Engeland. Duitschland. Oostenrijk. BINNENLAND. Italië. Rusland. Bekendmakingen. Burgerlijke Stand. Het blijkt dat de Zulu's, na hunne overwin ning de Tugela-rivier zijn overgetrokken dus op Natalsch gebied zijn gekomen, 't Waren echter slechts kleine benden die weinig schade hebben aangericht. De hoofdmacht bleef aan de overzijde. Hoeveel hulde overigens ge bracht moet worden aan de oprechtheidwaar mede van Engelsche zijde de nederlaag is erkend, zoo schijnt toch het getal der gedoode Zulu's, veel te hoog en dat der gesneuvelde Engelschen veel te laag te zijn opgegeven. Niet 5000 maar hoogstens 3000 Zulu's, zijn gesneuveld terwijl het verlies der Engelsshen niet 500, maar om streeks 1400 man moet bedragen hebben. Uit een brief van Cetawayo aan den Gou verneur der Kaap-kolonie dezer dagen openbaar gemaaktleert men het heerschzucbtig en onaf hankelijk karakter van dezen Kaffer-Vorst het best kennen. „Gij verwijt mijdat ik lieden laat ter dood brengen", schrijft hij o. a, „Welnu, ik heb daarmede pas een begin gemaakt. De witte mannen moeten zich over zulke kleinighe den niet opwinden. Want ik ben nog niet recht begonnen en heb het voornemen nog vele lieden te dooden. Zoo is het gebruik bij mijn volk en ik ben niet van plan daarvan af te wijken. Wat heeft de gouverneur van Natal daarop aan te merken Kom ik bijgeval naar Natal om hem wetten voor te schrijver. Ik zal mij niet storen aan hetgeen mij uit Natal wordt gelast. Wan neer ik mijn volk niet tuchtiggehoorzaamt het mij nieten hoe gaarne ik ook in vriendschap met de Engelschen wil leven wil ik mijn volk toch niet plaatsen onder hunne wetten. Maar de Engelschen spelen met mij en behandelen mij als een kind.. Voortaan zal ik handelen voor mjjn eigen rekening. Willen de Engelschen mij dwingen dan zal ik wegtrekken. Maar vóór ik ga zal ik weten te handelen dat nullen zij bemerken. De gouverneur van Natal en ik staan gelijk.,, Sedert moetnaar "Bartle-Erère schrijft, de aanmatiging van Cetawayo nog zijn toegenomen. Volgens deze mededeelingen hebben den 24sten Januari 11., dus zeer kort na de groote nederlaag der Engelschenvier duizend Zulu- Kaffers een aanval gedaan op de afdeeling van kolonel Wood. Zij zijn echter door de Engel schen teruggedreven zonder dat dezen daarbij een verlies van eeuige beteekenis leden. Wood evenwel heeft zich na den aanval naar Utrecht teruggetrokken. Ook op de andere colonnes werden door de Kaffers aanvallen gedaanmaar op alle pun ten werden zij teruggeslagen. De Zulu's, zouden zich thans in de richting van Ekovo bijeentrekken waar kolonel Pearson eene sterke stelling met vooruitgeschoven posi- tiën inneemt. Men verwachtdat de Zulu's, hem in deze stellingen zullen aanvallen. Onjuist wordt het genoemd dat Lord Napier van Magdala aan 't hoofd der expeditie zal ge plaatst worden. Van Sir Garnet-Wolseley is evenmin sprake. Omtrent de Afghaansche expeditie is wei nig mede te deelen. Generaal Biddulph heeft eene verkenning gedaan en moest bij die gele genheid een onbeduidenden aanval doorstaan van eenige Chazisdie met verlies werden terugge slagen. Aan de werkstaking te Liverpool schijnt een eind te komenalthans wat het zeevolk betreft. Inmiddels is gedurende veertien dagen de haven feitelijk gesloten geweest. Onbereken baar is de schadein dien tijd geleden niet slecht door reeders en handelsmannenmaar ook door de arbeiders zelf, waarvan er vele (zoo lezen wij) ten gevolge van onvoldoende voeding te zwak waren om hun werk behoorlijk te hervatten. Gewonnen is er niets -, want de loonen zijn niet verhoogd. Alweder eene les hoe nutteloos werkstakin gen zijn wanneer de arbeidsmarkt werkelijk slap is. Eene les die echter wel weer in den wind geslagen zal wordentot schade voor allen! New-Castlc, 20 Eebruari. Heden is het algemeene werkstaking van de scheepstimmerlie den aan de Tyne. Woensdag beraadslaagde de Rijksdag uitvoe rig over het voorstel der Regeering, om de sociaal-democratische afgevaardigden Eritzsche en Hasselmann te doen in hechtenis nemen, wijl zij, bij besluit van den Berlijnschen prefect van politie uit de hoofdstad verwijderd, desondanks zijn teruggekeerd om hun mandaat als volksver tegenwoordigers te vervullen. Een zeer talrijk publiek woonde de zitting bij. Lasker verdedigde zijn voorstel om de toe stemming te weigeren, aangezieu de 28e para graaf der socialisten-wet niet in dien zin mag opgevat worden, dat een lid krachtens bevel der politie verhinderd zou kunnen worden zijn man daat te vervullen. Na een langdurig debat is het voorstel om de vervolging te weigeren met bijna eenparige stemmen aangenomen. De :Duitsche Rijksdag verkoos jVon Ho- henlohe tot tweeden vice-President. De benoemde heeft echter geseind, dat hij de benoeming niet aannamdaarna is gekozen de heer Lucius, die de benoeming aannam. De veldmaarschalk von Roon, gelezen Minister van Oorlog, is ziek. Met het. oog op zijn hoogen ouderdom baart zijn ongesteldhèid groote zorg. Het wegblijven der thermale bron in Teplitz wekt nog steeds de algemeene belangstelling. De eigenaar van de bron, prins Clary, is uit Nizza overgekomen, teneinde met raad en daad bijstand te verleenen. De Keizer heeft herhaal delijk te keuften gegeven, dat geene onkosten gespaard mogen worden teneinde aan het water zijn vroegeren loop terug te geven. De Keizer van Duitschland heeft van zijn kant aan den gemeenteraad van Teplitz geschreven dat deze over de voornaamste geologen van Duitschland, zoo noodig, zou mogen beschikken. Wanneer de hoofdbron weer zal terugkeeren is nog on bekend, dit hangt af van den uitslag der werk zaamheden in de mijnen van Dux-Ossegg alsnog te verrichten. Een ongunstig voorteeken is het echter, dat in het dorpje Czernowilz bij Komo- tan plotseling een minerale bron is komen op borrelen, waarvan het water dezelfde eigenschap pen heeft als dat van Teplitz. De Pol. Corr. verneemt uit St.-Petersburg, dat de Czaar den 20n Februari het Russisch- Turksch vredesverdrag onderteekende. Men wacht nu nog op het door den Sultan geratificeerd verdrag. In de haven van Palermo had den 12n dezer een klein gevecht plaats. Eene Grieksche brik, met graan beladen, die uit den Archipel kwam, trachtte door het sanit'its-kordon heen te breken en ondanks het verbod te landen. Twee kanon schoten werden op het schip gelost, maar de vermetele matrozen gaven hunne poging nog niet öp. Verontwaardigd over zooveel tegenstand en in yreeze voor mogelijke besmetting, greep de bevolking nu zelf naar de wapenèn en ver joeg de Grieksche bemanning met geweerschoten. St.-Petersburg, 20 Eebruari. Het door Push. Mir uitgestrooide en in buitenlandsche bladen opgenomen bericht, dat aan de commissie, in gesteld tot het opsporen van middelen tot be zuiniging in de uitgaven des Rijks de gelegen-' heid niet gegeven wordt de begrootinger. van oorlog en marine en van het Keizerlijk Huis 'te onderzoeken, hoort thuis in het rijk der fabelen. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Door de liedertafel „Oefening en Vermaak" zullen, op de repetitie van Zondag 23 Eebruari, de volgende stukken gezongen worden: Beneden en boven de Vliegh. Jagerslust Astholz. Stille (Quartet) Haydn. La Patrouille. van Ackere. De Gedeputeerde Staten der Provincie Noord- Brabant, gelet op art. 73 der wet van den 4 Juli 1850 (Staatsblad No 37). Noodigen de inwoners dezer Provincie, die el ders in 's rijks directe belastingen zijn aangesla gen, uit om daarvan vóór den 1 April a. 8. aan nun college te doen blijkendoor overlegging van het aanslagbiljet of van een uittreksel uit de kohieren der rijks'directe belastingen, ten einde daarop worde gelet bij het opmaken der liist van de hoogstaangeslagenen, verkiesbaar tot afgevaar digden der Eerste Kamer van de Staten-Generaal. De Ged. Staten voornoemd, P. J. BOSCH VAN DRAKESTEIN. De Griffier, VAN COOTH. 's Hertogenbosch, 7 Pebruari 1879. De Burgemeester der gemeente Waalwijk ter afkondiging ontvangen hebbende het kohier der belasting op het personeel (derde kwartaal) over het dienstjaar 1878/9. Verwiltigt de belanghebbenden, dat gezegd ko hier door den heer Inspecteur van 's rijks directe belastingen dezer provincie op den 15 Februari is executoir verklaard, - dat hetzelve op heden aan den rijks ontvanger in deze gemeente, ter invordering is toegezonden en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. De belastingschuldigen, welke zich met hunnen aanslag bezwaard achten, kunnen hunne redenen bij verzoekschrift, binnen drie maanden na dato dér executoir-verklaring, indienen bij GedStaten dezer provincie, desverkiezende door tusscjjen- komst van den betrokken controleur van 's rijks belastingen. De Burgemeester voornoemd, VAN DER KLOKKEN. Waalwijk, den 19 Eebruari 1879. Waalwijk, 22 Eebruari 1879. De Kamer van Koophandel alhier j heeft zich tot den Minister van Einantien gewend, met ver zoek dat nieuwe wettelijke voorschriften worden gegevenwaarbij het algemeen zegelen der wissels tegen een verlaagd tarief verplichtend wordt ge maakt. De Kamer wijst er opdat de zegelwet, door het uitgeven van wisselbrieven zonder zegel, thans algemeen wordt overtredenalleen om het te hooge recht (21 ct. voor sommen beneden f 300) dat van het handelspapier gehevqn wordt. De Kamer zou willen dat een verlaging van het zegelrecht met een vermindering van protest- kosten gepaard kon gaan waardoor naar haar oordeel de belangen, zoowel van den handel als van de schatkist, gebaat zouden zijn. Naar wij vernemenis door de Regeering aan den Raad van State ingezonden een wets ontwerp waarbij naar aanleiding van het onlangs door. den Hoogen Raad gewezen arrest omtrent de nietgeldigheid van kon. besluiten regelende de bevolkingsstatistiekdat onderwerp in zijn geheel afzonderlijk wordt geregeld. In de laatst gehouden vergadering der Deventer Werkliedenvereeniging is besloten, om in den loop van den zomer een wetenschap pelijk reisje te maken naar Arnhem tot het bezoeken der tentoonstellingwelke dit jaar zal worden gehouden. Staande de vergadering lieten 25 leden zich voor dit doel inschrijven. Opmerking verdient het feitdat ook on der de geneeskundigen: te Petersburg nog veel wordt getwist over het karakter van de Astra- kausche epidemie. Zoo beweert dr. von Seidlitz, een bekwaam man, dat hij de in de lage streken, rondom het'Kaspische meer, inheemsche tusschen- poozende koortsenin dit jaar een nieuw mo ment zich heeft gevoegdnl. een aandoening van de longendie als koudvuur van die orga nen zich voordoet. Wij vernemendat op de Landswerf te Am sterdam met den meesten spoed een viertal stoomkanonneerbooten worden