I Duitschland. BINNENLAND. Zwitserland. Rusland. Turkije. Ingezonden stukken. Burgerlijke Stand. Gelijk men zich herinneren zal, is inder tijd eene Engelsche colonne uit Candahar opge rukt om Girishk te bezetten, en is ze daarin ook geslaagd. Sedert evenwel ontving ze bevel naar Candahar terug te keerenomdat de staf eene algemeene concentreerende beweging noodig achtte. Maar naar 't schijnt zal deze terugtocht met eigenaardige moeilijkheden zijn verbonden. The Times verneemt, dat de stam der Aliz&is besloten heeft de colonne niet ongehinderd te laten vertrekken. Om vrijer in hunne bewegin gen te zijnbesloten de bergbewoners hunne vrouwen eerst te verwijderen en elders in veilig heid te brengen. Dit belooft voor de Engelschen weinig goedste minder omdat in deze streek zeer moeilijk fourage en levensmiddelen te ver krijgen zijn en de houding der bevolking verre van vriendschappelijk is te noemen. De werkstaking te Liverpool is ten einde. Reeds van den beginne hadden de werkstakers weinig hoop op welslagen. De slechte tijden bezorgden aan de scheepsbouwmeesters en ree- ders-firma's zooveel arbeiders dat zij een vol komen onafhankelijke stelling konden innemen. De positie van de machinewerkers is gunstiger; den 21n heeft een van de grootste ijzer-industri- eelen, de firma Westwood Baily, toegegeven. Men verwacht dat dit voorbeeld door andere firma's gevolgd zal worden. In Dublin is een gierigaard overleden, die ongeveer anderhalf millioen gulden nalaat en zich het noodige onthield. Het is de heer Law, vroeger goudsmid en juwelier in Sackvil- lestreet te Dublin. Het was moeilijk zijn huis binnen te dringenwelks kamers en gangen voeten hoog gevuld waren met het verwonder lijkste mengelmoes van voorwerpen dat men zich kan voorstellen boeken papieren ledige en volle flesschen, kisten, alles lag dooreen, be dekt met een laag stof, welke jaren lang was toegenomen. Een van de eigenaardigheden van den gierigaard was, dat hij nooit besluiten kon iets weg te werpen, en dat hij bijv. al zijn oude theebladen bewaarde, die in kannen, emmers en kisten werden opgepot. Hij schijnt geen testament te hebben achter gelaten en van alle zijden stroomen familiebe trekkingen aan, die erven willen. De Duitsche commissie tot herziening der tarieven heeft besloten BO penningen te heffen op elk centenaar ruw ijzer, een Mark per cen tenaar op ijzer voor rails en anderhalve Mark per centenaar op staafijzer. Het Elzasser Landes-Ausschuss heeft verklaard de bescher mende staatkunde van den Rijkskanselier goed te keuren. Het stoffelijk overschot van Yon Roon is Woensdag op 's Keizers kosten begraven. Het leger neemt voor drie dagen rouw aan. Een vreesselijk ongeval heeft te Magenwyl plaats gehad waar twee werklieden de onvoor zichtigheid haddendynamiet-patronen in een smederij te laten droogen. Men raadt het overige: het huis sprong in de luebt en de twee werk lieden met de vrouw des huizes en haar drie kinderen werden letterlijk in stukken gescheurd. Naar de Londensche Globe verneemtis de vrees voor het uitbreken van een opstand in de door Rusland geannexeerde Turksche provincie van Klein-Azië zoo groot, dat zeer vele Russische kooplieden van Batum naar Odessa zijn uitge weken. Er worden maatregelen genomen, om uit Sebastopol versterkingen naar Batum enAr- dahan te zenden. Een telegram van den 26n uit St. Peters burg brengt het onrustbarend bericht, dat inde Russische hoofdstad zich een geval van pest heeft voorgedaan. Waalwijk, 1 Maart 1879. Door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is afwijzend beschikt op