Engeland. Duitschland. Rusland. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Huidenberichten. zullen overgaan, omdat liun gebleken is, dat de meerderheid der bevolking inderdaad de conser vatieve republiek wenscht. De werkstaking onder de arbeiders aan de werven voor ijzeren schepen aan de Tyne is thans algemeen. Ruim 8000 man loopen ledig. Ook hier ziet men, hoe, in weerwil van zooveel harde lessen, de werkman liever samenspant tot niets doen, dan zich te schikken in eene loonsvermin dering, die niet door de willekeur Tan patroons maar door geheel den economischen toestand geboden wordt. Telegrammen uit Calcutta en Rangoon melden dat de Koning van Birmab al de leden der vorstelijke familie, 86 in getal, heeft doen om het leven brengen. In de hoofdstad Manda- lay heerschte groote ontsteltenis. Een corres pondent van de Times verzekerde dat de afgezette ministers en het volk de tusschenkomst van Engeland wilden inroepen. Opnieuw zijn 250 man en 100 paarden te Londen ingescheept met bestemming naar de Kaap. De jongste berichten van daar zijn niet be paald gunstig. Zij dagteekenen van 4 Februari jl. en houden in, dat de operatiën werden ge schorst, maar dat men een aanval der Kaffers op Grey-Town verwachtte, waaruit men zou mogen opmaken, dat de Zulu's de Tugela reeds over en op Natalsch gebied zijn. De contingenten der inboorlingen, heet het verder, zijn ontbonden, hoogstwaarschijnlijk om dat men deze hulptroepen niet te best vertrouw de. Van Paerson wordt gemeld, dat hij nog steeds bevestigde stellingen inneemt te Ekowe en voor twee maanden van voorraad is voorzien. Chelmsford zal, met den generalen staf, zich bij hem voegen. De rechtbank te Frankfort heeft de Frank/. Zeitung, die aangeklaagd was van beleedigmg van prins von Bismarck, vrijgesproken. Het blad had gezegd, dat prins von Bismarcks be schuldiging in den Rijksdag, dat het zich aan landverraad had schuldig gemaakt, laster was. De Rechtbank nam aan, dat de redactie bij de verdediging van haar eer tegen een beschuldiging, die niet bewezen was, in haar recht was ge weest. Het Openbaar Ministerie zal zeker in hooger beroep komen, daar het er onmogelijk in berusten kan, dat prins yon Bismarck zich aan laster zou hebben schuldig gemaakt. Een groot verlies heeft Duitschland gele den door het overlijden van den gewezen Mi nister-Veldmaarschalk Von Roon, bijgenaamd den schepper van het Duitsche leger en den wapen smid voor zijne overwinningen. De Keizer bracht hem even voor zijn dood een laatste bezoek. Het is thans voor een koopman, die prijs stelt op het behoud zijner clientèleondoenlijk zijne wissels op zegel te trekken, daar dit zijne afnemers indisponeert en bovendien is het tegen woordig recht, zooals reeds gezegd, te drukkend. De Kamer meent, dat de gewoonte van zegelen in ons land zoowel als dit in het buitenland het geval is, waar de wissels algemeen aan zegel onderworpen zijn, grooter waarborg voor de be taling zoude geven, indien met verlaging van het zegelrecht ook vermindèring van protestkosten kon samengaan. De Kamer laat aan het doorzicht van den Minister over, welke strafbepalingen de heffing van het recht moeten verzekeren, of volgens hot Engelsche stelsel de handteekening op een niet gezegeld stuk geschrevennietig moet worden verklaard, of wel volgens het Duitsche stelsel „nazegelen" door iederen opvolgenden houder kan geschieden. Ten slotte zegt de Kamer Niet altijd, Excellentiegaat het belang van den handel met dat van de schatkist samen zij verheugt zicher op te mogen wijzen dat dit hier wel het geval is