer vervaarlijk hebben gestookt en hun zelf wapenen hebben verstrekt, in de hoop dat ze, na het vertrek der Bussen, in op stand zullen komen tegen het Turksch gezag. De vergadering der Bulgaarsche notabelen te Tirnova is opnieuw uitgesteld eö wel tot 18 Maart. Men gelooft nietdat Turkije en Griekenland het over de grensregeling eens zullen worden en de tusschenkomst der Mogendheden zal dus noodig .wezen. De Turksche gevolmachtigden weigeren namelijk.in de laatste dagen onderhan delen op grondslag van het Berlijnsch verdrag. Hit St. Petersburg wordt gemelddaf piidens een telegram van graaf Loris Meli koffmaat- Waahvijk, 15 Eebruari 1879. Donderdag gaf de Rederijkerskamer „Uitspan ning door Oefening" de eerste uitvoering voor hare honoraire leden. De keuze der stukken was gevallen op Abbeid adelt en De gefopte Bultenaab. Met genoegen bespeurden wij bijna bij. allen merkbaren vooruitgang sedert hun eerste op treden hoe hunne voordracht won door juiste opvatting en natuurlijkheid. In het hoofdstuk boeiden Ernst en Keurhoff vooral ons door hun inderdaad wegslepend en flink spel. Ook de oude bediende van den trotschen fabrikant, Karei en meer anderen waren hunne rol goed meester en trokken ieders aan dacht. In het nastukjeeene met kwinkslagen gekruide pennevrucht van het werkend lid den heer J. K. maakten wij kennis met nog ver schillende verdienstelijke ledqnbijv. met den praatzieken barbier en met den knecht van Jan van Krommenie. Aan henja aan allen een welverdiend woord van dankallen hebben ge toond dat het hun niet ontbreekt aan ijver en moed, en dat de jeugdige vereeniging nog menig avondje belooftzoo prettig en rijk aan genot als dat van eergisteren. Het smaakvolle tooneelnaar wij gehoord hebben het werk van den heer Th. van Delft alhierdoet den vervaardiger alle eer aan en kan met glans eene vergelijking met dergelijken arbeid, die wij elders zagen, doorstaan. Sommige gedeelten zijn keurig. Deze-week heeft zich in deze gemeente weder het treurig geval voorgedaandat een jongelingwerkzaam op eene Schoenfabriek eene vreesselijke zwelling aan het hoofd heeft gekregen, waarschijnlijk tengevolge van het ver werken van leder, dat op eene of andere manier giftstof bevatte. Hoewel er hoop bestaat op behoud, is de lijder nog niet buiten gevaar. In ons voorig nummer deelden wij mede dat verleden Maandag iemand te Kaatsheuvel vijf sneden door zijn jas gekregen had. Het is daarmede echter dien avond niet afgeloopen. Althans de wachtmeester der maréchaussee heeft een onderzoek ingesteld naar eene vechtpartij die er dienzelfden avond moet hebben plaats gehad en waarbij ook van messen gebruik ge maakt is. Dat er nog al hevig gevochten is blijkt daaruitdat aan' een der deelnemers drie tanden zijn losgeslagen. Verschillende personen zullnn zich woor den rechter te verantwoorden hebben. Baldadigheden en vechtpartijen schijnen daar aan de orde te komen. Dezer dagen Zijn de inspecteurs van hei geneeskundig staatstoezicht in de aan zee gelegen provinciën aan het Departement van Binnenl. Zaken met het hoofd van dat Departement ver gaderd geweest, ter bespreking en vaststelling- van de door de Regeering te nemen maatregelen van voorzorg tegen het overbrengen van de in Rusland heerschende pest herwaarts. Het electrisch licht is thans aangewend in een zoutmijn in het graafschap Chester. Het resultaat was buitengewoon verrassend en gaat alle beschrijving te boven. De zoutpilaren, even als de wanden, schittérden als diamanten, men waande zich in een tooverpaleis uit de duizend en één nacht. met 1000 het cijfer van de bezittingen in por tefeuille der kiezers kennen doet? Mundus vult decipi decipiatur ergo. Een treffend staaltje van buitengewone geestkracht is zeker wel het volgende. Een Belgisch werkman wordt door een spoortrein aangereden zijn rechterarm wordt afgesneden hij draagt den arm in zijn linkerhand mede naar de stad (Brussel) eerst daar vraagt hij in het gasthuis hulp en gedurende de vier weken, dat hij daar in behandeling is, leert hij met de linkerhand schrijven om zijn tijd nuttig te be steden. Zoo sterk voorbeeld van energie en wilskracht zal men wel zelden hebben gehoord. Een aardige scène, die onlangs ten stad- huize te Amsterdam plaats had. Op zekeren dag beraadslaagden Burg. en W., benevens de secretaris, over een politieverordening, daar een hoogst précaire zaak. Men was het niet eens over de beteekenis van een woord. De secretaris trekt aan de schel en een bode komt binnen. „Haal me van Dale eens