het ver zoek van W. C. Van Heusden te 's-Bosch en H. Linse te Utrecht, tot het verkrijgen van prioriteit voor den tijd van vijf jaren, voor den, aanleg van een net van tramwegen in de pro vincie Noordbrabant. - Naar wij vernemen, is door den Minister van waterstaat, handel en nijverheid aan J. van den Elzen, civiel-ingenieur alhier en W. C. van Heusden c. s., te 's-Bosch, in antwoord op hun verzoek om concessie voor den aanleg van stoom tramwegen van hier op Tilburg, te kennen ge geven, dat, aangezien die lijnen zullen worden gelegd op wegen, die geene Rijkswegen zijn en waarop geene Rijkswerken bestaan, zij vooraf de vergunning tot aanleg van de eigenaars of beheerders van de wegen, waarop de rails zouden worden gelegd, moeten verkregen hebben. Na het erlangen der hier bedoelde vergunning is de Minister genegen, de aanvragen in gunstige over weging te nemen. Gelijk uit bovenstaand bericht blijkt, is er eindelijk eene beslissing genomen in zake den tramweg TilburgWaalwijk. Eene beschikking van den Minister van Waterstaat van den 22n Februari stelt het tot stand komen dezer zoo gewenschte verbinding geheel afhankelijk van de daarbij betrokken streek zelve. Daar geene. Rijkswegen bij de concessie-aanvraag betrokken zijn, moet de concessie verkregen worden van de provincie en de gemeenten, de wegen be- heerende, waarop de rails zullen gelegd worden Zijn wij goed ingelicht,dan is reeds door den ingenieur van den Elzen, aan het gemeente bestuur van Tilburg de aanvraag om concessie ingediend, met overlegging van uitvoerige tee- kenir.gen, betreffende richting enz, Achtereen volgens zullen ook dergelijke aanvragen aan de provincie en de betrokken gemeentebesturen worden gericht. Het is te hopen dat deze lijn, die voor de toekomst zooveel belooft, door samenwerking der belanghebbenden tot stand moge komen, te meer daar de concessie-aanvraag van den Elzen, ook wat het finantieele betreft, alle hoop op wel slagen» biedt en in deze tevens het belangrijke traject Station Tilburg-Koningshoeven is opge nomen. Verleden Woensdag had de sluiting plaats van het biljart-concours bij den heer Watrin. In het geheel waren gespeeld 651 partijen, waarvan alleen den laatsten dag 118. De meeste punten werden behaald door de volgende heeren H. Willemse te Drunen en C. van Delft te Besoijen, elk 54 en B. van Schijndel, Th. Vermeulen en Alph. Verhagen te Waalwijk en F. van Huiten, te Drunen, elk 48 punten. Bij den kampstrijd behaalde de heer H. Wil lemse den eersten prijs, eene bronzen pendule op marmeren voet met bijpassende beelden, met 40 punten, tegen 30, die door Van Delft behaald werden, aan wien de tweede prijs, een argent christofle theeservies op echt Japansch blad, ten deel viel. De derde prijs, een zilveren olie- en azijn stel, werd gewonnen door F. van Huiten met 39 punten. Het concours liep in dë beste orde af en geen enkele maal is er de minste quaestie geweest. Hiervan komt den heer Watrin de eer toe, omdat hij door zijne flinke regelipg alle aanleiding tot misverstand had afgesneden. Z. M. heeft met de tijdelijke waarneming van het Departement van Koloniën belast den Minister van Marine, den heer Wicliers. Uit Adrianopel wordt aan de Politische Cor responded geschreven, dat sedert Dinsdag aldaar groote opgewondenheid heerscht en dat de Rus sische militaire overheid buitengewone maatre gelen van voorzorg heeft genomen. De opge wondenheid is een gevolg' deels van een tegen de Bulgaarsche bevolking ingesteld onderzoek wegens een aanval op den Griekschen Aartsbis schop, deels ook van de omstandigheid, dat