gereed gemaakt en binnenkort' in dienst zullen worden gesteld. Deze zullen op de kusten de quarantaine-maatregelen voor binnenkomende schepen helpen toepassen. De Zwolsche Courant bevat het volgende „Het reizend publiek beeft zich in de laatste dagen bitter te beklagen over den Centraal- spoorweg. Viermaal hebben wij in de laatste week gewag moeten maken van vertragingen, gewoonlijk het gevolg van een „defect" aan de locomotief. Gisteren morgen ontspoorden twee waggons van den laatsten trein waardoor ver traging het gevolg wasgisterenavond kreeg de laatste trein weer een defect aan de machine, waardoor de reizigers niet te 11,39 maar te circa 1,30 alhier aankwamen. Voor hendie naar Kampen moesten en zoodoende bijna twee uur in de wachtkamer konden vertoeven was dit alleronaangenaamst. „Het wordt hoog tijd, dat er voor dit ge deelte van ons spoorwegnet, voor Zwolle en de Noordelijke provinciën van zoo groot belang, eindelijk eens afdoende maatregelen genomen worden, ter verzekering zoowel van de veiligheid der reizigers als van de geregelde communicatie." De burgemeester van den Helder, de heer Stakman Bosse, voltrok 11. Donderdag in zijne functie als ambtenaar van den burgerlijken stand in die gemeente het 4000ste huwelijk. Aan dat echtpaar werd door hem een cadeau aangeboden. Woensdag is te Delfshaven een jongen wegens zakkenrollerij door de politie aangehou den en Donderdag paar het huis van bewaring overgebracht. Tengevolge van ijsgang zijn de beide stads bruggen over de Weichsel bij Thorn weggeslagen en hebben er dijkbreuken plaats gehad, waarbij veertig dorpen zijn overstroomd. Koning Johan van Saksen was gewoon eiken morgen eene wandeling te maken in zijn tuin, waar het publiek 'gelegenheid had den Koning niet slechts te. zien, maar ook te spreken. Op een morgen dat hij zijn paleis verliet, zag de schildwacht hem aan, maar zonder eenige beweging te maken om hem de militaire eer te bewijzen. De Koning begreep dat hij hem niet kende, en liet dus den man niet straffen. Hij tastte in zijn zak, kreeg een goudstuk en gaf het den soldaat met de woorden „mag ik het genoegen hebben mijzelven aan u voor te stellen De twee Russische kruisers, te Philadel phia gebouwd, zijn den 21 December jl. ven daar vertrokken. Toen zij de Delaware af- en de stad voorbijstoomden, werden ze levendig toegewuifd en de Russische bemanning enterde in het want. De stoomers waren ingeschreven ten name van een makelaar, Wharton Barker, als eigenaar, hoewel het algemeen bekend is dat deze slechts handelt ah agent van het Russische Gouvernement. De schepen vertrokken onder AmerikaïEWhe vlag met Gitka als bestemmings plaats, doch zullen wel rechtstreeks naar eene der Russische Oostzeehavens zijn doorgestoomd, om daar bewapend en als oorlogschepen uitge rust te worden. Het kruiser-Comité te Moseou heeft 1.200.0.00 roebels tot' zijne beschikking. De Hecla is het eerste schip van dit Comité, hetwelk thans be proefd wordt. -*■ Belgische bladen meldendat een 22-jarig bediende van een te Gent vertoevend landbou wer uit Enkhuizen öp den loop gegaan is met een waarde van ongeveer f 6000, toebehoorende aan zijn patroon. Aan boord van dé ter reëde van Vlissin- gen liggende Eng. bark Antagonist gezagv. Kail, heeft zich een geval van muiterij,der equi page voorgedaan. De tweede stuurman is met belangrijke verwonding aan het hoofd en in het aangezicht in het gasthuis opgenomen de voor naamste aanstokers zijn door bemiddeling van den Engelschen Vice-consul in verzekerde bewaring