IBUDIIIBI, WML1JK, muf, Nummer Lo. Zondag 23 Februari 1879. 2e. Jaargang. nu Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Frankrijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag eu Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,0Ü, franco per post door het geheele rijt f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden t enz., franco te 'zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON HELEN te Waalwijk. Advertentiën 17 regels j 0,60, daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Gemeenteraad van Waalwijk. OPENBARE VERGADERING van Zaterdag den 15 Februarinamidd. 6 uur {Vervolg) Hieruit moest ik gevolgelijk afleidendat de voorloopig ontworpen overeenkomst met den aan nemer van het werk door heeren Wethouders getroffenter verandering en Terbetering aan Burgemeester en Wethouders werd overgelaten. Toen de Wethouders mij op mijne uitnoodi- ging de getroffen overeenkomst kwamen mede- deelen, maakte ik hen bescheiden mijne opmer kingen, die dr. De Haan niet deelde, doch de heer Van Es scheen met mij in te stemmen. In onze vergadering van 11 Februari kwam deze zaak in behandeling. Daar de aannemer ontboden en deze reeds Maandag-avond hier was, lieten wij hem uit- noodigen Dinsdag in onze vergadering te ver schijnen. In die vergadering gaf ik, zooals ik vroeger reeds heb gezegd mijn gevoelen over de over eenkomst te kennen. Dr. De Haan verklaarde zich in den beginne tegen mijn gevoelen en drong aan op dadelijke tenuitvoerlegging van het besluit, doch op mijne reeds meermaal aangegeven gron den verklaarde ik mij tegen zijne plannen en na eeiiige deliberatiën zegde Dr. De Haan alsdat hij wel voor het dadelijk ten uitvoerleggen van het genomen besluit bleef, maar zie dan van den aannemer zooveel te krijgen als ge kunt. Wij lieten daarna den aannemer in onze verga dering verscbijneu en na langdurige overwegin gen en besprekingen kwamen wij tot de over gelegde overeenkomst, die staande de vergadering geresumeerd, behoorlijk op zegel geschreven en na lezing door den aannemer en door Burgem. en Wethouders werd onderteekend. Deze over eenkomst is- behoudens nadere goedkeuring van den Raad en Heeren Gedep. Staten verbindend. Ziehier M. H. de wezenlijke toedracht der feiten, waaruit het u zal blijken dat het Raads besluit in de vergadering van 8 dezer genomen, is in waarde gebleven en de uitvoering er van slechts is verdaagd. De heer Yan der Heijden zeide, dat het hem bekend is en mij ten laste legt, „dat de Burge rmeester gezegd heeft, dat hij er niets mede te „doen wilde hebben en daarop eigenmachtig „met den aannemer onderhandeld heeft." Hoe ongaarne ook moet ik echter uit eerbied voor uwe vergadering dat gezegde voor eene bepaalde onwaarheid verklaren, terwijl ik alle overige gezegden van dien spreker voor zijne rekening laat; had de voorzitter uwer vergade ring, de wethouder De Haan, de feiten zoo werkelijk medegedeeld, dan had de heer Yan der Heijden zich wellicht van zijne gezegden onthouden, maar, M. H., les absents ont tou- jours tort. Hierna worden nog voorgelezen de overeen komst zooals zij door den Raad was vastgesteld in de vergadering van 8 Februari en het ont werp van Burgem. eu Wethouders. Na die voorlezing herneemt de Voorzitter het woord en zegt: Uit den stand van zaken, M. H., zult gij zien dat Burgem. en Wethouders niet alleen gerechtigd, Y&aï ze^3 verplicht waren al het mogelijke van den a&nnetner te verkrijgen. In hoeverre zij geslaagd ajn laat ik gerust aan de beoordeeling van den Raad over. Wat het voorgestelde ont werp aangaat het eerste punt is volkomen in overeenstemming met de zienswijze van den hoofdingenieurhet tweede behelst dat de wer en moeten worden uitgevoerd volgens het be- fsoon ^er<^e geeft aan de gemeente het recht *000.van de aanbestedingssom in te houden wt herstelling van al de gebreken die bij de opname gevonden worden en in het vierde wordt alle verschil met den aannemer afgesloten als de opzichter weigert de staten van meer of min der werk te geven, dan benoemt elk der partijen een deskundige, die moeten doen wat opzichter en aannemer hadden moeten doen. Kunnen die twee deskundigen het niet eens worden, dan benoemt de Kantonrechter van Waalwijk op kosten der beide partijen, een derden. En nu zal ik gerust de beslissing van den Raad afwachten en het voorstel van B. en W. als het door den Raad wordt aangenomenaan H.H. Ged. Staten ter goedkeuring opzenden, terwijl ik de verzekering geef dat ik de besluiten van den Raad steeds zal eerbiedigen. Hierna gaf de Voorzitter te kennen dat hij meende den Raad alle inlichtingen gegeven te hebben, en zou