een stroom van Bulgaren zich in beweging zet om tegelijk met de Russen Rumelië te ontruimen. Men beweert, dat de negen maanden bezetting aan Rusland 25 millioen roebels gekost hebben. Het Turksche leger zou thans weer op roet van vrede worden gebracht, en wel op het cijfer van 133,000 man. Gedeputeerde Staten dezer provincie heb ben in hunne jongste vergadering besloten hunne goedkeuring te onthouden aan het besluit van den Raad der gemeente 's-Bosch, waarbij aan een ingezeten onderhands is verkocht een gedeelte der geslechte vestinggronden. Met ingenomenheid is dit besluit begroet, eenerzijd8 omdat in den bedoelden verkoop be voorrechting scheen in het spel te zijn, en ander zijds omdat nu wel de zekerheid zal zijn ver kregen, dat alle vestinggronden, voor zoover die voor den openbaren dienst kunnen worden ge mist, in het openbaar zullen worden verkocht. Naar hetgeen Engelsche dagbladen mede- deelen, zijn de Amerikaansche steenkolen niet alleen in Marseille ingevoerd, maar begint men die ook reeds in Zwitserland te verkoopen, Op de Veluwe zijn in de laatste weken voor duizenden gulden akkermaalshout verkocht, tegen een prijs, die gemiddeld een vierde minder is "dan vorige jaren. Naar men berekent is de schors verkocht tegen f40 a 50 per voer (12 HL.) Het witte bosjeshout geldt thans f 8 a f 8.50 per vim (104 bos.) Het hoofdbestuur der vereeniging tot be vordering van Fabrieks— en handwerksnijverheid in Nederland heeft aan de afdeelingen rondge zonden, de punten van beschrijving ter behande ling voor de 28ste algemeene vergadering te Tiel. Daaronder komt o. a. voor een voorstel van het hoofdbestuur, dat de vereeniging zich zal wenden tot de Regeering met-het verzoek de oprichting van lo. eene normaalschool voor teekenonderwijzers, in het bijzonder met het oog op de kunstindustrie2o. eene kunstindustrie school ten dienste van allen, die hunne krachten en talenten ter. bate dier industrie willen aan wenden, beiden te Amsterdam, ten spoedigst voor te bereiden en met de Maatschappij tot bevordering van Nijverheid te Haarlem in over leg te treden omtrent de verplaatsing van het kunst-industrie-Museum van Haarlem naar Am sterdam. De quaestie van den arbeid in de gevangenis sen is weder op de agenda geplaatst. Ook zal de algemeene vergadering hebben te overwegen, door welke middelen de vereeniging kan.bewer ken, dat het Rijk, de provinciën en de gemeen ten het aanleggen van tramwegen gemakkelijk maken. Jl. Zaterdag zijn te Haarlem de eerste grondslagen gelegd voor eene harddraverijyer- eeniging. Op verzoek van het hoofdbestuur der: Hollandsche maatschappij van landbouw waren bijeengekomen afgevaardigden van verschillende vereenigingen. Onder leiding van den heer N. Wafelbakker werden de statuten vastgesteld. De vereeniging stelt zich voor, voornamelijk harddraverijen van jonge paarden te doen houden, om daardoor het fokken van harddravers aan te moedigen, en ook om harddraverijen uit te schrijven op banen, langer dan nu in gebruik zijn, zoodat het harddraven meer ten algemeenen nutte komen zal. De vereeniging bestaat uit begunstigers a f25, leden a f 10 en buitengewone leden a f 2.50. Zoodra een voldoend aantal leden zich hebben opgegeven, zal op een algemeene vergadering te Amsterdam het bestuur verkozen worden. Naar het dagblad „The iron monger" mededeelt, heeft de regeering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika aan al hare in Europa gevestigde consulaten den last gegeven, op den lsten en 15den van elke maand uitvoerige mede- deelingen te doen aan de Kamers van koophan del