genomen. Vrijdag morgen ten half zes ureis de Minister van Koloniën, Mr. P. P. van Bosse, in bijna 70jarigen ouderdom overleden. Tilburg. Het winterkoren in deze streken staat gunstig te velde en schijnt evenmin als het koolzaad door de strenge vorst te hebben geleden. Nu de aarde doorgeweekt is, begint men op sommige hooggelegen akkers reeds vroege aardappelen te poten en zal bij aanhoudend gunstig weder ook met den arbeid in de moes tuinen worden aangevangen. Veevoeder is er in overvloed, zoodat de landbouwers niet dan tot hoogc prijzen besluiten hun vee van de hand te doen. De verkiezing van 2 leden van den Ge- meentenraad, ter aanvulling der vacaturen, ont staan door het overlijden van den Heer Ch. de Wijs en het genomenontslag van den Heer J. E. Jansen, Burgemeester, is bepaald op dins dag den 4 Maart. a. s. Capelle, 17 .Eebr. Door den Raad dezer ge meente is tot secretaris: gekozen de heer P. J. Gloos, ambtenaar ter gemeente-secretarie van Reeuwijk, prov. Zuid-Holland. 's-Hertogcnbosch, 19 Februari. In eeue gis teren gehouden vergadering van het bestuur van het 32e Nederlandsch landhuishoudkundig. con gres heeft zich een feestcommissie gevormd, die bestaat uit een vijftigtal ingezetenen, daartoe door het congresbestuur uitgenoodigd. Het hoofdbestuur dier commissie bestest uit de heeren jhr. mr. E. Van Rijckevorsel v. Kessel, J. Meijers, kapitein der artillerie, jhr. mr. I, X. A. Verheijen en F. van Geffen van der Wiegen, met den heer G. Bosch, als president. De feestcommissie zal onder anderen trachten te zorgen voor de regeling eener tentoonstelling van paarden, vee, pluimgedierte enz., het doen houden eener harddraverij van paarden, het organiseeren van- volksvermakelijkheden, enz. Dordrecht, 18 Eebr. Heden ochtend werden in de Nieuwstraat twee dienstboden geheel be wusteloos in haar slaapkamer gevonden, de eene op den grond voor, de andere op het bed. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroe pen en is men er in mogen slagen, beider levens geesten weder in zooverre op te. wekken, dat zij althans geacht mogen worden, buiten gevaar te verkeeren. Een belangrijke gasontsnapping in die kamer moet als de oorzaak worden be schouwd. Schiedam, 18 Eebruari. Zondag jl. heeft de gasfitter J. E. Bargéus, terwijl hij bezig was in de woning yan den heer J. G, van Dussel- dorp, in de Tuinlaan, met een brandende kaars een lek in de gasleiding op te sporen, door het met geweld ontploffien van het gas, toen hij een kamer binnen trad waarin het lek zich bevond, belangrijke brandwonden bekomen aan aangezicht en handen. Het vertrek, waarin de ontploffing heeft plaats gehad is belangrijk beschadigd. Amsterdam, 20 Eebruari. Het oorlogschip „Koningin Emma der Nederlanden" is heden met goed gevolg te water gelaten. De Ministers van Binnenlandsche Zaken, van Justitie en Financiën, benevens de Fransche en Spaansche gezanten waren daarbij tegenwoordig en hebben," na afloop van het te water laten, de Rijkswerf en het opleidingsschip „Admiran van Wassenaar bezichtigd. Zwolle, 21 Feb. Het gerucht loopt, dat het Duitsche gouvernement onder bepaalde con ditiën den invoer van vee uit Nederland met 1 Maart a. s. zal toestaan. In het belang van den handel ware het zeer geweuscht. Van 15 tot en met 20 Februari 1879. TILBURG. GehuwdAntonius Norbertus Emmen ®et Helena Hobbelen. Johannes Cornells Zwagv makers, wed. met Maria Elisabeth Peijner.Diw Andreas Janssens met Maria Catharina Gert»®» van Berkel.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2