Duitschland. Turkije. Italië. Oostenrijk. Rusland. BINNENLAND. Zwitserland. zijn, maar zij zijn het ook die al het werk doen, koken, vee slachten, het land bearbeiden, enz. zoodat het aan de Zulu's groot ongerief zal bereiden wanneer hun deze nuttige werkkrach ten onttrokken worden. In Duitschland maakt men zich eenigszins ongerust over het lot dat, na de overwinning der Zulu's, de vele Duitsche zendelingen in Natal zou kunnen te wachten staan, en er zou dan ook sprake van wezen, dat een Duitsch oorlogschip naar de wateren van Natal zou worden gezonden. Opmerkelijk mag het heeten, dat de Berlijnsche Tribune de goede militaire organisatie voor een deel toeschrijft aan onder dezen stam gevestigde gewezen Duitsche militairen, die tijdens den Krim-oorlog in het Engelscha vreemde-legioen 'hebben gediend. Men weet echter dat onze naburen, wanneer het geldt de uitwerkselen van Duitschen invloed na te sporen, bijzonder scherp- zichtig zijn. Uit Afghanistan zijn weder tamelijk gun stige berichten ontvangen. Generaal Stewart versterkte zijne positie te Candahar. Hij had last ontvangen een gedeelte zijner troepen terug te zenden. Ook generaal Biddulph nam te Girishk eene voordeelige en veilige stelling in. Men verloor vele kameelen tengevolge van de koudemaar de gezondheidstoestand der troe pen was uitstekend. Af en toe kwamen nog moordaanslagen voor van sommige fanatieke Mahomedanen. Volgens een bericht van majoor Cavagnari heersclite te Kabul gebrek en lag Jakub-Khan nog steeds overhoop met zijne Bijksgrooten. Namens de Engelsche Regeering heeft Vrijdag de Hertog van Richmond ir. het Hooger Huis te kennen gegeven, dat aan Rusland ver gunning was gevraagd een paar Britsche genees- heeren te mogen zenden naar het tooneel der pestziekte. Te Malta was eene quarantaine in gevoerd, maar niet te Gibraltar. De Markies van Salisbury constateerde nogmaals dat, op Engeland's vertoogen, het Russische gezantschap uit Kabul was teruggeroepen. Het Lagerhnis verwierp Vrijdag, na eene belangrijke discussie, een voorstel van den Af gevaardigde Meidon, strekkende om in Ierland hetzelfde uitgebreide stemrecht in te voeren als bestaat in Engeland en Schotland. De Regee ring bestreed het voorstel als ontijdig, omdat de bevolking van Ierland op een veel lager peil van beschaving staat dan die der beide andere deelen des Rijks. Te Liverpool hadden Zaterdag een aantal arbeiders het werk hervat. Er' liepen er echter nog ruim 40.000 ledig. In eene meeting werd besloten, dat men zich onderwerpeu zou aan de uitspraak van de scheidsrechters. artikel der Prager overeenkomst. Voor kennis geving aangenomen werd de verklaring van den Minister Tisza, dat de monarchie bij dit artikel nooit belang had gehad, en dat het tot allerlei verwikkelingen aanleiding zou kunnen geven, 't Was niet afgeschaft bij concessie aan Duitsch land gedaan op hoop van een wederdienstof schoon de hoop gewettigd isdat het besluit de sympathie tusschen Oostenrijk en Duitschland zal versterken. Tusschen Dux en Osseg in Bohemen zijn de steen- en bruinkolenmijnen Nelson, Böllinger Bail plotseling overstroomd. Dinsdag namiddag drong geheel onverwacht eene warme watermassa in een gang van de Dölinger-mijn, en de persing was zoo grootdat een wand van eenige voet dikte bezweek en het water zich met ongeloofe- lijke snelheid in een aantal nevengangen ver spreidde. Vier-en-twintig mijnwerkers worden sedert dit ongeluk vermist, van welke 18 zijn gehuwd en gezamenlijk 53 kinderen zonder ver zorging achterlaten bovendien zijn tallcoze huis gezinnen door dit ongeluk broodeloos. Volgens de laatste berichten (van den 14den dezer) was het water in de mijnen nog steeds stijgende. Reeds