te New-York, Philadelphia, Boston, Balti more, New-Orleans en San-Francisco omtrent den stand van den handel en van de prijzen van al die artikelen, welke door Amerika kunnen worden uitgevoerd. Door deze mededeelingen wil men den exporteurs den handel met Europa vergemakkelijken en hun vertrouwbare gegevens aan de hand doen. Zondag avond 11. werd op den grintweg tusschen 's Heerenbergh en Zeddamzekere K. door de twee gebroeders W. achterhaald aan gegrepen en deerlijk mishandeld en verwond. De aanleiding daartoe is vooralsnog onbekend. De toestand van den verwonde is van dien aard dat een doodelijke afloop wordt verwacht. De Justitie heeft zich de zaak aangetrokken. Door het katongerecht te 's-Hage is eene vrouw voor de zeven en twintigste maal veroor deeld wegens openbare dronkenschap. Als een bewijs hne sterk het zoogenaamde vastenavondhouden" in den geest der Bossche naren ligtdeelt De Noordbrabranter mede dat op èèn dag niet minder dan vijftig horloges in de Bank van Leening zijn gebracht. Twee mannen werkende en verblijf hou dende op eene zandschuit te Hoek van Holland, hadden zoo 't schijntwoensdag avondalvo rens naar kooi te gaan de kachel fiir.k opge stookt terwijl niet genoeg lucht kon toevloeien. Een hunner werd den volgende ochtend dood gevonden; de ander gaf nog teekenen van leven en er bestaat hoopdat hij in het leven zal blijven. LI Zondag werd te Eindhoven gevankelijk binuen gebracht zeker B uit Woensel, beschul digd van diefstal met inbraak. Reeds meermalen werd hij verdacht van dergelijk feiten de po litie had het geluk hem 11. Zaterdag op heeter- daad te betrappen toen hij weder bij den Heer F Schroder eene ruit had verbrijzeld en zich alzoo toegang tot de sigarenfabriek had weten te verschaffen. Deze is dezelfde, welke eenigen tijd geleden bij den heer Vlijmmexte Woen sel was ingeslopen voor welk feit hij de vo rige week tot 6 maanden celstraf is veroordeeld geworden. De natuurkrachten doen zich dezer dagen op geduchte wijze gelden. In het midden van Frankrijk zijn halve dorpen door storm vermeld en in de steden groote verwoestingen aangericht. Het water der rivieren treedt buiten zijne oevers en overstroomt steden en dorpenalles op zijn weg vernielende. Hetzelfde verschijnsel doet zich bij Warschau voorwaar door het bezwijken van düken geweldige overstroomingen plaats hebben In Duitschland en Oostenrijk valt hier en daar zooTeel sneeuw dat het spoorwegver keer gestremd is. In Berlijn was de sneeuwstorm vergezeld van scherpe noordoosten wind, zoo hevifdat o. a. alleen uit het Kaiserhoff acht tien "personen, die vertrekken wilden, het station niet konden bereiken, 's Avonds bij het uitgaan der schouwburgen was alle communicatie per rijtuig en tramwegen ten eenenmale onmogelijk, waarbij nog het ongeluk kwamdat in een der drukst bezochte gedeelten dér stad te midden eener aanhoudende dichte sneeuwbuidoor een windstoot al de gaslantaarns werden uitgedoofd. Zeer vele voetgangers hebben dan ook met cu- rieuse toestanden te worstelen gehad. De nachttreinen op de lijnen vau den Berlijn- Potsdam-Maagdenburger spoorweg, tusschen Wer- der en» Kreuiz en tusschen Ochtmersleden en Dreileben zijn in. den sneeuw blijven steken. Eerst Donderdag morgen slaagde men er in nadat de treinen ongeveer 6 uren door den sneeuw geblokkeerd geweest warenden weg wedpr in zooverre vrij te maken, dat de treinen hun loop konden voortzetten. Ook de nachttrein van Keulen via Elberfeld naar Berlijn, die ten uur 2<j mUt. ochtends had moeten aankomen, heeft tengbvolge van veene ophooping der sneeuw op den