1 Nummer 117 Donderdag 20 Februari 1879. 2e. Jaargang. TDWVT WHIrll Toegewijd aan Kandei, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukLen, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. ELECTRISCHE VERLICHTING. III. Wij zullen nu nagaan hoe dit in sommige der meest gebruikte lampen is verkregen. Bij de lamp van. Duborqdie een van de oudste en tevens meest bekende electrische lampen is, zijn de beide koolspitsenzooals bij bijna alle, verticaal boven elkaar gesteld. De spitsen worden vervaardigd van kool (cokes), die zich bij de droge distillatie der steenkolen in de retorten der gasfabrieken afzet en welke een zeer gewenschte of, beter gezegd, noodzakelijke hardheid bezit, zoodat zij zich nauwelijks met de zaag behandelen laat. Zij zijn bevestigd aan stangen, die in loodrecht* richting been en weer geschoven kunnen worden, welke beweging baar door een uurwerk wordt medegedeeld. Hiertoe tracht de veer van bet uurwerk twee op een gemeenschappelijke as bevestigde tand raderen een klein en een grooterrond te draaien. Het kleine tandrad werkt op een bengel, die aan een stang bevestigd is welke de bovenste koolspits draagt. "Door een draaiing dus in de vereischte richting, wordt de stang naar onder bewogen en nadert de bovenste koolspits de andere, die ook aaneen bevestigd iswelke mede door middel van een hengel door het groote tandrad in be weging wordt gebracht. De onderste kool spits zal zich in verticalen zin opwaarts be wegenen wel met een snelheid ongeveer dubbel zoo groot als die van de andere spits, hetgeen door bet verschil in grootte der beide raderen veroorzaakt wordt. Uit het hierboven medegedeelde volgt, dat deze re geling niet voldoende is, om een voortdurend gelijkmatig licht te verkrijgen, maar dat nog rekening moet gehouden worden met de veranderlijkheid van de stroomsterkte. Dit heeft men nu op de volgende wijze verkregen De positieve pool van den geleiddraad, die de electriciteit aanvoert, welke in de Gramme-machine opgewekt wordtwordt in een klemschroef bevestigd. Vandaar gaat de positieve stroom naar de omwindingen van een electromagneetwaarvan het eene uiteinde verbonden is met den beugel van de onderste koolspitsdoorloopt beide en vereenigt zich aan bet einde van de kool spits met den negatieven stroomdie langs nf» r\ i. t -t .O Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. ollwlll UiC IdlluS anderen beugel in de negatieve koolspits aankomt Nu is de beugel van de onderste spits ook aan de andere zijde getand en oet door zijn langzaam opwaartsche bewe ging, door middel van een stel raderen, een wind vleugel zeer snel ronddraaien. Die rond- draaung wordt evenwel door den electro- zoodra de stroom sterkte voldoende is om een gelijkmatig bcht m stand te houden. Dit arrêt heeft plaats oordat de electromagneet een ijzeren anker "kt, dat met een arm verbonden is, bij wiens beweging een pennetje tussehen twee de en/1Tan een der raderen schuift, zoodat e verdere beweging van het stelsel, zoowel den V(.an ovenSe beweegbare deelen van n toestel, onmogelijk wordt gemaakt. Ter- JitnU afstand tussehen de koolspitsen het 7.74W daar z'ch ten gevolge van wesen m1 meer naar elkaar kunnen be ls D wordt de stroomsterkte verzwakt daardoor is deze niet meer in staat bet anker in den beschreven stand te houden en worden de arm en het pennetje door een veer teruggetrokken, zoodat de windvleugtij en daarmee alle bewegende deelen hun gang hervatten. De koolspitsen naderen elkaar nu weer, zoolang totdat de stroom de vol doende kracht beeft berkregen en het be schreven spel herhaald wordt. Men heeft de gelegenheid gehad lampen van deze soort, hetzij min of meer gewijzigd, voor de glazen in den winkel der firma Van Emden, Kalverstraat te Amsterdam, te zien. In de lamp van Serrin heeft die van Duborq een geduchte mededingster verkregen, die haar bijna geheel op practisch gebied verdrongen heeft, zoodat de laatste voorna melijk alleen nog maar bij het doen van wetenschappelijke, onderzoekingen dienst doet. Die groote toepassing heeft de lamp van Serrin wet aan haar meerdere volmaaktheid te dankenwaardoor zij wel is waar wat samengestelder is geworden, doch tevens het groote voordeel heeft van alle verrichtingen, die voor