sedert geruiinen tijd had het de aan dacht getrokken dat de warme bronnen van het naburige Tepliz voortdurend mindere hoe veelheden water opleverden en dat de tempera tuur van het water belangrijk gedaald was. Groote ontsteltenis bracht echter Dinsdag het bericht in het bijna uitsluitend van badgasten levende stadje te weegdat een deel der bron nen hoegenaamd geen water meer gaf, en meer dan de later ontvangen treurige tijding van het mijnongeluk, welke eene verklaring voor dit verschijnsel gafwekte het vooruitzicht vrees en ontsteltenis, dat voor Teplitz thans ook de bronnen van inkomsten uitgedroogd zouden zijn. Die vrees werd gisteren door den proffessor in de geologie te Weenendr. Wolf, en den Oberbergrath Laube uit Praag ongegrond verklaard eenstemmig waren zij van meening, dat het on geluk in de bovengenoemde mijnen samenhing met het wegloopen van het water uit de Teplitzer bronnendoch zij twijfelden geenszins of de bronnen zouden weder met dezelfde mildheid als vroeger gaan vloeien, zoodra de thans onder- geloopen mijngangen zouden dichtgemaakt zijn. Van onderscheidene zijden wordt aan den Duitschen Rijkskanselier het plan toegeschreven eerlang tot eene nieuwe ontbinding van den Rijksdag over te gaan in de volgens de meesten gegronde -hoopdat nieuwe verkie zingen hem eene meerderheid zullen verschaffen, die zijn terugkeer tot het beschermend stelsel zal billijken. Welke aanleiding of welk voor wendsel daartoe zou worden te baat genomen is nog niet duidelijk maar moeilijk kan zeker de Rijkskanselier eene eventueele verwerping der voordracht betreffende de strafbevoegdheid van den Rijksdag te baat nemen omdat hij gelijk men weetzich onlangs op zeer onverschillige wijze omtrent het al of niet tot stand komen dezer wet heeft uitgelaten. Zonder discussie heeft Zaterdag de Brunswijk- sche Landdag het ontwerp betreffende de troons opvolging met algemeene stemmen aangenomen. Dat ontwerp sluit, gelijk bekend is, den Hertog van Cumberland (Kroonprins van Hannover) van de erfopvolging uit. Ook te Niederheimbachnabij Bacharach, heeft en wel op 11 dezer eene bergstor- ting plaats gehad, en ook daar (evenals bij Caub) is eene groote massa gruis huizenhoog opgestapeld. Tot nu toe liep ook hier alles zonder persoonlijke ongelukken af. Bij Caub hadden de bestuurderen der betrokken gemeente juist de werkloods ver laten om den verderen arbeid te regelen toen weer een brok berg neerstortte en loods en al overdekte en reeds gedane werk vruchteloos De Keizer van Rusland en de Sultan van Turkije hebben het definitief vredesverdrag on- derteckend. De ontruiming van het Turksche gebied moet op 9 Maart a. s. zijn afgeloopen. Opnieuw heeft de Eransche regeering bij Tur kije aangedrongen op spoedige regeling der Griek- sche aangelegenheden op de door het Congres aangegeven grondslagen. De Porte zou thans aan hare vertegenwoordigers ruimer instruetiën hebben gezonden. Uit Rome wordt aan de Kölnische Zeitung gemeld dat het tot stand komen van een modus vivendi tusschen Duitschland en het Yaticaan aan waarschijnlijkheid wint. Sedert eenige weken reeds zou rechtstreeks tusschen den Paus en den Rijkskanselier worden onderhandeld. Z. H. echter gaat daarbij zeer voorzichtig te werk. Wanneer de overeenkomst tot stand komtzal ze eerst eenigen tijd later worden openbaar gemaakt. De Pall Mall Gazette ontving van zijnen Romeinschen berichtgever inlichtingen die met het bovenstaande overeenkomen. Tusschen den Paus en den Keizer zouden hartelijke brieven zijn gewisseld en van beide zijden zouden con cessies zijn gedaan, zoodat alle kans zou bestaan op eene schikking. De Minister-president Depretis heeft in de Kamer van