Brunswïjkschen spoorweg gedurendé eenige uren de reis moeten staken. In Denemarken istengevolge van de massa's .sneeuw, die in de laatste dagen gevallen, zijn', spoorwegverkeer gestaakt moeten worden. Uit alle oorden van Zwitserland komen betreurenswaardige berichten in over den orkaan van 20 Februari. Twee dagen lang waren de diensten op de spoorwegen en die der posterijen in verschillende landstreken gestaakt. De schade in de bosschen aangericht is aanzienlijk. Alleen reeds in de bosschen die het eigendom der stad Bern zijn, worden duizenden neêrgew orpen boomen gevonden. Op de meeren hebben vele stoom-en zeilschepenofschoon in de havens liggende schade beloopen. Ook zijn ermenschen door de nederstortende boomen verpletterd. Te Zurich werd een vrouw onder het puin van een instortend huis begraven. Op het meer Leinau heeft de storm het hevigst gewoed schepen met steenen en hout beladen zijn in de diepte verdwenen. Te Vevey zag men twee schuiten, van Savoye komende en met acht visechers aan boord, ver gaan slechts een der opvarenden werd gered. bi *01 M. VI ve (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Tilburg 27 Februari 1879- Opmerkelijk mag het genoemd .wordenen het zal Uwe aandacht ook niet ontgaan zijn, Mijnheer de Redacteur, dat de „Tilburgsche Courant" met geen enkel woord melding maakte, van de welgeslaagde uitvoering van de Hongaar- scbe Kapel op Zondag 16 dezer, in de zaal van de Liedertafel „Souvenir des Montagnards", al hier. Eenparig toch zonder eene enkele uit zondering, was de lof, zoowel over de zanguit voeringen als over de ope'ra-uitvoering S c h 1 n- der.hannes zelve, welke laatste, zoowel wat zang, decoratief, dictee, enz. aangaat, zelfs den strengsten moralist geene aanmerking kon ont lokken. Wat mag dan wel de reden zijndat de „Tilburgsche Courant" over die uitvoering het stilzwijgen bewaart? Andere uitvoeringen alhier, waaronder er zeJts zijn geweest, die men had moeten ignoreeren, werden overdreven en aan dezelve werd soms onverdiende lof toegezwaaid. Ieder, die gevoel voor het schoone en goede heeftzal toch uit voeringen van de Hongaarsche Kapel en andere gezelschappen van dien aard, de voorkeur^gevtn, boven de zoogenaamde „Café's Chantants Wij hebben alhier zoodanigen gehad wssru 's avonds zekere vrouwen alleen root Heeren-personeel optradenen wier kleedmg, (travestis) zoowel als de door haar gezongene liederen, houding en gebaren den toets der ze delijkheid niet konden doorstaan. Men uit dan ook algemeen den wensch nav wij meermalen mogen verrast worden met uit voeringen als die der Hongaarsche Kapele van de Cafe"s Chantants, die in de meeste Duitsche steden reeds door de hooge daarop gestelde belasting, opgehouden hebben te bestaan, voor altijd mogen bevrijd blijven. Met de opname dezer regelen zult U verpuc ten, uwen bestendigen lezer Van 22 tot en met 28 Februari 1879. TILBURG. jn Bevallen: Anna Petronella de kort riest z. Maria Elisabeth Johanna de W'J» s t Smits d. - Petronella van Esch g?b d z. Norberta Mauntsz geb. Scheffer Cor. Maria Elisabeth Donders geb. Mallens z. nelia de Bree geb. Zeegers d. - J°bannab o-ph van Tilburer z. Mana Antouetta eb. fel geb vPn de fen z. - Petronella Beeren$, Hopmans z. Clasina van Berkel geb. M Johanna Maria Robben geb. NoiJe" t. Johanna Tbeodora Cleerdin geb. Verse» Zegeri Catharina Charlotte van den Ber^h -ochulte Veeckens z. - Gerharda Jacoba Loui» den geb. van Doesburg z. - Cornelia vanOe geb. Schoenmakers z. Johanna 3 d Iras z. Wilhelmina Launjssen get* w

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2