zich dus verwijderen daar zijn gestel niet toelaat aan eene discussie deel te nemen. (De Burgemeester heeft zich echter niet verwijderd en het presidium tot het einde der vergadering waargenomen.) De heer Van der Heijden zegt dat het ge heim van de vorige vergadering nog niet is op geheven wat de discussies betreftdaaruit zou anders duidelijk blijken dat het bedoelde raads besluit in het geheel niet is uitgevoerd. De Voorzitter zegt een voorstander te zijn van publiciteitalle zakendie hij als burge meester verricht mogen gerust aan het publiek bekend gemaakt worden. Hij heeft het des niettemin geapprecieerd dat in de vórige verga dering het schrijven van de heeren Bake en Rits niet is voorgelezendaar dit tegen het belang der gemeente kon geweest zijn. De heer De Haan stelt voor, na et intrekking van het oorspronkelijk raadsbesluit, het ontwerp van B. en W. goed te keuren. De heer Van Iersel heeft niets tegen de in trekking maar verklaart zich tegen elk nieuw contract. Burgemeester contracteert veel te veel alle voorwaarden in het ontwerp aangehaald staan ook in het bestekdat moet gevolgd worden dit is ook het gevoelen van den heer Bake. Daarbij moet elke nieuwe overeenkomst goedgekeurd worden door Ged. Staten en spreker gelooft niet dat die goedkeuring verkregen zal worden. Hij zou den opzichter terug laten komen om het werk op te nemendie is er het best mede bekend. Hij is sterk tegen nieuwe contracten en stelt voor eenvoudig het bestek te volgen. De Voorzitter zegt dat het onmogelijk is het bestek te volgen, zooals de heer Van Iersel wil. Na al het voorgevallene zou hij den Raad ten sterkste aanraden het voorstel van B. en W. aan te nemen. De heer Van Iersel zegt dat nieuwe contracten afwijkingen zijnm.en heeft een goed bestek, volgt, daten laat den heer V. d. Elzen terug komen om het werk-op te nemen. De Voorzitter zal er niet meer over discussi eeren hij zou mogelijk woorden sprekendie aan de zaak afbreuk zouden doen. De heer Van der Heijden blijft voor de eerste overeenkomstalleen kon daarbij gevoegd wor den de bepaling over het meerder óf minder werkdat dit in het eerste contract niqt staat is de sehuld van de personen die den' Raad moesten inlichten hij haalt een voorbeëld aan van de gemeente Baardwijk, waar een grihtweg, die door een ingenieur was afgekeurd, later door denzelfden ingenieur werd goedgekeurd. De heer Zijlmans is er voor het bestek te volgen ook met het oog er op dat er waar schijnlijk geene goedkeuring op een nieuw con tract zoude verkregen wordenvolgt men het bestek dan is men verantwoord dit is niet het geval als men nieuwe contracten gaat sluiten. De Voorzitter sluit de debatten en stelt voor om, met intrekking van het raadsbesluit van 8 Februari de door B. en W. ontworpen overeen komst met den aaunemer goed te keuren en fis dat ontwerp niet wordt aangenomenhet perste te behouden. Bij stemming onthield de heer Van der Heijden zich. Voor stemden de heeren De Haan, Van Es en de Voorzitter. Tegen de heeren Van IerselVan Riel en Zijlmans, zoodat de stemmen staakten. Hierna sloot de Voorzitter de vergadering. Bij de vergadering, verleden Dinsdag, onder Voorzitterschap van Dr. De Haangehouden waren niet tegenwoordig de heeren Quirijns, Van der HeijdenJ. B. Timmermans en Van Iersel. Nadat de heeren Van Heijst en Jud. Tim mermans eenige inlichtingen gevraagd en ver kregen hadden en na nog eenige discussie, die echter geene nieuwe gezichtspunten opleverde, werd het volgende voorstel van den Voorzitter in stemming gebracht en aangenomen De Raad besluitmet intrekking van zijn vorig besluit, het concept van B. en W, goed te keuren en zonder resumtie ten uitvoer te Tegen stemden de heeren Zijlmans en Van Riel. Hierna werd de vergadering gesloten. Te Parijs wordt verzekerddat de Minister raad besloten heeft zich met de redactie der commissie voor het amnestie-ontwerp te vereeni gen. In dienzelfden Ministerraad moet Wad- dington verklaard hebben, dat hij zich verzetten zal tegen het in staat van beschuldiging stellen van het Ministerie van 16 Mei en van deze zaak eene Kabinets-kwestie maken zal. Het besluit van het Kabinet om, wegens eene ongeregeldheid in den vormhet votum van den Parijschen gemeenteraad te vernietigen, waar bij 100,000 francs werden beschikbaar gesteld ten behoeve der terugverwachte Communalisten heeft, volgens het Journal dee de'bate, aanleiding gegeven dat de gemeenteraad der hoofdstad e n corps zijn ontslag heeft genomen. De gemeente raden van drie of vier andere groote steden zouden dit voorbeeld willen volgen. Dit bericht wordt echter niet bevestigd. Een feit evenwel is het, dat de