en vleit zichdat uwe Excellentie in deze omstandigheid eene rede te meer moge vinden om ingevolge haar beleefd doch dringend verzoek uw voorstel van wet betreffende de zegelbelasting bij de volksverteging te willen indienen. Zelden of nooit zagen wij van een lief hebberij gezelschap eene tooneelvoorstelling zoo gelukkig, zoo schoon, zoo volmaakt, zouden wij haast zeggen, als die welke Maandag 11. alhier werd gegeven door eenige heeren uit het naburig Kaatsheuvel. Het boeiende tooneelspel«Baboe Rita" of „'t Was maar een loods", zoo uitge voerd als daar, boeide ieders aandacht. Haai, Willem, Herman, Bram en meer anderen hadden oogenblikken, die tooneelisten van beroep eer zouden aandoen allen verdienden de volle toe juichingen der aanwezigen. Meer in bijzondér- heden te treden ligt niet in onze bedoeling en zou ons te ver voeren. Alleen dit. Met vol doening hebben wij gezien, dat het declameeren, anders een algemeen gebrek bij dergelijke, ver- eeni°in<*en, en dat zoo velen harer zusters ont siert, geen onoverkomelijk bezwaar is en goed overwonnen kan worden. Wilden we maar neen, het geheel was zoo. schoon, de vlekjes, die wij zouden kunnen aan wijzen zoo klein, dat ons niets overblijft dan genoemde heeren met de volste overtuiging geluk te wenschen met hun schitterend succes. Wederom is in Rusland een misdadige aanslag weplecd ditmaal te Charkow, waar jl. Zaterdag door een onbekende een pistoolschot werd gelost op den gouverneur der stad, die zwaar gekwetst werd. Waalwijk, 26 Februari 1879. Het adres van de Kamer van Koophandel alhier, aan den heer Minister van Financien in dd. 14 Februari, komt hoofdzakelijk op het na volgende neder De Kamer wijst op de tegenwoordig vrij al- gemeene overtreding der zegelwet, door het uitgeven van wisselbrieven zonder zegel, hetwelk nadeelig werkt op den goederenhandel, waaraan de wissel zijn' oorsprong dankt, zoowel als op den geldhandel, die dien wissel ne'gocieert, omdat tengevolge der overtreding de betaaling der wissels een langer uitstel ondergaat en dus de trekker zoo wel als endossanten en houder meer risico loopen dan aanvankelijk de bedoeling was. Deze overtreding is naar hare meening een gevolg van het te hooge recht, dat onze zegel wet' van 3 October 1843 eischt en is thans zoo hoog geklommendat het handelspapier slechts bij uitzondering wordt gezegeld en wel dan wan neer de trekker protest vermoedt of indien hij een' langloopenden wissel wenscht te disconteeren, zooals mede tprecht is opgemerkt bij de memorie van toelichting op het ontwerp van zegelrecht door 's Ministers ambtsvoorganger ingediend. Naar het oordeel der Kamer is het ïnconve- niënt groot, dat daardoor de kleinhandel en de industrie, welke in deze streken bloeien, zoowel hier als in 't algemeen ondervinden, en dringend noodzakelijk is het, dat ten deze afdoende wet telijke bepalingen worden gemaakt. Eene wet, die het recht van zegel verl en doeltreffende maatregelen en strafbepalingen, die deze wet steunen, kunnen volgens de meening der Kamer alleen een einde aan de algemeene overtreding maken. De Minister van oorlog is voornemens, eerstdaags eene openbare aanbesteding te doen uitschrijven voor de leveringten behoeve van het legervan militaire lakens van betere hoe danigheid dan in de laatst jaren werden geleverd en dan ook vervaardigd zonder eenige inmenging van zoogenaamde kunstwol of afval uit de fabri- kenwelke lakensoorten volgens eene nieuwe methode zullen worden gekeurd. Hij heeft daar op in de Staats ct. de aandacht van de binnan- landsche lakenfabriekanten gevestigd