het verkrijgen van een regelmatig en standvastig licht noodig zijn, geheel auto matisch en beter dan de lamp van Duborq uit te voeren. Door den regulateur van Serrin worden eerst de koolspitsen met elkaar in contact gebracht, wat noodig is om den electrischen stroom te doen ontstaanvervolgens komen zij, geheel automatisch, op den behoorlijken afstand van elkaar en worden daarop ge houden, terwijl er eindelijk nog een inrich- ting getroffen is waardoor,, wanneer toevallig een van de beide koolspitsen afbreekt, het geen het verdwijnen van het licht tengevolge heeftbeide ook weer automatisch met elkaar in contact gebracht worden, om daarna in den stand te komenwelke voor de krachtigste verlichting vereischt wordt. Dit geschiedt aldusVan de beide kool spitsen bevindt zich de positieve dat is degeen waaraan de snelste beweging moet worden medegedeeld boven de negatieve. Zij wordt door een massieve cylindrische staaf gedragen, waaraan ze door middel van een klemschroef bevestigd is. Die staaf is zwaar genoegterwijl zij langzaam naar be neden glijdt, tevens het raderwerk te drijven, dat voor de regeling van den afstand der koolspitsen dienst moet doen. De drager van de negatieve koolspits is bevestigd aan een blok of een raam een parallelogram dat door een daaronder geplaatsten electro magneet kan worden aangetrokken en dat weer door een spiraalveer in den oorspron- kelijken stand teruggebracht wordt, zoodra de werking van den electromagneet ophoudt of vermindert. Wanneer men nu de electrische lamp wil ontsteken, moeten de beide koolspitsen met elkaar in contact zijn; zoodra de electrische stroom door het apparaat gezonden wordt, komt de electromagneet in werking, trekt het raam of het parallelogram aan, waaraan de negatieve pool verbonden is, en verwijdert deze dan van de positieve, waarop de licht- boog ontstaat. Zoodra de stroomsterkte af neemt, geeft het parallelogramen dus ook de negatieve poolgehoor aan de werking van de veer en wordt de afstand tussehen beide koolspitsen gewijzigd. De negatieve pool schommelt om zoo te zeggen dus her haaldelijk op en neer, al naar de verschillende sterkten van den stroom. Intusschen werkt het raderwerk, zooals boven gezegd is, voort durend, om rekening ta houden met de ver grooting vafi den afstand tussehen beide spitsen, die van het koolverbruik het gevolg is. Om de koolspitsen te vernieuwen, wan neer deze opgebrand zijn, behoeft men slechts de massieve staaf, waaraan de positieve pool bevestigd isop te heffenwaardoor de ne- .gatieve, ten gevolge van haar eigen zwaarte, daalt en zoo de afstand tussehen beide dragers groot genoeg wordt om met gamak de nieuwe koolstaafjes er aan te bevestigen. Door een paldie nu een van de raderen van het werk grijptblijven bij deze behandeling al de bewegende deelen van den toestel in werking. In sommige gevallen is het beter, dat de positieve pool onder en niet b o- ven de negatieve pool geplaatst wordt. De positieve koolspits toch wordt onder de ver branding komvormig uitgehold, wat met een verlies van lichtsterkte gepaard gaat; vooral wordt dit verlies merkbaarwanneer men voor de verlichting van een of ander lokaal de voorwerpen daarin voorhanden niet recht streeks verlichten wilmaar eerst het licht tegen den zolder werpt en het vandaar laat terugkaatsen. Deze wijziging hebben de Ser- rinlampen in de werkplaatsen van Sautter en Lemoine, te Parijs, ondergaan, op een manier die althans voor verlichting met te rugkaatsing voldoende isde mindere stand vastigheid die het licht van deze lampen heeft, is namelijk bij deze wijze van verlich ting niet merkbaar of althans niet hinderlijk. Zondag hebben in Frankrijk de herstemmin gen voor de Kamer plaats gehad. De uitslag is nog onzeker. De heer Gambetta, die reeds veel beter be gint te presideeren, ontving gisteren eene depu tatie uit de wijk Belleville bij zich en constateerde bij die gelegenheid, dat de Republiek thans ge vestigd is. Er blijft, zeide hij, nog slechts over baar vruchten te doen dragen. Daartoe was het noodig wijs en verstandig te blijven en gebruik te maken van elke gunstige gelegenheid. Zondag is op het Chateau d'Eau een bij eenkomst van voorstanders van het vrijhandel stelsel gehouden. In een levendig