afgevaardigden verklaarddat de regeering onderhandelingen met Frankrijk heeft aangeknooptom gemeenschappelijk en dezelfde maatregelen te nemen tegen de pest. Te Padua hebban de dieven de kasten van de kanselarij van het gerechtshof opengebroken en zich met alles wat zij daarin vondenuit de voeten gemaakt. Onder anderen had men daar de 14000 lire gedeponeerd, die uit het station te Yenetie ontvreemd waren en welke zaak juist voor het gerecht aanhangig was. Zouden deze bergstortingen niet in verband kannen staan met de aardbevingen van onlangs in die streken? Oostenrijk heeft thans eindelijk een nieuw Ministerie, 't Is het oudeop Auersperg en Unger na. Stremayr is President geworden en Taaffe Minister van Binnenlandsche Zaken. Gis teren werd Ministerraad gehouden onder Voor zitterschap des Keizers. Het Heerenhuis te Pesth heeft de leeningwet goedgekeurd. In het Volkshuis is de Regeering geinterpellerd over de opheffing van het vijfde De verliezen die de Russische handel door het uitbreken der epidemie lijdtzijn enorm. In Wirballen (Russisch Duitsche grens) liggen gehecle ladingen wol, vodden, beenderen, paarde- liaar enz. enz.die zich vóór het verbod van invoer reeds onderweg bevonden en nu niet ver der verzonden kunnen worden. Daardoor ont staan ontzagelijke verliezendie nog door de retourvracht vergroot worden. Wagenladingen vol kaviaar bederven daar zij niet verder kun nen en er zich geen kooper aanbiedt. Het gou vernement Astrakan exporteert jaarlijks voor eene som van 15 a L9 millioen roebel aan visch. Daar de weg over Tsauitsyne gesloten isstaat deze tak van nijverheid geheel stil. In Zwitserland heeft eene verschrikkelijke brand gewoed. Een groot gedeelte van het aanzienlijke en fraaie dorp Meyringen in de nabijheid van Bern is vernield. Het vuur was ontstaan in een naburig dorp Haasen genaamd, dat in een paar uren geheel afbrandde. Er heerschtte eene aan storm gren zende Zuidenwind, waardoor brandende voorwer pen door de lucht vlogen, die weder brand verwekten in de dorpen Stein en Eisenbogen. Ook deze dorpen werden geheel vernield. Tegen een uur in deu middag werd ook Meyringen aangetast. Weldra stonden het postkantoor en het telegraafkantoor, zoomede het groote hotel l'Ours in brand. Tegen drie uur breidde de brand zich over een groot gedeelte van het dorp uitde houten huizen werden met schrikver- wekkenden spoed in de asch gelegd. Vooral ontving het vuur voedsel door den grooten voorraad bewerkt en onbewerkt hout. Het dorp is n. 1. zeer welvarend, uitsluitend ten gevolge van de industrie in gesneden hout, welke wordt uitgeoefend. Tegen 7 uur lagen reeds vijftig huizen tegen den grond. Gedurende den geheelen nacht woedde het vuur en vernielde nog een honderdtal andere. Des morgens te 11 ure had de brand uitgewoed. De schade is buitengewoon groot. Om de rookende puin dwalen tal van alles beroofde familiën. Waalwijk, 19 Februari 1879. De jongeling, die, zooals wij in ons vorig nummer mededeelden, eene gevaarlijke zwelling aan het hoofd had gekregen, tengevolge van het verwerken van leder, dat giftstof bevatte, neemt in beterschap toe en schijnt buiten gevaar te zijn. Gisteren-avond gaf de Koninklijke Doelen „Regt door Zee" alhier eene tooneelvoorstelling voor H.H. Eere- en Honoraire leden, in de zaal van Musis Sacrum. De voorstelling werd druk bezocht en voldeed de toeschouwers zeer goed Vooral Jochem werkte uitstekend. De voorstelling werd afgewisseld door muziek van de Harmonie en eenige komieke voordrach ten, die mede zeer goed voldeden. In onze gemeente moet eene naloting plaats hebben voor de nationale militie. Een jongeling uit eene andere gemeente afkomstig en die geen voogden