opdat zij tijdig in de gelegenheid zijnom dienovereen komstig hunne maatregelen te nemen. Aanstaanden zomer zullen op het eiland Walcheren groote vereeüigde manoeuvres plaats hebben en daar het noordwestelijk deel van dit eiland eene schoone gelegenheid aanbiedt om eene veronderstelde landing te beproeven of te verijdelen zalbij het uitvoeren van dusdanige bewegingen steeds de zeemachthetzij als aan valler, of wel als medestander optreden. Een en ander zal gepaard gaan met het bivakkeeren van troepen enz. Uit Nisu wediep meldt men Er vertoonen zich hier in den laatsten tijd ontzettend veel rotganzen, 't Is soms of men op eenigen af stand een donkere wolk ziet verrijzen. Er wor den er bij honderden met het slagnet gevangen, en tengevolge van den overvloed kan men te genwoordig een gans in den pot hebben voor slechts 30 a 40 Ct. Naar het N. v. d. D. meldt, zijn door den hoofdcommissaris van politie dienaren ontsla gen die in den nacht na den brand in de Warmoesstraat het magazijn van de firma Koop- mans Co. bewaakten terwijl daarin ontvreem dingen hebben plaats gehad. Deze gestrenge maar zeker rechtmatige straf is toegepastomdat zij die daar tot bewa king waren gesteldniet voldoende hebben ge surveilleerd. In Friesland is een 25 jarig man na het gebruik van ongeveer twee flesschen jenever onder ontzettend lijden bezweken. Een Engelsch matroos te Amsterdam had de Hollands'che jenever wat al te kras aange sproken In laveerende houding sukkelt hij langs de straat, totdat, op den Zeedijk gekomen zijne beenen hem niet meer willen dragen en hij op den grond valt. Een oude Engelsche matroos helpt hem op en door zijn vooroverbukken om zijn beschonken landgenoot weder in zeilende houding te krijgen, was de portemonnaie waarin zestien gulden aan geld en een bankbiljet van f 60 uit zijn zak gevallen. Dit had een der omstanders gemerkt. Leuk raapte hij de porte monnaie op, steekt die in zijn zak en wandelt verder. In het bewustzijn van niet eerlijk te hebben gehandeld, bekruipt hem de vrees voor ontdekking. Hij overlegt bij zich zelf en zegt slim, dat het geld niet te herkennen is voor het eigendom van den Engelschman. De porte monnaie echter kon hem verraden. Hij haalt daarna het geld uit de portemonnaie en werpt deze met het bankbiljet van f 60, dat hij niet opgemerkt had, in het water. Voor de f 16 denkt hij goeden sier te maken en gaat den Zeedijk op. De politie had reeds van het ver missen van de portemonnaie met geld gehoord, eene vrouw die ook naar het weder op de bee nen brengen van den dronken Engelschman had staan kijken, wees den dief aan en deze was spoedig achter slot gebracht. In den nacht van 20 op 21 dezer heeft in het westen van Zwitserland een hevige storm gewoed, die onder anderen in de omstreken van Genève veel schade heeft aangericht. Van daar wordt gemelddat er vele vaartuigen op het meer zijn vergaan en dat te St. Saphorin door den storm een trein uit het spoor is geslagen, met het gevolg dat drie ledige waggons in het meer zijn gestort en twee beambten in den post- waggon gekwetst zijn. Tusschen Culïy en Rivaz is de spoorweg door de persing van het meer- water op drie plaatsen vernield. Ook uit verschillende oorden van Frankrijk zijn berichten ontvangen omtrent groote ver woestingen, door den storm veroorzaakt. Nabij Gannat zijn-terwijl een goederentrein naar Monthujon stoomde, de kettingen, die de rijtuigen aan elkander verbonden door eene windvlaag stuk geslagen. Vier rijtuigen stortten daardoor in de rivier. De conducteur en nog een persoon werden zwaar gekwetst. Eerstgenoemde