toegejuichte rede sprak Jules Simon ten gunste van dit stelsel. De President der Republiek heeft bij de ontvangst van het bureau van den Algemeenen Raad van het Departement der Seine en den Parijschen gemeenteraad, kalmte en voorzichtig heid aangeraden. „Gij gaat voorwaarts", zeide hij, „maar vergeet niet, dat Frankrijk slechts rustig zal zijn op voorwaarde, dat gij het eens zijt met hen die u volgen". Bij de Kamer is een voorstel ingekomen tot intrekking der Zondagswet. De Commis sie voor de drukperswet stelt voor volkomen vrijheid van drukpers. De Parijsche prefect van politie noemt de meeste berichten omtrent de nachtelijke aanvallen in de hoofdstad onjuist of overdreven. Hij heeft trouwens, zegt hij, flinke maatregelen genomen tot handhaving der orde. Voor een paar dagen stapte aan het spoor wegstation van Courcelles een meisje van 16 i 17 jaren uit het rijtuig, deed eenige schreden voorwaarts en viel toen bewusteloos neder. Het bloed vloeide bij stroomen uit eene diepe wond aan de borst. Men bracht de ongelukkige naar den naastbqwonenden apotheker, die het eerste verband op de wond legde. Zij kreeg haar be wustzijn weder en verhaalde toen, dat zij te Levallois woonde bij haren vader, die weduwe naar is, en hare twee jongere zusters dat zij naaister van beroep is en dikwijls naar Parijs ging om er werk te zoeken dat zij dien dag van Parijs naar huis terugkeerde, aan het spoor wegstation van St. Lazare een man van omstreeks veertig jaren ontmoette, dien zij niet kende, maar die haar sedert eenigen tijd vervolgd had met verliefde praatjes. Toen die man zag, dat zij_ in het spoorwegrijtuig stapte en niemand buiten haar in de afdeeling gezeten was, sprong hij, op het oogenblik dat de trein zich in be weging zou zetten, in het rijtuig. Daar maakte hij het haar alweer hoogst lastig, hij was ge trouwd, zeide hij, maar hij beminde haar on uitsprekelijk en zij zou en moest de zqne worden. Zoo niet, dan, gaf hij te verstaan, zou hij zich wreken. Het arms kind deed kaar best om den man van zich af te houden en wellicht zou hij in zijn afschuwelijken aanslag geslaagd zijn, indien de trein niet aan het station van Courcel les halt had gehouden. Zoodra het portier open werd gedaan, maakte zij zich klaar om uit het rijtuig te stappen maar de ellendeling, ziende dat zijn prooi hem ontsnapte, stootte haar een mes in de borst. Het meisje, onbewust van het gevaarlijke harer wond, zette den voet op de trede, vervolgens op het perron, en de booswicht haalde het portier dicht en de trein vertrok. De politie is den moordenaar nog niet op het spoormaar het meisje heeft nauwkeurig zijn signalement opgegeven. Het liet zich in den beginne aanzien dat de toestand van het meisje hopeloos was, maar er is hoop dat zij in 't leven behouden blijft. Zij heeft reeds twee achtereenvolgende jaren wegens haar braaf gedrag van eene menschlie- vende vereeniging een belooning gekregen. Groote vreugde werd Zaterdag te Londen fe weeg gebracht door een particulier bericht van de Kaap, volgens 'twelk de Engelsche troepen, na hun bekende nederlaag, opnieuw met de Zulu's waren slaags geraakt en ditmaal met gunstig gevolg, 't Zou de afdeeling van de kolo nels Dartnell en Lorsdale geweest zijn, die aan den vijand bij Rorke's Drift een echec zou heb ben bereid. Volgens ditzelfde bericht bevond kolonel Pearson zich veilig en wel te Ekowe en was de houding der in Natal gevestigde Zulu- kaffers vriendschappelijk. Officieel is dit bericht nog niet bevestigd, en niet onwaarschijnlijk is bet, dat het slaat op reeds bekende gebeurtenissen. Want men weet dat, terwijl de hoofdmacht der Engelschen werd geslagen, het aan eenige kleinere afdeelingen gelukte de Zulu's terug te werpen. Hoe dit zij evenwel, het bericht maakte een goeden indruk en de hoop werd weer verlevendigd. Met grooten ijver worden aan de Britsche werven de toebereidselen voortgezet en nog deze week Zullen onderscheidene transportschepen zee kunnen kiezen. Aan de legercommandanten is last gegeven zooveel vrouwelijke Zulu's als maar eenigszins mogelijk is op te pakken en naar andere streken te laten brengen. Niet alleen toch dat deze vrouwen de geslepenste spionnen

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1