De gedien stige buigt en gaat heen. De man krabt zich achter de ooren en deelt de zeer mysterieuse opdracht aan zijn collega mede. Laatstgenoemde was snuggerder. „Van 'Dalen Wel maD, be grijp je 't niet? Ze moeten van Dalen hebben. Ga naar de Damstraat 1 Je kent hem toch wel?" Fluks zet hij, die met de opdracht was belast zijn pet op en schiet naar den persoon in quaes- tie, bij iederen liefhebber van het Schiedammer vocht en de loterij wel bekend, en zegevierend komt hij met Van Dalen in de Burgemeesters kamer aan. Men kan zich ieders verbazing denken, nu men in plaats van een woordenboek een tapper te zien kreeg, die tot nu toe nooit heeft begrepen, waarom hij ten stadhüize was 'ontboden. In de Provincie Noordbrabant werden ge durende het jaar 1878, alskrankzinnig, idioot of onnóozel buiten de voor dergelijke lijders bestemde gestichten verpleegd 320 personen, van welke 181 tot het mannelijk en 139 tot het vrouwelijk geslacht behooren. Hunne verpleging, die voor het meerendeel door bloedverwanten liet, volgens de rapporten, niets te wenschen over. Wij gaan toch niet vooruit in de kunst van wetten te kennen en te maken. Een blijk daarvan vindt men in de wetsvoordracht tot heffing van een belasting op de effecten. Geheimhouding wordt aan den ontvanger en de zetters opgelegd. Eraaimaar weet de Minister van Einantiën dan niet, dat het is directe belasting en dat het dus als gedeelte van den census op de kiezers lijsten wordt gebracht? Had de Minister van Binnenlandsclie Zaken niet moeten opmerken, dat die geheimhouding een dwaasheid is als een vermenigvuldiging Den 9n dezer begon 's avonds ten 7 ure te Caub de berg weder te schuiven, en wel op dezelfde plaats, waar voor bijna 3 jaren de be kende catastrophe heeft plaats gehad. Een ge weldige massa brokken steenen heeft reeds ge bouwen ingedrukt of verschoven. Menschenlevens zijn bij het ongeval niet te betreuren. Een rèuzengrot is ontdekt nabij Gla Junction in Kentucky. Zij is reeds onderzocht in de lengte over een afstand van 23Engelsche mijlen en in de breedte over dien van 16 mijlen. De toegangen zijn zeer breed; met paard en wagen kan men gemakkelijk 11 mijlen ver er in rijden. Men vindt daarin drie diepe en breede stroomen, waarvan eene 14 mijlen ver voor schepen bevaarbaar is. Geene tot dusver bekende grot is zoo grootsch als deze. In een der toegangen vond men verscheidene mummieachtige overblijfselen, besloten in ruw bewerkte steenen kisten. Uit Sleeuwijk wordt van 12 Eebruari ge meld In den 'afgeloopen nacht is alhier ingebroken ten haize van de gebroeders Van Kruchten, twee menschen van 81 en 79 jaar oud, die zeerwel- gesteld zijn en slechts met hun beiden een huis bewonen. De inbrekers hadden eerst den hond dood gestoken, hadden daarop de voordeur met een stuk hout dicht gemaakt, om de bewoners te beletten hulp in te roepen, en waren toen door den koestal het woonhuis binnen gedrongen. De bewoners haddan al spoedig onraad bemerkt en waren opgestaan, terwijl beiden, met geladen o-(.\veer gewapend, de personen afwachtten, die komen zouden. Reeds was de deur van hei binnenvertrek, waarin zij zich bevonden, gedeel telijk door de inbrekers ontgrendeld, toen de bewoners waarschuwden, dat zij hen, ^indien zij nog een stap verder kwamen, zouden neerschieten. Deze waarschuwing schijnt effect gehad te hebben, althans, na nog wat heen en weer ge- loopen te hebben, zijn de inbrekers weder ver trokken. Tot heden zijn zij onbekend gebleven. In de zoogenaamde Hohwart-kolonie (nabij Straatsburg), uitsluitend bewoond door weder- doopers. kwam dezer dagen een landbouwer, Daniel Ulrichs, in den laten avond bij een buurman en verhaalde dat hij zijn vrouw vcr- worgd had gevonden. Tevens vroeg hij om een geweer, daar hij den moordenaar, die hem boven dien 220 mark had ontstolen, wilde opsporen en doodschieten. Bij onderzóek vond men wel de vrouw verwergd, maar nergens eenig spoor van een strijd, terwijl ook aan het kastje, waarin de man verklaarde zijn geld te hebben wegge sloten, letterlijk niets te zien was. Bovendien had de knecht niets gehoord en had ook niemand den hond hooren blaffen. Daar nu de man reeds sinds drie jaar herhaaldelijk zijne vrouw had mishandeld en met een meisje in verboden betrekking stond, kwam men op liet vermoeden dat hij wel zelf de moordenaar kon zijn. Toen hij nu den volgenden morgen, alsof er niets gebeurd ware, het huis uit ging om melk naar Straatsburg te brengen, werd hij gearresteerd en reeds een paar uren later bekende