had, was niet ingeschreven. Zondag-avond gaf de Hongaarsche Kapel van 's-Bosch de aangekondigde en met verlan gen te gemoet geziene Soiree in de zaal der Liedertafel „Souvenir des Montagnards" te Til burg. Onnoodig te zeggen dat de zaal stampvol was. Wij zouden meenen te kort te doen aan de talenten der leden van de Kapel, indien wij in eene ontleding van het prqgfamma traden, en elk stuk op zich lelven beschouwden. Genoeg zij het te zeggen dat de geheele voorstelling uitmnntend geslaagd is en dat alle nummers, vooral „Schinderhannes" het uitgelezen publiek bij uitstek voldeden. Een woord van hartelijken dank aan het be stuur der Liedertafel en aan de leden der Kapel voor den aaugenamen avond, die zij ons bezorgd hebben. Door het Ministerie vau Oorlog, zal eerst daags worden overgegaan tot het aanbesteden van een groote hoeveelheid zool- en overleer ten behoeve van het leger. Het leder wordt aan de centraal-magazijnen Delft, Amsterdam en Woer den geleverd en gekeurd, om daarna machinaal tot schoenen en laarzen te worden verwerkt. Voor zooverre het bij die inrichtingen niet doen lijk is met het voorhanden personeel den vereisch- ten voorraad, op den bepaalden tijd af te werken, zal er een gedeelte van het werk aan 's Rijks gevangenissen worden opgedragen. Tot bewijs van Oosterhouts vermaardheid in het biljartmaken kan dienen, dat gepasseerde week de fabrikant J. A. van Etten, in den familiekring, met zijn werkpersoneel en eenige vrienden een feest vierde, bij gelegenheid dat het 500ste biljart door hem was geleverd. Zaterdag werd door de politie te Maastricht bij de bakkers onderzoek gedaan naar 't gewicht van het brood, met dit gevolg, dat bij vele het brood te licht werd bevonden en ongeveer 1000 brooden ten voordeele der armen in beslag ge nomen werden. Maandag-ochtend werd door de politie naar ds gevangenis te 'Utrecht gebracht eene vrouw uit Amersfoort, die onder verdenking staat haren man met muizentarwe te hebben vergiftigd. Het reizend publiek is hoogelijk ingenomen met de verlichting door gas van de rijtuigen op de spoorwegen, die dezen winter algemeen is ingevoerd. Als men dan ook thans op een donkeren avond een reisje per spoor maakt bij het helder brandena gaslicht en men denkt aan die ongezellige, duistere oliepitten van voorheen, dan dringt zich onwillekeurig een gevoel van dankbaarheid op aan de spoorwegbesturen, voor de voortvarendheid waarmede zij deze nieuwe en nuttige uitvinding hebben in toepassing ge bracht. Om misverstand te voorkomen, geve men er wel acht op, dat het boveristaatide.geen betrek king heeft op Nederland, maar opde kolonie Victoria in Australië. Waar een kreupele haan al niet goed voor is, kan blijken uit het onderstaande feit, dat de vorige week te Biervliet plaats had. In den laatsten tijd heeft men zich aldaar met ijver toegelegd op het stelen van kippen en hanen. Zoo had men er weder een hoenderhok geledigd. De eigenaar vermoedde, dat de lief hebbers ze naar de markt te Gent zouden brengen. Hij reisde daarom in gezelschap van de politie derwaarts, begaf zich alleen op de markt, zag zijn haan, die kreupel liep, met een paarhoen ders in een korf, kocht dat troepje en vroeg of men nog meer van dat gevogelte had. Het antwoord luidde „nog wel vijftig". Daarop verzocht hij den verkooper, die hoenders te halen. Deze deed dit en vond bij zijne aankomst de politie om ze in ontvangst te nemen. Een van dë hoenderliefhebbers heeft in Nederland nog zes maanden celstraf te goed. Een verversknecht te Schiedam heeft 11. Vrijdag bij den burgerlijken stand aldaar aan gifte gedaan van de geboorte van zijn 34e kind. De man, die met zijn derde vrouw gehuwd is, had bij zijn eerste