leden van den Parij schen gemeenteraad die zitting hebben in de commissie van enquête naar den toestand der Parijsche politiehun ontslag hebben genomen omdat dit onderzoekzeggen zijtoch tot niets leiden zal. In plaats van door te tasten nu een aantal leelijke dingen aan het licht komen, deinst de prefect van politie voor de gevolgen van het onderzoek terug en, tracht de zaak te smoren. Aangezien daarenboven vele agenten van politie tegenwoordig hun plicht niet schijnen waar te nemen, 't zij dan om het publiek schrik aan te jagen of om het tegenwoordig bestuur in dis- crediet tebrengen begint zich 'werkelijk iets van de malaise te vertoonen, waarvan de Minister Mareère op de tribune gesproken heeft, zeer tot ergernis van de meer geavanceerde leden der Linkerzijde die schijnen te meenendat eerst nu alles in orde zal komen. Gelijk reeds met een enkel woord is mede gedeeld, heeft Jules Simon dezer dagen op eene openbare vergadering een krachtig pleidooi ge leverd ten gunste van den vrijen handel. Zijne redevoering kwam hierop neerdat het streven der voorstanders van het beschermend stelsel slechts strekt ten voordeele van 106,000 werk lieden die jaarlijks 600 milioen francs produ- ceerenterwijl de vertegenwoordigers van den vrijhandel denarbeid verdedigen van 2,103,000 werklieden die jaarlijks meer dan 5 milliarden francs produceeren. Het betoog van Jules Simon werd luide toegejuicht. Lord Lyonsde Engelsche gezantheeft een onderhoud gehad met Jules Grévywaarin hij de kwestie der handelsstaatkunde te berde bracht. De President verklaardedat de regee ring in deze aangelegenheid nog geen besluit heeft genomen en dat de gezant zich verzekerd kon houdendat zij met de meeste zorg over wogen zal worden. Lord Lyons verheelde het ni«tdatzoo Frankrijk te groote concession deed aan de protectionistenEngeland genoopt zou zijn represailles te nemen. De typhus is uitgebarsten in de bij het Champ de Mars gelegen militaire school, die tegenwoordig dienst doet als kazerne. Er zijn reeds zestien soldaten aan die ziekte overleden. De typhus heeft voor het overige in den laatsfen tijd zich geopenbaard in meer dan dertig kazer nen in verschillende oorden des lands. Te Parijs is de ziekte ook tot twee andere kazernen door gedrongen. Men schrijft de vele voorkomende gevallen van typhus toe aan den slechten bouw der kazernen aan te groots opeenhooping der soldaten en aan te weinige zorg voor de voeding, die vooral nadeelig werkt op de gezondheid van jongelieden, die vroeger niet behoefden te dienen en aan beter leven gewoon waren. Te Angoulême is Dinsdag-morgen omstreeks half tien ure de kruitfabriek in de lucht gespron gen 700 kilogrammen kruit waren ontploft en stukken van den muur en het dak zijn honderd meters ver geworpen. Zes lijkenletterlijk aan stukken gescheurd, lagen half verkoold te midden van het rookend puin op twintig meters afstand werd een werkman gevondendie geheel zwart en van zijn kleeren beroofd was. Toen men hem optildebeefde hij van kou; ofschoon men hem terstond ging verzorgenstierf hij een uur later. Een achtste slachoffer van deze vreeselijke ramp hoopt men nog in het leven te behouden. De Parijsche correspondent van de Timet acht het hoog noodig de vreemdelingendie Parijs zouden willen bezoeken, gerust te stellen omtrent de veiligheid aldaar. Wat door som mige bladen van de aanrandingen op straat verhaald wordt, is grootelijks overdreven. Men behoeft slechts in sommige salons te komen, om een denkbeeld te krijgen van de behendig heid, waarmede de alarmklok geluid wordt door hendie willen doen geloovendat er thans geen wezenlijk gouvernement in Frankrijk bestaat, dat de radicalen heer en meester zijn dat het volk huiverig is 's avonds op de straat te gaan, dat het alles nog veel erger zal worden, als de veroordeelde^ der commune teruggekeerd zullen zijn, zoodat-Frankrijk om aan dien chaos te ontkomen, noodwendig spoedig in de armen zal worden geworpen van de monarchie van het droit divin of van de dictatuur. De correspon dent zegt op eigen hand een Onderzoek ingesteld te he'bben, en hij is' het eens mèt den Minister de Mareère, dat de beweringen omtrent de aan randingen erg overdreven zijn. Hij is o. a. Maandag 's nachts- laat te huis gekomenna den geheelen weg van de Champs Elysées afge- te hebben met de handen in den zak, zoodat zijn horlogeketting in 't oog moest vallen van ieder dien hij ontmoette. De eenige persoon nu die hem tegenkwam was een arme drommel, die plotseling iemand tegen zich over ziende, verschrikt de vlucht nam om niet aange vallen te worden.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1