is eenige uren later overleden. Te Rouaan heeft de storm eene schade aan gericht van meer dan een millioen frank. In het departement Gironde zijn vele dorpen onder water geloopen. Dit was ook het geval met de geheele wijk la Bastide te Bordeaux. Door middel van schuitjes heeft men de bewo ners hulp gebracht. De overstrooming moet het gevolg zijn van het doorbreken der dijken van de Garonne. Blijkens een gisteren uit Leipzig ontvan gen particulier telegram heerschte daar een ge weldige sneeuwstorm en is het spoorwegverkeer voorloopig onmogelijk. Zondag-avond barstte te Kampen een felle brand uit in de woning van den schilder D. Camerling. Eerst tegen half elf was men den brand, die zich dreigend liet aanzien,met behulp van vijf spuiten meester. Huis en inboedel zijn geheel vernield en waren tegen brandschade ver zekerd. De oorzaak weet men niet op te geven. De in de onmiddellijke nabijheid gelegen sigaren fabriek van de heeren C. J. Beele Zn. en de belendende gebouwen bekwamen geen schade. De fabrieksspuit en de kazernespuit werden bij den brand in werking gebracht en bewezen, evenals de werklieden en soldaten uitmuntende diensten. Tilburg, 25 Febr. Zondag-morgen, omstreeks 6 uur, zijn twee dienstboden van den heer W. H. A.' S. in hunne slaapkamer in bewusteloozen toestand gevonden. Den avond te'voren hadden zij de hoofdkraan niet afgesloten, zoodat door een lek in de buis hunner slaapkamer het gas ontsnapt was, waardoor het vertrek zich met e-as gevuld had. Aan de spoedige hulp van een geneesheer is het te danken dat beiden in het leven behouden zijn. 's-Boseh, 24 Februari. De heer mr. F. J. E. Van Zinnicq Bergmann, sinds November 1866 lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor het kiesdistrict 's-Bosch, is heden overleden. Hij was een man van groote geleerdheid, en had veel hart voor de algemeene belangen. In zonderheid aan het gewest zijner inwoning heeft hij vele goede diensten bewezen. Hij was een vlijtig beoefenaar der geschiedenis van Noord brabant, en vooral met de waterschapsbelangen dier provincie was hij zeer vertrouwd. In September 1838 werd hij benoemd tot raadsheer in het Gerechtshof van Noordbrabant, en eerst toen met den aanvang van het jaar 1876 de provinciale hoven werden ontbonden, hield hij op tot de magistratuur te behooren. zien, dat van een wagon steenkolen, toebehoo- rende aan een industrieel uit -Ginneken, door diens knecht met 'kar en paard bij een in de nabijheid wonenden particulier een groote hoe veelheid werd gebracht buiten medeweten van den eigenaar. Eindhoven, 24 Februari. Naar aanleiding van een door de Kamer van Koophandel alhier ge daan verzoek, heeft de Minister van Financiën zich bereid verklaard, om, uit aanmerking van de uitgebreidheid van het fabriekwezen in deze stad, zoodanige hoeveelheid bronzen centen als verlangd mochten worden, mits niet minder dan voor f 1000, door den betaalmeester te's-Bosch kosteloos te doen afzenden, hetzij aan het ge meentebestuur, hetzij aan eene door de Kamer aan te wijzen persoon. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Waalwijk, 24 Februari 1879. Mijnheer de Redacteur I Mag ik u beleefd een plaatsje verzoeken voor onderstaand schrijven in uw veel gelezen blad. Met de meeste hoogachting, UEd. Dienaar, N. P. Tot aller genoegen ging hier en in de om liggende gemeenten de mare rond, dat er eene commissie vanwege het Departement van Oor log aangekomen was, om zich inlichtingen te verschaffen omtrent de werking en 't fabrikaat der hier gevestigde machinale schoenfabrieken waarschijnlijk met het doel om zich op de hoogte te stellen voor het fabriceeren van bedoeld schoeisel, in verband met het besluit van den Minister van Oorlog, om de militairen van machinaal vervaardigd schoeisel te voorzien. Vreemd is het eenieder voorgekomen, dat be doelde drie heeren, na acht dagen hier te hebben doorgebracht, geene enkele machinale of andere fabriek hebben bezocht, dan de Nederlandsche fabriek van lederartikelen te Baardwijk. Ik wil niets afdingen op de goede reputatie dier fabriek; maar onze gemeente kan toch ook wijzen op tal van fabrieken, die uitstekend op de hoogte zijn van het fabrikaat van allerlei schoeisel. Ook vindt men er de machinale fabriek «Ia Franco-Hollandaise" die, ofschoon niet lang in werking, toch reeds gunstig bekend staat. Verder heeft men in Besoijen, behalve tal van flinke schoenfabrieken, twee machinale, namelijk van de Wed. W. A. Dumoulin Zoon en van Adriaanse Meeracker. Het is bekend dat de eerste dezer twee veel meer werk produceert, dan eenige andere machinale fabriek inden omtrek. Overigens is het fabrikaat van beiden bekend als zijnde het soliedste, dat in ons land wordt afgeleverd beiden zijn op de hoogte van militairwerk en de eersten, die begonnen zijn met het vervaardigen van schoeisel in alle soorten en modellen. Moet het daarom dan niet zeer zonderling schijnen dat bedoelde heeren zich bepaalden tot het bezoeken van ééne fabriek, terwijl zij overal en van ieder al de inlichtingen ontvangen zouden hebben, die noodig waren om zich een duidelijk cn helder begrip te vormen over een zaak, die nog in wording is, maar die misschien een groote omkeer in de uitoefening der schoenmakerijen zal te weeg brengen. Zoo men zegt werd eT ook eene looierij door bedoelde heeren bezocht, maar waarom juist hunne keus viel op de jongst gevestigde looierij alhier, en die nog niet in vollen gang is, terwijl hier zooveel grootere looierijen zijn, die van ouds hunne goede reputatien ophouden, dit is een raadsel voor hen, die denken dat de commissie een wezenlijk nuttig doel beoogde. Hcusden, 24 Februari. Naar wij vernemen zal met 1 April a. s. tusschen deze stad en Gorinchem een geregelde stoombootdienst worden in de vaart gebracht. De dienst zal voorloopig worden uitgevoerd met de thans tusschen Leer- dam en Gorinchem varende boot. Breda. Na een langdurig onderzoek is men alhier tot de ontdekking gekomen, dat goederen, die vermoed werden door het spoorwegpersoneel te worden ontvreemd, door de bedienden van de belanghebbenden zeiven worden gestolen; althans den stationschef van den staatspoorweg alhier is het mogen gelukken, persoonlijk de hand op zulk een daad te leggen. Men had nl, ge- ROTTERDAM. Vrijdag 28 dezer, 's middags 12VS uur, komen te Rotterdam bij inschrijving aan de markt; W Z circa 247 Batavia (transparante) Buffel huiden circa 11 kilo. Conditie A contant met 1 pet. korting. AMSTERDAM. Van de bij inschrijving aangeboden 490 st. Ma cassar Runder- en 1866 st. Mental Buffel- ben* ven» 51 st. dito Zwijns- en Hertenvellen werden gegund 420 Runder-, 6 Buffelhuiden en 51 Zwijne enURedenhand werden verkocht circa 4400Batata Buffelhuidenmerk B K ex Oceaanterwijl hetzelfde merk werden aangevoerd cirea 5500 st. per Koning der Nederlanden. P Inlandscne gezouten huiden en Tellenzijnnog zonder handel, len gevolge der hooge eischen v de houders. ANTWERPEN. Afgedaan 464 dr. China-huiden tot fr. 69 «J| 1776 gez. Buenos-Ayree tot fr. 61 A 82,161 g Gualeguay tot fr. 48 A 49 en 800 gez. Druguay fr. 66 per 50 kilo.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2