twee huwelijken 8 kinde ren zijn derde vrouw beviel thans, in haar 24e huwelijksjaar, van het 26e kind. Een jong Duitscher had, in gezelschap van een kameraad, een bezoek aan den Zeedijk te Amsterdam gebracht. De verteering, daar gemaakt, was naar zijne meening te duur, waar door verschil ontstond en hij de uitdrukking bezigde: „Wacht maar! over vijfjaren zijn er geen Hollanders meer; dan zijn wij de baas!" Deze uitdrukking op de straat herhaald, gaf aanleiding tot „een standje", en maakte vooral het hart warm van een gewezen marinier, wiens borst met een medaille van 12-jarigen dienst versierd was. „Als dat gebeurt, dan moesten wij geen Hollanders meer wezen. Wie ben jij dan, dat je zoo'n branie tegen 'de Hollanders durft slaan was terstond het antwoord, dat den Duitscher naar 't hoofd geslingerd werd. De twist nam toe en het kwam tot eene vecht partij de volksmenigte groeide inmiddels aan en trachtte een einde te maken aan het gevecht. De Duitscher zocht óndertusschen gelegenheid achter zijn tegenstander te komen en gaf dezen onverwachts een messteek, wel van een halven vinger diep. De menigte, die door zijne woor den al niet te best gestemd was, viel nu als een man op den vreemdeling aan, die zich door de vlucht zocht te redden. In een grutlerswin - kei zocht en verkreeg hij hulp om zich aan de woedende volksmenigte te onttrekken. Deze geschiedenis in korte trekken verhaald, was echter oorzaak dat de Duitscher voor de Amsterdamsche Rechtbank beeft terecht gestaan. Omstreeks half acht uren werd zaterdagavond de Amsterdamsche brandweer te hulp geroepen voor een hevigen brand uitgebarsten in de per- ceelen 174 en 176 in de Warmoesstraat, waar de boekdrukkerij en de kantoren gevestigd waren van firma Gebr. Binger, uitgevers van Be Eolr- landsche Illustratie. Be Nederlandsche Financier enz., terwijl in de benedenverdieping van No. 176 het kantoor en magazijn van (le firma Jo- han Koopmans Co., importeurs van Amerikaan- sche artikelengevestigd. In het achterhuis van perceel 174 was de woning van den 1 leer Binger gevestigdterwijl in de bovenverdieping van ditzelfde perceel de drukkerij gevestigd was. Verder waren op de zolders van beide huizen papiermagazijnenzetterijen bergplaatsen van glichésboeken enz., en was eenige dagen van te voren in perc. 174 nog een nieuwe stoom machine geplaatswelke pas in werking was. In deze machine-kamer wordt dan ook onder steld dat de brand omstaan is, en wel door het in brand geraken van de verpakking om den ketel. Te half zeven uren was het personeel en de meesterknecht huiswaarts gegaan en omstreeks een uur later werd de Heer Binger door een der huisgenooten gewaarschuwd dat op de drukkerij een vlam bespeurd werd. De Heer Binger spoedde zich naar boven en bij het openen der deur bleek daar reeds alles in brand te s'aaDi Het vuur verspreidde zich in deze lokalen met ontzettende spoed naar alle kanten overal ge voed door de groote hoeveelheid brandbare ito fen daar aanwezig. Een oogwenk na het ont dekken van het vuur sloegen de vlammen daD ook reeds door het dak en steeg uit dit mid denpunt der stad een ijzingwekkende vuurkolom hemelwaarts, welke uit alle kanten der gemeen^ een dichte menigte deed toesnellen, die aU« toegangen tot de Warmoesstraat vulde en het aanrukken der brandweer niet weinig bemoei lijkte zoodat men in de Warmoesstraat genood zaakt'was, de menigte naar de Damstraat terug te drijven door haar te bespuiten. Daardoor werd ruimte verkregen en konden de slangen ook door de vischsteeg worden gelegd. Deels over de daken van de belendende gebouwen, Vereeniging voor den Effectenhandel en het ie

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2