hij, zelf den moord 'te hebben gepleegd. Woensdag had onder Deest het volgend ongeluk plaats. Twee lieden waren uitgegaan met een roeiboot om met den zegen te visschen; waarschijnlijk door de duisternis misleid, kwamen ze met een opvarende sleepboot in aanraking met dit gevolgdat hun boot omsloeg. Nadat een der visschers onder een der gesleepte schepen doorgeschoten waswist hij zich aan den ande ren kant aan het zwaard vast te klemmen en werd zoo'gered;' de andere echter vond den dood in -de diepteterwijl noch het lijknoch de boot, noch de zegen tot nu toe teruggevon den zijti. Woensdag namiddag is door het werkvolk van een der baggermolens^ werkzaam in de Maas voor Delfshavendrijvende gezien het lijk van een manspersoon waaraan het hoofd eu beide armen ontbraken. Door de zware eb en de afwezigheid der roei boot konden zij het lijk niet bereiken. Te Hooge Zwaluwe werd gisteren het lijk opgevi8cht van een schipper uit Bergen-op-Zoom. Na door den gemeente-arts te zijn geschouwd zal het lijk daar op de algemeens begraafplaats wórden ter aarde besteld. De dienstmeid van de familie v. A.te Hasselt, daartoe door anderen aangezeteisehte verhooging Van loon, met bedreiging dat zij bij weigering zou vertrekken. De eisch werd even wel niet ingewilligd. Toen nu de familie Dins dagnacht in rust lag, werd de vrouw des huizes op eens verschrikt wakker door een knetterend geluid in de kamer. Bij onderzoek bleek er een test met vuur' in 't vertrek te staan, waarop een handvol lucifers lagen te smeulen. Een gerucht in deii gang deed den heer v. A. daarop zijn onderzoek ook buiten de slaapkamer voort zetten. Hij vond de meid in de keuken en ontdekte daar ook een emmer met brandende spaanders en lucifers bij een trap. De meid, gevraagd wat zij in den nacht opdeed, antwoordde dat een gerucht van menschelijke voetstappen in den gang haar uit 't bed had gejaagd. De heer v. A. was echter met deze verklaring niet tevreden en bracht het voorgevallene gisteren middag ter kennis'van den Burgemeester. Onder wijl werd de dienstmeid ten gemeentehuize ont boden, doch was nergens te vinden. Na eenig zoeken vond men haar lijk in 't Diep. Bevreesd voor ontdekking had zij de handen aan zich zelve geslagen. I)runen 14 Eebr. De weg 's Bosch-Vlijmen en Drunen-Baardwijk staat zoo diep onder water, dat de gemeenschap per rijtuig weder geheel gestremd is. Gisteren werd alhier op het Raadhuis aanbesteed het leggen van 1800 a 1900 meter klinkerweg in deze gemeente. Voor f 13095 was de heer J. de Kort, te Baardwijk, de minste inschrijver. Gemeenteraad van Waalwijk. OPENBARE VERGADERING m Donderdag 13 Felruarinamidd. 6 vmt Afwezig de heeren V. d. Klokken, J. B. Tim mermans, Jud. Timmermans, Dr. van Heijst en Van Riel. Voorzitter Dr. de Haan. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede dat hij de vergadering presideert op ver zoek van den Burgemeester, die door doofheid en andere ongesteldheden belet is. De notulen ,der vorige vergadering worden foorgelezen. De heer Van Iersel merkt op dat er in de vorige openbare vergadering niet bij acclamatie besloten is eene geheime vergadering te houden. Misschien wel achter de deuren, maar dit hoort zoo niethet publiek moet weten wie voor en wie tegen gesloten vergaderingen zijn. De Voorzitter meent dat spreker zich vergist. De Voorzitter heeft het recht de deuren te laten •sluiten als hij het noodig oordeeltdaarna be sluit de raad of er al of niet met gesloten deuren zal worden beraadslaagd. Hierna worden de notulen goedgekeurd en deuren gesloten, tot voorlezing der notulen van het in de geheime vergadering behandelde. De deuren weder geopend zijnde brengt de Voorzitter ter tafel de navolgende stukken lo. Nota van aanmerkingen van Ged. staten op de gemeente-begrooting voor 1879 Overeenkomstig voorstel van B. en W. woru besloten de subsidie aan het Armbestuur voor dit jaar met f25 te verminderen wat de aan merking betreft omtrent het op prolongatie uit zetten van gelden, B. en IV. te machtigen noodig aan Ged. Staten nogmaals voor te stenen, die handelwijs goed te keuren met vervf' j> naar art. 213 der Gemeentewet, en een Konin* besluit van 15 Dec. 1870; 2o. Schrijven van Ged. Staten verzoeke bericht en raad, omtrent een adres van A. gemakers alhier, verzoekende dat de zoogenaain Kerkweg van den legger der openbare wegen voetpaden gebracht worde. Gesteld in handen van B. enh. om de nauwkeurig te onderzoeken en den raad m llCl3.eI1 Rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2